BIJBEL ALS TIJDSCHRIFT WEL TWEE JAAR LANG Beperkter 'mogelijkheden christelijke politiek voor Tevoren was komplot studenten ontdekt Een woord voor vandaag Straks in zeven banden Eerste aflevering komt tegen kerst Puzzelboek iHiaa urn ia ij iai Na aanslag mis in Manilla Ottavlani boos op de paus In Broedergemeente doopleeftijd vrij Dr. van der Wik hoogleraar Dr. Schalkwijk VU-hoogleraar Surinaams predikant promoveert op paus Leo de Grote Verbindingslijn tussen principe en politiek BEROEPINGSWERK VRIJDAG 27 NOVEMBER 1! 'WE Als Paulus zijn jonge vriend Timotheus schrijft over wat God alle maal voor hem gedaan heeft, dan zegt hij ook: „En zeer overvloedig is de genade van Onze Here geweest met het geloof en de liefde in Christus Jezus. Dat overvloedige van genade begrijpen we, maar hoe kan Paulus van zichzelf zeggen dat ook zijn geloof overvloedig is geweest? Slaat hij zich daar niet al te zeer op de borst? En dan staan we weer voor dat ontzettende misverstand dat we den ken dat geloof iets is wat wij doen, dat geloof een plant is die groeit op de bodem van ons hart. Niets is minder waar. De basis van ge loof is niet ons hart, maar het hart van God. Hoe groter God is voor ons, hoe groter ons geloof kan zijn. Geloof immers is niet alleen een zeker weten, een kennis van waar heden, maar een vertrouwen op een Persoon, op Jezus Christus. Hij is het fundament van ons geloof. Uit Hem springt het op tot in ons hart. De genade van de Heiland was overvloedig. Maar omdat dat zo was, werd het geloof ook overvloedig. Christus betoonde zich be trouwbaar aan Paulus. Daarom kon Paulus Hem geloven. Christus is nog betrouwbaar, voor u en voor mij, daarom mogen wij Hem geloven. Weiezen vandaag Johannes 15 vers 1 tot 17. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Nieuwe mogelijkheid om het lezen en de kennis van de bijbel te vermeerderen: wekelijkse afleveringen van 36 pa gina's kleurig, geïllustreerd, kortom aantrekkelijk uitgevoerd met in de eerste plaats de „gewone" bijbeltekst van NBG en rk bijbel stichting, voorts populaire commentaren, vervolgens een kinder vertelling over het betreffende bijbeldeel en tenslotte een vrij uitvoerige bibliografie, dus literatuur rondom het aan de beurt zijnde bijbelgedeelte. eigentijdse wijze mens te brengen. bij de moderne PROF. DR. R. SCHIPPERS, die adviseerde bij het tot stand komen van de bijbel-in-afleveringen. I I II I M M. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. lans, 4. loze streek, 8. scheik. element, 10. rivier In Italië, li. toiletartikel, 15. geurigheid, 17. wijn maat, 19. vertragingstoestel, 20. schaak term, 22. meisjesnaam, 23. bloem, 24. schel, 28. voorzetsel, 27. mand, 29. enke le, 30. bijrivier van de Rhóne, 31. bui tenhaven, 33. afk. van dyne, 37. pers.- voornaamw., 38. deel van de voet, 39. koord van een muziekinstrument. Verticaal: 1. oogziekte, 2. familielid, 3. oude lengtemaat, 5. rondhout, 6. en per- sonne (afk.), 7. richting, 9. bergplaats, 11. familielid, 12. coiffeuse, 13. stof, 14. rivier in Rusland, 16. oorzaak, 18. eenja rig kalf, 21. myth, figuur, 24. troep, 25. waterplant, 27. vruchtje, 28. kleurling, 32. boom, 34. onbekende, 35. muzieknoot, 38. voegwoord, 37. bevel. Oplossing vorige puzzel 1. pool, 2. olie, 3. Oise, 4. leek. ROME Alfredo kardinaal Otta- viani, voormalig hoofd van de Vati caanse congregatie voor de geloofs leer en steunpilaar van de conserva tieve vleugel van de Romeinse curie, is boos op paus Paulus omdat deze heeft bepaald dat kardinalen die bo ven de tachtig zijn, met ingang van 1 januari 1971 niet meer aan de paus keuze mogen deelnemen. Kardinaal Ottaviani, die zelf vier weken geleden tachtig jaar werd, heeft de handelwijze van de paus overhaastig en ongebruikelijk ge noemd. Volgens kardinaal Ottaviani heeft de paus een traditie genegeerd door in een simpel persoonlijk „Motu proprio" deze zaak te regelen. Gevolg van het besluit is, aldus kardinaal Ottaviani, dat men de rijke ervaring van de oude kardinalen on benut laat. BAD BOLL In de Evangelische Broedergemeente zullen voortaan de praktijk van de kinderdoop en die van de doop op belijdenis gelijke rechten naast elkaar hebben. Dit is besloten op de synode van het district-West van de Europese Broederuniteit, waartoe gemeenten in Duitsland, Zwitserland. Nederland, Denemarken en Zweden behoren. De 37 synodeleden besloten ook avond maal en belijdenis te ontkoppelen en te verdelen tussen 10 en 18 jaar. (Vervolg van pag. 1) Rede Vervolgens werd het gewone ver welkomingsprogramma voortgezet. De meeste mensen hadden niet in de gaten, wat er gebeurd was. Zij juich ten en zwaaiden met vlaggetjes. Rus tig sprak de paus zijn begroetings rede uit. Vervolgens lachte hij en riep „Babuhay FÜipinas" (Lang leve de Filippijnen). De aanvaller, een zekere Benjamin Mendoza y Amor, zei tijdens een eer ste verhoor dat hij „de mensheid van het bijgeloof wilde bevrijden". Hij is ongelovig en doet niet aan politiek. „Ik geloof alleen maar in de mens heid", zei hij. Kapitein Bienvenido Datuin, die verantwoordelijk is voor de veilig heid op het vliegveld van Manilla, meent dat Mendoza psychisch ge stoord is. Maar Mendoza zelf liet weten dat hjj nooit psychisch ge stoord is geweest. Hjj zei dat h(j uit La Paz komt en dat z(jn moeder nog steeds daar woont. Mendoza verklaarde voorts dat in woners van de Filippijnen hem, toen hij enige tijd geleden in Argentinië was, uitvoerig op de hoogte hadden gesteld van de situatie in hun land. Hij was het vorig jaar in Manilla aangekomen waar hij als schilder in opdracht werkt. In Manilla zou een tentoonstelling van zijn werk gehou den worden. Vijf dagen geleden had hij het plan opgevat om de paus aan te vallen. Nog nooit Tijdens geen van de acht buiten landse reizen, die paus Paulus tot nu toe heeft gemaakt, is geprobeerd een aanslag op hem te plegen. Men vraagt zich in Manilla wel af, hoe dit moge lijk kon zijn. De veiligheidsmaatregelen waren al aanzienlijk verscherpt, nadat een komplot was ontdekt van acht ex tremistische studenten. Zij hadden een moordaanslag op het vliegveld beraamd op het moment, dat presi dent Marcos 'de ring van de paus zou kussen. Mocht deze aanslag mis lukken, dan zou zaterdag tijdens een eucharistieviering een tweede poging worden gedaan. Twee uur na de aanslag droeg de paus een mis op in de kathedraal van Manilla. Buiten stonden demonstre rende studenten met spandoeken „Heilige Vader, laat u niet door Marcos en Santos bij de neus nemen." (San- tos is de aartsbisschop van Manilla). Linkse studenten- en arbeiders groepen beschouwen het bezoek van de paus als een poging het sterk ge daalde prestige van de kerk in hun land op te vijzelen, die zij gierig en corrput noemen MANILLA Op zijn reis naar Manilla maakte de paus gisteren I twee tussenlandingen. In Teheran werd hij verwelkomd door de sjah van Perzië en diens volledig kabinet. Ongeveer tweeduizend mensen juich ten de paus toe, toen hij in het Frans tot hen sprak. „Wij hopen, dat onze reis zal lei den tot beter begrip bij alle gemeen schappen in dit deel van de wereld, ongeacht hun afkomst of godsdiensti ge overtuiging. Moge deze reis een Tijdens de tussenlanding in Dacca (Oost-Pakistan) betuigde de paus zijn medeleven met de slachtoffers van de stormramp. Hij overhandigde een cheque van tienduizend dollar en deed een beroep op alle rooms- katholieken in de hele wereld om massaal te helpen. De paus werd hier verwelkomd door de president Khan van Pakistan. „Het verdriet, dat nu uw volk over spoelt, moet geen wanhoop worden. Moge de concrete getuigenis van de solidariteit der volkeren, die u te hulp gekomen zijn, voor u een licht zijn in de donkere periode, die i# doormaakt." Elke aflevering omvat 36 pagina's en kan in het gezin of in het alge meen: voor onderwijsdoeleinden uit stekend worden gebezigd. De aflever ingen bestrijken de gehele bijbel: van Genesis tot en met Openbaringen. Op den duur heeft men alles ge bundeld in zes verzamelbanden, waaraan nog een zevende kan wor den toegevóegd, die alle achtercovers van de (vele) afleveringen (bij abon-* nement 1,50 per stuk) omvat en een rijk geïllustreerde bloemlezing van proza en poezie over de bijbel omvat, onder de verzameltitel „Dicht-bij het Woord". Deze bijbel-als-tijdschrift doet er twee jaar over voor hij compleet is. Uitgever zijn dsrie mammoets op het gebied van tijdschriften: Spaarnestad, Geïllustreerde Pers en Rotogravure De eerste uitgave komt omstreeks kerst uit omdat dan de meeste men sen geacht worden belangstelling voor religie (dus hopelijk ook de bij bel) te hebben Internationaal Het gaat hier om een internationaal werk, waarvan de wieg in Frankrijk stond Hier verscheen eerder met de zelfde bedoelingen en ook overwe gend dezelfde illustraties bij uitgever Hachette „En ce temps-Ie la bible", die daar, evenals trouwens in meer dere landen, veel belangstelling voor kreeg, een effect waarop men uit eraard ook in Nederland hoopt Tot de adviescommissie die bij de bewerking van een en ander in het Nederlands betrokken is (geweest) ehoren prof dr R Schippers van de VU, voorzitter hoofdbestuurscommis sie vertalingen van het NBG Prof Schippers in nieuwtestatementicus Voorts de oudtestamenticus dr N J Tromp te Tilburg, verbonden aan de rk bijbelstichting Verder werkte aan dit standaardwerk de heer Thijs Booij, oud-particulier-secretaris van koningin Wilhelmina mee Hoofdre dacteur is de heer J Bakkenhoven In de commentaren komt niet één maar komen diverse belangrijke vi sies zo nodig naar voren; een grote mate van objectiviteit heeft men wat dit betreft geprobeerd te betrachten.. Monument Prof. Schippers ziet in deze mon ster-uitgave een belangrijk monu ment voor de mogelijkheid om "tot meer samenwerking te komen tussen rooms-katholieken en protestanten in ons land. Wat sommige andere {met name kinderbijbels al doen) doet deze bijbel in afleveringen (veel uitgebrei der) nu ook: uitvoerig stilstaan bij allerlei achtergronden, zoals: hoe oud is dit verhaal, in welk milieu speelt het zich af en (onder meer) hoe rea geerden kunstenaars op de bijbel? Deze bijbel-als-tijdschrift, zakelijk opgezet maar toch ook met ideele mo tieven, kan een belangrijk voertuig worden om het Oude Woord op THIJS BOOY, die veel werk deed voor de bijbel-als-tijdschrift. AMSTERDAM Aan de econ mische faculteit der Vrije UnweiL-p] teit is benoemd tot buitengewtfj hoogleraar met als leeropdracht |«erl problematiek van het midden- hen kleinbedrijf, dr. J. P. I. van de Willen. leeu oud Dr. Van de Wilde heeft rechten studeerd en is gepromoveerd op proefschrift Middenstandsprol matiek in een nieuw gewaad. Sic 1956 is dr. Van de Wilde als doet voor het onderwijs in de prob matiek van het midden- en klein) drijf aan de VU verbonden. lan eeu voo Na ma. een get AMSTERDAM Aan de ecoi mische faculteit der Vrije Univer teit is benoemd tot buitengewo hoogleraar met leeropdracht operati .ce™ nele analyse, dr, W. F. Schalkwijk. j In 1947 promoveerde hij op h C proefschrift getiteld „A contributi j? to the study of Storm Surges on t|^ Dutch coast". Van 1941 tot 1947 was dr. Schal) wijk als wetenschappelijk medewi ker bij de afdeling weerdienst ve hor bonden aan het KNMI te De Bilt. Vanaf 1947 is hij in dienst bij Ph lips te Eindhoven,sinds groepsleider van een research gros welke zich bezighoudt met het on werpen en runnen van informal) systemen in verband met automatis ring. tot cenl Enf (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „De kerken zullen zich gezamenlijk met de meeste spoed moeten bezighou den met het vraagstuk van het toenemend gebruik van verdo vende middelen" en „Het ont breekt de kerken in Suriname vooralsnog aan een kritische houding in het geestelijke, so- Voor de laatste keer loopt gedurende de zittingspe riode van het Kabinet-De Jong in Den Haag het „po litieke toneel". Er is de gebruikelijke verdeeldheid bij sommigen: „Wij zijn dit ministerie en dit parle ment in hun huidige sa menstelling beu". En wordt bij anderen aange troffen de evenzeer gebrui kelijke gelatenheid: „De voorstellingen draaiden vrij bevredigend en wij moeten niet te veel ver anderen". De oppositie Iaat zich natuurlijk niet onbetuigd en zorgt tijdens het kijkspel op het Binnenhof voor af keurend voetgetrappel en smadelijk gefluit. De heer Van Mierlo heeft vol gens sommigen zich, hoewel zelf een speler, e<*n voetzoeker aangeschaft; dat is in ieder geval niet de bom waarmede D'66 onze staatkundige vertrouwde verhoudingen in 1966 tot ontploffing wilde brengen. Het is aan ervaren parlementaire critici om de verrichtingen van „het gezelschap" tot in bijzonderheden te beoordelen. Een enkele acteur zal vanwege zijn stil spel lof ontvangen; ook een enkele al eerder gemeen schappelijk opgevoerde scène was hartverwarmend, want minister Rool- vink op een avond boven de minis ter-president uit torenend en hem vaderlijk de schouder neerdrukkend, samen met zijn „beschermeling" die aanmoediging zijn voor allen, die als premier pittig meedribbelde. zorg- werken voor vooruitgang, rechtvaar- J~ *1 digheid en vrede", aldus de paus. NED. HERV. KERK Beroepen te Kloosterhaar: kand. C. P. Kassenaar te Soest; te Arnhem (pred. m. bUz. opdracht - pastoraat diaconessenhuis): M. H. Knijff te Arnhem; te Zetten-Andelst: J. M. de Raad te Sint Annaland. Beroepbaarstelling: kand. J. Panne- koek, Dorpsstraats 58, Bergharen, die werd beroepen te Delfzijl. GEREF. KERKEN Aangenomen naar IJsselmuiden- Grafhorst: kand. P. J. v. Gulik te IJsselmuiden. Berocpbaarstelling: kand. H. H. Zomer, Oudestraat 2', Kampen. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Daarlerveen: G. A. Jansen te Loppersum en West ere inh ei en. Bedankt voor Katwijk en Valken burg: B. v. Riet te Bolnes-Slikker veer. de voor historisch toneel. Tevreden Over het algemeen zullen de toe schouwers in de zaal tevreden zijn. Het beleid weerspiegelde zo ongeveer wat het Nederlandse volk in meer derheid wenste. Regering en natie kunnen niet te veel verschillen. Er moet aan worden toegevoegd dat soms de zaak uit de hand dreigde te lopen. Minister Witteveen slaagde er zeker niet in beter op de schatkist te blijven zitten dan indertijd minister Vondeling. De bedoeling van het „stuk" kwam bij tijden matig over het voetlicht. De regie werd een beet je „scharrelachtig". Volgend jaar worden er verkiezin gen gehouden. Al ligt het voor de hand dat iedere partij zal menen dat zijn uil een valk is, bijna iedere for matie heeft haar moeilijkheden. De Katholieke Volkspartij ervaart nog steeds hoe deelneming aan het poli tieke nachtleven iemand in het be staan overdag kan opbreken. De heer Koekoek zal geen vrucht baar broedjaar tegemoet gaan. Het is waarschijnlijk dat zijn eieren al zijn doorgeprikt eer hij gelegenheid heeft ze in een ander politiek nest te depo neren. De pacifistische socialisten voelen zich in hun sabotagespelletje met de kabouters stellig niet geheel op hun gemak. De liberalen, zo graag als de weldoeners van belastingbeta lend Nederland zich opwerpend, zul len zich als de beschermers van Ra dio Veronica aan hun aanhang moe ten presenteren. De Partij van de Arbeid gooide de deur van de samenwerking met Neerlands grootste partij in het slot, opende deze vervolgens op een kiertje en zag toen als gevolg van de „links heid" van enkelen, plotseling een haakje in een oogje glijden; Hoelang zij in deze delicate situatie zal verke ren, is moeilijk te voorspellen. Verbrokkeling Iemand kan zich met de huidige politieke situatie en de vooruitzichten welke zij wettigt, kwalijk tevreden stellen. De staatkundige verbrokke ling werkt nog steeds door met name in de Tweede Kamer. De KVP ver loor een smaldeel. Er zijn thans boe ren en boeren en er is één boer. Er zijn socialisten en socialisten en so cialisten. Na de volgende verkiezin gen zullen er ook „politieke bejaar den" wezen. Duidelijk is hoe belangen een steeds voornamer plaats gaan inne men. Tevens versimpelt men nogal eens de tegenstellingen. Velen willen kiezen tussen liberalisme en socialis me, alsof dit de enige twee mogelijk heden en bovendien eikaars volledig tegengestelde mogelijkheden zouden wezen. Anderen denken dat het hen koud kan laten of zij door de kat dan wel door de kater worden gebeten; geen van beide situaties lokt hen aan en dus verklaren zij zich politiek neu traal. Ik weid over de strubbelingen bin nen de diverse politieke groeperingen niet uit en werp alleen de kwestie op of het vandaag gemakkelijk valt een christelijke politiek te voeren. Het antwoord moet, naar ik meen, ont kennend luiden. De staatkunde is met sneltreinvaart aan het verzakelijken. Door uitbrei ding van de staatstaak met betrek king tot de welvaart overheersen financiële en economlsché problemen. Bij de meeste kiezers zit, naar reeds bleek, het belang hoog; ze willen „er beter van worden". Onprettig Met het obg daarop nemen de par tijen bereidwillig of noodgedwongen zich voor hun eventuele aanhang „er beter op te maken". Dat het parket waarin de christelijke partijen verke ren voor hen onprettig wordt, is dui delijk. Dus is het gewenst met grote zorg vuldigheid verbindingslijnen tussen principiële uitgangspunten en actuele politieke vragen te trekken. Daarbij moet men bedenken dat men vanuit geheel verschillende fundamentele gezichtspunten tot eenzelfde prakti sche beleidslijn kan komen. Ik noem drie algemeen te aanvaar den staatkundige verlangens. Er mo gen geen vergeten groepen zijn. Ach tergebleven volken behoren te wor den geholpen. Het zal zaak zijci in Nederland het bestadn „leefbaar" te houden. Hier is slechts verschil over de uit werking denkbaar. Wie is konkreet een vergeten groep: taxichauffeurs; 65-jarige gezonde mannen en vrou wen; de werkende jeugd tussen de 14 en 18 jaar ook na de regeringsnota van september jL? Verspelen arme naties de aan spraak op bijstand wanneer de cor ruptie hoogtij viert of doen dit de landen die een bij de gevende rege ringen in slechte reuk staande inter nationale politiek voeren? Is een leef baar bestaan hetzelfde als een in de gelegenheid zijn te doen wat bevalt? Kwesties Er zijn kwesties waarover groter verschil van mening zal blijken. Moet er op de algemene middelen een for ser beroep worden uitgebracht ten einde sneller het woningtekort op te heffen? Zal men aandringen op krachtige vermeerdering van conven tionele wapens omdat het zuinig heidshalve terugvallen op de atoom- dreiging als verdedigingsmiddel ethisch ongeoorloofd is? Behoort er energieker te worden aangewerkt op de verkleining van in komensverschillen, wat in verband met het eenvoudige feit dat Neder land niet alleen op de wereld is, moeilijkheden met zich brengt; wij kunnen ong niet een „uitdrijven" naar het buitenland van een aantal goed verdienende burgers permitte ren. Nog andersoortige, tamelijk lastige problemen dienen zich aan. Democra tisering en inspraak zijn aan de orde van de dag en vinden bijna algemeen steun. Toch zal, het nodig zijn nader te onderscheiden. Democratisering op staatkundig ge bied zodat ieder het voor het zeggen heeft of alle gezag enkel op onder linge afspraak en wederzijdse in stemming berust, kan niet ideaal zijn. Democratisering bij het onderwijs mag niet aldus worden opgevat, dat de eigensoortige betrekking tussen leermeester en leerling geheel ver dwijnt. Democratisering in gezin of kerk betekent niet de opheffing van ieder gezag. Dat gezag zelf waarmee vroeger wel eens gemakzuchtig gespeeld is om gerechtvaardigde vrijheidseisen te onderdrukken enkel in horizontale betrekkingen te laten opgaan, is on aanvaardbaar. School Men acht het vandaag uiterst wen selijk dat de school maatschappijrijp maakt. Tegelijk, verlangen zij die te gen de huidige westerse samenleving ernstige bezwaren koesteren, dat vanuit het onderwijs voortdurend maatschappelijke kritiek wordt gele verd. Ook menen velen dat ons onderwijs zelf al bestaande sociale onrechtvaar digheden vergroot; gelijkheid van kansen is afwezig, want wie uit een wat primitief, geldelijk en dientenge volge cultureel slecht bedeeld gezin afkomstig is, heeft vanaf de kleuter school tot in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs de grootste moeite bij te blijven; vaak mislukt het; aan het begin aanwezige achter stand wordt nooit ingelopen. Hier raakt men gauw van het rech te spoor. Onbetwistbaar is dat het on derwijs zo goed mogelijk moet zijn. Evenzo dat er gelijkheid van kansen voorzover afwezig, te scheppen zijn. De met beslistheid te verdedigen on derwijsvrijheid brengt ook het recht om kritisch te zijn met zich mee, waarbij de positie van opgnbare en bijzondere school verschilt. Maar om dit onderwijs op de in stellingen van onderwijs tot maat schappelijk strijdmiddel te maken, is uiterst bedenkelijk; de school te „po litiseren" haalt er binnen wat daar in die vorm niet thuishoort. Dat christelijke politiek heeft afge daan geloof ik niet. Binnen enkele jaren wellicht zullen de tegenstellin gen zich weer verscherpen. Het socia lisme of communisme dal zich van zijn vooronderstellingen bewust is, kan met een christelijk staatkundige overtuiging niet worden verzoend. Van een tot dc oorspronkelijke bron nen terugkerend liberalisme geldt I hetzelfde. Verhoeden Maar voor het heden liggen de ver schillen minder scherp. Een christe- I lijke partij verhoedt vandaag in de eerste plaats dat verhoudingen wor den scheefgetrokken. Zij houdt hen bijeen die behoren te weten, dat de mens bij brood alleen niet zal leven. Binnen haar- kring is appel op het evangelie als beslissende norm wettig. Zij beseft tevens de betrekkelijkheid van alle menselijke vaak mede door eerzucht en machtsdrift beheerst po litieke inspanningen. De werkelijke christelijke politieke partij is met haar pretentie, als het goed ls, hoogst verlegen en vermijdt angstvallig een niet verantwoord ra dicaal spreken om in noodzakelijke gevallen met sobere beslistheid zowel te getuigen als te handelen. PROF. MR. I. A. DIEPENHORST di ciale en politieke leven van d totale bevolking". Deze twee stellingen ontlenen u aan het proefschrift van de Suri ron< naamse predikant dr. S. L. Hof, vei bonden aan de lutherse gemeentel1 ee van Delft, die vanmiddag aan i Universiteit van Amsterdam is promoveerd tot doctor in de go geleerdheid. Zijn proefschrift is getiteld: Pop; lus Christianus: kerkstructuren gens Leo de Grote. Inhoud Over de inhoud het volgende: visie van Leo de Grote op de eenl van de kerk, die gestalte had in bisschop van Rome als opvolger Petrus en als plaatsbekleder Christus op aarde, het steunpunt de grondslag van heel de zichtbi eenheid van de katholieke kerk' voor paus Johannes XXIII richtir gevend geweest voor het Twet Vaticaanse Concilie. Het onderzoek, dat in het proi schrift wordt beschreven is gerit op de kerkleer van Leo de Gri (440461) en gaat in op de vrajdt naar de identiteit van de kerk het volk van de Messias Jezus. Oi komt daarbij het thema ter spral van de functie van de bisschop va l Rome als opvolger van Petrus. H( onderzoek houdt zich voorlopig bez met de beslissende momenten geschiedenis van de kerk. Binnen het raam van het oecu menisch gesprek der kerk, wordt de studie gewezen op de mogelijk heden en de grenzen van het pri maat van Rome. M Petrinisch In dit verband luidt een slellin; toegevoegd aan het proefschrift Ter wille van een zinvol gesprek over d? eenheid der kerken is het nodig in de reformatorische bezinnig op hel ambt in de kerk ook het petrinisch ambt van de bisschop van Rome le betrekken en positief te benaderen. Dr. Hof werd in 1932 in Paramaribo geboren. Hij studeerde theologie aan de Universiteit van Amsterdam. Var. 1964 tot 1968 was hij predikant var. de lutherse gemeenten Enkhuizen Hoorn. Tevens was hij als wetenschappe lijk medewerker verbonden aan faculteit der godgeleerdheid van Universiteit van Amsterdam. Sinds 1969 is hij predikant van de lutherse gemeente in Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2