schaak Pro Juventutezegels TWIJFEL Ïf HI j I j A j 1 Mm n SSI 3! M BUSS 1 't Is maar met wie je omgaat in dienst OPPASSEN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 2 3 U weet wellicht dat de eerste échte kinderpostzegels van Zwitserse origine zijn. Wel waren er voordien weldadigheids postzegels in de wereld verschenen. De eerste van deze zijn in Nieuw Zuid-Wales en in Victoria in 1897 ten behoeve van de ziekenhuizen aldaar uitgegeven. Voorlopers van de kinderzegels moet u zoeken in Denemarken, waar de postambtenaar Einar Holboll, die in België in 1955 op een postzegel werd geëerd (Yv. 983), rond de eeuwwisseling de stoot gaf tot invoering van de bekende Julen-zegeltjes ten bate van de Deense jeugd. Het waren geen postzegels, maar ze waren toch op de post kantoren verkrijgbaar en mochten naast echte postzegels op brieven worden geplakt. In Rusland kwam in 1905 een viertal weldadigheidszegels (Yv. 55-58) ten behoeve van oorlogswe zen In omloop en in Nederland in 1906 ten bate van de tbc-bestrij- dlng. Eigenlijk is de tbc-bestrljding In Zwitserland de aanleiding tot op richting van de vereniging Pro Ju- ventute geweest. Men zag de strijd tegen de toen gevreesde ziekte niet alleen als een medische aan gelegenheid maar veeleer als so ciaal probleem. Vourkomen Is be ter dan genezen. Om de vele aktl- vitelten op dit terrein van de jeugd bescherming te bundelen, werd In 1912 Pro Juventute gesticht. De ar beid van de vereniging richt zich tegenwoordig kort samengevat op: hulp voor moeder en kind, zorg voor het schoolkind en voor de niet meer schoolgaande jeugd en voor de vrljetljdbesteding. In het jaar van de oprichting (1912) verschenen kinderzegels van 10 fr. voor elk van de drie landstalen, echter zonder frankeer- waarde. U moet deze als voorlo pers beschouwen. Op de achterzij de stond gedrukt: ..Voor de jeugd. Het bedrag van deze kerstzegel is bestemd voor de tbc-bestrijding bij kinderen". Het jaar daarna kwamen de eer ste echte kinderzegels. 1914 werd wegens de oorlog overgeslagen maar daarna volgden tot heden elk jaar de Pro Juventute-zegels elkaar In een bonte schakering van af beeldingen op. U kunt uitzoeken tussen klederdrachten, heraldiek, landschappen, bloemen, insekten, inheemse dieren, vogels enz. De emissies bevatten lange tijd series van vier zegels, sinds 1950 vijf stuks maar na de tariefswijzi ging van 1966 weer vier exempla ren. Het werd In 1927 gebruik dat een van de zetels het portret droeg van een Zwitser, die zich op enig gebied verdiensten had ver gaard. In de jaren 1952, 1953, 1963 en 1964 heeft men in de plaats daarvan kinderkopjes genomen, ontleend aan schilderijen van de bekende Zwitserse kunstenaar Al- bert Anker (1831 - 1910). De Zwitserse posterijen houden bijna steeds een gekozen thema in de afbeeldingen enkele jaren vol, hetgeen een efficiënte werkwijze ten aanzien van de onderwerpen bevordert en toch de aantrekkelijk heid van de series niet aantast. Zo vindt u van 1958-1964 bloemen, van 1965-1967 klein wild en sinds dien vogels op de zegels afge beeld. Op de dit jaar zoals steeds weer fraai uitgevoerde zegels zijn te zien: de blauwe mees, de hop, de bonte specht en de fuut. Vogels die ook in ons land inheems te noemen zijn. De zegels komen dit jaar op 1 december In omloop. De netto-op brengst uit de verkoop van zegels en prentbriefkaarten beloopt in Corraapondantle en oploealngen aan de heer H. J J. Slavekoorde, Goud- rel neutraal 125, Den Haeg. Iedere schaker zal wel uit eigen ervaring weten hoe vaak het voor komt dat hij tijdens het spelen van een partij In de grootste twijfel kan geraken. Wil men dit positief for muleren, dan kan men zeggen dat het spelen van een schaakpartij een bijna voortdurend nemen van beslissingen Is. Vaak echter zijn die beslissingen moeilijk. De twijfel bekruipt de speler: wat te doen? Dit of dat. Soms Is de onzekerheid zo groot dat de speler er bijna niet toe ko men kan een beslissing te nemen. Als hij met de klok speelt ziet hl) af en toe hoe de hem toegemeten bedenktijd met onwaarschijnlijke snelheid slinkt. En nog twijfelt hij, zonder een bevredigende keuze te kunnen maken. Vandaag drie van die twijfelge vallen. In opgave 1 staat zwart voor de vraag of hij pion d4 mag (1) Uit slaan. In opgave 2 dreigt de zwart- speler zijn tegenstander In twee zetten mat te zetten. Wit ziet dat en twijfelt er aan of hij zal door spelen of zich gewonnen zal ge ven. In opgave 3 bood de zwart- speler remise aan. Wit piekert en twijfelt. Wat zal hij doen? Het aan bod aannemen of doorspelen? Zijn twijfel spruit natuurlijk voort uit de overweging dat hij mogelijk beter staat. Aan u om In dit trio van twijfels de juiste beslissingen te nemen. OPLOSSINGEN Oploaalngan van de opgaven uit de rubriek van 22 november. (I) MIKENAS - FLOHR. Wit beachikt tij Skobeleff- i onbekend] IjAI j i+l rr Ail). Aj j in Ai| fUj A j j 1 j 1 '-.j FA pi M l X H "-1 1 J ÊL II i 1 4 (3 Zwart apealde 1. Te4 en dreigt nu mat in twee. Zou U het opgeven ala U wit had? Eindhoven De voortreffelijk georganiseerde Jaarlijkse ontmoeting tegen de Bel gen, deze keer in Philips Ontspan ningscentrum te Eindhoven. Is an ders uitgepakt dan was verwacht, nl. 155, een pijnlijke nederlaag voor onze Zuiderburen. Nu dient gezegd dat de Belgen wel punten lieten zitten. Van Heer- de had een nadelig eindspel teger Hugo Verpoest. doch er zat niet meer dan remise in. Het Is de Am sterdammer wel toevertrouwd die in zo'n geval te realiseren. Toet wilde wel dammen tegen Oscar Verpoest. doch deze was kennelijk niet in een al te strijdlus tige stemming en ruilde veel. Vos had geen kind aan figuurtjesspe- lende Slaby. Bastiaannet pakte Claessens in het vergevorderde middenspel. ledereen hield rekening met ver lies van Van Tilborg tegen Vaes- sen en de Zeeuwse veteraan J. Blom tegen Van Bouwel. Hun vol houden werd beloond toen hun te genstanders niet het sterkste te genspel vonden, zodat tenslotte geen enkele nederlaag werd gele den. Holt leek Gregoire te gaan klop pen, doch het slot was een gelijk waardige remise. Een fraai 3 om 3 eindspel beloonde H. Kleinrenslnk volledig tegen de 79-Jarige on verwoestbare veteraan Demes- maecker, die het nog aandurft zijn land in Rome te vertegenwoordigen bij een tornooitje waarvoor Neder land heeft bedankt. Sterk aanvalsspel werd be kroond met een snelle overwinning van Kolk op Duquée. De Belgen koesterden enige verwachtingen van hun nieuwe jonge speler La- fourcade. Hoe onze man Lacroix de Limburgse eer hoog hield, kunt U zien In dit fragment: (1) Zwart: 1. 6. 7. 8, 9, 14, 19. 21,23,24 Wit: 25. 28. 31 32. 33. 37, 40, 47, 48, 49 4742?, 21-27! en wit gaf op. Na 31x22 zou gevolgd zijn 1420, 25x12 en 7x47. (2) Zwart: 5. 7. 10, 12, 15. 18. 19, 20. 22, 26. 27 Zwitserland de laatste jaren 6'/-> miljoen franken; dat Is ongeveer een half miljoen gulden meer dan in ons land. J.J. M.KIGGEN over een verreetende combinatie: 1. Pxa7t Lxa7 2. Da3 en iwart heeft geen verdediging meer. Bilvoorbeelcf: 2. b6 3. TxhSl Lxb6 4. Da8. Of 2. Lb8 3. Dal. Of 2. Df5 3. Dxa7 en 3. Dxf4 faalt op Dxb7 mat (2) LACHMAN MCLLER/STETTIN. Hier bezweek zwart aan ziin zwakte od de diagonaal af-h8: I. PKtl gxfS 2. Dxf6 d4 3. I xd4! cxd4 4. LxtM Kh7 5. fl4ll en er Ia geen verdediging tegen 6. Dh8t Kq6 7. Dg8t gevolgd door mat. Wit had het kunnen bederven door 5. Dhflt Kg6 en paa dan 6. g4, want dan volgt zeer verrasaend S. Dxh2tl! 7. Kxh2 Ld6t plue TxhS en zwart staat g.ad op winst. (3) RÖD BLÜMICH. Wit maakte hier gebruik van de omstandigheid dat de zwarte konlngaatelling onvoldoende verdedigd la: 1. Dxf7t! Kxf7 2. Lxd5t Kg6 3. Lf7t KxgS 4. Lelt Kg4 5. Lf4t Kg5 S. Te4 mat Wit: 29. 33 35. 36. 37. 38. 40, 42, 45, 47, 48 (uit de B-groep van het Priva-tomool.) Zwart dacht sterk op het centrum te komen door 18—23? 29x18, 12—23; maar gaf op na 4034. De dreiging 3429 23x34 33—28 22x33 38x40 en 37—31 is niet te pareren. Afgelopen zaterdag werd In De Lier een sneldamtornool gehouden. Iedere speler had tien minuten be denktijd per partij. Toet en Boog kwamen gelijk aan en moesten na een onbesliste herkamppartij loten, waarbij eerstgenoemde de gelukki ge werd. Fraai was de schijfwinst die hij afdwong in de beglnronde. (3) Zwart: 2/4, 6. 8/12, 14/16 18. 20. 21. 23. 26 Wit: 27. 30. 32. 33, 35/46, 48 Zwart speelde 2025?; en nu vond wit de leuke winst zeker een sneldampartij 37311. 26x28; 33x13, 9x18; 27—221, 18x27; 41—37 1. F. N. Boog Brahms en Wagner Het klinkt ongeloofwaardig: de grote tegenvoeters Brahms en Wagner samen op één grammo foonplaat! Maar op „Ace of Dia monds" (Decca) verscheen (SDD 249-stereo) een heruit gave van de oorspronkelijk in 1962 verschenen plaat van het schitterende kwintet voor klarinet en strijkers van Johannes Brahms, samen met het losse Adagio voor klarinet en strijk kwintet van Richard Wagner, een werkstuk, dat qua sfeer zeer goed aansluit bij het eerstge noemde opus. Deze reproductie voldoet ook nu nog aan hoge eisen van klankkwallteit en uitvoering. Dit laatste was eigenlijk vanzelfspre kend, want de weergave wordt verzorgd door klarinettist Alfred Boskovsky, violisten Anton Fletz en Philipp Matheis, altist Günther Breitenbach, cellist Nikolaus Hübner en in Wagner con tra-bassist Johann Krump, allen leden van het onvolprezen „Wie ner Oktett". Fischer-Dieskau in opera's ln de serie „Meister der Mu- sik" verscheen op Decca Royal sound-stereo (SMD 1203) een speciaal voor de operalief hebber aantrekkelijke plaat met fragmenten uit opera's van Verdi en Puccini. De wereldberoemde bariton Dietrich Fischer-Dieskau zingt de rollen van George Ger- mont (uit „La Travlata"), baron Scarpia („La Tosca") en markies Posa, In Verdi's „Don Carlos", waarin schitterend tegenspel wordt geleverd door gerenom meerde figuren als Carlo Ber- gonzl (Don Carlos) en Nlcolal Ghiaurov (koning Philips). De veelzijdige zanger even be kwaam In het lied als in het ora torium. staat ook op het terrein van de opera al vele lange Jaren zijn mannetje. De opname is technisch van goede kwaliteit. Ornette Coleman Er verschijnen de laatste tijd veel jazzplaten met geschiedenis. In de serie Atlantic Jazz Antholo gy is dat nu bijvoorbeeld "The Best of Ornettn Coleman" SD 1558 Het zijn opnamen ge maakt tussen 1959 en 1961. Een boeiende lp met fraaie staaltjes van de muzikaliteit en virtuositeit van Ornette Coleman op zijn alt-sax. Coleman ia er hier dui delijk in geslaagd ongecompli- seerde jazz te maken zonder ge weld te doen aan de emotionali teit die, bijvoorbeeld aan blues nummers als Ramblln, ter grondslag ligt. Ornette Cole man speelt hier samen met Do nald Cherry: trompet, Charlie Ha- den: bass, Ed Blackwel: drums. „Anderhalf jaar verloren tijd", concludeert een moedeT ufl dH: „Voor onze zoon In dienst ging, kwam een legerpredlkant op bezoek; dat waardeerden wa zeer. In dienst is het soms een heidense troep: dronken, over geven op kamers, zelfs als ze nuchter zijn is het een beesten boel. Hij Is de enige die bidt voor zijn eten. Intussen wordt zijn appel van zijn bord gepikt. Van studie komt niets (hij heeft zijn hbs-dlploma). Hij was altijd een vrolijke jongen vol energie en Idealen. Nu is hij vaak prikkelbaar en neerslach tig elke keer als hij weg moet, ziet hij er meer tegen op. De weken duren steeds langer. De manier waarop ze behandeld worden is erg onsympathiek. Ik zie er nu al tegenop als onze andere zoon dat ook moet on dergaan. Ik hoorde van anderen dat hun ervaring dito was. Ze zouden het voor geen miljoen gulden over willen doen!" Mevrouw I. te W.: „Onze zoon moest In dienst. Ik vond het niet erg. Hij had een min derwaardigheidsgevoel en Ik hoopte dat hij dat kwijt zou ra ken. Er kwam een meerwaardig gevoel voor terug, wat soms ook niet leuk was. Hij kreeg een goede vriend, ging trouw naar de kerk, had gesprekken met de dominee en kwam zo veel mogelijk thuis. Tot hij overgeplaatst werd. Hij kreeg een ander soort vriend, ging niet meer naar de kerk, wel naar de stad. Daar werd hij ontgroend, kwam dingen tegen waar hij alleen over had ge droomd. Hij nam de wacht over van anderen en kwam zelden meer thuis. Het maakt verschil met wat voor jongens je om- aaat In dienst. Onze zoon Is wèl mannelijker maar niet ver standiger geworden. De dienst heeft hem zelfstandig gemaakt, dat is alles helaas." Mevrouw Van de Graaff uit Bolnes heeft twee kleinzoons die militair zijn. „De één ging op 17-jarige leeftijd als tech nisch specialist voor monteur In dienst. Ze worden zelfstandiger en de onderlinge band Is over het algemeen goed onder sol daten. Ik vind dat ze echt man worden. Wat het vloeken aan gaat, dat doet hij niet. Als ze het thuis niet horen zal het wel los lopen. Ik ben blij als ze goedgekeurd worden, dan zijn ze gezond. In de bijbel lees je ook over oorlogen en dan zeg Ik maar: ze zijn In Gods hand." „We moeten de militaire dienst zien als een noodzakelijk kwaad en ervan maken wat er van te maken Is", meent de heer H. G. Reedijk, 's Graven deel. „Het nut van een goed de fensief leger hebben we in '40'45 ervaren. We hebben als verliezer gezien wat het be tekent geen goed functionerend leger te hebben. Er zijn ook pluspunten. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje, er Is meer saamhorigheid en vooral minder naijver, dan in de burgermaat schappij. ZIJ die zeggen dat we geen leger nodig hebben, staan niet met beide benen op de grond en spelen het communis me In de kaart." „Er is geen enkele christen die voor oorlogvoeren Is. chris tenen bezitten wel voldoende werkelijkheidszin: de mens is geneigd tot alle kwaad. Ook het kwaad om zich te verrijken met een anders geestelijke vrijheid en goed. Alleen door dat kwaad te bestrijden, werken we er aan mee een allesvernietigende oor log te voorkomen. Leren ge hoorzamen aan het over ons gestelde gezag is niet minder waardig maar verheffend." Een Moeder uit Gouda „De diensttijd is goed voor elke jongen, dacht Ik. Onze zoon ging op kamers wonen In Am sterdam toen hij achttien jaar was. In dienst kwam hij weer thuis. Zijn standplaats was Maastricht. Geen weekend bleef hij daar. Na zijn diensttijd is hij thuis gebleven tot zijn trouwen. Ze waarderen dan pas hun thuis. Hij was bij de oplei ding en dacht dat alles kon, net als thuis. Op zaterdagmorgen stond er een militaire wagen voor de deur - onze zoon lag heerlijk aan het strand. Enfin, 's avonds ging hij vlug naar zijn onderdeel. In diensttijd heeft hij geleerd dat thuis ook niet alles mag en kan. HIJ waardeerde het dat hij nog een thuis hadi" Een moeder uit Sliedrecht: „Je kunt het aan een man mer ken of hij In dienst Is geweest. Uit mijn gezin zijn er twee sol daat geweest. Het is een soort vormingsklas. ze moeten zich aanpassen buiten de besloten heid van het gezin. Ik ben er vóór. al maakt het verschil of ze in oorlog of vredestijd moe ten. Laat elke gezonde jongen dienst doen. Ik ken schippers die op allerlei slinkse manieren hun jongens uit dienst houden: ze kunnen hem niet missen op het schip. Kregen ze het wel voor elkaar dan kochten ze vlug een schip voor zoonlief en pa en ma pingen samen varen, ma als knecht. Déér moest naar gekeken worden als ze jongens vrijstelling geven. Het gaat al leen öm geld: wat kan hij ver-, dienen terwijl een ander die in dienst Is, niets verdient." Bent u het met de schrijvers eens? Onze kolommen staan nog open voor uw mening; uw identiteit wordt desverlangd door ons gerespecteerd. U, sol daat, marineman, u bij de lucht macht: schrijf eens! j Bij band niet 1 uitinj is He jtiitinc daarc 11 De jonge dokter verliet de ziekenkamer en liep door de lange gang van de barak naar buiten. Buiten ging hij op de trap zitten, zocht in zijn zak naar een sigarettenpeukje, stak dat aan, inhaleerde de bij tende rook diep in zijn longen en legde zijn hoofd vermoeid tegen de muur van de barak. Hoe lang nog? dacht hij, terwijl hij naar het ver verwijderde ge rommel aan het front luisterde, grote God - hoe lang nog? Het Duitse krijgsgevangenenkamp Plankaln, zo genoemd naar een dorp midden in de uitgestrekte dennewouden, waar het in het eerste oorlogsjaar gebouwd was, bevond zich ongeveer zes h zeven werst ten Noorden van het landgoed Cosel. In augustus 1917 waren hier onge veer tweeduizend Duitse en Oostenrijkse krijgsgevangenen onderge bracht. De medische verzorging van de gevangenen lag in handen van de Duitse hoofdarts Dr. Alexander Berckheim en de Russische verpleger Semjon Akimowitsj Jegorow, een veertig jaar oude, zwijgzame, steeds hulpvaardige man met bijziend knipperende ogen achter dikke brille- glazen. Dr. Berckheim was bij het uitbreken van de oorlog assistent-arts aan de universiteitskliniek van Koningsbergen geweest. Medio 1915 werd hij opgeroepen, nadat de oorlog ook onder het medische per soneel steeds grotere offers had geëist. Bij een van de laatste Russische offensieven in de herfst van 1916 werd hij gevangen genomen. Sterker nog: hij bleef vrijwillig achter bij ongeveer honderd gewonden in een veldhospitaal dat door de Rus sische troepen werd ingenomen om ook in gevangenschap voor hen te kunnen zorgen. Nu bevond hij zich al meer dan een jaar in gevangenschap; de meeste tijd daarvan had hij in het kamp Plankaln doorgebracht. Plankalnarmoedige, door prikkeldraad en wachttorens omgeven houten barakken op een zanderige bodem. Ingevallen, door de honger getekende gezichten. Ijzige, onbarmhartige, koude in de winter, broei ende hitte in de zomer, slecht, brak whter, buikloop, vlektyfus, be smettelijke geelzucht. En een paar honderd meter verder op een open plek in het bos honderden ruw gespijkerde kruisen: daar lagen ze. Iedereen die onder zijn hoede was gesteld en die hij niet meer had kunnen helpen. Hoe zou hij dat ook hebben kunnen doen? Besmet water, zieken die door de honger al verzwakt waren, geen medicij nen En desondanks. Desondanks "Dokter - Gospodin dokter!" De dokter sprong overeind. Jegorow, de verpleger, Jtwam aanlopen. "Goed dat ik u vind, dok ter zei hij buiten adem. "Komt u alstublieft mee naar de com mandopost. U moet direkt "Niets commandopost!" zei op dat moment een diepe, rauwe stem. Uit de duisternis maakten zich de gestalten van drie mannen los die voor de dokter, die langzaam opstond, bleven staan. "Wij hebben geen tijd te verliezen", ging hun aanvoerder, een brede, baardige man, verder. "U gaat met ons mee, dokter. Nu meteen. Spreekt u Russisch?" Dr. Berckheim knikte. «ff "Dat is goed. En paardrijden? Kunt u paardrijden?" "Ik kan ook paardrijden", zei de dokter. "Waar wilt u mij heen brengen? Ik kan toch niet "Dat zult u wel horen", viel de baardige man hem ongeduldig in de rede. (WORDT VERVOLGD) ning Vati' de 1: kath Een cons jn Ee door is v: eeni dien feit, aan rijn volt' D; litui niet ten en den den len D spr< mei toe! arit Nie de W(K Wanneer kan men de bieding, hoe sterk moet de kaart zijn om reëel openingsbod te lanceren. Vragen die men in het theorieboek je kan vinden, en waarvoor ook een oplos sing is. Niettemin, de praktijk leert soms an ders, en dat is maar goed ook. De praktijk moet de theorie soms corrigeren, of aanvul len. zo u wilt. Het kan Immers best voorko men, dat u qua puntental of qua kaartverde- ling in feite niet zou mogen bieden. Toch zegt uw gevoel dat het in dat speciale geval wel zou kunnen. Wel, dan moet u niet aarzelen en bieden. Zo erg is dat nu ook weer niet. en blijkt tijdens het biedverloop dat uw openingsbod niet gerechtvaardigd was, welnu forceer de bieding niet, laat desnoods toe dat de tegen partij uiteindelijk een contract moet spelen. Wij zullen u nu een spel laten zien. waarin zuid inderdaad op een „zwakke" kaart de bieding opende: Mede door de renonce in harten besloot zuid tot één schoppen, waarna noord/zuid oost volgde na twee ruiten van noord met twee harten en west steunde ten slotte in vijf ruiten belandden! Oost kwam hiertegen uit met harten vrouw voor de aas van noord, zuid speelde klave ren vijf bij. Vijf ruiten lijkt een moeilijke zaak, maar Is toch mogelijk. Althans wanneer noord direkt schoppen speelt. Daarna kan hij immers via cross-ruff elf slagen proberen te scoren. Schoppen negen werd voor de aas, waarna kl. 2 volgde. Zuid sloeg en speelde één keer troef, om te vervolgen met Corretpondentle aan de hoor B. J. Nuyt, Burg. Beumanrtlean 163c. Rotterdam. schoppen vijf getroefd. Toen drie keer harten en twee keer schoppen getroefd, waarna al leen nog een slag Ih klaveren verloren ging: vijf ruiten was gemaaktl Toch zal het duidelijk zijn, dat er Iets fout is gegaan. Immers, oost moet immers probe ren om cross-ruff tegen te gaan? Dat kan echter niet alleen door met troef uit te ko men, daar noord toch een troef keer moet slaan, De start met ruiten vrouw Is echter goed. Noord komt aan slag met de heer en speelt denkend aan het over en weer introeven schoppen negen. Nu moet oost nadenken. De enige mogelijkheid om vijf rui ten down te laten gaan, is troeven verwijde ren. Zelf heeft hij geen troef meer, dus kan doen-gaan alleen worden gerealiseerd door west. Oost moet schoppen dus laten gaan voor west, die met de heer aan 9leg geko men, ohmiddellijk troef voorzet. Nu komt de aap uit de mouw Noord mist, nl. één troef bij zuid om zijn verliezende harten kwijt te raken. Eenzelfde afspel kan hij wel toepassen, maar hij blijft één slag tekort komen, waardoor één down onvermij delijk is. Oost had dit spel natuurlijk moeten voorzien. Niettemin was het openingsbod van zuid correct. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.; 1. takel, 6. teken, 11. rae, 12. •er, 14. nol, 16. oe, 16. alver, 20. Po. 21. mlapel, 22. lemker, 23. A.P. 24. ma, 26. el, 27. te. 28. eta, 30. aap. 32. ore. 34. at, 35. ap. 37. o.l., 38. nu, 40. erts. 41. ongel, 42. ètre, 43. me, 44. os, 45. ml, 47. e.k. 49. rob. 51. alk. 53. kar, 56. er, 56. ea, 59. Og, 61. e.a. 62. kanaal. 64. attent, 65. eg, 66. forel, 69. sa, 70. neg, 72. pen, 73. dor, 75. merel, 76. manen. VERT.: 2. ar. 3. karpet, 4. es, 5. lava. 7. .en, 8. kommer, 3. El, IC. roman, '2. al, 13. re, 15. morel, 17. sip, 18. alm, 19. ril, 20. pet, 25. Aa, 26. e.p. 28. ester 29. sa, 31. ongel, 32. ol, 33. enter, 34. arm. 38. pos, 37. olm. 39. Urk. 44. Ob. 46. Ik, 48. rekel, 50. onager, 51. as, 52. k.o. 54. Antoon, 55. patat, 57. rag, 58. elf, 60. gal, 61. Ens, 63. aren, 67. op. 68. en, 70. Ne, 71. ge, 73. da, 74. re. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL: 1. waterdiepte; 5. balk; 9. oorlogsgod; 12. rivier in Nederl.; 14. plaaggeest; 15. niet gespannen; 17. Zuldamer. thee; 19. ko raalrif; 21. afk. van Emeritus; 23. voordracht; 26. muzieknoot; 27. scheeps- vloer; 28. vroeger; 29. schrobnet: 30. editie (afk.); 31. spotternij; 33 uit of betreffende Ierland; 36. muzieknoot; 37. |ongensnaam; 39. vroegere heerser over Rusland; 41. aanloop; 43. klinknageltje; 44. vreemde munt; 45. voordeel; 47. tussen; 50. foefje (Ind.); 53. tot (Lat.); 54 vreemde munt; 56. voorheen; 58. familielid; 59. opstootje; 60. stok; 62. vogelbek: 63. voorvoegsel; 64. op het ogenblik; 68. schelk. element; 69. teken. 70. plaats In Gelderland; 72. Inkerving; 73. vertragingstoestel; 75. watpr in Limburg; 77. Turkse tarwe; 78. witte suiker; 79. Romeins keizer. VERTICAAL: 2. voorzetsel; 3. |ong schaap; 4. uitgesmolten stukje vet; 6. boom; 7. ongeval aan een auto; 8. voorvoegsel; 9. sierplant; 10. moe rasvogel; 11. en personne (afk.); 13. vochtmaat; 15. rund; 16. bode aan een universiteit; 18. Emeritus (afk.); 19. atmosfeer (afk.); 20. karperachtige vis; 22. honingdrank; 24. een weinig; 25. zangstuk; 26. meisjesnaam; 31. riviervi8; 32. marterachtig roofdier; 34. mannetjeseend (Z.N.); 35. olie houdend zaad; 38. loot; 40. droogoven (Z.N.); 42. haarkrul; 45. hoofddek sel; 46. bloedhuis; 48. akelige; 49. schooreteenzwart; 51. slotwoord van liturgische gebeden; 52. adreskaartje; 55. plaats in Groningen; 57. In el kaar; 61. talk; 64. vogel; 65. vreemde munt (afk.); 66. en dergelijke (afk.); 67. meisjesnaam; 69. deel van het jaar; 71. watering; 72. volksnaam voor de kauw; 73. eiland bjj de Charente; 74. muzieknoot; 76. Railroad (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12