Sterke toename van legal abortus in Engeland Storm over Arjos op partij-convent Wensen van ARP voor gezamenlijk program met KVP en CHU ARP-eonvent is het eens over abortus pornografie en NVSH BEDREIGD MET 'N VERBOD Dikwijls financiële zaak VU-medici bezonnen zich op problemen Turkije gaat kapers uitwijzen Wetenschapsbudget voor 1971 spoedig naar Tweede Kamer Helft militairen in Vietnam gebruikt drugs Waren joden ontdekkers van Amerika VU-vergadering over abortus is eenzijdig Tsaldaris (Grl.) overleden Politieke partij in Griekenland sterk gebonden In de omgeving van Los Angeles woeden enorme bosbranden, die totnutoe tweeduizend mensen ge noodzaakt hebben hun woningen te verlatenomdat deze door het vuur werden bedreigd. Er zijn vijf brandhaarden. De brand weer staat dan ook voor* een j| schier hopeloze taak om deze te blussen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM -r Sinds de wijziging van de abortuswet in Engeland is de abortusfrequentie daar sterk toegenomen. Sinds 1968 steeg het aantal gevallen van legale abortus provocatus van 25.000 tot 80.000 per jaar. Niets wijst erop dat deze escalatie in de komende jaren zal worden afgezwakt integendeel, zij zal nog veel sterker worden. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Ook de ARP heeft, evenals vorige week de KVP, een verlanglijst met wensen vastge steld voor het gezamenlijk program met KVP en CHU. Het partijconvent nam zaterdag in Rotterdam een resolutie aan waarin als belangrijke punten voor nader overleg worden genoemd: drugs, de mocratisering van het onderwijs, sportbeleid, sociale verzekeringen, be lastingstelsel, gewestvorming, dc voordracht van een formateur en de eventuele keuze van een partner voor dc verkiezingen. Op verzoek van CNV-voorzitter J. vens uitgesproken dat de eigen prio riteiten niet volledig tot haar rechten komen in het gezamenlijk program ma. Het was dan ook de wens van het convent dat het gezamenlijk pro gramma in overeenstemming wordt gebracht met de prioriteiten van de ARP. De PvdA In een discussie over de verhoudin gen tussen de politieke partijen pleit te radicaal mr. P. J. A. Idenburg voor het op gang brengen van het gesprek met de PvdA. Mr. Idenburg zei: „De volgende re geringsperiode wordt moeilijk F.en kabinet op zo'n breed mogelijke basis noodzakelijk. Daarom is het van Lanser werd hieraan nog toegevoegd w dilt de confessionele de democratisering van het bedrufs- parüjen en d(_ pvdA elkaar vinden leven. Zwitserse vrouwen aail winnende liand het gebouw van de faculteit der Dit verklaarde zaterdag Sir John Peel als gastspreker op een informatieve bijeenkomst in ZURICH De mannen in het Zwitserse kanton Zürich hebben zich zondag met 115.000 tegen 57.000 stem men uitgesproken voor vrouwenkies recht in- kantonale aangelegenheden. Zürich is hiermee het tiende van de 25 kantons dat zich voor beperkt vrouwenkiesrecht uitspreekt. Volgend jaar zal een nationaal re ferendum worden gehouden over vrouwenkiesrecht op federaal niveau. In zeven landen in de hele wereld hebben de vrouwen dit recht nog niet. Dat zijn Zwitserland. Lichten- stein en enkele landen in Afrika en het Nabije Oosten. geneeskunde van de Vrije Uni versiteit in het Amsterdamse Buitenveldert. Initiatiefnemers van de vergade ring. die door een groot aantal medi sche studenten, artsen en andere be langstellenden werd bezocht, waren prof. dr. G. A. Lindeboom en prof. dr. J. Janssens. Beiden zijn hoogleraar aan de VU, beiden hebben op ethi sche gronden bezwaren tegen de libe ralisering van het gangbare abortus beleid, vooral tegen de abortus „op aanvraag", het zogenaamde „baas i,n eigen buik'' zijn. Op voorstel van de Arjos werd te- ANKARA De Turkse regering heeft een wetsontwerp voorbereid waarbij het zal worden toegestaan kapers van vliegtuigen uit te wijzen. Volgens de huidige Turkse wet mag niemand wegens het plegen van een politieke misdaad het land worden uitgezet. In het ontwerp, dat door het parle ment moet worden goedgekeurd, staat nu dat „het kapen van vliegtuigen om wat voor reden dan ook en ver richt met geweld van wapens of an derszins, niet wordt beschouwd als een politieke misdaad". Mr Idenburg wilde het gesprek met de PvdA zo snel mogelijk na de vaststelling van het gezamenlijk pro gram. Voorzitter Veerman antwoord de. dat voor een gesprek met de PvdA meer nodig is dan een uit spraak van partijvoorzitter Vonde ling. Inspraak Het partijconvent bleek verder in spraak te willen hebben bij de pro grammavergelijking met de andere partijen en de keuze van partners voor de verkiezingen in april. „De partij heeft het laatste woord" De heer J. G. Smallenbroek wilde een motie in deze geest indienen. Dr. Veerman was het hier volledig mee eens. Hij herinnerde eraan dat er twee mogelijkheden zijn voor het convent (12 december en in februari) om zich uit te spreken. CNV-voorzitter Lanser betoogde nog dat niet alleen de programma- vergelijking tussen de partijen be- (Van onze parlementsredaktie) ROTTERDAM Op het convent van de ARP, zaterdag In de Rotter damse Doelen gehouden, is even een storm boven de Arjos losgebarsten. Een oudere convent-ganger vond het wel wat al te bar, dat de party on geveer 47.50 per lid aan de Arjos geeft, terwijl deze leden er een ge heel eigen mening op nahouden. Bij de bespreking van de begroting werd het voorstel gedaan, dat de par tij ook andere jeugdorganisaties zou subsidiëren. Men had het blad Con creet op het oog, waarvan twee num mers zijn verschenen. De hoofdredak- langrijk is, maar dat er ook een grote J teur van dit blad, drs. J. G. van der mate van overeenstemming moet beT Land. zette een groot vraagteken ach- staan over een kabinet, dat het beleid ter de Arjos-subsidie, temeer daar de voert van dc christelijke partijen en oplage van zijn blad veel groter was de vakcentrales. dan die van het Arjos-blad. DEN HAAG Binnenkort zal aan de Tweede Kamer het wetenschaps budget 1971 worden aangeboden, dat de ministerraad gisteren heeft be sproken. Dat stuk geeft gedetailleerde informatie over de uitgaven van de rijksoverheid ten behoeve van weten schappelijk onderzoek en ontwikke lingswerk. Voor 1971 belopen de uit- l gaven 660 miljoen, dat is 80 miljoen gulden meer dan in 1970. Dat is een stijging van 14 procent. De stijging van 1969 op 1970 bedroeg 11 procent. De belangrijkste stijging vertoont de post voor deelneming in de kosten van de ontwikkeling van vliegtuigen. Op de begroting voor 1970 was daar voor 4,9 miljoen gulden uitgetrokken, thans 15,5 miljoen, ongeveer 11 mil joen meer. De grote stijging is een gevolg van de Nederlandse deelne ming aan het Airbusproject. In het budget zijn de uitgaven voor onderzoek en ontwikkelingswerk van de universiteiten en hogescholen bui ten beschouwing gebleven. Wegens gebrek aan recente gegevens kunnen die uitgaven thans nog moeilijk wor den geschat. WASHINGTON Vice-admiraal William P. Mack, een van de leiders in de campagne tegen drugmisbruik onder Amerikaanse militairen in Vietnam, heeft zaterdag verklaard dat dit probleem pas zal worden op gelost met terugtrekking van alle Amerikaanse troepen. Volgens de admiraal is het niet mo gelijk na te gaan hoe de militairen aan drugs komen. De middelen zijn overal te koop. Volgens Mack ge bruikte een paar maanden geleden dertig procent van de Amerikaanse troepen in Vietnam marihuana. Meer recente cijfers geven een percentage van 50. Bij sommige onderdelen zou dit cijfer 60 procent zijn. Mack verklaarde dat in augustus en september elf doden zijn gevallen in verband met verdovende middelen. ISTANBOEL Tijdens een zware mist is zaterdag in Centraal- Turkije een volle autobus frontaal te gen een postauto gebotst. Negentien personen werden op slag gedood en dertien gewond. (Van onze parlementsredaktie) ROTTERDAM Het convent van de ARP heeft zaterdagmiddag in de Rotterdamse Doelen een moeilijke en soms bewogen d seussie gehouden over de zedelijkheidsvraagstukken. Gesproken werd aan dc hand van een nota, geschreven door een commissie van deskundigen onder leiding van dr. J. H. Jonker. Leden van deze commissie gaven er de voorkeur aan dat een aparte be sloten partijconferentie over dit on derwerp zou worden gehouden, maar men stond voor de taak de paragraaf „Geestelijke volksgezondheid" van het partijprogram vast te stellen en dat moest in het openbaar gebeuren. Het convent ging akkoord met de voorgestelde tekst, die we vorige week. reeds publiceerden. De verga dering nam verder in het program op een verbod van opdringerige ver koopmethoden van pornografie en verzoeken om een soepeler regeling voor adoptie van „ongewenste" kin deren en om sociale begeleiding van ongewenste zwangerschappen Sociaal De discussie spitste zich vooral toe op de abortus en de pornografie. Er hadden zich niet minder dan 24 spre kers en spreeksters gemeld. Een be langwekkende bijdrage leverden me vrouw drs. Th. M. Hartkamp-Suur- mond uit Den Bosch en mevrouw dr. F T. Diemer-Lindeboom uit Rotter dam. Mevrouw Hartkamp stelde, dat in de nota het begrip „sociale indi catie" was uitgehold. In door haar verspreide stellingen zegt ze dat een sociale indicatie ook is: te kleine kansen voor het komende le ven en gebrek aan fundamentele levensvoorwaarden als %'eiligheid, genegenheid en ruimte in de meest letterlijke en figuurlijke zin van het woord. Een ongewenst kind (het komt ter wereld, ondanks de uitdrukkelijke wens van de moeder tot abortus) heeft een slechtere kans op een ge lukkig leven. Het was onder meer op haar aandrang, dat het programma werd aangevuld met alinea's over „adoptie" en „sociale begeleiding." Escalatie Mevrouw Diemcr zei veel uit het betoog van mevrouw Hartkamp toe te juichen, maar zij ween ook op andere aspecten. Het voorbeeld is Engeland, waar het aantal gevallen van abortus snel is toegenomen met name onder meisjes beneden de 15 jaar. Wij staan op het ogenblik op een tweesprong in de cultuur, waar schuwde mevrouw Diemer. Als chris tenen moeten we onze bijdragen le veren tot lenigen van de nood van de vrouw. Deze dingen miste mevrouw Diemer in het voorstel. De voorzitter van de commissie, dr. ,J H. Jonker constateerde dat me vrouw Hartkamp en mevrouw Die mer, hoewel het probleem verschil lend benaderend, van dezelfde men selijke bewogenheid uit hadden ge sproken. Voorstellen om alle pornografie (en j niet alleen de „harde") te weren en voor anti-conceptionele middelen een i medische indicatiè te vragen, werden verworpen. Zondagsrust Bij de behandeling van andere pro grammapunten werd met grote meer- derheid het voorstl van Gouda ver worpen om te bepleiten de sport op zondag naar de zaterdag te verplaat- i sen.. Voorzitter Veerman wees erop j dat dit niet de taak is van de over- heid. Wel moet de overheid zorgen voor voldoende sportaccommodatie. Het voorstel meer geld te besteden voor cultuur in de regio, verdedigd j door de heer Tuinstra, onderging het- J zelfde lot. De Friese afgevaardigden j stemden voor. Het verkiezingsprogram van de j ARP is na vastgesteld met uitzonde- ring van de paragrafen „Veiligheids- I beleid" en „Verdediging". Hierover j wordt zaterdag 12 december gespro- j ken. Voor het gemeenschappelijk pro gram met KVP en CHU wordt ten aanzien van deze punten nog een voorbehoud gemaakt. Hij vroeg waarom in het partijblad van de ARP het blad Concreet wordt doodgezwegen. De heer Van der Land kreeg van het convent een luid ap plaus, dat de Arjös pijnlijk in de oren moet hebben geklonken. Klap Voorzitter Veerman (oud-voorzitter van de Arjos) zei dat de Arjos het recht heeft om mee te praten „in de taal van vandaag. „Ik heb in mijn Ar- jos-dagen ook wel eens een klap op mijn hoofd gehad van Schouten", vervolgde voorzitter Veerman. „De Arjos van nu zal ook wel eens een klap moeten incasseren Het is ge woon gezond, dat de Arjos dingen in de politiek mogelijk acht, die wij nog niet als mogelijk zien." Drs. Van der Land kreeg van de partijvoorzitter het verwijt te horen, dat hij nooit zijn bezwaren tegen de koers van de Arjos op de vergaderin gen kenbaar heeft gemaakt. Daarna dacht niemand er meer over om te beknibbelen op de toelage voor de Arjos. De Concreet-redakteur gaf tegeno ver ons toe, dat hij zijn bezwaren nooit op de Arjosvergaderingen had laten horen. Het blad telt 2.500 abon nees. Het Arjos-blad heeft een oplage van 2.000 exemplaren. Concreet heeft heel wat lezers buiten de Arjos en de ARP. Overigens gaat het uitstekend met de Arjos, zei Frits Kool. De leden- werfaktie onder de jongeren van 16 tot 23 jaar heeft een ledenwinst van ongeveer 25 procent opgeleverd. NEW YORK Een grafsteen, die in 1885 in de Amerikaanse staat Tennessee werd gevonden, bevat aanwijzingen dat Amerika zeker duizend jaar voor Colum bus reeds ontdekt werd door jo den, die uit het Nabije Oosten waren gevlucht. Dit 'beweert de Amerikaanse geleerde Cyrus Gordon, hoogle raar in de mediterraanse culturen aan de Brandeis-universiteit van New York. De bewuste steen ver toont inscripties, die overeenko men met het schrift van Kanaan, het beloofde land van de Israëlieten. Vertaling ven het grafschrift levert de tekst op: „Voor het land van Judah," aldus Gordon. Hij vermoedt dat joden zich in Amerika hebben gevestigd, lang voor Columbus, „waarschijnlijk om te ontsnappen aan de lange arm van Rome". Hij wijst erop dat in Tennessee een bevolkings groep, de Melungeons, woont, die geen raskenmerken van negers of 'ndianen vertoont, maar van het Kaukasische ras. De Melungeons aldus Gordon, zijn afstammelin gen van een mediterraans volk en geloven zelf, dat zij ongeveer 2000 jaar voor Columbus met schepen naar Amerika zijn geko men. Sir John, die in de Britse medische wereld een vooraanstaande plaats in neemt en aktief betrokken was bij de voorbereidingen van de nieuwe abor tuswet, zei dat deze wet tot stand was gekomen onder druk van de ver anderde opvattingen. Hij had liever gezien dat een commissie van experts zich over de gehele abortusproble matiek gebogen had, maar dat ge beurde niet uit politieke overwegin gen. Het resultaat was een wet, die lacunes bezit, en waarvan de inhoud aan een veelheid van interpretaties onderhevig is. Alleen in een ziekenhuis of in een erkende privé kliniek mag abortus worden opgewekt. De ingreep mag slechts plaats vinden als twee dokto ren hiertoe op een speciaal formulier een aanbeveling hebben gedaan. Voor abortus provocatus worden in de Engelse wet vier aannemelijke gronden genoemd. Deze zijn (vrij ver taald): gevaar voor het leven van de moeder, gevaar voor fysieeke of mentale schade, gevaar voor nadelige gevolgen voor reeds aanwezige kinde ren in het gezin, gevaar voor abnor maliteiten bij de vruchtontwikkeling. Bijzondere aandacht besteedde Sir John op de in de wet opgenomen ge wetensclausule. Hierin is o.a. vastge legd dat niemand tegen zijn wil bij een abortus provocatus betrokken be hoeft te worden, inbegrepen de be handelende arts en uitvoerende gy naecoloog. alsook verpleegsters en an der ziekenhuispersoneel. Van het aantal vrouwen, dat zich in Engeland aan de ingreep van abor tus provocatus onderwerpt, is onge veer 8 procent van buitenlandse ori gine; 25 procent is onder de 20 jaar, 2 procent is nog geen 16 en meer dan de helft is ongehuwd. Worstelen De meerderheid van de Britse dok toren, aldus Sir John, worstelt da gelijks met de interpretatie van de nieuwe abortuswet en de toepassing van de daarin genoemde bepalingen op hun patiënten. Maar als een „ver-: storende factor" stelde hij de tendens aan dc kaak dat leden van de medi sche stand „dikwijls een financiële zaak" steeds meer de hand lichten met de wettelijke toegestane medi sche of sociale indicatie. „De ene groep medici stemt toe als een vrouw zich wil laten aborteren, de andere groep niet. Dit is oneerlijk tegenover het publiek, omdat het niet langer weet waaraan het toe is En als men bij de ene arts wel en bij de andere arts niet het vereiste groene formulier kan halen, komt dat be paald niet ten goede aan het medisch beroep." Als voornaamste kritiek op de nieuwe abortuswet in Engeland bracht Sir John naar voren dat elke arts een aanbeveling tot een abortus ingreep kan doen. In de meeste an dere landen wordt dit gedaan door gespecialiseerde krachten, die ieder de op hun vakterrein liggende facet ten van een geval kunnen belichten. Een ander punt van kritiek betrof de eigenlijke behandeling. De arts die de ingreep aanbeveelt, is een an der als degene die hem moet uitvoe ren. De laatste heeft de patiënte waarschijnlijk nooit gezien, laat staan dat hij haar problemen kent Gevaar Abortus provocatus is niet zonder gevaar, zo meende Sir John nog te moeten stellen. Een ingreep kan do delijk zijn in Engeland stierven vorig jaar 35 van de 60.000 vrouwen, die zich eraan onderwierpen maar er kunnen ook andere complicaties optreden. Over dc gevolgen in de mentale of emotionele sfeer was door gebrek aan studiemateriaal geen ver standig woord te zeggen. Sir John verklaarde tenslotte nog dat abortus zoals deze bij de Engelse wet is geregeld, geen echte invloed op het geboortecijfer, kan hebben. In Ja pan, waar jaarlijks meer dan een miljoen vrouwen worden geaborteerd, was echter wel sprake van een steeds instabieler wordende bevolkingsop bouw. De groep ouderen was daar verhoudingsgewijs zo groot geworden dat van overheidswege juist weer het krijgen van kinderen werd gepropa geerd. Dr. R. F. R. Gardner, die als con sulterend gynaecoloog aan een groep ziekenhuizen in Sunderland verbon den is, haakte in op de praktijk. Elk abortusgeval, zo zei hij, kostte hem een zee van tijd, omdat hij zich er persoonlijk van wilde overtuigen dat de beweegredenen van de vrouw me disch of sociaal verantwoord waren. Meer dan 60 procent van de geval len, welke hij kreeg doorgespeeld, wees hij af. De helft van zijn staf was rooms-katholiek en wenste alleen aan abortus provocatus mee te wer ken, als er een medische Indicatie was. In een kleurige ceremonie, vol pracht en praal, heeft de nieuwe Lord Mayor van Londen, sir Peter Studd, zaterdag zijn in tocht in de Britse hoofdstad ge- maakt. De hoofdthema's van de intocht waren dit jaar Commu nicatie en Sport. Huwelijk ondermijnen di UTRECHT Volgens dr. G. J. Smit, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, zou de mi nister van justitie Polak het hoofdbestuur hebben willen in timideren de mogelijkheid niet uit te sluiten de NSVH tot een verboden vereniging te verkla ren. De voorzitter zei dit op het congres van de NVSH, zaterdag in Utrecht gehouden. Wel staat vast dat de ver eniging geen Koninklijke goedkeuring za! verkrijgen voor het plan de leef tijdsgrens voor het lidmaatschap op te heffen. Deze leeftijdsgrens is nu 21 Oft NVSH in telegram: UTRECHT De Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft tijdens het congres een telegram gestuurd aan de organisato ren van de informatieve bijeenkomst „Abortion in England today", die za terdag door de faculteit geneeskunde van de Vrije Universiteit in Amster dam is gehouden. In het telegram wordt de ernstige bezorgdheid uitge sproken over de uitgangspunten van deze vergadering. „In uw uitnodiging staat, dat op het in werking treden van de „abortion act" in 1967 in Engeland een ontwik keling is gevolgd, welke velen over rompeld heeft en die veel verder is gegaan dan door de initiatiefnemers van de wet was bedoeld of voorzien", aldus het telegram. Dit is volgens de NVSH in strijd met de feiten. Van „overrompeling" is geen sprake. In Nederland bestaat -wat de abortus be treft nog een zeer grote en schrij nende menselijke nood. „Medemenselijkheid en christelijke naastenliefde laten voortbestaan van deze nood niet toe", aldus de NVSH, „en daarom dient het uitgangspunt van de bijeenkomst te zijn hoe in Nederland op korte termiin te komen tot leniging van deze nood". „Het congres van de NVSH spreekt de hoop uit, dat u de moed zult heb ben de werkelijke situatie in Neder land onder de ogen te zien en niet zult blijven stilstaan bij een van te voren ingenomen standpunt", aldus het telegram. ATHENE Oud-premier Constan- tine Tsaldaris van Griekenland en leider van de volkspartij is zondag in Athene op 85-jarige leeftijd overle den. Hij werd bij de eerste verkiezin gen na de Tweede Wereldoorlog pre mier toen zijn partij een overweldi gende meerderheid verkreeg. jaar en met toestemming van ouders 18 jaar. Volgens dr. Smit zou het ministei van justitie willen ingrijpen in NVSH, omdat de vereniging bezig zo zijn de waarde van het huwelijk ondermijnen en de ouderlijke mac! aan te tasten. Dit laatste verwijt slai volgens de voorzitter op het beschik baar stellen van kondooms aan d Amsterdamse Dolle Mina's, die dei kondooms aan scholieren hebben ui' gedeeld. Verder zou staatssecretaris Wiersm de juridische adviseur van de NVSH mr. A. Mout, hebben gezegd dat d vereniging door publikaties in „Sex tant" stimuleert tot het plegen vai strafbare feiten, zoals seksueel con tact van volwassenen met minderj» rigen, al dan niet van hetzelfde ge slacht. Dr. Smit zei dat de NVSH zie! niets van de minister moet aantrek ken en geen enkele concessie moe doen. Hij kreeg voor dit standpunt c .steun van het congres. Volgens wetsontwerp: ATHENE Griekse politieke par tijen die zich verzetten tegen d< grondwettelijke orde of streven naai j omverwerping van het bestaande so ciale systeem, zullen worden verb® den en ontbonden, aldus een wetsont werp dat zaterdag in Athene is gepu bliceerd. Het wetsontwerp maakt deel uit van een serie wetten, die toepassing van de nieuwe grondwet tot doe! hebben. Het wetsontwerp handen» over de functionering van politieke partijen, nadat Griekenland tot een burgelij k bestuur is teruggekeerd. In het wetsontwerp wordt gesteld dat de activiteit van partijen moet overeenkomen met de nationale en1 democratische grondslagen. Ambtena ren mogen geen lid zijn van politieke partijen, evenmin als de mensen die 1 een politieke veroordeling achter de rug hebben. Politieke kringen in Athene vinden het wetsontwerp niet getuigen van werkelijkheidszin, omdat het volgens hen de macht beknot van partijlei ders die in Griekenland altijd een be slissende rol hebben gespeeld in de politiek en in de leiding van hun par tij- Het wetsontwerp voorziet bindend in allerlei afdelingen, waardoor het besturen niet soepel zal verlopen en bijvoorbeeld tijdens verhitte verkie zingscampagnes geen snelle besluiten kunnen worden genomen, aldus kri tische politici. Over het wetsontwerp zal een openbaar debat worden ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6