Welvaart bedreigt gezondheid WEEKAGENDA Kruisinga in Den Burcht te Leiden: Goed overzicht van de Leidse schilderkunst SUCCES VOOR LITTERIS MET VEERTIG KARAAT Wetten Voorschotense jeugd wil trefcentrum Najaarsmuziekfeest in Stadsgehoorzaal Giftige stof op Lammenschansweg Gevlucht na ongeluk Aphens jongetje in vijver Bospark GOED TONEELSPEL VAN MATTHIAS IN „JEUGDPROCES" Keihard voetbalgevecht Vivace-accordeonisten concerteerden goed Schuur uitgebrand in Zwammerdam jUWE IEIDSE COURANT n MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 [eri gIDEN „Met het groeiend aantal auto's stügt het aantal verkeers ongelukken. Veel jonge mensen vinden de dood of blyven voor de rest van hun leven invalide door bromfietsongelukken. Weer ande ren sterven of worden ziek door het gebrek aan beweging, overma tig roken en alcoholgebruik. De gezondheid van de mens en van zyn milieu wordt door de toenemende welvaart ernstig bedreigd". het woord is dr. R. J. H. Krui- singa, staatsssecretaris van Volks gezondheid. Hij sprak zaterdag jl. op een vergadering van de Kamer- lffi kringvereniging Leiden van de Chr. r he Hist. Unie, die gehouden werd in die De Burcht. Een oplossing voor de problemen rondom de milieuhygiëne kan vol gens de heer Kruisinga alleen ge vonden worden als het vraagstuk wordt gezien als een onderdeel van de hele welvaartsproblematiek. Naar zijn mening heeft men zich tot nu toe te veel beziggehouden met de groei van het nationale in komen. ,Maar wat zegt een stij ging van het nationaal inkomen eigenlijk", zo vroeg de staatssecre taris. Het nationale inkomen wordt berekend door de verdiensten van alle huishoudingen bij elkaar op te tellen. Zelfs als een bos omgehakt wordt, beschouwt men dat als een bijdrage aan het nationale inko men. „Het is de vraag", aldus de heer Kruisinga, „of een stijging vol gens deze berekening nog iets te maken heeft met een welvaartsstij ging van het volk". Volgens de staatssecretaris moeten we ons kritisch opstellen ten op zichte van een verdere stijging van het nationaal inkomen. Om tot een allesomvattende miliéu- hygiëne-politiek te komen, moet er een wetgevend kader gerealiseerd worden. De basis hiervoor is ge legd in de wet op de verontreini ging van het oppervlaktewater en de wet op de luchtverontreiniging. Na een aanvaarding van de laatste wet zal een aantal gebieden tot sa- neringsgebied worden verklaard. Bovendien is een wet op de bo demverontreiniging in de maak, terwyl er ook gewerkt wordt aan wijzigingen in de warenwet en in de wet op de bestrijdingsmiddelen. Tenslotte zal de waterleidingwet herzien worden. De provincies zul len voor een deel de taak van de gemente overnemen. „Een goed milieubeleid is zonder nauw internationaal overleg onmo gelijk", zo liet de staatssecretaris weten. .Daarom is het noodzakelijk richt- dat er ook internationale lijnen komen". Na zijn inleiding kreeg de staats secretaris een niet aflatende stroom vragen te verwerken, die hij vrien delijk beantwoordde. Op een vraag over het opheffen van gemeenten antwoordde hij: „Er wordt daarbij zo'n eng begrip van efficiency ge hanteerd. Tegenover het kleine voordeel van efficiency staat na melijk, dat er een verlies voor de democratie optreedt: de inspraak van de bevolking wordt kleiner. Ik geloof zelfs dat we al te ver zijn gegaan met het opheffen van ge meenten". Na deze woorden brak een applaus los. LEIDEN Op meesterlijke wijze eeft Litteris Sacrum in de Leidse :houwburg het successtuk van de aagse Comedie „Veertig Karaat" un Barillet en Gredy opgevoerd. Het altijd een feest een opvoering van itteris mee te maken. En ook dit Eer hoefde niemand er spijt van te ebben, de voorstelling te hebben (j gewoond. Het stuk heeft een weinig gecom- iceerd gegeven en de uitwerking evarieerde kunst bij v. cl. Vlist P h n iifll iEIDEN In Galerie v. d. Vlist aan de Botermarkt is tot 1 decem ber een gevarieerde tentoonstelling te zien van werk van een vijftal kunstenaars, te weten aquarellen en tekeningen, wandkleden, poppen en keramiek. >e Haarlemmer Kees Hak is verant woordelijk voor de aquarellen. Hij maakt mooie prenten van stadsge zichten. '^Daarnaast blijkt hij ook een goed stillevenschilder, vooral met fles sen, waarvoor de aquarel zo goed orp geschikt is. Zeer fraai zijn enkele Haarlemse stadsgezichten, zoals „Spaarne" en „Jansweg". iDe poppenmaakster Koji Kondo uit Tokio maakt slanke figuren die opvalen door smaakvolle aankle ding. zullen het menen wij in het moderne, maar ook in het wat oudere stijlboudoir uitstekend doen. fan de wandkleden van Mary Plooy zagen wij ook een fraai specimen hangen op de tentoonstelling van Ars Aemua. De hoeveelheid bij v d Vlist geeft een indruk van de veelzijdigheid van deze naaldkun stenares. rans Erkelens exposeert een aantal fantasierijke tekeningen in een genre, dat bij vele jongeren tegen woordig nogal in is. Men moet er van houden om het te kunnen waarderen. Deze surrealistische prentkunst wordt soms begeleid met teksten van Albert in 't Veld. die ook al blijk geven van een wat sombere kijk op het leven tenslotte is er keramiek van Anke Blankevoort. De door haar aan beden bolvorm schijnt ze nog steeds fervent aan te hangen. We zijn wel bang, dat het op den duur tot verstarring zal leiden. WILLEM PRINS ,BTB jubileerde VOORSCHOTEN De afdeling Leiden en omstreken van de Chr. cerfBoeren- en Tuindersbond bestaat 25 jaar en ter gelegenheid hiervan recipieerde het bestuur in De Gouden wi Leeuw. Het bestuur van de CBTB- g West-Nederland was vertegenwoor- endigd door de heer S. Baar. De heer irifB. van Vliet complimenteerde het bestuur namens de Leidse groente veiling en de heer J, van Vliet was aanwezig namens de Raiffeisenbank I Leiden-Oegstgeest. Voorzitter H. M. „ojde Koning sprak een dankwoord \e voor de vele bloemen en gelukwensen, b Na de receptie volgde een diner met als belangrijkste gast ere-voor- .ar htter H. Kranenburg, die met enkele „A tuinders het initiatief nam om de afdeling op te'richten, tb Toneelavond Ons Grunnegerlaand LEIDEN De Gronings-Drentse Vereniging De Hondsrug verzorgde zaterdagavond de eerste bijeenkomst van dit seizoen van Ons Grunneger laand. De vereniging speelde het blijspel 'n Hoeshollen van Jan Stain. Een stuk over twee broers, die op een boerderij wonen en zelf het huis houden moeten gaan doen als de huishoudster het laat afweten. De avond werd besloten met een dansje op muziek van het Leids Ka- meforkest. De Grunerie voerde blijspel op OEGSTGEEST De toneelvereni ging De Grunerie heeft de laatste tijd nogal ups en downs gekend. Ook de keuze van de stukken was niet altijd even gelukkig. Maar aan de opvoering van het blijspel .Voor schrift van de dokter" hebben wij veel plezier beleefd. Een groot voor- C deel was de toneeloppervlakte die de aula van het Rijnlands Lyceum de spelers bood. De debutanten ble ken een aanwinst te zijn. Vooral «en samenspraak tussen mevr. Ap- Pelo en P. v. d. Maat leverde aan vaardbaar spel op. H van Leijden, die een dubbelrol speelde, deed dit voortreffelijk. Er werd rolvast en "iet verve gespeeld. ervan is nogal traditioneel, zodat alle ingrediënten voor een aangenaam „avondje-uit" aanwezig zijn. De naam Hageman kwam drie keer in het pro gramma voor. Bob Hageman had de regie en zijn moeder en zijn vrouw speelden de hoofdrollen. Ook het smaakvolle décor was. in samenwer king met Hans van de Wijngaard, van Bob Hageman. Mevrouw Co Hageman-Verhagen als (groot-)moeder Monette maakte, dat haar rol niet weinig bijdroeg tot het succes. Bram Harteveld als Hervé, de volwassen geworden playboy en Lisa's eerste echtgenoot, was vooral na de pauze goed op dreef. Mevrouw Selma Hageman-Oele als Lise droeg eigenlijk het hele stuk en mede dank zij het tegenspel van Joop Segaar als Guillaume Charbonnier werd het ge heel tot een succes. Al met al een uitvoering, die een bezoek aan de Schouwburg rechtvaardigt. waar voor men deze week nog enkele ke ren de gelegenheid heeft. G. H. VOORSCHOTEN In juni van dit jaar heeft de werkgroep Shunt een enquête gehouden onder de Voor- schotense jeugd van 15 tot en met 20 jaar. Doel van de enquête was de wensen omtrent ontspanningsmoge lijkheden te weten te komen. De ge gevens zijn in een rapport verwerkt. Er werden 1909 formulieren uit gereikt aan gezinnen met kinderen In deze leeftijdsgroep; 872 formulie ren werden teruggestuurd. Voor 95 pet van de ondervraagden zijn de uitgaansmogelijkheden in Voorscho ten ontoereikend. Het bezoek aan de vier sociëtei ten was niet groot. Baljuw trekt 3 pet van de ondervraagden, Mère de Dieu en Warkande beide 9 pet en Kelder 10 pet. Vooral werkende jon geren staan positief tegenover de stichting van een trefcentrum. LEIDEN Het afgelopen weekeind hield de Algemeen Nederlandse UnI. van Muziekverenigingen weer het „najaarsmuziekfecst" in de Gehoor zaal. De publieke belangstelling was gering. Maar de beste korpsen moeten nog komen. Die zullen wellicht op 21 en 22 november de zaal „vol trekken". Na afloop worden dan de bekers en vlaggen aan de winnaars uit gereikt. Enkele uitslagen: „Benvenuto", Voorschoten 277 p.; „Uitspanning door Inspanning", Rozenburg 305 p.; „Warmond's Fanfare", Warmond 280 p.; „Excelsior", Alblasserdam 208Vi p. LEIDEN Bij het aanbrengen van de feestverlichting in de Haar lemmerstraat is een 18-jarige Leide- naar van een mobiele steiger geval len. De jongen werd met een bloe dende hoofdwond naar het acade misch zekenhuis gebracht. LEIDEN Vrijdagavond is op het terrein van een fabriek in zelfklevend papier aan de Lammenschansweg een ondergrondse tank met hexaan overgelopen. Het chemisch grond- Drodukt voor de vervaardiging van lijm levert bij vrijkomen explosieve en giftige dampen op. De vloeistof liep over het'terrein en kwam in de afwateringskolken terecht. Deze staan in verbinding met de kolken op de Lammenschansweg. De brandweer sloot de weg voor het verkeer af en spoelde de putten met water door. Van 19.45 tot 21 uur bleef de weg af gesloten. De directie van de fabriek liet het terrein bewaken tot alles weer in orde was. Oorzaak van het over lopen was het defect raken van een niveauregelaar. Auto in water LEIDEN Vier jongens uit Noord- tvijk zijn vrijdagnacht om half twee met een Volkswagenbus in het water van de Rijnsburgersingel gereden. In paniek zijn de jongens gevlucht. Twee van hen werden later drijfnat in het Terweepark aangetroffen door de politie. De anderen hadden in middels een lift naar Noordwijk ge kregen. De 20-jarige bestuurder, een aannemer, was niet in het bezit van een rijbewijs. Burserliike stand LEIDEN GEPOREN: Astrid Martha Maria drv C L Turk ert C C Sleijsener; Hendrikus Johannes zn v C L Heesakksrs en W G Kamerbeek; Casper Pieter zn v C P Glasbergen en J Vink; Marc zn v A van Beelen en M M van Iterson; Marcel zn v H Fasseur en C van Tongeren; Elisa beth Lydia dr v C R Ouwehand en M Pluimgraaff; Alex Robert zn v T Dompeling en W G de Lezenne Cou- lander; Kathleen dr v P C M Couzijn en A Raggers; Cornelia Johanna Kla- zina dr v H van Zeist en H M Riet hoven; Michel Johan zn v T J Hoo- gervorst en T C W Buter. NOORDWIJK Vandaag hebben commissaris en me vrouw Klaasesz een werkbezoek aan Noordwijk gebracht. Hier hun aankomst vanmorgen aan het gemeentehuis, waar burge meester en mevr. Bonnike hen ontvingen. Foto NLC - Dirk Ketting. LEIDEN In het gebouw van het kunstlievend genootschap „Ars Aemula Naturae" aan de Pieterskerkgracht 9 houdt een 20-tal leden van het genoot schap een expositie van hun werk. Het is dus een groeps tentoonstelling met de kenmer ken daarvan: veel variatie in uitvoering en gehalte en het ontbreken van een vast thema. Wel geeft het een goed over zicht van de schilder- en te- ALPHEN Zondagmiddag was het 3-jarig zoontje van het gezin De Vreede, Reigerstraat, met twee 12- jarige jongens in het Bospark aan het wandelen. Plotseling draafde hij van hen weg en liep pardoes de vij ver in. De jongens konden hem niet meer bereiken, maar de heer J. P. Steenbergen begaf zich gekleed te water en wist de drenkeling te red den. Drenkeling en redder zijn door de politie thuisgebracht. WARMOND Toneelgroep Mat thias kwam zaterdag met een moei lijk stuk op de planken: „Jeugdpro ces" van Manuel van Loggem. Het stuk heeft jarenlang op het reper toire van het beroepstoneel gestaan. Een moeilijke opgave, maar de spe lers van Matthias brachten het er goed af. Het stuk is gebaseerd op de Baarnse moordzaak. Vier jongens hebben een inbraak gepleegd. Een van hen is aangehouden door de po litie en weer vrijgelaten. Hij wordt op een wrede manier ondervraagd door zijn vrienden, die ten slotte be sluiten dat de jongen voorgoed moet verdwijnen, omdat hij hen anders zal verraden. Na de voorstelling werd door een groep jongelui, de regisseur en de spelers over het stuk gediscussieerd. Dit gebeurde op initiatief van de to neelgroep, die meer contact wil met het publiek. Zaterdag wordt de voorstelling herhaald. LEIDEN Zaterdagmiddag moest de nolitie assistentie verlenen bij de wedstrijd UVSKRV. Op het ter rein van UVS was een massale vecht partij ontstaan. 33 minuten na het be gin van de wedstrijd moest de scheidsrechter de wedstrijd affluiten. Wederzijds werden mishandelingen gepleegd. LEIDEN In de nacht van zater dag op zondag werden twee auto's gestolen. Van de Morsweg verdween een Fiat 850, kenteken 39-54-FD, van dè Haagweg een Fiat 125, kenteken 82-19-FP. kenkunst in Leiden en omge ving, waarbij echter moet wor den opgemerkt, dat enkelen no de worden gemist, hetzij omdat ze geen lid van Ars zijn of niet hebben ingezonden. Extremitei ten en opvallende modernismen vinden we er niet. Wel moet worden gezegd dat het voor het merendeel uitstekend vakwerk is, persoonlijk van uitvoering en opvatting. De tentoonstelling is tot en met 29 november te bezichtigen maandag tot en met vrijdag 's avonds van half acht tot tien uur, zaterdags en zondags van twee tot vijf uur. Dorus' nieuwste kreatie'n elpee met dertien liedjes, zó Dorus als Dorus maar kan zijn. Echte luisterliedjes. Een leuk kado-idee. Alleen te koop bij Esso-verkooppunten met de Dorus-popf 3,90. Esso service gaat steeds verder! LEIDEN De accordeonver eniging „Vivace" gaf onder lei ding van de heer P. Slingerland de jaarlijkse uitvoering in de stampvolle zaal van het Antho- nius Clubhuis. „Litteris Sacrum" spreekuur sociale Maandag 16 november Schouwburg, 8.15 u.: „Nee schat, nu niét!" Stadhuis, 7.30 u.: gemeenteraadsvergade ring (erfpachtnota). Museum Volkenkunde, 8 u.: drs. Th. Leyenaar over „sport en fiesta in Mexico". Gehoorzaal, 8 u.: kunstkring „Voor Al len", Mendelssohn Trio. LHJ-gebouw, Levendaal 101, 8.30 u.: afde lingen D'66, openb. vergadering. H. Moer kerk over plannen en voorstellen decem- ber-congres. u.: afd. Christenvrouwenbond, dr. Ir. J. P. Poley over verdovende middelen. Dinsdag 17 november Schouwburg, 8.15 u.: „Nee schat, nu niet!" Stadhuis 7-8 u-; spreekuur Bouwfonds. Breestr. 19, 7-8 u.: spreekuur Chr. Eml- graticccntrale. Pieterskerkstraat 1, 8 u.: Leidse Assuran tieclub, mr. G. J. Stappenbelt over „De assurantie-tussenpersoon, samenwerking of samengaan". Museum Oudheden. 8 u.: dr. Sarfatl] /er „stadskernonderzoek In Dordrecht". Voorschoten: Laurentluskerk, 8 u.: con cert Exultate Deo. LHJ-gebouw, Levendaal 101, 8-8.30 u.: spreekuur Stichting Huisvesting werkende jongeren. Wijkgebouw Oudevest 13. 1.30 uur: ver koopmiddag t.b.v. hervormde wljkgemeen- te Molenwijk. Woensdag 18 november Koningskerk (Koningstraat), 8 u.: wljk- avond wijkgemeente l.v.m. In Januari te houden alg. kerkvergadering Leidse her vormde gemeente. .Schouwburg, 8.05 met Veertig Karaat. Stadhuis, 4-6 uu raadsvrouw. Schelpenkade 6, Plantkunde, drs. „Herfst in het blnnendulnbos". In de middaguren: intocht Sinterklaas (route door het centrum). Donderdag 19 november Rapenburg 61, 8 u.: K Sc O, drs. H. A. van Stiphout over „wat ls de Invloed van reclame?" Boshuis, achter Hoflaan 76, 8 uur: wijk- avond wijkgemeente Boshulzerwljk i.v.m. in Januari te houden alg. kerkvergadering hervormde gemeente Lelden. Kantine Langegracht 8-12. 7.30 u.: rull- avond Philatelies. Vestestraat 40. 8.30 u.: „Imperium" met Hut Spot. Gehoorzaal. 8 u.: Invitatieconcert „Dc Burcht". Oude Singel 236, 8 u.: Chr. Besturenbond. A. Hordijk over de toekomstige taken van de vakbeweging. Vrijdag 20 november Vestestraat 40. 8.30 u.: „Imperium" met Hut Spot. Schouwburg. 8.15 u.: balletgroep Marjo lein Briër. Zaterdag 21 november Vestestraat 40, 8.30 u.: „Imperium" met Hut Spot. Schouwburg, 8.15 u.: „Litteris Sacrum" met Veertig Karaat. FILMS CAMERA - GU en sterf. 18 Jaar. dag. 2 30 7 en 9.15 uur; zo 2.30 .4.45 7 en 9.15 uur; vr- en zat-nacht 23.30 uur; Scruggs, De bruidegom en de pooier en Wedijver. LIDO Doorbraak naar dc hel 18 Jaar, dag. 2.30. 7 en 9.15 uur: zo 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. LUXOR Ardennen-offensief. 14 Jaar, dag. 2-30. 7 en 9.15 uur; zo 2.30 4.45 7 en 9-15 uur. STUDIO - Ingmar Bergman-cyclus; do: de Maagdenbron; vr en za: Als in een donkere spiegel; zo en ma: De grote stil te; di en wo: Persona; alle films 18 Jaar. dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4.45. 7 eri 9 15 uur. REX Zorro. de onweerstaanbare. 14 Jaar, dag. 2.30. 7 en 915 uur: zo 2.30. «.45. 7 en 9.15 uur; vr- en zat-nacht 23.30 uur: Moordenaar met ldeefixe. 18 Jaar. TRIANON Sunflower 14 Jaar C|ig 2.30. 7 en 915 uur; zo 2 30. 4 7 en 9.1» uur. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reljst, Steenstraat 35 tel 20136 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717 - 2525. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door Apotheek Reljst en Apotheek Voor schoten. De avonddienst na 18 uur, de nachtdienst en de zondagdlenst van de Oegstgeestse Apotheek wordt waargenomen door Apo theek Reljst. Ooktersdlensi Tot zaterdag 10 uui de eigen doktei raadplegen Daarna S maal bellen tot zondag 24 uur. Sociëteit „Twentwel". Breestr aal 19 (sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden van 20 laar e.oj. Openingstijden: dinsdagavond van l.»0 uur toi U uur. woensdagavond van s.3(i uui lol II uui. vrijdagavond van 8.30 UUi lol U uui. zaterdagavond van 8.30 uui lol 11.30 uui zondagavond van 8.30 uui tol 11 uur. Behandeling na ongevallen Ue puukl miserie uenanoeiing na onge vanen wordt van dinsdag 12 uui ('8 mid dags) lol woensdag 12 uur waargenomen dooi nel Diacouessennuis. Vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uui dooi nel St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Up andere weiK dagen en op zondagen dooi nel Acade misch Ziekenhuis. Alarmnummers Doktersdlenst: 5 maai z uat. 10 u. voor middag uil zondag 24 uur) Brandweer. 5 maal 3. Politie. 5 maai 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Huipverienirigs- en informatiedienst vooi Leiden z.uid-Wesi, secretariaat Jac ques Uisuspianisuen 83. vooi nuipvei le ning telefoon 24101 o.g.g telefoon 20460; voo. Uiiuniidtjé icielooi. J.l9zi Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekennui»; dagelijks, oe- naive op dinsoag. van in.uo—ia.45 uur; dinsdag van 13.00— H.oo uur; zaterdag en zonuag van 14-10— JóJii uur. VruuwenKJimek: dageiqks van 19.00— 19 45 uur, zaterdag en zondag tevens van 13.30—14.30 oui Premaiuren lalieen voui ouders): maan dag t/m vrijdag van 19.0Uia ib uur, za terdag en zondag van 14 15—14 30 uur. Kinderklimekmaandag um vrijdag van 18.15—19.00 uur. zaterdag en zondag van 14.30—15-30 uur. Op algemene christelijke en nauutiaie teesiddgen gelden de oezueklijden ais op zondag ciisdoeinziekeiinuis Leiden, derde klas; dagelijks van 2 tot 3 uui en s avonds van kwart vooi i lot nall acht, kraam- aiueniig dagelijks van 3 toi 4 en 'S avonds van kwart vooi 1 lot nall acnt; tweede klas dagelijks van nall 12 tot 12.. 2 lot 3 en dagelijks van nau lol nall 6. Annakliniek 3e klas. 13.30—14.30 en 18— 19 uur, 2e klas 13.3U15.30 en 19— 2u uur; le klas. 11 12. 13J0—15.3U en i9—20 uur. Psycmairisch ziekeunuis Euuegeest. dinsdag en vrijdag 13 tol 14.30 uur; zon dags 11 lol 12 en 2 lol 3 OEGSTGEES'i Bezoekuien Jeigers- makliniek. maandag t.ni. vrijdag 16.45— 17.45 uur, zaterdag 1315 uur, zonuag U—U.45 en 13—15 uur Diaconessen hu is. dagelijks eerste klas van 11 toi 12, 1 15 tol 2 en 1 tot 8 uur; derde klas 1.15 tot 2 en 7 tot 8uur, kinoeraldeiing dagelijks van 2.15—3 en 7-158.30 UUI ALPHEN - Ziekenhuis Kljnooid. dage lijks took zondag) le en 2e klas. van 10.30—11.00 uui van 14.00—15.00, van 18.00—19.00 UUI.. 3e klas. van 14 oü15.00 uur. van 18.00-19.30 uur. kiaamaideling van 14.00-15 00 uui, van i8.oo-ia.ju uui alleen vooi echtgenoten. kindeialUeilng. van 14.00—16.00 uui. van i8.eoX8l8.30 uur. dinsdag en donaerdag alleen vooi vaders. Kinderen beneden 16 jaar geen toegang NOOKDWIJK Sole Mio klasse-pa- ticnten dagelijks van 3 tot nalf 5 en s avonds van 7 tot 8, zaalpatienten zondags van i tot 3. dinsdag van 1 lot hall 3. donderdag van nall 7 toi hail 8 en zater dag van l tot hall 3 KAI'WIJK - Eeenospllium. longkltniek dagelijks van hall 3 lol hall 4. dinsdag en donderdag evenwel van l tot 8; tbc-afde- ung. dagelijks van nall 3 tot nall 5; revalidatiecentrum, dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van nall 3 tot haii 5; revalidatiecentrum kin deren: woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van hall 3 tol nall 5; longKliniek en tbc-afdeling kinderen, woensdag var. tot 8 en zaterdag en zondag van nalf 3 tot half 4. Tentoonstellingen 16 u Rapenburg 73; werk van Ben van den Oever (trappenhuis); van 13 november— 11 december: maand t.e.m. vrijd. 830— 6 uur. Wassenaar: Kunstzaal Heull, Hoflaan 7: werken van Maria Hofker Rueter. W. G. Hofker en Meindert Zaalberg. (13 nov. t/m 9 dec., maand, t/m zat. 10—5 u.. dlnsd. av. 8—10 u.) Plctersgracht 9: werk van leden van Ars Aemula Naturae, dag. 19.30-22 u„ zat. en zond. van 14-17 uuf. t/m 29 nov. Herfst Tentoonstelling Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3 Lel den. Kees Hak aquarellen, Mary Plooy wandkleden, Frans Erkelens tekeningen. Anke Blankevoort Keramiek. Kojl Kondo Poppen. 1 November—1 december dinsdag t/m za terdag van 9—6 uur. 's avonds na telefoni sche afspraak 01710 22806. Rapenburg 94: werk van beeldhouwer Wlm Jonker (tot 20 nov., dL t/m zond. 2—8 u.). Musea Acad. lust. mus. Rapenburg 73, werkda gen 8.30—12.30 dinsdag en vrijdag ook 14—17 uur. Hortus. Rapenburg 13: 1 april *0 september 0—12 en 13.30—17 uur. zon. 10-16 uur kassen zau en zon. gesloten: oktobei - 31 maart 9—17 en 13:10—16 uur zon gesloten kassei- tal gesloten Lakenhal: Artotheek 1870. tot 28 oktober, dag 10—1T uur zond. 1317 uur. „Vivave" deed de afgelopen zomer weer mee aan „Kerkrade" en slaagde er, voor de eerste keer in, een (der de) prijs te behalen. Dit ensemble van uitsluitend ac cordeonisten studeert kennelijk seri eus. Het zijn allemaal (óók de diri gent) amateurs. En juist dóórom moet inen de spelresültaten opmerkelijk noemen. Slingerlands opvattingen waren ook nu van geval tot geval verant woord. Wie als kritische toehoorder de tijden controleerde, ontdekte, dat die niet van de gangbare verschil den. De techniek was gemiddeld zeer voldoende. Een nadeel van een dergelijk en semble is het tekort aan de voorge schreven orkestrale kleuren. Van de oorspronkelijke akkoorden ontbreken ook te veel noten. Het is ook heel belangrijk dat amateurs zich met de „grote litera tuur" bezig houden. Dit gold dan voor Fucik's „Einzug der Gladiatoren" en zeker ook voor „Banditenstreiche" (Von Suppé) en (zelfs) voor Beethovens Egmont-ou- verture, waarvan de stijlgetrouwe verklanking een compliment verdient. Een „Walzertraum'-potpouri klonk wat te scherp en hoekig. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Parkieten kozen de vrijheid LEIDEN De heer VV. de Ru uit de Leuvenstraat 19 in Leiden heeft de afgelopen week wel hyzonder veel pech gehad. Herige rukwinden in een der storm nachten bliezen de deur open van zy'n in de tuin staande volière, bevolkt door de parkieten en zebravinkjes. Tot zijn grote te leurstelling kwam de jonge vogelliefhebber 's'morgens tot de ontdekking, dat 16 van zijn witte en gele parkieten de vrijheid hadden gekozen. Ook een bruin exemplaar, waarop hij erg ge steld was, bleek te zijn ver dwenen, evenals 14 zebravinken. Daar zy buiten niet het juiste voer kunnen vinden, is de kans niet groot, dat de vluchtelingen dit overleven. Mogelyk zwerven er nog exemplaren in de buurt rond. ZWAMMERDAM Zaterdagmid dag heeit een felle brand gewoed in een schuur, die rijwielhandelaar Uit hol als opslagplaats-gebruikte. Doel matig optreden van de Zwammer- damse brandweer, die nog even as sistentie kreeg van de nevelspuit uit Alphen, voorkwam dat de brand oversloeg naar percelen in de om geving aan de Swadenburgerdam, waar ook brandbare stoffen waren. Bij de brand gingen 42 nieuwe rij wielen en twee nieuwe bromfietsen verloren. De schade bedraagt min stens f 30.000, maar er loopt een ver zekering. De brand is vermoedelijk ontstaan in opgeslagen goederen. Academische examens LEIDEN. 13 november Geslaagd: kand. ex. F W en N de heer R J l\ immer (Leiden). Idem S 1 W en N de heer J A Zwetsloot (Lelden), mej. M E den Boer (Leiden): doet. ex. scheikunde de heren J Duindam (Leiden). H C van Hummel (Lelden). G J M Désar cl. (Lelden): kand. ex. Spaanse taal. en letterkunde mej. C M van Oerle (Lelden), mevr. J Quispel- Naber (Leiden), mej. J A Sam (Rijswijk), de heer J P F Juten (Den Haag). LEIDEN Vorige week heeft gymnastiekvereniging Nieuw Brun- hildo met succes dc vaardigheids- proeven voor meisjes van 8 tot 12 jaar gehouden. Van de afdeling Oegstgecst (Zwcilandlaan) zyn 10 meisjes voor A geslaagd, 8 voor B en 2 voor C. Van de afdeling Brahms- laan haalden 26 meisjes A, 21 B en 13 C. De afdeling Professorenwyk (Fruinlaan) zal 2 december de vaar- digheidsprocven afleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3