Vuile Rijn bedreigt mens en economie van Commentaar Gesprek na een nieuw bestand In belang natuurbehoud snel maatregelen nemen Onderhoud eigen woning leidt straks tot fraude Politie relatiegeschenk Verbod afvalwater is noodzakelijk Vervuiler betaalt recht van lozing Trek troepen niet terug uit Europa Suggestie van Dajan? Winst AKZO 41 procent lager Vliegroutes naar Schiphol uitgebreid Paul van Vliet krijgt een gouden plaat hij maakt er een fijn cadeau van! REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN 9 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 PARIJS De secretaris-generaal van de Navo, de Italiaan Manlio Bro- sio, heeft gisteren in de assemblee van de Westeuropese Unie opnieuw gewaarschuwd, dat door een vermin dering van de Amerikaanse strijd krachten in Europa de militaire ba lans nog verder in het voordeel van de Warschaupact landen zal door staan. De aanwezigheid van Amerikaanse troepen dient niet alleen een militair, maar ook een politiek en psycholo gisch doel. Elke vermindering van de in West- Europa aanwezige troepenmacht is gevaarlijk, voorzover zij niet gepaard gaat met een gelijkwaardige inkrim ping van de strijdkrachten aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn, aldus Brosio. Volgende week zal onder leiding van functionarissen van de Ver. Na ties een begin worden gemaakt met de repatriëring van 4000 kipderen uit het voormalige Biaffra, die tijdens de burgeroorlog naar Gabon waren overgebracht. STRAATSBURG Het Tweede-Kamerlid drs. J. Boersma (ar) heeft een dringend beroep op de EEG gedaan het lozen van afvalwater in de Rijn te verbieden. Voorts pleitte hij voor een spoedige overeenkomst over de meest geschikte opslag van afvalzouten. Volgens drs. Boersma kunnen in ons land de jaarlijkse lasten van een toereikende zuivering van de waterlozing worden ge raamd op 300 tot 400 miljoen gulden. Dit is ongeveer 25 gul den per hoofd van de bevolking of 0,3 procent van het bruto na tionaal produkt. In een resolutie, die donderdag in stemming komt, en door drs. Boersma werd ingediend wordt gesteld dat de toenemende vervuiling van de Rijn riet alleen een ernstig gevaar voor de volksgezondheid betekent» maar ook de economie zware schade toebrengt» De maatregelen die de lidstaten van de EEG tot nu toe elk afzonder lijk hebben getroffen voor het zuiver houden van de binnenwateren in het algemeen en de Rijn in het bijzonder zijn volkomen ontoereikend. Afdoen de resultaten kunnen alleen worden bereikt wanneer ook Zwitserland en Oostenrijk, dïe niet bij de EEG zijn aangesloten, maatregelen treffen. Er dient te worden uitgegaan van de volgende beginselen: de regeling moet zowel milieuhygiënisch als economisch ver antwoord zijn; de vervuiler betaalt; elk land dient zich te verplichten het Rijnwater niet zodanig te veront reinigen, dat de stroomafwaarts gele gen landen hiervan ernstige hinder ondervinden. Industrieën die de kosten, van een schone produktie niet kunnen beta len, zouden gesubsidieerd moeten worden. Nieuwe industrieën dient eeh verontreinigingsverbod te worden op gelegd. Afbreekbaar vuil zou tegen betaling mogen worden geloosd. Smerigste De Rijn is volgens drs. Boersma een van de smerigste rivieren ter wereld. Met het Rijnwater vloeien dagelijks ongeveer dertig miljoen kilo keuken zout over de Duits-Nederlandse grens. Rijnwater is in uitgebreide ge bieden niet meer geschikt als drink water, vee sterft, de visstand loopt terug en zwemmen is op de meeste plaatsen om gezondheidsredenen ver boden. „Indien de industrielanden de wa terverontreiniging niet tijdig de baas worden, zal het vervuilde water de bevolking van deze landen naar het leven staan", aldus drs. Boersma. Wanneer de vervuiling van het j Rijnwater de komende jaren nog toe» neemt, zal het voor de drinbwater- voorziening in Nederland! onbruik baar worden» De Rijn voorziet in 8 procent van, de Nederlandse zoetwa- I terbehoefte. JERUZALEM Hervatting van het vredesgesprek met Egypte is mogelijk ccn nieuw bestand wordt geslo ten. Daarin moeten „fysieke regelin gen worden vastgesteld, die van meer permanente aard zijn". Deze suggestie wordt toegeschreven aan Mosje Dajan, de Israëlische mi nister van defensie. Zij zou gedaan zijn op een bijeenkomst van de par lementaire fractie van de socialisti sche partij. Mogelijk heeft Dajan be doeld dat Israël en Egypte aan weers zijden van het Suezkanaal hun zware artillerie terugttrekken. De minister zou de voorkeur geven aan een onvol- Inkrimping personeel ARNHEM Het bestuur van het AKZO-concern heeft tot drastische ingrepen besloten als reactie op scherp gedaalde winst cijfers in het derde kwartaal. Zo zal het personeelsbestand van 100.000 man met vijfduizend man worden ingekrompen. Dat gebeurt niet door ontslagen maar door het natuur lijke personeelsverloop (andere baan, overlijden, pensionering) niet aan te vullen. Verder zullen de investeringen worden beperkt en zullen onrendabele delen van het concern worden af gestoten. Er zal op bepaalde terreinen naar samenwerking met andere con cerns word engezocht. Al deze maatregelen zyn getroffen omdat de derde kwartaalcijfers van AKZO (Algemene Kunstzijde Unie en Koninklijke Zout-Organon) ongun stig zijn Ondanks een omzetstijging met zes- j tien procent tot 5287 miljoen, kel derde de winst in het derde kwartaal in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar met 41 procent naar ƒ194,6 miljoen. De winst in de eerste negen maanden ligt zeventien pro cent beneden die van 1969. De oorzaken van de achteruitgang liggen op het gebied van de kosten; vooral de loonstijgingen (AKZO be taalde 10 miljoen door de loon explosie van de 400) gaven het concern een gevoelige tik. Verder speelden een rol prijsver hogingen en een onbevredigende groei in de EEG van -textielgarens en -vezels. Deze produkten hadden te lijden van terughoudendheid bij de afnemers, alsmede van ernstig prijsbederf. Andere sectoren toonden een be vredigende groei: chemische produk ten en zout, farmaceutische produk ten, industriële garens, produkten van de coatingsdivisie en consumen- tenprodukten. Hoewel de raad van' bestuur aan neemt dat het derde kwartaal een dieptepunt zal blijken te zijn ge weest, zal de ontstane achterstand ten opzichte van 1969 niet ingehaald kun nen worden. Omdat de meerjarenplannen een ge tonde groei vertonen van omzet en winst, is het bestuur voor de verdere toekomst optimistisch. komen vrede boven het opnieuw uit breken van een oorlog. Vice-premier Allon zei gisteren in Jeruzalem, dat Israël soepelheid moet betrachten en dat „politiek, in tegen stelling tot godsdienst, de kunst van het mogelijke is". De kwade wil van Egypte moet volgens hem' niet wor den overdreven. Kan Israël dat land zover krijgen, dat het een overeen komst tekent, dan zou dit een „grote historische prestatie" zijn. Een ak koord moet echter gebaseerd zijn op veilige en gegarandeerde grenzen. Allon verklaarde ook, dat het be wind van koning Hoessein van Jor danië nu het meest stabiele is als ge volg van de zware klappen, die de Nasser - en Baath-gezinde bewegingen in Egypte en Syrië hebben gekregen. Het oostelijke front tegen Israël zou hebben opgehouden te bestaan. Zolang daarin geen verandering komt zullen de Arabische omsingelingspogingen geen succes hebben. Intussen blijven de kranten in Is raël ondanks officiële tegenspraak berichten publiceren over ontmoe tingen tussen koning Hoessein en vice-premier Allon. Zij schrijven, dat de laatste van de serie besprekingen in oktober viel, in de woestijn ten zuiden van de Dode zee aan de grens tussen beide landen. Hoessein en Allon hadden zich vermomd met breedge rande hoeden en zonnebrillen. De voorgaande ontmoetingen waren op zee. in Londen en in Zwitserland, waar de koning medische behandeling onderging. In Syrië heeft de nieuwe machtheb ber, luchtmaarschalf Hafez al-Assad, een grondige zuivering bevolen van het apparaat van de Baathpartij. De actie is vooral gericht op verwijde ring van aanhangers van de afgezette marxistische president Al-Atassi. Matiging HET VALT OP, dat de naam van de Israëlische vice-premier Allon de laatste tijd meer en meer in het nieuws opduikt. Eerder kon al wor den vastgesteld, dat minister van defensie Dajan het door premier Meir opgelegde 'spreekverbod' naast zich neer had gelegd. Ook is bekend, dat mevrouw Meir de last van het premierschap langza merhand aan een jongere kracht wil overdragen. Zij wordt echter weerhouden door de vrees, dat generaal Dajan erin zal slagen, haar plaats in te nemen. Bewust wordt nu (evenals onder premier Esjkol) Allon naar voren gescho ven. Naarmate het optreden van de ge matigde Allon meer de aandacht gaat trekken (zoals zijn beweerde gesprekken met koning Hoessein van Jordanië) worden aan Dajan verklaringen toegeschreven, die minder militant zijn dan men van hem gewend was. Ook vandaag zijn beiden in het nieuws. Deze ontwikkeling kan afgezien van de vraag, op wie te zijner tijd de keus valt grote invloed heb ben op de bereidheid van Israël om. ondanks teleurstellingen, vre desbesprekingen niet uit de weg te gaan. DEN HAAG De verkeersleiding in het Nederlandse luchtruim zal na 10 december met een andere schaal gaan werken. De gebieden waarin verkeersleiding aan de vlieg tuigen wordt verstrekt, zullen wor den uitgebreid en het grootste deel van het luchtruim boven ons land en de Noordzee gaan omvatten. Bovendien zal de bovengrens van de ruimte, die door de verkeerslei- dingsdienst wordt gecontroleerd, wor den opgetrokken van 7,6 kilometer (25.000 voet) naar 14 kilometer (46.000 voet hoogte. De onderste be grenzing van het zogenaamde nade ringsverkeersgebied Schiphol wordt opgetrokken van 300 meter (1000 voet) tot 450 meter (1500 voet). De zogenaamde "kleine luchtvaart" kan hierdoor vrij onder het naderings- gebied doorvliegen. Ook zullen de bestaande luchtwe gen, die thans tien nautische mijlen (ongeveer 18 kilometer) breed zijn worden omgezet in brede sectoren om gescheiden in- en uitvliegroutes mogelijk te maken. Danny en Johan Cruyff met hun dochter, die maandagavond in de Boerhaavekliniek in Amster dam werd geboren. Zij woog by de geboorte zes pond. (Vervolg van pagina 1) De politiebonden hadden in oktober om een extra vergoeding gevraagd voor de psychische en fysieke span ningen door het steeds groter wor dend personeelstekort en toeneming van het aantal rellen, demonstraties, overtredingen en misdaden, en de grotere intensiteit van het verkeer. Er moet veel overwerk worden ge daan, er ontstaan allerlei persoonlijke spanningen binnen de korpsen, te meer doordat de preventieve taak on voldoende kan worden vervuld. De ministers verklaarden zich be reid tot een extra vergoeding van 480, welk bedrag bij de besprekin gen in het georganiseerd overleg nu is opgevoerd tot 500. Deze vergoeding, die niets te maken heeft met de extra uitkering van 400, zal alleen worden gegeven aan politicmensen in actieve dienst en niet aan het technisch en administra tief personeel van de gemeentepolitie, de burgerlijke ambtenaren van de rijkspolitie cn de politieambtenaren die onder de overgangsregeling on regelmatigheidstoeslag vallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinterklaas zal woensdagmiddag 25 uovember om half vier in het Amsterdamse Lure- lei-theater de gouden plaat uitreiken aan Paul van Vliet naar aanleiding van het feit dat 25.000 exemplaren van zijn lp 'een avond aan zee' ver- •kocht zijn. In het cabaretgenre is dit en unie ke gebeurtenis. De speciale versie van Bram van de commune is dui delijk een topsucces geworden. Prins Bernhard op congres in Londen: (gratis fraaie geschenkverpakking) Kritiek mr. Van Muiden op regeringsplan (Van onze soc.-econ. redactie). RIJSWIJK Het plan van de regering om bij belastingmaatre gelen het onderhoud van wonin gen niet langer als een aftrek post te beschouwen, zal tot aller lei ongewenste toestanden lei den, waaronder fraude. Vrijdag is het dan de dag van het eerste vrouwelijke parlementaire zilveren jubileum. Eenvoudiger ge zegd! jkvr mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen heeft dan precies vijfentwintig jaar lang de Christe lijk Historische Unie in de Tweede Kamer vertegenwoordigd. Er zijn ontelbaar veel mensen, die haar daarmee willen feliciteren. De postbode zal het weten Maar heel velen zullen' het niet bij een schriftelijke gelukwens wil len laten. En wat doet men dan? Men gaat naar de bloemist en be stelt een bloemetje. Als „men" echter tien-twintig- dertigvoudig is, betekent dat voor de ontvangster even zoveel beeldige lieve en' mooie bloemstukjes, die allemaal recht hebben op een mooi plaatsje. Bij sommigen zal de leverancier zo'n mooi foldertje insluiten met de goede raad een stukje van ae stelen af te snijden; anderen waarschu wen. dat er water bijgevuld moet worden, weer anderen voegen een zakje wonderspul toe opdat de bloemen hun frisheid langer zullen bewaren. En alle dagen, die volgen, zijn er eisen: een slokje water hier, een vergeeld blaadje wegplukken daar. Een plaatsje in de zon of een plekje uit de zon. Duizend zorgen van allemaal zo veel seconden, die bij elkaar een leuke dagtaak zouden zijn voor een nietsdoend mevrouwtje, maar waai de Freule niet aan toe komt. («een bloemen Eerlijk gezegd, ze zit er bij voor baat al een beetje over in. Wil alle goede bedoelingen graag met haar zorg voor de gave honoreren, maar tijd is daarbij een eerste vereiste en die tijd wordt allereerst in be slag genomen door de parlementai re besognes. Daarom haar uidrukkelijk ver zoek: alsjeblieft lieve mensen stuur geen bloemetjes. Zo hebben alle mensen, die haar iets plezierigs aan willen doen.de keus: toch bloemen en haar in ver legenheid brengen; geen bloemen zenden en daardoor zelf het idee hebben de vriendschap en waarde ring niet genoeg uit te drukken of iets beters verzinnen. Dat laatste is natuurlijk het sum mum van werkelijke bewondering. Daar moet je dan Voor piekeren, moeite doen. Er blijft wel genoeg.over om aan te denken. Je moet er alleen maar opkomen. Ik suggereer maar wat: alles wat geurt en toch geen bloem is. Alles wat lekker en niet bederfelijk is. Eens wat lichte lectuur ter afwisse ling van de ambtelijke stukken. Als de Freule dit leest zal ze mis schien me een heel brutale rakker vinden, want zelf vindt ze een handdruk al voldoende. Maar ze weet ook dat politiek een kwestie is van het haalbare. En het blijft onhaalbaar voor haar het zilveren parlementaire jubileum te ontkomen zonder even „slachtoffer" te zijn van zoveel jaren beminne lijke strijdbaarheid voor anderen. Dit zei gisteren mr. G. van Muiden, secretaris van de federatie van pro testants-christelijke en r.k. onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, op een persconferentie. Hij gelooft dat de nieuwe onder houdsregeling de beunhazerij in de hand zal werken en dat ook de er kende schilder-, behang- en bouw bedrijven e.d. veel meer dan voorheen geconfronteerd zullen worden met voorstellen van huiseigenaren en be woners om het onderhoud voor een lagere prijs overeen te komen, indien betaling „buiten de boeken" wordt gehouden. Beide partijen hebben daar belang bij de één omdat de kosten „toch niet meer kunnen worden afgetrokken", de ander omdat deze inkomsten dan voor de fiscus verzwegen kunnen worden. Teleurgesteld Mr. Van Muiden zei. dat het mid den en kleinbedrijf teleurgesteld is over de memorie van antwoord op de belastingöntwerpen, omdat er praktisch „niets in terug te vinden is van hetgeen de middenstand op redelijke gronden heeft bepleit". Die teleurstelling geldt mede met name hetgeen de regering (niet) be reid is te doen voor de meewerkende vrouw van de kleine ondernemer („de staatssecretaris houdt er een Dolle- Mina-redenering op na") en de kos ten van onderhoud van eigen wonin gen, die voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf immers door gaan tevens bedrijfspand zijn. Daar door moet straks een nauwelijks vast te stellen splitsing bij de fiscus worden verdedigd. SER-advies De heer W. Perquin, vice-voorzit- ter van de ondernemersfederatie, zei niet te verwachten dat de SER er vrijdag in zal slagen een unaniem advies aan de regering uit te brengen over het pakket voorgenomen „bij sturingsmaatregelen". Hat midden- en kleinbedrijf en de landbouw zullen „ja" tegen een loon- pauze zeggen en in de kringen van de industriële werkgeversorganisaties neigt men ook steeds meer in die richting, aldus de heer Perquin, die verklaarde een „heel groot vraagte ken" te zetten achter de mogelijkheid om de bereidheid van de vakbeweging de loonvorming volgend jaar binnen de perken te houden ook in de prak tijk te effectueren. „De looneisen, die de vakbonden in het bouwbedrijf hebben gesteld, wij zen in geen enkel opzicht op bereid heid tot matiging. En excessieve loon stijgingen in één of enkele grote be drijfstakken houden het gevaar is* over de gehele linie te worden ge realiseerd". DETROIT Een door een Rus sische vakbond aangeboden bedfag van 50.000 dollar voor de stakers bij General Motors is door de vakbond in de Amerikaanse auto-industrie van de hand gewezen. Wij hebben al genoeg moeilijkhe den met de staking om er ook nog goud uit Moskou bij te betrekken, al dus de voorzitter van de bond. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten ■JJcumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesai-balsem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan dc haard van dc pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) cn "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid makeh spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig Is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. cn dvog. LONDEN „Geloven dat de economische groei en de bevol kingsgroei altijd door kunnen gaan, staat gelijk met geloven dat de aarde plat is." Dit heeft prins Bernhard gisteren gezegd op het tweede internationale congres van het wereldnatuur- fonds in Londen. De Prins riep op tot een herziening van onze economische filosofie en van de benadering van de bevolkingsex plosie, in bet belang van het natuur behoud. „Het gebruik dat de mens maakt van de natuurlijke hulpbronnen en de produktie van goederen stijgt even redig met, of nog sterker dan, de be volking. Deze stijgende lijnen zullen op een zeker ogenblik tot een ramp zalige ineenstoring leiden, of de mens zal hen door vrije wil en gezond ver stand onder controle brengen", aldus prins Bernhard. Hij zei dat de mens zich tot dusver gedraagt alsof de aar de van onbeperkte omvang is. Meer schade Hij drong erop aan dat de econo men of hun werkgevers gaan vrage» dat een systeem van hoog waardig menselijk samenleven wordt ontwikkeld, dat nfet gebaseerd is op toeneming van de economische groei. „Hoewel er mensen zijn die zeggen dat dit onmogelijk is, moet het ge daan worden als het menselijk ras wil blijven bestaan. En de tijd werkt niet in ons voordeel", zo voegde hij eraan toe. „Er mag niets mger worden toege voegd aan de lange lijst van projec ten die miljoenen kosten, en na hun voltooiing meer schade hebben ge bracht dan voordeel. Dit wordt vooral belangrijk nu de VN besloten hebben de ontwikkelingshulp aanzienlijk uit te breiden", zo meende de Prins. Hij drong aan op uitbreiding van het aantal nationale parken en op be scherming van eilanden, waar het na tuurlijk milieu bedreigd wordt Ook meende de Prins dat meer gebruik moet worden gemaakt van de opvoe dende waarde van natuurparken. Hij suggereerde dat de auto-indus trie voor dat doel 50 mini-bussen per jaar beschikbaar zou stellen ter com pensatie van de minder aantrekke lijke aspecten van haar produkten. Om meer actie voor natuurbehoud te stimuleren kondigde de Prins de. instelling aan van een nieuwe ridder orde, „de orde van de gouden ark", voor degenen die een buitengewone bijdrage hebben geleverd tot het be houd van de wildstand en het milieu. Aan het congres wordt onder meer deelgenomen door koningin Juliana, prinses Beatrix, koning Constantijn en koningin Anne-Marie van Grie kenland, de hertog van Edinburgh, de groothertog en groothertogin van Luxemburg, kroonprins Harald van Noorwegen, prins Henrik van Dene marken en prins Albert van Luik. Andere bekende deelnemers zijn prof. Grzimek, dr. Pikard, prof. Lovell, de diepzeeduiker Cousteau, de antro poloog Thor Heyerdahl, de violist Yehudi Menuhin en de astronaut Neil Armstrong. Prins Bernhard hield vandaag ln Londen tevens een rede over de func tie van de universiteit in onze samen leving". Hij deed dit ter gelegenheid van het jaarfeest van het ..King's College". De prins was het niet eens met de opvatting dat iedereen tijdens een be paalde periode in zijn leven de kans moet hebben naar de universiteit te gaan. Een nadeel hiervan is dat men sen die hoger onderwijs hebben geno ten, het erg moeilijk zullen vinden niet-intellectuele beroepen te vervul len. Een ander nadeel is het gevaar van nivellering van de academische standaarden. Een oplossing zag hij in een alge mene academische opleiding, aange past aan de massa, en een degelijker en specialistische opleiding voor zeer begaafde studenten. Moraal Volgens prins Bernhard moet het wetenschappelijk corps ook-opvoeden de kwaliteiten hebben. „Vooral nu de normen losser worden en dc moraal veranderlijk, kan een positief voor beeld door dc oudere generatie dienen als een duidelijk maken voor jongeren die zichzelf kwijtraken in de woelige golven van de onzekere zeden". „De universiteit", aldus de prins, „zou een plaatsvervangend gezin moe ten zijn". Deze noodzaak zou ook mee moeten spelen bij de selectie van de wetenschappelijke staf".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9