DODEN NIET TE TELLEN Cadeau! Commentaren Hulpverlening komt op gang Geheime contacten onthuld tussen Hoessein en Allon vïïTiï i'i 1.YA I MANTEL SPECIALIST Drie sportvissers in zee verdronken Het Kwartet In Pakistan 300.000 slachtoffers Ramp Regen V0LUMA-0RGELS Vijftien doden bij verkiezingen Nieuwe regering in Egypte Margarine cent duurder Dames kunnen toch trimmen Waas de grote specialist MANTELS is uiteraard de Vliegramp eist 75 doden Nieuwe Leidse Courant jirecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr.'E. Diemer Maandag 16 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich if ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Begeer niet alles te weten, pdat gij niet in alles onwetend 'l'jf'- DEMOCRITVS Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 25.000 beschik baar gesteld voor de hulpverlening aan Oost-Pakistan. Bo vendien worden zo spoedig mogelijk vijftienhonderd dekens naar het rampgebied verzonden. Het Roode Kruis heeft zijn gironummer 777 opengesteld voor particuliere bijdragen. DE BILT Weersverwachting: ialf tot zwaar bewolkt met voor- aanvankelijk regen. Matige [tot kractige, aan de kust eerst jhog harde zuidelijke wind, later ruimend naar west. Minder koude nacht, morgen iverdag ongeveer dezelfde tem- leraturen als vandaag. DE BILT In de polaire lucht die zondag achter een kleine depressie naar ons land stroomde, daalde in de afgelopen nacht in het binnenland de tem peratuur plaatselijk tot even on der het vriespunt. Inmiddels heeft een diepe de- >ressie zich verplaatst van Groen- and naar het zeegebied ten zui den van IJsland. Fronten van deze depressie hebben met regen de Britse eilanden bereikt en zullen in het komende etmaal ons land passeren. De wind wak kert aan uit het zuiden en ruimt morgen, wanneer de depressie- kem boven het noorden van de Noordzee zal zijn aangekomen naar westelijke richtingen. In de ide nqcht blijven de tem- iren boven nul, terwijl ze _jn overdag ongeveer dezelf- zullen zijn als vandaag. Vooruitzichten voor woensdag: .arital uren zon 0 tot 4; min. imp.: omstreeks normaal; max. »mp.: van ongeveer normaal :ot 3 graden beneden normaal; [kans op een droge periode van iminstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar) stijgend. Zon en maan 17 november: zon op 8.03, onder 16.47; maan op 19.57, onder 12.40; 21 november L.K. Hoog water 17 november: Rotterdam le ge tij 7.18, 2e getij 19.36; Schevenin- gen 5.2(>17.38; Vlissingen 408—16.28; Willemstad 7.54—20.10. DACCA De vloedgolf in Oost-Pakistan dreigt een van de ergste natuurrampen van onze geschiedenis te worden. Hoewel de regering vasthoudt aan de 16.000 getelde lijken als officieel dodencijfer, wordt gevreesd dat het aantal slachtoffers zal stijgen tot 300.000. Uit de verwarde berichten valt op te maken dat het juiste dodencijfer nooit zal kunnen worden vastgesteld. Een mas sieve watermuur van tien me ter hoog, opgezweept door een wervelstorm, heeft een niet te beschrijven ellende gebracht op vier eilandjes voor de kust van Oost-Pakistan in de Golf van Bengalen, alsmede op het vas teland. De watermuur heelt bijna alles en iedereen ivan de eilanden geveegd. Naar de mening van regeringswoord voerders zijn er vrijwel geen overle venden op de vier eilanden. Volgens ooggetuigen drijven de lijken van duizenden mensen en dieren in de monding van de Ganges. Zeker drie miljoen mensen wonen in de kuststreek die door de wervel storm geteisterd is. Talrijke dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten en moeten worden bevoorraad door hefsohroefvliegtuigen. In het zwaarst door de vloedgolf getroffen deel-van de kust woonden een half miljoen mensen- Op het ogenblik van de ramp moe ten het er veel meer geweest zijn, want er werkte een groot aantal sei- UNIEK VOOR KLASSIEKE MUZIEK Komt kennis maken en vergelijken. Ver koopmij. Voluma, Vredebest 16-18, Gouda, tel. 01820 - 10039. I Het hoofd van het Pakistaanse Ro- I de Kruis heeft zondag het Internatio- nale Rode Kruis om hulp gevraagd. Deze organisatie heeft de ramp „een catastrofe zonder weerga" genoemd. De eerste zendingen voedsel, kleding en dekens zijn al naar het rampge bied onderweg. Het provinciaal bestuur van Dacca heeft 630.000 dollar, 4000 ton tarwe en 2000 ton rijst beschikbaar gesteld. Op het ogenblik werken in het getroffen gebied reeds 26 medische teams, ter wijl 34 teams reeds naar het rampge bied zijn vertrokken. Uit alle delen van de wereld stromen hulpgoederen binnen. Het Verbond van Rode Kruisvereni gingen, dat zijn hoofdkwartier in (Van een onzer verslaggevers) j" ROTTERDAM De plotse ling opkomende storm heeft 0 gistermiddag bij Hoek van Hol- and aan drie sportvissers vrij wel zeker het leven gekost. Omstreeks half twee is voor d^Oostvoorne, buiten de Maas vlakte, een polyester jachtje met ig^drie sportvissers omgeslagen. Een van de inzittenden, de ver tegenwoordiger J. Beukelman uit Oostvoorne (36) slaagde er in zwemmende de Maasvlakte te bereiken. Hij ging naar Oost voorne en sloeg alarm, waarop ve schipper Piet Grotenboer met de reddingboot Koningin Juliana van Hoek van Holland uitvoer. Ook het marinevliegkamp Valken burg werd gewaarschuwd en een he likopter van de reddingsdienst van de Koninklijke marine steeg op. Van het polyesterjachtje werd cch- ler niets meer gevonden.. Aan te ne men is dat de twee andere inzitten den, C. van Buuren en J. W. Vermeu len, beiden 25 .jaar en allebei uit Oost voorne, zjjn verdronken. Nabij de zuiderpier trof de red dingboot bij het uitvaren een twee de sportvissersbootje. De vissers wer den gewaarschuwd en spoedden zich naar veiliger water. Noodsignaal Schipper Grotenboer kreeg aan boord van de Koningin Juliana in middels een nieuw noodsignaal: op de stenen bij de zuiderdam zouden twee man door het water zijn inge sloten. De schipper dacht hier te ma- ben te hebben met de beide vermiste bengelaars, maar slaagde er niet in de Koningin Juliana zo dicht bij de stenen te brengen dat hij de mannen kon overnemen. Hij nam contact op met het marinevliegkamp, dat de he likopter naar de zuiderdam dirigeer de. (voor vervolg zie pag. 2) Mevrouw M. Deelman uit Eindhoven heeft een hijzonder Sinterklaas cadeau van haar dochter uit Paramaribo gekregen: een kapucijner aapje en een hondje. Na aankomst op Schiphol stalen de dieren onmiddellijk de harten van het KLM-petsoneel. In het dierenhotel zorgde contactemployée Annelien van der Giessen voor een „very important animal"-ontvangst. zoenarbeiders in verband met de rijst oogst. Een vijf meter hoge dam kon niets uitrichten tegen de watervloed. Iemand die over dit gebied gevlogen heeft zegt ongeveer 800 lijken te. heb ben gezien. De lijken verkeren reeds in een staat van ontbinding. Elders heeft iemand gezien dat men bezig was met de massale begraving van 5000 men sen in graven, die elk 100 tot 150 lijken bevatten. „Er zijn niet genoeg levenden om de doden te begraven", aldus een ooggetuige. Een Britse ingenieur, die een vlieg tocht maakte over duizenden vier kante kilometers rampgebied, rappor teerde maar weinig leven te hebben gezien. In het gebied dat zij vanuit de lucht bekeken moeten voor de ramp 600.000 mensen hebben gewoond. Hulpakties Inmiddels is het hulpwerk op gang gekomen. De president van Pakistan, Jachja Chan, leidt de hulpaktie. Alles wat maar kan varen is met voedsel en medicamenten onderweg. Alle be schikbare helikopters zijn ingescha keld om voedsel en verbandstoffcn aan te voeren. Een van de vele (trieste) beel den van het door een waters nood getroffen gebied in Pakis tan: bij Chittagong ligt een hang brug vernield in het water, ge troffen door het geweld van de enorme watermassa's. Geneve heeft, heeft de nationale or ganisaties in de helè wereld verzocht onmiddellijk hulp te willen verlenen. Het meest noodzakelijk zijn dekens, warme i kledingstukken, vitaminen, gecondenseerde melk en melk in poe- dervorm. Het aantal mensen dat dringende hulp nodig heeft wordt ge schat op een half miljoen. RIO DE JANEIRO De parle mentsverkiezingen in Brazilië zijn gisteren over het algemeen rustig verlopen. Er vielen „slechts" vijftien doden, een volgens waarnemers laag cijfer, omdat verkiezingen in Brazilië altijd in veel gewelddadigheden ont aarden. t Het zal vermoedelijk wel enige'we ken duren voordat de officiële resul taten bekend zijn. Algemeen ver wacht wordt dat de regeringspartij met vlag en wimpel zal zegevieren en dat er niet veel zal veranderen. Het land wordt door de militairen geregeerd en er is niets dat erop wijst, dat dit niet zo zal blijven. CAIRO In Egypte is zondag avond een nieuwe regering gevormd onder Mahmoed Fawzi, zo meldt het persbureau voor het Nabije Oosten. Fawzi had zijn ontslag aangeboden en was door president Sadat belast met de vorming van een nieuw kabi net. De wijzigingen in het kabinet zullen over een paar dagen bekend worden gemaakt. DEN HAAG Met ingang van vandaag is de margarine een cent per pakje duurder geworden. Aanleiding hiertoe is de sterke stijging van de prijs van de grondstoffen. De Bond van Nederlandse Margarinefabrikan ten heeft voor de verhoging overleg gepleegd met het Ministerie van Eco nomische zaken. PAPENDRECHT. Dank zij me dewerking van o.m. de volleybalver eniging Flits zal het trimuurtje voor dames dinsdagavond gewoon door kunnen gaan. De belangstelling voor dit late trimuur op sinsdag was zeer groot. Inplaats van één derde deel van de sporthal is nu tweederde beschikbaar, waarin men de grote schare trim- liefhebsters wel kan opvangen en be zighouden. De vorige week misschien teleurge stelde dames vanaf 15 jaar kunnen dinsdagavond van negen tot tien uur weer in de sporthaal terecht. NEDERLAND KAN IETS begrijpen van het leed, dat een wervelstorm en een vloedgolf op de eilanden in de monding van de Ganges in het oostelijk deel van Pakistan hebben veroorzaakt. De overstromingen roepen herinne ringen wakker aan de februari - ramp van 1953. die slachtoffers eiste op de Zuidhollandsc en Zeeuw se eilanden en de overlevenden in rouw en ellende dompelde. De ramp in Pakistan is omvangrijker. Zoals destijds in Nederland blijven de berichten over doden en ver misten aan de voorzichtige kant. maar de vrees dat veel meer dan 100.000 mensen zijn omgekomen is groot. Een wereldwijde actie om de over levenden .die ook het weinige wat zij hadden hebben verloren) aan een nieuw bestaan te helpen, is ge boden. Mogelijk ligt hier een taak voor de Verenigde Naties om snel te handelen. Voor onmiddellijke hulpverlening is het Internationale Rode Kruis de aangewezen instantie. Op giro 777, het rampnummer van het Neder landse Rode Kruis, kan iedereen meedoen. DE BERICHTEN OVER onderhande lingen in en over het Nabije Oos ten, die een vredesregeling dichter bij kunnen brengen, houden aan. Nü betreffen zij besprekingen van koning Hoessein van Jordanië met Israëlische ministers. Dat de juistheid van zulk nieuws even prompt wordt ontkend, ligt voor de hand. Onder bepaalde om standigheden kan dat zelfs nood zakelijk zijn, met name als uitlekt wat nog geheim had moeten blij ven. Wat er van de berichten van de af gelopen weken opwaarheid berust: het is duidelijk, dat zich in de Ara bische landen belangrijke ontwik kelingen voordoen, die een vredes regeling ten goede kannen komen. Van de Israëlische regering mag wor den verwacht, dat zij een goed ge bruik zal maken van de geringe mogelijkheden die thans aanwezig lijken. Ook al hult zij haar plan nen nog in een waas van geheim zinnigheid. NEW YORK Koning Hoes sein van Jordanië en vice-pre mier Allon van Israël hebben elkaar herhaaldelijk in het ge heim aan de grens van hun lan den ontmoet. Ze bespraken daar de mogelijkheden om tot vredes onderhandelingen te komen, meldt het Amerikaanse week blad Time. Hoessein heeft zo'n tien gesprekken met Allon gevoerd en tenminste één met premier Meir. De vlakke, ver laten Arava-wildernis ten noorden van Eilath was de plaats van de ont moetingen. Besloten zou zijn gezamenlijk de macht van de guerrilla's tegen te gaan en de economische betrekkingen uit te breiden. Bij een volgend grens- gesprek zouden uitgebreide delegaties elkaar ontmoeten. Aftreden In een interview met het weekblad Life heeft Hoessein verteld dat hij in september tijdens de felle gevech ten tussen zijn troepen met de Pa- lestijnen heeft overwogen af te tre den „als dit de zaak van de Arabieren zou hebben gediend". Britse verslaggevers hebben in het boek „Leila's kapingsoorlog" beweerd dat Hoessein in september in een ge heime boodschap aan het westen heeft bericht, zo nodig Israëlische in menging te zullen toestaan om het land te redden. Haven De Sowjetunie is bezig met de aan leg van een grote militaire haven aan de Egyptische kust, zo wordt in Was hington beweerd. Met de bouw is een jaar geleden begonnen. Russische kruisers met geleide raketten zouden er een ankerplaats kunnen vinden. De basis zou als voordelen opleve ren dat bepaalde schepen zich aan buitenlandse spionagediensten kunnen onttrekken en dat er na heropening van het Suezkanaal Russische sche pen kunnen worden hersteld. Ook wordt de bevoorrading van Libië met Russische wapens erdoor vergemak kelijkt. Minister Eban van Israël heeft ont kent dat 7(jn land een nieuw vredes plan heeft gelanceerd waarbfj Israël zich gedeeltelijk uit dc Sinaïwoestün zou terugtrekken, opdat Egypte het Suezkanaal zou kunnen heropenen. De Daily Express had bericht dat mi nister Dajan volgende maand in Ame rika de militaire gevolgen van dit plan zou gaan bespreken. HUNTINGTON Een DC-9 van Southern Airways is zondag bij de landing in Huntington in de Ameri kaanse staat West-Virginia neerge stort en in brand gevlogen. Alle 75 inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was gehuurd door de sportploeg van de Marshall Universi teit en vervoerde behalve de voetbal club van deze universiteit een aantal supporters. Op de terugreis was er door regen en mist weinig zicht boven het vlieg veld van Huntington, dat geen radar heeft Volgens ooggetuigen vloog het toestel opv korte afstand van het yliegveld tegen een heuvel. Wie nu een nieuwe abonnee opgeeft krijgt een feestelijke gekleurde kaars met sierlijke smeedwerkkande* har cadeau! tel: giro: betaalt per: kwartaal maand BON Mijn naam: adres: stuur mii.de dikke kaars met' M kandelaar als tegenprestatie m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1