ieventien executies in '40 zonder vorm van proces femme fatale" eis drie moord leidt jaar Duitsers in Polen kunnen terug Legering rapporteert: Gevallen onderzocht Expositie van Dali in Museum Boymans Autovloot op maan 55 Ruim 100.000 bezoekers verwacht Volgend jaar spreekrecht in Wormerveer Op autoschool nog staking Progil betekent geen gevaar voor Nederland ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 Grenzen DEN HAAG Tijdens de oorlogsjaren van mei 1940 zijn zeventien gevallen militairen en burgers door eigenmach- g optreden van Nederlandse militairen doodgeschoten. Dit o^. lijkt uit een onderzoek in de militaire en justitiële archie- en, zo hebben minister den Toom van defensie en mr. H. F. Polak van justitie vrijdag in de Staten-Generaal aivt leegedeeld. odi In vrijwel alle zaken is een rafrechtelijk onderzoek inge steld. In verschillende zaken is en veroordeling uitgesproken, b-1 enkele ernstige zaken is ech- uitdrukkelijk van vervol- ng afgezien op grond van het Ivies van een daartoe inge- elde commissie. F DE MISDRIJVEN DIE DESTIJDS ET ZIJN BERECHT ZIJN VER- ARD. De langste verjaringster mijn, die het Wetboek van Strafrecht nt, is 24 jaar. De zeventien gevallen hebben zich tbh wrgedaan op 10 mei te Kessel, op li te Rotterdam, op 12 mei te Bre- aan de Grebbelinie, te Amster- im, Rotterdam en Dordrecht, op 13 14 mei te Durgerdam, Serooskerke, en Haag en Wassenaar, op 13 en 14 ei op Walcheren, op 14 mei te oordrecht en Sliedrecht en op 15 ei te Vianen en Zijpe. Voorbeeld In Bréda werden op 12 mei 1940 wee in burger geklede militairen op itdrukkelijk bevel van een sergeant- rnjoor door een wachtmeester gefu- illeerd op de binnenplaats van het nofdbureau van politie te Breda. Jeide soldaten waren als deserteur egrepen en de sergeant-majoor had en afschrikwekkend voorbeeld wil- en stellen. De sergeant-majoor is in- nddels O", erleden. In Moordrecht schoot een eerste luitenant op 14 mei 1940 een dienst plichtig soldaat dood in de mening met een Duitse parachutist te doen te hebben. De strafzaak, waarinde lui tenant werd veroordeeld tot acht maanden cel wegens doodslag, werd na de oorlog niet voortgezet. De mili tair is als luitenant-kolonel gepensio neerd. In de ochtend van 15 mei 1940 lie ten een res. kapitein en een res. eer ste luitenant een vaandrig van een ander legeronderdeel, die in burgr- kleren as aangetroffen, door een vuurpeleton usilleren. De vaandrig werd vervolgens op een boerenerf be graven ALs reden voor executie werd opgegeven, dat de vaandrig een dag eerder een Nederlandse militair na een zeer verwarde ondervraging had doodgeschoten. De vaandrig zou zich bovendien aan desertie hebben schuldig gemaakt. Strafvervolging bleef achterwege. Gevecht Op 15 mei 1940 wist een majoor machinist van de Koninklijke Marine, opvarende van hr. m.s. Hydra, zwem mend de Schouwense wal te berei ken, nadat zijn schip op het Zijpe door vijandelijk vuur buiten gevecht was gesteld. Op Schouwen-Duiveland had het gerucht de ronde gedaan, dat Duitsers het Zijpe wilden overzwem men om het eiland te bezetten. De marineman werd onmiddellijk bij de bevelvoerende officier van een bewakingscompagnie, een reserve ka pitein, gebracht. Na het stellen van een paar vragen schoot de kapitein zelf of een van zijn ondergeschikten de marineman dood in de veronder stelling met een Duitser of een spion te maken te hebben. De kapitein werd vrijgesproken en in 1944 wegens verzetsactiviteiten door de Duitsers gefusilleerd. Op 13 mei 1940 verkeerde te Dur gerdam een kapitein der mariniers in de waanvoorstelling door zijn com mandant te worden neergeschoten, indien hij hem niet voor was. De ka pitein werd niet atrafbaar geacht we gens zijn psychische gesteldheid. Hij werd ter beschikking van de regering gesteld. Een in de oorlogsdagen gegroeid wantrouwen tegen de kantonne- mentscommandant te Dordrecht leid de ertoe, dat deze op 14 mei 1940 te Sliedrecht door een res. eerste luite nant van het Nederlandse leger werd neergeschoten. De luitenant en een res. kapitein, die hem bij de arresta tie van de kantonnementscomman- dant had geholpen, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van twintig en tien jaar. Krankzinnig Op 12 mei 1940 werd aan de Greb belinie een dienstplichtig soldaat, die met enkele andere soldaten onder lei ding van een sergeant opdracht had vluchtende militairen naar het front terug te sturen, op zijn post door een onbekende Nederlandse officier dood geschoten. De officier ontkende de te gen hem ingebrachte beschuldigingen, waarna het onderzoek gestaakt schijnt te zijn. In Makkum schoot een sergeant- majoor, die overspannen en overver moeid zou zijn en iedereen als vijand beschouwde, een burger en een mili tair neer. Volgens een gevechtsbericht was deze man krankzinnig en moest hij worden „neergelegd"; Het is niet gebleken dat in deze zaak een onder zoek is-ingesteld. Een adjudant-onderofficier-admini strateur, ingekwartierd bij een inwo ner van Serooskerke, werd in de nacht van 13 mei 1940 neergeschoten. Een Nederlandse patrouille had de in de woning verblijvende militaire ge sommeerd ongewapend naar buiten te komen om zich te legitimeren. De ad judant-officier zou aan dit bevel geen gevolg hebben gegeven en weggelo pen zijn. De identiteit van de betrok ken militairen kon niet worden vast gesteld, waarna het onderzoek is ge staakt. Verwarring Tijdens een mars van Nederlandse militairen in de nacht van 13 op 14 mei 1940 van Middelburg naar Se rooskerke vielen er schoten, waarop in de verwarring de militairen elkaar onder schot namen. De kapitein, die de groep commandeerde, kwam om het leven. Er werd geen nader onder zoek ingesteld, hoewel daarom in het najaar van 1940 was gevraagd. Bij een treintransport van geïnterneerde burgers (leden of aan hangers van de NSB op 12 mei te Amsterdam, werd door enkele dienst plichtige militairen op deze groep ge vuurd. Er vielen vier doden. De gegnteneerden zouden zich niet heb ben gehouden aan het verbod te ro ken. spreken en van hun plaatsen op te staan. De leidinggevende officier werd vrijgesproken, omdat voorhet gebruik van vuurwapens een rede lijke aanleiding had bestaan. Op 12 mei 1940 gaf een luitenant kolonel te Dordrecht twee militaire opdracht twee burgers (broers van el kaar) te fusilleren, omdat van hun huis uit op Nederlandse militairen zou zijn geschoten. En van de broers was in het bezit van een lidmaat schapskaart van de NSB en een aan stelling tot kringleider. De executie vond plaats zonder onderzoek of on dervraging. De luitenant-kolonel werd in 1942 veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf Vergissing Vraagteken aehter getuigenverklaringen Door Zettie Leeuwenburgh) f ARNHEM Met op de ach- irgrond de figuur van de „fem- (e fatale" en een aantal getui- inverklaringen, die men de itandigheden waarin zij wor- rïjicii afgelegd in aanmerking irfenomen „met een korreltje iut moet nemen", zal het de ichtbank in Arnhem niet licht gallen een oordeel te vellen over „moord in Zevenaar", die ch daar op 18 augustus af speelde. Een zaak, waarvoor drie jaar cel ticyordt geëist, die is gebaseerd op ai rlei roddel en de daaruit voort- oeiende ruzies en waarin tal van ensen een meer of minder duidelijke '1 spelen. Om het geheel te kunnen ilgcn, moet men eerst de diverse irsoncn allen Zuid-Molukkers innen. Daar is allereerst de verdachte zelf, e 44-jarige Keiees Ibraham B. nS loor iedereen kortweg Bram genoemd uit Zevenaar, die ervan wordt ver- cht op 18 augustus in zijn woon- aats Martinus Elwauar opzettelijk het leven te hebben beroofd door em met een geladen revolver twee- "ial te hebben beschoten. Het twee schot perforeerde een long van het achtoffer en nog diezelfde dag over- nffeed hij. De oorzaak van deze noodlottige ligt in een „gewone" bu- enruzie. Bram had een verhouding «f et zijn buurvrouw en daarover werd ink geroddeld door twee andere rd touwen. Eén van hen zet haar man ocfet latere slachtoffer tegen Bram Een gesprek is hiervan het gevolg i de kwestie wordt uitgepraat, tus- n de mannen althans. De vrouwen ibben zich bij het besluit dat de 'ede is getekend maar neer te leg- >n wat ogenschijnlijk ook gebeurt. Schijn kan echter bedriegen. En met leze wetenschap in het achterhoofd u ,egrijpt men dan ook de uitleg van "ferdachte over een mentaliteit van e Keiezen: „Ook al wordt de vrede etekend, er bestaat altijd de kans dat [epaalde vetes weer oplaaien omdat o wrok blijft bestaan". Enkele dagen na dit bewuste „vre- esgesprek" ontmoet mevrouw El- lauar, de officier van justitie, mr. A- Kopp, betitelt haar in zijn re- bisitoir als de „fatale vrouw" kam en er volgt weer een ruzie barbij Bram haar uitmaakt voor ■snol''. Zij windt zich hierover zo op '1 zij meteen de bus pakt en naar de abriek in Doesburg gaat waar haar fran volop aan het werk is. Hij moet neteen mee om haar eer te verdedi- fcn. AX CHRISTI Eenmaal thuis worden twee neefjes, Hendrik en Simon F., verzocht mee te laan naar Bram als getuigen voor wat !r wordt gezegd. Martinus Elwauar ^eemt, ondanks het feit dat hij alleen naar wil „praten", een dolk en een ijzeren staaf mee. „Niet bepaald een a* Christi-tocht", zo reageert de aadsman van verdachte, mr. F. J. •an den Bosch. Eer moet echter verdedigd worden en zo trekt het drietal op veilige afstand gevolgd door de beledigde echtgenote die gewroken moet worden naar het huis van verdachte. Zijn kostbaas doet open en Bram wordt naar buiten geroepen met de woor den: „Kom er maar uit, dan hakken we je rechtervoet ook af". (Bram. een oud-Knil-lid, mist zijn linkervoet). Wat er dan precies gebeurt, komt niet duidelijk uit de verf dankzij de uiteenlopende getuigenverklaringen onder ede die sterk afwijken van de verklaringen die voor de "rechter commissaris zijn afgelegd. Bram komt in elk geval naar de deur en voelt zich zo bedreigd door Martinus, die de dolk half getrokken heeft, dat hij te ruggaat naar de keuken en daar de revolver haalt. Oom Martinus heeft volgens zijn neefjes echter geen wapen bij zich, zij hebben die in elk geval niet ge zien en bovendien hebben zij hem ook niets horen zeggen. De kostbaas van Bram verklaart zij het voorzich tig weer 1 et tegendeel. Bram voelt de dreiging echter des te sterker en schietde eerste keer op de benen van Martinus, de tweede keer op zijn borst en dit laatste schot is het dodelijke. Na het eerste schot wankelt Mar tinus, zo verklaren zowel de neefjes als mevrouw Elwauar. Een verkla ring, waarvan de raadsman dankbaar gebruik maakt, door te veronder stellen dat het dodelijke schot dan zelfs gezien kan worden als een on geluk en niet beslist gericht hoeft te zijn. De officier zoekt duidelijk naar het bewys van de opzet van de schiet partij: „Het was de bedoeling van verdachte dat er aan de ruzie een eind zou komen, er moest iets ge beuren en het werd een kwestie van „hy of ik". Bovendien had verdachte toch de deur dicht kunnen doen en op die manier een eind aan de ruzie kunnen maken". VERZACHTEND Aan de andere kant voert de offi cier zelf verzachtende omstandighe den aan: „Ik meen dat Vij de getui genverklaringen met grote voorzich tigheid moeten behandelen. De ge tuigen leven in een kleine gemeen schap, naast en tegenover elkaar. Uit de aarzeling waarmee de verklarin gen naar voren worden gebracht, maak ik op dat zij bang zijn voor hetgeen na de zitting kan gebeuren." Met deze laatste woorden doelt de officier duidelijk ook op twee getui gen, die nogal om de feiten heen draaien, terwijl zij toch op het kan toor van de raadsman hebben ver klaard, dat de vrouw van het slacht offer na de schietpartij had verklaard dat haar man verdachte's voet had willen afhakken. Nog meer verzachtende omstandig heden: „Het is ook niet helemaal aannemelijk dat de aanmoedigingen van de vrouw van het slachtoffer zo matig zijn geweest, als zij wil doen geloven. Je haalt niet iemand van zijn werk om te „praten". Bovendien nam het slachtoffer zelf toch voldoen de wapenen mee." Het beroep op noodweer verwerpt de officier echter: „Verdachte is mi litair geweest en heeft geleerd met vuurwapens om te gaan. Hij had al le kans het slachtoffer buiten ge vecht te stellen zonder hem te doden. Ik acht het ten laste gelegde bewezen en eis een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest.." De raadsman van verdachte acht hem geenszins strafbaar. „De opzet was hoogstens in intentio aanwezig. Mijn cliënt is een rustig man die vaak bemiddelde bij ruzies in de woonwijk", zo bepleit hij. „Vluchten kon hij niet, want hij is invalide en ik vind dat het OM daar veel te licht aan voorbij gaat". „Noodweerexces is hier duidelijk en ik vraag ontslag van rechtsvervol ging, zo niet, dan eventueel heropening van het gerechtelijk vooronderzoek." De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. In de Haagse wijk Marlot schoten een res. ritmeester en een wacht meester bij vergissing een gepensio neerd KNIL-officier dood. De rit meester werd tot een maand gevan genisstraf veroordeeld en de wacht meester werd vrijgesproken. Op 10 mei 1940 werd een op ver denking van spionage ingesloten bur ger, lid van de NSB, door een res. kapitein in het gemeentehuis te Kes sel neergeschoten. De revolver zou bij vergissing zijn afgegaan. De militair werd veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf. In Wassenaar schoot op 13 mei 1940 een res. kapitein, die belast was met huiszoeking bij NSB'ers, een burger dood die het het bevel zijn handen in de hoogte te houden onvoldoende zou hebben opgevolgd. De officier werd veroodeeld tot acht jaar. Een tot de KNIL behorende onder luitenant, die opdracht had de omge ving van de Stationsweg te Rotter dam te bewaken, had de bewoners opdracht gegeven zich niet voor de ramen of op straat te vertonen. Toen het bevel niet goed genoeg zou zijn opgevolgd, gaf hij ongericht vuur waarbij een jongen werd gedood. In de loop van de dag werd door dezelfde onderluitenant een andere burger die in de deuropening van z'n woning stond, door het been gescho ten. De zaak werd geseponeerd en de onderluitenant werd na de oorlog we gens moedig gedrag onderscheiden. NU WARSCHAU EN BONN overeen stemming hebben bereikt over de westelijke grens van Polen en een streep onder een donkere periode in het verleden wordt gezet, reali seert men zich in dat land deste- meer, dat de van Duitsland afge nomen gebieden slechts dienen ter compensatie van het grote stuk. dat de Russen hebben ingelijfd, na het (voor het eerst in 1939) te heb ben veroverd. In dat jaar werd Polen van twee kanten aangevallen: door het Duitsland van Hitier en het Rus land van Stalin, die een monster verbond hadden gesloten. Nog geen twee jaar daarna stootten de Duit sers door naar Russisch grondge bied om na enkele jaren langzaam maar zeker te worden teruggedre ven. In Potsdam accepteerden Amerika en Engeland de door Rus land gedicteerde Poolse westgrens. Polen moest genoegen nemen met de in Moskou getrokken oostgrens. Merkwaardigerwijs was het voor de beveiliging van zyn nieuwe grens in het Westen aangewezen op de Russen, die zelf voor het „op schuiven" van Polen verantwoor delijk waren. Het akkoord met Bonn moet voor de Poolse bevol king in de westelijke gebieden dan ook een grote opluchting zijn. Hieruit volgt, dat voor Polen de noodzaak om tegen Rusland aan te leunen nog geringer is geworden. Moskou beseft dat terdege. Men beweert zelfs, dat het daar niet zou worden betreurd, als kanselier Brandts coalitie van socialisten en liberalen ten val zou worden ge bracht. De kans daarop is niet groot. De ver kiezingen voor het staatsparlement van Beieren, die morgen worden gehouden, worden niet zo belang rijk geacht als die van enkele weken geleden in de staat Hessen. Toen kon de liberale FDP van mi nister Scheel zich met kunst- en vliegwerk handhaven, terwijl de socialisten terugliepen en de CDU met de winst ging stryken. In Beieren speelt de FDP geen rol. Salvador Dali opende vrijdagavond in het museum Boymans in Rotter dam een tentoonstelling van zijn werken. Samen met zijn echtgenote Gala bekijkt de meester het werk „De drie koningen". (Van onze kunstredaktie) ROTTERDAM Onder grote be langstelling is gisteravond de grote overzichtstentoonstelling van het werk van Salvador Dali in Museum Boy mans-Van Beuningen geopend. De expositie bevat in totaal 280 werken; 88 schilderyen, waaronder vele be roemde werken uit zijn surrealistische periode, 70 gouaches, aquarellen en tekeningen, een aantal objecten en sculpturen, een keuze uit zyn grafiek en bovendien 36 juwelen, meest stuk ken van groot formaat, die de verza meling vormen van de Owen Cheatham Foundation te New York. Bijna 100 musea, stichtingen en particuliere verzamelingen in Europa en Amerika stonden voor de tentoon- In 1966 bleef zij met 3.1 pet. van I hun kostbaarste werken van n„ti of Ta( rlo IvarAcmrln o -i nti'ov t OO flliliSi de stemmen buiten het staatsparle ment, omdat zij er niet in geslaagd was, ten minste 10 pet. van de stemmen in een der zeven kiesdis tricten te krijgen. De CSU van Strauss beihaalde toen 48,1 pet. en de SPD 35,8 pet. De overige stem men gingen vooral naar de neona- zistische NPD, die nu wel zal wor den weggestemd. Hoeveel invloed het „overloop"-incl- dent van de FDP-er Geldner op de resultaten voor CSU en FDP zal hebben, valt niet te zeggen. De rol van de zg. overloper is nogal duis ter. Velen nemen hem zijn bedrieg lijke optreden kwalijk. Anderen zijn blij. dat hij Strauss „beetnam". De jaarlijkse Hennette Roland Holst-prijs is vrijdag in het Toneel museum in Amsterdam uitgereikt aan de toneel- en romanschrijver Gerben Helling. Terwijl echtgenote en dochter toekijken neemt hij de prijs in ontvangst uit handen van prof. dr. Stuiveling. Dali af. Tot de beroemde aanwezige schilderijen behoren: „les montres WORMERVEER Het spreek recht, dat de burgerij in Wormerveer in principe tijdens de gemeenteraads vergaderingen is toegezegd en dat ge stalte zou krijgen in de raadsverga dering van dinsdag 24 november, zal dit jaar niet meer ingevoerd kunnen worden. B. en W. zijn er namelijk niet in geslaagd tijdig voor de raadsvergade ringen van a s. dinsdag een voorstel tot wijziging van het reglement van orde klaar te krijgen. Dat voorstel zal worden behandeld in de raadsvergadering in de tweede helft van december. In de daarop volgende raadsvergadering (dat wordt dan de januaribij eenkomst) zal het publiek kunnen meespreken. APELDOORN De woensdagmid dag begonnen staking van studenten van de Apeldoornse Autotechnische school heeft zich ook vrijdag voortge zet. Het conflict met de directie is niet opgelost. De staking was uitgeroepen naar aanleiding van het verwijderen van de school van de 23-jarige Jurjen Kolmer. Maandag zullen de studenten bijeenkomen om eventuele verdere beslissingen te nemen. Informeel overleg is gaande tussen vertegenwoordigers van studenten en van de leraren. De studenten hadden donderdag een aantal eisen geformu leerd. Aanneming daarvan houdt in het herstel van de toestand, zoals die was voor de verwijdering van Jurjen Kolmer. „Benogen document voor beide volken** BONN Meer dan 25 jaar na het einde van de Tweede We reldoorlog hebben de Westduitse Bondsrepubliek en Polen een geschil bijgelegd, dat de verzoe ning tussen beide landen tot nu toe in de weg stond. In het Duits-Poolse verdrag tot norma lisering van de betrekkingen stellen Bonn en Warschau vast dat de Oder-Neisse-grens de westgrens van Polen vormt. Dat is het kernpunt van het eerste artikel van het verdrag, dat gisteren tegelijk werd gepubliceerd. Bonds kanselier Willy Brandt zal tussen 8 en 10 december naar de Poolse hoofd stad reizen om het document te on dertekenen. - Beide partijen hebben in het ver drag verklaard, dat zij geen aanspra ken hebben op wederzijdse gebieden en dat ze die in de toekomst ook niet zullen doen gelden. Niet letterlijk De Bondsrepubliek /.egt niet letter lijk de Onder-Neisselinie te erken nen, zoals aanvankelijk door Polen was geëist. Zij verklaart dat de Pool se westgrens gelijk is aan de grens die de geallieerden in het verdrag van Potsdam van 1945 hebben vast gelegd. Deze grens is volgens de geal lieerden voorlopig, totdat een vredes verdrag met Duitsland is getekend. Bonn heeft nu ook een oplossing gevonden voor de wens van Duitsers, die in het oude rijksgebied wonen en naar de Bondsrepubliek willen emig reren. Er zouden nog een miljoen ethnische Duitsers in het gebied le ven. Emigratie Polen beschouwt hen allen als Poolse staatsburgers, maar heeft zich bereid verklaard het Poolse Rode Kruis de „praktische kwesties" voor eventuele emigratieverzoeken op te lossen. In tegenstelling tot de in Duitsland voorhanden cijfers zegt Po len dat het slechts' om „enkele tien duizenden" gaat. Bondskanselier Brandt heeft via radio en televisie tot het Duitse volk gezegd het verdrag „een bewogen do cument voor beide volken" te vin den," dat een donker hoofdstuk in de Europese geschiedenis moet afsluiten en een nieuw moet inleiden". De Bondskanselier richtte zich voornamelijk tot de uit het voormalig Duitse gebied veróreven landgenoten. Hij verzocht hen niet „in bitterheid te blijven volharden", maar de ojgen. maar de toekomst te richten. Hij on derstreepte dat het van groot belang moet zijn dat vele families na jaren herenigd kunnen worden. molles", „Gala en het Angelus van Millet", „Metamorphose van Narcis sus", „Christus van St. Jan van het Kruis" en „de tonijnvangst". Een bijzonder onderdeel van de ex positie zijn de schilderijen die af komstig zijn van de verzamelaar Ed ward James. Deze schilderijen zijn haast nooit eerder vertoond. Het is voor hel eerst dat in Nederland een dergelijke groots opgezette expositie van deze unieke Spaanse kunstenaar wordt gehouden. Er worden bij de eerste schatting dan ook op z'n minst zo'n 100.000 bezoekers verwacht, waar onder vele buitenlanders. De catalogus van de tentoonstelling is bijzonder uitgebreid. Alle schilde rijen, tekeningen, objecten en ju welen zijn Ivoor een klein gedeelte in kleur) afgebeeld. Artikelen over Dali in deze catalogus zijn van Patrick Waldherg, Robert Descharges en Ger- rit Komrij. De prijs van het boek werk bedraagt 25 gulden. De eerste indrukken van deze ten toonstelling zijn overweldigend. De expositie bevat zoveel facetten van Dali's meesterschap dat één of twee bezoeken aaVi deze tentoonstelling lang niet genoeg is. Vanwege het plaatsge brek zijn Dali's werken nogal compact geëxposeerd, vooral bij grote drukte zal het daarom moeilijk zijn om enigs zins in Dali's surrealistische wereld door te dringen. De bezoeker wordt dan ook aangeraden om vooral de eerste weken het Museum te bezoe ken, aangezien dan relatief het klein ste aantal bezoekers verwacht wordt. Het is ondoenlijk om in dit korte bestek op de waarde van deze exposi tie in te gaan. Feit is dat het van Mu seum Boymans een uitmuntende pres tatie is om een dergelijke belangrijke expositie in eigen huis te krijgen. Tot en met zondag 10 januari zal het mu seum trefzeker middelpunt zijn voor duizenden liefhebbers, of meer nog bewonderaars van één van de be langrijkste kunstenaars van onze tijd. Er zal in onze kolommen op een later tijdstip nog uitgebreid op deze expositie worden teruggekomen. MOSKOU Ven Russische zijde is meegedeeld, dat de maan in de toe komst zal worden verkend door een vloot maanvoertuigen. De maanauto's zouden tijdens hun verkenningstoch ten diverse stations kunnen aandoen om door zonnebatterijen bijgeladen te kunnen worden. Ze zullen dan tevens de laatste we tenschappelijke gegevens kunnen op nemen, die de vorige Loenachod had achtergelaten. Op die manier zouden ook ontoegankelijke gebieden van de maan, waar geen ruimteschepen kun nen landen, bereikbaar worden. De maanauto verricht z'n werk nog steeds naar volle tevredenheid van de Russische rui yitegeleerden. De maan auto heeft bijna een minuut in „de tweede versnelling" gestaan. Het voertuig reed toen bijna twee keer zo snel als daarvoor. Belgische ministers: BRUSSEL Dr. R. J. H. Krul- singa, staatssecretaris van volksge zondheid in Nederland, heeft gisteren besprekingen gevoerd met drie Bel gische ministers over de vestiging van Progil in Ka Ho bij Antwerpen. Dr. Kruisinga heeft de verzekering gekregen dat deze vestiging, als ze doorgaat, geen gevaar zal inhouden voor de Nederlandse bevolking. De Belgische regering heeft Progil de vestigingsvergunning nog niet ver leend. De contacten tussen Nederland en België "wat betreft milieuhygiënische aspecten van in dustrievestigingen zal worden gentenviseerd. Volgende week spréékt staatssecre taris Kruisinga in Bilthoven met zijn Belgische ambtgenoot Nameche.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5