'iraat King David weer vlot Sjoukje Dijkstra komt naar Leiden ^Activiteiten Katwijkse Reddingsbrigade Beethovenconcert in Stadsgehoorzaal Zilveren armband voor moedige redster Actie voor Leidse gehandicapten Drie Leidenaars gearresteerd Nieuwe bomen aan Rapenburg Première voor Nederland Bijna ton voor kerkrestauratie in Sassenheim I liüWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 RT (Van een verslaggeefster) ORDWIJK De bordjes „verboden zich vn de helm te bevinden" idden niet veel effect meer gistermiddag, er was trouwens niet Leel helm meer over, nadat duizenden en duizenden mensen ge- Men hadden hoe op vrijdag de dertiende, 's middags even over half drie, de radio-piraat King David door de sleepboot Hector herd losgetrokken, 's Morgens tijdens de eb was er veel zand \ondom het schip weggehaald. Toen het water opkwam, en de fang David nattigheid voelde, begon de Hector te trekken, en nog tor dat het helemaal hoog water was had hij kans gezien het idioschip zee in te slepen. De parmantige Hector zette koers iar het Zuid-Westen, de King David nogal steigerend achter zich ian trekkend. de beide schepen eenmaal diep genoeg waren, koersten ze naar muidenDe King David kon niet op eigen kracht varen. De notor werkte wel, maar het roer was ontzet. vrouwelijke matrozen, die het schip een dag nadat het was gedi iastgelopen hebben verlaten, waren inmiddels op het duin en op iet strand begonnen met een ledenwerfactie. Eén van hen: „We ir "ykunnen nu toch niets doen. Als we veel leden werven, krijgen we leid binnen en dan kunnen we zo snel mogelijk weer in de ether omen". Vele toeschouwers werden lid. t van de mensen op de kant maakte de opmerking: dammer dat los is. Heel wat mensen hadden er al op gerekend hun weekend ier door te brengen". De King David zal in Umuiden waar- n[Achijnlijk door een duiker worden bekeken. Is de schade erg groot, ie gtdan moet hij naar het droogdok. Behalve T&at lekkage en een er "c \apot roer is de schade nog niet bekend. (Foto's NLC - Dirk Ketting) lts- KATWIJK AAN ZEE In restaurant „Marina" vergaderde gister- t( vond de Katwijkse Reddingsbrigade. Voorzitter E. VVouda verwel komde oud-voorzitter D. C. O. Boekhoven en erelid Jac. Pluijra- raaf. Vervolgens constateerde hij, dat in het afgelopen badseizoen ch geen verdrinkingsgevallen hebben voorgedaan. Dit is ook het te oei der brigade. De samenwerking met de strandpolitie en strand- xploitanten was uitstekend. ïan de Noordpost werden door de BO 350 en aan de Zuidpost 285 vallen behandeld. Er werd aan de >ordpost 4 keer en aan de Zuidpost keer hulp geboden aan baders. Aan Zuidpost werd 5 keer hulp gebo ft aan zeilboten. Er werden 7 red- ngen uitgevoerd en wel 5 aan de 'ordpost en 2 aan de Zuidpost. Er aren 145 vondelingen aan de Noord- 'st en 187 aan de Zuidpost. Het pa- Duilleren op zee had geregeld iats. De stranddemonstraties hadden een ot verloop. De jaarlijkse zeepres- tietocht trok veel deelnemers. In zwembad wordt dinsdagavond 'woensdagavond gezwommen. Hier- T»r is goede belangstelling. De EHBO cursus is in september jonnen met 50 cursisten onder lei van Dr. van Ingen Schenau en istructeur R. Coorn. De voorzitter feardm en haar medewerksters voor r collecte tijdens de zeedemons tra les. Randstad en SVLV vrijgesproken VOORSCHOTEN De strafcom- missie van de LVB heeft uitspraak gedaan inzake de geschorste compe titiewedstrijd in de eerste klas tussen SVLV en Randstad Sport. De straf- commissie acht het niet bewezen, dat de scheidsrechter is bedreigd. Geen der partijen wordt dan ook aanspra- k.-iijk gesteld voor het staken van de wedstrijd. Het niet gespeeldé deel van de wedstrijd zal. indien noodzakelijk, onder docr het afdelingsbestuur ge stelde voorwaarden worden uitge speeld. De wedstrijd werd op 18 ok tober bij een 3-2 stand voor SVLV gestaakt Affiches geplakt LEIDEN Onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Invalidenbond zijn vannacht op een aantal moeilijk of niet voor gehandicapten toeganke lijke openbare gebouwen in Leiden zoals het stadhuis, het postkantoor en het nieuwe belastingkantoor, affiches geplakt, waarop gestileerd een gehan dicapte in 'n rolstoel staat afgebeeld met als tekst „Waarom hier niet?". De ANIB wil met deze actie aan dacht vragen voor de problemen van gehandicapten en speciaal van men sen, die zich in een rolstoel moeten verplaatsen. Ook beoogt de bond ge handicapten, die de huidige situatie aanvaarden, wakker te schudden. Er wordt op geattendeerd, dat vijf procent van de Leidse bevolking zich in een rolstoel of met krukken of stokken moet voortbewegen. Bij het afhandelen van onder meer belas ting- en girozaken zijn zij afhanke lijk van anderen en daarin wil de ANIB verandering brengen. RIJNSBURG De dankdagcollec te in de Chr. Geref. kerk gehouden in de beide diensten op woensdag 11 november, bracht rond f 5000 op. Van de onlangs gehouden bazaar van de vrouwenvereniging was de opbrengst f 2100. RIJNSBURG De ochtend-kerk diensten van de Chr. Geref. Kerk beginnen met ingang van zondag 15 november om 10 uur. Eén van de vrouwelijke ma trozen, bezig iemand als lid in te schrijven. ALPHEN De politie van het Overijsselse Hattem heeft drie man nen op helerdaad betrapt bij een in braak. Ze zijn resp. 17, 21 en 28 jaar oud en afkqmstig uit Leiden. Door hun aanhouding werden ook enkele autodiefstallen in onze gemeente op gelost. Het drietal is blijkbaar op pad gegaan met een personenauto, merk Plymouth, die op 9 november in Lei den werd ontvreemd. Deze wagen werd op 12 november in de omgeving van de Pieter Floriszstraat in onze gemeente teruggevonden. Op 10 no vember werd van een bewoner in laatstgenoemde straat een Opel Re- kord gestolen, die op 12 november werd teruggevonden in Ermelo. In dezelfde nacht werd ook in onze ge meente een Volkswagen ontvreemd en deze werd in Leiden teruggevon den op 12 november. - LEIDEN Maandag 16 november wordt in opdracht van de directeur Gemeentewerken het westelijk ge deelte van het Rapenburg tussen Noordeinde en Nonnen brug afgeslo ten voor alle doorgaande verkeer in verband met herbestrating. Het werk zal ongeveer drie weken duren. Het bestratingswerk wordt in ge deelten uitgevoerd, o.m. om te voor komen dat de winter de opbreking met onbekende termijn zou verlen gen. Van deze gelegenheid maakt de Plantsoenendienst gebruik aandacht aan de Rapenburgbomen te besteden. Allereerst zullen verdwenen en (bij na) dode bomen worden vervangen door nieuwe van zoveel mogelijk gelijke omvang. Daarmee is de scha de door gas e.d. dan hersteld. Voorts zullen alle bomen opnieuw worden gevoed. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag 15 november: hoog water 4.03 en 16.20 uur, laag water 12.18 (springvloed). Maandag 16 november: hoog water 4.47 en 17.04 uur, laag water 0.40 en 12.56 uur. Katwijk Het aantal inwoners daalde in oktober van 36.691 tot 36.688. Het aantal inwoners steeg door geboorte en vestiging met respectie velijk 63 en 147 en daalde door over lijden en vertrek met respectievelijk 28 en 185. Op 1 januari 1970 waren er in Katwijk 36.236 inwoners. LEIDEN Volgens een bekende overlevering heeft Beethoven bij het bericht, dat Napoleon zich tot keizer der Fransen had uit geroepen, zijn opdracht aan Bonaparte van de derde symfonie ver scheurd; zij zou voortaan gewijd blijven aan de nagedachtenis van een held en „sinfonia eroica." heten. Hoe het zij, de legende verbindt twee feiten van wereldhistorische betekenis die beide iets te maken hebben met het realiseren van de grootse en zeer gedurfde concep ties. Beethoven heeft, na de ernstige psychische crisis van ca. 11802, toen hij zich rekenschap ging geven van de onmogelijkheid voor hem een bril jante carrière als uitvoerend kunste naar te verwerkelijken, een nieuwe stijl gezocht. Een van de eerste en belangrijkste uitingen van deze nieu we, monumentale, pathetische en her oïsche schrijfwijze was de derde sym fonie. We beseften gisteravond opnieuw de ontzagwekkende betekenis van dit opus dankzij de meer dan voorbeel- ,dige uitvoering, die Jean Fournet er van realiseerde met het Rotterdams Philharmonisch' Orkest in het kader van de „meester-serie" van K. en O. De avond was geheel aan Beethoven gewijd in verband met het feit, dat deze componist tweehonderd jaar ge leden het levenslicht aanschouwde. We moeten vaststellen, dat Fournet, zeker dankzij zeer uitvoerige studie, zijn orkest in deze uitvoering tot een ongekend hoog peil heeft weten op te heffen en dat deze doorleefde, ge acheveerde, geladen en toch tot in al le bijzonderheden beheerste verklan king de beste hommage betekent aan de meester uit Bonn. Een voortreffelijke uitvoering van Beethovens eerste pianoconcert was aan de Eroica voorafgegaan. De solis te was hier Ingrid Haebler, ons meer bekend als Mozart-vertolks.ter, die echter in dit concert duidelijk afstand nam van een al te Mozarteske inter pretatie. Zij legde met Fournet al da delijk de nadruk op het martiale van het eerste allegro, maar vond in de doorwerking toch ruime .gelegenheid de ook hier niet ontbrekende lyriek recht te doen wedervaren. Soms wat eigenzinnig misschien, klonk haar vertolkling, met name in het middendeel en in de finale, bij zonder boeiend en zeer superieur. De eenheid tussen soliste en orkest be antwoordde aan hoge eisen. De avond was begonnen met de ouverture Fide- lio, waarbij de blazers aanvankelijk enige moeite hadden de bedoelingen van de dirigent te beantwoorden, maar dat kon hun in het licht van de rest van de avond nauwelijks euvel worden geduid. In de Eroica namen ze trouwens revanche en de hoornisten werden door Fournet terecht in het ovatione le applaus betrokken. Er bestond voor dit concert een zeer grote belangstel ling, zodat we er nog niet aan behoe ven te twijfelen dat het werk van Beethoven de concertbezoeker van nu nog altijd veel te zeggen heeft. Dr. J. van der Veen LEIDEN Als enige stad in Ne derland zei l Leiden Sjoukje Dijkstra aan het werk kunnen zien. De „Wie ner Lisrevue" komt begin januari near Leiden met als extra attractie de oud-wereld-, Europees, Olympisch en Nederlands kampioene. Het optreden van Sjoukje in eigen land is een unicum. „Holiday on Ice" heeft Sjoukje voor één optreden uit geleend aan de „Wiener Eisrevue". Beide ondernemingen werken sinds korte tijd nauw samen. De keus is op Leiden gevallen, omdat de show van vorig jaar een enorm succes was. Overigens komt de „Wiener Eisrevue" met een geheel nieuw programma. De nieuwe show, „Cocktail" genaamd, heeft een humoristische inslag en is nog niet eerder in Nederland ver toond. HAZERSWOUDE In tegen woordigheid van alle leerlingen van „De Ds. D. A. van den LEIDEN Door het nieuwe gebouw van De Tegel- handel is het aanzien van de Bloemistenlaan er gewel dig op vooruitgegaan. Vroeger lag aan deze kant van de laan een sloot, die ook als illegale vuilstortplaats werd gebruikt. Na de bouw van het badhuis aan de Linde straat is met de bouw van De Tegelhandel de verfraai ing van deze omgeving nu wel afgerond. Hei gebouw zal volgende week vrijdag officieel worden geopend. Boschschool" heeft gistermid dag de 14-jarige Ellie van Zan ten uit handen van burgemees ter J. ten Heuvelhof een zilve ren armband in ontvangst mo gen nemen van het Carnegie Heldenfonds voor haar moedige gedrag op 16 mei van dit jaar. Met gevaar voor eigen leven wist zij de driejarige Adrie Ver- beij van de verdrinkingsdood te redden. Ellie van Zanten fietste over De Bentweg op weg naar school, toen zij plotseling achter zich een angstkreet en gegil hoorde. Omkijkend zag zij een kind in de 12 meter brede ring vaart liggen. Ellie keerde terug, gooi de haar fiets tegen de grond en sprong geheel gekleed het water in. Het drie-jarige kind was inmiddels naar het midden afgedreven. Daar kreeg de dappere Ellie het kind te pakken, waarna zij er mee terug naar de wal zwom en de kleine op. de kant trok. De voorzitter van het schoolbestuur van de Chr. Mavoschool, de heer J. van 't Wout, bood een boek aan plus een boeket bloemen. Peuterspeelplaats Noord-Hofland VOORSCHOTEN Op 30 novem ber wordt In het tuinhuis van de fa milie Begeer, de zgn. Hooiberg aan de Leidseweg, een peuterspeelzaal voor Noord-Hofland geopend. Momenteel wordt De Hooiberg opgeknapt. De speelplaats is bedoeld voor peuters van 2 tot 4 jaar. Contactpersone is mevrouw Melgert/Gerbrandylaan 45. Organisator Jan Kersten gokt dan ook duidelijk niet alleen op de Leidse bevolking. „Het is best mogelijk, dat ze ook vanuit Den Haag naaf Leiden komen". De show, die op woensdag 6 janriari in de G.roenoordhal zijn première be leeft, blijft tot half januari in Leiden. Sjoukje Dijkstra is overigens niet de enige grote ster, die op de ijsvloer van achttien bij zesendertig meter verschijnt. Ook Liz Kaufmann en Mi- lena komen naar Leiden. Het was de bedoeling om Leiden pas weer in 1972 aan te doen. Maar omdat „Holiday on Ice" Sjoukje heeft willen afstaan en omdat er met een nieuw programma wordt gedraaid, komt men nu al in januari. Er komen 3500 zitplaatsen in de GroenoordhaL SASSENHEIM Dinsdag 24 no vember om 8 uur komt de gemeen teraad b|jeen. Agenda: Medewerking chr. kleu terschool Kerklaan; Subsidie restau ratie kerk Hervormde gemeente (30 procent tot een bedrag van f96.770); Verkoop woningen Willem Warnaar- laan 18 en 20; Aanbieding begrotin gen 1971. W. L. v. d. Gugten 25 jaar raadslid RIJNSBURG Op 16 november 1970 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. L. van der Gugten zijn intrede deed in de gemeenteraad. Gedurende deze periode was hij: se dert 2 juni 1965 wethouder (enige jaren tevens loco-burgemeester); se dert 24 januari 1968 lid, tevens voor zitter. van de commissie voor de grondaankopen en de bestemmings plannen; van 18 december 1958 tot 6 september 1966 lid van de com missie voor georganiseerd overleg; van 20 januari 1965 tot 14 juli 1965 lid van de commissie voor de be zwaarschriften Ingevolge de Alge mene Bijstandswet; lid van het Co mité „Stichting Zwembad". Voor zijn actieve rol werd hij ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Gymnastiekvereniging DWS (waarvan hij oprichter en leider was en thans ere-lid) door H.M. de Ko ningin onderscheiden met de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het is het voornemen aan dit jubi leum in de op 20 november a.s. te houden raadsvergadering aandacht te besteden. Kerk contra de bewapeningswedloop TER AAR Kolonel Van Meyen- felt sprak voor de leden van de Gere formeerde Kerk in een gemeentever gadering over dc militaire situatie. De kerk heeft tegen de technologische ontwikkeling van kernbewapening een afwijzende houding aan te ne men, zo stelde de heer Van Meyenfelt vast. De wereld zit vast in een sys teem van vrede waarbij alleen het voorkomen van oorlog met afschuwe lijke wapens een els is. Het is de taak der naties om de ontwikkeling van deze bewapening om te buigen naar vreedzamer doeleinden. Suriname-expositie in Alphen a. d. Rijn ALPHEN In het semi-perma- nente gebouw aan de Anna van Bu- renlaan, waarin de J. W. Hoornen- borgkleuterschool heeft gehuisd, is nu een tentoonstelling ondergebracht, die belangstelling wil wekken voor land en volk van Suriname. Wethouder Paats heeft deze expositie gistermid dag geopend. Men hoopt hiervoor met name belangstelling te ontvangen van de schoolbevolking in Alphen en om geving, waarom voor de opening met name zij, die hier leiding geven, wa ren uitgenodigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3