Kort geding tegen uitgever „Van Dale" CSU woedend op FDP-lid Geldner WD-Partijraad is voor erkenning van de DDR CU Kinderen van India houden hongermars Vijfvoudige moord in Minnesota |strope¥schiet vriend dood Bezwaar tegen omschrijving woord „jood" Beginselverklaring van DS'70 in principe aanvaard Be j aardenpartij zet eis voor f400 kracht bij Hoge politici zetten nieuws naar hun hand Mevrouw Gandhi was te moe Daldozen slapen naast woning van president Britse spion aangehouden Evangelisatie onder vakantiegangers BOEKENHOEK R IS MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 SUNBURG In de omgeving van Junburg (Minnesota, VS) is gisteren -hetecn boerengezin vermoord aangetrof fen. Het waren de 40-jarige James ■rembcrg, zfjn 29-jarige vrouw Glo- ia. en hun kinderen David (7), Dou glas (4) en Patricia (8), allen gedood RUXjoor een schot door het hoofd. De lijken werden gevonden door pgn buurman die melk kwam halen. "Kiets duidt erop dat er is gevochten. "Voor het onderzoek heeft de politie ^ftraktisch geen aanknopingspunt ge- fconden. EINDHOVEN De 24-jarige J. an de Nieuwenhof uit Eindhoven is rijdagavond dodelijk getroffen door en kogel uit het geweer van zijn |-jarige vriend T. De jongeman, /erleed zaterdagmorgen in het Eind- jvense Diaconessenhuis. De beide vrienden wilden gaan tropen en verborgen de auto in het truikgewas, waarop T. het geweer lit de wagen nam om het te laden. Iet schot ging plotseling af en zijn fl-iend, die twee meter van hem van laan stond, werd in de buik getrof- *ii' Ei (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De Voorburgse zakenman Herman Boekdruk ker heeft een kort geding aan gespannen tegen de Haagse uit gever Martinus Nijhoff, o.a. uit gever van Van Dale's Groot woordenboek der Nederlandse taal. Do heer Boekdrukker voelt zich in z(jn eer en goede naam aangetast door de wjjze waarop het woord jood in het woordenboek beschreven wordt. Een jood is volgens de verantwoorde- Hike redacteur dr. C. Kruyskamp niet alleen „een man behorende tot het volk der Israëlieten", maar ook „een woekeraar, een afzetter en een be drieger." dat (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het congres van De- y.fflrocratisch Socialisten '70 heeft zatcr- ag de beginselverklaring van de lartij in principe aangenomen. De rerklaring gaat nog naar de afdelin- en voor mogelijk enkele kleine wij- ofdpgingen, maar zal binnen veertien iagen definitief zijn. Er werd in Utrecht geen wezenlijke geleverd op het ontwerp. DS e ^70 kamerlid en mogelijk lijsttrekker mevrouw Van Veenendaal-Van Meg- elen deed een beroep op het congres >m de beginselverklariag aan te ins *men: sn! „Er wordt mij regelmatig gevraagd: rdi wi,e zHn iullie- wat willen jullie, wat lebben jullie? En dan sta ik met lege landen. Hier op tafel ligt een ont werp dat het fundament moet worden 'oor onze partij en dat uitgewerkt aat worden in een verkiezingspro- ram. Neem dit aan, wees overtuigd dat net uw wensen rekening gehouden al worden, maar leg vandaag een lasis waarop we morgen verder kun- en bouwen". Zonder stemming werd iet ontwerp toen aangenomen, hoe pel over enkele ondergesohikte pun- Zaterdag heeft DS'70 in Utrecht een congres gehouden, waar o.a. een nieuw hoofdbestuur is geko zen. Voorzitter is drs. A. Stuy- venberg gebleven. Scretaris is mr. J. Af. Drees, zoon van de oud-premier, geworden. Op de foto: mr. J. M. Drees en mevr. Van Veenendaal, (waarschijnlijk lijsttrekster voor de landelijke verkiezingen) zaterdag op het congres. ten nog gepraat kan worden in de afdelingen. Zo was men het er niet over eens of de passage in het ontwerp, waarin DS'70 zich min of meer afzet tegen de bestaande partijen, gehandhaafd moest blijven. De voorstanders vonden dat de partij zo concreet mogelijk moet zijn en daarom moet aangeven welke par tijen het volgens haar fout hebben gedaan en waarom. Het overgrote deel van het congres was het met die redenering eens: de passage bleef ge handhaafd. Een voorstel om de naam van de partij te wijzigen, omdat die vaak ver ward werd met de naam van andere groepen, werd verworpen. De heer Van Stiuyvenberg, wethou der in Eindhoven, werd herkozen tot voorzitter. Secretaris )werd de heer J. Drees, zoon van de oud-premier, en penningmeester werd de heer San- nes. De heer Boekdrukker (eigenaar van een papiergroothandel in Sassenheim) eist het uit de markt nemen van elk exemplaar van de pas verschenen 9de druk, een verbod op de verdere verkoop en een dwangsom van dui zend gulden voor iedere overtreding. Belofte Wim Verhagen, redacteur van AVRO's Radiojournaal, heeft deze zaak aan het rollen gebracht. Hij ontdekte dat er aan het artikel „jood" in de 9de druk niets veranderd was, terwyl dit na het uitkomen van de 8ste druk in 1961 door de uitgever zou zijn beloofd. De drie joodse kerkgenootschappen in Nederland tekenden onmiddellijk protest aan bij de uitgever. Dr. Kruys kamp (die het woord popmuziek in de nieuwe Van Dale als „vulgaire heden daagse amusementsmuziek" beschrijft) liet weten dat het om een gewone herdruk en niet om een herziening gaat. In Larousse, het bekende woor denboek van de Franse taal, is al jaren geleden een wijziging aange bracht in de manier, waarop het woord jood werd verklaard. Op last van de overheid werden de beledi gende kwalificaties geschrapt. Hetzelfde gebeurde in Spanje, waar het equivalent van de Van Dale wordt uitgegeven door de Koninklijke Academie. De heer Boekdrukker verklaarde opzettelijk geen joodse advocaat te hebben genomen om „ieder senti ment te vermijden". Zyn raadsman zal eerst een onderzoek laten instel len naar het gebruik van het woord jood in de Nederlandse taal. BONN „Dit zijn onderwe reldpraktijken." Met deze woor den heeft de fractieleider van de Beierse CSU in de Westduitse Bondsdag, Richard Stücklen, ge reageerd op de politieke ma noeuvres van het FDP-lid Karl Geldner. Het liberale parlementslid had zoals gemeld doen voorkomen als of h(j naar de CSU wilde overstap pen, naar hy zei om aan te tonen, dat rechts-extremistische groepen in de CSU aan de macht proberen te ko men. Hij had verder onthuld dat hy voor deze overstap in totaal 400.000 mark zou krygen. AMSTERDAM De Landelijke Partij van Bejaarden heeft zaterdag middag in het Amsterdamse Marcanti haar eisen voor een uitkering-ineens van 400 kracht bijgezet met een de monstratieve vergadering. Ongeveer zeventig bejaarden luis terden naar de felle pleidooien van diverse partijbestuursleden voor een beter leefklimaat voor de bejaarden. Voorzitter Ten Hooff noemde de be jaarden „de stiefkinderen van onze welvaartsmaatschappij. Mr. W. A. H. Langerwerf, juridisch adviseur van de partij, zei het te betreuren dat de bejaarden niet kun nen staken. Hij noemde de vijf pro cent verhoging van de AOW „een fooitje". In een telegram aan minister Rool- vink van sociale zaken en volksge zondheid protesteerde de vergadering tegen de nog steeds bestaande onze kerheid over de uitkering. Men deed een dringend beroep op de bewinds man de uitkering zo spoedig mogelijk beschikbaar te doen stellen. Apurtheitlsheleid is verwerpelijk Fractieleider Stücklen van de CSU ontkende dat zijn partij Geldner had benaderd en had overgehaald zijn eigen partij te verlaten. „De waar heid is dat de heer Geldner zich tot ons heeft gewend met de mededeling dat zijn geweten hem niet toestond bij de FDP te blijven en dat hij daar om de CSU wilde opzoeken". Ontkenning Hij ontkende verder dat men Geld ner „zelfs maar een enkele pfennig" i had aangeboden als hij van partij had willen veranderen. Volgens Geld- I ner zou hij een vierjarig contract heb- I ben gekregen als adviseur van de papierfabriek Bayer tegen een salaris van 100-000 mark per jaar. De eige naar van deze fabriek, Anton Bayer, is de penningmeester van de „Natio nale liberale actie", dat is een rechtse partij die kortgeleden werd opgericht en waarvan „overgelopen" vrije de mocraten lid zijn. Geldner zegt dat hij gedurende het hele verloop de leiding van zijn eigen liberale partij en van de sociaal-de mocratische partij, op de hoogte heeft gehouden. In grote spanning wacht men in Bonn af hoe deze hele affaire zal af lopen. De onthullingen van Geldner komen vlak voor de deelstaatverkie zingen in Beieren. Amerikanen menen: I NEW YORK Uit een onderzoek, gehouden onder lezers van 65 Ameri kaanse dagbladen, blijkt dat 67 pro cent van de ondervraagden van me ning is dat hoge politieke functiona rissen in Washington proberen „het nieuws naar hun hand te zetteh". Volgens nog eens 67 procent gelukt hen dat ook, 14 procent zei van niet, 15 procent wist het niet en 4 procent liet de vraag onbeantwoord. Het onderzoek was begonnen in mei en werd voortgezet tijdens een periode van opzienbarende gebeurte nissen, zoals de onrust op de univer siteiten die volgde op het Amerikaan se ingrijpen in Cambodja en het doodschieten van vier studenten van een universiteit in Kent. (Van onze parlementsredactie) Utrecht vergaderde, is voor er van de WD, die zaterdag in Utrecht vergaderde., is voor er kenning van Oost-Duitsland en voor het toelaten van Commu nistisch China tot de Verenigde Naties. De raad vindt het apart heidsbeleid in Rhodesië en Zuid- ll Afrika verwerpelijk en wil dat |j ook duidelijk in het verkiezings- i Programma tot uiting laten komen. Verder gelooft de Raad dat iedero If vrouw het recht heeft op abortus. De- i 2e en n°g een groot aantal andere adviezen zullen 6 februari van het volgend jaar worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de par- Id tij en daarna zal het definitieve ver- D kiezingsprogramma worden vastge- steld. Het ontwerp-verkiezingsprogramma van de VVD werd in juni gepubli- jCeerd onder de naam „Liberalen op w nieuwe wegen". Er waren zoveel wij- k tfgingsvoorstellen dat er een aparte vergadering nodig was om zoveel mo gelijk van die voorstellen met elkaar overeenstemming te brengen Het restant, ongeveer driehonderd, werd raterdag door de partijraad behan deld die zich er vrij snel doorwor- •telde. erkenning van Oost-Duitsland en het toelaten van Rood-China tot de VN gaf nauwelijks aanleiding tot discussie. De Duitse kwestie kwam niet voor in het oorspronkelijke pro gramma maar is er later Ingezet door de JOVD (de liberale jongeren) en het Liberaal Democratisch Centrum. Apartheid Behalve de erkenning vond de par tijraad dat in het programma ook moet worden opgenomen dat Oder en Neisse de grens vormen tussen Duits land en Polen, dat de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland ver beterd' moeten worden en dat er een regeling moet komen voor de status van West-BeTlijn. Meer moeilijkheden leverde de vraag op of de verwerping van het apartheidsbeleid in Rhodesië en in Zuid-Afrika nu wel of niet uitdruk kelijk in het verkiezingsprogram moet komen. Om sneller te kunnen werken was de vergadering in tweeën gesplitst en de groep die de buitenlandse paragraaf behandelde was verdeeld over de verwerping van het apartheidsbeleid. Onder luid protest van Eerste Ka merlid Mr. H. van Riel werd besloten een voltallige zitting te houden om over deze zaak te praten. In de ple naire vergadering bleek dat de tegen standers de passage over verwerping van apartheid en discriminatie in het algemeen voldoende vonden en geen aparte passage voor Rhodesië en Zuid-Afrika opgenomen wilden zien. Volgens de voorstanders van de passage wordt de apartheid alleen in deze twee landen van bovenaf wette lijk opgelegd en dat is een reden om ze afzonderlijk te noemen en te ver oordelen. De laatsten bleken met 28 tegen 24 in de meerderheid: de passa ge bleef gehandhaafd. Abortus Makkelijker ging het weer met het voorstel van de afdeling Rotterdam om iedere vrouw het recht te geven op abortus. Alleen fractievoorzitter Geertsema sprak zich er duidelijk te gen uit. De Partijraad stemde met overgrote meerderheid ervoor de le den te adviseren het recht op abortus in het verkiezingsprogramma op te nemen. Ook het recht op sterilisatie moet volgens de Raad in het verkie zingsprogramma komen en gemeen ten mogen niet beperkend optreden bij de verkoop van voorbehoedsmid delen. In de paragraaf cultuur moet ko men te staan dat er zo snel mogelijk regionale omroepstations moeten ko men. met medewerking van de streekpers, en dat er geen belemme ringen mogen bestaan voor cultuur uitingen op zondag. In hei ontwerp-verkiezingspro gramma blijft staan dat de VVD al leen stembusakkoorden wil sluiten mei ARP, CHU, D'66 en KVP en ndet met andere partijen, ook nJet met DS'70. Artis Amsterdam begroette za terdag voor het eerst in de ge schiedenis de miljoenste be zoeker in een jaar. Het was mevrouw Van Bladel, die met haar gezin een „dagje Amster dam" deed. Na de huldiging ging men met directeur Jacobi (midden) de tuin in. Een van de olifanten feliciteerde het gezin en wij dachten hem te horen zeg gen: Zie je wel, dat Artis moet blijven! LAS CONDES In het Chileense Las Condes zijn 800 arme Chilenen neergestreken op een terrein in de buurt van de woning van de pre sident Salvador Allende. „Wij zullen niet vertrekken voordat de regering iets doet aan ons pro bleem", zo vertelde Rosa Hermosilla, de secretaresse van de vereniging van daklozen. De 800 Chilenen wonen in ruwe tenten gemaakt van planken, zeil en karton. Allende heeft na zijn ambtsaan vaarding op 3 november de daklozen, (er zijn 60.000 dakloze gezinnen) ge vraagd niet meer land te bezetten, maar te wachten totdat de regering besloten heeft hoe het huisvestings probleem aan te pakken. Protest vernoemen van plein naar Charles de Ganlle PARIJS De vroegere Franse mi nister van landbouw, Paul Antier, heeft geprotesteerd tegen het besluit van het Porijse stadsbestuur om Pla ce de l'Etoile te noemen naar wijlen generaal De Gaulle. Hij «heeft de Fransen opgeroepen tot een „centrum ter verdediging van de naam van het plein". Het plein draagt al 240 jaar zijn naam. Het besluit hierin verandering te brengen werd genomen op een buitengewone vergadering van het stadsbestuur. Men week daarbij af van de regel, dat straten en pleinen pas de naam van iemand krijgen als deze minstens vijf jaar dood is. BERLIJN In West-Berlijn is een 35-jarige Brit op verdenking van spionage voor Oost-Duitsland door de politie gearrèsteerd, zo deelde een Britse woordvoerder zondag mee. De man deserteerde tien jaar gele den uit het Britse leger in West- Duitsland en week uit naar Oost- Duitsland. Vorig jaar april keerde hij naar het westen terug. Tien dagen geleden werd hij in West-Berhjn aangehouden. NEW DELHI Duizend slecht geklede kinderen zijn za terdag naar de residentie van premier Indira Gandhi gemar cheerd, waardoor de viering van de. 81ste geboortedag van Jawa- harlal Nehroe tot een massa demonstratie tegen de honger en armoede werd. Geef ons voedsel, kleding en huis vesting, riepen de jongens en meisjes bij deze eerste demonstratie van kin deren in de Indische hoofdstad, geor ganiseerd door een vereniging van krotbewoners (paria's). Op de ver jaardag van Nehroe wordt jaarlijks de dag der kinderen in India her dacht. In een memorandum welke op de ambtswoning werd achtergelaten werd verder gratis boeken, kleding en medische behandeling voor school kinderen geëist. Tot zijn dood in 1964 heeft Nehroe altijd jongens en meisjes ontvangen als zij, speciaal op zijn verjaardag, naar zijn residentie kwamen. Me vrouw Gandhi liet echter weten dat zij te vermoeid was om de kinderen te ontvangen na haar reis uit Parijs, waar zij de herdenkingsdienst voor generaal de Gaulle heeft bijgewoond. Eerder op de morgen was mevrouw Ghandi wel bij het planten van 4.000 rozestruiken door 10.000 padvinders bij de plaats waar Nehroe, een groot liefhebber van rozen, werd gecre meerd. Zij was ook eregast bij de overhandiging van boeken en foto's van Nehroe. Het bittere commentaar van het parlementslid dat de leiding had luidde: „Als het maar rijke kinderen waren geweest, dan had zij ze )wel met snoep en drankjes ontvangen, maar zij is bang dat deze kinderen stinken en dat ze ziekten onder hun leden hebben." AMERSFOORT Nu steeds meer mensen hun toenemende vrije tijd gebruiken om er op uit te gaan, wordt ook de kerk geconfronteerd met de vraag of en zo ja hoe er van uit het evangelie gewerkt moet wor den onder vakantiegangers. In het boekje Evangelisatie-recrea- tiewerk, waarom en hoe? wordt ge tracht enige bezinning alsmede een enkele praktische handreiking te ge ven voor allen die met deze arbeid in aanraking komen. Het boekje is samengesteld door de evangelisatiecommie Dabar en uitge geven door de Hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag. Een andere publikatie van dezelfde bond, maar nu in samenwerking met de Bijbel Kioskvereniging is Het ris kante leven. Dit langwerpige, met fo tomateriaal geïllustreerde boekje be vat een twintigtal artikelen over ver schillende facetten van het mensenle ven in het licht van Gods koninkrijk. Eenvoudig en prettig geschreven bij- draeen in de meditatieve sfeer. Beide boekjes zijn te verkrijgen bij het bureau van de Inwendige zen ding, Joh. van Oldenbarneveltlaan 10, Amersfoort, respectievelijk onder de nummers 85 en 753. Het zal nog wel wat jaartjes du ren, want ambtelijke molens malen langzaam en betonmolens voor de bouw ook. Dat is dan de troost die te putten is na het lezen van de brief der zes leden van zes fracties van de Tweede Kamer die het Binnenhof tot een voor hen onbewoonbare wo ning verklaren en ergens de wojken willen gaan zitten krabben in een nieuwe wijk. Regeren is vooruitzien, maar even verstandig is het, zich niet al te veel zorgen voor de tijd te ma ken. En dankzij deze tegenstellin gen ruk ik mij niet in wanhoop de haren uit. Het zal nu langzaam wennen aan het idee worden, dat het knusse Kamerwereldje daar aan het Binnenhof eens zou verstil len. Een beetje triest te bedenken dat er in de jaren vijftig en in de jaren zestig zo eindeloos veel aan het ge bouwencomplex verbouwd is; dat kapitalen zijn gestoken in de hy permoderne luchters der fractieka mers, de kilometers gordijnen, de ontelbare potten verf en de onver- slljtbare ellen vloerbedekking. Allemaal netjes betaald zoals het hoort uit de huishoudpot des lands, die door ons aller nijvere ar beid gevuld werd, wordt en zal worden. Maar goed, behelpen is ook geen pretje en we willen van het leven nu eenmaal graag een pretje ma ken. En ons daarbij niet belemmerd gevoeld weten door geldzorgen. Er Is bovendien een stedelijk Troost lichtpuntje wanneer de volksverte genwoordigers hun zin krijgen en de wijk nemen. Het Binnenhof zal bevrijd worden van hun blikken vehikels en de veemarktpaaltjes en kettingen kunnen verdwijnen, want de hokjes waarin de parlementariërs ieder en eigen parkeerplekje vinden worden dan overbodig. Het Binnenhof kan weer ruim en stil worden, zoals een oud hart be taamt. Van onze gemeentelijke vroede moederen en vaderen kunnen we toch verwachten dat zij niet de euvele moed zullen vinden er par- keermeters tussen de keitjes te slaan. En misschien zal een heldere geest, als het eenmaal zover is, zich herinneren waar ergens in een don kere kelder de kleine gouden Rooms Koning sluimert en hem met voorzichtige handen weer in het daglicht dragen. Een fontein is wel weer te metse len, een kniesoor die op die kosten zou kijken. Als dan met veel plechtighied en daverende toespraken Nederland geschaard is om de nieuwe zetel van de Tweede Kamer, gevat in staal en glas, dan hoop Ik helemaal alleen op dat Binnenhof te mogen zijn en de kleine koning terug te zien. We zullen dan tegen elkaar glim lachen. Heel wijs en heel stil, omdat we dan allebei in die tussentijd zo ver schrikkelijk oud zijn geworden. Het zal een heel mooie dag zijn Onder de grote en kleine handboe ken, encyclopedieën en monografieën over de geschiedenis in Elseviers We reldgeschiedenis niet de minste. De uitgave omvat drie kloeke delen, sa men 1280 bladzijden met 800 illustra ties en voor de lage prijs van ƒ19,50 per deel te koop. Het is een Nederlandse bewerking van een Amerikaanse uitgave en al eerder, namelijk in 1957, bij Elseviér verschenen onder de titel Erfenis der eeuwen. De nieuwe uitgaaf is herzien en uitgebreid, al waè het alleen maar met de gegevens van de laatste jaren. Het werk is inderdaad up to date: het slothoofdstuk is een rake analyse van de moderne tijd, zoals trouwens heel het boek gekenmerkt wordt door evenwichtige, heldere uiteenzettingen, Geschiedenis schrijven betekent vooral: nuances aanbrengen tussen hoofd- en bijzaken en verbindingslij nen leggen. Elseviers Wereldgeschie denis is daar goed in geslaagd. Het is natuurlijk vooral een populaire uitga ve zonder wetenschappelijke preten ties, maar we geloven wel in de we tenschappelijke betrouwbaarheid. Het valt op dat deze uitgave een breed vlak bestrijkt. Algemene ge schiedenis op school komt nogal eens neer op de geschiedenis van de West- europese beschaving, maar in deze drie delen is er naar gestreefd, ook andejre beschavingen het volle pond te geven. Een apart woord van lof voor de ruime, rake illiustratie sn de heldere (Italiaanse) druk. W.ST. Een ruig boek, vol ruwe taal, en dan ineens weer kinderlijk en senti menteel, maar altyd boeiend en men selijk. Geen wonder, want het is het laatste boek van Brendan Behan, re bel, dichter, journalist, toneelschrij ver. berucht alcoholist. Behan, te dwaas, te onbehouwen voor deze we reld, die hij dan ook in 1964 verliet, bezweken aan de drank. Men kan enerzijds zeggen dat Be han, wiens liedjes uit zijn stuk De gijzelaar (met muziek van Theodora- kis) bij ons door Liesbeth List bekend geworden zijn. een groots en tumul tueus leven heeft geleid. Een man met een groot hart, voor zijn vrienden, zijn vaderland, de vrijheid. Aan de andere kant was zijn levensloop vol tragiek, niet alleen vanwege de ja renlange Britse gevangenschap. Hij was en werd steeds meer de rustelo ze, de dronkaard. Zijn laatste boek, Bekentenissen van een Ierse rebel, is door de Arbei derspers uitgegeven in de uitnemende serie Privé-domein (286 blz., 19,50). Lis Paludan stelde een aantrekke lijk "Poppenboek" samen, dat ge schikt ls als kijk-, lees- en werkboek voor poppenmoeders. De liefhebsters kunnen met dit boek in de hand zelf een garderobe voor de poppen van hun kinderen maken. Uitvoerige be schrijvingen wijzen de weg in het doolhof van naden, naalden, draden, toeren, steken, knippen, zomen en rij gen. Niet alleen plezierig voor de kin deren, ook voor de moeders die zor geloos hun beste haak-, naai- en breibeentje kunnen voorzetten. Het boekje is een uitgave van NV Gebr. Zomer en Keuning, Wageningen en kost 5,90. Bijbels, kerkboeken, theologische lektuur en goede leesboeken vindt u in grot* verscheidenheid alleen bij UNDENBERGS BOEKHANDEL EN ANTIQUARIAAT Slaak 8, Roterdam-l« (bij Oostplein. Tele*. 32903-1. Gratis thuisbezorging in Rotterdam, Ridderkerk en Capelle a. d. Ussel. Poet verzending franko.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5