CHOLERA IN RAMPGEBIED Verhoging loongrens voor ziekenfonds tot f 17.050 Commentaren morgen bruine bonensoep met spek en worst Nieuw bewind in Syrië wil in federatie Het Kwartet 1Leed immens ffroot Miljoen doses vaccin verzonden Hulpschip mijdt hesmet eiland siinr Wii*Q Onbestendig Executies in Belfast Pas in mini Auto te water Nederlandse schenkt 3 regering miljoen ff Sow jet auto" op de maan Caransa heeft nu het hele Rembrandtsplein Akkoord met specialisten VIERDE PARTNER MELDT ZICH Twee militairen omgekomen in Duitsland Bakker looft regering Zuid-Afrika w Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 17 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christeliike dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" (oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Onvoorstelbaar groot leed heerst in de in de loop der eeuwen zo zwaar geteisterde Ganges-delta. Na de cycloon en vloedgolf van vorige week, waarbij tien duizenden mensen de dood vonden en duizenden an deren dakloos werden dreigt nu de gesel van de cholera. De mens vreest zichzelf te zien zoals hij is, omdat hij niet is, zoals hij zou moeten zijn. FLECH1ER „Man, mijn eieren kijken me vreemd DE BILT In de afgelopen nacht trok een frontale zone met regen en motregen over oris land. Achter deze frontale zone breidde een zwakke rug van hoge lucht druk boven het Engelse kanaal zich naar onze omgeving uit, waardoor de wind vrijwel weg viel en plaatselijk mist ontstond. Aan het rustige weer zal op de nadering van een kleine ac tieve depressie ten zuidwesten van Ierland spoedig een einde komen. De depressie koerst in de rich ting van Engeland en neemt daarbij in diepte toe, zodat in het komende etmaal het weer een onbestendig karakter zal hebben met wind en regen. Aanvankelijk wordt met zuid westelijke winden zachtere lucht uit de Golf van Biskaje naar ons land getransporteerd. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal; max. temp. omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75. cm (1000 millibar) dalend. Zod en maan 18 november: zon op 8.04, onder 16.45; maan op 21.13, onder 13.07; 21 november L.K. Koog water 18 november: Rotterdam le ge tij 7.55, 2e getij 20.24; Schevenin- gen 6.0418.23; Vlissingen 4.53—17.15; Willemstad 8.40—20.59. BELFAST In de overwegend rooms-katholieke wijk Ballymurphy in Belfast zijn gisteren twee mannen vanuit een auto doodgeschoten. De politie gelooft dat het een interne executie van het (verboden) Ierse re publikeinse leger betrof. DEN HAAG Er komt over een jaar een nieuw paspoort, 'ets kleiner, iets steviger en wat lichter blauw. Volgens het ministerie van buiten landse zaken is het kleinere formaat nodig, opdat het paspoort gemakke lijker kan worden opgeborgen: bij voorbeeld in overhemdzakje. Overwogen wordt de „bijzondere kentekenen" weg te laten. Nu haar stukjes, haarverf en goed uitgevoerde prothesen worden gebruikt, lijkt het weinig zinrijk de bijzondere kenteke nen nog te laten vermelden. DIEVER Bij Diever is zondag nacht een auto in de langs de weg lopende Drentse Hoofdvaart gereden. De twee inzittenden, de 35-jarige J. van Sleen en de 19-jarige A. de Graaf uit Wapserveen zijn verdron ken. DACCA In het rampgebied van Oost-Pakistan zijn gisteren de eerste gevallen van cholera gesignaleerd, tot verbijstering van alle hulpwerkers daar die voor de gigantische taak staan de vele tienduizenden doden te begraven en levensmiddelen, medicijnen, dekens, tenten en andere hulpgoederen voor meer dan een miljoen daklozen aan te voeren. Honderden kinderen demon streerden gisteren in Den Haag voor meer speel- en leefruimte. Voor het ministerié van algeme ne zaken begaf premier De Jong zich temidden van de de- monstrantjes. Sommige kinderen hadden zich vermomd als flat gebouw en zongen een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd lied „Jantje beton". Anisoezzaman, een van de lei ders van de hulpactie, deelde mee dat de gevreesde ziekte was uitgebroken op Hatija, mogelijk het zwaarst getroffen van de duizenden dichtbevolkte eilan den die vorige week door een cycloon en een vloedgolf wérden geteisterd. Wegens de cholera op Hatija ging het eerste medische hulpschip dat het eiland bereikte, daar niet voor anker MOSKOU De Sowjetunie heeft een opmerkelijk succes geboekt in de geschiedenis van de ruimtevaart: uit de onbe mande sonde Loena-17, die van morgen vroeg een zachtee lan ding op de maan maakte, is een achtwielig automatisch voer tuig gelost dat in een straal van twintig meter van de landings plaats proeven doet. Het persbureau Tass berichtte dat alle apparaten aan boord van de Loenochod-1 normaal functioneren. Het eerste maan- voertuig is uitgerust met een Franse reflector voor laserstra len voor de plaatsbepaling op de maan, heeft een eigen kracht bron en wordt vanaf de aarde bestuurd. Eerder hadden zowel Tass als het Britse observatorium in Jodrell Bank en het observatorium in Bo- chum gemeld dat de Loena-17 om 5 uur vanmorgen onze tijd een zach te landing had gemaakt in het ge bied dat Regenzee wordt genoemd en dat de signalen van het ruimte schip uitstekend doorkwamen. Kort voor de landing werden foto's van de landingsplaats overgeseind. Kaminski, directeur van het Duit se observatorium, zei dat de Loena-17 een sterk verbeterd model van de Loena-16 is, welke in september de eerste automatisch vergaarde maan- monsters naar de Sowjetunie heeft teruggebracht. AMSTERDAM Caransa heeft het hotel-restaurant Schiller aan het Rembrandtsplein opgekocht. Het ho- telbedrijf zal op normale wijze wor den voortgezet. De werkgelegenheid voor het ongeveer 120 man tellende personeel loopt geen gevaar. De verkoop heeft de volledige in stemming van de werknemersorgani saties. Over de verkoopprijs konden geen mededelingen worden gedaan. Het pand waarin Schiller is geves tigd, is het laatste van de grotere panden op het Rembrandtsplein dat nog niet in het bezit van Caransa was. Gisteren zijn de hele dag gevechten geleverd in de Jordaanse steden Irbid en Djerasj tussen Jordaanse veilig heidstroepen en Palestijnse guerrilla strijders. Hierbij werden 12 personen gedood en 71 gewond. De Palestijnen zouden de gevechten begonnen zijn. en voer het door naar Sandvlp. In middels zyn byna een miljoen doses anti-choleravaccin naar het rampge bied gezonden plus 600.000 ton zuiver drinkwater. Boodschap Geleidelijk aan begint de hulpver lening op gang te komen. Secretaris generaal Oe Thant van de VN en as sembleevoorzitter Hambro hebben de wereld in een gezamenlijke boodschap opgeroepen tot alle mogelijke hulp aan de slachtoffers van de ramp, een der ergste in de geschiedenis van de mensheid. De Nederlandse regering heeft drie miljoen gulden uitgetrokken voor de watersnoodramp. Eén miljoen hier van is bestemd voor aankoop en ver voer van zuivelprodukten; over de andere twee miljoen mag de Pakis taanse regering vry beschikken. Ook kerkelijke organisaties hebben financiële hulp aangeboden. Het We- relddiakonaat van de Gereformeerde Kerken in Nederland schonk ƒ100.000 de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen 10.000 en de Stichting Mensen in Nood eveneens 10.000. Het Internationale Rode Kruis in Genève heeft bijna een mil joen gulden voor hulpverlening ont vangen. (voor vervolg zie pag. 5) Erkenning HOEWEL DE TEKST van het Pools- Duitse akkoord pas na onderteke ning gepubliceerd zal worden, mag nu wel worden aangenomen, dat het geheel naar de zin van Polen is uitgevallen. Dat kon ook niet anders, wilde het streven van Bonn naar toenadering enige kans op succes hebben. Dit betékent, dat de Westduitse re- ring (bestaande uit socialisten en liberalen) bereid is, de Oder-Neisse- grens tussen Polen en Oost-Duits- land te erkennen, zonder te wach ten op een vredesverdrag voor ge heel Duitsland. Dat de inhoud van het akkoord voor lopig nog niet wordt gepubliceerd, houdt wellicht voornamelijk ver band met de verkiezingen voor het parlement van de staat Beieren, die komende zondag worden gehouden. Het prijsgeven van verloren gegane Duitse gebieden hoe wenselijk ook meer dan 25 jaar na de Duitse capitulatie zal bij velen in West- Duitsland niet in goede aarde val len. Terecht nemen de coalitie-partners risico, al is de meerderheid die zij in de Bondsdag hebben bijzonder klein geworden. Garanties ONDANKS ALLERLEI ontkenningen en voorzichtig geformuleerde ver klaringen maakt Israël de indruk, dat het alleen in vredesonderhande lingen een oplossing voor het con flict in het Nabije Oosten ziet. Het wil niet krampachtig vasthouden aan de militaire situatie, waarin het als bedreigd land een zo groot mo gelijke mate van veiligheid bezat. Israël zoekt nu een andere zekerheid, die het midden houdt tussen de huidige toestand en de oplossing van 1956, welke geen garanties bleek te bieden, toen in 1967 de VN-troepen ijlings vertrokken. Voordat het gaat onderhandelen wü het politieke waarborgen van de Verenigde Staten, zoals Egypte en andere Arabische landen van Rus land hebben gekregen. Veel hangt af van de toezeggingen die Washington wil doen. DEN HAAG De loongrens voor de verplichte ziekenfondsverze kering moet niet worden verhoogd tot 16.000, maar tot 17.050, ingaande 1 januari 1971. Een goed stuk vlees hoort erbij zo'n echte, pittige je wordt er een ander mens van Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven BEIROET Syrië wil zich als vierde partner aansluiten by de federatie, die Egypte, Libië en Soedan willen vormen. Dit heeft de nieuwe sterke man van Syrië, luchtmaarschalk Hafez Al-Assad, maandagavond offi cieel bekendgemaakt. De veertigjarige Assa liet voor ra dio Damascus een verklaring voorle zen, waarin hij zei dat de Marxisti- che leiders van de socialistische Baathpartij „voorgoed" hun macht hadden verloren. Hij kondigde de vorming aan van een voorlopige par tijleiding, die president Attasi en ge- neraal-majoor Salah Jadid zal ver vangen. Het was de eerste openbare verkla ring van Assad sinds hij vrijdag de macht overnam door een snelle staatsgreep, waarbij geen bloed vloei de. De voorlopige partijleiding staat positief tegenover de voorgenomen federatie van Egypte, Libië en Soe dan en zal ernaar streven Syrië zijn „natuurlijke plaats te midden van de ze landen" te geven. Het nieuwe be stuur zal in functie blijven tot een nationaal congres van de Baathpartij een permanent bestuur heeft gekozen. Niet is gezegd wanneer dit congres zal bijeenkomen. Het nieuwe bestuur wil mobilisatie van alle "progressieve krachten", die moeten worden inge schakeld in de strijd tegen Israël. Binnen drie maanden zal een volksvergadering wordengevormd, die een nieuwe grondwet moet op stellen. Het voorlopige bestuur zal blijven werken aan de versterking van de strijdkrachten. Het zal ook de betrekkingen met het socialistische kamp ontwikkelen, met name met de Sowjet-Unie. Verzet Het internationaal bestuur van de Baathpartij heeft bekendgemaakt dat „de kameraden Assad en Tlass (de chef-staf van het leger) uit de partij zijn gestoten wegens schending van de grondbeginselen van de partij, de besluiten van het congres en de in terne discipline". Volgens een in Beiroet uitgegeven communiqué was het besluit daartoe •genomen op een (klendestiene) bij eenkomst van de interarabische par tijleiding in Damascus. Het optreden van de „kliek" van Syrische legerleiders wordt als „re bellie" bestempeld. Dit hebben minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga van sociale zaken gisteren in een nota voorge steld aan de Kamer. De loongrens staat nu nog op 13.800. Aanvaarding van het voorstel zal tot gevolg hebben, dat het aantal ver plicht verzekerden wordt uitgebreid met 40.000 verzekerden en 80.000 me deverzekerden. Indien de loongrens niet extra zou worden opgetrokken, dan zou van dit aantal 16 000 werknemers en onge veer 32.000 gezinsleden met ingang van volgend jaar de ziekenfondsver zekering moeten verlaten. De resterende 24.000 werknemers en 48.000 gezinsleden zijn thans niet verplicht verzekerd, maar zullen als gevolg van de nieuwe maatregel hier toe overgaan. Zou de loongrens wor den opgetrokken tot 16.000, dan zou dit een vermindering van het aantal ziekenfondspatiënten tot gevolg heb ben. De ziekenfondsorganisaties hebben inmiddels overeenstemming bereikt over een compensatie voor de financiële schade, die specialisten zullen lijden door verhoging van de loongrens. De ziekenfondsen zullen de honoraria aan specialisten met 2,85 procent verhogen, afgezien van de trendmatige verhoging van ruim ne gen procent die voor 1971 is overeen gekomen. De particuliere ziektekostenverze keraars hebben gepleit voor een keu ze tussen verplicht of particulier ver zekeren, met name omdat voor al leenstaanden en echtparen met één kind het voordeliger is particulier verzekerd te blijven. De centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen (CBOZ) voelt daar echter niets voor. Het voorstel tot het extra verhogen van de loongrens tot 17.050 betekent naar de mening van de CBOZ niets anders dan het handhaven van de be staande situatie. „Juist het niet aan vaarden van het wetsontwerp zal verschuivingen teweegbrengen, die voor velen tot aanzienlijke lastenver zwaring zouden leiden". Volgens het plan van de minister moet het bedrag van de maximum premiedagloongrens verhoogd worden van 43 tot 55 inplaats van tot 52. Dit als gevolg van de onlangs bekend geworden indexcijfers. LINGEN Nabij de Westduitse plaats Lingen is een auto waarin vier Nederlandse militairen zaten, tegen een losgebroken paard gereden. Twee militairen kwamen hierbij om het le ven. Het zijn de 20-jarige F. Kroeze uit Borne en de 21-jarige P. Breeveld uit Alphen aan de Rijn. De overige inzittenden zijn opgenomen in een ziekenhuis. DURBAN De Nederlandse vice- premier drs. Bakker heeft verklaard "zeer onder de indruk" te zijn van het werk van de Zuidafrikaanse re gering in het aan de negerbevolking toegewezen gebied Transkei en dat bij terugkeer in Nederland aan zijn regering te zullen meedelen. Op een persconferentie onder streepte drs. Bakker volgens het Franse persbureau AFP de gunstige indrukken die hij tot dusver bij zijn bezoek aan Zuid-Afrika van het re geringsbeleid had gekregen. recept voor een gezellige avond: Enkele goede vrienden, een paar fijne platen, wat lekkere hapjes en een heleboel sfeer door hier en daar een 'kaars- in-het-glaasje'... U verdient zo'n gezellige kaars in glas wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft met deze bon geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl. betaling per ^^eta o kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij als tegenprestatie zo'n kaars-in-het-glaasjé genprestatie aasjé 1 Postzegel is niet nodig als o op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1