Verscheidenheid Herv. nog groter dan men Kerk dacht Synode treft voor mini-minderhedeA i LES VAN RONDREIS MODERAMEN I PvdA valt niet voor liefdesverklaringen Moeilijkheden in top VU-verpleegopleiding Een woord voor vandaag X Grote verschillen tussen classes Uw probleem is het onze Voorstel op hervormde synode Kerkeraad moet zijn voorzitter kiezen Lager spaaroverschot bij landbouwbanken Uitlatingen van minister Bakker bekritiseerd „Kabinet De Jong: RIP" Dr. v. d. Vaart Smit gaat in beroep tegen uitspraak Grenzen gemeentel zo nodig vervagen Loongrens ziekenfonds BWIW: trieste naam voor trieste zaak Docenten nemen ontslag BEROEPINGSWERti Het is een wat vreemde samenspraak, die beschreven wordt in Lucas twaalf. Een samenspraak tussen een rijke man en zijn ziel. Vele goederen heeft die ziel liggen, opgetast voor vele jaren. En die ziel krijgt dan het advies: "Houd rust, eet, drink en wees vrolijk." Het bezit is flink gegroeid en zelfs de schuren moesten worden uit gebreid vanwege de rijke oogst. En de man denkt: eigenlijk kan me nu niets meer gebeuren. Uitrusten van het jarenlange geploeter heb ik nu wel verdiend. Ik kan het er goed van nemen en ook nog wat plezier hebben in mijn leven. Zijn kennissen zullen hebben gezegd, dat het hem voor de wind is gegaan (zeker, hij heeft er ook wel wat voor gedaan) en dat hij groot gelijk heeft nu van zijn bezit te gaan genieten. Als zij tenminste niet jaloers zijn geweestHier wordt het beeld getekend van een mens, die zijn schaapjes op het droge heeft, althans dénkt, dat dit zo is. Misschien mag nog in zijn voordeel worden uitgelegd, dat hij nu gaat uitrusten en niet bezig blijft met het verdienen van nog meer geld. De man maakt slechts één vergis sing: hij denkt, dat hij nu heeft bereikt wat hij wilde en dat zijn bezit hem de garantie biedt van een ongestoord bestaan. God denkt er anders over. Jezus zegt, dat in diezelfde nacht de ziel van deze man wordt afgeëist. Het is een factor, waarmee de man net geen rekening heeft gehouden... Wc lezen vandaag: Johannes 10 vers 22—42. WOENSDAG 18 NOVEMBER Kamerleden vragen betere voorlichting DEN HAAG De bejaarden zijn teleurgesteld omdat zij niet onmid dellijk in aanmerking zijn gekomen voor een utkering van ƒ400. Dit zeg gen de Kamerleden Maenen en mr. Boot (beiden kath. v.) in vragen aan minister-president De Jong en minis ter Roolvink. Deze teleurstelling kan volgens de Kamerleden mede veroorzaakt zijn door het feit, dat de sociale maatre gelen waartoe de regering vrijdag jl. besloot niet goed zijn overgekomen door het ontbreken van een toelich ting. ian Mevr. van der Wall llw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. O gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in dexe rubriek. Vraag: Ik heb AOW-pensioen. Hoeveel mag ik bijverdienen? Ik ontvang 24,- per maand bedrijfs- pensione. Iemand vertelde mij, dat hij al wat hij aan de 555 per maand tekort kwam, er bij kon gaan halen bij de gemeente. Is dit juist? Ik heb een invulformulier van de inkomstenbelasting gekregen en nu heeft de vrouw in 1969 ƒ500 terug ontvangen van haar geplakte rente zegels. Moet ik dit opgeven op dat formulier? Dit was in 1969 het enige inkomen dat de vrouw had. Zij werkte nooit bij. Antwoord: Als men loonbelasting betaalt mag men 400 per jaar bij verdienen zonder in de inkomsten belasting te vallen. Het bedrijfspen- sioen blijft daar ver onder. De 500 die de vrouw ontving, zal zeker niet allemaal inkomen zijn. Hiernaar kan u informeren bij de raad van arbeid of de sociale verzekeringsbank, van wie de vrouw het bedrag ontving. Slechts het gedeelte van de 500 dat inkomen was, moet u voor de In komstenbelasting opgeven. Vul gerust het biljet in. De fiscus zoekt wel uit of u iets verschuldigd is. Wat de gemeente bereid is u te betalen boven uw overig inkomen, is afhankelijk van het bedrag dat no dig is voor uw levensonderhoud. Hoeveel dit is in uw gemeente kun nen we niet nagaan. U kan dit na vragen op het gemeentehuis. Vraag: Kunt u mij inlichten over harp en citer? Zijn ze moeilijk te bespelen en duur? Antwoord: De harp is een uiterst moeilijk te bespelen orkestinstru ment. Daarom wordt deze door be trekkelijk weinig musici bespeeld. Prijs tussen de 12.000 eri 15.000. Het Anjerfonds stelt wel eens beur zen beschikbaar voor de aankoop door begaafde leerlingen Voor de opleiding heeft u minstens mulo no dig. Er zijn verschillende soorten ci ters: een kleine mandolineciter niet 64 snaren kost minder dan honderd gulden en een grote met 92 snaren ongeveer honderd, een gitaarciter met 49 snaren ongeveer zeventig en een manualciter voor begeleiding iets meer. Het spel is gemakkelijk te leren omdat de muziek geschreven is op kaarten, die men onder de snaren schuift. Er is een leerboek in twee delen voor enkele guldens verkrijg baar. Figuur-puzzel Horizontaal woorden Invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. verkeerd, 3. kolfhamer. 4. gemelijk, 5. helper. 6. na denkend peinzen. 7. droefheid. 8. gun stig gezind. 9. uitgestotene, 10. water doorlatend. 11. medeklinker. Bij Juiste invulling leest men verti caal 1 hetzelfde als horizontaal 6. Oplossing vorige puzzel 1. kantoor, 2. allegro. 3. notitie, 4. gui taar, 3. osteria, 6. eremiet, kangoeroerat. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De her vormde synodeleden hebben zich de afgelopen dagen over veel kerkordelij ke zaken gebogen. De meeste aandacht kreeg een voor stel van diaken J. Stuurman uit Breda om het mogelijk te maken dat een ouderling voorzitter van de kerkeraad kan zijn. Niet minder dan 21 synodeleden deden hierover hun zegje. De een wilde dit recht ook aan de diaken geven, de ander wilde dan ook de wat hij noemde discriminatie ophef fen dat een dominee geen scriba van de kerkeraad kan zijn. Uiteindelijk sprak de gedachte die diaken W. K. van der Veen uit Gro ningen formuleerde de synode wel aan: dat elke ambtelijke vergadering van kerkeraad tot synode voortaan uit alle ambtsdragers een voorzitter, een vice-voorzitter en een secretaris kan kiezen. De commissie voor kerk- ordelijke aangelegenheden zal deze gedachte vertalen in kerkordelijke voorstellen die op een volgende syno dezitting zullen worden besproken. 21 jaar De synode schrapte de bepaling dat Evolutie (14) Er zijn diverse vormen van energie: mechanische, chemische, elektrische, magnetische en atoomenergie. De ene vorm kan gemakkelijk in een ander overgaan. De arbeid van beweging van stromend water kan worden omgezet in elektrische energie. Het wonderlijke is evenwel dat energie niet vernietigd kan worden, niet verloren kan gaan. Dit noemt men de wet van het behoud van arbeids vermogen of deftiger: de eerste wet uit de thermodynamica. Dit betekent dat de totale hoeveelheid energie in het hele heelal altijd even groot is ge weest, van het begin (der schepping) tot vandaag. Al spatien miljoenen sterren uiteen en worden er meer nieuwe gevormd, er komt geen energie bij en er gaat geen energie verloren. Deze eerste wet gaat lijnrecht in tegen de evolutie theorie. want deze spreekt over een vermeerdering, toename, groei van het eenvoudige naar het samengestelde. De tweede wet zegt dat in alle ener gie-transformaties de neiging bestaat dat ze overgaat in niet verwisselbare warmte-energie. Dat wil zeggen: het nut van de energie van een systeem voor het verrichten van arbeid is be perkt. „Het loopt af" of „het verslijt". Daarvoor wordt de term entropie ge bruikt. Het is een zekere hoeveelheid energie die uit een gesloten systeem verdwijnt. De transformaties (overgangen) die produktie van energie als resultaat hebben, zijn het gevolg van een uit eenvallen, een afbreken van het sa mengestelde naar het eenvoudige. In het heelal zijn alle bewegingen en energie het gevolg van dit uiteen vallen van de samenstellende delen. Het tegengestelde proces is nooit ge constateerd. Huil: „U moet altijd beginnen met een geweldige hoeveelheid energie van hoge kwaliteit, evenals een uurwerk dat opgewonden is en sedert dat ogen blik loopt". Wie wond de klok op? De kerkeraad van de christelijke ge reformeerde kerk van Den Haag-Zuid is terecht bevreesd voor de zelfs chris tenen veroverende evolutiefilosofie. WASSENAAR. L. Looijenga Evolutie. 1en slot) Aan alle gelovige aanhangers van de evolutie-theorie zou ik willen vragen: in welk stadium van de ontwikkeling is de mens beelddrager Gods gewor den? SPDKENISSE. J. van den Berg. belijdende leden pas kiesgerechtigd (zowel actief als passief) zijn op hun 21ste jaar. Ds. W. Kalkman (Drieber gen) voorzag nu de mogelijkheid dat we straks ouderlingen zullen krijgen van 18 jaar en dat vond hij toch wel in strijd komen met wat Paulus zegt dat een ouderling bedachtzaam moet zijn. De synode heeft mevrouw M. van der Wall-Duijventak, burgemeester van Geldermalsen, benoemd tot voor zitter van de generale diakonale raad in de vacature-Tilanus. In de raad voor de zaken van kerk en theologie werden o.m. benoemd prof. dr. Th. de Boer uit Amstelveen en prof. dr. H. J. van Zuthem, hoog leraren aan de VU. Hierbij gold de overweging dat het goed was in deze raad een vakfilo soof en een vertegenwoordiger van de gammawetenschappen te hebben. Eigenlijk wist de synode niet of beide heren wel hervormd zijn. Maar moch ten zij gereformeerd rijn, zei dr. C. P. van Andel van de raad voor kerk en theologie, dan_ is dat voor ons geen enkel bezwaar. (Ze zijn inderdaad beiden gerefor meerd - red.). UTRECHT De Raiffeisenbanken en de Boerenleenbanken hebben in oktober een spaaroverschot van 110 miljoen behaald, tegenover ƒ114 mil joen in oktober 1969. In de eerste tien maanden van dit jaar nam het spaar tegoed met 972 miljoen toe, tegeno ver 1054 miljoen vorig jaar. Het ge zamenlijk spaartegoed van de twee organisaties bedroeg eind October 14 miljard. De politieke commissie va-.i de al gemene vergadering der Ver. Naties heeft haar goedkeuring gehecht aan het Amerikaans-Russische ontwerp verdrag, waarbij het plaatsen van kernwapens op de zeebodem en daar onder wordt verboden. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Als een ding het hervormd moderamen goed duidelijk is geworden na de be zoeken die het deze zomer aan alle 54 classes heeft gebracht, dan is dat wel de grote verschei denheid van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het moderamen is daarom tot de overtuiging gekomen dat in het syno daal beleid met name de aanpak van de verschillende provincies en classes veel meer rekening moet worden gehouden met deze verschei denheid. Dat vertelde secretaris-ge neraal ds. F. H. Landsman gisteren aan de hervormde synode. In zijn verslag van de werkbezoe ken zegt het moderamen dat de ver scheidenheid ongetwijfeld mede ver band houdt met de mate van verste- deliiking. In elk geval ziin de ver schillen tussen de grootstedelijke cen tra in Randstad Holland en andere gebieden bijzonder groot. Toch waar schuwt het om de invloed van de ur banisatie niet te overschatten. In twee classes met een gelijke samenle vingsstructuur kunnen de verschillen van kerkelijk klimaat zo groot, zijn dat men zich in twee verschillende kerken waant. Werkbezoeken Het moderamen vindt dat de werk bezoeken de tijd en inspanning waard zijn geweest. Er werd al jarenlang DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Wierenga (soc) heeft de posi tieve reactie van vice-premier drs. Bakker over de situatie in Transkei scherp veroordeeld. „Het is mij vol strekt onduidelijk dat de vice-pre mier van Nederland zulke gunstige berichten over Transkei kan vermel den". „Ik ben nogal geschrokken van die berichten, temeer daar ik vorige week nog in Nederlandse kranten had gelezen over grote hongersnood en werkloosheid in dat gebied", aldus de heer Wierenga, dinsdagavond in de zendtijd voor politieke partijen voor de radio. Drs. Bakker had verklaard „onder de indruk te zijn" van het werk van de Zuidafrikaanse regering in het aan de negerbevolking toegewezen gebied Transkei en dit bij terugkeer in Ne derland aan zijn regering te zullen meedelen. De heer Wierenga vreest dat drs. Bakker onvoldoende contact heeft gehad met de oppositie in dit gébied. Volgens het Tweede Kamerlid wordt de reis van minister Bakker uitgebuit ten gunste van de Zuidafri kaanse politiek. „De minister is daar voor gewaarschuwd, maar hij heeft die waarschuwing in de wind gesla gen. Dat zal dan ook het punt zijn, waarover wij hem bij terugkomst ter verantwoording zullen roepen", aldus de heer Wierenga in zijn radiopraat- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het is uitge sloten dat de Partij van de Ar beid na de verkiezingen mee doet aan een kabinetsformatie op basis van louter liefdesver klaringen van vóór de verkie zingen. Duidelijke afspraken over een mi ni mum-regeer program en over het slag mensen, dat In zo'n regering zou komen te zitten, zijn een absolute vereiste. De PvdA heeft genoeg leer geld betaald". Dat is het antwoord van PvdA- voorzitter dr. A. Vondeling op de vraag die KVP lijsttrekker Veringa stelde op de KVP-Partijraad van 7 november. Dr. Vondeling schrijft een artikel in het novembernummer van Socialisme en Democratie onder de kop "Kabinet de Jong: R.I.P.". Volgens hem is de begrafenis van het kabinet een feit en hij noemt „Biesheuvel de voorman bij die ter aardebestelling, die tijdens de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer zei: „Dit kabinet zal voor ons geen inzet voor de verkiezingen zijn". Met De Jong is het, zo schrijft dr. Vondeling, een vreemd geval. Hij is terecht door zijn partij opzij gezet maar laat even zo vrolijk weten dat hij bereid fs weer minister-president te worden". Hij doet een beroep op de KVP om, als zij straks weer een premier moet leveren, "het niet een De Quay, Ma- rijnen of De Jong te laten zijn, die al hun speeches uit blik eten en de sma keloos toebereide puree ten aan- schouwe van iedereen gaan herkau wen, blikje na blikje na blikje". Van de schone plannen tot staats rechterlijke vernieuwing is helaas niets gekomen. Het kabinet heeft de verhouding tussen regering en be drijfsleven hartgrondig verprutst en dat moet haar zwaar worden aan gewreven, aldus dr. Vondeling in zijn artikel. AMSTERDAM De 82-jarige Am sterdamse theoloog dr. H. W. van der Vaart Smit, die een kort geding ver loor tegen de hervormde predikant ds. J. J. Buskes, gaat van dit vonnis in beroep bij de gewone rechter. In het kort geding ging het om de uitlatingen van dr. Buskes in zijn boek „Hoera voor het leven" (ver schenen in 1959). Dr. Buskes noemde hierin dr. Van der Vaart Smit „iemand die kon liegen dat hij zwart zag" en „een van de meest gevaar lijke lieden, die kerkelijk Nederland ooit heeft opgeleverd". In zijn uitspraak in het kort geding op 9 november overwoog de president van de Amsterdamse rechtbank, dat nu het boek al elf jaar bestaat er voor dr. Van der Vaart Smit geen spoedeisend belang meer was om de uitgave stop te zetten. getwijfeld aan de betekenis van de grondvergaderingen der kerk. Som migen vergaderingen schenen zelf aan de zin van hun bestaan te twijfe len, maar de werkbezoeken hebben de classes er weer toegebracht zeer intensief bezig te zijn met de centrale vragen van het christen-zijn en het kerk-zijn in deze jaren Het zou echter te veel zijn om te denken dat deze bezoeken een reveil le hebben ingeluid. In te veel classes was men geneigd de oorzaak van de nood van de kerk vooral bij anderen te zoeken. Of men die anderen nu ontrouw aan het belijden verweet, dan wel vasthouden aan verouderde geloofsvormen en aan verouderde in stelling tegenover de cultuur. Toch leveren de reacties uit de ver schillende classes bij elkaar volgens het moderamen een aanvaardbaar beeld op van de bijzondere situatie van de kerk in de jaren 70 van de noodzaak van een grondige heroriëntering. Het moderamen meent dat de accenten elkaar meer moeten gaan complementeren wil het tot een kerkelijk beleid komen dat voor een groot deel van de gemeente begrijpelijk en aanvaardbaar is. Met name de verhouding van de hervormd-gereformeerde modaliteit tot de andere groeperingen gaf in en kele classes aanleiding tot scherpe woorden en wederzijdse verwijten, die het moderamen duidelijk maak ten dat het gesprek der richtingen nog niet overbodig is geworden en in de een of andere vorm opnieuw zal moeten worden geentameerd. Anderzijds kon het moderamen zich niet aan de indruk onttrekken dat het in sommige opzichten om oude frontlinies gaat en dat het wel eens zou kunnen rijn dat de nieuwe modaliteiten horizontalisten, vertika- listen of pro en contra herstructure- ringsgroepen minstens even verdeeld- DS. F. H. LANDSMAN rekening houden heidwekkend dreigen te gaan functio neren als de oude. Pragmatisme „Evenals in de oecumenische pro blematiek speelt ook hier de verhou ding van eenheid en waarheid door alle vraagstellingen heen en dreigt enerzijds een niet verantwoord prag matisme, anderzijds een evenmin kerkopbouwende vereenzelviging van eigen geloofsbeleving met de waar heid Gods, die blind maakt voor de noden van mede-christenen, die ruimte vragen voor eigen levensvor men binnen de grenzen van het belij den der kerk." Volgens het moderamen zullen de werkbezoeken alleen dan vruchtbaar zijn als zij worden gezien als het be gin van een proces van bezinning. Op voorstel van ds. Landsman zal er daarom een brief worden gestuurd naar alle classes waarin wordt aan gespoord op voortzetting van het be zinningsproces dat door dit bezoek op gang is gekomen. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De twee RottajG damse synodeleden, diaken mevrou n' mr. C. A. de Ruijter-De Zeeuw en d Btl Ph. Cornelder hebben initiatiefvoo s stellen ingediend om de binding vifei het kerklidmaatschap aan de (wijkp id meente waar men woont, in bepaalden gevallen op te héffen en om het mi 30 gelijk te maken' dat een (wijk)gi (g meente iemand buiten haar territe ill tot ambtsdrager kiest. Ds. Cornelder sprak van een grol "j nood, vooral in de steden waarom di ze zaak geen uitstel kan lijden. D 1 synode had er geen bezwaar tegen 1 s commissie voor kerkordelijke aang A legenheden te vragen de beide voo 1 stellen in een kerkordelijk vat te gk :r ten. Ds. Landsman beloofde mevrouw! ai Ruijter verder, dat het moderaiwtc van de synode ervoor zal zorgen d de hervormde gemeente van Amst« 1 dam, Rotterdam, Den Haag Utrecht nog dit jaar èen grondige gi zamenlijke bezinning beginnen op h grotestadsvraagstuk. Mevrouw I Ruijter wil dat elke wijkgemeente deze bezinning betrokken wardt. Vo gens haar wordt de situatie van r~ kerk in de grote stad met de da erger. DEN HAAG In ons bericht gisteren over de verhoging van loongrens voor de verplichte ziekt», fondsverzekering stonden twee s*.p' rende fouten. De loongrens is ths :n niet 133.800 maar 14.850. De maiie mum premiedagloongrens bedraagt#® het ogenblik 48 en niet 43. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De her vormde synode heeft, zij het zon der enige geestdrift, de bepalin gen betreffende de buitengewo ne wijkgemeente in wording (BWIW) weer met vijf jaar ver lengd. Daarbij heeft de synode ook een regeling aanvaard voor die minderheidsgroepen die te klein zijn om BWIW te worden omdat ze niet in- staat zijn een predikant te onderhouden. Voor hen zal de provinciale kerk vergadering voortaan onder goedkeu ring van het breed moderamen der generale synode een noodvoorziening kunnen treffen voor de bediening van woord en sacramenten en het pasto raat. Gedacht wordt aan een pasto raal medewerker, een hulpprediker, een vicaris of een predikant van een andere gemeente. In de discussie wilde ds. Ph. A. War ners (Utrecht) maar meteen man en paard noemen zoals hij zei. In 75 pro cent van de gevallen gaat het om plaatsen waar een gereformeerde bondskerkeraad weigert ruimte te ge ven aan een andere modaliteit van prediking en catechese. Halsstarrigheid Ds. Warners vond dat verdrietig. In zijn eigen gemeente blijkt het moge lijk prettig met de bonders samen te werken. Waarom kan dat niet zodra de gereformeerde bond in de meer- derheid is. Hij sprak van grote hals- l starrigheid. Ds. H. Binnenkamp (Boven-Har- dinxveld) stelde dat beschaamdheid past. Wij zijn zo aan de waarheid van Gods Woord ontzonken dat er twee verschijningsvormen van de kerk in een plaats kunnen zijn. Hoewel hij toegaf dat er ook niet-theologische factoren meespeelden, was voor hem toch de kern dat de bondskerkeraden in de BWIW niet het belijden van de kerk herkennen zoals art. 10 van de kerkorde dat omschrijft. Assessor ds. G. Wursten (Sprang) wilde weten of de vragen van de be lijdenis ook worden doorgepraat. Waar liggen de grenzen van art. 10? Worden de hervormd-gereformeerde kerkeraden ook geruggesteund door visitatoren-generaal als het om deze dingen gaat? Spelen er van de kant van de minderheden ook geen niet- theologische factoren mee? Ook ds. W. Kalkman (Driebergen) wilde weten hoezeer in de gesprek ken de objectieve gegevens functione ren wat de gemeente van Christus is. Prof. dr. G. C. van Niftrik kon best begrijpen dat kerkeraden objectief willen opkomen voor de waarheid Gods en daarom nee zeggen tegen een andere modaliteit. Maar, zei hij, de objectieve waarheid bestaat niet zon der subjectieve belijders. God woont niet alleen te midden van de cherubs. Hij troont ook op de lofzangen Israels. Hij pleitte voor de erkenning van de dialectiek tussen de waarheid Gods en de mondigheid van belijden de mensen. Je kunt over de waarheid niet beschikken als een bonbon in een doosje. Natuurlijk heeft het ob jectieve het primaat, maar niet als een verstarde norm waaraan je alles in de kerk kunt afmeten. Voldaanheid Ds. g! J. Voortman (Oud-Vosse- meer) drong aan op pressie op de predikanten. Hij constateerde dat ze in dorpsgemeenten vaak niet tegeno ver andere modaliteiten de houding durven aannemen die zij in de stad wel aannemen Qit angst voor hun kerkeraad. Aan de andere kant wil de ds. Voortman ook pressie op de BWIW's. Vaak heeft men daar geen behoefte meer de muur te doorbreken vanuit een zekere voldaanheid: men is waar men wezen wou. Ds. Warners stelde voor de leden van de BWIW te doen deelnemen aan de zesjaarlijkse stemming. Hij achtte het goed denkbaar dat in plaatsen met veel importbewoners de minder heid op de duur een meerderheid wordt. Hoewel hij er zich van bewust was zo een onheilige stembusstrijd in vele plaatsen te ontketenen, was hep dat toch liever dan de huidige starring der fronten. Goederen Secretaris-generaal ds. F. Landsman noemde deze weg ech» heilloos. Denk eens aan de ingrj pende gevolgen inzake de kerkelljj goederen als een gemeente op manier omgaat. Maar bovendien, 4 impasse kan niet worden doorbrok^ door zo'n machtsstrijd. Daar geestelijke impulsen voor nodig. Ook ds. Groenenberg verzeker dat een doordrukmethode via de 1 jaarlijkse stemming de gespreksr gelijkheden die er nog zijn, groni zal bederven. Bovendien verwacht| hij niet dat een van de huid# BWIW's in de nabije toekomst 1 maakt een meerderheid te halen. Verschillende synodeleden steldj een nieuwe naam voor de BW» voor, zoals bijzondere wijkgemeenl® speciale gemeente, paralelle gemeen!® te, alternatieve gemeente, huisgi meente, of hervormde gemeentel Maar het bleef BWIW, een triell naam voor een trieste zaak. (Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Meningsver schillen over het beleid aan de school voor verpleegkundigen van het aca demisch ziekenhuis der Vrije Univer siteit hebben geleid tot het spontaan aangeboden ontslag van twaalf do centen. Reden: men acht de adjunct- directrice, zuster M. M. van Andel „weggepromoveerd". Zuster Van Andel, wier kwaliteiten hoog worden aangeslagen, heeft een andere functie met behoud van haar status buiten de school van het be stuur van ziekenhuis en school aan geboden gekregen. Zij is daar niet mee akkoord sinds 1961, de oprich ting van de verpleegstersschool, is zij er als adjunct-directrice aan verbon den en heeft rechtskundig advies gevraagd voor door haar eventueel te nemen stappen. Meningsverschillen over het beleid tussen haar en de vorig jaar benoem de directeur, de heer J. Sorgdrager, zijn de oorzaak van de huidige moei lijkheden. Als gevolg daarvan stelde de heer Sorgdrager enige tijd geleden zijn functie ter beschikking. Dit heeft het bestuur niet willen aanvaarden. Het bestuur is nu tot bovengenoemde beslissing gekomen, als gevolg waar van docenten gisteren drie uur uit protest symbolisch gestaakt hebben. De docenten achten het onjuist dat deze beslissing buiten hen om geno men is en vinden ook, dat zij destijds, tijdig gekend hadden moeten wordetj; in de plannen tot benoeming van d( heer Sorgdrager. Het bestuur heeft meegedeeld nle® op zijn besluit te zullen terugkomen!' Men verwacht van deze zijde gees catastrofe door het aangekondigd» vertrek der 12 docenten van wie men hoopt dat zij alsnog zullen blijven, W geeft men volmondig toe dat dj school een moeilijke tijd tegemod gaat. De leerlingen van de school kunne! het besluit van het bestuur wel billlfl ken. Daarmee in verband staat onge-f twijfeld het liberalere beleid dat d< heer Sorgdrager met betrekking trf het woonhuis van de leerlingen voert NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groent kan: J. C. Schuurman te Putten, dl' bedankte voor Ridderkerk en votf IJsselmuiden. Bedankt voor Maarssen: A. Romei te Wezep; voor Leende: T. Tijsma 1 Sexbierum. GEREF. KERKEN (buiten verl Beroepen te Haren (Gr.): G. te Deventer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2