Beginselen in de politiek zijn ook de praktijk WAT ZEI MINISTER BAKKER PRECIES IN ZUID-AFRIKA? Effectenmarkt enigszins hersteld Snel fluor in 't drinkwater .IJSTTREKKER UDINK VAN DE CHU CBC wil grotere spoed bij fusie Maatschappij tandheelkunde: Nieuwe bond bejaarden FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 1 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) ZEIST In zijn rede voor de Unieraad heeft CHU-lijsttrek- ker drs. Udink vooral aandacht gevraagd voor het eigen karakter van de christelijke partijen. De geheel eigen weg van deze partijen leidt uit boven de tegen stellingen van links en van rechts, van radicalisme en conserva tisme, van vernieuwing en behoud. LIJSTTREKKER UDINK Wat de christelijke partijen willen is een wereld, waarin de paupers in de arme landen zich kunnen oprichten en menswaar dig kunnen leven. Drs. Udink zei: „Onze geestesge steldheid, ons program, onze samen werking met de andere partijen zijn gericht op, reikhalzen naar de nieuwe wereld, waarin de nood zal zijn gele nigd, waarin het goed en gerust leven is in vrede en saamhorigheid". De grenzen van het bereikbare worden verschillend getrokken en niet allen denken hetzelfde over de keuze en prioriteiten. Maar, zei drs. Udink, het radicaalste program is voor een christen slechts een zwak teken, een kleine profetie van het toekomende Rijk. dat wij verwach ten. In zijn rede wees drs. Udink op de betrekkelijkheid van de politieke werkprograms. Want de werkelijk heid is niet identiek met een pro gram. In iedere regerinsperiode doen zich immers omstandigheden voor, die in geen program zijn voorzien. En er zijn hele delen van de levende wer kelijkheid, die zich in geen program laten vastleggen. Daarom is de werkelijke grondslag van de partij niet gelegen in haar program, maar in haar beginselen. „De beginselen zijn de werkelijke garantie voor de kiezer als hij zijn stem uitbrengt: de beginselen én de nïensen, die van uit deze beginselen beloven te handelen". De mogelijkheden zijn beperkt. Maar bij het stellen van de prioritei ten-de zorg voor bejaarden, de kleine zelfstandigen en de werkende jeugd, de armen in de derde wereld, de ver menselijking van onze samenleving door milieubeheersing, door democra tisering in, bestuur en bedrijf, door DEN HAAG Vice-premier drs. J. Bakker zal waarschijnlijk vol lende week in de Tweede Kamer op heldering moeten verschaffen over ijn uitlatingen inzake de Zuidafri- mse apartheidspolitiek. De mededeling op een persconfe rentie in Durban, dat hij „zeer onder indruk is van het werk van de Zuidafrikaanse regering in het aan de negerbevolking toegewezen gebied Transkei", heeft nogal wat stof doen opwaaien. De weergave van de persconfe rentie door enkele buitenlandse pers bureaus was namelijk voor de oppo sitie in het parlement aanleiding de regering te vragen zo spoedig moge- jk na terugkeer van minister Bak ker uit Zuid-Afrika een overzicht te verstrekken van de door de vice-pre mier gevoerde besprekingen en de uitspraken die hij daar heeft gedaan. Intussen staat in het nieuwsbulletin van de Zuidafrikaanse ambassade te lezen dat de minister, naast eerder genoemde uitlating, herhaaldelijk de nadruk had gelegd op de gunstige in druk die het beleid van Zuid-Afrika sedert zijn aankomst op hem had ge maakt. Blijkens dit bulletin verklaarde de hoofdminister van Transkei, opper hoofdman Matanzima, dinsdag tege nover minister Bakker het denkbeeld te willen uitroeien als zouden de vol keren van Zuid-Afrika niet gelukkig samenleven. Hij voegde daaraan toe dat nooit tevoren een samenwerking tussen blank en zwart in Zuid-Afrika heeft bestaan als op het ogenblik het geval is. In het verslag van het gesprek tus sen Matanzima en Bakker staat dat de Nederlandse minister duidelijk stelde dat zijn reaering niet instemt met Zuid-Afrika inzake het beginsel Van apartheid. ..Wij in Nederland zijn van mening dat alle volkeren dezelfde waardig heid moeten hebben en dezelfde mo gelijkheden voor ontwikkeling moe ten bezitten. Toen ik naar Zuid-Afri ka wilde gaan, deed ik dit omdat ik duidelijk wilde maken dat Zuid-Afri ka vrienden beeft, vrienden die met u willen discussiëren en willen begrij pen wat uw beweegredenen zijn en Wat in uw land omgaat", aldus minis ter Bakker, volgens wie de beste ver dedigers van het Zuidafrikaanse be leid niet de blanken zijn maar de zwarten. Matanzima had uiteengezet dat het beleid van gescheiden ontwikkeling altijd heeft bestaan sedert blank en zwart naar Zuid-Afrika zijn geko men. Hij zei niet te begrijpen welke reden er ligt achter de wilde verkla ringen die in de VN zijn afgelegd. ..De Bantoes krijgen genoeg van dergelijke verklaringen. De bevolking vnn Zuid-Afrika kan haar eigen pro blemen oplossen. Waarom moeten de schimwerpers in de VN gericht zijn op Zuid-Afrika, terwijl elders in de wereld zoveel ellende bestaat." Hij verklaarde dat Transkei sedert het zeven jaar geleden zelfbestuur kreeg, rust en vrede heeft gekend. De Zuidafrikaanse kranten hebben ruime aandacht aan het bezoek van de Nederlandse minister geschonken. Die Transvaler kwalificeerde het als een „deurbraak", die aangeeft dat Zuid-Afrika niet langer van Europa geschieden is en dat de Europese lan den bereid zijn een dialoog met Zuid- Afrika te houden. Volgens dit blad liet minister Bak ker op een persconferentie duidelijk weten dat Nederland het apartheids- béleid afkeurt, maar dat het graag diplomatieke en andere banden met de republiek wenst te behouden. Ne derland zal geen wapens aan Zuid- Afrika leveren, omdat het op dit punt de resolutie van de VN steunt. „Wij verwachten geen oplossing uit het moederland, maar wel een poging tot bearip. billijkheid en realisme en wij geloven deze van drs. Bakker te zullen ontvangen," aldus het blad Hoofdstad. „De reputatie van drs. Bakker als kenner van rassenvraagstukken maakt hem de aangewezen man om de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren zonder zich de argwaan van de oppositie op de hals te halen", constateerde verder Die Transvaler. De Rand Daily Mail schreef in een exclusief interview dat minister Bak ker voor honderd procent achter de buitenlandse politiek van Zuid-Afri ka staat, „daar Zuid-Afrika tot Afri ka behoort en zich als zodanig een plaats onder de Afrikaanse landen mnct verwerven." Zowel dit blad als Pretoria News meldden dat' de minister gewag had aemankt van ..enio vnr-et tegen zijn be~o"k aan Zvid-AfrVm Met name het Defense And Aid Fund had ge tracht reactie op te wekken. „Maar", zo had hij glimlachend op gemerkt, „ik had natuurlijk de rege ring achter mij evenals de regerings partijen. Bovendien gaven de opposi tiepartijen althans in het parle ment er geen blijk van dat zij het bezoek afkeurden." In het parlement tóas hem er alleen op gewezen dat hij niet alleen met vertegenwoordigers van de regering zou moeten praten, maar ook met an deren, „die andere opvattingen over de apartheid hebben." DRIEBERGEN De verenigings raad van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale heeft er gisteren zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de fusiebesprekingen tussen de CBC en vijf andere bij het CNV aan gesloten bonden tot nu toe niet meer concrete resultaten hebben opgele verd. Deze fusie zou op 1 januari 1971 een feit moeten zijn. Later gingen nog twee CNV-bonden aan de fusie- besprekingen deelnemen. Het waren de christelijke bedrijfsbond HBV (handel, banken en verzekeringen) en de Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrij ven van voedings- en genotmiddelen. Als nieuwe datum werd toen 1 ja nuari 1972 genoemd. betere en meer woningen zijn juist de beginselen het richtsnoer. Wie spreekt over de beginselen van de politiek, spreekt over de praktijk van de politiek. Daarom voert de weg van de chris telijke partijen boven de bestaande tegenstellingen uit en ligt een keuze van de andere partijen niet voor de hand. NIEUW GEZICHT Drs. Udink, die minister is van ont wikkelingssamenwerking, betoogde verder, dat we niet mogen berusten in het onrecht in de wereld. Dom Helder Camara, de Brazi liaanse bisschop, de herder der ont rechten en zwakken in zijn land, is hier geweest. Hij heeft de noodkreet overgebracht van de onvoorstelbaar armen en wanhopigen. Wij kunnen niet zeggen, dat we genoeg hebben gedaan. Een hoge prioriteit voor de komen de kabinetsperiode is er voor te zor gen, dat er ruimte ontstaat in de we reldeconomie voor de arme landen. Deze ontwikkelingssamenwerking, die moet worden uitgebouwd, zei drs. Udink, zal een nieuw gezicht geven aan de Nederlandse buitenlandse po litiek. In de worsteling, de tegenstellingen tussen arm en rijk te verzachten heeft onze buitenlandse politiek een nieuwe kans gekregen. Zo kan de Ne derlandse jeugd ook weer enthousiast worden voor de buitenlandse politiek. VAKCENTRALES Minister Udink noemde het een on schatbare verdienste van het concept- aktieprogramma van de drie vakcen trales dat het een solidariteit uit spreekt met de zwakken. Maar tege lijk wordt de leden een offer voorge houden. In en door de vakbeweging is zo een gedachtenwisseling aan de gang gebracht, die van grote bete kenis is voor de verwezenlijking van een werkelijke solidariteitspolitiek. Wij zullen het beleven, besloot de heer Udink, dat als wij eenmaal ons innerlijk bereid hebben verklaard tot dit offer, als wij onszelf de matiging in onze begeerten hebben opgelegd, die van ons wordt gevraagd, dat dan een nieuwe bezieling van het Neder landse volk zich zal meester maken, Over de reacties op zijn eerste Unieraads(verkiezingsrede) zei drs. Udink dat sommige uitlatingen be treurenswaardige ontsporingen wa ren. Hij noemde het verdachtmaking, dat de kolonels van de CHU zouden klaarstaan om, desnoods met geweld, een machtsregiem in Nederland te vestigen. „De CHU heeft alleen volgens haar roeping en beginselen op een breed terrein de zo hoog nodige discussie los gemaakt en haar verontrusting uitge sproken over een aantal zaken, waarover terecht verontrusting be staat". De Eerste Kamer blijkt een bijzondere bank te hebben. Het is de eerste bank in de tweede rij vlak bij het spreekgestoelte. Deze zetel, zo bleek deze week, kan een ereplaats zijn. Niet di rect voor de senatoren, die daar volgens de plattegrond organiek behoren te zitten ,maar voor de geachte afgevaardigde, die in het spreekgestoelte het woord voert. Wanneer namelijk de enigszins dove mr. Harm van Riel goed wil horen wat er gezegd wordt, gaat hij op die plaats zitten. Wel, de sena toren, die erin slaagden de in het debat steeds imponerende Van Riel naar die plaats te lokken, konden tevreden zijn over zichzelf. De heer Lankhorst (pac. soc.) liet dat openhartig blijken en zei heel beleefd tegen zijn toehoorder op korte afstand: „Ik ben zeer ver eerd, dat u hier komt zitten." Van Riel wist dan met zijn rede voering de aandacht te trekken niet alleen in de Eerste Kamer, maar ook ver er buiten. „Hij probeert alleen op de eerste pagina's van de ochtendbladen te komen," merkte de PvdA-fraktie- voorzitter Broeksz zuur en jaloers op. Zoiets moet je natuurlijk nooit tegen Van Riel zeggen. De senator, die zorgvuldig een Drents accent cultiveert, antwoord de: „De heer Broeksz is er vorig jaar zelfs niet in geslaagd om ook maar één pagina te halen van het vroegere socialistische partijblad Het Vrije Volk". DE KLOOF Later legde Van Riel zijn collega's uit, dat het juist een kunst is voor een redevoering de onderwerpen te kiezen, die het publiek interesseren en aanspreken. Dat is zo de methode-Van Riel om er voor te zorgen, dat politiek Den Haag voor Nederland niet meer zo'n verre en vreemde stad is (mi nister Klompé zei dit dinsdag in haar herdenkingsrede in de na de oorlog 25 jaar bestaande Tweede Kamer. Zij constateerde een kloof tussen aan de ene kant de kiezers en aan de andere kant het parle ment en de regering). Of je die kloof dicht met een verhaal over Russische vliegtuigen, •die op 85 mijl van de territoriale wateren weer keerden en met een schijnaanval op een staatssecreta ris („Ik wilde helemaal niet dat hij aftrad. Voor mij deed zich een klein staatsrechtelijk probleem voor," zo bekende Van Riel later) is wel de vraag. Je moet eerlijk met echte politiek komen. En daar horen ook ingewikkelde problemen bij, die niet zo gemakkelijk in het gehoor liggen. Op de ereplaats werden niet al leen verstandige dingen gezegd. AFSPIEGELING In de Eerste Kamer, waar de algemene politieke beschouwingen werden gehouden, is deze week iet? gebeurd, dat. gezien kan wor den als een afspiegeling van de politieke ontwikkeling. In de eerste ronde leken de ver houdingen nog bevroren te zijn. Broeksz zette zich vrij fel af tegen de confessionele partijen en pre dikte ijverig zo'n grote vrijheid op het gebied van de zedelijkheid, dat het de KVP, CHU en ARP niet pret tig in de oren klonk. Maar na die eerste ronde is er kennelijk ijverig in de wandelgan gen gesproken. Er werden misver standen opgeruimd en dingen te gen elkaar gezegd, waarvan een echo te beluisteren was in de twee de ronde. KVP-fraktieleider mr. Niers zei alle begrip te hebben voor de anti- KVP-motie. Van zo'n nacht van Schmelzer krijg je een trauma. Maar hoe kom je van zo'n motie af? Broeksz, die plotseling redelijk was geworden met zijn zedelijk heidsbeschouwingen, wilde ook wel van die motie af (dat is samenwer king met de confessionele partijen). Het PvdA-congres moet die motie intrekken. Maar hij was geen af gevaardigde naar dit congres, zei hij. Het volgen van deze toenadering was boeiend. Van Riel evenwel houdt niet van al dat gemier. Trek dat ding toch in, zei hij. De motie is ingediend voor de duidelijkheid maar nu houdt men er allerlei ingewikkelde spiraalredeneringen omheen. Op de ereplaats werd nog deze zin in elkaar gedraaid: „De motie, die het gevolg is van een voortij dige conceptie, heeft nu toch een abortief verloop." RAMPZALIG Maar zo ver is het nog niet. Op het. convent van de ARP in de Rot terdamse Doelen is voorzitter Veer man ook uitvoerig op dit onder werp ingegaan. Voor hem was voor al belangrijk of de PvdA voor con structieve politiek zou willen kie zen. Of inderdaad de constructie ve krachten in de partij, die rege ringsverantwoordelijkheid willen dragen, het zullen winnen. Het ziet er wel naar uit Want zelfs Nieuw Linkser Han Lammers is nu als wethouder van Amster dam zeer constructief. Blijft die anti-KVP-resolutie ge handhaafd of wordt ze niet vervan gen door een andere formulering, dan is de PvdA veroordeeld tot nog eens vier jaar oppositie. Acht jaar oppositie in het totaal bij zulke snelle ontwikkelingen, technisch, sociaal en maatschappelijk, is ramp zalig voor een grote partij. De ver nieling wordt dan volledig. Trouwens, de oppositie van de PvdA was altijd sterk zakelijk en programmatisch. Er was vaak sprake van accentverschillen. Ging de regering zo ver met een voorstel, dan wilde de oppositie van de PvdA altijd braaf wat verder gaan. Maar de wezenlijke, fundamentele oppositie school vaak elders en linkser in deTweede Kamer. De oppositie van "de PvdA maakte op mij dikwijls een wat gewilde en verplichte indruk. DUIDELIJKE KEUS Er wordt door de andere partijen op het grote raadsel, de PvdA, ge wacht. Voor een open gesprek. Niet, dat het direct tot een akkoord zal komen voor de verkiezingen. In de drie confessionele partijen, die 12 december hun gemeenschappelijk program hopen vast te stellen, wordt de neiging steeds groter zonder af spraak met andere partijen de ver kiezingen in te gaan. In de Nederlandse politieke ver houdingen nemen de drie confessio nele partijen, elk weer voorzien van redelijke eigen programma's, een sleutelpositie in. De keuze van de regeringspart ner^) zouden de drie christelijke partijen willen doen na de verkie zingen en laten afhangen van de uitslag van de stembus. Ik stel me zo voor, dat men het de kiezer wil laten zeggen. Belang rijk is eerst hoe de confessionele partijen uit de verkiezingen te voorschijn komen. Dan zullen de Drie de keus van de regernigspart- ner ook laten afhangen van het succes van de WD en de PvdA in de verkiezingen. Zo weet de kiezer ook zonder groot regeerakkoord waar hij aan toe is. Confessioneel, links of rechts, om het globaal en met oude termen aan te geven. Afgaande op de programma's zal hij direct bepalen of de volgende regering (en 'ik gebruik weer de gangbare aanduidingen) confessio neel-links of confessioneel rechts wordt BERT DE JONG De effectenmarkt was deze week enigszins in herstel van de vorige week geleden koersver liezen, maar de echte animo ont brak en de vooruitzichten blij ven onzeker. De inschrijving op de nieuwe staatslening heeft het Rijk driehonderd vijf en twintig miljoen gulden opgeleverd, het- UTRECHT De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde acht snelle invoering van fluor in het drinkwater voor geheel Neder land een belang voor de volks gezondheid van de eerste orde. In een resolutie, vrijdagavond aan genomen, wordt met nadruk ver klaard dat verder uitstel zal leiden tot consequenties waarvoor zij de verantwoordelijkheid niet verder zal kunnen dragen. Tandarts G. J. Sollewijn Gelpke, lid van het hoofdbestuur, zei in een inleiding dat de directe kosten van tandheelkundige behandeling nu al 1 zo'n 250 miljoen gulden per jaar be dragen. Zonder fluoridering van het drinkwater zal de verzorging van het gebit een veelvoud van dit bedrag vragen. „Het lijkt erop dat het Nederlandse volk dit wil. Als men niet bereid is te luisteren naar rede en in plaats daar van slechts oor heeft voor bangmake rij en bakerpraat, dan heeft men ook recht op ongezondheid en dient men de consequentie daarvan te kennen en te aanvaarden", aldus de heer Sol lewijn Gelpke. Ilij noemde de cariesbestrijding een volksgezondheidsprobleem van de eerste orde. Jaarlijks vallen drie mil joen tanden en kiezen aan de extrac tietang ten offer. Dat is evenveel als het complete gebit van alle Inwoners van een stad als Leiden. Dagelijks bevolken zo'n tien- tot vijftienduizend kiespijnlijders de wachtkamers en er is op de scholen bijna geen kleuter met een nog gaaf gebit. Slechts één op de honderd kin deren heeft op twaalfjarige leeftijd nog een gaaf gebit en op 25-jarige leeftijd is reeds meer dan de helft van het gebit door tandbederf aange tast. DEN HAAG Mr. Dr. K. W. P. Klassen heeft samen met de heer G. M. Verstege de bejaardenbond „65-f van 1970" opgericht. Het doel is alle mensen die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, ongeacht kleur of ge loof in deze bond te verenigen. De bond wil nog mee doen met de aanstaande kamerverkiezingen. geen niet onbevredigend mag worden genoemd. Doordat het bedrag der lening na de inschry- ving is vastgesteld, werd er veel minder gemajoreerd. De eerste koers van verhandeling der nieuwe staatslening was circa een half procent beneden de inschrij- vingskoers, waaruit men zou kunnen afleiden, dat het resultaat der emissie de beurs is tegengevallen. Wij hebben echter de indruk, dat zulks van voor bijgaande aard zal zijn en dat het aanbod van te veel ingeschreven be dragen vrij snel geabsorbeerd zal wor- v den. De kapitaalstroom uit het buiten land vormt een belangrijke factor in de huidige situatie. Men ziet in ons land een goede vluchthaven, omdat men denkt, dat te eniger tijd de Duit se mark en in het kielzog daarvan ook de Ned. gulden zal revalueren, terwijl daarnaast het renteniveau hier te lande voor het buitenland aantrekkelijk is. Na de Ver. Staten, Canada, Frankrijk en andere landen heeft eveneens de Duitse Bondsrepu bliek het disconto verlaagd en men verwacht dat ook Nederland, het laatste land van de EEG, dat daartoe nog niet overging, wel spoedig zal volgen Inflatie Aan de ene kant verlicht de stroom van buitenlands kapitaal naar ons land de financiering, waardoor het Rijk zojuist ƒ325 miljoen tegen de gestelde voorwaarden kon lenen, aan de andere kant wordt de inflatie ver sterkt door een ruime kapitaalmarkt, waarin gemakkelijk gelden te lenen j zijn voor nieuwe investeringen. De T verstaan worui. iiduav >vij vunge jongste emissie van de staat zien wi) week reeds m en andm slgnalMr. conto zou ook hier remmend kunnen werken, maar eigenlijk past een ren teverlaging niet in het raam der con- junctuurpolitiek, welke men hier volgt. Als men het geld goedkoper maakt, zullen de investeringen even tueel toenemen en die wil men juist afremmen. Toch zal o.i. ook hier tenslotte niet aan een discontoverlaging ontkomen kunnen worden, al zal men die zo beperkt mogelijk houden. Voor de obligatiemarkt zijn wij daarom voor lopig niet pessimistisch gestemd. Uok AKZO De AKZO kwam deze week met de cijfers over het derde kwartaal en toonde een nettowinst, welke 41 pro cent lager lag dan In dezelfde periode van vorig jaar. Een koude douche, ongetwijfeld, maar de beurs had er al op gerekend. De verwachting bestaat, dat de winst over heel 1970 wel een 20 procent lager zal zijn dan over 1969. De textiel-sector van de AKZO is weer eens het zorgenkind van dit concern. De synthetische vezels hebben bin nen de ËEG een zware prijsval ge maakt door een overproduktie en het gevolg is geweest een stagnerende af zet en een sterk opgelopen voorraad. Ook bij AKZO gaat men, net als bij Philips, tot een inkrimping van het personeelsbestand over. De koers van AKZO was vorige week al flink ge daald en hield zich nu goed, nl. giste ren op ƒ72.50 tegen ƒ70.60 v.w. Van de symptomen van een ver zwakking der hoogconjunctuur, zoals die o.a. uit de kwartaalstaten der grote concerns is gebleken, gaat toch wel een sprake uit. welke niet mis verstaan wordt. Nadat wij vorige in belangrijke mate bedoeld als een „afroming" van liquiditeiten, omdat de regering, in een periode van een overspanning der economie, geen ver sterking van de inflatore tendenzen via een buitenlandse kapitaalstroom wenst. In een overspanningsperiode past een krappe kapitaalmarkt en een ho ge rente en nu staat men hier voor den, kwamen deze week prominente stemmen waarschuwen, zoals drs. De Pous, de voorzitter der SER. minister Witteveen en drs. Bakkenist, voorzit ter der Ver. Ned. Ondernemers. „Het verdere conjuncturele per spectief is wat onzeker", aldus Witte veen en De Pous meende, dat „de hoogconjunctuur over zijn hoogtepunt het probleem op welke wijze men de heen is". Bakkenist oordeelde, dat „de kapitaalstroom uit het buitenland kan indammen. In West-Duitsland heeft men daartoe het disconto verlaagd; maar nu bestaat de kans, dat Neder land met zijn hoge rente nog meer gefavoriseerd wordt door het vlucht- kapitaal. Een verlaging van het dis conjunctuur kantelt, er zijn duide lijke aanwijzingen, dat een terugslag dreigt". Zonder dat het o.i. nu nodig is om dadelijk in een paniekstemming, te vervallen, -lijkt het ons toch wel noodzakelijk, dat we uit de spiraal i'.er inflatie raken, wil tenslotte „de wal het schip niet keren". JSen loon kostenstijging dit jaar van 12 pet. is raak! Het is duidelijk, dat in deze situatie de effectenbeurs zeer voorzichtig te werk gaat en gevoelig blijkt te zijn voor minder gunstige berichten uit het bedrijfsleven. De kans op het voortduren daarvan is voorlopig ze ker aanwezig en zal in de komende tijd, naar het zich laat aanzien, de beurs wel parten kunnen spelen. KonOlie Van de internationals was Kon. Olie in herstel en onder invloed van buitenlandse belangstelling kwam de koers van dit fonds gisteren op 144» ■tegen 138.60 v.w. Een verdere stijging van de olie prijzen in Nederland wordt door de Koninklijke/Shell verwacht vanwege de hogere kosten van ruwe olie in Lybië en Iran en door de gestegen vracht- en andere kosten. Op de lokale marktafdelingen heer ste een onregelmatige stemming. Overwegend kwamen koerswinsten tot stand, o.a. van de vorige week zo zwaar getroffen uitgeversaandelen. Opmerkelijk was ook het koersherstel van Van Gelder Zonen en Lucas Bols. De directie van Phs.v an Ommeren heeft duidelijk verklaard, dat nooit fusiebesprekingen met SVH of wie dan ook zijn gevoerd en men heeft niet de minste behoefte aan een fusie. Even liep de koers van de cert. Van Ommeren terug, maar later kwam de vraag terug en gisteren noteerde dit fonds 302 pet. tegen 298 pet. v.w. Zoals wij al eerder hebben gesteld, is de koers van dit fonds met zeer hoge intrinsieke waarde dit jaar opgelopen vanwege de gunstige gang van zaken. Daaruit verklaren wij in belangrijke mate de telkens terugkerende beleg- gingsvraag. De E.M.S. zal 25 dezer de jaarver gadering houden. Het intussen gepu bliceerd jaarverslag biedt voorlopig weinig perspectief en het is wel dui delijk. dat nog een range weg gegaan zal moeten worden, alvorens de maatschappij uit de zorgen is. Een koers van 40 pet. wijst dit*trouwens wel uit. De Ver. Machine Fabrieken hebben een aanmerkelijke verbete ring van de bedriifsresultaten over dit jaar gemeld. Boekjaar 1970 zal wel niet met verlies worden afgeslo ten. De koers van dit fonds verbeter de licht tot 72.20 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9