hamer heeft kritiek belastingplannen op Loonmaatregel schijnt moeilijk te voorkomen Dieckman springt in bres voor Gerzon-eigenaar Samenwerking met luchtvervuiling Uitkering ineens voor werklozen 'viet rechtvaardiger ';[4 amendementen Regis Debray vrijgelaten Rijdt veilig met melk Stichting v. d. Arbeid bijeen Kans op succes klein WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 Staatssecretaris Grapperhaus van Financiën zou vandaag een moeilijk dagje in de Tweede Kamer krijgen. Zijn belastingvoorstellen, die vereen voudiging beoogden, hebben een storm van kritie geoogst. Voor de veiligheid Dllitslaiicl tC^CIl Een elas melk onderwee (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorstellen tot dë vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting hebben gisteren veel kritiek uitgelokt in de Tweede Kamer. Tegen het gemakkelijker maken van de rege lingen had niemand bezwaar. Maar de voorgestelde eenvoudiger bepaling vond men lang niet altijd rechtvaardiger bepalingen. Vrijwel algemeen was de kritiek, dat minister Witteveen en staatssecre- narls Grapperhaus zo laat waren ge komen met de ingrijpende wijzigin gen. „We staan met de rug tegen de muur", was de klacht in de Tweede Kamer. Veel bezwaren zijn er tegen het voorstel om de onderhoudskosten van woningen niet meer aftrekbaar te stellen. Voor deze regeling heeft staatssecretaris Grapperhaus alleen de steun van de KVP en de PvdA. Inbreuk De fractievoorzitters van de ARP en van de PvdA in de Tweede Kamer, de heren Biesheuvel en Den Uyl, met elkaar in gesprek tijdens de be handeling van het ontwerp tot wijziging van de Wet op de loon- en inkomstenbelasting. de Ruiter op tijd geholpen? DEN HAAG De heer P. J. 'ieckman, eigenaar van een Haagse lederwarenhandel met zeven detailzaken, is in de bres( l( gesprongen voor de met proble men kampende Gerzon-eigenaar C. de Ruiter, topman van het uit de Centrumbank voorgesproten GBS-Beheer (Gerzon, Bischoff en Schroder). De heer Dieckman. die jarenlang heeft samengewerkt met de heer De Ruiter, wil zijn vroegere compagnon de nodige middelen ter beschikking stellen. De heer De Ruiter ziet namc- jjk geen kans bankkrediet te krijgen de financiering van de aankoop van Het Lingerichuis en Bischoff. „We moeten binnen een paar we- ofken het benodigde geld zien te vin- bli den. De heer De Ruiter zal in die tijd nog één, twee of misschien wel drie Vo panden van Gerzon moeten verkopen. Zodra de verkoop van een pand is gelukt, zal er wel weer een bank te linden zijn die de heer De Ruiter rediet wil geven", aldus de heer 'ieckman. krec Diet Hypotheek Hij wil zijn oude vriend steunen door hypotheek te nemen op een van zijn eigen panden. De koopsom van de Gerzon-aandelen, vijftien miljoen gul den, is volgens de heer Dieckman ge financierd uit de opbrengst van de verkochte panden, waarin filialen van Gerzon waren gevestigd. De heer Dieckman zelf zou zes mil joen gulden op tafel willen brengen plus nog eens twee miljoen in de vorm van leningen. De koopsom van Het Lingeriehuis had al enige tijd geleden betaald moeten worden en de koop som voor Bischoff moet 1 december op tafel komen. De Ruiter heeft inmiddels het Ger- zonpand in Amsterdam aan de Singel verkocht voor acht miljoen gulden en het pand in Rotterdam voor vier mil joen. Onrust De buitengewone aandeelhouders vergadering, gisteren gehouden, heeft de onrust onder het personeel van Gerzon alleen maar vergroot. Het is niet bekend geworden hoeveel zaken gesloten zullen worden en hoeveel personeelsleden moeten afvloeien. Het gaat om tien vestigingen met ongeveer 1200 personeelsleden. Met de vakbonden is overeenstemming be reikt over een afvloeiingsregeling, die „redelijk" wordt genoemd. De regeling voorziet in een aan vulling op de werkloosheidsuitkerin gen tot het maximum-salaris. Werk nemers beneden de veertig jaar krij gen deze aanvulling gedurende ten hoogste zes maanden. Voor werkne mers tussen de 40 en 45 jaar is die termijn maximaal 18 maanden en voor werknemers van 45 tot 60 jaar 42 maanden. Personeel dat vijf jaar af is van zijn pensionering kan in principe re kenen op bijstand tot pensionering, indien geen ander werk wordt gevon den, 1 Tekenend voor de financiële proble men bij Gerzon is ook het besluit, dat de kredietkaarten, waarmee duizen den vaste klanten gewoon zijn bij Gerzon te kopen, met ingang van 1 ja nuari worden afgeschaft. Maar deze frakties willen weer een inbreuk maken op de vereenvoudiging door een uitzondering in de wet op te nemen voor „groot onderhoud" van minder draagkrachtige eigenaars. De staatssecretaris wil geen ver-, schil zien tussen oude en nieuwe woningen, zei mr. W. Scholten. Zijn regeling komt er op neer, dat de eigenaars van dure, nieuwe wonin gen met weinig onderhoud worden bevoorrecht. De rijken in de nieuwe bungalowparken zitten goed. Mr. Scholten diende een amende ment in om het bij de oude regeling te laten mét dit verschil dat de kos ten van onderhoud van het tweede huis niet aftrekbaar zijn. Het tweede huis is een luxe en moet fiscaal ook status hebben,.aldus mr. Scholten. Een tweede amendement van de CHU wil, als de oude regeling van kracht blijft, het onderhoud van de tuin niet meer aftrekbaar stellen. Ook mr. F. Portheine van de WD had grote bezwaren en vroeg aan passing van de oude regeling. De heer G. A. Kieft van de ARP wilde, gezien de grote bezwaren, de beslissing over het eigen huis maar uitstellen. De voorstellen van de staatssecreta ris, zei de heer Kieft, zijn gebaseerd op een geheim ambtelijk rapport. De openbare discussie over het probleem is nauwelijks op gang gekomen. Dieetkosten De aftrek van ziektekosten was in de praktijk uit de hand gelopen. Daarom was ook deze regeling veel strenger gemaakt. Maar het ging mr. Portheine (lib.) veel te ver, dat de dieetkosten niet meer tot de buiten gewone lasten kunnen worden gere kend. Hij diende een amendement in, dat de steun kreeg van de ARP, CHU en KVP. Dieetkosten moeten in ieder geval aftrekbaar blijven voor chronisch zie ken en bejaarden, zei de heer Kieft. De woordvoerder van de ARP kwam zelf met een amendement om de adop- tiekosten van een kind gelijk te stel len met de bevallingskosten. De heer Kieft diende verder een motie in, waarin hij vraagt de fiscale positie van de weduwnaar met min derjarige kinderen te bestuderen. De staatssecretaris heeft al toegegeven, dat deze onvolledige gezinnen ook onbillijk worden behandeld. Zelfstandigen Waardering hadden de Kamerleden voor de voorstellen van de zelfstan digenaftrek. Mr. Scholten wilde de aftrek voor zelfstandigen aan een maximum binden. Dit voorstel werd gesteund door de KVP en ARP. De heer Kieft was zeer tevreden over dit voorstel. Zoals bekend had hij in het verleden sterk op een der gelijke regeling aangedroneng en zelfs gedreigd met een initiatief-voorstel te komen. Een knelpunt was verder de ver eenvoudiging van de aftrek voor reiskosten van huis naar het werk. De aftrek voor het hu is-werkverkeer beneden de lp km zou ver vallen. Drie a vier miljoen werkne mers zullen hiervan nadeel ondervin den, zei de heer R. van den Bergh (soc.) Ook mr. Portheine en de heer Kieft hadden bezwaren tegen deze vereenvoudiging. Mr. Scholten deed een nieuw voor stel om te voorkomen, dat werkne mers met een loon van 15.000 of minder, die minder dan 10 km van hun werk wonen, een geringere kos- tenaftrek krijgen dan tot dusverre het geval is. Drs. H. Notenboom van de KVP diende een voorstel in om aan ge huwde vrouwen, die in belangrijke mate arbeid verrichten in de onder neming van hun man een minimum arbeidsinkomen toe te staan van 3000. De heer A. de Goede (dem.) wil de tijdelijkheid van de aftrekregeling voor de werkende gehuwde vrouw be perken tot 1 januari 1973. Ook stelde hij voor de aanslaggrens van de in komstenbelasting verder te verho gen van 18.000 tot 20.000. Vandaag zou staatssecretaris Grap perhaus reageren op de kritiek en op het verwijt, dat zijn voorstellen een voorbeeld van „haastwerk" zijn. Ook moest dr. Grapperhaus meedelen in hoeverre de 24 amendementen, waar van de meeste door de regeringspar tijen zijn ingediend,, aanvaardbaar zijn. LA PAZ De Boliviaanse kranten berichten, dat de Franse schrijver Regis Debray en vijf andere guerril lastrijders die met Che Guevara heb ben gevochten, in de komende dagen door de Boliviaanse regering zullen worden vrijgelaten. Een glas melk onderweg maakt n minder moe, laat n sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als n een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De Eerste Ka mer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming het wetsont werp op de luchtverontreiniging aangenomen. De nieuwe wet moet luchtvervui ling voorkomen of beperken en zal gedeeltelijk nog dit jaar in werking treden. In december zal een Raad voor de Luchtverontreiniging worden geïnstalleerd. Toch was met name mr. Versloot (soc.) bang dat de invoering te lang zal duren door gebrek aan ambtena ren en apparatuur. Er kunnen dan problemen ontstaan als bedrijven gaan draaien zonder vergunning, ter wijl enkele jaren later blijkt dat ze in strijd zijn met de wet. Detailkritiek De behandeling van het wetsont werp in de Senaat leverde weinig moeilijkheden op. De drie sprekers, ir. Louwes (lib.), mr. Versloot en De Zeeuw (kath.v.), die ook sprak na mens ARP en CHU, beperkten zich tot detailkritiek. In zijn antwoord ging staatssecre taris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) in op vragen over de luchtvervuiling in het Waterweg gebied, begin oktober. Staatssecretaris Kruisinga liét we ten dat hij afgelopen vrijdag in Brus sel heeft gepraat met de EEG-part- ners. Er is besloten na te gaan hoe het staat met de wetgeving wat be treft de milieuverontreiniging in de verschillende landen. Daarna zal een rapport worden opgesteld voor de EEG-ministerraad om tot gezamen lijke normen en meettechnieken te komen. Nederland en Duitsland zijn daarop al min of meer vooruit gelo pen. Na de gesprekken die staatsecreta ris Kruisinga en zijn Duitse collega begin dit jaar hebben gevoerd, wordt er nu aan gewerkt om de meetnet ten voor de luchtvervuiling van de twee landen op elkaar aan te sluiten. Er is afgesproken om in de gebie den waar de lucht sterk verontrei nigd is voortdurend de gehaltes zwa- veldioxyde. koolrrionoxyde, stikstof- oxyde, zweefstof en koolwaterstof te meten. Nederland zal proberen de Duitse apparatuur over te nemen die daar al wordt gebruikt en goed vol doet. Niet alleen het Duitse en Neder landse meetnet zullen op elkaar wor den afgestemd, ook de gegevens van het KNMI en die van het nationale meetnet zullen worden gekoppeld. Het KNMI zal waarschuwen zodra er door atmosferische omstandighe den gevaar bestaat voor sterke lucht verontreiniging. Verder zal worden samengewerkt wat betreft weten schappelijk onderzoek en meetmas- ten. De Tsjechoslowaakse president Ludvig Swoboda (links) verwel komt president Podgorny (rechts) van de Sowjetunie. Podgorny is gisteren gekomen ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van Swoboda vandaag. In het midden Vasil Bilak en D. Hanes. m Nederland kan gerust zijn. De Freule heeft haar oorbel terug Waar we allemaal blij om zijn. Maar misschien zullen er toch zijn die het een tikkeltje betreuren. Begrijp dit goed Iedereen gunt haar de oorbel, maar alle vrouwen van Nederland hebben vrijdagavond in de vuist van Willem Duys gehoopt op de presen tatie van een nieuwe mode De eenbellige oorversiering.... Het publiek heeft aan jkvr. mr. C W I Wttewaall van Stoetwegen als het ware een nieuwe dimensie toe gevoegd. die van baanbreokster in de mode. Versterkt nog door de modieuze paarse japon die zij droeg werd die indruk gewekt, toen onder het wei- gekapte haar die ene oorbel ben gelde En wat voor een oorbel! Vrouwelijk Nederland heeft die oorbel tot een antiek familiejüweel van wellicht ongekende waarde ver heven Misschien daardoor al die tele foontjes naar Het Spant, waar Wil lem de zoveelste triomf behaalde Oorbel En nu het oorbellig verhaal. De Freule heeft keurig twee oor bellen aangedaan in haar hotelka mer in Jan Tabak, toen zij zich ge reed maakte voor haar televisie-op treden. En haar hoed opgezet. Realiseerde zich toen, dat het bar en boos weer was en verwisselde de hoed voor een regen- en windbe- stendig kapje. Toen moet het gebeurd zijn. De oorbel moet afgevallen, geschoven of wat dan ook in het niet verdwenen zijn Het wonderlijke is. dat in de stu dio natuurlijk alle aandacht is be steed aan kapsel en make-up van de Freule Waarbij zij. zoals elke vrouw, zichzelf kritisch in de spiegel beke ken heeft En niemand die de oorbel miste. Met welke gang van zaken tege lijk bewezen -is hoe onbarmhartig het televisieoog is. Dat alles ziet, ook wat er niet is. Enfin, de oorbel lag in het duister van de hotelkamer rustig te wachten tot de eigenaresse terugkwam. Ware de bel er vandoor gegaan, dan had de Freule er geen traan om gelaten. Het was geen erfstuk, maar gewoon een leuke oorbel, eens in een vrolijke bui gekocht. Voor een prijsje, dat even beschei den is als de bescheidenheid die we nu betrachten door de prijs niet te noemen. Overigens, er is nog meer na- nieuws over dat televisie-optreden De Freule heeft niet alleen haar oorbel teruggekregen, maar ook nog de bloemen ontvangen, die Willem Duys haar voor de camera had moe ten overhandigen en die vergeten naast zijn stoel bleven liggen.van wege Willems zenuwen. Alles is dus in orde gekomen Nederland kan gerust zijn. We blijven twéé oorbellen dragen (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Stichting van de Arbeid is vanmiddag voor de tweede maal sinds het cen trale loonoverleg in het slop ge raakte, bijeengekomen. De eerste maal kwam de extra uitkering van 400 uit de bus. Nu gaat het erom, mogelijkheden te vinden om de loonstijging in 1971 binnen de perken te houden. Datwilzeg gen: beneden de stijging van dearbeidsproduktiviteit, die voor volgend jaar geschat wordt op 3 a 3'/t proeent, zodat gekoerst moet worden naar een stijging van een reëel be steedbaar inkomen met 2 a -2'/a pro cent. De centrale werkgeversorganisaties en de vakbeweging hebben zich una niem voor deze beperking uitgespro ken. Toch zal het voor het bedrijfsle ven moeilijk zijn dit doel te bereiken: de verantwoordelijkheid voor de loonvorming ligt sinds enige jaren bij de partijen in de bedrijfstakken en ondernemingen. En er liggen al hoge eisen op tafel Feiten Het bestuur van de Stichting werd vanmiddag geconfronteerd met de volgende feiten: DEN HAAG Minister Roolvink heeft bepaald, dat zij die op 2 novem ber een uitkering ingevolge de Wet werkloosheidsvoorziening hadden, een uitkering ineens van 210 bruto krij gen. Het betreft dus hen. die langer dan een half jaar werkloos zijn. De uitbetaling zal zo spoedig moge- I lijk, in ieder geval voor 19 december, I geschieden. 1. in de METAALINDUSTRIE (250.000 werknemers) gaan de lonen 1 januari omhoog met 5.65 procent. Dat wil zeggen 2.9 procent op grond van de dit jaar opgetreden prijsstijgingen en 2.75 procent als de reële inko mensverbetering, die in 1969 voor de twee-jarige cao werd overeengeko men. Door verwerking in de cao's van de extra uitkering van ƒ400 (waarover thans moeilijkheden bestaan) zal daar nog eens zo'n 2.75 procent bijkomen. Dat brengt de reële loonstijging in de metaalindustrie dit jaar op 5.5 pro cent en de totale loonkosten (inclusief de nog komende loonaanpassingen in verband met de prijsstijgingen) op 11 12 procent. 2. De vakbonden in de BOUWNIJ VERHEID (200 000 werknemers) eisen een loonsverhoging van 12 procent, waarvan (met een verwachte prijs stijging van 5 procent) 7 procent reële inkomensverbetering moet overblij ven. Het totale eisenpakket komt op een loonkostenstijging van 15 tot 20 procent. De werkgeversorganisaties noemen dat „onverteerbaar" 3- De Algemene Nederlandse AGRARISCHE bedrijfsbond eist een loonsverhoging van 25 per week, mede om de lang bestaande achters tand in beloning weg te werken, waardoor de reële inkomensstijging eveneens ver boven de 2 a 2'/s pro cent zou uitkomen CBTB-voorzitter drs R Zijlstra liet eind vorige week weten, dat er van inhalen van achterstand bij de huidi ge loonexplosie geen sprake kan zijn. 4 In de noordelijke STROKARTO NINDUSTRIE zijn eisen gesteld die neerkomen op een loonkostenstijging van 50 procent. De communist Fré Meis zei, dat er „desnoods opnieuw om geknokt zal worden" en NVV-be- stuurder A. de Boon heeft bekendge maakt dat „de vakcentrales" eventue le proteststakingen zullen steunen. Van deze uitspraak hebben- het NKV en het CNV zich onmiddellijk gedis tantieerd geplaatst. Het ziet er naar uit, dat de Stichting van de Arbeid daarin niet zal slagen. In de eerste plaats willen dc VAK CENTRALES de verantwoordelijk heid bij de bedrijfstakken laten (zo niet, dan zou de doos werkgevers, vakbeweging en regering met vreug de afgedankte geleide loonpolitiek worden hersteld). In de tweede plaats hebben de industriële WERKGEVERS hoewel zij er principieel tegen zijn meer vertrouwen in «en door de regering afgekondigde maatregel dan in „scho ne beloften" van de vakbeweging. In de derde plaats zijn de verte genwoordigers van het MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF ronduit vBr een loonmaatregel van de regering In de vierde plaats voelen de „WA- GE-LEADERS" (de bedrijfstakken die leiding geven aan de loonvor ming) er weinig voor, hun eenmaal gelanceerde eisen drastisch te be snoeien, ook al omdat de metaal-cao al vastligt. Bij het vanmiddag begonnen ge sprek in de Stichting waren werkge vers- en werknemersvertegenwoordi gers aanwezig uit metaalindustrie, bouwbedrijf, industrie, vervoer en landbouw. dan is de intrekking van artikel 8 daaraan dus mede schuldig. Bij het Tweede-kamerdebat over deze kwestie merkte drs. J. Boersma (a.r.) op. dat er nog wel eens behoefte aan artikel 8 zou komen.... Artikel 8 Gevaar Duidelijk houdt deze ontwikkeling het gevaar in van een nieuwe loo nexplosie over de gehele linie, als er niet „ergena" een stevige rem wordt Een belangrijk punt is dat de over heid geen mogelijkheid meer heeft om in te g rijpen in afzonderlijke cao's, nu artikel 8 van de Loonwet onder druk van N.VV èn NKV buiten werking is gesteld terwille van her stel van het centraal overleg, waaruit deze twee vakcentrales zich hadden teruggetrokken. Als één of meer leidinggevende be drijfstakken met de lonen over de schreef gaan en andere bedrijfstak ken dreigen te volgen, heeft de rege ring alleen nog het middel van een algemene loonmaatregel (loonstop, loonpauze of loonplafond). waardoor dan 11e werknemers getroffen wor den Indien de regering na haar gesprek met de Stichting van de Arbeid (vrij dag) besluit zo'n maatregel te nemen (alleen nog vrees voor een nieuwe golf van arbeidsonrust schijnt het ka binet ervan te kunnen weerhouden), de pijp met de vijf pluspunten lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs foutkto/ismralO;:: met filter li^ Jtrijs 14.95 ij; i4"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5