Ab Goubitz leidt 25 jaar de ochtendgymnastiek n Staat U allen klaar?" VROEG OP Prijsmeldingen Hier en Nu in overvloed KRO's bijdrage milieubeheer LEGENDEN PIANISTEN HERINNERING Omroep 2000 wil als Radio Oranje in ether Ook Michael heeft nu goede hoop K DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 (Van onze radio- en tv.redactie) HILVERSUM „De ochtend- mnastiek"dat is een van e radioprogramma's waarvan het gevoel hebt dat ze „er al- d zijn geweest", en bovendien B van die zeldzame, die altijd g dezelfde stem in de huis- jner brengen. De idee van „altijd al geweest" ook de Hilversumse sport kar, nu hoofd van de afdeling ort- en jeugdzaken van de ge- eente, Ab Goubitz niet smd: hij kan zich de tijd niet eer heugen (nu ja, bij wijze n spreken!) dat hij het zon- die dagelijkse rubriek deed. Pant „de ochtendgymnastiek" jubi- rt Ze is er niet „altijd", maar wel i kwarteeuw geweest. Een radioru- lek die ontstond onder Radio Her- zend Nederland, op 1 december JHet was toen nog die heerlijke ech- i ouderwetse radiotijd, waarin men niet teveel deed met platen en n banden nog geen sprake was. Iet plan om gymnastiekuitzendin- j te beginnen teneinde de mensen s en met losse spieren aan de dag- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM NCRV'! actuali- sitenrubriek Hier en Nu ondervindt irblijdende respons op de via de levlsle gedane oproep tot melding i- van prijsstijgingen die "opmerkelijk" eten worden geacht. Er zijn al meer dan duizend he llichten binnengekomen en de meeste betreffen verzekeringspre- mies, dienstverleningen en levens- ";n. Er Is een extra team erkers gerecruteerd om al het materiaal snel te kunnen verwerken. Op 27 november zal het eerste oyerzicht in Hier en Nu via de tófbuis worden gegeven. Onder- er zal worden aangetoond, dat zich e prijsstijgingen voordoen waar- lee doorberekening van loonsverho- ingen niets hebben te maken. Hier en Nu wil de inzameling van achten volhouden tot enkele weken i januari, om mede te kunnen con- lateren hoe de invloed van de ver oogde BTW op de prijzen het leest merkbaar is. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ook de KRO- elevisie blijft niet achter in de al- emene actie tegen de milieuvervui- ing. Er staan drie documentaires op bet programma, waarvan vanavond e eerste op het scherm komt (Ned. 10.20 uur). "Zelfs het onkruid ver- gjaat", is daarvan de waarschuwen- a e titel. o De "tekenen aan de wand", zeggen programmamakers, zijn er al jaren. 1939 telde Nederland nog 316 be- Roonde ooievaarsnesten, nu zijn er og maar 24. Hoewel het niet met ekerheid valt te zeggeen, wordt deze warming in de vogelwereld toch lede geweten aan het gebruik van unstmest en chemische bestrijdings- ilddelen, want ook andere vogels iten verstek gaan. De sloten en pias- in raken vervuild, evengoed als de vieren. Wel heeft men zeldzame natuurge- ieden veilig gesteld, maar stukje lij beetje wordt ook hieraan geknab- eld door het verschijnen van bijv. adustrieën of hoogbouw juist aan de and van die reservaten. Voor deze eerste aflevering is ter Bustratie gefilmd in twee gebieden U Kampen: de Ramspol in het Ke- elmeer en de Matenbroekerpolder. taak te laten gaan, moest dus „le vend" worden uitgevoerd: in die da gen op zichzelf geen probleem. Wel moest men iemand bereid vinden om het programma dagelijks (behalve zondags) te komen leiden op het on gerieflijke uur van kwart over 7, en, aangezien men ook degenen die wat later begonnen wilde bedienen, nog eens om kwart over 8 ook. Men keek dus uit naar iemand in de buurt, want het was toen nog uit gesloten dat een sportleraar eventjes in zijn auto kon stappen om naar de studio in Hilversum te rijden. Het oog viel op de heep Ab Gou bitz, leraar lichamelijke opvoeding aan de Hilversumse scholen, en o vreugde, hij voelde er wel voor, al betekende het voor hem dagelijks vroeg opstaan en om 7 uur in de stu dio te staan. Omdat het twee uitzendingen per dag gold, kretg hij assistentie van mejuffrouw Wil Bot. Maar juist bin nen het jaar vond de inmiddels opge richte NRU tweemaal een kwartier gymnastiek in het ochtendprogramma wel wat veel: gebleken was ook dat het tijdstip van 8.15 tot 8.30 uur niet zo best. was gekozen. Het was een voudig te laat. Daarom verviel de tweede uitzen ding en bleef alleen het eerste kwar tier (vele jaren later gereduceerd tot tien minuten), waarbij mejuffrouw Bot afschMd nam. In die eerste jaren deden allerlei legenden omtrent de ochtendgymnas tiek de ronde. Men was als luisteraar toen nog niet zo vertrouwd met de mogelijkheden van een radiostudio, men meende dat zo'n ruimte alleen bestond uit een kamer met een stoel en een microfoon erin. In alle ernst ging het verhaal rond, dat Ab Goubitz 's morgens aan een dikke sigaar trekkend in een fauteuil zittend zijn commando's gaf, terwijl elders in een kamer een pianist meespeelde. Anderen wisten te ver tellen. dat in de gang van de studio he' hele radiopersoncel moest aantre den om achter de dichte deur mee te gymnastieken. Een beetje geheimzinnig bleef het allemaal. In werkelijkheid stond de heer Goubitz 's morgens voor een groep leerlingen van Hilversumse scholen en/of leden van plaatselijke gymnastiekverenigingen en had hij wel iets anders te doen dan dikke sigaren te roken in een leunstoel. Hij heeft het klaargespeeld, zeven tien jaar lang dagelijks die vroege tocht naar de studio te ondernemen, zonder éénmaal te laat te komen. Al leen voor zijn vakanties werden afle veringen on de plaat gezet. In 1962 werd hij benoemd in zijn huidige functie. De heer Goubitz was toen 52 jaar en de NRU achtte het toen welletjes: de uitzendingen wer den van toen af aan op de band op genomen. Men kan er nu enige achter elkaar vastleggen, zo kost het Ab Goubitz wel evenveel, maar geen da- ge'iikse arbeid meer. Ab Goubitz bleef 25 jaren op zijn post (en met veel genoegen), de pia nisten echter kwamen en gingen. De eerste, die het kort deed, was Ger Roos. Op htm volgenden Lo van de Werf. Fred Kroon en Tonny Schif- ferstein. Zij volgden elkaar binnen twee jaren tiid op. In 1947 verscheen pianist Arie Snoek ten tonele en hij hield vol, 18 jaar lang. Het werd een hechte samenwerking tussen de heren Goubitz en Snoek. Tenslotte beerenen ze elkaar op een wenk. Arie Snoek componeerde boe ken vol e'gen wiisies en toen hi.i in 1965 werd gepensioneerd, stonden h-m de tranen in de ogen bij het afscheid van juist die ochtendgym- na«/?»k. Jtx-wpI hij in vele NRU-pro- gramma's begeleider was. Ook Ab Goubitz soeet het geducht, na zoveel jaren ziin trouwe üianist te verliezen, maar hij vond in Jacques PARAMARIBO In Paramaribo heeft de politie een 20-jarige jonge man aangehouden nadat hij zijn neef met een geweer had doodgeschoten. De jongeman was van de jacht te ruggekeerd en vertelde dat hij een tijger had doodgeschoten. Omdat z*n neef dit niet geloofde, daagde hij hem uit om op een afstand te gaan staan, zodat hij z'n schietkunst kon demon streren. De rare vogels. TV-serle voor de jeugd. 19.30 TopPop: Pop show. STER: 19.55 (K) Recla me. NOS: Ï0.00 <K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. AV RO: 20.20 Peyton Place. TV- feuilleton. 21.10 (K) De Me- neertjes. 21.11 (K) Muziek ls Hilversum I. 402 ra.: KRO: Troef (in), een kleur- en 11.30 Nieuws. 18.41 Actualltel- klankrijk aThusementspro- ten. 19.00 (S) Licht ensemble gramma. 22.00 AVRO's Televl Schutte, die er nu ook alweer vijf jaren heeft opzitten een beate vol gende begeleider. Het kwartierprogramma, dat de NOS morgenavond om 8 uur op Hil versum 1 uitzendt, zal herinneren aan de afgelopen 25 jaar. Er wordt ge sproken met Ab Goubitz (die ondanks zijn zilveren jubileum nooit in vaste dienst is geweest bij de omroep), Arfe Snoek en Jacques Schutte, maar ook met Riet Vastenhoud, die nu de och tendgymnastiek voor de vrouw leidt, en daarvoor werd gecoached door de heer Goubitz. En wie (na plm. 8000 uitzendingen) nog altijd peinst over de manier waarop de opnamen voor de radio- gymnastiek gebeuren, kan dat in deze uitzending ook vernemen. HILVERSUM In het minst niet afgeschrikt door de weigering van zendtijd die de GOV toeviel, menen de jonge Nijmegenaren die nog altijd actief zijn met hun „Omroep 2000" (zij het na belangrijke koerswijziging) dat zij gelukkiger zullen zijn en nog deze maand zendtijd krijgen na hun aanvrage, die zij in februari indien den. Mr. M. Vrolijk zou hebben laten doorschemeren, dat zij wei goede kans hebben. Oorspronkelijk diende Omroep 2000 zich aan als een sterk alternatieve groep, die satire, bloot en andere hip pe zaken voorstond, maar dat is er nu allemaal schijnbaar af. De organisatie telt, naar de leiders zeggen, 10.000 leden, die helaas geen houders van omroepkaarten zijn, maar wel „tekortkomen in de ether": werkende jongeren, scholieren (geen studenten), bejaarden en gastarbei ders. Er is een verbond van de leden (die allemaal 5 gulden betalen) gevormd en de jonge leiders van nu noemen zich „stuurgroep". Het ls hun bedoe ling enkele maanden 'de programma's te leiden en dan zich terug te trekken opdat het verbond de rest kan doen. Onder deze omstandigheden Is de naam Omroep 2000 wankel komen te staan. Men wil zich nu Oranje gaan noemen: voluit „Radio Oranje voor bezet Nederland". Op televisiezendtijd is de groep niet erg gebrand, liever wil men alleen maar een blok radiozendtijd hebben en dat vullen met informatie en aar dige platen speciaal afgestemd op de mengeling van de leden, hetgeen nog al wat variatie belooft. Intussen zal de groep niet Ingaan op de avances van de VPRO, omdat zij toch geen geldige leden meeb- brengt. Programmasamenwerking zou haar echter wél lijken. Maar of de VPRO daarop nu zit te wachten ls een andere vraag. Of het optimisme aangaande een zendmachtiging gerechtvaardigd is? Een moeilijke kwestie. Wettelijk slaat de aanvrage nergens op. Een adspi- rant-omroep moet 15.000 „geldige" le den meebrengen. Een mini-omroep moet kunnen aantonen, dat hij een bevolkingsgroep vertegenwoordigt, die bij de bestaande omroepen niet of te enenmale onvoldoende aan haar trekken komt en daarom recht op eigen zendtijd mag laten gelden. Maar de mini's krijgen slechts spaarzame zendtijd op radio en tele visie. Eohte blokprogramma's waarin zoveelsoortige groepen naar behoefte kunnen worden bediend, kan men daarin niet onderbrengen. Daarom zal T woensdag (vervolg). 9.00 Radio weekblad voor de woensdag- odchtend: gevarieerd program ma met om 9.40 Schoolradio; om 10.45 Voor de kleuters en om 11.00 Nieuws. 12.00 (S) Strijkorkest. 12.25 Opnieuw uitgebrachte opnamen van Jazit en amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. met solisten. 19.45 Evangelie zier-Magazine. NOS: zonder masker, lezing. 20.00 - English Eccentrics, muziekspel van Malcolm Williamson (opn). 20.55 Hulsvredebreuk, hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag Vandaag. 22.50 Mededelingen. 22.52 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Bticker: licht platenprogram- ma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 1, 402 ra. s icioi- NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het 13.25 Speelruimte: programma 22.50 (K) levende woord. 7.16 (S) Op het met 0-a- gesproken portret, pprstp pphoor- klacdpkp mu- Journaal. TELEAC: 22.55-23.25 eerste gehoor: klassieke mu- muziek, hoorspel en reporta- Modelbegrip in wetenschap en jE1®* tïw ges" <16-00 16 02 Nleuws) (Mhnlelt - les 1 ÏLiffi:1.2 M.d.Mlng.n. Hilversum III, 240 m Hilversum II. 298 m.: AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Johan Willem Friso Kapel. 18.55 Jeugd en ritme. 11.25 Paris vous parle. 19.38 Nieuws. 19 35 Vanavond: geva- 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.U Veraoekplatenpro- "2? SSJ5 ni,™, «jtfh- IR 51 tKi Reclame NOS- nastiek voor de hulsvrouw) Lichte vocale muziek. 10.00 18 55 <K) Journaal STER: 19.00 -35 waterstanden. 9.40 Voor de Nieuws 10.03 Nieuw versche- «Ki Reclame NOS- 19 04 Den kleuters. 9.55 Vier eeuwen mu- "en platen. EO: 11.00 Nieuws. BUi Wkndaag 19 09 Kunst™- *Ws. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 "-"3 Gospel sound - een pro- brtêk KRO19.30 (K) De dwa- Nieuws. 11.03 Aktua-Magazlne: «ramma boordevol muziek, ze wèr^d van Tommy Cooper Nieuws, nieuwtjes, reportages, speciaal voor Jonge mensen. TV-serle STER- 19 55 (K) Re- commentairen en muziek. 11.55 AVRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Pla- claml NOST20.00 (K)Jou£ Mededelingen. KRO: 12.00 (S) tennroerammn ,13 00 Nlenw, naai. STER: 20.15 (K) Reclame. Gevarieerd programma. rteerd Gonk!, een stlekum-krltlsch Programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Zin-tuig nr. 29: kunst bulten het Nederlandse taalgebied. 23.55-24.00 Nieuws. tenprogramma (13.00 Nieuws. (ij 22 13.03-13.06 Radiojournaal). 14.00 KRO- 20 20 (K) De dood van WIJ van het" land; 12.26 Mede- Nieuws. 14 03 Gimmick: pla- Bill Hannachek afl 8 uit de delingen t.b.v. land- en tuin- tenprogramma. 15.00 Nieuws. ,n bouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Ac- 15 03 Arbeidsvitaminen. 16 00 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte pla- TV-scrle Mod Sciiiad. 21.10 bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ae- programma. 22.10 r,„nHnlint <?rw>oiai 21 ,K> tuallteiten; 13.00 - 13.05 Raden ST&Ti ïfSS,. Vvt.üS maar H.DO HataWaoa,: pas- leton. (8). 22.23 Zelfs het on- t°raal gesprek. NCRV: 14.10 (S) kruid vergaat, documentaire Moderne orkestwerken (gr), over milieu-beheer. NOS: 15 00 In 't zilver: voor oudere 22 55-23.00 (K) Journaal. luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kleuters. 16.15 Hoor spel voor de Jeugd. 16.30 (S) België kanalen Ncd. 2 en 10. Jeugdland 17.30 NCRV en 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tie- Bloc: actuele kroniek met mu- nerklanken: Chicago Blues zlkale illustratie. (17.50-18.00) Band. 19.25 Alledag, gezinsma- Overheidsvoorlichting, gazine. 19.50 Keurig Frans. 19.52 Zoeklicht, culturele kro- Hilversum II, 298 m nlek. 19.57 Mededelingen. 20.00 VARA: 7 00 Nieuws. 7.11 Nieuws. 20.20 Europa nu. 20.35 ochtend: gevarieerd program- Getuigen ten laste, thriller Dag woensdag: muziek en ln- van George Robertson. 21.25 formatie (plm. 7.33 Van de Studie en beroepsoriëntering voorpagina). VPRO: 7.54 Deze (2). 22.15 Vergeet niet te lezen. dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 22.50 Nieuws. Actualiteiten. 8.22 (S) Dag 17.02-17.05 [TELEVISIE1 VANAVOND Vaderland 1. NOS: U.eS OO De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18-55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. AVRO: 19.04 (K) NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45 - 11 Schooltelevisie. KRO: 17.00 - 17.40 Kinderpro gramma. BELGIë Kanalen Nederlands I 2 en 10: 17.30 Jevanjong, voor de Jeugd. het wettelijk nog niet zo gemakkelijk zijn, Omroep 2000, alias Radio Oran je, In de ether onder te brengen. Maar wie weet. Ook het r.k. Michael Legioen zit deze maand op een beslissing van het ministerie te wachten en ook deze be houdende kerkelijke groepering heeft goede hoop op een zendmachtiging. Men baseert die verwachting op de verschijning van de EO in de om- roepkring. Het Michael Legioen heeft dezelfde bezwaren tegen de KRO als de EO tegen de NCRV: de principiële godsdienstige beginselen achten deze verontrusten niet meer voldoende uitgedragen. Deae omroeporganisatie staat er anders voor dan Omroep 2000, zij heeft nl. wél „geldige" leden achter zich. Of het aantal genoeg is om als adspirant te kunnen verschijnen (dus met een uur tv en drie uren radio per week) is echter de vraag. Wel zou volgens artikel 19 van de omroepwet een mini-zendmachtiging kunnen worden gegeven. Indien de minister van mening is, dat ook deze kerkelijk verontrusten een eigen stem moeten laten horen. DEN HAAG De vice-premier van Nieuw-Zeeland, J. R. Marshall, heeft gisteren een ontmoeting gehad met minister Roolvink. Hierbij werden de wijzigingen in de bestaande emigra tieregelingen bevestigd. De overtochtskosten naar Nieuw- Zeeland zijn beperkt tot 88 voor een ongehuwde emigrant en 172 voor een echtpaar. Het welbekende duo dat velen horen en niemand ziet: Ab Goubitz en pia nist Jacques Schutte (met bril) be spreken voor de opname even de verschillende ritmes voor de muzi kale begeleiding van de ochtend gymnastiek. Een enkele aanwijzing is daarvoor al genoeg. Vanavond te zien Ne<L 1 AVRO 7.04 uur De rare vogels, daarna Top- pop 8.20 uur Peyton Place. 9.11 uur Muziek is troef. 10.00 uur actualiteiten in Televizier. Ned. 2 KRO 7.30 uur Tommy Cooper. 8.20 uur Mod Sqad: De dood van Bill Hannachek. 9.10 uur Brandpunt special. 9.35 uur De klop op de deur: Het Kraamkloppertje. 10.23 uur documentaire milieubeheer: Zelfs het onkruid vergaat. Vanavond horen te Hilversum 1 KRO 8.00 uur muziekspel (Engels) „English Eccentrics". 8.55 uur hoorspel van Heinrich Böll: Huisvredebreuk. 10.52 uur Conteksrt, discussiemagazine. 11.15 uur Sticker Hilversum 11 AVRO 7.35 uur groot amusementsprogram ma Vanavond. 10.55 uur Zintuig, kunstrubriek (NOS). oerland, augustus igrj. .Vera steeg af, gooide de teugels over de hals van haar paard en liep tot aan de rand van de steile afgrond. Vanaf dit punt kon men ver over het land kijken. Witte stapel wolken gleden langs de zomerhemel, de westenwind speelde door de weiden, ritselde en fluisterde door de kruinen van de bomen en voerde de reuk van bars en warme bosgrond en een nauwelijks waarneembaar vleugje zeelucht met zich mee: dat waas van de verte dat in Vera altijd het verlangen naar de verte wekte en op haar ge zicht en in haar ogen een afwezige uitdrukking toverde. Ze spreidde haar armen uit. Vliegen, dacht ze, je zou zoals soms in een droom moeten kunnen vliegen. Jezelf van de aarde afzetten en wegzweven, gewichtsloos, tot aan de horizon, waar de aarde zich met de hemel vermengde: daar was de zee. Dat onafzienbare blauwe vlak met de witte schuimtoppen van de golven. Een langzaam wegzeilend schip met bolle, door de wind gevulde zeilen, kleiner en kleiner wordend op zijn tocht naar de verte, naar de heerlijke bonte wereld, die vol verrassingen en on gekende wonderen was. "Juffrouw -w, zei op dat moment een stem. "Knappe juffrouw Geschrokken draaide Vera zich om. Achter haar stopd een oude zigeunerin. Op haar hoofd droeg zij een verbleekte, vormeloze hoed piet een brede, treurig omlaag han gende rand. Grijze haarslierten vielen over haar donkere gezicht met de diepe rimpels, waarin zich het stof van ontelbare wegen leek te heb ben vastgezet, terwijl haar ogen Vera met de melancholische blik van haar volk bekeken. Een kleine, haveloze, ongelooflijk smerige jongen hield zich aan haar brede pofbroek vast. Hij was amper vijf of zes jaar oud, maar zijn zwarte ogen leken precies zo oud en wijs als die van de vrouw. "Ik wilde je niet aan het schrikken maken, kindje", zei dc zigeu nerin, terwijl ze haar hand met het smekende gebaar uitstrekte, dat haar gedurende haar rusteloze zwerftocht door de landen geheel eigen geworden was. "Geef ons in hemelsnaam een aalmoes, we zijn helemaal alleen op de wereld, mijn onschuldige kleinkind en ik en we hebben dagenlang al niets meer gegeten." Vera knikte, haalde uit de zak van haar rijkostuum een roebel cn legde het geldstuk in de geopende hand. Ze wist heel goed dat de oude vrouw loog. Een zigeunerin trok nooit alleen door het.land. Zij hoorde vast en zeker bij een stam die voor een paar dagen of weken hun kamp in deze bossen had opgeslagen. En dit 'kleine, onschuldige kleinkind' had beslist al leren stelen voor het goed en wel kon lopen. Dat was echter helemaal niet belangrijk. Het hoorde er bij. Je liet een zigeuner niet verder trekken voor je hem een aalmoes had ge geven - als je jezelf tenminste niet aan de wraak van de duistere machten waar zij over beschikten wilde blootstellen. De zigeunerin pakte het geldstuk aan en liet het in haar broekzak verdwijnen. Daarbij staarde ze naar de palm van Vera's hand, ter wijl er een peinzende uitdrukking over haar gezicht glee "Geef mij je hand, kindje. Laat mij die lezen." "Waarom?" vroeg Vera verward terwijl ze haar hand wilde terug trekken. Zo ver kwam 2e echter niet meer. De bruine, knokige vingers van de oude vrouw sloten zich om haar pols en hielden die vast. Smidje Verholen en de rare alchimist 64. Enkele dorpelingen slenterden nieuwsgierig naderbij en verwachtten, dat die slome met zijn snor en bolhoed wel een vreselijk pak slaag zou krijgen. Tot hun grote ver wondering liep alles ech ter heel anders af. Smidje Verholen greep namelijk de uit zijn evenwicht ge raakte Stef snel beet, tilde hem van de grond en droeg hem de smidse binnen. Stef was volkomen mach teloos in de ijzeren greep van de smid en even later hing hij als een zij spek aan een haak, die in de muur geslagen was. Zo iets hadden de dorpelingen van Aarpelo nog nooit gezien! Daar werd de beruchte Sterke Stef door een sloom mannetje met een snorretje en een bolhoedje afgetroefd! Stef zelf was het met die aftroeverij trouwens helemaal niet eens. Hij raasde, spartelde, gilde en tierde, doch het hielp allemaal niets. „Een beetje afkoeling kan geen kwaad," grijnsde smidje Verholen toen. Hij greep een emmer, dom pelde die in de koeltank en smeet de ijskoude inhoud ervan rustig over Stef heen. Dat herhaalde hij net zolang tot Stef gekalmeerd was en druipend aan de muur hing. „Hoera voor Zemelmans!" riepen de dorpelingen, die werkelijk waar voor hun geld hadden gekregen. En Stef smeekte met een dun stemmetje: Haal me asjeblieft van de muur, beste Zemelsmans! Jij krijgt bij mij een baan en ik zal je goed betalen! Maar haal me asjeblieft van de muur af!" Doch voordat de smid kon antwoorden, kraakte er iets. Dat was de kraag van Sterke Stef. Die scheurde en met een dreunende slag plofte Stef met zijn hele tweehonderd pond tegen de bodem. „Heb je nu genoeg gehad, Stef? Of wil je misschien nog een beetje?" informeerde smidje Verholen vriende lijk. „Niks hoor. Ik heb meer dan genoeg gehad," antwoordde Stef. „Ik neem jou als. knecht aan, man! Jij bent tenminste een flinke vent!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9