Kamerleden willen geen ambtenaren bij VN zijn moeten gaan Parlementaire democratie mogen we niet verlaten Maanauto" komt niet terug „Freule" en Goedhart in Kamer gehuldigd Scherper zien onderweg door melk onderweg Zijlstra rapporteert Luns en Udink Indonesië rekent Van Riel in Eerste Kamer: op verdubbeling -■ olieproduktie Duynstee had Worm in chocola en pleister in brood gevonden Kamer nog te veel een elite Kwart eeuw lid parlement Voor nemen bodemmonsters Rijdt veilig met melk Nederland krijgt een reizende ambassadeur 11 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 ZIJLSTRA (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nederland neemt in de delegatie naar de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties Kamerleden op. Dat is zeer nuttig. Maar belangrijk is vooral, dat de parlemen tariërs in de afvaardiging in hun waarde en verantwoordelijkheid worden gelaten. Nederland, ook als een terugkeer dringend nodig is. Daarom staat in het rapport de vol gende zin: /Hoewel het parlementslid in principe voor de gehele zitting be schikbaar zal dienen te zijn, blijft de verantwoordelijkheid voor belang rijke ontwikkelingen en gebeurtenis sen in Nederland bestaan. Dit is de opvatting van het lid van de Tweede .Kamer, drs. R. Zijlstra, die deze zittingsperiode van de Algemene Vergadering Nederlandse afgevaardigde is. Zijn collega-Kamerleden me vrouw drs. J. F. Schouwenaar- Cranssen, liberaal lid van de Eerste Kamer en ir. P. A. M. Cornelissen (kath.v.) zijn het met hem eens. Drs. Zijlstra zegt: De parlementariër zal tijdens zijn werk en verblijf in New York niet in de ambtenaar opgaan. Weer terug in Nederland schreef drs. Zijlstra, die zich door de ARP en CHU had laten afvaardigen, over de parlementaire verantwoordelijkheid en de ambtelijke plicht in de Neder landse delegatie een rapport, dat hij aanbood aan minister van buiten landse zaken mr. Luns, de minister van 'ontwikkelingshulp drs. Udink, aan de Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, de fraktievoor- zitters van de ARP en CHTJ en aan de partijvoorzitters. Mevrouw Schouwenaar-Franssen en ir. Cornelissen onderschrijven dit rapport Zorg Drs. Zijlstra schrijft over de goede samenwerking en de vaak vriend schappelijke banden met de ambte lijke leden van de delegatie en de vertegenwoordigers van de vrouwen organisaties en de vakcentrales. Maar, vervolgt hij, het evenWicht tus sen politieke verantwoordelijkheid en ambtelijk functioneren moet naar twee kanten met de grootste zorg be waard blijven. Uit de toelichting van drs. Zijlstra blijkt, 'dat het voor een Kamerlid moeilijk kan zijn zich te houden aan fastructies, die door ambtenaren van 'Uitenlandse zaken worden gegeven. Mst] rfcuit u Het zou mogelijk zijn, dat je als bijvoorbeeld een belangrijke resolutie aan de orde komt in verband met het rassenvraagstuk je volgens zo'n amb telijke instructie tegen het eigen ge weten in moet stemmen. Gedurende de zittingsperiode van 15 september tot 15 december verga dert de 'Nederlandse delegatie drie keer per week. Maar deze vergade ringen zijn onvoldoende voor het be waren van het juiste evenwicht. Afzonderlijke gesprekken tussen het hoofd van de delegatie en de Ka merleden zijn nodig. De ambtenaren moeten niet buiten de Kamerleden om instructies over bepaalde kwesties aan Den Haag vragen. Het initiatief van het vragen van Instructies moet van de Kamerleden uitgaan. Op deze wijze, aldus het rapport, kunnen frustraties worden voorkomen. Voorbereiding Drs. Zijlstra, die zes boeiende we ken heeft gehad in New York, is over de voorbereiding van de missie even min te spreken. Het gaat weer over de verantwoordelijkheid van het Ka merlid. De 'instructies aan de delegatie moeten van tevoren in een openbare vergadering van de vaste commissie voor buitenlandse zaken aan de hand van de agenda van de Algemene Ver- wijze weten de parlementsleden waar gadering worden behandeld. Op deze ze aan toe zijn. Dit jaar zou een dergelijke verga dering van de Kamercommissie wor den gehouden. Maar door de overval In Wassenaar is de vergadering niet gehouden. Een andere grief is, dat de parle mentaire delegatieleden zo laat wor den aangesteld, dat er geen tijd meer is voor voldoende voorbereiding. Ook is het gewenst, dat deze delegatiele den gelijktijdig met hun werk star ten. Andere wensen, die in het rap port worden genoemd: Uitvoerige briefing op het departe ment van buitenlandse zaken Zorvuldige introductie en oriëntatie over het werk van de Ver enigde Naties in New York. Onderbreking Er is nog een zaak, die de Neder landse parlementsleden dwars zit Gedurende de zitting van drie maan den van de Algemene Vergadering kunnen de Nederlanders alleen op eigen kosten het verblijf in New York onderbreken voor een reis naar AMSTERDAM Bij de Amster damse keuringsdienst van waren kwamen vorig jaar 281 klachten bin nen. In limonade flessen werden riet jes aangetroffen, in chocolade een scheermesje en wormen. Verder werd in brood naast talloze andere onge rechtigheden en pleister en eenmaal relfs een lucifersdoosje ontdenkt. Conclusie: een terugreis moet mo gelijk zijn zonder dat dit voor eigen rekening komt. Het financiële argument mag nooit een belemmering zijn. „Het is duide- I lijk", zegt drs. Zijlstra, „dat we niet j terug zullen vliegen als de kat thuis I op sterven ligt." Landboutc Wat die binnenlandse politiek be treft is drs. Zijlstra uit New York teruggekeerd om aanwezig te zijn bij de behandeling van de landbouwbe groting in de Tweede kamer. Die be handeling was voor ham op een gege ven ogenblik het belangrijkste. Na het landbouwdebat Is hij niet weer naar New York teruggekeerd. De afgevaardigde van de PvdA in de Nederlandse delegatie, de heer W. Wierda, had nog meer met deze moeilijkheid te kampen. Als voorzit ter van het NAVO-parlement in Den Haag had hij belangrijk politiek werk te doen. Maar zelfs dit voorzit terschap rechtvaardigde geen vergoe ding van een heen-en-weer-reis. De heer Wierda is als gevolg hier van pas eergisteren naar New York vertrokken.... De afgevaardigde van de ARP en CHU hoopt nu, dat naar aanleiding van zijn nota, die hij schreef aan de hand van zijn ervaringen, een ge sprek wordt gehouden, zodat het par lementaire werk in New York opti maal kan worden. Werkelijk nuttig Drs. i Zijlstra is overigens vol lof over de zes weken, die hij in New York is geweest.. In Nederland wordt niet altijd even gunstig gedacht over het werk van de Verenigde Naties. Het Nederlandse Kamerlid zegt: Drie maanden lang zijn 3:000 mensen uit 127 landen bezig. Al die tijd wer ken ze en trekken ze met elkaar op. Beweer niet, dat dat niet nuttig is. Er bestaan veel contacten en ver bindingen, die je in deze wereld niet voor mogelijk zou houden. Aan de andere kant is het waar, dat de grote politiek in de wereld buiten de Verenigde Naties om wordt gemaakt. Bij de kleine landen merk je dan ook steeds meer frustraties. Drs. Zijlstra was lid van dc tweede commissie. Dat wil zeggen, dat hij de hele behandeling en ook wording meemaakte van het bekende docu ment voor de strategie in het tweede ontwikkelingsdecennium. Dit docu ment, dat met enige plechtigheid door de Algemene Vergadering is aan vaard, is beslist van betekenis. Er zijn afspraken gemaakt en men wil zich binden. De Verenigde Naties zijn hem mee gevallen. Dit lichaam kan de wereld inderdaad verder helpen. Met deze indruk keerde de Neder landse afgevaardigde zaterdag voor een week terug. De maandag daarop dook hij onmiddellijk in de Neder landse land- en tuinbouwproblemen. Om daarna direct zijn rapport aan de ministers Luns en Udink en aan an deren te brengen. Ter wille van de Verënigde Naties.... BERT DE JONG. DJAKARTA De directeur van i de Indonesische staatsoliemaat- schappij Pertamina heeft voorspeld dat Indonesië tegen het eind van dit I decennium één van de voornaamste olieproducerende landen ter wereld zal zijn. De huidige productie zal naar verwachting binnen twee a drie jaar meer dan verdubbelen. Bovendien zal Indonesië de andere oliemaatschappijen niet om hogere inkomsten behoeven te vragen, aan gezien de betaling in de vorm van olie in een vast percentage van de productie geschiedt, die de Pertamina doorverkoopt. Trots als een „echte" visser kwam de heer R. Mulder gister middag de keuken van het Hiltonhotel in Amsterdam „bin- nenstrompelen". Immers, hij droeg in zijn armen de op een na grootste snoek ooit in Neder land gevangen. Na veertig minu ten vergeefse strijd gaf deze snoek met een lengte van liefst 120 centimeter en een gewicht van 29,5 pond zich gewonnen. De heer Mulder, al jarenlang kelner bij Hilton-Amsterdam, viste met een grote voorn aan een dreg met zijn werphengel met 30/100ste draad bij wind stilte op de Vinkeveense plassen. De koks van Hilton waren on middellijk ter plaatse om de snoek (nog levend) te taxeren. De steelpan zal waarschijnlijk wel iets te klein zijn DEN HAAG Waarom heeft het kabinet staatssecretaris Duynstee (luchtmachtzaken) niet laten aftreden? Deze vraag stelde gistermiddag senator mr. Van Riel, tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Mr. Van Riel zei, dat de staatsse cretaris blijk had gegeven van volko men andere opvattingen dan de mi nister van defensie en de beide an dere staatssecretarissen en wel op het gebied van de stijging van de de fensiebegroting, de internationale taakverdeling en de betekenis van de marine. „Dat verschil van inzicht had voor de heer Duynstee aanleiding moeten zijn om af te treden," aldus de heer Van Riel. reed en dan is het voorbarig, nu al te spreken over samenwerking als men het programma niet kent." Dr. Van Hulst vond het jammer dat radio en tv, die mede met gemeen schapsgeld werken, de schijn wekken dat ze sabotage in de hand werken. Ten slotte beklom hij, zoals hij het zei, „het hobbeljaard van de CHU", om het gezag te bespreken. Hij vroeg begrip te hebben voor het opstaan van groepen, die een eigen toekomst verwachting hebben. In samenwer king met de overheid zullen spelregels vastgesteld moeten worden. Er moet evolutie zijn en geen revolutie." Prof. Van Hulst was van mening dat het kabinet-De Jong de afgelopen jaren veel tot stand heeft gebracht. Het zedelijkheidsbeleid op het terrein van de justitie kon Van Hulst belang rijk volgen. Hij noemde de samenwerking van. de drie christelijke partijen een daad Mr. Van Riel wilde ook weten of van bepaaMe politieke allure. „Wat het kabinet weet dat kort geleden I tweemaal Russische middelzware bommenwerpers Noord-Nederland hebben aangevlogen, waarbü ze de waarde van onze waarnemingssyste- men op verschillende hoogten exact hebben kunnen aftasten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het feit herdacht dat 25 jaar geleden de voorlopige Staten-Generaal voor het eerst bijeenkwamen. Kamer voorzitter Van Thiel en minis ter Klompé (CRM) hielden beiden een korte toespraak. Volgens de bewindsvrouwe is „Den Haag" voor velen „een verre en vreemde stad geworden". Er is sprake van een verwijdering tussen regering en parlement aan de ene kant en de individuele burger aan de andere kant. Na dertien jaar praktisch opgeslo ten leven in haar kamer is Susan Wiley uit Los Angeles in een kin derziekenhuis opgenomen. Zij is niet in staat te spreken, draagt luiers, heeft een achtergebleven spieront- wikkeling en de geestelijke vermo gens van een kleuter. Haar vader van 70 en haar moeder van 50 jaar zijn gearresteerd. Volgens artsen kan Susan in twee jaar een gewoon meisje worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tijdens een informele bijeenkomst in het gebouw van de Tweede Kamer zijn freule Wttewaall van Stoet wegen en de heer Goedhart gistermorgen gehuldigd omdat ze 25 jaar lid zijn van het parle ment. De heer Goedhart is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau! freule Wttewaal heeft deze onderscheiding reeds. Kamervoorzitter Van Thiel vond dat over de freule nauwelijks iets nieuws te vertellen was omdat alles al in de kranten heeft gestaan. Hij vertelde hoe zij vlak voor de huldi ging hem had gevraagd "niet te gek ke dingen over mij te vertellen, want ik heb in al die vraaggesprekken .al zoveel moeten liegen". Van Thiel: "Dat bedoelt ze natuur lijk anders. Want uit al die inter views kwamen steeds twee karakter eigenschappen duidelijk naar voren: de freule is zeer voortvarend en zeer gedecideerd, ze weet wat ze wil en dat zal de CHU-fractie in de loop van de jaren ook wel gemerkt hebben". De freule werd een kwart eeuw ge leden benoemd tot lid van het nood- parlement en is daarna steeds met grote meerderheid herkozen "zonder", zo zei de kamervoorzitter, „mag ik het even onaardig zeggen?, zonder electo rale concessies te moeten doen". Frans Goedhart heeft volgens de voorzitter zowel in als na de oorlog, laten blijken een man van moed en van initiatief te zijn. "En hij is geble ven wat hij was". De versierselen van de commandeursorde werden de heer Goedhart omgehangen door zijn vrouw. Na deze twee korte toespraakjes werd een dronk uitgebracht op de ju bilarissen en vertelde Goedhart een en ander over zijn ervaringen in de oorlog, toen hij ondergronds werk deed. DUBLIN In Ierland zijn de ban ken na een half jaar gesloten te zijn geweest, wegens een marathonstaking van het personeel, gisteren weer voor het publiek opengegaan. Men verwacht zekér tot januari be zig te zijn met inhalen van de enor me achterstand en de miljoenen on gedekte of onverzilverde cheques, die door vrijwel iedereen zijn uitgegeven of aangenomen. De kiezer krijgt een 'gevoel van machteloosheid omdat Kamer en re gering nog te veel een elite vormen en nog te veel de indruk wekken met weinigen de macht over velen te heb ben. Er wordt te weinig aandacht be steed aan de individuele burger en het thuisblijven van veel mensen bij de verkiezingen is volgens de minis ter in dat opzicht een teken aan de wand. Verslapt Aan de ene kant verslapt volgens haar de laatste jaren de invloed van de volksvertegenwoordiging. Daar voor zijn een aantal oorzaken. Zo wordt de staatstaak steeds groter en •het beleid steeds internationaler, bij voorbeeld op het gebied van economie en defensie, en daardoor vermindert de invloed van de Kamers. Toch zijn er volgens minister Klompé wel corrigerende invloeden. De werkwijze van de Kamer is ver anderd wat onder meer blijkt uit de openbaarheid van de verschillende commissies. Het parlement doet zich steeds meer gelden op verschillende terreinen, waar het zich heel lang niet mee bemoeid heeft. Kamerleden maken deel uit van de delegaties naar de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties en naar de Wereldhandelsconferentie. Er is een immense vloed ontstaan van Kamervragen aan de ministers en de contacten van de bewindslieden met de parlementsleden zijn veel uitge breider geworden. Minister Klompé is overwegend op timistisch: „Als ik de plus- en de minpunten tegen elkaar afweeg, zie ik toch een redelijke mate van even wicht in de verhouding tussen rege ring en parlement". Het parlementai re stelsel is volgens haar beweeglijk, maar toch in de kern hetzelfde geble ven. „Het bergt nog steeds de moge lijkheden in zich om een passend antwoord te geven op de uitdagingen van deze tijd in een vrij en democra tisch Nederland". Ook in de Eerste Kamer is gisteren de instelling van de voorlopige Sta ten-Generaal herdacht. Voorzitter M. de Niet zei, dat de democratie uitgaat van de ongelijkheid maar gelijkwaar digheid van alle mensen. „Democratie gaat tevens uit van het besef, dat wij onszelf het beste dienen door elkaar te dienen en door elkaar in bedwang te houden, door ons tegen elkaar te beschermen". „Het heeft lang geduurd voordat de parlementaire democratie in ons land na de oorlog weer kon functioneren. Het was beter geweest indien de re gering terstond na de bevrijding in gemeen overleg was getreden met de gezuiverde Kamers van 1940 om met hen tot een oplossing te komen", al dus minister-president De Jong. Koploper Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de a.r.-fractie in de Eerste Kamer, zei niet zo enthousiast te zijn over de Nederlandse politiek. Dat is volgens hem niet in de eerste plaats te wijten aan het kabinet, maar aan de onvol doende visie en onduidelijkheid van het Nederlandse politieke leven als zodanig. Dr. Berghuis vond dat de enige nieuwe constructie die van belang is, afkomstig is van de drie grote chris telijke partijen. „Ik bert daarvoor een van de gangmakers geweest en ik ben blij eraan meegewerkt te hebben de koers naar links van het centrum te krijgen." Volgens dr. Berghuis is prof. Steen kamp (kath.v.) koploper geworden wat de vernieuwing betreft. „Als de KVP zijn opvatting overneemt, wordt die partij koploper, wat tot dusver de ARP is geweest." Voor PvdA Dr. Berghuis stelde dat zjjn fractie samengaan van de drie christelijke partijen met de PvdA en niet met de VVD prefereert. „Maar de PvdA zal dat waar moeten maken. Zij zal een uitspraak moeten doen. Voor ons is het gezien de programma's van VVD en PvdA geen zaak van lood om oud ijzer." Voorbarig Prof. Van Hulst, voorzitter van de c.h.-fractie, vond het vreemd dat dr. Berghuis zegt met de PvdA te willen samenwerken. „Het programma van de PvdA komt pas half februari ge- tussen de drie partijen plaatsvindt, is een nog nooit vertoond verschijnsel sinds de Napaleontische tijd." Mr. Niers, sprekend voor de KVP, concludeerde dat de drie christelijke partijen gereed staan voor een nieu we start. De anti-KVP-resolutie van de PvdA noemde hij een ondeugde lijk middel voor een ondeugdelijk doel. De afgevaardigde van de PvdA, de heer Broeksz. zei over de abortuswet geving „anderen geen rechten te ont houden, omdat men er zelf geen prijs op stelt." Over pornografie merkte hij op: „Als volwassenen kennis willen nemen van pornografie, wat gebeurt er dan voor ergs?" Groep Drogendijk: Geen reden voor nieuwe partij (Van onze parlementsredaktle) DEN HAAG „Daarom ontgaat ons de reden voor het oprichten van weer een nieuwe partij. Wij menen, dat het beter is samen op basis van de Bijbel te zoeken naar de weg, die wij als christenen heden ten dage in de politiek hebben te gaan." Dit antwoord krijgt de Werkgroep Bundeling (Christelijke Solidariteits- partij) op haar open brief aan de groep uit de ARP van prof. Drogen- dijk, die de brochure "ARP Quo Va- dis" aan de kiesverenigingen zond. De groep geeft de uitgetreden radi calen toe. dat de christelijke politiek herkenbaar moet zijn. Maar men mag niet voor het politiek handelen soli dariteit met de politieke doelstellin gen van anderen laten prevaleren on geacht het levensbeschouwelijk standpunt. „In de praktijk betekent dit", aldus de groep, „dat men een programma aanhangt, dat meer op een pragma tische dan op een confessionele grondslag berust." Een christen, aldus het antwoord, moet niet kiezen voor socialisme of liberalisme, maar met gelijkgezinden een voorhoede vormen. De groep heeft de kiesverenigingen een tweede brief gestuurd, waarin wordt uiteengezet, dat het rondzen den van de eerste brief als uitdragen van bezorgdheid gewettigd was. Op het verzoek van kiesverenigin gen namen te noemen van kandida ten voor de Tweede Kamer, wil de groep niet ingaan. Dat moeten de kiesverenigingen zelf doen. De groep deelt nog mee opnieuw tal van adhesiebetuigingen te hebben ontvangen, waaronder die van vijf kiesverenigingen. MOSKOU Het achtwie- lige automatische voertuig dat sinds gisteren op de maan staat zal niet naar de aarde terugke ren. Het voertuig werd gisteren uit de Loena-17 gelost nadat de ze onbemande Russische sonde een zachte landing op de maan had gemaakt. Het voertuig lijkt op een overdek te badkuip op acht wielen met spa ken en het wordt nog steeds vanaf de aarde radiografisch bestuurd voor het nemen van bodemmonsters. De resul taten van de chemische analyse wor den onmiddellijk naar de aarde ge seind. De auto, Loenokhod genoemd, is volgens de Russische geleerden pas de eerste uit de reeks die een Marso- khod en een Planetokhod zou kunnen omvatten. Khod is het Russische •woord voor beweging. De „maanauto" neemt proeven in een straal van twintig meter van de landingsplaats. Zij is uitgerust met een Franse reflector voor laserstralen voor de plaatsbepaling op de maan, aldus Tass. Eerder hadden zowel Tass als het Britse observatorium in Jodrell Bank en het observatorium in Bo- chum gemeld dat de Loena-17 om 5 uur gistermorgen een zachte landing had gemaakt in het ge bied dat Regenzee wordt genoemd en dat de signalen van het ruimte schip uitstekend doorkwamen. Kort voor de landing werden foto's van de landingsplaats overgeseind. Tegen half acht reed de maanauto over een speciale brug de Loena-17 uit. De Loenochod heeft allerlei we tenschappelijke instrumenten, vlag gen en emblemen van de Sow jetunie en ook een beeltenis van Lenin aan boord. Kaminski, directeur van het Duit se observatorium, zei dat de Loena-17 een sterk verbeterd model van de Loena-16 is, welke in september de eerste automatisch vergaarde maan- monsters naar de Sowjetunie heeft teruggebracht. DEN HAAG De heer M. F. Vige- veno, thans ambassadeur in Belgrado, zal binnenkort benoemd worden tot ambassadeur in algemene dienst. Hij zal als zodanig belast worden met speciale opdrachten, in het bijzonder op het terrein van de Oost-west ver houding en de Europese veiligheids problemen. Dit is de maanzwerver of maan auto, die na de zachte landing van de Russische Loena-17, de maanbodem verkent. De Russen willen hierdoor aantonen, dat door onbemande maanvluchten zonder risico's hetzelfde resul taat kan worden verkregen als met bemande reizen. Op de foto verlaat de (getekende) maan auto de Loena-17.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11