NPB zoekt realistische nieuwe weg voor morgen Intrede ds. Eijkelenboom werd feest voor velen Sportvissers verdronken L Apachendienst met vredespijp Scherpe kritiek van paus op kerk Een woord voor vandaag Fusie blank-zwart in Zuid-Afrika WAAROM ZON CONSERVATIEVE INDRUK? GASTVRIJE ONTVANGST MINNERTSGA „TOTEER VAN GOD" Amerikaanse ambassadeur vervaardigt kerkraam voor Haags bedehuis DTAKONAAT VOOR R.K. GEHUWDEN IN ITALIË erdeF Vrouw verdei in opmars Heath: wapenembar verhindert j apartheid niet GEENÜREUK IN LWF BEROEPÏNGSWER MAANDAG 16 NOVEMBER In theorie geloven wij ook wel, dat de Bijbel niet alleen spreekt over geestelijke zaken, maar wel degelijk ook aan de materiële dingen aandacht besteedt. Mogen we vaststellen, dat wij dat vaak vergeten of er een uitlegging op nahouden, die zo voordelig mogelijk voor ons uitvalt? Wij hebben onze mond dan nog wel vol met woorden als rentmeesterschapen „geleend goed'*, maar dat is vlot gezegd: of je nu christen bent of niet, je moet toch leven en geld is het belangrijkste, daar draait alles om... Wanneer wij onszelf heel eer lijk afvragen, of op het punt van de stoffelijke dingen de Bijbel nog wel functioneert, dan zullen wij moeten erkennen, dat dit maar zeer ten dele het geval is. En het lijkt wel, of in een tijd, waarin de welvaart groeit, de afstand tussen het Bijbelse licht over de materiële zaken en onze eigen opvattingen met de dag groter wordt. Misschien gaan wij er geestelijk aan kapot, maar dat merken wij pas, als het te laat of bijna te laat is. Het kan gebeuren, dat onze christelijke beschouwingen (aan de Bijbel ontleend!) over eigen domsrecht een aanklacht tegen onszelf worden en dat wij vloeken, als wij in een gesprek gewagen van de zegen, die zo kennelijk op onze activiteiten ritstO nee, wij maken van het materiële geen afgod, maar wat doen wij dan wèl? Wc lezen vandaag: Johannes lOvers 1—10. KAAPSTAD Met een overweldi gende meerderheid heeft de algemene vergadering van de Presbyteriaanse Kerk van zuidelijk Afrika (60.000 le den) zich uitgesproken voor samen gaan met twee zwarte kerken, de Bantoe Presbyteriaanse Kerk (40.000) en de Tsonga Presbyteriaanse Kerk (10.000). Omdat in de eerste kerk reeds een derde deel van de leden niet blank is, zal de nieuwe kerk in grote meerder heid niet-blank zijn. De beslissing moet nog door de classicale vergade ring geratificeerd worden. (Van onze kerkredactie) MINNERTSGA De bevestiging en intrede van ds. K. Eijkelenboom, voormalig politiefunctionaris in Rot terdam, in de gereformeerde kerk van Minnertsga, is gisteren een bijzonder gebeuren geworden. Enkele honder den vrienden en bekenden uit Rot terdam en verre omgeving waren erbij tegenwoordig en zijn gastvrij ontvangen. Voor een grote toeloop „van bui ten" waren voorzieningen getroffen. Via een gesloten tv-circuit konden ook zij die met plaatsen in consis torie en verenigingslokaal genoegen moesten nemen, alles volgen. De mensen uit Rotterdam (bussen), Bleiswijk, Hardinxveld, Sliedrëcht (waar ds. Eijkelenboom geboren is), Papendrecht en vele andete plaatsen maakten 's morgens de bevestiging mee door ds. J. Hindriks, leermees ter van ds. Eijkelenboom, ze werden ondergebracht in het door de her vormde gemeente ter beschikking ge stelde verenigingslokaal van die kerk, waar broodjes, koffie en koek werden aangeboden. In de bevestigingsdienst preekte ds. Hindriks, emeritus-predikant van Rot terdam, thans wonende te Appelscha, over Lucas 14 vers 15 tot 24, de ge lijkenis var de veronschuldigingen. Het kardinale punt van zijn preek was het slaaf zijn van Christus om, waar dan ook, de ander te noden tot het Feest. De naar schatting 600 tot 700 kerk gangers lazen vervolgens het bevesti gingsformulier mee, waarna de plech tigheid met handoplegging geschiedde door ds. Hindriks. 's Middags volgde de intrede van ds. Eijkelenboom, onder wiens gehoor ook zeer velen van het Rotterdamse politiekorps waren, onder meer com missaris A. Vermeij en de hoofdin specteurs F. A. J. van Kralingen en A. Reinink. Ook de eerste werkgever van ds. Eijkelenboom, (die vroeger smid is geweest in Sliedrecht) de heer A. Lanser, oud-directeur van de Scheeps werf aldaar, was in de kerk. In deze dienst preekte ds. Eijkelen boom over Lucas 9 de verzen 61 en 62, het volgen van Jezus, hetgeen be- Nieuic genootschap? Het blad In de waagschaal heeft wegens gebrek aan voldoende abon nees opgehouden te bestaan. In het laatste nummer neemt dr. Buskes af scheid en merkt dan op dat, terwijl op de bruiloft van Kana nog wel water vaten waren maar de wijn op was, de gezellen van In de waagschaal geen watervat meer hebben maar wel over wijn in overvloed beschikken, nog wel volop goede wijn hebben. In de afgelopen 25 jaar zijn veel lezers "Vrienden van de goede wijn" geworden. Maar nu missen zij het wa tervat, terwijl het verlangen naar goe dé wijn groot is. In Zaandam bestaat een vereniging waarvan iedereen, die van een< goed glas wijn houdt, zonder contributie lid kan worden. De naam van die vere niging luidt: „Genootschap voor de vrienden van de goede wijn". Bij een bepaalde firma kan men op grond van dit lidmaatschap flessen met alle mo gelijke soorten wijn bestellen. Velen doen dit dan ook grif want de wijn is prima. Wij, gewezen lezers van het verdwe nen watervat, houden ons abonne mentsgeld 20 per jaar) nu over. Wat moeten we daar mee doen? De hunke ring naar goede wijn is blijven be staan! Daarom wordt aan de ex-lezers van ■In de waagschaal het volgende voor stel gedaan: een vereniging van vrien den van de goede Wijn oprichten, prof. Miskotte en dr. Buskes resp. als voor zitter en secretaris benoemen en de genoemde ƒ20 als contributie voor de nieuwe vereniging besteden (waarbij ondergetekende bereid is als penning meester tc fungeren). Tenslotte zouden de ontvangen gel den als tegemoetkoming aan de ex- redacteuren van In de waagschaal ter hand kunnen worden gesteld om hen in staat te stellen de rijkelijk voor handen zijnde „Goede Wijn" door pild- del van boek of geschrift in het „vat", dat wil zeggen in een nieuw „vat" te gieten. Zij die hier oren en monden naar hebben kunnen zich in verbin ding stellen met ondergetekende USSELSTETN (U.) ds. J. W. ZIMMER MAN Touwlaan 28 (Vervolg van pag. 1) Tegen vijf uur in het vallende don ker slaagde de heikopter er met veel moeite in de beide mannen op te pik ken. Het bleek dat men niet te doen had met de vermiste bemanning van het jachtje maar met hengelaars, die door het plotseling opkomende water in moeilijkheden waren geraakt. Oor spronkelijk waren zij met z'n drieën, maar een van hen, H. Hoogendjjk uit Rotterdam (36) heeft gepoogd zwem mend de kust te bereiken. Aan tc ne men is dat h(j is verdronken. De bei de geredden zijn A. van Buren (33) en P. J. Broos (30). Onverantwoord Schipper Grotenboer zei na afloop van de reddingoperaties: „Wat die mensen doen is onverantwoordelijk. Met kleine polyesterbootjes in de herfst de zee opgaan is gewoon vr^en om moeilijkheden. Je kon de hele dag al zien aankomen dat het zou gaan waaien!" Het weer maakte, hoewel het water de hele dag woelig was, 's morgens nog een vrij redelijke indruk, tegen de middag echter sloeg het vrij plot seling om en scherpe windvlagen de den het water hoog oplopen. tekent: de hand aan de ploeg slaan zonder te zien naar wat achter ligt. Een lange rij sprekers voerde het woord. Hartelijke woorden kwamen van de heer J. P. Brinksma, namens kerkeraad en gemeente, van ds. J. Hindriks, van ds. R. de Pee, consu lent van de Minnertsga, die mede namens de classis sprak, van ds. D. Lekkerkerker, hervormd plaatse lijk predikant, van de heer J. P. van Puffelen, namens de parochie Nieuwe Oosterkerk te Rotterdam, van de heer A. Smouten, namens de classis Rot terdam, van commissaris A. Vermeij van de Rotterdamse politie en van een schoonzoon van wijlen de vroe gere predikant van Minnertsga, ds. J. Stienstra. Alle „buitenlanders" mochten niet naar huis voordat ze opnieuw in het hervormde verenigingsgebouw waren ontvangen om te worden getracteerd. Mede door het prachtige najaarsweer is het een feest géworden, gisteren in Minnertsga. (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM In deze tijd van vragen, waarover we hon derd, maar ook zelfs vijf en twintig jaar geleden niet had den kunnen dromen, heeft de Nederlandse Protestanten Bond zich ten doel gesteld zijn eeuw feest te benutten voor een se rieuze bezinning' welke weg een realistische weg is voor morgen. Dit zei prof. dr. P. Smits zaterdag voor een gehoor van ongeveer 250 mensen in hotel Gooiland, waar de NPB het honderdjarig bestaan vierde. In zijn toespraak trachtte prof. Smits enigszins uit te stippelen hoe die weg naar de toekomst eruit moet zien. „Het vrijzinnig protestantisme, waarvan de NPB een verschijnings vorm is, kan terugzien op een lange traditie van open confrontatie van geloofsinzichten met uitkomsten van wetenschap en cultuur", aldus de spreker. „Het kwam altijd op voor geestelijke vrijheid en positieve ver draagzaamheid." „Maar hoe is het dan mogelijk, dat de NPB thans zo'n conservatieve in druk maakt? Komt het door de wet van de remmende voorsprong? In vo rige eeuwen voorop, thans ingehaald? Slijtage Heel het vrijzinnig protestantisme bevindt zich in een snel voortvretend slijtageproces. Daar is alleen al het probleem van de taal in preken en liederen. Het lied van Huub Ooster huis, dat wij vanmorgen zongen spreekt mij sterker aan dan onze hele liederenbundel. Het vrijzinnig protes tantisme hoort meer bij de wereld van gisteren, om niet te zeggen eer gisteren, dan van morgen." „Hoe dan wel? Hoe moet een open geloofsgemeenschap als de NPB eruitzien wil hij in deze tijd functio neren?" vroeg prof. Smits zich af. Drie nieuwe elementen zijn nodig, namelijk de inzet voor een open reli gie, de aanvaarding van een open moraal en het streven naar een nieuw type open geloofsgemeenschap. Onder open moraal verstond prof. Smits iets anders dan de zo aange prezen nieuwe moraal, maar wel moe ten er nieuwe levenswaarden worden gevonden. Een nieuw type geloofsgemeen- In vier kerken in Nijmegen heeft de politie zondag een preek gehouden over naastenliefde in het verkeer. Op de foto politie-inspecteur J. F. H. van den Berg. Het initiatief is uitgegaan van de pastoor van een van de kerken. schap zag prof. Smits als een open geloofsgemeenschap dat los van de traditionele onderscheidingen van kerkelijk en buitenkerkelijken, chris tenen en niet-christenen, mensen van uiteenlopende traditionele levensbe schouwelijke herkomst tracht bijeen te brengen op grond van hun inner lijke „open" levenshouding. Om te komen tot een eigentijdse open geloofsgemeenschap zal het in de praktijk moeten komen tot: a. Moderner en gevarieerder reli gieuze bijeenkomsten op zondag; b. Een nieuwe organisatorische opzet van „open" groepswerk ter plaatse; c. Het scheppen van ontmoetings mogelijkheden voor jongeren, waarbij van meetafaan duidelijk is dat er geen poging wordt gedaan om deze jongeren in te lijven in een bepaalde geestelijke traditie der volwassenen, maar dat men hen slechts wil helpen bij het doen van eigen ontdekkingen, d.w.z. bij het opbouwen van een eigen levensontwerp; d. Een nieuw type „voorganger", dat over meer communicatievaardig heid beschikt en een andere „taal" spreekt dan de predikant van de vrij zinnige traditie. Soortgelijk De heer M. Talens, voorzitter van de NPB zag een vergelijking tussen de tijd toen de NPB werd opgericht uit een scherpe controverse tussen moderne theologie en confessionalis- PROF. DR. P. SMITS me en de soortgelijke ontwikkeling thans met betrekking tot de traditio nele en nieuwe theologie. Wat betreft het feestelijk karakter van de NPB-jubileumviering: 's mor gens was er een experimentele dienst, die eerlijk gezegd erg ouderwets aan deed. Tot meer experiment moest worden gewacht tot het eind van de middag. Daarvoor zorgden het oecumenisch jeugdkoor uit Bilthoven en combo The Mountbatten Blues Band. (Van een onzer medewerksters) DEN HAAG De kerk van Sint John en Sint Philip, de Engelse en Amerikaanse Episcopaalse kerk in Den Haag is een prachtig glas-in- lood-raam, dat aangebracht werd bo ven de doopvont in de westervleugel van de kerk, rijker. Zondagmorgen na de gebruikelijke kerkdienst, geleid door de eigen pre dikant, ds. John Lewis, onthulde de Venlose glazenier Joep Nicolas een prachtig glas-in-lood-raam, een ge schenk van de Amerikaanse ambas sadeur in ons land, de heer J. W. Middendorf. Onthulling geschiedde na een inleidende bijbellezing van laatstgenoemde. Ambassadeur Middendorf, die een kenner en liefhebber is van Neder landse middeleeuwse schilderkunst en zelf enkele unieke schilderijen in zijn bezit heeft, beoefent de schilderkunst als hobbv en is een leerling van de Nederlandse glazenier Nicolas. Hij had niet alleen een aandeel in het ontwerp van het aangeboden kerk raam maar schilderde ook enkele onderdelen. Het gotische rozetraam met een diameter van ongeveer drie meter is een compositie van een zestienkleurig blauw met een toets van rood, goud en veel wit. De verschillende voor stellingen zijn ontleend aan geschie denissen uit de bijbel. De meest prominente plaats heeft het bovenste bloemblad, voorstellende het lam van God, dat de zonde van de wereld wegneemt. Het hart van het rozet toont de duif als symbool ROME De Italiaanse bisschoppen hebben met 21416 stemmen besloten het diakonaat voor getrouwde man nen in te stellen. De stemming werd donderdagavond gehouden op de al gemene vergadering van de Italiaanse bisschopsconferentie Naast het diakonaat voor priester studenten, komt er een diakonaat voor getrouwde mannen van rijpere leef tijd die de communie zullen mogen uitreiken en zullen mogen preken. Het besluit moet nog door het Vati- kaan worden goedgekeurd. van de Heilige Geest. De twee rechter en twee linker bloembladen laten de rivier van het water des levens zien, vertegenwoordigd door de vier stro men waarover het boek Genesis spreekt: de Pison, de Gihon, de Tigris en de Eufraat. De vier rivieren stromen samen in de twee onderste bladen, het water waarin de evangelist Philippus de kamerling uit Ethiopië doopte. Onder het raam dat op artistieke en kleurrijke wijze de hoofdthem's van het Oude en Nieuwe Testament verbindt, namelijk de verlossing door Jezus Christus en het noodzakelijke persoonlijke antwoord van de mens daarop, waarin inwoning van de Hei lige Geest volgt, is een eenvoudige bronzen plaat aangebracht met de woorden: Tot eer van God. Dit doop- raam werd gegeven door J. W. Mid dendorf, ambassadeur van de Ver engde Staten van Amerika, die de maker, Joep Nicolas, assisteerde. Onder de vele genodigden waren onder anderen de minister van bui tenlandse zaken en mevrouw Luns. VEMBERJ;^ (van onze kerkredactie) BALTIMORE Nog dit jaar kj gen de Amerikaanse Lutheranen t het eerst een vrouwelijke predikt Op 22 november zal te Baltimore I zabeth Platz geordend worden. Zij 30 jaar. Zij behoort tot de Lutherse Kerk El Amerika (3,3 miljoen leden), die haar algemene vergadering in i o besloot tot toelating van de vrou« het ambt. d Vorige maand werd dit voorbe b gevolgd door de Amerikaanse I f therse Kerk (2,6 miljoen). Van de^b grote Lutherse kerken in de Veren Staten is nu alleen nog de Misson t Lutherse Kerk (2,9 miljoen) tegen n vrouw in het ambt. Deze kerk s^v ook buiteh de Lutherse Wereldfe ratie en de Wereldraad van Kerk s e LONDEN Ook onder de angl* 0 nen rukt de vrouw in het ambt la: k zaam maar zeker op. Weliswaar hl de Episcopale Kerk in de Vereni| - Staten haar enkele weken gelei nog afgewezen, maar kenners wij! erop, dat zelfs in het bisdom Taej (Korea), dat bekend staat als een L. tra-katholiek deel van de anglicaaj gemeenschap, een enquête heeft i gewezen, dat men in principe gt bezwaar heeft tegen vrouweli I priesters. Op de assemblee van de Anglica se Kerk van Oeganda komt dit j 1 een voorstel, om de vrouw toe te ten tot het diakenambt. In Kenia Tanzanië gaan de gedachten in a zelfde richting. u LONDEN Premier Heath hei de aartsbisschop Ramsey van Cs1 terbury meegedeeld dat de Britse i gering van odrdeel is, dat econom sche sancties en een boycot op h gebied van culturele contacten i sportmanifestaties geen einde ztfll maken aan de apartheid in Zui i Afrika. Heath schreef dat de regen apartheid verwerpt en veroordet maar dat de ervaring heeft gelee dat isolatie alleen die machten ve sterkt die uit zijn op handhaving v de bestaande toestand. Heath zond zijn brief vorige wa aan de Anglicaanse primaat vooni deze een rondreis door Zuid-Afri begon. Eerder deze maand hadd D dr. Ramsey en honderd andere A glicaanse bisschoppen Heath in ke nis gesteld van hun grote bezorg heid ovef het regeringsplan om Ij wapenembargo tegen Zuid-Afri gedeeltelijk op te heffen. fl'dim. W.da Wllhilr.25 Tel.116588talex2143l Kintoren la 'a-Uravenhage, Lelden en Dor VATICAANSTAD I'aus Paulus heeft gisteren in een toespraak de „doctrinaire afwijkingen, bepaalde mo rele schandalen en de disciplinaire onbeheerstheid" in de r.k. kerk aan de kaak gesteld. In zijn zondagse toespraak tot de gelovigen op het grote plein van de Sint Pieter zei hij dat dit alles een lijden veroorzaakte dat „bitterder" (Van onze kerkredactie) HEERENVEEN Of het waar is of niet, er zijn tenslotte vele dominees die Van der Veen he ten en zijn voorletters worden er niet bij vermeld, maar in Hervormd Heerenveen, een kerkblad dat pas een grote ver frissingsbeurt heeft ondergaan voorbeeld voor andere plaat selijke kerkbladen staat een zó aardig verslag (of zoiets als een wensdroom?) van een zekere Tim Jansen, dat we het maar al te graag verder doorgeven. Het gaat zo: Dominee Van der Veen is een man met ideeën en af en toe een goed idee. Zo organiseert hij ludieke, alternatieve kerkdiensten, die veel belangstelling trekken. Op deze zondag is de belangstelling zo groot, dat er nauwelijks plaatsen genoeg zijn. Nog voor de dienst be gint verneemt dominee Van der Veen de oorzaak -van deze enorme toeloop. Heeft hij al opgemerkt, dat er men sen met lange pijpen de kerk binnen komen? Een juffrouw helpt hem ver der uit de droom: „Wat een fantas tisch idee van u, deze dienst met Apachenviering... Ik heb ruzie gehad met mijn zwager, maar na deze dienst zijn we vast weer goed met elkaar." De juffrouw loopt door. Ze is blij, want ze ziet haar zwager zitten. Do minee Van der Veen spreekt een ouderling aan: „Hoe komen de men sen er bij? Wie heeft er gesproken over Apachen-viering? We zijn toch geen Indianen?" Ouderling ook Het blijkt in de krant te staan: „Dienst met Apachenviering". De ouderling heeft ook een pijp bij zich. Dominee Van der Veen is in grote verlegenheid. De laatste tijd heêft hij al zoveel moeilijkheden met zijn kol lega's. „Je loopt te hard van stapel", hebben ze meerdere malen beweerd. Als ze horen van een Apachenviering, zullen ze helemaal tegen hem zijn. Aan het begin van de dienst legt dominee Van der Veen uit, dat er sprake is van een misverstand. Een zet-duiveltje bij de krant heeft Agapè-viering veranderd in Apa chen-viering. Dominee Van der Veen vertelt, dat hij de verantwoordelijk heid niet durft te nemen voor een Apachen-viering. Er gaat een gemompel door de kerk. Bij deze alternatieve diensten mag iedereen het woord nemen. Ver schillende mensen gaan staan. „Dominee moet niet bang zijn." „Er zijn hier veel mensen gekomen om hun twisten bij te leggen." „We praten altijd over vrede; laten we dan in.de kerk beginnen met vre de sluiten." Dominee Van der Veen heeft er niet van terug en met een bang hart stemt hij er in toe, dat de Apachen viering doorgaat. Zo wordt voor het eerst in de kerkgeschiedenis de vre despijp gerookt in een kerk. Het wordt de fijnste dienst, die do minee Van der Veen ooit heeft geleid. De pijpen gaan van mond tot mond. Kijk eens naar tante Jans. Ze verslikt zich in de rook, maar ze glimlacht toch naar haar schoonzoon, die ze de vorige maand de deur heeft gewezen. Aan het eind van de dienst ver klaart dominee Van der Veen ont roerd, dat het zet-duiveltje geen dui vel maar een engel moet zijn ge weest. Zelf zou hij nooit de moed hebben gehad om een Apachenviering voor te stellen. Bij de uitgang houdt tante Jans de hand van de dominee ekstra lang vast: „Durf maar, dominee..." Op weg naar huis neuriet taftte Jans een lied, dat ze vroeger op de zondagsschool heeft geleerd: „All you need is lef.„.I" Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. bedekking van een ge bouw, 4. zwaardvis, 7. voorlichting, 8. voorzetsel, 10. kleurstof, 13. bergplaats, 14. voegwoorcf 16. rivier in Rusland, 17. oogziekte, 19. gevangenis. 20. naschrift (afk. Lat), 21. voegwoord (Fr.). 22. trede, 24. water in N.Br., 26. groente, 27. voor, 28. teken in de dierenriem. Verticaal. 2. vlaktemaat, 3. schildpad, 4. of dergelijke (afk.), 5. sportterm, 6. Italiaans nationaal gerecht, 9. mu ziekinstrument, 11. volksnaam van de kauw, 12. droog, 15. houten bakje, 17. geest van de rijstcultuur, 18. bloem, 21. water in friesland, 23. meisjesnaam, 25. waterstand, 26. rivier in Italië. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. bal, 3. tra, 4. oer, 6. dol. 7. ako. 9. Oss, 11. pa, 12. la, 14. as, 15. Ra, 17. re, 19. ma. 20. ra, 22. Em, 23. lei. 25. lek, 27. rad, 29. ara, 30. rem, 31. Lea. Vert. 1. bad, Z lol, 3. tak, 5. Rus, 7. Aa. 8. o.l.9. os. 10. sr., 11. por, 13. Ada, 14. aar, 16. aam, 18. eb 19. mi, 21. al, 22. e.k„ 24. eva, 26. Eem, 27. ral, 28. dra. was dan dat veroorzaakt door „uitwendige moeilijkheden" der ker „Benauwd legalisme in zovele lat 2 den, anti-clericale secularismen i I andere en een atheïsme dat, zo u wil vredelievend is maar radikaal in gi1 'dachte en uiterlijk trachten over de christelijke gedachte en de chrii] telijke instellingen te verstikken". De paus had ook sterke kritiek problemen binnen de kerk zelf. Ver wijzend naar de afvalligen onder geestelijken zei hij, dat hij de „oi trouw" betreurde van hen „die aa:1 hankelijker moesten zijn en meer t voorbeeld dienen door de geloften c zij hadden afgelegd en de barmhai tigheid die hen geworden was". „A les moet wereldlijk, alles niet-confe 1 sioneel zijn en alles moet het ontbi ren aan eerlijk beleden godsdienst gevoel", riep hij uit. De paus heeft nog nooit zo in 1* openbaar kritiek geuit tegen degem die in zijn ogen de grenzen der her vormingen overschrijden. CURITIBA De Lutherse kerk i Brazilië blijft „actief lid" van de Ld therse Wereldfederatie. Hiertoe beU de generale synode met nagenoeg l' gemene stemmen besloten. Daarmee hebben zich de krachte niet doorgezet, die aandrongen op ui' treding na de verplaatsing van d wereldassemblee van Porto Aleg: naap Evian (Frankrijk). Ds. Karl Gottschald werd voor ad jaar tot president gekozen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Barneveld: J. Schuurman te Putten; voor Katwijl a. Zee: D. v. d. Berg te Huizen (N.tt) GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wierum: T. Sit besma, em. pred. voorh. te Pieterbtf ren; naar Leeuwarden-west (4e pr^ pl.): drs. J. Vlaardingerbroek te Er melo. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Zeist: G. J. v. Noort te Capelle a. d. IJsseL

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2