Reële loonstijging mogelijk van 2 tot 2,5 procent Klacht invaliden niet negeren 2dagen Brussel Meerderheid wil China in Verenigde Naties SER-standpunt: lonen beperken Gezindheid kabinet De Jong is verdacht Uitgaven overheid beperken met 300 miljoen gulden Nixon tegen handelswet Chroetsjov weer in ziekenhuis Drs. J. M. den Uyl in Westmaas Miss-wereld in de rook Bus in rivier: 47 doden Staatsbezoek soepeler van opzet Volksbond in aktie tegen druggebruik zaak My Lai Nationalistisch China geschokt ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 (Vervolg van pagina 1) In zijn advies aan de regering heeft de Sociaal-Economische Raad una niem als zijn mening uitgesproken dat bij de te voeren loononderhande lingen voor 1971 het voornaamste uit gangspunt moet zijn. dat het reëel beschikbare loon bij de produktivi- tcitsstijging achterblijft en dat via het centrale overleg moet worden ge probeerd dit uitgangspunt in de praktijk ook té realiseren. De raad acht dit nodig omdat de loonstijging in 1970 aanzienlijk boven de produktiviteitsstijging is uitge gaan. en met het oog op de in de collectieve sfeer te treffen voorzie ningen. inclusief de sociale verzeke ringssector. Uit de meest recente prognose van het Centraal Planbureau blijkt, dat de arbeidsproduktiviteit naar ver wachting volgend jaar met 3 3.5 procent zal toenemen, waarbij reke ning is gehouden met de bijsturings- maatregelen van de regering. Dit be tekent dat de SER (hoewel geen exacte cijfers worden genoemd) vol gend jaar een toeneming van het reëel besteedbare inkomen mogelijk acht van 2 a 2.5 procent. Dat zou, rekening houdend met de verwachte prijsstijging van 5.6 pro cent, neerkomen op een globale ver betering van de cao-lonen met 7.5 a 8 procent. Het Centraal Planbureau gaat uit van 9.3 procent, zodat een bezuiniging aan het loonfront zou worden verkregen van 1.3 1.8 pro cent. Aan passing De SER is (eveneens unaniem) van mening dat de reële loonsverbetering achteraf mag worden aangepast in dien de kosten van levensonderhoud meer stijgen dan met 5 procent, ter- wjjl tevens verhoging-achteraf mag plaatsvinden als de werkelijke pro duktiviteitsstijging in verhouding tot de lonen aanmerkelijk groter zou blijken te zijn dan thans is geraamd. In dit laatste geval zou aanpassing echter moeten worden verkregen via het centrale overleg. Hieruit blijkt dus, dat de SER geen bezwaar heeft tegen het ook in de do's voor 1971 opnemen van indexe- U jlgsclausules, iets waartegen de rerkgeversorganisaties zich aanvan kelijk nogal hebben verzet. Zij ston den echter voor het voldongen feit dat een aantal bedrijfstakken met meerjarige cao's (w.o. de metaalindu strie) voor volgend jaar reeds derge lijke bepalingen waren overeengeko men. In zijn advies spreekt de raad ver der uit dat bij verdere arbeidstijd verkorting in 1971 „zo groot moge lijke terughoudendheid" moet worden betracht en dat het voor het terug dringen van de bestedingen van be lang is niet-consumptieve verbeterin gen (in de spaarsfeer of in de pen sioenen) overeen te komen. Loon maatregel Was de SER eenstemmig in zijn be oordeling van de economische situa tie, de noodzaak van het nemen van afremmende maatregelen en het bin nen aanvaardbare normen houden van de lonen, verdeeldheid was er over het voornemen van de regering om ook een algemene rem op de loon stijging te zetten. Van de 45 SER-leden (15 werkge vers- en 15 werknemersvertegen woordigers en 15 onafhankelijke kroonleden) waren 40 aanwezig. Daarvan meenden 16 leden (vakbe weging en 1 kroonlid) dat een alge mene loonmaatregel dient te worden ontraden omdat „bij de verwachte voortgaande spanning op de arbeids markt er op een loonpauze onvermij delijk een explosieve loonontwikke ling gaat volgen, die het effect van de loonpauze meer dan teniet doet, ter- NVV-voorzitter A. H. Kloos (rechts) .in gesprek met zijn opvolger H. ter Heide na de vergadering van de Sociaal-economische raad. De heer Kloos zei, dat hij de werkgever nog moet zien, die zich gezien de krappe arbeidsmarkt aan een loonpauze zal houden. wijl bovendien tijdens de loonpauze krachten worden losgemaakt die een volkomen ongecontroleerde loonbewe- i ging op gang kunnen brengen". De overige (10 kroonleden méén- i den dat het kabinet een algemene loonmaatregel nu nog niet moet ne men. maar pas als blijkt dat de be oogde matiging niet kan worden be reikt. De industriële werkgevers en de ondernemers in landbouw en mid denstand (14 leden) achtten het „niet verantwoord de regering thans te ad viseren een algemene loonmaatregel achterwege te laten, al zou het verre de voorkeur verdienen indien zo'n maatregel nagelaten zou kunnen wor den". Aan dit laatste twijfelen de werk gevers echter, omdat zij vrezen dat de loonstijgingen in 1971 het toelaat bare niveau toch (weer) zullen over schrijden. uit de formulering var. het standpunt blijkt, dat de ondernemers een algemene loonmaatregel noch aanbevelen noch afwijzen. Aloerderheid SE It: WASHINGTON President Nixon I is gekant tegen de voorgestelde in- I voerbeperkingen op schoenen in de j nieuwe handelswet en tevens „tegen alle onderdelen van de wet die tot een protectionistische politiek zouden kunnen leiden". Dit heeft de perschef van het Witte Huis gisteren verklaard. Hij weigerde 1 echter te zeggen of «Nixon zijn vete zou uitspreken over de handelswet als deze uiteindelijk zou worden aan- genomen. Perschef Ronald Ziegler zei dat eerst moest worden afgewacht hoe de Senaat op het wetsvoorstel zou reage- MOSKOU Nikita Chroetsjov, de vroegere Russische partij- en rege ringsleider, is voor de tweede maal dit jaar met hartklachten in een zie kenhuis opgenomen. Dit is gisteren van niet-officiële zijde vernomen. De 76-jarige Chroetsjov woont, sinds hij zes jaar geleden werd afge zet, in betrekkelijke afzondering bui ten Moskou. I Machinist gedood (Van een verslaggever) WESTMAAS „De democratische gezindheid van het kabinet De Jong is op z'n minst gezegd verdacht. Het bezoek van minister Bakker van justitie aan Zuid-Afrika bewijst dat overduidelijk. We zijn niet tegen het bezoek van een Nederlands bewindsman aan een land met een extreem rechts of links regime, maar dan moet de des betreffende minister wel duidelijk naar voren brengen dat we er tegen zijn. Het bezoek van minister Bakker wordt duidelijk mis bruikt om propaganda te maken voor het Zuidafrikaanse apartheids- beleid." ij treinbotsing Als directeur van de Nederlandse bank geeft dr Zijlstra na afloop van het SER-beraad tekst en uitleg aan een der journalisten. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Behalve over de conjuncturele maatregelen voor vol gend jaar heeft de Sociaal-Economi sche Raad gisteren ook nog advies aan de regering uitgebracht over de vraag of de uitkeringen, die zijn toegekend op grond van de „wet overgangsregeling ;ROeidsongeschiktheidsverzekering". moet worden aangepast aan de uitke ringen van hen, die na 1 juli 1967 invalide zijn geworden en derhalve onder de bepalingen vallen van de definitieve wet op de arbeidsonge- arbeidsongeschiktheidsvcrzekering" Het besluit dat alleen deze invali den onder de wet zouden vallen heeft in de loop der jaren een stroom van klachten opgeleverd van de zgn. oud-invaliden", wier arbeidsonge schiktheidsuitkering gebaseerd bleef (of alsnog werd) op het aan de inte- rimwet invaliditeitsrentetrekkers ont- j leende gemiddelde (aanzienlijk lage- 1 re) dagloon van ongeschoolde werk nemers. De SER heeft over dit vraagstuk geen unanimiteit kunnen bereiken. De werkgevers en een deel der kroonleden (de minderheid) meent, dat aanpassing pas in overweging kan worden genomen als het verschil in uitkeringen tussen de aow/avyw en wao goeddeels is weggewerkt. De meerderheid .(vakbeweging en een ander deel der kroonleden) even wel meent dat de klachten van de „oud-invaliden" niet langer mogen worden genegeeerd. ook al zal door de aanpassing enige vertraging ont- I staan in het tempo van de structurele verhoging van de aow'aww-uitkerin- j gen. Het ga£U om ongeveer 110.000 ge vallen, waarvan echter ca. 65 pet. niet meer beschikt over de loongegevens, waarop de nieuwe uitkeringen even tueel zouden moeten worden geba seerd. Daarvoor zouden dan minder nauwkeurige maatstaven gehanteerd moeten worden, zoals vergelijkbaar beroep, indeling in klassen. Met aan passing zal een geringe verhoging van de wao-premie gemoeid zijn. LONDEN De 22-jarige Jennifer Hosten van het Brits-Caribische ei land Grenada is gisteravond uitge roepen tot miss-wereld. Jennifer, kleurlinge, is stewardess en radio- omroepster. De verkiezing in de Albert Hall werd enkele minuten verstoord door ongeveer vijftig betogers, meest vrouwen, die het toneel met rook bommen bestookten en pamfletten rondstrooiden. Conferencier Bob Hope moest achter de coulissen weg vluchten. Na zijn terugkeer temidden van de rookwolken zei hij „dat het wel een soort voorbereidende oefening voor Vietnam leek". Buiten de zaal werd eveneens gedemonstreerd. Vrouwen liepen daar met spandoe ken waarop o.m. „Jullie verkopen vrouwen-lichamen". SANTA FE Zevenenveertig mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen een volle bus bij de Argentijnse stad Santa Fe van een brug in een snelstromende rivier reed. AKEN Bij een botsing tussen een Nederlandse vrachtwagen en de sneltrein DüsseldorfAken is vrij dag de 46-jarige machinist om het leven gekomen. De bestuurder van de vrachtwagen, Herman Dassen uit de Limburgse plaats Waubach, is zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. Deze duidelijke woorden sprak drs. J. M. den Uyl, de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer gisteravond voor de Federatie Hoek- sche Waard. Behalve tegen minister Bakker trok hij flink van leer tegen minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en minister Beernink van binnenlandse zaken. Dat drs Den Uyl zijn toespraak be sloot met de conclusie dat we een ander kabinet nodig hebben, ver baasde dan ook niemand. „Een goed kabinet moet gebaseerd zijn op oprechtheid en de wil een eind te maken aan de apartheidpoli- tiek in Zuid-Afrika en het kolonels bewind in Griekenland. Wij hebben nooit het gevoel gehad dat minister Luns echt een eind wil maken aan de apartheid in Zuid-Afrika." Van het Zuidafrikaanse beleid naar de woningnood is maar een kleine stap. „Bijna twintig procent van ons volk heeft geen woning. De woning zoekenden zijn de negers van Neder land", aldus de socialistische opposi tieleider. Hij weet de woningnood vooral aan de confessionele partijen. „Als minister Schut zegt dat het te kort aan woningen zo groot is, dan komt dat doordat de regering heeft nagelaten in te grijpen toen het nog kon. Zij had bijvoorbeeld aan banken en levensverzekeringsmaatschappijen het consigne kunnen geven de wo ningbouw voorrang te geven. Nu pro- I beert het kabinet-De Jong een laatste noodsprong door prijsverhogingen en de verhoging van de BTW met in gang van 1 januari. De mensen met lagere lonen, bejaarden en AOW- ers worden daarvan de dupe. Het is niet rechtvaardig de overspannen arbeidsmarkt af te wentelen op de arbeiders", aldus de heer Den Uyl. Hij vindt dat het kabinet het ver trouwen in de democratie beschaamt. Bij veel jongere kiezers leeft de ge dachte: „Ze doen maar in Den Haag." De PvdA wil een grotere gelijkheid tot stand brengen. Zij heeft de rege ring gevraagd het minimumloon op 1 januari te verhogen tot 165 per week. „De regeringspartijen vragen echter eerst aan het bedrijfsleven of ze wat voor een loonsverhoging voe len. En zo gebeurt er dus niks." Handbalteam 13-13 tegen Zwitserland MÖHLIN De vijfde handbalinter land tussen Zwitserland en Neder land. die vrijdagavond in Möhlin werd gespeeld, eindigde in een gelijkspel: 1313. Bij de rust stond het Neder lands heren team voor met 87. In beide speelhelften namen de Neder landers een voorsprong. In de eerste helft met resp. 2 6— en 86 en in de tweede zelfs met 118 en 139. In augustus van het volgend Jaar zal rle Nederlandse waterpoloploeg deelnemen aan een Internationaal tournoo: ln Athene waarVoor zes Europese landen zijn uitge nodigd, te weten: Zweden, Spanje. West- Duits'ard. rn°eland. België en Nederland België heeft de uitnodiging niet aanvaard In r'e Dlaats van België zal nu Griekenland deelnemen. Samen met haar zwager Ted Ken nedy alsmede haar vijf kinderen heeft Ethel Kennedy donderdag op de verjaardag van haar vermoorde echtgenoot Robert Kennedy een be zoek gebracht aan de graven van Robert en John Kennedy op de ere begraafplaats Arlington. DEN HAAG De regering vindt dat een wat soepeler opzet gewenst is bij staatsbezoeken aan Nederland. Er moet wat meer vrijheid bestaan om variatie in de organisatie en het ver loop van staatbezoeken aan te bren gen, zo blijkt uit een regeringsnota die vrijdag de Tweede Kamer is aan geboden. De regering staat positief tegenover een ontmoeting tussen het bezoe kende staatshoofd en het parlement, zonodig met een openhartige dialoog tussen hem en een vertegenwoordi ging uit het parlement. Een vast pa troon voor zo'n ontmoeting dient ech ter vermeden te worden. Een ontvangst in een verenigde de Eerste en Tweede Kamer is een vergadering der Stateri-Generaal met buitengewoon eerbetoon, dat een gro te uitzondering moet blijven. Het patroon van een staatsbezoek kan worden verlevendigd, aldus de nota, door het regeringsdiner te ver vangen door een lunch, waar, in- plaats van alle ministers, ook verte genwoordigers uit de Nederlandse sa menleving kunnen aanzitten. Het militair eerbetoon, de saluut schoten, de afzetting van de route door militairen, de motorescorte en het verlenen van onderscheidingen dienen bij het staatsbezoek gehand haafd te blijven. Het opstellen en in specteren van militaire erewachten zou beperkt kunnen worden, aldus de nota. WASSENAAR Als eerste in Nederland gaat de Volksbond tegen Drankmisbruik een grootscheepse landelijke voorlichtingsactie voeren rondom het gebruik en misbruik van drugs. Dit heeft de heer Woudstra, directeur van het Centraal Bureau voor Bedrijfsreclame gisteren mee gedeeld. De aanpak zal „doeltreffend zijn en ontdaan van sentimentele franje", aldus de bond. Er zal gebruik wor den gemaakt van moderne public relations technieken. De volksbond is van mening dat, nog afgezien van de gevaren voor de volksgezondheid, een toenemend druggebruik afbreuk doet aan een gezonde economie. Sergeant David Mitchel met zijn gelukkige vrouw Rosa en zijn moeder nadat hij door de krijgsraad in Fort Hood (Texas) is vrijgesproken van massamoord in My Lai (Vietnam). Weer sport verkeer rij spraak in Oost-West-Duitslaiid MÜNCHEN Tijdens een bijeen komst in Miinchen zijn vertegenwoor digers van de Duitse sportbond (Wdld) en de Duitse Turn- en Sportbond (Odld) overeengekomen het sportver- keer tussen West- en Oost Duitsland, dat elf jaar geleden verbroken werd, te herstellen. De vergadering in München was de tweede tussen de DSB en DTSB. DAMASCUS Generaal Hafez el Assad heeft een nieuwe regering ge vormd, waarvan hijzelf premier is en bovendien de portefeuille van defensie beheert. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De sociaal-Econo mische Raad heeft de regering giste ren unaniem geadviseerd de over heidsuitgaven volgend jaar met 300 miljoen gulden te verlagen inplaats van met 140 miljoen, zoals in het voornemen ligt. Bovendien zou de SER hel verstandig vinden indien het wicbeltax-pcrecntage niet zou wor den vastgesteld op 3 procent, maar op 4 procent. Volgens de SER moet het kabinet, zoals voorzitter drs. J. W. de Pous het na afloop van de vergadering op een persconferentie uitdrukte, „het fiscale wapen in de bestrijding van de infla tie nog scherper hanteren' Bij de beperking van de stijging der overheidsuitgaven dient het, al dus de SER in zijn advies, „in eerste instantie te gaan om een conjuncture le vermindering van de uitgaven met ƒ300 miljoen Overigens is de raad van mening dat er reden is ook het Verloop van de overheidsuitgaven in structureel opzicht nader onder ogen te zien. vooral omdat deze uitgaven op iets langere termijn gezien de tendens zullen behouden om sterk toe te nemen". De raad, die tot taak had de rege ring te adviseren over het pakket voorgenomen bijsturingsmaatregelen voor 1971, kon geen eenstemmigheid bereiken over het plan van het kabi net om de BTW per 1 januari te ver hogen van 12 tot 14 procent. De vakbeweging wil volgend jaar helemaal geen verhoging van de om- zetbelasting, de werkgevers gaan ak koord met verhoging tot 14 procent, terwijl de kroonleden de verhoging willen beperken tot 13 procent. Voorts sprak een (kleine) meerder heid van de SER uit dat de huidige omstandigheden niet geschikt zijn om de door het kabinet aangekondigde j investeringsfaciliteiten voor zelfstan digen in te voeren, terwijl de gehele raad de voorkeur gaf aan een ver gunningenbeleid boven de voorgeno men tijdelijke investeringsheffing op bedrijfsgebouwen. i Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België! Volledig verzorgd, dus Jnel. hotel, maalt lid en reis: T LL/% van elk station. Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS FORT HOOD Na beraadslagin gen van zeven uur heeft een mili taire jury gisteren de Amerikaanse stafsergeant David Mitchell, die te recht had moeten staan voor massa moord in My Lai, onschuldig ver klaard. Ilij was beschuldigd van het doodschieten van ongeveer dertig in woners van My Lai. Tijdens het pro ces ontkende hij onder tranen te hebben geschoten. Nadat de jury zich had terugge trokken voor de beraadslagingen zei Mitchells vader, die predikant is: „Wij kunnen nu nog slechts bidden". Toen de.beslissing van de jury werd voorgelezen, stond Mitchells vrpuw Rosa ontroerd op en riep: „Oh". Het besluit van de jury wordt als een persoonlijke zege voor de advo caat van Mitchell, Osie Brown, be schouwd. Hij behandelde de zaak al leen. Dit bleek zo zwaar, dat hij op 22 oktober, de dag waarop de plei dooien begonnen, uitgeput ineenzakte. De commandant van Mitchell, lui tenant Calley, staat op het ogenbli voor de krijgsraad in Fort Benning. Hij wordt beschuldigd van het do den van 102 burgers. De Westduitse ruiter Gunter Winkler heeft .tijdens hel CHI van Toronto de puis sance gewonnen. Zijn landgenoot Geti Wlllfang werd tweede. In het landcnklas- i sement veroverde West-Dultsland door dit succes de eerste plaats Dorp Is benoemd tot internationaal scheidsiechter. HIJ volgt de heer H G de Kok op. die z:ch in de loop van dit Jaar heeft teruggetrokken Ir een wedstrijd voor de nationale Us- hockeycompeittie heel'. Tljs Trappers In Tilburg donderdagavond met JI verloren van Smoke eaters. De tua»eiuianden waren M1-4K „Aieuwe situatie onstaan NEW YORK Voor het eerst sinds twintig jaar heeft een reso lutie om communistisch China tot de Verenigde Naties toe te laten een meerderheid ver kregen. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat nu „een nieuwe situatie" is ontstaan. De resolutie werd gisteren met 51 stemmen voor. 49 tegen en 25 ont houdingen aangenomen. waarna langdurig werd geapplaudisseerd. Een meerderheid van twee derden was echter vereist om de toegang tot de VN doorgang te doen vinden. Ne derland onthield zich van stemming. Volgens vele diplomaten wijst het resultaat van de stemming erop, dat communistisch China volgend jaar of het jaar daarop tot de volkeren organisatie moet worden toegelaten. Bij deze kwestie draait alles om de. eis van Peking, dat alleen lid wil worden indien nationalistisch China uit de Verenigde Naties wordt ver wijderd. T oelaten Tijdens de aan de stemming voor afgaande debatten verklaarden de meeste leden zich voor toelating van communistisch China, maar keerden zich tegen do uitstoting van nationa listisch Chins. Ook de Verenigde Staten hebben hun positie in zoverre gewijzigd, dat zij nu de nadruk leggen op het aan blijven van nationalistisch China als lid en zich niet langer verzetten tegen de toelating van Peking. Een aantal landen heelt laten weten, dat hel volgende keer niet meer akkoord zal gaan met de ver eiste „tweederde meerderheid", in dien Peking dit keer erin zou slagen een gewone meerderheid te verkrijgen. Een woordvoerder verklaarde, dat alles zal worden gedaan tegen de j pogingen de republiek China te be roven van het lidmaatschap der Ver- i enigde Naties. Deze verklaring laar de mogelijk heid open dat de VS wellicht in de komende jaren genoegen zal nemen met de toelating van Peking, indien nationalistisch China ook lid mag blijven van de volkerenorganisatie. Stemming De 51 landen die voor toelating van de volksrepubliek slemden waren: Afghanis tan, Albanië. Algerije, Birma. Boeroendl. Bulgarije. Canada, Ceylon, Chill, Cuba, I Denemarken, Egypte, Equatoriaal Gulnee, Ethiopië, Finland. Frankrijk, Ghana. Groot-Brttannië, Guinee, Uongartjc. India. I Irak, Italië. Jemen, Kenia, Kongn-Brazzavll- le. Libië, Mal., Marokko, Mauretanlë, Mongolië. Nepal. Nigeria, Nooorwegen. Oeaanda. Oèkraine Oostenrijk. Pakistan, Polen. Roemenie. Soedan. Somalia, Sowjet- Unie. Syrte. Tanzania. Tsjeehoslowakije wit-Rus!and Zambia. Zuld-Jemen. Zuld-Slavi» cn Zweden De 41 tegenstemmer» waren: Argentinië, Australië. Barbados, Brazilië. Cambodja. Nationalistisch China, Columbia. Coata-RI- ca, Dahomey, Dominicaanse Republiek. Gabon, Gambia, Griekenland, Guatemala. Haiti, Honouras. Israël, Ivoorkust, Japan. Jordanië, Kongo-Klnsjasa, Lesotho. Liberia. Madagascar. Malawi. Malta. Mauritius. Mexico, Nicaragua, Nleuw-Zeeland, Niger, Opper-Volta. Panama. Paraguay.-Phllipplj- nen, Rwanda. El Salvador. Sooedt-Arablë. Siena Leone, SPanje, Swaziland, Thailand, Togo, Tsjaad. Turkije, Uruguay. Venezue la, de Verenigde Staten en Zuid-Afriku. De 25 landen die zich van stemming ont hielden waren: België, Bolivia, Botswana, de Centraal-Afrtkaanse Republiek. Cyprus. Equldor, Fldzjl. Guyana, Ierland, Jamaica. Kameroen. Koeweit. Laos, Libanon. Luxemburg. Maleisië. Nederland. Peru. Perzlë, Portugal. Senegal. Singapore, Trini dad en Tobago. Tunesië en IJsland TAIPEI De uitslag van de stem ming in de Verenigde Naties over het toetreden van China heeft nationalis tisch China heftig geschokt. Het ministerie van buitenlandse za ken had de gebruikelijke verklaring gereed, waarin het afstemmen van de resolutie werd geconstateerd. Deze verklaring moest op het laatste mo ment worden herschreven. Het ministerie van buitenlandse za ken zei daarop: „De regering van de Republielo China wenst zijn welge meende dank uit te spreken aan alle bevriende regeringen voor hun mede werking en steun bij zijn pogingen om zijn rechtmatige plaats in dc Ver enigde Naties te verdedigen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7