>ER-ADVIES GENEGEERD Troost Spaans protest Commentaren Morgen debat in Kamer Aanval van huurlingen op Guinea is afgeslagen Stank uit Botlek over Den Haag Het Kwartet Nota regering valt slecht Kritiek van alle kanten WAT HET KABINET WIL Witteveen matiging loonkosten essentieel l-AKN- DE. PQÜTiE-K' KKVfNAtjJI Leiding gesprongen bij overtanken PAUS NAAR PAKISTAN VS-troepen blijven nodig Inwoners van Eerbeek onder zwarte lakens Weinig regen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Or. E. Diemer éi 7.. 'ieowe Leidse Courant Maandag 23 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert ïn teghenspoet!" pfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Dc regering wil de overheidsuitgaven in 1971 met ƒ140 min. beperken, de SER had ƒ300 min. voorgesteld; de wiebeltax blijft 3 procent, SER wilde in meerderheid 4 procent; de btw moet op 14 pet. worden gebracht, hetgeen 17 SER-leden ook voorstelden. ats. Dns en- Op een van de door de ramp getroffen eilanden in OostPo leistan leest een man zijn jehele famie is verdronken de Koran, bij de weinige aardse bezittingendie hij nog over heeft. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De nota van de regering aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het SER- advies over de hijsturingsmaatregelen voor de conjunctuur is bij het bedrijfsleven niet beet ge vallen. Zowel van de zjjde van de werknemers als van de werkgevers laat men zich zeer kritisch uit over deze nota, die gisteren met speciale koeriers is gezonden aan de leden van de vaste commissies voor fi nanciën uit de Tweede Kamer. Deze haast was nodig, omdat de Tweede Kamer morgen de conjunctuurmaatregelen zal behandelen. Ongeveer tweehonderd Spaanse arbeiders en sympathisanten hebben zaterdagmiddag in Am sterdam een rustig verlopen protestdemonstratie gehouden tegen de wijze waarop in Spanje een proces wordt gevoerd tegen de zestien Baskische nationalis ten, onder wie twee priesters, die beschuldigd worden van ter reurdaden. Bescherming r: PAP.A-L E» F .'LiTiC' .panqles VX onderzoeken beschuldiging legen Portugal In de nota van de regering aan de Tweede Kamer als oor deel op het SER-advies schrij ven minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus, dat de matiging van de loonkosten een essentieel onderdeel vor men van het pakket van maat regelen. De regering is het dan ook met de SER eens, dat het reëel beschikbare looninkomen moet achterblijven bij de verwachte stijging van de arbeidsprodukti- viteit. Over dit onderwerp en het beleid met deze doelstelling zal in dc Stich- GUINEE Hoofdstad Spoorweg Guinea heeft een bevolking van 3'lt miljoen zielen op een opper vlakte van 237.500 vierkante kilometer. De hoofdstad Cona kry heeft ca 350.000 inwoners. Bet land ligt in de bocht van WestAfrika, begrensd door Sierra Leone, Liberia, Ivoorkust Mali, Senegal en Portugees Gui nea. Economisch gezien is het een van de sterkste landen van Afrika, omdat het grote mine rale rijkdommen bezit. Het is de Qrootste bauxietproducent ter wereld. De landbouweconomie w veelbelovend. Het levenspeil w nog laag. Guinea werd 1958 onafhankelijk van Frankrijk. Sekoe Toure is «ndsdien president en premier. Onder zijn leiding heeft de link se regering het plan voor een Franse gemeenschap van vroe gere kolonies verworpen en alle banden met Frankrijk verbro ken. CONAKRY Een aanval van honderden huurlingen op de Afrikaanse republiek Guinea is afgeslagen. „Alle verzetspunten zijn vernietigd en de hoofdstad staat weer geheel onder contro le," zo heeft het land bekendge maakt. Inmiddels heeft de Veiligheidsraad, die in spoedzitting b|jeen was geroe pen, vannacht geëist dat alle invallers Guinea onmiddellijk verlaten. Een bijzondere VN-missie zal de beschul digingen gaan onderzoeken dat Por tugese troepen deze Westafrikaanse staat zijn binnengevallen. Portugal heeft de aanklacht van de hand ge wezen. Althans voorlopig heeft de Raad het verzoek om hulp van VN-troepen buiten beschouwing gelaten. Radio-Conakry meldde gistermor gen dat buitenlandse huurlingen, die voornamelijk in het buurland Portu gees Guinea hun bases zouden heb ben, vanuit zee in Conakrj' waren ge land en een poging deden de regering omver te werpen. „Dit is het kritieke moment voor ons. De Portugezen komen ons aan vallen. De vijand moet worden ver nietigd en gestraft", zo werd omge roepen. President Sekoe Toere riep VN- secretaris-generaal Oe Thant op „onmiddellijk VN-luchtlandingstroe- pen in te schakelen ommet het na tionale leger de laatste posities van de Portugese huurlingen te veroveren en de agressors uit onze territoriale wateren te verdrijven". Het aantal aanvallers werd geraamd op drie honderd ,die met enkele schepen wa ren aangevoerd. De huurlingen zou den zowel blanken als zwarten zijn. (voor vervolg zie pag. 6) ting van de Arbeid worden gespro ken. De in het SER-advies genoemde voorstellen het percentage van de wiebeltax op vier te stellen in plaats van op drie en de BTW niet te ver hogen of slechts met een punt wijst de regering pertinent af. De regering vindt het niet juist de maatregelen nog te verzwaren. Hier staat dan ook tegenover, dat een gro tere uitgavenverlaging door de Over heid niet juist is. Over de hantering van de wiebel tax, constateert de regering, bestaat er overeenstemming met de SER. De minister en de staatssecretaris geven toe, dat de economie een on gunstiger beeld vertoont dan tijdens de indiening van de begroting. Maar het economisch' beeld ver andert ook in andere opzichten. Het algemene conjuncturele perspectief is i onzekerder geworden. In de landen I om ons heen kan men een inperking van de winstmarges constateren en terughoudendheid bij de investerin gen. In deze situatie moet men voor zichtiger zijn met de maatregelen. Het programma kan niet verzwaard worden. Ook wijzen de bewindslieden erop, dat een verhoging van het per centage haar betekenis als conjunc tuurmaatregel verliest, als de extra opbrengst wordt gebruikt als dek king in plaats van een verhoging van de omzetbelasting. Dit zou in strijd zijn met de be doeling van de wiebeltax. Als men de BTW niet wil verhogen moet men een structurele dekking hebben en geen tijdelijke. Anders verschuift men de moeilijkheden naar een later tijd stip. (voor vervolg zie pag. 5) TEGEN veel vaak vlot cn oppervlak kig aandringen op meer vrijlaten van abortus begint nu toch duide lijker verweer van de grond te komen. De ernst van het onderwerp eist ook iets anders dan vlotheid en oppervlakkigheid. Het is het even zelfstandige als prille leven dat hier om bescherming vraagt. Dit laatste, tegelijk wellicht belang rijkste aspect is bij veel activiteit van de overzijde, welke bovendien zo gemakkelijk in dc publiciteit kwam. opmerkelijk in de verdruk king gekomen. Maar het kon wel niet anders, of vroeger dan wel later moest het in de discussies een plaats krijgen. Tegenover zoveel dadendrang van de overzijde is er nu de stichting die in het bijzonder de aandacht vraagt voor het recht dat het ongeboren kind heeft op bescherming. Naar ons oordeel is abortus, in het algemeen gesproken, de oplossing van een maatschappij die nog on voldoende volwassen is tot het opvangen van een problematiek als hier aan de orde. Het is dan ook eerder een zich afmaken van de problematiek. Maar men kan zich benaderingen denken die van méér verantwoor delijkheid getuigen. Aan ons allen om vah dc menselijke samenleving de rijpheid te verhogen die met name zal uitkomen in liefde en bewogenheid, niet in de laatste plaats jegens wie in problemen zijn beland. Benadering VATICAANSTAD Paus Paulus heeft zondag in zijn toespraak tot pelgrims op het Sint Pietersplein in Rome de verwachting uitgesproken spoedig naar het gebied in oost-Pa- kistan te kunnen gaan dat zo zwaar is getroffen door een stormvloedramp. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Tientallen klacht enstroomden vanmorgen binnen bij de Haagse politie van mensen, die met hoofd- en keelpijn wakker wa ren geworden van een doordrin gende en zurige stank. Ook uit Vlaardingen kwamen klachten. Oorzaak was dat in de afgelopen nacht bij het overpompen van „sol vent-V" uit een Noorse chemicaliën- tanker een leiding sprong, waardoor het goedje op het water terechtkwam en een enorme stank veroorzaakte. De stank verplaatste zich van het gebied van Paktank, ten noorden van de Derde Petroleumhaven en ten westen van de Oude Maas, tussen Schiedam en Vlaardingen door over het Westland naar Den Haag. Solvent-V heeft als bijverschijnsel een prikkelende lucht en irritatie van de keel maar verder is het ongevaar lijk. zo werd gezegd. Direct na het springen van de lei ding was men gaan repareren. Maar intussen was een enorme hoeveel heid stank ontsnapt, terwijl ook de op hel water terechtgekomen solvent net zo lang stank veroorzaakte tot het was opgelost. De Rotterdamse havendienst meld de dat het schip, de Granheim, ver haald is van Pakhoed pier IX naar Nieuwe Matex pier V. WASHINGTON Amerikaanse militaire bevelhebbers hebben VS-se- natoren meegedeeld, dat zelfs indien West-Europa zijn militaire sterkte opvoert, een behoorlijke Amerikaanse troepenmacht in Europa nodig zal BIJ zyn terugkomst uit Zuid-Afrika heeft minister Bakker heel wat vragen gesteld gekregen en heel wat kritiek te horen.' Die kritiek zal nog wel wat aanhouden, tot straks in het parlement toe. Zelf hebben wjj onlangs een voor zichtige poging tot benadering van dc Zuidafrikaanse kwestie gedaan, daarbij een onderscheid opwerpend tussen conceptie en randverschijn selen. De conceptie zou dan onder bepaalde voorwaarden aanvaard baar kunnen zijn, in elk geval als overgangstoestand (als „ontwikke ling" dus), maar tegelijk zal men ginds van kwalijke randverschijn selen af moeten. Dat was dan onzerzijds een poging tot diagnose en analyse, iets waar aan, meenden wij, regering en volk van Zuid-Afrika behoefte konden hebben. Ze heeft, weten wij, ginds ook gehoor gevonden. Wat ons echter treft in vrijwel alle af wijzende kritiek op Zuidafrikaanse toestanden, is het ontbreken van welk alternatief ook. Men is fel en scherp, mede daarom ook zijn kri tiek eenzijdig op het gindse land richtend. Maar een alternatief is er niet by. Dan houden we het toch maar liever op een benadering als we zelf heb ben beproefd. Al zeggen we het zelf blijven om het gevaar van een kern oorlog te verminderen. Amerikaanse Navo-bevelhebbers hadden verklaard, dat de aanzienlijke besparingen door terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa niet opwegen tegen het risico van een verzwakt bondgenootschap. Postzegel is niet nodig als a op de envelop schrijft: Nieuwe Leidso Courant, Antwoordnummer 247, Leiden. EERBEEK Tientallen inwo ners van Eerbeek werden zon dagmorgen niet wakker tussen de wilte lakens, maar waren bedekt met een fijn laagje roet. Ook op straat en tegen de muren van de huizen bevond zich roet. Na onderzoek bleek dal de pa pierfabriek in Eerbeek zaterdag avond de schoorsteen had door geblazen. waarbij grote hoeveel heden roet waren vrijgekomen Aangezien dit met grote kracht gebeurde, drong het zwarte goed je tussen de kieren van de wo ningen naar binnen. Brandweer en politie zijn druk bezig geweest het roet te verwij deren, maar werden gehinderd doordat het gemakkelijk opstoof en op een andere plaats weer neerkwam. Vele inwoners werden 's nachts wakker door hoestbuien: de roet deeltjes veroorzaakten een droog en prikkelend gevoel in de keel. Men kwam dan tot de ontdekking dat de beddelakens door roet wa ren zwart geworden. Enkele dachten aan een Zwarte Piet- grap, persoonlijk tot hen gericht Het is gemakkelijker om een vuurwapen te gebruiken dan om moed te tonen. TOMLINSON (RITA) ..Ik wedde niet lien, «lat u ivrl tegen een grapje kon Zon cu maan 24 november: zon op 8.19, onder 16.29; maan op 3.11, onder 14.23; 28 november N.M Hoog water 24 november: Rotterdam le ge tij 1.26, 2e getij 13.33; Schevenin- gen 11.55Vlissingen 10.37—23.08; Willemstad 2.02—14.26. HIT WEER DE BILT Vrij veel bewol king met voornamelijk in het westen af en toe regen of mot regen. Matige tot krachtige zui delijke wind. Iets hogere tempe raturen dan vandaag. DE BILT In de loop van gisteren breidde een zeer aktieve depressie bij de Azoren zijn in vloed geleidelijk over West- Europa uit. Als gevolg hiervan werd bij ons de mist verdreven. De depressie verplaatst zich naar de Britse eilanden. In de zuidelijke storing er vooruit trekt een warmtefront met regen over Frankrijk en Engeland in de rich ting van de Noordzee. Hel ziet er naar uit dat dit front in aktiviteit zal afnemen ander invloed van een hogedruk- gebied boven Duitsland, dat in betekenis toeneemt. Hierdoor worden de regenkansen voor mor gen klein. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon 1 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar) stijgend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1