Penningmeester lichtte chr. school voor ton op KAMER GING AKKOORD MET DE WIEBELTAX DEBAT IN KAMER OVER INVALIDEN Groot onderhoud' goedkope woningen wel aftrekbaar Pierre-Bayleprijs Fraude in Sprang-Capelle Navo ontkent toetreding Zuid-Af rika Kraamcentra gelijk op met bieten campagne Eén dag in ziekenhuis kost in 1980 f500 Japanse schrijver wilde staatsgreep S.' Agent schoot op twee mannen: boete geëist Samen naar de juwelier geweest. Heleboel ringen bekeken. Deze stond geweldig. Kostte f97.-, dat viel reuze mee. Echt goud natuurlijk. Dankzij toezegging regering 7 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 BRUSSEL Een woordvoerder van de Navo heeft gisteren in Brussel categorisch ontkend dat het Atlan tisch bondgenootschap de toetreding van Zuid-Afrika tot deze westerse verdedigingsorganisatie zou overwe gen. De woordvoerder zei dat het weinig waarschijnlijk is dat de Navo- raad deze kwestie zou bespreken. In Navo-kringen in Brussel is men zich ervan bewust dat een eventuele toetreding van Zuid-Afrika tot het bondgenootschap op heel wat tegen- kamping zou stuiten. Zoals gemeld had de Nederlandse j generaal b.d. Kruis deze week ver klaard dat het bondgenootschap* de toetreding van Zuid-Afrika zou over wegen. Ondanks het feit dat de Navo dit nu weer tegenspreekt verheelt men in Brussel niet dat men zich daar ernstig zorgen maakt over de Russische vlootbewegingen in de In dische Oceaan. „Zal je erg goed staan, zo'n zegelring. Waarom gaan we niet es kijken? Ben benieuwd wat-ie kost." SPRANG-CAPELLE De kans bestaat dat de 140 leerlin gen tellende School met de Bij bel op de Nieuwe Vaart in Ca- pèlle zal worden gesloten. Er is ongeveer 100.000 uit de kas verdwenen. Daarvoor wordt aan- - sprakelijk gesteld de 57-jarige effectenhandelaar M. V., die 25 jaar lang secretaris-penning- meester van de school is geweest. De gunstig bekend 9taande V., die in 1948 een boekhoudbureau begon Sprang-Capelle, enkele jaren raadslid was voor de ARP en sedert 1963 in een bungalow in Den Bosch woont, is enkele weken geleden op verdenking van fraude gearresteerd. Een groot aantal spaarders uit Sprang-Capelle, Waalwijk, Kaats heuvel, Waspik, Raamsdonksveer en andere plaatsen in de Langstraat vertrouwden hem hun geld toe. Vol gens de gedupeerden gaat het om bedragen die in de tonnen lopen. Het onderzoek naar de fraude van V., die op 7 oktober failliet werd ver klaard, is nog met afgesloten. Nu pas is aan het licht gekomen dat ook de School met de Bijbel in Capelle de dupe is geworden van de malver- versaties. Bij een tekort van 100.000 gulden, dat door de lopende rentes nog kan stijgen, is een bedrag van 97.000, bestemd voor het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Uit het onderzoek van het accountantsbureau A. van der Velden te Sprang-Capelle is ge bleken dat in de periode 1965 tot en met 1970 de door het rijk aan de schoolvereniging gestorte gelden al leen in 1967 aan het pensioenfonds zijn overgemaakt. Onbegrijpelijk, is dat het Burger lijk Pensioenfonds die penode geen alarm heeft geslagen. Het tekort zal nu moeten komen uit een borgstel lingsfonds van de scholen, maar als het ministerie -de wetsbepalingen in dit unieke geval toepast, gaat de school dicht. LEDEN BUEEN Mr. W. Nijs uit Waalwijk, de inmid dels door het schoolbestuur in de arm genomen advocaat, gelocft even wel niet dat het zover zal komen. Hij is al enige tijd in onderhandeling met het ministerie om te doen wal moge lijk is in deze penibele kwestie. Het schoolbestuur heeft gister avond de leden bijeengeroepen om in (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA heeft gisteravond geprobeerd de kwestie van de tegemoetkoming aan de oude invaliden in de Tweede Kamer in discussie te brengen. Dit probleem is deze week heftig besproken tussen minister Roolvink en andere ministers. De heer Wierenga (soc.) zag een duidelijk verband tussen maatregelen voor de invaiiden en het scheppen van een gunstiger fiscale regeling voor zelfstandigen die grote investe ringen doen. Dit laatste onderwerp was in de Tweede Kamer aan de or de. De gunstiger fiscale regeling zou de Schatkist een 70 miljoen gulden kos ten. Om de 20.000 zelfstandigen die UTRECHT, 26 nov Sommige kraamcentra hebben het afgelo pen jaar een opvallende stilte in de vakantieperiode gemeld. Zij schrijven die toe aan de groeien de bezwaren van de vrouwen om in de vakantietijd de last van zwangerschap en bevalling te moeten dragen. Als deze tendens doorzet, aldus mr P. F. Pulles, secretaris van de nationale federatie Het wit-gele kruis, dan zouden de kraamcen tra wellicht jaarlijks tegelijk met de bietencampagne aan de slag kupnen en rond pinksteren weer naar andere besognes moeten uit zien. „Gelukkig is de winter sportvakantie in opkomst om het evenwicht va».i de geboortensei- zoenen weer te herstellen" Mr. Pulles geeft in het maand blad van Het wit-gele kruis een overzicht van de interne en ex terne problemen die de toekomst van de kraamzorg belagen. Een ervan is de onzekerheid over de ontwikeling van het geboortencij- fer Een ander punt ls de vraag, of niet zal worden overgescha keld van het systeem van thuis- bevallen op de bevalling in het ziekenhuis. ROTTERDAM De Nederlandse kustvaarder Els Teekman is donder dag. na een aanvaring met het Deense vrachtschip Thuroklint, -in de buurt van Terschellingerbank gezonken. Alle. opvarenden van de coaster konden zich op de Deen in veiligheid stellen. De direct uitgevaren reddingboot van Ter schelling hoefde niet daadwerkelijk op ie treden. Ook de sleepboot Holland van de rederij Doeksen moest onver richter zaken terugkeren. door invaliditeit zijn getroffen vóór 1 juli 1967 gelijk te stellen met de in validen die onder de Wet arbeidson geschiktheid vallen, is 50 miljoen gul den nodig uit de algemene middelen. Geen verband De regeling voor de zelfstandigen die invalide zijn geworden, moet ge zien worden in het kader van de pro grammering van de sociale voorzie ningen, merkte de heer Mellema (c.h.) op. Het tweede bezwaar van de rege ringspartijen tegen het debat was, dat het gesprek met de Stichting van de Arbeid niet doorkruist mocht wor den. Ze schieten er weer door heen, zei mr. Biesheuvel (a.r.). Het overvalcom- mando van de PvdA stond weer ge reed. PvdA-fractieleider drs. Den Uyl voelde zich door deze laatste aandui ding beledigd. Dat was voor mr. Bies heuvel een reden om het woord "ovcrval-commando" snel terug te nemen. Drs. Den Uyl voerde nog aan dat de regering op zeer korte termijn over het vraagstuk een besluit zou nemen. Waarom mogen wij er dan niet over praten, klaagde hij. Uitspelen De heer Bakker (comm.) beviel het initiatief van de PvdA maar matig. Wie speelt nu de invalide zelfstandge uit tegen de niet invalide zelfstandi gen? vroeg hij. Minister Witteveen, die vandaag ook deelnam aan het ge sprek van een regeringsdelegatie met de Stichting van -de Arbeid, wenste zich aan fiscale problemen te houden. De PvdA zat de kwestie echter zo hoog. dat ze overweegt tegen de gun stiger fiscale regeling voor de zelf standigen te stemmen. DEN HAAG - Dr. L. P. de Jong, economisch directeur van het Anto- niusziekenhuis te Utrecht, verwacht dat bij een gelijkblijvende ontwikke ling van de loon inflatie in 1980 voor een ziekenhuisverpleegdag ƒ500 be taald zal moeten worden. De behoefte naar ziekenhuisverple- ging neemt volgens hem onder in vloed van milieuverslechterende fac toren steeds sneller toe. Zolang de patiënt bereid en in staat blijkt de steeds stijgende premies van zijn ziektekostenverzekering te voldoen, zolang is het volgens dr. De Jong, alleen maar juist te spreken van een bewust aanvaarde relatief sterke stij ging van een deel van zijn consump tiepakket. Dr. De Jong ,zei dit gisteren op een bijeenkomst naar aanleiding van de gerezen ongerustheid over de voort durende stijging van de ziekenhuis kosten. een besloten bijeenkomst de finan ciële toestand van de vereniging uit een te zetten. Ook mr. Nijs was aan wezig. Allereerst werd ontslag verleend aan de secretaris-penningmeester, die na het bekend worden van de frau des reeds was geschorst. De ruim 60 van de 170 leden die naar de vergadering waren gekomen, gingen unaniem akkoord met het voorstel van het bestuur, een eigen fondsje te vormen en daarin minimaal een tientje per jaar te storten, voor lopig gedurende drie jaar. Gezien het tekort is dit een druppel op de gloeiende plaat, maar de leden gaven door dit besluit ten opzichte van bepaalde instanties in ieder geval de wens te kennen de school te willen behouden. Het bestuur gaf de leden de ver zekering dat voortaan de functie van secretaris-penningmeester gesplitst zal worden. Verder zullen de boeken eens per jaar door een accountant worden gecontroleerd. Commentaar van een oud lid van de school: „Ik vertrouwde de zaak allang niet. Er werd ons tijdens de schoolvergaderingen feitelijk nooit voldoende opheldering van zalten ge geven." TOKIO De 45-jarige Japanse ro manschrijver Yukio Misjima die woensdag harakiri pleegde, was van plan een staatsgreep te plegen om de militaire macht van Japan te herstel len. Drie van zijn aanhangers hebben dit gisteren tegenover de politie ver klaard. De auteur drong woensdag met zijn volgelingen het hoofdkwartier van de Japanse strijdkrachten in Tokio bin nen. Terwijl zijn volgelingen de be velvoerende generaal als gijzelaar vasthielden, hield Misjima een toe spraak tot de 2000 man op het hoofd kwartier. Hij spoorde de militairen aan in opstand te komen en een nieuwe mi litaire regering te vormen. Toen de soldaten hem begonnen uit te jouwen, besloot Misjima zelfmoord te plegen. Zijn dramatische dood heeft de ge moedéren jn Japan verhit. De Japan se regering poogt nu het incident te bagatelliseren. ROTTERDAM De Pierre-Bayle prijs van de Rotterdamse Kunststich ting. dit jaar bestemd voor literaire kritiek, is toegekend aan Hans War ren. De prijs zal hem op 18 december in het Kunstcentrum Lijnbaan worden overhandigd. In het juryrapport schrijft de jury (Alfred Kossmann, Gerrit Komrij en A. G. Kloppers): Warren verstaat de kunst een groter publiek in te leiden in de thematiek van de hedendaagse letteren. Hij doet dit met een grote liefde voor zijn werk en uit zijn kri tieken blijkt steeds opnieuw zijn brede belangstelling voor alles wat met lite ratuur van doen heeft". Als dichter publiceerde Hans War ren een aantal bundels, waarvan „Tussen Hybris en Vergaan" de meest recente is, en wordt regelmatig werk van hem opgenomen in „Maatstaf". In de verzamelbundel „Nieuwe grif fels schone leien" is hij met enkele gedichten vertegenwoordigd. AMSTERDAM De officier van justitie te Amsterdam heeft gisteren tegen de 30-jarige hoofdagent van politie Gerrit van D. uit de hoofdstad een geldboete geëist van 100. De agent had in de nacht van 15 op 16 april van dit jaar op de Oude Zijdsvoorburgwal twee schoten gelost, waardoor twee omstanders min of meer ernstig werden verwond. De schietpartij was een nasleep van de wedstrijd AjaxArsenal. Een groepje supporters uit Den Haag was na afloop in de binnenstad een glaasje gaan drinken en besloot al vorens naar huis te gaan nog een bezoek aan de walletjes te brengen. Daar raakten zy in een woordenwis seling gewikkeld met de hoofdagent. Hierbij voerde de 24-jarige Haagse plaatwerker B. het hoogste woord en zei dat men in Den Haag in derge lijke situaties agenten in de gracht gooide. Ook zou de plaatwerker een beweging hebben gemaakt alsof hij een schietwapen vanonder zijn jasje wilde halen. Hij stond voor de hoofdagent terecht en tegen hem eiste mr. Van Renesse wegens bedreiging een geldboete van eventueel te vervangen door 25 hechtenis. De juweliers ran Nederland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal de Kamer onmiddellijk een nota sturen als besloten wordt de wiebeltax, de mogelijkheid om enkele belastingen te verhogen of te verlagen naar gelang onze economie holt of stilstaat, in wer king te laten treden. De Kamer kan een uitspraak doen en de regering zal bezien in hoeverre ze daar rekening mee wil houden. „Maar de stem van de Kamer zal zwaar wegen", zei minister Witteveen (financiën) gisteren tijdens de behan deling van het wiebeltax-wetsont- werp en de voorgestelde BTW-verho ging Met die toezegging verzekerde hij zich van de steun van de Kamer. Het gebrek aan parlementaire controle op het in werking treden van de wiebel tax was aanvankelijk voor alle frac ties een moeilijk punt Volmacht De WD'er mr. F. Portheine zei er niets voor te voelen „de regering een blanco volmacht te geven", het CHU- kamerlid mr. W. Scholten had „ern stige bezwaren tegen deze uitschake ling van de normale parlementaire procedure" en de ARP belastingspe cialist de heer G. A. Kieft vond „dat er zeer belangrijke bevoegdheden worden overgeheveld naar het kabi net. Hij had er begrip voor dat het ka binet een slagvaardig beleid moet kunnen voeren maar er zullen toch waarborgen gevonden moeten wor den, aldus de heer Kieft. En die nota wilde de bewindsman tot op zekere hoogte wel doen door een nota te be loven als de wiebeltax in werking treedt. Met de wiebeltax zelf had de Ka mer weinig moeilijkheden de kritiek bleef beperkt tot ondergeschikte pun ten. Minister Witteveen zei in ant woord op opmerkingen van verschil lende kamerleden dat hij van mening is dat de wiebeltax nooit afzonderlijk mag worden gebruikt. De 'schommel belasting' zal altijd deel uit moeten maken van een pakket bijsturings maatregelen. Effect verloren De bewindsman hamerde er nog eens op dat de opbrengst van de wie- beltax nooit mag worden gebruikt om staatsuitgaven te dekken. Het hele effect namelijk beperking van de bestedingen om onze economie in toon te houden zou dan verloren gaan. Ook de minister is van mening dat de wiebeltax „in beide, richtingen moet kunnen werken". Zowel een verhoging als een verlaging van de belastingen in verband met de con junctuur is mogelijk. Maar dat laatste is wel onwaarschijnlijk als we letten op de conjunctuurontwikkelingen van de afgelopen jaren, toen we steeds te veel maar nooit te weinig uitgaven, aldus de bewindsman. Een suggestie van de heer Kieft om eerst een jaar met de wiebeltax te experimenteren omdat er, ook in het buitenland, nauwelijks ervaring be staat met conjuncturele bijsturings maatregelen, wees de minister van de hand. In 1972 zal ook de BTW onder de wiebeltax vallen, maar de regering voelt er, na aandrang uit de Kamer, veel voor om 't lage, vier procent BTW-tarief er buiten te houden. Maar er moet dan wel een compensa tie komen door de verhoging van de bier- en alcohol accijnzen. De stemming over de amendemen ten en de eindstemming over het gehele wetsontwerp werden uitge steld tot volgende week. Behalve over de wiebeltax sprak de tèamer gisteren ook *bver het voorstel om het 12 procent BTW-tarief te ver hogen tot veertien procent. Volgens de regering zou zo'n maat regel nauwelijks leiden tot prijsver hogingen. Bovendien zullen nog een aantal produkten verhuizen van het 'hoge' naar het 'lage' tarief en dus duurder worden. Maar over dat ge ringe effect op de prijzen had de op positie haar twijfels. Boel ellende De D'66 belastingspecialist de heer A. de Goede was bang „dat we ons met die verhoging een boel ellende op de hals halen" en de Socialist drs. E. L. Berg vond de BTW-verhoging een „hoogst ongelukkige zaak". De tekorten die ontstaan als de verhoging niet doorgaat moeten dan maar gedekt worden door de tweede tranche van de inflatiecorrectie, in feite een belastingverlaging, niet door te laten gaan, vonden de sprekers van PvdA en D'66. De regeringspartijen hadden min der moeite met de BTW-verhoging. De heer Kieft ging akkoord „omdat grote lagen van de bevolking met rust worden gelaten en omdat de ARP meer voelt voor directe in plaats van indirecte belastingen. De heer Portheine achtte ook de „invloed van de verhoging op de kos ten van levensonderhoud zeer gering" en de heer Scholten wees op de moei lijkheden die kunnen ontstaan voor het midden- en kleinbedrijf. Bij de behandeling van de BTW-verhoging werden tal van artiendementen inge diend Belastingdebatten in de Tweede Kamer: ondanks de marathon vergadering we blijven lachen Op de foto: de heer Den Uyl en minister Witteveen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer aanvaardde vannacht het wetsartikel om onderhoud van huizen niet meer direct af trekbaar te stellen voor de inkomstenbelasting, maar staats secretaris Grapperhaus moest wel een belangrijke concessie doen. Het artikel kwam erdoor ondanks de tegenstemmen van VVD. ARP. D'66, SGP en Boerenpartijen. Maar ook werd aangenomen het „rooms- rode" amendement om de aftrek van „groot onderhoud" toe te staan voor huizen die maximaal 40.000 waard zjjn en waar de eigenaar vijf jaar in woont. De voorstellen van mr. Scholten (c.h.) om onder bepaalde voorwaar den (geen aftrek voor het tweede huis) de oude regeling te handhaven, wer den verworpen. De heer Kieft (a.r.) had wel succes met zijn voorstel adoptiekosten voor de belastingaftrek gelijk te stellen met bevallingskosten. Gevel en dak Het amendement Kieft om de on derhoudskosten van gevel en dak wel als aftrekbaar te beschouwen, haalde het niet. De motie-Kieft. waarin wordt ge vraagd een studie te maken van de fiscale positie van de weduwnaar met minderjarige kinderen, kreeg de stemmen van alle Kamerleden. Ook werd aangenomen het amendement Seholten om de zelfstandigen-aftrek aan een maximum te binden. Verder besloot de Kamer door aan vaarding van de verschillende amen dementen tot het toerekenen van een minimum arbeidsinkomen van ƒ3000 aan gehuwde vrouwen, die in belang rijke mate werk verrichten in de on derneming van haar man. Tevens kwam er een voorstel door, een hogere vrijstelling te geven aan de gehuwde vrouw met een inkomen tussen ƒ4.200 en ƒ8.300. Het weer in Dnropa max. t. min. t. nrsi. gisteren Amsterdam mist 11 5 0 Brussel 1. bew 14 7 0 Frankfort mist 1 -2 0 Genève geh. bew 5 2 0 Innsbruck on bew. 8 -4 0 Kopenhagen geh. bew. 8 7 0.2 Locarno onbew 9 -2 0 Londen mist 14 7 0.1 Luxemburg onbew. 4 0 Madrid zw. bew 16 4 0 Majorca zw. bew. 20 10 0 München mist -0 -2 0 Nice onbew. 16 7 0 Parijs 1. bew 14 2 0 Rome onbew 16 2 0 Wenen geh. bew 6 -1 0 Zürich geh. bew. 1 -1 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7