m ViïSL- Breuk mens en natuur fataal MEVROUW ALS MANAGER handleiding efficiënt huishouden Joodse wortels van de christelijke eredienst 1 THOMAS MERTON BIDDEN OM HET LEVEN Boek over 2 3 TATERDAG 28 NOVEMBER 1970 Bij alle oecumenische werkzaamheden van de laatste jaren, bleek steeds weer hoe innig de band is tussen eredienst en de opvatting over het wezen van de kerk. Kerk en liturgie zijn immers niet te schieden: een gemeente kan niet zonder haar expliciete geloofsuiting, maar een geloofs uiting, een eredienst, is een lege cultus als hij niet stoelt op een ware gemeenschap. Bovendien is het te enenmale noodzakelijk, dat de gelovigen zich bewust zijn wat ze in hun eredienst tot uiting brengen, wil deze niet tot starre magie met het gevaar van goddeloosheid vervallen en daardoor de gelovigen ongewild buiten de kerk van onze Heer plaatsen. Het is dan ook tekenend dat door de bezin ning van het laatste oecumenisch concilie in hel Vaticaan een heroriëntatie en vernieuwing van de liturgie op gang gebracht is, niet alleen in katholieke, maar ook in reformatorische kring. Een vernieuwing die nog lang niet ten volle zijn consequenties heeft laten aanzien en evenmin rijn voltooiing heeft bereikt. Een vernieuwing evenwel, die gedragen wordt door het besef dat liturgie niet alleen een uiting is van de eenheid der kerk, maar juist ook die eenheid bewerkt. Een vernieuwing dus, die haar diensten bewijst aan de oecumene, de katholici teit, de volheid van de kerk en dus uiteindelijk aan de wereld en de mensen die Gods schepping zijn en die leven van het heil der in Christus voltooide schepping. Daarom is het verheugend dat er onlangs een liturgie-historische studie verschenen is, die ons niet een arsenaal van antiquiteiten, zelfs raritei ten opent, maar die zich richt naar de toekomst en ons laat zien dat juist in de eredienst geschie denis en toekomst nauw met elkaar zijn verbon den. Want daar gaat het toch om: Gods hande len met de mens in verleden, heden én toekomst. Deze studie is een heroriëntatie op de oor sprong en de grondslagen van de liturgie; en wel met het oog op die toekomst en terwille van die toekomst. Dit zal vooral moeten zijn: een her oriëntatie op het liturgisch erfgoed van Israël. Niet dat de liturgie van de synagoge en die van de kerk onmiddellijk overeenstemmen in ver woording en structuur. Maar wel: zonder dat liturgisch erfgoed van Israël is de christelijke eredienst overklaarbaar en ondenkbaar. Als men het boek van dr. R. Boon: De joodse wortels van de christelijke eredienst, ter hand neemt, valt naast de prachtige illustratie van het werk, direct op: het enorm uitgebreide notenap paraat. Dit doet een gedegen studie vermoeden; een vermoeden dat direct bevestigd wordt door de overzichtelijke en van inzicht getuigende aan pak van de materie. Wil men de eredienst begrijpen dan dient men op de hoogte te zyn van de historische omstan digheden waaronder ze geboren werd, maar ook van bepaalde grondslagen van theologisch den ken. De christelijke eredienst is ontstaan in het joods godsdienstig milieu; een milieu dat ons door dr. Boon historisch geschetst wordt. Het gaat daarbij om het ontstaan van de synagoge, de verhouding van die synagoge tot de tempel, en de ontwikkeling van de liturgie van die syna goge. Dan is men toe aan de grondslagen van de christelijke eredienst. Hier komen vragen op die niet alleen de liturgiek betreffen, maar die van algemeen theologische aard zijn, nl. problemen van gedachtenis, beeld en traditie: Hoe functio neert het woord; hoe verhouden zich beeld, ge dachtenis en symbool; hoe werken Schrift en mondelinge traditie op elkaar in; hoe moet men exegetiseren en vertalen? Pas hierna kan een benadering van de ere dienst zelf plaats vinden, en wel een benadering van de bestanddelen der eredienst: de lezing van het Woord, de dienst van zang en gebed. Maar dan is men er nog niet, want de ere dienst heeft een plaats in de theologische weten schap. Ze is nauw verweven met andere discipli nes de ecclesiologie en de sacramenten leer. Daarom worden ook nog doop, avondmaal en ambt tegen hun joodse achtergrond en litur gische gebondenheid belicht. Dr. Boon hervormd predikant te Landsmeer, noemt zyn 230 pagina's tellend werk: een voorlo pige terreinverkenning. Door de wetenschappe lijke verantwoording en systematische opzet is dit boek echter een verkenning met arendsogen. Men mag dan ook gerust spreken van een belangrijk boek dat veel kan bijdragen aan de bezinning en bewustwording van christenen. Het boek is een uitgave van de Prof. Dr. G. van der Leeuw-Stichting, O.Z. Achterburgwal 100, Amsterdam; 230 blz., ƒ9,J. J. G. Op RosJ has|anah (Joods Nieuwjaar) wordt in de synagoge op de sjofar geblazen om de gedachten 'e richten op de voleinding van Gods schepping, (links) Ook de christelijke godsdienst kent het blazen, op de bazuin als symbool van de opstanding (Math. 2431) zie de voorstelling (rechts) uit het pericopenboek van Hendrik II uit de elfde eeuw. door Jeanne de Vlieger Streven van charmante Christiane Collange: 1 V-.t-w f 1 Elke huishouding is in wezen een bedrijf. In het bedrijfsleven maakte men uitvoerig studie van efficiency en bedrijfsvoering. In de huishouding daarentegen houdt men zich weinig aan wetten en regels, daar hoeven we niet te organiseren, daar is geen „be leid" noodzakelijk. Christiane Collange, journaliste, moeder van vier drukke jongens, die daarbij nog gasten ont vangt, een boek schrijft, een blad op richt, zelf een buitenhuisje bouwt, schreef een verhandeling over organi seren. „Mevrouw als manager" is ge boren uit de praktijk en aangevuld door theorie. Christiane pleit voor een radikaal nieuwe aanpak van de mate riële problemen, waarvoor de „mana gers" van het huishouden zich geplaatst zien. Bij Christiane Collange is er geen kloof tussen „thuis" en „werk". Ze verklapte tij- dens een diner met een Franse minister de manier waarop het mogelijk was dat haar man altijd op de afgesproken tijd het afge sproken nummer draaide. De excellentie had geklaagd dat hij thuis aan het hoofd stond van een troep analfabeten. Christiane: Bij ons ligt er altijd een bloknoot naast eik toe stel. Verder gebruik ik cfe methode van Ame rikaanse secretaresses die vriendelijk maar beslist vragen: op welk nummer kan hij u bereiken? Zij vragen ook aan ieder die op belt de namen te spellen. De meeste truukjes van het beroepsleven zijn toe te passen op het gezinsleven. Een vrouw is de bedrijfsleidster van het gezin. Ze dient haar klanten (huisgenoten) goed te ken nen en te weten welke winst ze van hen kan verwachten. De vrouw is zelf ook klant in haar bedrijf. Dat is één van de grootste moeilijkheden van het huishoudzaakje. Doordat het leven tegenwoordig zoveel sneller gaat wordt de rol van de ervaring kleiner de omstandigheden wisselen snel, dus moet men voortdurend op een andere manier reageren. Zoals veel Europese bedrij ven is het huishouden nog in het stadium van het ambacht, constateert de schrijfster. Een manager is degene die moet zorgen dat alles loopt en hij kan dat doen doordat hij zich weet aan te passen aan steeds ver anderde omstandigheden. Dat is nu precies de taak van de hulsvrouw. Management is: alles wat een zaak goed laat lopen. Infor matie is het grondbeginsel van het manage ment. Gegeven het probleem: u haalt een jurk van het vorig seizoen uit de kast, past die en merkt dat ze niet meer dicht kan. Welke conclusie trekt u? 1: De jurk is uit de mode. 2: De kleur staat me niet meer. 3: Ze is drie jaar oud en het geld is er dus uit. 4: Ik gooi 't ding weg. Geeft u echter toe dat u sinds vorig jaar drie kilo bent aangekomen, dan is uw benadering van het probleem realisti scher... Als je weet hoe de zaken er voor staan kun je problemen oplossen voordat ze on voorstelbare proporties hebben aangenomen. Een goede manager moet op de hoogte zijn, beslissen, en uitvoeren. De vrouw zal bereid moeten zijn zich door haar verstand te laten leiden. Systematisch doordacht handelen en vastberaden beslissingen ontnemen het leven niet alle charme, als u dat mocht denken. De moderne vrouw krijgt veel meer taken toebedeeld dan moeder destijds. Zij kent de zelfde zwakheden en beperkingen. Hoe vol brengen wij die taken met dezelfde vrouwen? We moeten de taken vereenvoudigen. Syste matisch doen wat tot nu toe intuïtief gedaan is. Onderzoek bijv. de cadeau-wensen van de kinderen (opdat een duur geschenk niet op teleurstelling uitdraait), zoek naar de voorde ligste leveranciers voor voedsel en kleding. Elke huishouding is een soort fabriek. De manager doet er goed aan te overwegen of de nieuwste apparaten wel praktisch zijn. Neem de eiectrische citruspers: je moet hem uit de kast halen, de stekker in het stopcontact steken, de vrucht erop zetten, de vrucht vasthouden, de stekker uit het stop- kontakt trekken, het apparaat schoonmaken, alles opruimen. Is het ingewikkelder om een ouderwetse citroenpers te gebruiken? Kennis vergaren is niet genoeg, je moet de ontvan gen Informatie in een eigen contekst kunnen plaatsen en er over nadenken. In een gezin kan niet ieder zijn eigen ideeën doordrukken. In een bedrijf met goe de teamgeest worden voortdurend studiebij eenkomsten georganiseerd om de leiders te dwingen de beroeps-vuile-was binnen te hou den. Sommige huishoudens zouden 'er goed aan doen ook dergelijke studlegesprekken te organiseren. Slechte planning moet je duur betalen in geld en zenuwen. Veel vrouwen proberen op een groot aan tal gebieden uit te blinken vooral wer kende vrouwen. Ze willen een buitenshuis werkende vrouw en een perfecte huisvrouw tegelijk zijn. Zij vergeten op de credietzijde soms hun intellectuele bijdrage en steeds de financiële inbreng van hun salaris bij te schrijven. Ze proberen zich thuis te gedragen alsof ze niet werken en schuren de pannen even koppig of overhoren hun kinderen even nauwkeurig als een niet afwezige huisvrouw. Op die manier kunnen ze het kapitaal aantas ten dat van levensbelang is voor een goed functioneren van hun zaak: het kapitaal ge zondheid. Met een beetje humor en iets minder ge spannen zou het hun zeker lukken een Image op te bouwen van een „vrouw die buitens huls werkt maar het thuis toch aardig fikst" wat de omgang met de cliëntèle zou ver gemakkelijken. Scheppend bezig zijn met or ganiseren is de taak van de huisvrouw. Dele geer wat van je verantwoordelijkheden aan de kinderen. Veel vrouwen laten maar al te graag hun handen gaan om hun hersens niet te hoeven gebruiken. De meeste vrouwen doen te veel en denken te weinig. In een wereld waarin het ons evenzeer aan geld als tijd ontbreekt is denken het redmiddel. Vrouwen zullen al hun energie en verbeel dingskracht nodig hebben om zich de komen-' de dertig jaar te kunnen aanpassen aan de algehele revolutie van de post-lndustriëla1 maatschappij, voorspelt Christiane Collange. Boodschappen doen gaat (over vijf. over- vijftien? jaar) zo: via kleurentelevisie ziet me vrouw de reclameaanbieding van die dag. Elk artikel Is genummerd. Wanneer ze haar boodschappenlijst heeft opgemaakt belt ze de computer van de winkel op, legitimeert zich door middel van een ponskaart en geeft de bestelling op. Als een blikje sardines nummer 6-2-3 heeft, slaat zij deze drie cijfers aan, daarna de toets met het vermenigvuldi gingsteken en dan nog eens de toets 6. Vervolgens de rest van de bestelling. De computer antwoordt na afloop: „het bedrag waarvoor u zojuist besteld hebt is ƒ64- wilt u contant betalen of via uw bank rekening?" Als de klant het laatste kiest, drukt ze op toets B. schuift haar legitimatiebewijs in de gleuf van de telefoon; de computer geeft de rekening door aan de computer van de bank. Computers worden bediend door logica en precisie. Wij zullen de grootst mogelijke strengheid in onze werkmethode aan de dag moeten leggen. Volgende stap In het huis houden zal de aanschaf van een „terminal". zijn, een klein schrijfmachientje thuis dat aan-- gesloten is op een centrale computer. Mis schien wordt dit wel de her-ontdekking van de huisarbeid. Met verve en humor zet Christiane ons aan het denken. De vertaling van haar boek kwam uit bij Paul Brand, Bussum, telt 145 blz. en kost 14,90. Nog diep onder de indruk van Godfried Bomans' tv-reportage van het bezoek aan zijn broer in het Trappistenklooster te Zun- dert, lees ik het fijne boekje van de psycho loog Harrie J. M. Nouwen over de Ameri kaanse Trappist Thomas Merton, schrijver van o.a. „De Louteringsberg". Harrie Nouwen heeft eenmaal In zijn leven Thomas Merton persoonlijk ontmoet en deze ontmoeting is van een zo Ingrijpende bete kenis geweest voor zijn verdere leven, dat hij na Mertons overlijden dit boek geschreven heeft om het de wereld te laten weten wie deze begenadigde mens is geweest. Op twintigjarige leeftijd was Merton lid van een Amerikaanse communistische jeugdbewe ging (1935), als 22-jarige ging hij tot de r.-k. kerk over. Na leraar te zijn geweest, werkte hij twee jaren onder de negerbevolking van Harlem. Op 10 december 1942 trad hij toe tot de orde der Trappisten in het klooster Geth- semani in Kentucky. Op 10 december 1968 komt hij in Thailand, waarheen hij gereisd was om het Boeddhis me nader te leren kennen, om het leven. De aanraking met een onder stroom staande ventilator had hem op slag gedood. De betekenis van Thomas Merton ligt in zijn worsteling om God te leren kennen langs de weg der contemplatie. Deze weg heeft ook grote betekenis voor deze wereld en voor de mensen in deze wereld. Tijdens zijn werk onder de arme negers van Harlem was Merton diep doordrongen van de uitzichtloosheid van het negerpro bleem in zijn land. Hij wist maar al te goed, dat aan deze uitzichtloosheid de zonde en wel in zijn meest geconcentreerde vorm: het geweld, ten grondslag lag. Slechts de op rechte geweldloosheid (en dan niet gehan teerd als een handige taktiek en strategie om buiten schot te blijven en nochtans het on derste uit de kan te halen) zou dit kwaad kunnen keren. Hij wist maar al te goed dat de zonde, het kwaad en het geweld, die hij in deze wereld aantrof, dezelfde zonde, het zelfde kwaad en hetzelfde geweld was, dat hij in de stilte van het gebed ook in zijn eigen hart had aangetroffen. Merton schreef: „Ik ben een man in de moderne wereld. Feitelijk ben ik de wereld net zoals u dat bent. Als ik de wereld niet het eerst in mijzelf ga zoeken, waar zou ik het dan wel moeten doen? Zolang ik me inbeeld dat de wereld iets is wat ik moet „ontvluchten" in een klooster, wijd ik mijn leven aan een illusie." Slechts het gebed, de dagelijkse omgang met God vernietigt de „illusies". Dan pas heeft men het recht ook de „illusies" van een gewelddadige maatschappij te ontmaske ren om de wereld te veranderen in geest en waarheid. .Alleen hij die door gebed zich van alle geweld wil ontdoen, heeft het recht om over geweldloosheid te spreken." door Ev. Grol Ie Het is of in het leven van Thomas Merton de psalmisten van het Oude Testament weer tot spreken zijn gekomen. Zó, niet van de wereld zijnde, heeft hij in de wereld getuigd van de vreugde in Gods Wet. Harrie Nouwen heeft zijn boek over het contemplatief „engageme-nt" van Thomas Merton de titel meegegeven: „Bidden om het leven". Een titel, die de inhoud van Mertons betekenis ten volle dekt, als men bij „het Een ongebreidelde stroom boeken, brochures en perspublicaties over de vervuiling van de Ar\r\r natuur wordt over ons uitgestort. In veel gevallen wordt aandacht geschonken aan bepaalde UvJvJl facetten (lucht- of watervervuiling öf geluidshinder) maar niet aan het geheel; soms is de inhoud ook niet voor iedereen begrijpelijk. In het de afgelopen week verschenen boekje „Natuurbeheer" HUID CjOUOriOOn 5.90) worden echter alle kanten van het milieubederf belicht en dat op een voor iedereen duidelijke manier. Moussault's Uitgeverij en de j schrijver, dr. mr. D. Vreugden- I hil, hebben hiermee het onder- iwijs een dienst willen bewijzen, maar bovenal bijgedragen tot het voorlichten van de doorsnee burger. Dit blijkt ook uit de ac tie „Natuurbeheer zelfmoord I of zelfbehoud" (bij het boekje kregen we een affiche en hand tekeningenlijst met verzoeken milieu beter te beschermen) die Moussault NV aan dë uitgave heeft gekoppeld. Slechts door goede voorlich ting kan er verandering worden gébracht in d,e manier waarop over de natuur wordt gedacht èn waarop de natuur dienover eenkomstig wordt behandeld. Dit is weliswaar niets nieuws. Reeds in 1950 kwam er in Ne derland een boek uit „Dc laatste kans der mensheid" van de Amerikaanse schrijver Wil liam Vogt waarin de voor uitziende auteur onderstreepte dat iedereen zich zal moeten in zetten voor een goed natuurbe heer op straffe van onze geza menlijke ondergang. Meer dan twintig jaar gele den schreef hij: „Het zal aan zienlijke sommen gelds kosten. Democratische regeringen zul len zich niet licht op een derge lijk steil en rotsachtig pad be geven!, tenzij het volk hen die kant opdringt"'. Hoe traag is onderwijl het proces van bewustmaking ver lopen! Waarmee wel wordt aan- i getoond hoe noodzakéli'k het is voortdurend op hetzelfde aam beeld te blijven hameren. In „Natuurbeheer" Iaat dr. mr. Vreugdenhil met voorbeel den zien dat alles met alles sa- menhangt in de natuur. Hij schrijft: „Op de onderlinge sa menhang tussen alle levende I wezens In hun aantallen, ge- dragingen en leefwijzen, zullen wij bijzonder goed dienen te letten, wanneer wij iets van de I gevolgen van gebruik en. mis bruik van de natuur willen begrijpen". Zo is het lozen van olie in rivieren en in de wereldzeeën van invloed op de zuurstofvoor ziening. Als we doorgaan met hei lozen van een miljoen ton olie per jaar zullen over zeven jaar alle oceanen met een dun laagje bedekt zijn: oen ernstige bedreiging van het groene plankton, dat 66 procent van al le zuurstof op aarde levert. Volgens de Amerikaanse me teoroloog Schaefer zullen door onbeperkt gebruik van grote vliegtuigen als de Boeing SST in de bovenste luchtlagen wa ter, koolzuur en andere gassen achterblijven. Dit kan een da ling van de temperatuur op aarde veroorzaken met als uit eindelijk gevolg een nieuwe ijs tijd. In het eerste hoofdstuk van „Natuurbeheer" wordt nog eens met nadruk gezegd dat wij mensen weliswaar atoomkrach ten beheersen, maar niet in staat zijn de groene plant na te bootsen in het maken van voed sel. En de groene plant is de algemene voedselbron van al wat leeft. Alleen de groene planten leveren de bouwstoffen zonder welke geen levende we zens kunnen bestaan. Na he>t functioneren van de natuur, voedselketens, water, lucht, bestrijding van „onkruid" en „ongedierte", het bevolkings vraagstuk, grond, de Waddenzee („Laat het wad, wad!"), natuur lijke rijkdommen, recreatie en internationaal natuurbeheer te hebben besproken," wijdt de auteur aandacht aan wat wij kunnen doen. Zijn adviezen: draai dc kraan vaker dicht, een mens kan van 30 liter water per dag leven en de gemiddelde Nederlander ge bruikt er 400! Laten we zoveel mogelijk .zepen gebruiken die de natuur niet schaden. Laten we overgaan op het gebruik van loodvrije benzine en zodra deze te verkrijgen zijn, naverbran- ders op onze auto's monteren. Laten we (inderdaad, het is al zo vaak gezegd-.) onze afval niet in bossen, weiden en langs wegbermen achterlaten en vooral geen plastic, dat niet vcrtiecrt! Spaar dieren en plan ten (pluk niet onnodig bloemen, haal geen nesten uit). Gebruik geen gevaarlijke bestrijdings middelen en bevorder rust en stilte. Tenslotte: oefen via vereni gingen en partijen druk uit op de overheid. Want als particu lieren. overheid en bedrijfsleven doorgaan met kortzichtig han delen. met denken aan direct geldelijk voordcel in de omgang met de natuur zal binnen af zienbare tijd de weg terug zijn afgesneden. leven" niet alleen denkt aan eigen leven, aan eigen ziel, maar ook aan het leven van iedere mens in deze wereld en in deze maat schappij. Nouwen heeft zijn boek in twee gedeelten gesplitst. Het eerste deel over Merton draagt de titel Ter kennismaking en bestaat uit een voortreffelijke inleiding in Mertons gedach- tenwereld. Het tweede deel heet: Ter over weging en brengt juistgekozen citaten uit Mertons geschriften en gesprekken. Hier een citaat: in zijn dagboek Het teken van Jona tekent Merton op 19 november 1950 aan: „Zij die God liefhebben zouden moeten proberen een sfeer te bewaren of te schep pen, waarin Hij gevonden kan worden. Chris tenen zouden rustige huizen moeten hebben. Gooi de televisie eruit indien nodig niet iedereen hoeft dat, maar zij die dergelijke dingen serieus nemen. Radio's zijn nutteloos. Blijf weg van films ik stond op het punt te zeggen „bij wijze van boete", maar dat weg blijven komt me meer voor als een genoegen dan als een boete..." Zo zit dit prachtige, eerbiedige boek vol verrassende citaten, die ons in de ruimte stellen, die ons leiden naar wateren der rust, waar wij kracht ontvangen om te doen! Dit immens fijne boekje (140 blz.) is een Ambo-boek en kost 10. -K- Het gebed vóór de maaltijd bjj de Trappisten «M 'f

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13