OOLVINK IN OPPOSITIE Commentaar Generaal Kruis: op komst voor Navo-hulp Zuid-Afrika om cadeau te geven. 1 Suriname boos over Harakiri van bekend Japans schrijver Het Kwartet Chauffeur in cel wegens dood door schuld Eigen vliegdienst op Schiphol weigering tirriftfciB Vrijdag actie voor hulp Oost-Pakistan Hoessein naar Washington I I Nieuwe leidse Courant; Woensdag 25 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Dienter CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven m\ja hert in teghenspoetf ibe oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ier. Verschil van mening met andere leden regering fan' ooi Minister zou overwegen om uit kabinet te stappen MUNCHEN De 26-jarige Oosten- [rijkse chauffeur Gerhard Hartl is I dinsdag door een rechtbank in het Beierse Traunstein wegens dood door I schuld tot vijftien maanden gevange- nisstraf veroordeeld. Hij was in juli jl op de autoweg München-Salzburg met zijn tankwa gen van achteren ingereden op een stilstaande file. waarbij twee Neder landse toeristen, mej. Vethaak uit Schiedam en haar verloofde Van 't Hoff uit Rotterdam, om het leven kwamen. Tien Duitsers werden zwaar gewond. Hartl, die 22 uur achtereen achter het stuur had gezeten en overver moeid moet zijn geweest, had volgens de rechtbank te laat geremd. SCHIPHOL Er dreigt een niet gering conflict te ontstaan tussen Suriname en Nederland over de nieuwe vliegdienst van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij SLM. De Surinaamse regering kon digde deze week een geregelde lijndienst aan tussen Suriname en Nederland. Dat zou gebeuren met een Boeing 707 van Trans- avia Holland. Directeur-generaal dr. Raben van de rijksluchtvaartdienst reageerde on middellijk. De gevolmachtigde minis ter kreeg van hem te horen dat er overwegende bezwaren bestaan om op deze wijze de deur van het ver keer over de Atlantische oceaan open te zetten voor de Nederlandse char termaatschappij Transavia Holland. Dr. Polanen toonde1 zich gister avond over deze gang van zaken bijzonder onthutst. „Wij hebben de officiële uitnodigingen voor de ope- ningsvlucht op 5 december al ver zonden en Suriname zou haar gezicht Er zijn mensen wier stil zwijgen veelzeggender is dan hun ivoorden. DE BOISSON „Het lijken me twee mensen, die sa men één stuk kauwgum eten." BAROMETERSTAND heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) con- slant. Zon en maan 26 november: zon op 8.17, onder 16.37; maan op 5.39, onder 14.50; 28 november N.M. 4oog water 26 november: Rotterdam le ge tij 3.04, 2e getij 15.05; Schevenin- gen 1.09—13.27; Vlissingen 12.11Willemstad 3.42—16.00. DE BILT Droog en vrij zonnig weer met weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DE BILT - Boven Oost-Europa handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Tussen dit maximum en een gordel van lagedruk, die zich uitstrekt van Skandinavië naar de Golf van Biskaje, staat boven onze omge ving een zuidelijke stroming. De hierin aangevoerde lucht is droog en er komt weinig bewolking in voor. Vannacht daalde de tempe ratuur achter de Hollandse duinen plaatselijk even onder het vriespunt. De gordel van lagedruk neemt in betekenis af, terwijl een hoge drukgebied boven het noorden van de oceaan zich naar het zuid oosten uitbreidt. Als gevolg hier van trekt een frontale zone boven de Britse eilanden lang zaam in de richting van ons land, maar noemt gelijktijdig in aktivi- teit af. Er komt geleidelijk wat meer bewolking maar de regen- kansen blijven klein. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: nul tot vijf; min. temp.: van ongeveer nor maal tot vier graden onder nor maal: max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. volledig verliezen wanneer thans op het laatste moment een kink in de kabel komt." Hij verklaarde met nadruk dat hij zich zeker niet bij een verbod zou neerleggen. „Ik begrijp dat de Neder landse regering groot belang hecht aan de geregelde vluchten die de KLM op de West uitvoert, maar vol gens een enkele jaren geleden gesloten overeenkomst hebben de drie natio nale maatschappijen, de KLM', de SLM en de ALM gelijke rechten op de routes tussen de drie rijksdelen. Het hoofd van de juridische afde ling van de rijksluchtvaartdienst, mr. Spanjaard wijst erop dat het er van af hangt hoe het akkoord uitgelegd wordt. „Er staat dat het recht om vluchten uit te voeren op de routes tussen de rijksdelen uitsluitend is voorbehouden aan de drie nationale luchtvaartmaatschappijen." „En wij menen dat het natuurlijk moet gebeuren met de eigen vloot. Wanneer men dat met gehuurde toe stellen gaat doen, komt het erop neer, dat niet de SLM aan dit verkeer deelneemt, maar Transavia en dat is nooit de bedoeling geweest." Wanneer dr. Polanen van minister Bakker gedaan kan krijgen dat de SLM haar plan nog mag verwezen lijken, zou dit het eind betekenen van het monopolie van de KLM op de West. Het betekent verder dat de SLM de mogelijkheid krijgt tegen een la ger tarief dan dat van de KLM te gaan vliegen. Vandaag voert dr. Po lanen met minister Bakker overleg over de kwestie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de ministerraad zou verschil van mening bestaan tussen minister B. Rooi vink van Sociale zaken en andere leden van het kabinet. De verschillen zouden zo groot zijn, dat minister Roolvink aan aftreden zou denken. Het onderwerp waarover het verschil bestaat, is niet direct of er een loonpauze zal worden afgekondigd. De Stichting van de Arbeid vergadert vandaag over dit probleem. (Zie elders in dit blad). Vrijdag begint er een gesprek van een regeringsdelegatie met de Stich ting over de loonontwikkeling. Leider van de regeringsdelegatie is minister Roolvink. Verwacht mag worden dat de Stich ting van de Arbeid de verantwoor delijkheid voor het afkondigen van een loonpauze duidelijk bij het kabi net zal leggen. Vrijdag pas kan de kwestie van de loonpauze weer in het kabinet gaan spelen. Dat minister Roolvink leider is van de regeringsdelegatie bewjjst, dat de loonpauze nu geen aanleiding is voor een ministerscrisis. Van een spoedvergadering van het kabinet vandaag is dan ook geen sprake. Sinds zaterdag bestaat er wel druk contact tussen de ministers. De loon pauze is niet meer ter sprake ge weest Andere kwesties echter zouden voor minister Roolvink (a.r.) reden DEN HAAG Het comité nationale actie Oost-Pakistan, heeft besloten vrijdagavond een inzamelingsactie te houden.. Die avond van zes tot negen uur zullen kerkgebouwen en gemeentehuizen zijn geopènd om de bevolking in de gelegen heid te stellen giften te komen brengen. De katholieke en protestantse' kerkorganisaties vragen de plaatselijke kerkbesturen om mee te werken en de kerkklok ken te laten luiden. De minister van binnenlandse zaken doet vandaag een beroep op de ge meentebesturen de gemeente huizen open te stellen. Het na tionale comité heeft aan t v en radio-organisaties gevraagd de actie te helpen aankondigen en begeleiden. Het studentencomité actie Oost-Pakistan uit Leiden, dat contacten heeft met honderden studenten in vijftien steden, wil vrijdag in vele plaatsen de kizameling onder de aandacht van het publiek brengen. Het comité werkt nauw sarrDn met honderden scholen, waarvan de actie „sinterklaas voor Pakis tan" ook op vrijdag zal culmi neren. Alle gelden die vrijdag wor den ingezameld, zullen worden overgemaakt op rode kruis giro 777. Vandaag was op dit giro nummer in totaal bijna 600.000 binnengekomen en waren er toezeggingen voor 200.000.- zijn met zijn portefeuille te ramme len. Zoals het probleem van de uit keringen aan de zgn. „oude invaliden". Dit zijn gehandicapten van vóór 1 juli 1967, de datum waarop de Wet arbeidsongeschiktheid van kracht werd. De invaliden van vóór 1 juli 1967 krijgen een lagere uitkering. Minister Roolvink beloofde vorige week in de Tweede Kamer een bescheiden ver hoging voor deze categorie. Vorige week vrijdag heeft de regering over deze verhoging geen beslissing ge nomen. Uitweg legerhoofdkwartier enkele ogenblikken voor zijn Reden van daad Misjima niet duidelijk TOKIO De Japanse roman schrijver Yoekio Misjima heeft vanmorgen samen met vijf met zwaarden bewapende extremis ten een aanval uitgevoerd op een regionaal hoofdkwartier van het leger in Tokio. Na de aanval sloeg hij in de traditionele hara- kiri-stijl de hand aan zichzelf. De 45-jarige Misjima en vijf leden van zijn „patriottische vereniging van de wapenschilden" vielen het hoofd kwartier aan en bezetten het kantoor van luitenant-generaal Masoeda. Terwijl de andere leden van de groep de generaal als gijzelaar vast hielden, sprong Misjima op een bal kon en hield voor 2500 verbaasde sol daten een rede over corruptie in de Japanse politiek. Na zijn toespraak riep hij „Lang le- Ve de keizer" en benam zich het le ven. (Harakiri is de Japanse manier van zelfmoord door buikopensnijding, gepleegd wanneer men een misdaad heeft begaan of zijn eer heeft verlo ren). De reden van de bezetting was nog niet geheel duidelijk; sommigen be weerden dat generaal Masoeda had geweigerd een intervieuw te geven waarna Misjima en zijn volgelingen tot de aanval overgingen. Misjima had eind 1968 zijn tachtig leden tellende vereniging opgericht. Hij eiste toen de instelling van een volksmilitie, omdat het Japanse leger volgens hem niet in staat was een invasie of een opstand het hoofd te bieden. De schrijver werd beschouwd als een van de voornaamste van Japan. H(j was kandidaat voor de Nobelprijs voor de literatuur. Hü schreef een groot aantal romans, meer dan veer tig toneelstukken en zestig korte ver halen. Zijn werk is in vele Europese talen uitgebracht. Uit al deze werken blijkt dat Misji ma gefascineerd werd door geestelijk en lichamelijk geweld. Kando, het traditionele Japanse spel met zwaar den, was een van zijn hobby's. MEN KAN ZICH afvragen, of een land het recht heeft te pogen krijgs gevangenen te bevryden die op grondgebied van de vijand worden vastgehouden. Daarbij zou men zelfs tot de conclusie kunnen komen, dat ieder land de plicht heeft voor in ge vangenschap geraakte militairen al les te doen wat mogelijk is. Dat is ook het dilemma van president Nixon, die de verantwoordelijkheid voor deze mensen als een zware last op de schouders voelt drukken. Hü zocht een oplossing in het zenden van een helicopter-eenheid naar Noord-Vietnam om bü verrassing in één slag velen te bevrijden. De groots opgezette operatie misluk te echter, omdat het kamp bü Ha noi verlaten bleek te zy'n. Blükbaar had de onder de president ressorte rende Amerikaanse Inlichtingen dienst niet goed gewerkt. Verken ningsvliegtuigen, hoe vernuftig ook uitgerust, laten ook wel eens steek jes vallen. Verreweg de meeste Amerikanen zul len niet boos zün op Nixon, nu zün goedbedoelde poging is mislukt Zij zullen op de koop toenemen, dat hü tüdelük de luchtaanvallen op Noord- Vietnam liet hervatten. Toch heeft de mislukte poging van de president de positie van de Ameri kaanse krijgsgevangenen niet ver beterd. Dat valt al op te maken uit het dreigement van Nixon tot krach tige maatregelen, als Hanoi tegen de gevangenen vergeldingsmaatre gelen zou nemen, maatregelen zou nemen. Op die manier wordt niets bereikt. Noord-Vietnam bevindt zich officieel niet eens in staat van oorlog met Amerika. De oorlog, die al meer dan tien jaar duurt, werd door geen der partüen formeel „verklaard". Hanoi beschouwt de Amerikaanse gevan genen dan ook als oorlogsmisdadi gers. Wil president Nixon iets voor deze mensen bereiken, dan kan hü een nieuwe bevrijdingspoging beter ach terwege laten. ZU zün het meest ge diend bü een vreedzame oplossing van het probleem Indochina, moge- lük gemaakt door het vertrek van de Amerikaanse strüdkrachten. Deze aftocht behoeft niet te leiden tot het in de steek laten van de Indo- chinese volken. Zü moeten in staat blyven zichzelf te verdedigen. Ook moeten zü meer dan totdusver leren naar een politieke oplossing te zoe ken, omdat er geen andere en zeker geen betere is. AMMAN Koning Hoessein van Jordanië wil met president Nixon be sprekingen voereb over de toestand in het Midden-Oosten. Dit heeft de Jordaanse vorst gisteren bekendge maakt. Het bezoek zou door de koning dit voorjaar reeds met wijlen president Nasser van Egypte zijn besproken, maar de latere gebeurtenissen in Jordanië hebben Hoessein verhinderd de reis te maken. Hoessein maakte eveneens bekend dat hij op zijn ko mende reis ook Frankrijk, West- Duitsland en Engeland wil bezoeken. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk DURBAN De Navo over weegt misschien Zuid-Afrika te helpen bij de bescherming van de scheepvaartroute rond de Kaap en in de Indische Oceaan. Zuid-Afrika zou dan geasso cieerd Navo-lid kunnen worden. Dit verklaarde generaal b.d. H. Kruis, voormalig chef van de Neder landse generale staf, gisteren in Dur ban, Zuid-Afrika. Generaal Kruis is ook hoofdredacteur van het blad „De 15 Navo-landen." Volgens Kruis is het vrijwel zeker j dat de Navo-raad deze kwestie reeds j heeft besproken. Het Atlantische bondgenootschap is „gealarmeerd" door de groeiende belangstelling van de Sowjetunie voor de Indische oceaan. „Ik zou niet verbaasd zijn als de Navo. dank zij de Sowjetunie, bin nenkort zal beslissen over het sluiten van een defensie-overeenkomst met Zuid-Afrika", aldus de generaal. „Het liefst zou ik zien", zo zei hij, „dat de Navo zijn verantwoordelijk heden niet alleen uitbreidt tot Zuid- Afrika. maar ook i bij voorbeeld tot Zuidoost- Azie." Sprekend over de Russische aanwe zigheid in de Indische oceaan zei de generaal dat „iedere bedreiging van Zuid-Afrika of van andere strategi sche gebieden een bedreiging van de Navo is." Een woordvoerder voor de Noordat- lantische Raad sprak gisteren in Brussel tegen dat de Raad ooit over hulp aan Zuid-Afrika heeft gespro ken. „Onzin". Zo luidde zijn kwalifi catie over wat generaal Kruis had gezegd. Ik geef op als nieuwe abonnee: adres.- woonpl I betaling per I. kwartaal maand Mijn naam is: adres: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie J Posnegel is niet nodig als u op dn envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1