BEZINNING OP GRONDSLAG Vlj, Ir. C. N. van bepaalde Dis: ommekeer verdere leven WIE ZIJN LEVENSVERKNOEIERS helpt bij griep Paus zorg mét grote omringd Hommes: nu al aan VU anarchie Maria-ikoon wacht op Ruslands bekering Een woord voor vandaag De Gaciy Fortman: gereformeerde beginselenvaag begri\ Zuid-Afrika controleert geldverkeer kerken Kapelaan tegen j,versehsing Bisschoppen s verontrust over Spanje BEROEPINGSWERK ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970. Paulus schrijft aan de gemeente te Colosse dat hij God steeds weer opnieuw dankt daar wij gehoord hebben van uw geloof." Wij leven zo vaak in de gedachte dat geloof iets is voor de 'binnenkamer. Spottend zeggen we soms als iemand aarzelend zegt: „Ik geloof....": Geloven doe je in de kerk." Maar het geloof' van de mensen in Colosse wordt rondgebazuind. Daar spreken de mensen over. Het is spreekwoordelijk geworden. Hun geloof is naar buiten getreden en hun omgeving heeft het ge loof ontdekt. Er is een wonderlijk aspect in geloven. Het is iets van het hart; hét is iets uiterst persoonlijks; niemand kan voor ons geloven. En toch kan het niet verborgen blijven. Maar geloof is toch geen daad, kan men vragen. Het is toch alleen maar overgave, vertrouwen op God? Ja, maar dat juist is een daad. Geloven is God een plaats geven in de werkelijkheid van iedere dag. God laten delen in ons leven. En als wij God een kans geven, dan gaat de wereld het zien dat God voor ons is. Wie zal dan tegen ons We lezen vandaag Johannes 13 vers 31 tot 38. We lezen morgen Jo hannes 14 vers 1 tot 14. l Van pi>n nnzpr rpflap.tfiiirpn 1 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Op 6 februari zal te Utrecht een extra VU-dag worden gehouden. Daarop zal onder meer gesproken worden over de voorgestelde grondslagwijziging van de Vrije Universiteit. Ter voorbereiding daarvan hebben de leden van de Vereniging voor wetenschappelijk onder wijs op gereformeerde grondslag zich de afgelopen twee weken in veertien regionale bijeenkomsten nader kunnen bezinnen. De reeks werd gisteravond afgesloten met vergaderingen in Dordrecht, Rot terdam en Leeuwarden. KAAPSTAD De banken in Zuid-Afrika hebben order ge kregen, om alle opdrachten, waarmee contributies aan bui tenlandse kerkelijke organisaties betaald worden, terstond te mel den aan de autoriteiten inzake de deviezencontrole. Onder dit voorschrift vallen zelfs abonnementsgelden voor kerkelijke bladen. De deviezen import is tot nu toe niet belemmerd. Kerken overzee hebben nog geen enkele moeite ondervonden bij het overmaken van geld naar ker kelijke instellingen in Zuid-Afrika. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de nieuwe maatregel te maken heeft met Vorsters uitlating in het parlement, dat hij het niet zal dulden, dat er nog langer Zuidafri kaans geld naar de Wereldraad van Kerken gaat. Volgens de tegenwoordige, uit 1880 daterende, formulering staat de Vr\je Universiteit kortweg „op de grondslag der gereformeerde beginselen". Wat die beginselen zijn, wordt niet uitgewerkt. Alleen voor de technolo gische faculteit wordt een nadere ex plicatie gegeven, waarbij de Drie For mulieren van Enigheid genoemd wor den. In de nieuwe formulering, zoals die is voorgesteld, wordt gezegd, dat de VU staat „op de grondslag van het evangelie van Jezus Christus, dat naar de openbaring in de Heilige Schrift de mens in zijn gehele leven roept tot de dienst en verheerlijking van de ene God, Vader, Zoon en Heilige Geest, en daarin tot dienst aan de mede mens." Op de vergadering gisteren in Rot terdam werd dit nader door de rector magnificus, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman toegelicht. Het vage begrip „gereformeerde be ginselen" heeft in feite nooit gefunc tioneerd. Wat dat zijn, bleek zelfs in de theologie zelden of nooit te formu leren. Bij Kuyper kon je er niets over vinden, of het moest zijn dit ene be ginsel: Christus" woord „Zonder Mij kunt gij niets doen." In de praktijk functioneerde de oude grondslag in het denken van de VU- mensen vroeger dan ook niet anders, dan wat nu in de nieuwe formulering veel duidelijker en appellerender wordt gezegd. Dit werd ook onderstreept door lec tor dr. E. Diemer. Uit zijn eigen stu dententijd herinnerde hij zich, dat in de juridische faculteit bijzonder wei nig over de „gereformeerde beginse len" gesproken werd. Als het gebeur de, dan konden er zeer uiteenlopende opvattingen uit voortkomen. Men kon er zowel de vrijhandel als het protes tantisme mee horen verdedigen. Overleden Dr. N. J. van Eikema Hommes had uitgesproken bezwaren tegen de voor gestelde nieuwe formulering, die hjj slap en vaag noemde. Als ze wordt aangenomen, „zullen we de tragedie beleven, dat de VU zoals die was be doeld. nog voor haar eeuwfeest in 1980 zal zjjn overleden." Hij constateerde onder de docenten aan de VU een verschrikkelijke, steeds toenemende anarchie. Een hoogleraar in de ethiek verdedigt zelfs het recht, om het leven in eigen schoot te doden. Willen wij de VU redden, dan is een klare grondslag nodig, aldus dr. Van Eikema Hommes. Met de nieuwe formulering zullen we niet langer kunnen zeggen, dat de Bijbel de kenbron moet zijn voor het wetenschappelijk bezig zijn. Temid den van de chaotische verwarring en ketterijen is het woord „evangelie" onvoldoende. Ieder gebruikt het en geeft er een eigen inhoud aan. Zijn conclusie was, dat met de nieu we grondslag de VU een universiteit zal zijn van vriendelijke, weldenken de christenen, maar geen christelijke universiteit meer. DEN HAAG Nu ir. C. N. van Dis te kennen heeft gege ven, dat hij volgend jaar niet meer voor herverkiezing in aan merking wil komen, beschrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom in het christelijk historisch weekblad „De Nederlander" een persoonlijke herinnering aan een winteravond in hun beider studententijd. Prof. Van Beusekom: Van Dis en ik hebben tegelijk in Delft gestudeerdin 1912 kwamen wij als eerstejaars aan. Wij waren beiden lid van de SSR, de vere niging van studenten van Gerefor meerde belijdenis aan openbare uni versiteiten en hogescholen. SSR was wat men noemt een ge zelligheidsvereniging, doch op principiële grondslag. Een sociëteit hadden wij toen nog niet: daarvoor was het aantal leden veel te klein. Het hele verenigingsleven speelde zich behoudens een maandelijkse vergadering met lezingen en discus sies in een gehuurd zaaltje af op kamers van de leden. Ik heb per soonlijk voor mijn vorming aan deze kleine club veel te danken gehad. Ook Van Dis deed mee; hij was een vlotte, populaire figuur. Tot op een dag het bestuur een brief ont ving, waarin Van Dis zonder opgaaf van redenen als lid bedankte. Ik woonde in die tijd was naar een eeuwig verderf'. Hij voegde hieraan nog een waarschu wing toe, dat wij met onze zoge naamde Gereformeerde beginselen evenzeer op de brede weg wandel den. Hij vertelde nog, dat hij lid was geworden van de Christelijk Gere formeerde Kerk en dat hij met onze levenswijze ondanks de principiële grondslag niet meer mee kon doen. Zo zijn wij gescheiden, behoudens een enkele keer een vluchtige groet op straat. Hij was de enige van onze club, die scheikunde studeerde, zodat er ook door de studie geen contact meer was. Nog één keer heb ik Van Dis per soonlijk ontmoet. Het was tijdens de oorlog, toen hij zonder betrekking zat doordat het dagblad De Banier, waarvan hij directeur was, niet meer kon verschijnen. Hij had toen bij een rijksdienst gesolliciteerd, waar een scheikundig ingenieur werd gevraagd. Hij vroeg om een introductie, die ik graag gegeven heb, al geloof ik niet dat deze veel gewicht in de schaal heeft gelegd. Van Dis had immers sedert een jaar of 12 zijn vak niet meer beoefend. dingen durft zeggen, zoals hij die ziet en zoals hij meent, dat ze op grond van Gods Woord behoren te zijn. Ik kan mij dan ook ergeren, wan neer politici tegenover wat Van Dis zegt een laatdunkende houding aan nemen of hem niet serieus nemen. Want sinds die bewuste winter avond in Delft,'nu meer dan vijf en ■vijftig jaar geleden, weet ik, dat Van Dis leeft in de vaste overtuiging van een direct ingrijpen Gods in zijn leven. Toen is hij op 't spoor gezet, waarop naar zijn innige overtuiging God hem nodig had. Op dat spoor is hij gebleven. En ook al zijn wij het niet in alles met zijn opvattingen eens, toch past het ons, nu hij de Tweede Kamer gaat verlaten, hem hulde te brengen voor zijn trouw aan zijn beginselen en de onverzwakte moed, waarmee hij voor die beginselen opkomt. En het doet mij goed, dat bij die discussies over de wenselijkheid van een kiesdrempel blijkbaar de meer derheid van de Tweede Kamer van oordeel is, dat het geluid van Van Dis en van de fractie, waarvan hij de leider is, niet kan worden gemist. Respect Ik hoor hem nu een enkele keer, wanneer de televisiecamera's in de Tweede Kamer opgesteld staan, zekere spanning en daardoor moet ik Wanneer ik dan Van Dis op het vlak bij enigszins bedeesd aan Van Dis heb- spreekgestoelte zie staan, dan voel hem. Zo kwam het misschien, dat de ben gevraagd, of hij mij wilde zeg- ik steeds weer diep respect voor de voorzitter mij vroeg, in de komende gen, waarom hij zo plotseling als lid MB had bedankt. „Ja zeker", was het antwoord met een beslistheid en ernst, die wij niet van hem gewend waren, „ik ben be keerd; God heeft mij staande gehou- dagen eens bij Van Dis aan te lopen en naar de reden van zijn besluit te informeren. Ik zie mij nog op een avond in de winter van 1913-'14 de kamer van moed en de overtuigingskracht, waarmede deze man, die een fractie aanvoert, waar niet meer dan twee procent van de kiezers achter staat, tegen de overgrote meerderheid van de Kamer in, met een bewonderens- Van Dis binnenkomen. Ik voelde een den en mij laten zien, dat ik op weg waardige volharding steeds weer de De vroegere VU-directeur de heer J. Wilschut oordeede. dat in de nieu we formuering het karakter van de VU als gereformeerde universiteit geheel wordt weggevaagd. Zelfs prof. Smits kan deze grondslag onderschrij ven, ook al bedoelt hij er iets heel an ders mee dan de opstellers. Hij vond de nieuwe beginselverkla ring van de vereniging van vrijzin nig hervormden feitelijk nog beter, want daarin wordt het evangelie pri mair als gave en daarna pas als op gave genoemd. In de nieuwe VU- grondslag wordt het evangelie alleen gezien als oproep tot dienst aan God en mensen. De heer Wilschut miste de aanduiding van het evangelie als verzoening, verlossing door Christus. Daarop voortbordurend stelde dr. E. Masselink voor, om te spreken van „op de grondslag van het evangelie door de verzoening van Jezus Chris tus" enz.Dan zou het vage al aardig verdwijnen en de kern van het evan gelie in haar unieke waarde veel dui delijker worden getypeerd. Prof. De Gaay Fortman maakte be zwaar tegen uitdrukkingen als „slap pe grondslag". Paulus vat zijn predi king toch ook samen in de uitdruk king „het evangelie van Jezus Chris tus"? Men moet de formulering zien naar de kring, waaruit ze voortkomt. Klem „Wij hebben gestreefd naar iets, waardoor de klem van het evangelie de mensen van de VU op het hart gebonden wordt, veel scherper dan het oude „gereformeerde beginselen" het ooit zou kunnen uitdrukken. Het is dus bepaald niet de bedoeling, om ook maar enigszins onder de klem uit te komen." De heer H. J. Ros herhaalde nog eens wat prof. dr. G. C. Berkouwer op de laatste VU-dag zei: „Waarom zegt nu niemand: mensen van de VU, hoe durft u deze geweldige woorden allemaal uit te spreken? Wanneer u de naam van Christus noemt in uw universitair bestaan en in uw hele universitaire leven? Durft u dat alle maal te zeggen, deze geweldige inhoud die wij zó willen zeggen als een appel in deze tijd van secularisatie en in terpretatie?" Voor de heer Wilschut woog nog zwaar, dat deze zaak juist speelt in de tijd, dat de VU honderd procent subsidie gaat krijgen. Dat zou op het gereformeerde volk de indruk kunnen maken: wij hebben u niet meer no dig. Dr. Van Eikema Hommes, dr. Die mer en anderen waarschuwden er voor, opi 6 februari geen beslissing te forceren, als zou blijken, dat er nog niet voldoende overeenstemming zou zijn. Uitstel en nadere bezinning zou dan beter zijn. ZWOLLE Kapelaan J. H. de Brake heeft in een brief aan het ge meentebestuur tegen wat hy noemt „de versekslng van Zwolle", geprotes teerd. „Als rooms-katholiek geestelijke moet ik met kracht protesteren tegen het toenemen van seks, zowel in de sekswinkels als openbaar op de markt", schrijft hij. Hij neemt het vooral de gemeente raadsleden van de CCP, SGP en GPV kwalijk, dat zij niet- hebben gerea geerd, toen deze week tijdens de be grotingsbehandeling werd gesproken over de mogelijke vestiging van een abortuskliniek in Zwolle. De crucifix en de kris van de 35-jarige schilder Benjamin Mendoza, die een mislukte aanslag op de paus pleegde. MANILA Paus Paulus wordt na de aanslag van de Bo liviaanse schilder Benjamin Mendoza met buitengewone zorg omringd. De veiligheidsmaatre gelen zijn uitgebreid, want men is bang voor meer van dergelijke incidenten. De paus heeft inmiddels de schil der, die bekend staat als „de gekke schilder, die met twee handen surrea listisch schildert" vergeven en zelfs de crucifix waarachter de kris was verborgen gezegd. De schilder is offi cieel in staat van beschuldiging ge steld wegens poging tot moord. Men neemt aan, dat hij de aanslag niet alleen kan hebben voorbereid. Tegen de president van de Philip- pijnen merkte de paus, die zich ui terlijk zeer snel had hersteld op de zaak maar te vergeten. De paus heeft al verschillende toe sprak engehouden, waarin hij de en cycliek populorum progressio de zo genaamde sociale encycliek aanhaal de. In een toespraak tot de bisschop penconferentie, die in Santo Tomas wordt gehouden, heeft de paus zijn recht om bisschoppen te benoemen bevestigd, de kloof tussen rijke en arme landen veroordeeld en opgeroe- CAIRO Syrië, dat is toegetreden 'tot het klein Arabisch verbond met Egypte. Libië en Soedan, heeft be loofd zijn oostelijk front tegen Israël te versterken. Egypte wil ook de betrekkingen met Jordanië verbeteren, koning Hoessein komt volgende week praten over het oostelijk front en de Pales tijnse verzetsstrijders. Er is echter geen sprake van één regering voor de vier, thans bij de federatie aangesloten landen. Roe pen tot bëindiging van de oorlog Vietnam. In een toespraak tot de student aan de universiteit van Santo Toni - zei de paus, dat de jeugd van Azië opmars is, maar hij vroeg of zij waarnaartoe en wat haar doelen z fa; Koning Boudewijn heeft een bo W1 schap aan de paus gezonden, was .Wi hij er zijn vreugde over uitspre w dat deze is ontsnapt aan de aansl op zijn leven. dc lat Di BREDA Zes Nederlandse schoppen, twee NKV-leiders en dn rooms-katholieke hoogleraren hebbe in een brief aan het Spaanse episo paat hun ongerustheid uitgcsprol over de rechtspraak in Spanje. Zij noemen met name het proc dat de militaire rechtbank van Bi gos voert tegen zestien revolution; Basken. De militaire procyreur ht in dit proces zesmaal de doodstraf zeer lange gevangenisstraffen geëi Deze straffen, de manier van bereiding en de omstandighedi waaronder dit proces- gevoerd wor wijzen er volgens de brief op, dat onvoldoende garanties zijn voor rechtvaardige behandeling van beklaagden. Het Spaanse episcopaat wordt vraagd, zich duidelijk uit te spreke Kardinaal Alfrink en bisschop Moor van Roermond hebben de brief nis ondertekend. ;eh (Van onze kerkredactie) FATIMA (Portugal) De beroemde ikoon van de Moeder Gods van Kazan is in handen van conservatieve rooms-katholieken te recht gekomen en speelt nu een rol in de Fatima-cultus. De ikoon werd tijdens de revolutie van 1917 van Rusland naar Polen over gebracht. Via Engeland kwam ze vervolgens in Amerikaans particulier bezit Daar is de ikoon onlangs door het Ave Maria Instituut gekocht, die ze heeft overgedragen aan het rooms-katholiek byzantijns centrum „Domus Pacis" in Fatima. Daar zal de ikoon blijven „tot de dag, dat ze naar Rusland terugkeert en de plaats zal innemen, die haar als koningin en moeder van haar Russische kin deren toekomt." De cultus van Maria van Fatima heeft door de jaren heen een belangrijke rol gespeeld in de koude oorlog. Het tweede „geheim", dat Maria in 1917 aan drie herderskinderen zou hebben geopenbaard, ging immers over Rusland. Dat land zou de communistische revolutie verbreiden, oorlogen veroorzaken, verschillende volkeren vernietigen en de kerk vervolgen. Maar uiteindelijk zou het onbevlekte hart van Maria toch triomferen. De cultus van Maria van Fatima heeft door de jaren heen een belangrijke rol gespeeld in de koude oorlog. Op grond van het tweede „geheim", dat Maria in 1917 aan drie herderskinderen zou hebben geopenbaard, verwachten vele rooms-katholieken, dat Rusland na vele wandaden zich plotseling zal bekeren als gevolg van de overmacht van het onbevlekte hart van Maria. verpakking 14 en 40 tabletten NED. HERV. KERK Beroepen te Papendrecht (toez.): A. Gooijer te Delft; te Herwijnen (toez.): D. Heikoop te Stavenisse. Bedankt voor Nieuw Weerdinge (toez.): G. J. Martens te Kerkdriel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden: P. Blok te Dirksland. AMSTERDAM „Kri tisch werden alle levens- verknoeiers aan de kaak gesteld. Niemand ontkwam aan een scherpe veroordeling en iedereen die het las, zou het er Spaans benauwd van krijgen. De drank - geld - en sexmaniakken werden on barmhartig in het zonnetje gezet. Pornografische schrij vers kregen een vieze veeg uit de pan en allen die met handen, voeten, vuisten en benen over de ruggen van anderen heen zich opwerkten kwamen er ongenadig af'. Een zekere N.N. in het Le ger des Heilsblad De Strijdkreet vertelt over het kritische goede artikel over levensverknoeiers, dat hij binnen een uur schreef. Maar toen het klaar was, bleek, dat er een ander arti kel moest komen, want er ontbrak één belangrijk ding aan... „Ik had mezelf buiten be schouwing gelaten. Vanaf mijn verheven verhoging had ik links en rechts de le vensverknoeiers aangewezen en het masker afgerukt, maar zelf ging ik vrijuit. Er kwam een ander arti kel, minder poed, maar meer in overeenstemming met de waarheid. Mijn eigen hande lingen van één dag kwamen onder de loep en toen zag ik dat... nu ja, leest u maar. Die morgen was ik weer net iets te lang in bed blij ven liggen en moest ik jachten om de trein te halen. Ik bitste tegen mijn vrouw, verweet haar dat „natuurlijk weer niks op zijn plaats lag", gaf en passant de kleine jon gen (hij zeurde?) een „ver diende" draai om zijn oren. Die morgen liet ik mijn gezinnetje in een bedorven sfeer achter en daarom al leen al verdien ik de titel: Leversverknoeier. In de trein kreeg ik met een beetje duw- en elleboogwerk een zitplaatsje bij het raam. De trein was eivol en er wa ren veel staanplaatsen. Schuin over mijn krant heen glurend zag ik een oude dame geleund op een stok staan voor wie het zichtbaar moeilijk was om zo tussen de mensen in te han gen. Bakvis Tegenover mij zat een jon- ge kerel (zeker eèn paar jaar jonger dan ik) en iets ver derop zat een bakvis. ,^Als zij niet gaan staan, hoef ik het toch zeker ook niet te doen", overwoog ik en ik dook weg achter mijn krant, veinzend geen oude dame te zien. Kijk, om die redenering ben ik een levensverknoeier. Tijdens de koffiepazue vertelde een van de collega's een pikante mop. Iedereen schaterde van de lach. Nie mand kleurde. Ook ik gnif felde mee en debiteerde er nog een leuke opmerking over heen. Om die reden hoor ik bij de levensver knoeiers. Tussen de middag had ik net even de tijd een paar boodschapjes te doen. Het verkeer zat op een gegeven moment muurvast en mijn brommer moest het nodige geduld opbrengen. Toen ik de ruimte kreeg, slingerde ik mij op een zebrapad tussen de voetgangers door, foeterde op een fietser die de weg ver sperde, raasde over.de vijftig over de Overtoom, tikte op mijn voorhoofd tegen een au tomobilist die te veel rechts hield en schoot op het nip pertje door een rood stop licht. Daarom ben ik een le vensverknoeier. buurman en zijn vrouw op visite zouden komen. „Die zeur", riep ik uit, „mijn avond is nu al bedorven", en toen zij kwamen zei ik gul lachend: „Leuk dat jullie weer eens zijn gekomen". Daarom, en ook nog omdat die avond een hele serie mensen over de roddelhel gingen moet ik gerekt worden bij de levensvt knoeiers. De dag is voorb fe Het artikel is klaar". Willen de levensverknoe ers zich nu bekendmakak Foto uit De Strijdkreet. Typefout 's Middags maakte de jongste bediende weer een afgrijselijke typefout. Zo vaak had ik al tegen hem gezegd: „Wij schrijven praktischmet een K (hoor je het, met een K) en niet met een C'. Natuurlijk deed hij het weer magistraal ver keerd. Even wankelde ik tussen een ivoedeuitbarsting of een sarcastische opmer king. Ik besloot tot het laat ste en nu weet ik dat sar casme en ironie thuis horen in het woordenboek van de levensverknoeier. Thuisgekomen vertelde mijn vrouw dat die avond de

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2