We hebben geen voedsel, geen vers water, niets" Basjes. Modderig examen van amateurs Bundeling acties voor Pakistan Rijden door rood licht bij overweg op de foto Tweehonderd Friendships voor American Airlines? Regering denkt over voedselbrug Overlevenden zijn wanhoop nabij West II-Zuid II in Sprang 3-3 Twaalf fabrieken op het vinkentouw WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 MANPOERA „De vloedgolf sloeg toe tégen middernacht. Hij kwam uit het zuidoosten met een hol, rollend gebrul en een koude lichtgloed, die deed denken aan een flikkerend licht van een niet afgestemde televisie", vertelt de 36-jarige Chaudhury Kamaluddin. Hij is een van de wei nige bewoners van het eiland Manpoera in de Golf van Bengalen, die de natuurramp hebben overleefd. I Hij was een van de rijkste mannen op dit eiland van 100 j ten. dekens, geld, vliegtuigen. Maar alles wijst erop. dat de Pakistanen I nog niet de kracht hebben gevonden om te komen tot een goed gecoördineerde hulpverlening, een j eerste vereiste, wil men de cholera, honger en dorst de baas blijven. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal a 50 stuks. (Van een onzer verslaggevers) SPRANG CAPELLE Onder de ineest erbarmelijke omstan digheden die men zich kan den ken (veel regen èn striemende koude wind) hebben geselec teerde amateurvoetballers uit de districten West II (Zuid-Hol land) en Zuid II (Limburg) dinsdagavond op het veld van SSC in Sprang Capelle examen gedaan voor een plaatsje in de nationale amateur-selectie. Bonsdcoach Arie de Vroet samen met verzorger Pierre v.d. Acker weggescholen onder een grote paraplu moet evenals z\jn keuze-assistenten wel over een extra zintuig beschikken om uit deze mixture van modder en water iets zinnigs te toveren. Feitelijk was het voor amateurs te veel gevraagd om in die situatie te tonen wat men waard is. Het handje vol drijfnatte, kleumende toeschou wers langs het lijntje nam dan ook diep de hoed af voor dé enorme ijver waarmee beide ploegen tot het laatst toe hebben gestreden. Daarbij leverde het spectaculaire scoreverloop (33) tenminste nog enige stof tot discussie op. West II. dat met acht zaterdagvoet ballers in de ploeg van start ging, kende door onvoldoende organisatie op het middenveld en een daardoor ..zwevende" achterhoede een uiter mate zwakke en teleurstellende eer ste helft. Limburg maakte daar met HORDIJK: derde goal enkele knappe aanvallen goed ge bruik van door eerst via Lahaye naar 0-1 en later via de voor Jan Gouman vrijwel ongrijpbare linksbuiten En- sink 02 te lopen. De in de rust voor de geblesseerde Kloor lang niet zo opvallend als onlangs in Papendrecht ingezette Bergsma bracht meer lijn in de ploeg, terwijl de verwisse ling tussen Wander en Goedkoop ook een verbetering betekende. Dat leidde er mede toe dat het tweede kwartier na de pauze een spectaculair stukje voetbal bracht. Eerst kogelde uitblinker Pleun v. d. Akker „na rust liep het geweldig" tegen de lat en kopte de na rust goed draaiende Vosmaer 12 in, waama amper een minuut later v. d. Akker uit een voorzet van Bo'.man magnifiek 22 inkopte. Maar nauwe lijks een handvol minuten later tastte de overigens goed werkende Tasma („wat was het koud na rust") mis en kon de volkomen ongedekt staan- deLahaye de na rust meespelende Zoeter kansloos kloppen uit een voorzt van rechts: 2-3. Het antwoord van West werd vrij wel per kerende post in de bus gelegd door de SHO-er Hordijk die na een combinatie tussen Tasma en Spaan derman een niet te missen kans kreeg toen invaller-keeper Dirkx de gladde baj losliet. Dirkx raakte daardoor op zijn beurt weer geblesseerd en werd vervangen door Schouten omdat Lim burg geen 'reserve-doelman meer had... Daarmee zijn dan alle feitelijkhe den wel verteld, behoudens dan de betreurenswaardige manipulaties van Zuid II om enkele ex-semi-profs op te stellen hoewel deze spelers toch niet in aanmerking kunnen komen voor het amateurelftal. Albert Spaan- vierkante kilometer, gelegen tussen de grotere eilanden Hatia en Bhola, waar de wervelstorm van vorige week vrijdag naar schatting tienduizenden men sen heeft weggespoeld. Chaud hury is een arme onder de ar men geworden. Op het strand liggen lijken en ka davers in een vergaande staat van ontbinding. Overlevenden bedelen om water en voedsel bij de bezoekers, die in het rampgebied op onderzoek uit zijn. De overlevenden grijpen de han den van de bezoekers en werpen zich zelfs op de grond om hun voeten te kussen. Zij willen voedsel dat niet ranzig is en water dat niet is bedorven. Water, dat moet worden geput uit plassen met in staat van ontbinding verke rende lijkon en kadavers. Bankbiljet ten van 500 roepie, meer dan een boer in Oost-Pakistan in een jaar ziet, worden van de hand gewezen. Bedelaars „Wat kunnen wij met geld kopen?", vraagt Chaudhury zich verbitterd af. „Wij zijn geen bedelaars", klinkt het van tussen zijn uitgedroogde lippen. „Wij zijn niet gewend om om hulp te smeken, maar wat kunnen wij anders doen?" „Wij eten rottende rijst. Op het zuidelijk deel van het eiland zijn mensen gestorven van honger". Hij en andere eilandbewoners vertellen de journalisten, die met een water vliegtuig zijn aangekomen, dat er nog geen hulp is aangekomen op dit eiland, Hetzelfde geldt voor tientallen eilanden in de omgeving. De hulp actie komt langzaam op gang. De verwoeste gebieden zijn moeilijk te bereiken. Piloten vertelden dat de re- regering „denkt over" hun aanbod om een voedselbrug te organiseren. Vliegtuigen Ondertussen staan grote transport vliegtuigen, die door de Amerikanen aan de Pakistaanse luchtmacht ter beschikking zijn gesteld, nog aan de grond in Rawalpindi in West-Pakis tan, 1600 kilometer van het rampge bied verwijderd. De regering heeft gisteren meege deeld dat overwogen wordt het eiland Manpoera In te richten als hoofd kwartier voor de hulpverlening. Tot nu toe heeft echter geen regerings functionaris het eiland bezocht. Van de 5000 huizen op het eiland zijn er nog maar vier heel. Redden Chaudhury vertelt: „In een huis woonden vijftig mensen. Nu zijn het er nog acht. We hebben geen voedsel, geen vee. niets. We hebben honder den lijken begraven, maar er blijven nog honderden over". Velen hebben zich kunnen redden door zich aan palmbomen vast te klemmen. De vijftienjarige Jadoe Lal kan de rauwe vleeswonden aan ar men en borst laten zien. Hij liep de wonden op toen hij worstelde voor z'n leven vastgeklemd aan een boom terwijl de wervelstorm voortraasde". Uit alle delen van de wereld wordt hulp geboden aan het zwaar geteis terde Pakistan. Voedsel, mcdicamen- I DEN HAAG In binnen- en j buitenland worden grootscheep- j se acties op touw gezet voor de j slachtoffers van de ramp in Oost- Pakistan. Zeven Nederlandse hulporganisa ties hebben zich verenigd in de Na tionale actie Oost-Pakistan. Om de fondsenwerving voor de hulp na deze grootste-ramp-van-de eeuw te bundelen, maakt deze orga nisatie gebruik Van één en hetzelfde rampennummer: giro 777 van het Rode Kruis te Den Haag. Verdeelsleutel Alle gelden die op dit nummer zijn binnengekomen of nog zullen worden gestort, zullen volgens een bepaalde sleutel worden verdeeld. De samenwerkende organisaties zijn: Algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken, het Rode Kruis, de katholieke stichting Men sen in nood, de Generale diakonale raad der Nederlandse hervormde kerk, Nederlands comité Unicef, NOVIB en stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelinge^. Ook op lager niveau worden hulp acties op touw gezet. Op initiatief van hun directeur, de heer K. N. van der Zouwen, zullen de 280 leerlingen van de christelijke Mavoschool in Schoon hoven geen Sinterklaasavond vieren. Z(j zullen hun bedrag, dat z(j aan surprises wensten te besteden (een rijksdaalder per leerling) afstaan aan de bevolking van Oost-Pakistan. Directie en leerlingen hopen dat hun voorbeeld door vele scholen wordt gevolgd. De actie wordt ge voerd onder het motto: „Sinterklaas voor Pakistan". Vorig jaar hebben de leerlingen van deze school ook geen Sinter klaas gevierd. Toen werd het sur prisegel d ter beschikking gesteld van de hulp aan Biafra. Spoorwegrecherche in actie tegen groeiend aantal overtredingen (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT Rijden door rood licht op door ahobs of knipperlichtinstallaties bevei ligde spoorovergangen kan sinds gisteren een ferme bon opleve ren. Dank zij een robot-foto camera wordt elke overtreding feilloos geregistreerd. De auto mobilist komt met zijn auto op de foto en krijgt een boete. De spoorwegrecherche heeft dit nieuwe middel aangegrepen om het elk jaar stijgende aantal overweg zonden te beteugelen. Hoe gaat dit aantal is, bleek uit een In 1968 door machinisten uitgevoerde enquête, waarbij in één maand 256 gevallen werden geturfd. Voorlopig werken de spoorwe gen, die de camera in eigen labora torium ontwikkelden, nog met één prototype, dat steekproefsgewijze overal in Nederland wordt geplaatst (gisteren werd het in Blauwkapel aangebracht). Maar op korte termijn zullen meerdere exemplaren worden gemaakt. Men denkt voorlopig aan een aantal van acht. Kabel De camera werkt alleen wanneer de rode lampen branden én wanneer een automobilist de voor de overweg liggende luchtdrukkabel passeert. Schietklaar is zij drie seconden na dat de rode lampen zijn gaan bran den (een termijn, die aangehouden wordt om automobilisten, die niet meer tijdig kunnen remmen gele genheid te geven de overweg op te rijden). Passeert men na die drie seconden de kabel, dan staat men onherroepe lijk op de plaat. Een halve seconde daarna wordt nog een foto gemaakt, die vastlegt of de automobilist door rijdt. De camera blijft „klaar voor gebruik" tot de rode lichten zijn ge bruikt zodat ook het verkeer, dat te vroeg optrekt, wordt geregistreerd. Door de luchtdruk in de kabel over de weg in te stellen op een lichtere druk bestaat ook de moge lijkheid bromfietsers en fietsers op de foto te zetten. Hoewel in deze gevallen door het ontbreken van een nummerbord geen proces-verbaal kan worden opgemaakt, vindt de spoorwegrecherche het toch belang rijk ze te registreren: men weet dan hoe vaak en door welk vervoermid del een overweg wordt misbruikt, waardoor bestrijding gemakkelijker wordt. 0 Ook brommers Behalve het verkeer komt ook de exacte tijd op de foto plus een chro nometer, die vastlegt hoeveel secon den na de inwerkingtreding van de rode lichten zijn verstreken. De ca mera, die foto's maakt met een be lichtingstijd van l/2300ste seconde, werkt alleen bij daglicht. Dat de kantonrechter de registra tie van de camera als bewijsmate riaal accepteert, bleek vorige maand toen bij een proef in Utrecht zeven automobilisten tot een boete van 40 gulden werden veroordeeld. Geen van hen is In hoger beroep gegaan. Behalve een repressieve, zal van het systeem, zo verwacht de spoor wegrecherche, een uit oogpunt van veiligheid even belangrijke preven tieve werking uitgaan. De camera is namelijk zo verdekt bevestigd, dat de weggebruiker hem nauwelijks ziet. „De weggebruiker zal nu echt wel voorzichtiger bij een overweg zijn dan vroeger", aldus de recher che. derman: „Dat is toch geen stijl. Op die manier krijg je meer tegenstand en minder kans om je te ontplooien. Ook de Heerjansdammer Gouman had reden om te mopperen, want hi] stond vrijwel machteloos tegenover de kleine dribbelaar Ensink die naar men zei bij Roda JC zou hebben ge speeld. Ook '-irig jaar stelde Zuid II ex-betaalde voetballers in het selec tieteam op en kreeg daarvoor een reprimande. Men heeft er zich in Limburg kennelijk weinig van aange trokken. Welke spelers van West straks tot de kernploeg van Arie de Vroet zul len worden toegelaten is moeilijk te voorspellen. Vanavond moeten eerst de districts-teams van Zuid I en West I in Waalwijk (veld RKC) tegen el kaar spelen en volgende week dins dag in Hardenberg Oost en Noord. Daarna heeft de bondscoach pas een volledig overzicht. Vrij zeker van een plaatsje lijkt Pleun v. d. Akker na een herhaalde voortreffelijke pres tatie. Ook Schouten. Marijt, Tasma en vooral Vosmaer blijven kansheb ber, evenals Bergsma. terwijl de ta lentvolle Albert Spaanderman en mo gelijk ook Jan Hordijk de selectiereis halen nu er een B-elftal op de been wordt gebracht, waarin vooral jonge spelers een kans krijgen. Opstelling West: d Schouten (Rijs- oord) /Zoeter (Musschen); a Gouman (Heerjansdam), Marijt (Noordwijk), Wander (Zwart Wit)'/Goedkoop (Overmaas) en Tasma (DOTO); m Vosmaer (VUC) en v. d. Akker (CSVD); v Bolman (RVO, Hordijk (SHO), Spaanderman (Noordwijk) en Kloor (RVQ/Bergsma (Papendrecht). Meindert Leerling (Van onze luchtvaartmedewerker) NEW YORK De lucht vaartmaatschappij American Airlines heeft twaalf vliegtuig fabrikanten verzocht een ont werp te maken voor een toestel dat 48 passagiers kan vervoeren en genoeg heeft aan een start baantje van zes- tot zevenhon derd meter. Hei toestel waarvan men er twee honderd nodig heeft, moet voorzien zi in van straal- of liever turboprop- motoren. Eisen die min of meer vol doen aan een gewijzigde Fokker Friendship en reeds in de VS In licen tie werd gebouwd. American Airlines bezet op de we reldranglijst van luchtvaartmaat schappijen de vierde plaats, heeft 37.000 employées in dienst en ver voerde vorig jaar achttien miljoen passagiers. Naast AA heeft ook de USAF bij zonder veel belangstelling voor een steil-startende korte-afstandmachine. die in staat moet zijn ton vracht te vervoeren. Het betreffende toestel zal in 1974 in gebruik worden geno men. Specifieke militaire eisen zijn nog: de mogelijkheid om parachutis ten te droppen en een laadklep aan de achterzijde van de romp. voor het snel laden en lossen van vracht. Keus Een type dat min of meer aan de eisen voldoet is de bij de Havilland Canada in ontwikkeling zijnde DHC- 7. De fabriek heeft al meer transport machines aan de US \F geleverd. De DHC-7 is een viermotorig type die men over ruim twee jaar in de lucht hoopt te hebben en in 1973 in pro- duktie zal worden genomen .Het na deel is echter dat dit type niet de begeerde overcapaciteit biedt. Verder zijn er nog een paar fabrieken die een bestaand type voor dit doel aan kunnen bieden. Een pluspunt voor de Friendship is evenwel dat de te leveren prestaties beter zijn dan die van de concur rentie. Andere fabrieken zouden als nog een dergelijk toestel moeten ont werpen. De Amerikaanse Fairchild- Hiller fabrieken hebben daarentegen al 196 Friendships in licentie ge bouwd, die alleen modifikatie behoe ven. De Friendship is het enige Europe se verkeersvliegtuig dat na de oorlog door en voor de VS in licentie is ge bouwd. Er zijn thans 552 van deze tweemotorige hoogdekkers verkocht, waarmee dit Nederlandse type het meest verkochte turbopropverkeers- vliegtuig ter wereld is geworden Zoals wij reeds berichtten, overwegen ook de Japanners licentieproduktie. Top Iedere twintig seconden landt of start ergens ter wereld zo'n Fokker produkt. De geleverde vliegtuigen vervullen vele functies, te weten in het aan- en afvoerverkeer, luchtbus- en postdiensten in dicht bevolkte ee- bieden, toerisme, vrachttransport, het maken van verbindingen in moeilijk toegankelijke gebieden en het onder houden van verbindingen in dunbe volkte landen. Daarnaast vervullen de militaire toestellen vele uiteenlopende '.rans- portwerkzaamheden. Een klanten kring die nog met de regelmaat van de klok wordt uitgebreid. Zo is de ver koopafdeling thans in onderhandeling met diverse militaire afnemers, o.a. Ir. Denemarken §n Perzië. M ichten er dit jaar nog definitieve bestellingen worden geplaatst dan zou 1976, afge zien van orders uit de VS, nét ver kooptopjaar worden. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat een al twaalf jaar lang in prnduktie zijnd vliegtuig nog steeds zo'n groot marktaandeel heeft. Na tien jaar heeft een vliegtuig meestal afgedaan in de luchtvaartwereld, maar van de Friendship zullen er zeker 600 wor den gebouwd. Het toestel heeft bewe zen een lange levensduur te hebben, vandaar de hoge inruilwaarde en het is dan ook moeilijk een tweedehands Friendship te kopen. De eerste kopers die het toestel buiten bedrijf stelden, hebben er meer voor teruggekregen dan ze er ooit voor betaalden. Naast een goede investering heeft de Friendship overal ter wereld veel bijgedragen aan de popularisering van het luchtverkeer. Hetgeen er uit eindelijk weer toe leidde dat ruim vijftienduizend werknemers in de vliegtuigindustrie, verdeeld over En geland, Frankrijk, Nederland en de VS, een behoorlijke boterham verdie nen. i Zo heeft Fokker zich opnieuw, evenals in de twintiger jaren, een naam weten te verwerven op de ver- keersvliegtuigmarkt. Internationaal bekende gegevens, die ongetwijfeld van belang zullen zijn om de nieuwe grote Amerikaanse order in de wacht te kunnen slepen. Fellowships Fokkers commerciële direkteur. F. J. L. Diepen, heeft recent besprekin gen gevoerd over de lieentiebouw van honderd Fellowships In India. D« vliegtuigfabriek Hindustan heeft na melijk het plan, in de komende tien jaar honderd straalverkecrsvliegtui- gen te gaan vervaardigen. Het betreft hier een tweemotorige laagdekker, plaats biedende aan 65 passagiers en bestemd voor korte en middelgrote trajecten. Het Fellow- ship-orderboek omvat thans 31 toestel len en er wordt gewerkt aan een ver lengde versie voor 79 passagiers. Reeds eerder heeft men ook in Zuid-Afrika besprekingen gevoerd, waar men ook van plan is dit straal- verkeersvliegtuig te gaan bouwen. Een definitief besluit is over enkele maanden te verwachten. Eén van de in de VS gebouwde Friendships. Mogelijk zal het tot nog toe daar gebouivde aantal van 196 stuks ruimschoots worden ver dubbeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5