Onzekerheid werknemers Jroces om illegale wapen- leveranties aan Z-Afrika Aan het CNV knagen de „marxistische wormen" Nederland belegt conferentie over de kapingen Verdediging slikt verklaring Booy niet Misbruik van Bijstandswet binnen perken Zwitserse fabrikant voor rechter Het Kwartet] Betere werving gemeentepolitie Polaroid contra apartheid Uit de Haagse hof geplukt Directeur woningbureau gearresteerd Niet zwemmen in Leekstermeer V ertegenwoordiger verduisterde voor f 73.000 Drie stewardessen van Panam reizen op het ogenblik de gehele wereld dj' als „ambassadrice voor de 747". Bij het drietal is onze landgenote Jennifer Fey uit Wassenaar (midden) met haar collega's Pamela Hanlon (rechts) en Ingrid Bekkelund (links). DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid M. Bakker (comm.) zal minister Nelissen van econo mische zaken mondeling vragen stellen over de overneming van de firma's Gerzon, Bischoff en Schroder door de Haagse make laar in onroerend goed C. M. de Ruiter. De communistische parlementariër is van mening dat de laatste met winkelpanden speculeert op de rug van de betrokken werknemers. Eind augustus stelde de regering nadere informaties in het vooruit zicht over de transacties van de Centrumbank van de heer De Rui ter, doch tot nog toe zijn geen me dedelingen gevolgd. Inmiddels hebben de 350 perso neelsleden van de Zaandamse Bischoff de voornaamste aandeelhouder, de heer J. H. H. Bischoff, schriftelijk verzocht ernstig te overwegen of de verkooptransactie, die op 1 decem ber a.s. bekrachtigd moet worden, wel dient door te gaan. Sterke nadruk wordt gelegd op de slopende onzekerheid, waarin de werknemers verkeren, als gevolg van publicaties over de nieuwe moe- demaatschappij GBS-beheer. Als de DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel van CRM weet niet hoeveel Nederlanders vorige jaar ten onrechte een bijstandsuitkering heb ben genoten. Het Tweede Kamerlid mejuffrouw J. van Leeuwen (ar) had gevraagd op persberichten juist zijn, waarin het aantal op 45.000 werd geschat, die samen ongeveer 150 miljoen gulden zouden hebben ontvangen. De staatssecretaris meent, dat de omvang niet, onrustbarender of re latief groter is dan bij andere so ciale voorzieningen. Hij zal met voorstellen komen tot wijziging van de Algemene Bijstandswet, welke een juiste toepassing en een verant woord gebruik zullen bevorderen. LAUSANNE Gisteren is in I. Lausanne het proces begonnen rond het grootste wapenschan- Tdaal, dat ooit in Zwitserland aan het licht is gekomen. Terecht staat de Zwitserse wapenfabri- *ec cant dr. Dieter Bührle en zes zyan zijn ondergeschikten. voi ztf worden ervan beschuldigd tegen pn e wettelijke voorschriften in wapens in oorlogvoerende landen te hebben eleverd. Zo heeft hij onder meer tij- ens de burgeroorlog in Nigeria dat land luchtdoelgeschut verkocht. Het Wordt waarschijnlijk geacht dat rode kruis-vliegtuigcn met hulpgoederen 'oor Biafra zijn neergeschoten met j kanonnen van Bührle. Verder zou hij op illegale wijze wa- Ulf pens hebben geleverd aan Israël, Egypte, Saoedi-Arabië, Libanon, Libië en Zuid-Afrika. Goede naam Volgens de aanklacht heeft het concern met deze exporten de goede naam van Zwitserland in gevaar ge bracht en in belangrijke mate schade toegebracht. Bührle, die beschouwd wordt als de rijkste Zwitserse industrieel, ver klaarde gisteren dat wapenleveranties aan Zuid-Afrika mogelijk waren door medewerking van hoge Franse rege ringsfunctionarissen. Hij betoogde pas in 1965 de Zuida- frikaanse bestemming van de leve ranties aan Frankrijk vernomen te hebben. Hij 'had aangenomen dat Rijnver vu ili ngsproces KLEEF Tijdens het nu vier weken durende Rijnvervuilings- proces is maandag, de verklaring va nde Rotterdammer Johannes Booy min of meer centraal ko men te staan. Urenlang discus sieerde men over de vraag of deze verklaring wel of niet in het protocol opgenomen zal moeten worden. De heer Booy was door de verdediging van dr. Jürgen Bernhold, hoofdverdach te in deze zaak, gevraagd een getuigenverklaring af te leggen hetgeen vorige week in Rotter dam gebeurde. Juist deze getuigenverklaring is nu bij de verdediging slecht gevallen om dat hij niet past in het verweer. Een en ander resulteerde in een negen punten tellend bezwaarschrift aande hand'waarvan verzocht is de verkla ring van de heer Boov niet op te ne men De verdediger van dr. Bernhold Voerde aan dat het verhoor door een i Nederlandse rechtercommissaris, naar Duitse maatstaven niet rechtsgeldig is. Met name omdat het een besloten verhoor was en omdat het aandeel van de verdediging werd beknot. Vol gens de verklaring van de heer Booy zouden tankers die zijn bedrijf schoon moest maken geen ballastwater maar afvalwater hebben bevat. Na overleg in de raadkamer deelde de president van' de rechtbank mee nu nog geen beslissing te willen ne men over het al of nietjaten mee tellen van de verklaring van de heer Booy bij het vellen van een vonnis. Als het zover is zal hij meedelen wel ke aspecten van hetgeen aangevoerd is bij het bepalen van een vonnis heb ben meegespeeld. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. j i chr. dagbladpers Frankrijk werkelijk de wapens in voerde en deze pas later naar Zuid- Afrika uitvoerde. Een van zijn ondergeschikten, Gel- bert, wees erop dat Frankrijk het door de VN afgekondigde wapenem bargo tegen Zuid-Afrika niet had op gevolgd. „De Fransen hebben tegeno ver mij verklaard dat zij „giganti sche" zaken deden met Zuid-Afrika en in de wapenhandel met dat land de plaats van Engeland hadden inge nomen, dat zich wel hield aan het embargo." Het concern had wapens geleverd aan Israël omdat het „een klein land was dat vocht voor zijn bestaan". „Dat klopt niet helemaal met het feit, dat u ook aan Egypte wapens leverde", was het commentaar van de president van de rechtbank. „Het is mijn taak de directeuren te wijzen op mogelijke markten", was het antwoord. „De concurrentie is sterk, men moet aan de toekomst denken". verkoop doorgaat, zien zij hun bedrijf in een sombere, uitzichtsloze en rampzalige toestand terecht komen. De aandeelhouders van Gerzon zijn vandaag in een buitengewone ver gadering bijeen gekomen om zich over een aantal reorganisatiemaat regelen te beraden. Gevreesd wordt dat na de sluiting van de filialen in Leiden en Tilburg ook andere Ger- zon-zaken dicht zullen gaan. De Amsterdamse zakenman M. Caransa heeft ontkend een bod te hebben uitgebracht op een aantal panden van Gerzon in Amsterdam. De afgelopen dagen is over deze in greep van buiten sterk gespeculeerd. DEN HAAG De wervingsinspan- ning voor personeel by de gemeente politie moet aanzienlijk worden ver groot. Jaarlijks moeten 900 man worden aangetrokken, hetgeen 50 procent meer is dan totdusver. Minister Beernink deelt dit aan de Tweede Kamer mede in een no ta over het personeelsbestand bij de gemeentepolitie in de komende tien jaren. Nieuwe initiatieven moeten worden ontwikkeld om personeel te krijgen. Ook zal de behoefte aan I personeel in de actieve rangen kri tisch worden benaderd, door ver betering van de werkwijze, sanering I van de politietaak en toepassing van moderne technieken. Als gevolg van de leeftijdsbouw verlaten over enige jaren abnor maal veel politie-ambtenaren de dienst. Alleen al voor handhaving van de bestaande situatie is jaar lijks een wervingsresultaat van 600 man nodig. Daarnaast dient ook ge rekend te worden met het vervul len van bestaande vacatures en de groeien van de korpsen. AMSTERDAM. De Amerikaanse maatschappij Polaroid overweegt haar zake lijke contacten met Zuid-Afrika te verbreken, omdat een door de ze maatschappij ontwikkeld foto- legitimatiesysteem door de Zuid- afrikaanse overheid wordt ge bruikt bij het uitvoeren van het apartheidsbeleid. Een commissie van vier werk nemers. onder wie twee negers, is aangewezen om in Zuid-Afrika een onderzoek in te stellen. In afwachting van het resultaat van het onderzoek is de uitvoer van toestellen, die voor legitimatie systeem gebruikt kunnen worden, stopgezet. Het is nog niet bekend of de zuidafrikaanse regering de Polaroidcommissie een inreis- vergunning zal geven. De Polaroid-vestiging in Ne derland deelde over de stappen mee, dat tien procent van de werknemers in de Verenigde Staten afkomstig is uit de neger= bevolking. Toen bekend raakte, dat het apartheid in Zuid-Afrika bevorderd werd met behulp van het foto-legitimatiesysteem, greep de directie in. We zijn toch wel een volkje dat naar volmaaktheid streeft en bo vendien hel graag gemakkelijk heeft. Waardoor we het ons ver schrikkelijk moeilijk maken. In het grijze verleden ben ik met leesplank en Ot en Sien vertrouwd geraakt met de Nederlandse taal. Eindeloos gepeuter met twee aa's of één a en later de ellende van „de" en „den". Altijd weer verbaasde ik me over de vreemde zaak dat alle woorden die op „de" eindigden vrouwelijk waren behalve vrede. Het was in de tijd dat de eman cipatie mij nog niet bereikt had en vrede en vrouwelijk mij het top punt van eenheid leek. Maar je leerde wat je leren moest en maakte disciplinair de thema's -en dictees vol voetangels en klem men. Toen kwam de vrije hand die afschuwelijke „den's" verdwe nen. Het hoefde niet meer De complicatie was wel, dat ik toen al in een krant stukjes pleegde en daar nog het regime van de naamvallen bestond. Ik schreef dus twee spellingen. al naar de plaats waar ik me be vond. Ileel modernen schreven toen echter al „visser" en „mens", maar dat waren avantgardisten in parti culiere correspondentie, waarvan ik mij gelukkig verre kon houden. Helaas de dag kwam, dat die voorlopers gelijk kregen. Het was niet „zoo" maar „zo". De photo werd een foto en vacan- tie kreeg een k. Het wende. Pralen Het wende ondanks de wending. Met ijzeren wilskracht wierpen we ons op de hoofdletterloze dagen en maanden. De krant gaat met de dagen mee en kent geen stilstand. Maar in de honderden geschreven en gedrukte zaken, die we onder ogen krijgen, vinden we nog dage lijks de overblijfselen van vorige spellingen. Men kan als het ware de leeftijd DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 Kamervragen affaire-De Huiler Prof. Troosl in kaderblad: UTRECHT „Theologische en marxistische wormen knagen aan de wortels van het CNV, maar ik heb niet de indruk dat de christelijke vakbeweging daarover verontrust is of zich daarvan ook maar in behoorlijke mate bewust is." Dat zegt prof. dr. A. Troost, hoog leraar in* de sociale ethiek aan de VU in het kaderblad van het CNV, „Evangelie en maatschappij." Hy geeft daarin met enkele collega's commentaar op het onlangs versche nen rapport „onbeweeglijke vakbe weging" over het CNV. Prof. Troost besteedt vooral aan dacht aan het in het rapport gesig naleerde ontbreken van een duide lijke relatie tussen geloof en arbeid. Hij vraagt zich af of de verbonden- DEN HAAG Op grond van bac teriologisch onderzoek kan worden vastgesteld, dat het Leekstermeer niet voldoet aan de eisen, die aan zwemwater mogen worden gesteld. Het meer heeft veel van zijn oor spronkelijke waarde als natuur- en recreatiegebied verloren door ver ontreiniging. De bouw van rioolwaterzuive ringsinstallaties in Roden en Leek moeten aan de vervuiling een halt toeroepen. Mocht deze maatregelen onvoldoende zijn, dan moeten verder gaande stappen worden genomen. Dit antwooyJt minister Beernink op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid P. Jongeling (GPV). van de schrijver aflezen uit zijn spelling. Ja, ja in dit stukje praten we over datgene waarover we nog lang zul len praten. Ik bedoel dat ik erover prate en niet dat ik erover praat. Snapt de lezer het niet? Dan even duidelijker worden. Of we nu gis teren praten of vandaag praten, blijft hetzelfde; tenminste in de toe komst, wanneer we uitgepraat zijn over praten. Nog duidelijker? Welnu, we spra ken over praten dat, of we nu pra ten of spreken, in heden en verle den tijd hetzelfde zal zijn in de toe komst. Misschien vind u dit allemaal moeilik, maar het word juist alle maal gemakkelik. Het houd de geest soepel. Wat ook wel nodig is, want over weer een paar jaar zal de geest soepel moe ten gehauden zijn, omdat wie dan klijn is, moet leren spellen in deze allerlaatste trant. En de auden moe ten dat maar goed of goet(?) be grijpen. Nu weet ik het zelf niet meer, en ik dacht nog wel dat ik zo zinnig prate heid van het CNV zelf wel een vu rig geloof en een inspirerende visie heeft. „Noch de ontwerp-conclusies, noch het ontwerp-visieprogram ge ven mij nieuwe hoop en nieuwe moed." Bedrogen Hij meent dat het CNV bedrogen uit zal komen als het zijn verwach ting nog op de kerk, op de „bezin ning" en op de chr. Jeugdorganisa ties stelt. Van de kerken met hun „eigentijdse theologie" is volgens hem geen werkelijk christelijk-socia- le visie te verwachten. De kerkelijke theologie pleegt een aanslag op het leven van het CNV, aldus prof. Troost, ditmaal naar (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Van 1 tot 16 december zal in het Haagse Con gresgebouw een diplomatieke conferentie worden gehouden over het vraagstuk van de ka-* pingen. Doel ervan is te komen tot een duidelijke omschrijving van het delict om de staten rechtsmacht te geven kapers te berechten. Een en ander op basis van het ont werpverdrag, dat het juridisch comité van de ICAO (de internationale orga nisatie voor de burgerluchtvaart) be gin dit jaar heeft opgesteld. Het ontwerp gaat een stuk verder dan de Tokio-conventie van 1963, waarin alleen wordt verplicht tot te ruggave van het gekaapte toestel en vrijlating van bemanning en passa giers door de staat, waarin wordt ge land. Deelname Het congres wordt georganiseerd door de ministeries van buitenlandse zaken, justitie en. verkeer en water staat. Aan 125 staten is een uitnodi ging gestuurd, maar tot nu toe heb ben maar 14 staten toegezegd te ko men. De organisatoren rekenen even wel op een deelname van zeker 60 landen. Vooruitlopend op het resultaat van de conferentie, heeft Nederland al een duidelijke eerste stap gezet: be gin december komt in de Tweede Ka mer een wetsvoorstel in behandeling, j dat opneming van een nieuwe kaap- artikel in het wetboek van strafrecht beoogt. Wanneer het voorstel wordt aangenomen zulen kapers in de naaste toekomst met maximaal 15 jaar kunnen worden gestraft. Of men internationaal tot eai vast- I marxistisch recept via gestage uit holling van binnenuit, door „menta liteitsverandering", door „maatschap pelijke bewustwording" en wat dies meer zij. Het lijkt hem voor het CNV bijna ondoenlijk hiertegen stand te hou den: daarvoor zijn de kerken en hun theologen zelf al te zeer geïnfiltreerd door de marxistische en neoliberalis- tische geest van onze tijd. Prof. Troost stelt tenslotte dat hel CNV in onze moderne tijd niet meer fundamenteel kan werken en stand zal kunnen houden zonder de hulp van een wetenschappelijk sociale vi sie. Hij voegt daaraan toe, dat een chr. sociale wijsbegeerte iets totaal an ders is dan een door christenen aan gehangen en gepraktizeerde kritische sociologie. omlijnde afspraak zal komen is nog een vraag. Niet alleen omdat de be langstelling van de staten vooralsnog gering lijkt, ook omdat een eventueel akkoord tenminste een meerderheid van tweederde moet halen. Daarna zal het verdrag dan nog moeten wor den getekend en geratificeerd. Hoe lang dit kan duren is wel gebleken bij het verdrag van Tokio. Prof. W. Riphagen, voorzitter van de Nederlandse delegatie en juridisch adviseur van het ministerie van bui tenlandse zaken is echter optimis tisch. %„Er ligt een ontwerp op tafel, dat op een zo groot mogelijke aan vaardbaarheid is gericht." Van de landen, die het meest bij de kapingen zijn betrokken, verwacht hij in ieder geval de Verenigde Ara bische Republiek. Cuba, dat in het verleden meermalen te kennen heeft gegeven voorstander te zijn van een bilaterale oplossing van het probleem zal waarschijnlijk niet aanwezig zijn. Van de Oosteuropese landen, zal ver moedelijk Rusland (sinds kort het 120ste lid van de ICAO) aanwezig zijn. Industrie krijgt meer orders DEN HAAG De Nederlandse in dustrie heeft in november zowel uit het eigen land als uit het buitenland meer orders ontvangen, zo blijkt uit de conjunctuurtest van het CBS over oktober. De gemiddelde dagproduktie bij de in het onderzoek betrokken onderne mingen gaf een stijging te zien. De beoordeling van de voorraden gereed produkt luidde bij 55 pet. (vorige maand 65 pet.) der ondernemingen normaal, bij 35 pet. (vorige maand 30 pet.) te groot en bij 10 pet. (vorige maand 5 pet) te klein. AMSTERDAM De 50-jarige di recteur, H.B., van het woning- en ka- merverhuurbureau „Succes" in Am sterdam is, verdacht van oplichting van woningzoekenden, gisteren gear resteerd. De woningzoekenden moesten de laatste tijd 280 inschrijfgeld betalen, zo deelde een woordvoerder van de Amsterdamse recherche mede. B heeft zich al een aantal jaren met woryngbemiddeling bezig gehouden en volgens de woordvoerder gaat het in deze zaak om duizenden guldens, waarvoor woningzoekenden zouden zijn benadeeld. Het PvdA-Tweede Kamerlid drs. Van Thijn. heeft zich al enige tijd bezig gehouden met klachten over woningbureaus. DOKKUM De rijkspolitie van Dokkum heeft de 49-jarige C. J. G. D. uit Gouda aangehouden. De man, vertegenwoordiger, wordt ervan ver dacht zijn werkgever, de „Scooter Fabriek" NV in Dokkum, voor 73.000 te hébben benadeeld. De vertegert-voordiger had de servi- cedienst voor de automaten die de firma vervaardigt. Hij lichtte daar el ke keer een aantal guldens uit en stopte vervolgens het ene gat met het andere in zijn boekhouding. Uit de verhoren is gebleken, dat hij in 1966 met deze verduisteringen is begonnen en dit tot eind vorig jaar heeft volgehouden. Prinses Benedikte van Denemarken met haar dochtertje: moeder en dochter hebben gisteren het ziekenhuis in Kopenhagen, waar de bevalling geschiedde, verlaten. De baby schijnt de zaak maar slaapverwekkend te vinden, maar de prinses straalt van geluk, zoals alleen jonge moeders kunnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5