KABINET NOG NIET EENS Commentaar X Meneer X sticht verwarring Vliegtuig stort brandend neer Explosie op tanker och nog even etbal op tv Dieckman wil Lingeriehuis en Bischoff kopen Vrijdag valt wellicht de beslissing Voor loonmaatregel meer gegevens nodig Adempauze Opbrengst actie Pakistan over ien week bekend LJ' Belg neemt de benen met 7 miljoen Tientallen doden „Ada per abuis vermoord" Crita) HIT WIER A'dam-Rijn- kanaal gestremd na aanvaring Bewakingsdienst in Duitsland wordt verbeterd PASSAGIERS A. Schrier N SSI (Van onze radio- en tv-redactie) ÏILVERSUM Goed overleg tus- k KRO en AVRO heeft ertoe geleid, Jt de AVRO vanavond om 10.30 uur I haar sportprogramma op Neder- |nd 2 alsnog een kwartier samenvat- zal uitzenden van de voetbal- Östrijd PSV-Feijenoord. [Het KRO-programma op Nederland fclijft dus ongewijzigd. 'M BEN HAAG De heer P. J. 'f ieckman uit Den Haag, exploitant in het cityplan, detaillist (zeven le- frwarenwinkels) en handelaar in nroerend goed, is van plan een po ng te doen om Het Lingcriehuis en et Zaanse grootwinkelbedrijf Bi- hoff over te nemen. Zijn voormalige compagnon in de ^fjandel in onroerend goed, de heer C. de Ruiter, die koopovereenkoms- n met de aandeelhouders van deze eide winkelbedrijven had gesloten, st ontbinding van die koopovereen- omsten en schadevergoedingen, een f i ander wegens wanprestatie. J* De heer Dieckman zal zijn overne- lingspogingen in het werk stellen als e ontbinding van de koopovereen- omsten een feit is. Eerder deze weèk had hij gezegd e heer De Ruiter te willen helpen ij de financeiring van de overne- ïing van JHet Lingeriehuis en Bi- choff, maar deze wilde van dat aan- od geen gebruik maken. (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren, 11a 's morgens de Stichting van de Arbeid gehoord te hebben nog geen beslissing genomen over het al of niet afkondigen van een loonmaatregel. Gistermiddag om half drie kwam het kabinet bijeen om deze moeilijke kwestie, waarover verschil van mening bestaat tussen minister Roolvink en andere ministers te bespreken. Aanvankelijk was het de be doeling door te vergaderen. Maar premier De Jong vond het ver standiger de overigens nog druk met elkaar discussiërende minis ters naar huis te laten gaan. Een reden van het schorsen van het beraad was ook, dat minister Witte- veen en staatssecretaris Grapperhaus de gehele nacht dooT de Tweede Ka mer waren opgehouden. Vermoeid „Als men vermoeid is, is het beter geen beslissingen te moeten nemen over moeilijke problemen", merkte premier De Jong op. „Als je de hele dag bezig bent geweest, zie je het niet meer zo." Overigens wilde de premier met deze zienswijze geen kritiek uitoefenen op de werkwijze van de Tweede Kamer- Maandagmorgen vergadert het ka binet verder over het .probleem van de ontwikkeling van de lonen en prijzen in 1971. Niet dat dan de lucht gezuiverd kan worden en een oplos- sing wordt gevonden. Van de Stichting van de arbeid verwacht het kabinet woensdag een schriftelijk stuk hoe men denkt ge stalte te geven aan het SER-advies, waarin staat dat de loonstijging moet achterblijven bij de stijging van de produktiviteii Aan de hand van dit verhaal van de Stichting van de arbeid kan de regering dan volgende week vrijdag een beslissing te nemen. Premier De Jong wilde niet beloven, dat dan het besluit over een loonmaatregel zal vallen. Minister van financiën Witteveen had laten vallen dat dan de beslissing maar genomen moet zijn. Volgens premier de Jong moet het kabinet over zoveel mogelijk gege vens beslissen. HET GISTEREN gevoerde gesprek tussen een regeringsdelegatie en vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisatie mag dan niet tot een concreet resul taat (hetzü positief, hetzij negatief) hebben geleid, in elk geval is er in de gespannen situatie een kleine adempauze overeengekomen: de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties hebben tot woens dag de tijd zich nader te bezinnen, en de vakbonden hebben tot 15 de cember de gelegenheid om cao's af te sluiten, die economisch verant woord zijn. Met laatste wordt kennelijk vooral het bouwbedrijf bedoeld, dat gecon fronteerd is met wej zeer hoge vak- bondseisen, die bij realisering ver aan de unaniem onderschreven doelstelling voorbijschieten. Het is te hopen dat de vakbonden ondanks de nog steeds dreigende loonmaatregel (of wellicht juist daérom) de kans aangrijpen om hun met de mond be leden goede wil nu ook in de daad om te zetten. En wat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers aan gaat: ook zü hebben nu nog de kans (zij het in wat minder tijd) om te tonen het beoogde doel in de prak tijk realiseerbaar te kunnen maken. Als het door de regering ter tafel ge brachte plan niet aanvaardbaar zou worden geacht, laat er dan in elk geval alsnog een duidelijk, geza menlijk alternatief komen. Roolvink DEN HAAG Eerst in de loop j in volgende week zal bekend wor- en hoeveel de bliksemactie voor de lulpverlcning aan Oost-Pakistan gis- eravond heeft opgebracht. Overal in het land waren gemeen- ehuizen en kerken gedurende enkele iren geopend voor het in ontvangst lemen van giften. De belangstelling eek niet zo groot te zijn. Het comité nationale actie Oost-Pa- cistan besloot dinsdag de inzameling- op-grote-schaal te houden. Gezien de torte tijd van voorbereiding werd af- jezien van het'inrichten van een cen- raal bureau, waar nog vrijdagavond 3e opbrengsten van alle inzamelings- ilaatsen gemeld zouden kunnen wor den. Daarom is gevraagd de ontvangen jelden te storten op giro 777 van het lode Druis. De bedragen worden laarna ovér de samenwerkende orga nisaties verdeeld. Door het ontbreken van een cente raal bureau was het niet mogelijk een overzicht te verkrijgen van de belangstelling voor de actie. Het Rode Kruis zou vandaag een steekproef ne men bij een aantal gemeenten, om een voorlopige indruk te krijgen. Korter wachtlopen in West-Duitsland DEN HAAG De wacht bij de atoomkoppen in het Westduitse Bürén door soldaten van de 435ste compagnie Van Heutz zal met ingang van volgend jaar, niet meer zes maar twee maanden achter elkaar zijn. BRUSSEL De Belgische politie is op zoek naar de 51-jarige Belgische makelaar in onroerende goederen O.C. uit Schiedam, die met zijn vrouw en dochtertje spoorloos is ver dwenen na klanten voor ongeveer 7 miljoen gulden te hebben opgelicht. Het opsporingsbevel is gebaseerd op de uitgifte van valse cheques ter waarde van 170.000 gulden. Toen C. enkele dagen geleden bij een bankfiliaal cheques aanbood waarvoor geen dekking op zijn reke ning bleek te bestaan, bleek de ma kelaar al sinds 19 novermber vertrok ken te zijn. Toen de verdwijning bekend werd begon de zwendel de omvang te krij gen van een financieel schandaal. Met C. waren miljoenen verdwenen: voorschotten op niet afgehandelde transacties, mensen die hun spaar centen hadden belegd, maar ook zwart kapitaal dat aan de makelaar was uitgeleend. HZ BU \/&CCLUU/7Z ZZ3 INTERIEURVERZORGING □PUN5bURGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING Vertegenwoordigers in de Stichting van de arbeid hadden gistermorgen de indruk gekregen, dat de ministers niet precies gelijk dachten. Maar pre mier De Jong ontkende dit en ver klaarde dat het niet waar is, dat mi nister Roolvink zal aftreden, wanneer er een loonpauze wordt doorgevoerd. De premier formuleerde het zo: „Het kabinet is homogeen totdat het tegendeel blijkt en een minister of staatssecretaris aftreedt." Het kabinet- heeft ook nog gespro ken over de 45 miljoen gulden, die gisternacht de mist ingingen doordat Kamerleden niet voldoende wakker waren geweest. Commentaar van de premier: „Die van de KVP waren na tuurlijk 's morgens vroeg al naar de kerk geweest." Het is de bedoeling dat aan de Ka mer nog een voorstel wordt gedaan om het gat van 45 miljoen gulden te stoppen. Ook besloot het kabinet een uitkering ineens aan de politie te ver lenen van ƒ500 boven de reeds toege zegde 400. ANCHORAGE Een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Capitol Airlines is gisteravond tijdens het opstijgen van het vliegveld van Anchorgae in Alaska brandend neer gestort. Volgens de eerste berichten zyn vijftig tot honderd van de 229 inzit tenden om het leven gekomen. Het toestel was met militairen op weg naar Vietnam. Er waren ook familieleden bij. Sommigen slaagden erin zelf uit het vliegtuig te komen, anderen werden er door reddings ploegen uitgehaald. Voor een ontevreden mens bestaan geen gemakkelijke stoelen. FRANKLIN 347 348 349 350 351 Zon en maan 29 november: zon op 8.22, onder 16.34; maan op 9.37, onder 16.19, 5 december E.K. Hoog water 29 november: Rotterdam le ge tij 4.56, 2e getij 17.03; Schevenin- gen 3.05—15.20; Vlissingen 1.43—14.01; Willemstad 5.32—17.48. Vandaag in ZO: -X- Phé Wijnbeek: Den Haag en Hil versum spelen „kat en muis" Gijs Kording: Salvador Dali, on- - begrijpelijk en ongrijpbaar genie -)(- Jeanne de Vlieger: Streven van charmante Christiane Collange: Mevrouw als manager ■X- Huib Goudriaan: Breuk mens en natuur fataal -X- Ev. Grolle: Bidden om het leven -X- Dr. C. Rijnsdorp over mevrouw Annie Romein-Verschoor: Een vrouw van formaat Hans Lejjr: Sherpa's willen met uw hulp zichzelf blijven -X- J. den Boef: Japan in 1980 su permacht -X- J. J. M. Kiggen: Pro Juventute- zegels Dialoog: 't Is maar met wie je omgaat in dienst -X- Boekennieuws: Joodse wortels van de christelijke eredienst; Kenneth Clark's tv-documentaire „Civilisatie" nu als prachtbroek Twee Vlaamse „filosofietjes" DE BILT De mistgebieden zijn verdwenen door een iets toegenomen zuidoosten wind als gevolg van een drogere lucht. Hierdoor geven deze laatste no vemberdagen toch nog vrij veel uren zon. In de loop van morgen komt iets meer bewolking naderbij doordat een depressiegebied bij Engeland en Ierland in betekenis toeneemt. Toch zal het ook mor gen nog droog kunnen blijven bij een voor eind november nog steeds aangename temperatuur van 8 tot 10 graden in de middag. DE BILT Tijdelijk meer be wolking maar geen regen van be tekenis. Matige tot vrij krachti ge zuidelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: van Ongeveer normaal tot 4 graden "boven normaal; max. temp.: omstreeks* normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur, 76 cm (1013 millibar), dalend. (Van een onzer redacteuren) DELFT Heeft de geheim zinnige „meneer X" de waarheid gesproken toen hij gisteren een Delfts dagblad opbelde met de mededeling, dat hij de 21-jarige Adri Lansbergen per vergissing had vermoord en eigenlijk de een verdieping lager wonende Joke van Strien, echtgenote van een Delftse rechercheur, had moeten hebben? Of is sprake van een brutaal gevoerde aflei dingsmanoeuvre? Dat is de vraag, waarmee vrijwel de hele Delftse recherche zich bezighoudt. Hoofdinspecteur J. J. M. van der Ven gelooft vooralsnog niet, dat „meneer X" per ongeluk de ver keerde vrouw heeft vermoord. „Wjj tarten de man daarvoor bewijzen te verstrekken". Dat de man wist, dat Ada een lit teken had in de maagstreek (gevolg van een hernia-operatie van vorig jaar) vindt hij wel interessant, maar hij ziet het niet direct als een bewijs". Tientallen familieleden en kennissen wisten van de operatie en van het litteken". „Geheim" De politie is vooral wantrouwiig ge worden door het verslag, dat de on bekende gaf van zijn gesprek met Ada. Zo vertelde hij, dat zij hem had aangesproken met „Kruller" of „Kroe- ler". terwijl zij hem vlak voor haaf dood tevens een geheim zou hebben bekend „dat zij zelfs voor haar man waarschijnlijk verborgen had gehou den". Waarom, zo vraagt de politie zich af. waarom zou hij Ada toen nog heb ben willen vermoorden; hij moet toen toch geweten hebben, dat hij in de verkeerde flat was? Ook aan het feit, dat de man wist, dat precies een verdieping lager de vrouw van rechercheur Van Strien TOKIO Op de 42.746 ton metende Japanse tanker Thames Maroe heeft zich vanmorgen een explosie voor gedaan ter hoogte van de kust bij Kawasaki. De tanker zou kort voor de ontploffing 100.000 ton olie hebben gelost. Vijf patrouilleboten en een vlieg tuig werden direct naar het schip met 33 bemanningsleden gestuurd, waarvan een rookkolom van honderd meter opsteeg. De Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel con gresseerde gisteren in de Utrechtse Jaarbeurscongreszaal over De beroepsarbeid van de gehuwde vrouw". Koningin Juliana en prinses Beatrix woonden een deel van het con gres bij. Op de foto: Prinses Beatrix in gesprek met mevrouw Tromp (midden), echtgenote van de voorzitter, en prof. dr. H. M. in 't Veld-Langeveld. woont (een van de 30 mannen, die voor het onderzoek zijn ingezet) hecht de politie weinig waarde omdat de naam Van Strien pas na het misdrijf in de kranten is genoemd. (Vervolg zie elders deze krant) AMSTERDAM Het scheepvaart verkeer in het Amsterdam-Rijnka naal is sinds de namiddag gestremd, doordat een wagenveer, dat de ver binding Diemen-Bijlmermeer onder houdt. na een aanvaring is gezonken. De rijkspolitie te water heeft het ka naal aan beide zijden afgezet Het ge volg hiervan is dat op het drukbeva ren kanaal binnen korte tijd talrijke schepen lagen le wachten. De zogenoemde oude tweede wa genveerpont in de Diemerwég werd midden in de vaarroute tijdens dichte mist aangevaren door het tankschip Esso Nederland 70. Door de schok van de aanvaring kwam de veerwagen naast de rails tè staan, kapseisde en verdween onder de waterspiegel. DEN HAAG Bij de 435-com- pagnie van Heutsz van de landmacht, die belast is met een bewakingstaak in Buren in West-Duitsland. wordt met ingang van 1971 overgegaan op een nieuw rouleringsschema. De com pagnie verblijft thans voor de bewa kingstaak een aaneengesloten periode van zes maanden in Duitsland. De overige zes maanden van het jaar worden in ons land doorgebracht voor opleiding en andere taken. Er komt een tweemaandelijkse roulering. Aldus heeft minister Den Toom van defensie gisteren meegedeeld in zijn antwoord op vragen van de kamerle den Maenen, Meijer en Kleisterlee (allen KVP). Deze zijn gesteld naar aanleiding van een rapport van prof. Hutte over vervreemdingsverschijn selen bij de soldaten van de com pagnie. De minister deelt mee, dat er ruime gelegenheid is voor ontspanning. Voorts wordt meegedeeld, dat een in cidenteel' geval van vervreemdings verschijnselen door de krijgsraad is behandeld. In mei van dit jaar heeft een soldaat tijdens een wachtbeurt het magazijn van zijn wapen leegge schoten. Hij werd overgeplaatst naar Nederland. Op zaterdag 12 aecember a.s. zal het hoofdbestuur van de Nederlandse Judo- bond in een speciale zltüng bijeenkomen om tot een beslissing te komen over het aanstellen als trainer van Anton Geesink. De voormalige wereldkampioen is op deze vergadering op een later tijdstip uitgeno digd. De oplossing van de quiz was deze week: Als prijs werd toegekend een FILMCAMERA die ten deel viel aan: Rietdijkstraat 132 Hoek van Holland. De toekenning van de hoofdprijs, het DRAAGBARE TELEVISIE TOESTEL wordt in de krant van 5 december bekendgemaakt. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee-. adres; woonpl I betaling per D kwartaal maand Mijn naam is:_ adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leidei». Zaterdag 28 november 1970 51ste jaargang Nieuwe leidse Courant )irecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mljn in ,e9henl Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1