J Meir wenst vredesgesprek Dries vangt 55 jaar ;anzee Chroestsjof boos over valse" memoires Engeland „bijna zeker" in EEG Geheime politie weet er meer van 99 Paus boos over bewapening Geslaagde vlucht van luchtbus Overgangsperiode 5 jaar Eis voor deel afgezwakt voor u Politie vindt schoenen berg Computerdienst van Samson en Middenstandsbank Dochter voor 7 DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 ALEM (GLD) „Toén ik begon, waren er in Nederland zo'n honderd ganzenvangers en nu zijn er nog maar veertien", zegt Drieg van Rossum, die met zijn 78 jaar nu de oudste ganzenvanger is. Dries begon zijn beroep 55 jaar geleden uit te oefenen. „Buurman had een ganzenslag en daar was ik wèg van." Zijn ganzenslag (netten en andere uitrusting om wilde ganzen te vangen) verdiende Dries door als polderjongen aan de Afsluitdijk te gaan werken. „Het was hier vroeger nu eenmaal een ontzaglijk arme streek. De mensen woonden in hutten. Ik ben ook in zo'n hut geboren, hoewel het er een was met stenen muren." „Ik zou die tijd niet graag terug willen, maar er was toen wel meer tevredenheid en eendracht onder de mensen. Wij hadden zelfs geen fiets. De ganzen, die naar de markt in Den Bosch gin gen, werden meegenbmen door de melkboer en soms ging mijn zuster naar Den Bosch: dertien kilometer lopen was toen gewoon!" Dries woont nu hij is vrij gezel gebleven alleen in een boerderijtje, dat „Gansje" heet onderaan de dijk bij de Maas. De ganzenslag wordt in het jachtseizoen, dat in november begint omdat de ganzen dan gaan trekken, bediend door zijn neefje. Dries van Rossum is nog wel eigenaar en helpt af en toe een handje. De ganzen gaan niet meer weg voor de slacht, maar worden ge ringd door mensen van het Rijks instituut voor Natuurbeheer in Arnhem. De zuster van Dries, die vlakbij zijn huisje woont, waarschuwt telefonisch het in stituut zodra er ganzen zijn ge vangen. „Dan komen ze de dag daarop de dieren ringen en wor den ze weer losgelaten. Zo wil len ze erachter komen, hoe de route van de vogeltrek is." Twee vergunningen f De gans wordt nog niet met uit sterven bedreigd. Toch zyn er vol gens de Conventie van Parijs van 1950 maatregelen genomen om het massale vangen tegen te gaan. Fau nabeheer in Den Haag „Er worden voor de ganzenvangst twee vergun ningen verstrekt: een voor het van gen met netten voor het ringen, dat de hele dag mag gebeuren en een andere vergunning voor het doden van de ganzen (de ganzenjacht met geweer), wat alleen tot tien uur 's morgens is toegestaan". Het ringen wordt goed betaald. Dries van Rossum: „Wij krijgen zes gulden vóór een geringde gans; voor een dode krijg je dat bedrag niet!" Hij is niet zo tevreden over het korte jachtseizoen. Volgens hem gaat dat pas een week voor Kerst open en sluit het weer op 1 februari. Boven dien meent hij in tegenstelling tot vit Faunabeheer me later in een te- ldwngesprek vertelt dat ook ja- ge/s op levende ganzen (voor het rin- /en) voor tien uur 's morgens moeten ophouden. Dries: „Op deze manier breken ze alle ganzenvangers de nek Want in deze tijd van het jaar zijn de dagen kort en daarbij is er vaak mist en sneeuwval". Faunabeheer: „Van Ros sum heeft de voorschriften waar schijnlijk verkeerd gelezen". Vogels verdwijnen Dries van Rossum houdt er ook tamme ganzen op na, die nodig zijn om met hun roep de wilde soortgeno ten naar de netten te lokken. Vroeger had hij bovendien een stenen gans op zijn huis staan. „Die is bij een storm in stukken naar beneden gekomen". Hij vertelt dat een tikkeltje weemoedig, maar erger vindt hij het dat de zangvogels uit de streek ver dwijnen. „Ze worden doodgespoten met landbouwvergif. Rond mijn huis zie ik nog slechts één winterkoning, één roodborstje en een koppel merels. Vroeger waren hier heel veel vogels. Soms konden we elkaar buiten niet verstaan door het geroep van over vliegende eenden en ganzen". Dries gaat de laatste tijd maar af en toe met zijn neefje mee op gan- Huib Goudriean LONDEN Nikita Chroesjtsjof. ex-premicr van de Sowjet-Unie, heeft gisteren via het persbureau Tass la ten weten dat de Amerikaanse plan nen om zijn memoires uit te geven pure verzinsels zijn. Het was de eer ste openlijke verklaring van Chroesjtsjof sinds hfj in 1964 werd afgezet en vervangen door het drie manschap Kosygin-Podgorny-Brezj- nev. „In persberichten uit Amerika en andere kapitalistische landen heet ROME Een „onduldbaar schan daal" noemde de paus de grote som men die voor bewapening worden uitgegeven en „de praktijk van rijke landen de produkten van arme lan den tegen zo laag mogelijke prijs te kopen en hun eigen produkten duur aan de arme landen te verkopen". De paus zei dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de FAO', de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties die haar jubi leum vierde in Rome. De paus schonk de FAO een afbeelding in keramiek van de wonderbare vermenigvuldi ging, van het brood. De paus wees opnieuw met klem het streven van de hand het voedsel probleem op fe lossen „door vermin dering van het aantal eters en niet door vermeerdering van de hoeveel heid brood". Kunstmatige geboorten- beperking noemde hij mensonwaar dig. PALMDALE De nieuwe „lucht bus" van Lockheed (Tristar) heeft vandaag boven de Califomische woestijn een geslaagde eerste proef vlucht gemaakt. De Tristar zal moe ten gaan concurreren met de 747 Jumbo Jet van Boeing en de DC-10 van McDonnel Douglas. De eerste vlucht werd uitgevoerd op een hoogte van 6500 meter en aan boord bevonden zich slechts vier be manningsleden. Er zouden reeds 178 van deze toestellen zijn besteld. De eerste die wordt afgeleverd gaat naar de Eastern Airlines. het, dat zogenaamde memoires of herinneringen van mij binnenkort in druk zullen verschijnen. Dat is een vervalsing en ik ben daarover ont stemd. Ik heb nooit dergelijk materiaal verstrekt aan "Time" of aan andere buitenlandse publiciteitsorganen. Ook aan de Sowjetrussische uitgevers heb ik geen materiaal gegeven. Ik ver klaar dus, dat dit allemaal vervalsing is De commerciële burgerlijke pers is al herhaaldelijk op dergelijke leugens betrapt", aldus Chroesjtsjof. De uitgeefster „Time incorporated" te New York handhaaft de authentici teit van de memoires. Vanaf 23 de cember zullen uittreksels worden ge publiceerd in het Kveekblad „Life" en in het Lcndense blad „The Times". In „The Times" zullen eigenlijk niet de memoires van Chroesjtsjof worden gepubliceerd, maar diens „materiaal voor memoires". Dit mate riaal beslaat honderden getikte pagi na's. die kennelijk gedicteerd zijn. Het is wat de stijl en „gedreven heid" betreft nogal een ratjetoe. Soms spreken de verklaringen elkaar tegen, soms worden ze onnodig her haald. soms zijn ze niet accuraat en soms te „opgeblazen". Volgens de Londense krant is niet het hele manuscript aanwezig. Men neemt aan dat de rest in handen is van de geheime politie der Sowjet- Unie, die om redenen die slechts haarzelf bekend zijn besloten zou hebben bepaalde delen van het ma nuscript in het westen te verkopen. DRIES VAN ROSSUM op de dijk by zijn huis: vogels verdwijnen zenjacht. „Het is een uur fietsen naar de polder en dat kan ik niet meer zo". Hij wijt dat niet aan zijn houten been. „Het is juist makkelijk, dan kan ik maar één natte voet krijgen". Dries heeft een been verloren door een infectie, die hij als huzaar heeft opgelopen. „In '14-'18 was ik terrein verkenner bij de huzaren. Een paard heeft me toen een trap gegeven. In 1943 kreeg ik daar weer last van en is me een been afgezet". Het houten been heeft hem nooit bijzonder gehinderd. Met een polstok heeft hij altijd de breedste sloten genomen en nog fietstochten, wandelingen en reizen gemaakt. Dries kan kos telijk vertellen over zijn contac ten met collega/ganzenvangers in Friesland, die hij soms be zoekt om over het vak te praten. Toch is hij het liefst in Alem, het schilderachtige en nog be trekkelijk rustige dorpje aan de Maas. Oost West thuis best: „Mijn zuster zorgt voor me. Ik woon hier alleen, maar elke dag krijg ik een mandje met brood en 's avonds ga ik bij haar eten. Prins Bernhard heeft het nog niet zo goed!" In aanwezigheid van de paus is gisteren het 25-jarig bestaan ran de FAO. de voedsel- en land bouworganisatie van de VN, ge vierd, Vergezeld van de direc teur-generaal van de FAO, de Nederlander A. H. Boersma (links) en de Italiaanse premier Colombo betreedt de paus het zebrapad voor het FAO-gebouw in Rome. SCHIPHOL De kansen voor een volledige toetreding van Engeland tot de EEG worden steeds groter. Dit zei minister van landbouw ir. P. J. Lardinois gisteren na aankomst op Schip hol. Met zijn echtgenote had hij een bezoek gebracht aan z'n Britse ambtgenoot. Geachte heer Goudriaan, op het stukje dat u over onze Ar tiestenvereniging „Zon en Vreugd" hebt geplaatst, hebben wij enorm veel prettige reacties ontvangen tele fonisch, schriftelijk en op de giro. Wij gaan dan ook met frisse moed verder. Er zijn ook vele aanvragen voor pro gramma's binnén gekomen, die wij graag willèn voldoen. Namens het voorlopig bestuur wil lk u van harte dank zeggen voor de medewerking Wij willen u graag op de hoogte houden van ons werk. Deze maand sturen wij alle medewerkers een contactorgaan met de dagelijkse nieuwtjes. Verder wensen wij ook u veel succes en plezier met uw werk. Hoogachtend. Artiestenvereniging Zon en Vreugd A. Vorstenbosch-Van Tartwijk Brcitnerlaan 243. DEN HAAG En een dankwoord van mevrouw Jeanette v. d. Oever-Vcrhocff: „Alle mensen, die zo vriendelijk waren mij een girootje en lieve brie ven te sturen heel veel dank. Hoewel ik ook weer bezig ben met twee an dere acties voor het behoud van de zeehonden en tegen het uitroeien van tijgers ontvang ik toch nog steeds giro's ter bestrijding van framboesia en lepra, zodat er nu bijna 5000 gul den afgedragen is. U allen hartelijk gegroet door. Jeanette v. d- Oever-Verhoeff Zebrastraat 20 ROTTERDAM 17 Edward Kennedy niet kandidaat voor presidentschap '72 WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft gisteren gezegd niet kandidaat te zullen staan voor de presidentsverkiezingen in 1972. Hij antwoordde dit als de reactie op een uitspraak van president Nixon, die zei te verwachten dat Edward Ken- i nedy bij de democratische verkiezin- i gen in 1972 zijn grote rivaal zal zijn. 1 Met een grijnslach antwoordde de 1 senator „nee" op de vraag of hij zich kandidaat zou stellen. Hij voegde i eraan toe dat zijn mede-senator Ed mund S. Muskie ver voorligt op de andere kandidaten. Time had geschreven dat president Nixon van mening is dat de democra ten Kennedy zullen kiezen. Kennedy zei hierover: „De politieke prognoses van de president zijn in het verleden niet erg juist geweest." Kennedy wil de tweede man blijven van de demo cratische fractie in de Senaat, als as sistent van Mansfield. Kleuter overreden ACHTKARSPELEN Maandag avond is de tweeëneenhalf jarige An na Catharina van der Laan uit Sur- huisterveen (gem. Achtkarspelen) door een autobus overreden en op slag gedood. JERUZALEM Premier Golda Meir heeft gisteren ver- kraard, dat haar regering bereid is met minder genoegen te ne men dan volledige terugtrek king van Egyptische raketten uit de Suezkanaalzone als voor waarde voor hervatting van het vredesgesprek met Cairo. Volgens haar zeggen heeft ze nooit gerekend op volledige aanvaarding van de eis door Egypte, dat alle ra ketinstallaties die tijdens het bestand in de kanaalzone zijn geplaatst terug getrokken moeten worden. „Wel ben ik ervan overtuigd dat wij zonder deze strijd om terugtrek king van raketten, die nog niet aan het eind is, ons in een veel moeilijker positie zouden bevinden, zowel in po litiek als in militair opzicht", aldus mevrouw Meir. Overleg Inmiddels ziet haar regering het overleg met de Verenigde Staten voort over „het scheppen van condi ties voor mogelijke hervatting van het vredesoverleg onder leiding van Gunnar Jarring". Waarnemers maken hieruit op dat beide landen een formule zoeken, die het voor Israël mogelijk maakt weer aan het indirecte vredesoverleg deel te nemen zonder openlijk de beweer de bestandsschendingen door Egypte te aanvaarden. Gematigd Mevrouw Meirs rede was over het algemeen gematigd ten opzichte van Mevrouw Meir Egypte en de Sowjet-Unie. Een uit- j zondering hierop was de volgende op- merking: „Ik zou Egypte's nieuwe president i en zijn legerleiders willen aanraden niet de fouten van het verleden te herhalen, waarvoor het Egyptische j leger en volk een zeer hoge prijs heb ben betaald". Israël wordt in militair opzicht voortdurend sterker, hetgeen de Ara bieren zullen ondervinden als ze be sluiten de strijd te hervatten, zo j verklaarde zij. ARNHEM In de Rosandepolder tussen Arnhem en Oosterbeek heeft de politie tienduizenden schoenen gevonden. Zij kwamen de collectie op het spoor na de aanhouding van twee Arnhemmers. Zij vervoerden in een aanhangwa- gentje 1400 nieuwe schoenen die ze, volgens hun zeggen, in de polder hadden gevonden. Toen de politie daar ging kijken, trof ze inderdaad een berg nieuwe schoenen aan. Geen enkele schoen bleek bij de ander te passen. Het gaat hier om een partij waar- schijnlijk overjarige monsterschoe- 1 nen. Wie ze daar heeft gedeponeerd i wordt nog onderzocht. De twee mannen zijn weer op vrije voeten gesteld. DEN HAAG Gistermiddag is bij de Landmacht een oefening begonnen die onder meer tot doel heeft de snel heid te testen waarmee een eenheid geformeerd wordt. De Britse premier Edward Heath sprak zich gisteravond uit over het grote belang van toetreding van En geland tot de EEG. „De Europese ge meenschap. versterkt door nieuwe le den ais Groot-Brittanië, kan het we relddeel de invloed teruggeven waar op het recht heeft", zei hij. Engeland en andere 1-andidaten voor lidmaatschap van de EEG die nen een overgangsperiode van vijf jaar te krijgen, waarin zij zich kun nen aanpassen aan de nieuwe situa tie. Indien men ervan uitgaat dat de onderhandelingen met Engeland, Ier land, Denemarken en Noorwegen op 1 januari 1973 zijn afgesloten, zou de overgangsperiode op 1 januari 1978 eindigen. Overgang Deze overgangsperiode wordt in een vertrouwelijk voorstel van de uitvoerende commissie van de EEG „niet onredelijk" genoemd. Geschat wordt dat de Engelse regering tegen 1975 zo'n 360 miljoen dollar kan be sparen aan subsidies aan boeren. Per 1 januari 1978 zou de tarief- muur tussen de zes en de kandidaat- landen moeten zijn verdwenen, maar alle quantitatieve beperkingen op de ouderlingen handel zouden reeds per 1 januari 1973 moeten zijn afgeschat. Nieuw-Zeeland Nieuw-Zeeland zal ernstige moei lijkheden ondervinden van toetreding van Engeland tot de EEG. Gisteren heeft de vice-premier van Nieuw- Zeeland een bezoek gebracht aan ons land om deze problemen te bespre ken. Nederland heeft zich bereid ver klaard te zullen meewerken aan een regeling, waardoor Nieuw-Zeelandse boter, kaas en lamsvlees toegang zul len krijgen tot de gehele gemeen schappelijke markt. Dit land voert tachtig tot negentig procent van deze produkten uit naar Engeland en zou ernstig gedupeerd zijn wanneer En geland binnen de tariefmuur van de EEG komt te liggen. Heroïne In Brussel is vandaag bekend ge maakt dat de EEG overweegt geza- j menlljk aktie te voeren tegen de on- wettige invoer van heroïne en andere verdovende middelen. Turkije, een der voornaamste le- veranciers van opiumhoudende stof- fen in het westen, is geassocieerd lid i van de EEG en lid van de Raad van j Europa. ROTTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank NV en de NV ICU Informatie en Communicatie Unie (Samsom/Sijthof concern) zullen geza menlijk een maatschappij oprichten, voor de dienstverlening op het terrein van de geautomatiseerde informatie verwerking. Dit houdt in dat compu terdiensten zullen worden aangebo den aan bedrijven en instellingen. Samsom is reeds een aantal jaren werkzaam op dit gebied via haar dochtermaatschappij Samsom Auto- matiserings Service Centrum. De bei de oprichters zullen ieder voor 50 procent deelnemen in het kapitaal van de nieuwe NV. AMSTERDAM Ajax'aanvalsspits Johan Cruyff is maandagavond vader geworden van een dochter van zes pond. Het kind, dat langs operatieve weg ter wereld kwam, kreeg de naam Chan tal. Moeder Danny en dochter maken het goed. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7