Dodencijfer in Pakistaans rampgebied blijft stijgen OJ^- Dreigend tekort aan onderwijzers Staking dreigt bij Neerlandici Moet Sinterklaas overgaan tot 'kaas in't schoentje'? Nee, hoor. Reactie van Justitie op uitlatingen NVSH Eerst lijken begraven Miljoenen daklozen Opnieuw ultimatum Snelheidsrecord Abonnement op de melkboer Bouw huizen loopt terug Kapingen kosten KLM 12 miljoen per jaar meer Verbod blijft mogelijk'' Toch bordjes „Place Charles de Gaulle" 5 \JIT alle delen van de wereld stromen geld en goederen naar Oost-Pakistan, dat nu nog geen tijd heeft de getroffenen te helpen maar eerst moet zien de doden te hegraven. Een uitbars ting van cholera is niet denkbeeldig. Nederland heeft voor drie miljoen gulden Aan geld en goederen geschonken. DACCA Uit de gehele werled stromen hulpgoederen naar het zo zwaar geteisterde Pakistan. De in Dacca verschijnende dag bladen meldden gisteren in grote, zwarte koppen dat de cycloon en vloedgolf mogelijk aan 300.000 mensen het leven hebben ge kost. Van getuigen en correspon- i denten hadden de kranten ge- I hoord, dat in het rampgebied aan de Golf van Bengalen de j doden „over kilometers als wa- j terhyacinten ronddreven". Het Pakistaanse leger heeft niet al leen medische hulp en reddingsploe gen naar het getroffen gebied .gezon den, maar ook lijkendragers, omdat de overlevenden vaak niet in staat zijn massagraven voor alle slacht offers te graven. Bovendien vreest men cholera. Het officiële dodencijfer is gestegen tot 55.000. Er zijn officieuze ramingen van een half miljoen doden. Het aan- D$ze radiografisch overgebrach te foto geeft een beeld van de ontreddering en ravage in Oost- Pakistan. aangericht door de vloedgolf. tal daklozen wordt geschat op twee tot drie miljoen. Radio Pakistan heeft gemeld dat de schade officieel wordt geraamd op bijna 340 miljoen gulden. In Dacca heeft het hoofd van de hulporganisatie verklaard, dat reeds 46 miljoen dollar beschikbaar is voor hulp aan de bijna twee miljoen slachtoffers van de ramp. Hij wilde geen schatting geven van het totale aantal doden. •President Yahiay Khan heeft, nadat hij diep geschokt was teruggekeerd van een rondvlucht boven het ramp gebied, opdracht gegeven kosten noch I moeite te sparen bij de hulpverle- I Lange programma's 'faarom houden de omroep vere- I Igingen zich niet beter aan de tijdstip- len waarop de televisieprogramma's loeten eindigen volgens de aankondi- ingen in de omroepbladen? Bij de ra- lio begint het aangekondigde pro- ramma precies op tijd. Maar bij de ilevisie lopen programma's soms een alf uur of meer uit. Vooral de actualiteitenprogramma's reten van geen ophouden. Men praat laar eindeloos. Je moet soms naar een i rogramma kijken om het volgende iet te missen. Vorige week is het gebeurd dat wij Dt half twaalf moesten wachten alvo- ens een programma op de buis kwam. onder een excuus te maken wordt et gepresenteerd en als kijker moet e het maar accepteren. totterdam ning. De president wilde de pers niet te woord staan, maar liet 'n secretaris een verklaring voorlezen. De secretaris voegde aan deze ver klaring toe: „alles" wat nodig is zal worden gedaan, onverschillig of het dodencijfer 300.000 of 500.000 is". Het was voor het eerst; dat van >fficiële zijde deze cijfers werden genoemd. Gevangenen Langzaam druppelen de eerste ge gevens binnen uit de centra van het rampgebied. Zo wordt gemeld dat al leen al op het eiland Bhol aan de delta van de Ganges 50.000 mensen zijn verdronken. In het gebied van Barisal in de delta waren tot maan dagmorgen 30.000 lijken geborgen. Op verscheidene eilanden zijn hele dor pen door de vloedgolf weggespoeld. Een correspondent van een krant meldt, dat men op het eiland Bhola geen voet kan verzetten zonder op een lijk te trappen. „In de bomen hangen zelfs de lijken", vertelt hij. De gedetneerden van de gevangenis van Bhola zijn vrijgelaten, nadat het gebouw door de vloedgolf onder wa ter was gezet. Het rampgebied is in drie zones verdeeld voor de hulpverlening, waaraan leger en marine van Pakis tan deelnemen. De regering heeft tot dusver meer dan drie miljoen roepies (bijna 2,5 miljoen gulden) beschikr baar gesteld voor medische hulp, voedsel en kleding. Er heeft een mevrouw in de Amsterdamse gemeenteraad gezegd dat Sint geen snoep meer moet uitdelen. Vanwege de tandjes van de kinderen. Wij vinden dat wel wat over dreven: een feest is een feest, een traditie een traditie - en bij Sint hóórt snoep. Maar voor de rest van het jaar propageren wij wèl met nadruk 'kaas uit 't kinderknuistje'. Want in kaas zitten haast géén koolhydraten en juist erg veel tandenbouwers. Beste Sint, strooi maar raak._ Wij strooien straks wel weer! Tijdens een bijeenkomst in het Carltonhotel in Amsterdam zijn gisteren de gouden en zilveren harpen uitgereikt. Op de foto van links naar rechts Robbie van Leeuwen, die een gouden en Saskia en Serge, die ieder een zilveren harp verwierven. AMSTERDAM Op 30 november zal het Instituut vooi de Neerlandis tiek van de Universiteit van Amster dam alle onderwijs stopzetten als een onderhoud, dat minister Veringa van onderwijs en wetenschappen zondag- middig telefonisch aan prof. dr. G. Stuiveling, een van de directeuren, heeft toegezegd, niet leidt tot schrif telijke garanties ter verbetering van de noodsituatie op het instituut. Dit hebben studenten en stafleden gisteren besloten. Al eerder had het instituut besloten op 15 november het onderwijs te stoppen teneinde ophef fing van het nijpend gebrek aan on derwijzend personeel kracht bij te zetten. Dit ultimatum zaaide gisteren tweedracht onder de aanwezige stu denten. Een helft von de telefonische toezegging van minister Veringa een zoethoudertje en wilde alsnog staking. De andere helft zag er ëen serieuze poging in om aan de moei lijkheden bij het instituut een eind te maken. Na ruim vier uur discussie werd met grote meerderheid het voorstel van prof. Stuiveling aangenomen om het resultaat van het onderhoud met de minister af te wachten en een nieuw ultimatum te stellen. Vrijdag zullen de Neerlandici de garanties bespreken, die zij van de minister op schrift willen krijgen. MOSKOU Het supersone ver keersvliegtuig van de Sowjet-Unie, Toe-144. heeft gisteren bij een proef vlucht tweemaal de snelheid van het geluid bereikt (2.430 kilometer per uur). Het toestel zou een hoogte heb ben bereikt van bijna 17.000 meter. De Amerikaanse astronaut Neil Armstrong zei over de Toe-144, dat hij tijdens z'n bezoek aan Rusland mocht bezichtigen, "een fraai toestel, dat zo goed is als het beste wat in de Verenigde Staten wordt afgeleverd." J. D. Brakel Belastingen Ik heb grote bewondering voor mi- lister Witteveen die ondanks zijn rukke werkzaamheden toch steeds ms ziet uit alle mogelijke en onmo- ilijke bronnen geld te boren voor nze schatkist. Iedere rechtgeaarde, raag belasting betalende Nederlander aat met genoegen al de goocheltoeren ot belastingverhoging gade. Met die verhogingen kunnen wij on- bijdrage aan de ontwikkelingshulp an slechts één miljard gulden en die 'an de bevolkingsvraagstukken voor iet Oude Westen weer belangrijk ver logen. In Engeland, waar in bepaalde sec oren belastingverlaging wordt inge- oerd, en in België, waar de belasting- Iruk iets lichter is dan bij ons, gaat ien niet met zijn tijd mee. want in [ederland bestaat het woord belas- ingverlaging nu eenmaal niet; daar ent men alleen het woord verhoging. Oe Thant zei dezer dagen bijzonder elukkig te zijn met de zeer grote bij rage van een klein land voor ontw'k- «lings'nulp. En een kniesoor die ipreekt over een noodtoestand in eigen in enkele takken van industrie en nijverheid. Waar zal de regering zich om be lommeren? Wat gaat het haar aan dat wze driekleur steeds minder op de Wereldzeeën wordt gezien? En wat zal lij zich druk maken over het feit dat >ns land straks het duurste van Euro- is? Deze kleinigheden zinken in het 'iet tegenover een vriendelijk gebaar *an het buitenland. Wij zwaaien nu eenmaal graag met miljoenen, waar- ioor wij nog enigszins meetellen. Het s gemakkelijk riemen te snijden van andermans leer Wij behoren tot de welvaartslanden. Dat wij weliswaar op de onderste tre de van de welvaartsladder staan hin dert niet. Wij staan erop! Het zal ech ter niet zo lang meer duren of wij zijn ook van deze trede gevallen en dan «ehoren wijzelf tot de noodlijdende landen. Vroeger bestonden in ons land ban den van lening, die bepaalde groepen Van de bevolking uitzogen, waardoor zij hun keel aan de kapstok konden hangen. Deze praktijken werden te- t^oht als a-soeiaa' verboden, doch straks kan de hele bevolking haar keel !?fn de kapstok hangen als de laatste •Nederlandse cent naar de fiscus is ge gaan. en blijven alleen de blijheid en öe vrijheid en Neerland's dier'bre grond over. Rotterdam D. Kraus. (Van onze onderwijsredacteur) SANTPOORT „Een dood griezelige zaak." Deze schrik- term gebruikt drs. Th. D. Jan sen voor de verhouding die te verwachten is tussen het aantal studerenden aan de pedago gische academies (kweekscho len) en de behoefte aan onder wijzers. Aan het basisonderwijs wor den vele nieuwe eisen gesteld, maar de belangstelling voor de functie van onderwijzer loopt terug. Op 1 september waren er bijna 1200 studenten minder dan het jaar tevoren. Het aantal eerstejaars daalde met 20 procent. Het volgend jaar ko men de havo-scholen aan hun 4de klas toe; men moet er rekening mee houden dat een deel van de leerlin gen dan niet meer via het havo-voor- portaal naar de pedagogische acade mie zal gaan. Wanneer ze elders hun havo doen, Is het de vraag hoevelen er daarna nog op de pedagogische academie zullen komen. De heer Jansen, voorzitter van de Vereniging van docenten aan christe lijke pedagogische academies, sprak over deze ontwikkeling met veel zorg op de jaarvergadering van zijn orga nisatie die gisteren te Santpoort werd gehouden. Na afloop van de vergadering zei hij tegenover de pers dat men de vermindering van de onderwijzers- status niet op zijn beloop mag laten. blijft nog te sterk gebonden aan haar oude schoolse kader. Er zijn teveel uren en teveel vak ken voor de studenten, zodat er te weinig ruimte overblijft voor wezen- lijke studie; taak en functie van de j docenten moeten herzien worden en de volkomen verouderde gebouwen zullen aangepast moeten worden aan de nieuwe situatie. Uiteindelijk moet het hoger beroepsonderwijs uit de wet worden gelicht: het dient een eigen regeling te krijgen in samen werking met het wetenschappelijk onderwijs. Weer een ander punt van kritiek betreft het ontbreken van een be leidsplan voor de na- en bijscholing van onderwijzers. Die zaak wordt veel te amateuristisch aangepakt. De docentenorganisaties willen dat een commissie deze materie deugdelijk gaat bekyken, maar het ministerie zegt dat er geen behoefte bestaat aan een speciale commissie omdat een an dere commissie zich al met het on derwerp bezighoudt. Maar daar horen we nooit iets van, aldus drs. janscn. Hij deelde tenslotte mee dat de Vereniging van docenten aan christe lijke pedagogische academies zich gaat bezighouden met de vraag naai de zingeving van het christelijk on derwijs. Onderzocht moet worden of de huidige organisatievormen niet ge handhaafd dienen te blijven, dit on der andere met het oog op mogelijke relaties met de universiteiten. UTRECHT Een abonnement op de langs de deur komende melkhan delaar. Dat zou volgens de katholieke bond van personeel in de agrarische voedings- en genotmiddelenbedrijven (AVG) de oplossing kunnen zijn van het benarde bezorgingssysteem. De kosten van bezorging worden in de prijzen verwerkt. Bij een abonne ment geeft de huisvrouw te kennen dal zij wil betalen voor de bezorging aan huis. De prijs van bijvoorbeeld een liter melk zou dan zeker met vijf cent kunnen dalen. Het is tegenwoordig bijna niet j meer mogelijk op traditionele manier I aan huis te bezorgen. Volgens de I AVG heeft het Produktschap voor Zuivel, waar het idee van een abon nement naar voren is gebracht, te weinig oog voor de mogelijkheden er van. De AVG zou het abonnement bij wijze van proef ingevoerd willen zien. Het abonnement zou ongeveer twee kwartjes per week moeten gaan kos ten. Bij voldoende belangstelling zou het abonnementenstelsel kostenbespa- rend kunnen werken. DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau van de Statistiek is in oktober van dit jaar begonnen met de bouw van 10.895 woningen tegen 11.172 in de zelfde maand van vorig jaar. Het aantal voltooide woningen bedroeg vorige maand 10905 tegen 12.206 in de overeenkomstige maand van 1969. De eerste tien maanden van dit jaar werd begonnen met de bouw van 107.175 huizen (102.086 in dezelfde pe riode van 1969). Het aantal voltooide huizen bedroeg over deze periode 91.290 (97.716). Van november 1969 tot oktober 1970 werd begonnen met de bouw van 126.315 woningen en werden 116.690 huizen voltooid. DEN HAAG De vliegtuigkapin gen komen de luchtvaartmaatschap pijen duur tc staan. Nadat op één dag vier toestellen werden gekaapt heb ben de verzekeringsmaatschappijen het aandeel van de molestverzekering in de totale verzekeringspremie ver hoogd van 0,07 promille tot 0,875 pro mille. Deze verhoging betekent voor de KLM een tegenvaller van 11,6 mil joen gulden per jaar. Attractief Vooral de opkomende lerarenoplei dingen zijn bij de beroepskeuze "con currerend". De pedagogische acade mie zal meer attractief gemaakt moe ten worden. Er is een commissie die zich met deze problematiek bezig houdt, maar als staatssecretaris Gros heide het over die commissie heeft, gaat het meer over een vrees voor te veel onderwijzers dan over de vrees voor een tekort. De voorzitter pleitte verder voor uitbreiding van het aantal begelei dingsuren voor de vakdidactici. Daar mee is het vorig jaar een bescheiden begin gemaakt, maar dit keer is uit de begroting van O. en W. niet op te maken of en hoe de ontwikkeling verdcr gaat. De vergadering stuurde een tele gram aan Grosheide om hierover hel derheid te krijgen. Zou het antwoord niet bevredigend uitvallen, dan wil len de docenten tegenmaatregelen ne- De pedagogische academies zijn erg teleurgesteld over het teruglopen van de kapitaals- en exploitatievergoedin gen. Ook is men ontstemd omdat er totaal geen geld beschikbaar is ge steld voor' allerlei vernieuwingen waarmee volgens een recent Staatsblad begonnen zou moeten wor den. Er zijn stappen gezet op de weg naar een zekere academisering van de kweekscholen, maar de opleiding Alle ouders cn kinderen weten hefc Hij is er weer. Heel officieel ingehaald, omringd door een stoet van hovelingen en bedienden. Geen mens die erover piekert om daar nu eens een actie tegen te on dernemen met kreten als: „Weg met het establishment", „weg met het protocol". Geen mens die vindt dat Sinter klaas ooit Zwarte Pieten genoeg heeft, hoogstens wordt geëist, dat die Zwarte Piet in het vervolg blank is. Maar dat is dan weer uit discri minerende discriminatie, omdat de blanken denken, dat de zwarte denkt, dat de blanke de zwarte al leen maar dienstbaar zou willen zien. Maar de denkende zwarte weet, dat Zwarte Piet historisch zwart is. De denkende blanke on derschat de denkende zwarte. Maar dat is een andere denklijn. Ik wilde het hebben over de toe nemende eis om alles wat statie en glorie symboliseert, uit te bannen. Versoberen noemt men het. Het is dan ook het enige waarin we versoberen willen. Of liever waarin we versobering willen zien, want zelf versoberen daar piekeren we niet over. Daarom waarschijnlijk ook is Sint Nicolaas nog toegestaan zich, zoals in Den Haag, te omringen met hellebaardiers, edellieden en edel- vrouwen en een legertje bedienden. Hij immers is ons symbool van consumptie en wensvervulling. Kostuums Maar de Prinsjesdag hebben we in een paar jaar besnoeid zover dat maar mogelijk leek. Er zijn boze Nederlandse lieden weggebleven bij een diner door de regering aange boden aan de Joegoslavische pers mensen, die hun staatshoofd Tito bij zijn bezoek vergezelden, om dat... verzocht was in smoking te verschijnen! Of de Joegoslaven met hun smo king in de koffer iets van het Ne derlandse protest begrepen hebben, is de vraag. De nieuwste versobering, mij be kend, is dat ambassadeurs, die hun geloofsbrieven aan de Koningin aanbieden, niet meer in rokkos- tuum maar in jacquet gekleed zijn. Wat tevens betekent dat zij de fraaie ordelinten van hun hoge on derscheidingen niet meer over de brede borst kunnen plooien. Niemand die er zich druk over heeft gemaakt. En toch is het nog maar vijftien jaar geleden dat prof. J. C. van Oven alle voorpagina's haalde met zijn foto, door in een informeel kort jekkertje het Huis ten Bosch binnen te stappen voor zijn beëdiging door de Koningin tot minister van justitie. Misschien dat de eerste, ambassa deur in coltrui wel nieuws wordt. Het schokeffect moet krachtig zijn, wil het ons duidelijk worden dat we weer een brok der oude vormen weggewerkt hebben. Misschien dat onze kindskinderen Sinterklaas alleen in een maanpak nog willen aanschouwen. En de Pieten in maxi's als histo risch kostuum. Er is geen peil op te trekken. DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft gereageerd op uitlatin gen van dr. G. J. Smit. voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, tijdens het za terdag in Utrecht gehouden congres. De voorzitter heeft toen gezegd, dat het plan van de vereniging om de leeftijdsgrens voor het lidmaatschap te laten vervallen geen Koninklijke goedkeuring zou verkrijgen. Volgens de héér Smit had minister Polak in een gesprek met de NVSH geprobeerd het hoofdbestuur te inti mideren door de mogelijkheid niet uit te sluiten, de NVSH tot een verboden vereniging te verklaren. Het ministe rie van justitie zegt hierop het voir gende: „Door de voorgestelde statutenver andering zou de vereniging worden opengesteld voor minderjarigen van welke leeftijd dan ook. De bezwaren richtten zich tegen deze openstelling van het lidmaatschap in verband met 1 de uitgaven „Sextant" en „Sextant- contact" van de vereniging, in het bijzonder met de daar gepropageerde ideeën over seksuele omgang met jonge^ kinderen". „De nieuwe wet vereist geen voor- afgaande goedkeuring voor het ver krijgen van een rechtspersoonlijkheid bij oprichting of statutenwijziging van de vereniging. Maar de mogelijk heid dat de rechter een vereniging op grond van haar doelstellingen of werkzaamheden verboden verklaart, zal blijven bestaan", aldus het minis terie van justitie. PARIJS Per decreet is gisteren de naam van Place de l'Etoile. waar op de boulevard Des Champs Elysees uitkomt, veranderd in Place Charles de Gaulle. Op het grote plein staat de Are de Triomphe met daaronder het graf van de o ibekende soldaat. De gemeenteraad van Parijs heeft vorige week met algemene stemmen besloten tot het omdopen van het plein. Vandaag zijn de nieuwe bord jes aangebracht. Het werk van de vroegere minister van landbouw om de oorspronkelijke naam te handha ven heeft geen succes gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5