AKKOORD IN WARSCHAU Commentaar AOW gaat met 5 pet omhoog Leger grijpt in Syrië de macht PvdA moet voor constructieve politiek kiezen 'i Moud en buien Ondertekening vóór kerstmis Geloofsbrieven jZuid-Afrika geweigerd Het Kwartet Crita) MET VUtER Verdrag Polen en West-Duitsland Bonn erkent Oder-Neissegrens UITMUNTEND Nieuwe regeling eigen huis treft ouderen Generaal Assad sterke man: Gevechten in Reggio Komplot om Angela Davis In Argentinië 300 arrestaties Dr. Veerman op Part ij convent: le 1 \w en ïenwe Leidse Courant H 1970 41ste pergang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „SUntvaeticb ia ghebbven mijn hert te teghenspoeU" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Meows Lm jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sommige mensen laten zich I door hun hartstocht meesle I pen, anderen door hun zelf be- I heersing. DE BOISSON „Nee Ellen is er niet, maar ik wil wel met je naar de bios, Jan!"' Vandaag in ZO: Jan J. van Capelleveen: Gering verzet tegen samen bijbel vertalen 4- J. den Boef: Dreiging van kern wapens drukt zwaar op 't geweten van de gewone man Huib Goudriaan vernam van dr. H. L. Golterman: Voor behoud van ons water is een „Deltaplan" nodig 4- S. de Bruin: Euroddllars vals geld? ■jf Herm. Steggerda: Scheidslijnen lopen dwars door ons heen 4- Jeanne de Vlieger sprak met drs. John G. van Veen, die als een So crates werkt aan oudervorming 4- W. F. Stafleu: „Gifclub" kan be schaving tot barbarij verzieken Dr. C. Rijnsdorp over: De erw tensoep is klaar 4- J. J. M. Kiggen: Scandinavische emissies. 4- In de boekenhoek: Zijn wij wel alleen in de kosmos? 4- Dialoog: Waarom zou ik in vrije d voor oppas spelen? 1 de bilt Ons land blijft dit weekeinde in koude en onsta biele lucht liggen. Daarbij zijn nog enkele buien te verwachten, maar morgen ook opklaringen. De middagtemperatuur ligt bij 7 a 8 graden. Na morgen is van de oceaan weer een aanval van zachte lucht met reg ente verwachten, zodat het onbestendige november weer nog blijft voortduren. DE BILT half tot zwaar be wolkt met enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, aanvankelijk veranderlijk, later tussen noord en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op e endroge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. Barometerstand: Heden 10 uur: 74,6 cm (994 millibar), dalend. Zod en maan 15 november: zon op 7.59, onder 16.40; maan op 17 43. onder 11.04; 21 november L.K. 16 november: zon op 8.01. onder 16.48; maan op 18.46, onder 12.00; 21 november L.K Hoog water 15 november: Rotterdam le ge tij 5.55, 2e getij 18.03; Schevenin- gen 3.56—16.13: Vlissingen 2.42—14.56; Willemstad 6.25—18.41. 16 november: Rotterdam le ge tij 6.39, 2e getij 18.51; Schevenin- gen 4.38—16.55; Vlissingen 3.2515.42; Willemstad 7.10—19.24. Door de formele erkenning van de Oder-N eise-grens, de westgrens van Polen, heeft West-Duitsland in feite officieel afstand gedaan van voormalige Duitse gebieden, die aan het einde van de Tweede W ereldoorlog door de Russen werden veroverd. Kern WARSCHAU Polen en West-Duitsland hebben vanmor gen vroeg na een marathonvergadering een akkoord gesloten over het ontwerp-verdrag dat de betrekkingen tussen de twee landen moet normaliseren. Volgende week woensdag zul len de ministers van buiten landse zaken, Stefan Je'dri- chowski en Walter Scheel, in Warschau de overeenkomst para feren. De uitendelijke onderte kening, waartoe vermoedelijk Bondskanselier Willy Brandt naar Warschau zal vliegen, ge schiedt in ieder geval vóór Kerstmis. Hoewel de inhoud van het verdrag pas by de ondertekening zal worden bekendgemaakt, is het vrijwel zeker dat Bonn nu formeel de Oder-Neisse grens heeft erkend, de westgrens van Polen. ge zitting „diepgaand en moeilijk" was geweest, maar dat het resultaat de wil en het verlangen van beide par tijen bevestigde om het verdrag te sluiten". Er werd zelfs overeenstemming be reikt over een aantal vraagstukken, die buiten het verdrag staan, zoals de kwestie van etnisch-Duitse Polen, die willen emigreren. Vijandig De beide landen onderhouden al meer dan twintig jaar geen diploma tieke betrekkingen terwijl de verhou ding tegenover elkaar dikwijls vijan dig was. Scheel noemde het verdrag van groot, belang: „Het* is een document over een nieuwe fase in onze betrek kingen". Jedricjowski sprak van een akkoord van historische betekenis. De laatste onderhandelingen over het akkoord duurden tot vanmorgen 5 uur. Een woordvoerder zei dat de lan- De oplossing van de quiz was deze week: Als prijs werd toegekend een driedelige Winkler Prins- encyclopaedie die ten deel viel aan- H. G. Dubbelt Thorbeckestraat 12b Rotterdam (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Het voorstel van staatssecretaris Grapperhaus de af trekregeling voor de eigen woning te veranderen, moet in de kachel wor den gestopt. Er moet niet aan geknut seld worden Het Eerste-Kamerlid mr J. de Wil de, schrijft dat in zijn partijorgaan "Vrijheid en Democratie". Het gevolg van de verandering zal zijn dat een aanmerkelijke directe vermogensver schuiving onder de bezitters van eigen woningen optreedt. In het bijzonder worden de bezit ters van oudere huizen getroffen. Dat zou de doorstroming moeten bevorde ren. Maar de waarde van de eigen woning daalt. Ouderen die zich willen inkopen in verzorgingshuizen moeten a's gevolg hiervan langer in het oude huis blijven wonen. (Vair onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG De aow- en aww-uitkeringen zullen per 1 januari met 5 procent en mis schien zelfs met 7 procent om hoog gaan, zo heeft het kabinet gisteravond besloten. Met ingang van die datum zal een structurele verhoging van 2 procent plaatsvinden in het kader van het lange-termijn-plan om de aow op een i hoger niveau te brengen, terwijl deze uitkering voorts met 3 procent zullen worden verhoogd ter aanpassing bij de gestegen kosten van levensonder houd. Deze verhogingen worden gegeven overeenkomstig het gistermiddag door de commissie sociale verzekeringen I van de SER uitgebrachte advies, waarin tevens gepleit wordt voor een „voorindexering" van 2 procent Zoals bekend is het aow- en aww- pensioen welvaartsvast, maar worden fle verhogingen achteraf gerealiseerd l De SER wil daarom alvast een „voor schot" geven op de in 1971 te ver wachten stijging van de kosten van levensonderhoud. Over dit punt wil het kabinet zich echter nog* nader be raden. Uitkering-ineens Het kabinet heeft tevens besloten en uitkering-ineens te verstrekken aan allen, die een periodieke uitke ring krachtens de algemene bij standswet ontvangen, dan wel uitke ringen krijgen volgens de daarop steunende rijksgroepsregelingen. Deze uitkeringen-ineens (een ge volg van de 400-guldengolf) zijn: ER IS EEN STREVEN aan de gang om kernwapens (samen met bacteriolo gische en chemische wapens) afzon derlijk te plaatsen en een oorlog voering daarmee te zien als zonde tegen God. Zij zou onder alle om standigheden ongeoorloofd zijn. Men dient echter alle geweld te ver oordelen, in welke vorm het zich ook voordoet. Oorlogen tussen vol ken ook zonder kernwapens kunnen slechts vermeden worden door algemene en algehele ontwape ning. Het verbieden en vernietigen van ge noemde wapens alleen hoe drin gend noodzakelijk als beginfase zou de problemen van de gewapen de vrede niet oplossen. Er zou een situatie ontstaan, zoals die voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog was gegroeid. Met alle ver schrikkelijke gevolgen daarvan. De besprekingen tot beperking van strategische wapens (SALT) te Hel sinki dienen slechts een beperkt doel. Beide wereldmachten zullen blijven proberen, een strategisch overwicht te handhaven of le ver krijgen. De één zal de ander ervan blijven ver denken, dat hij dit overwicht wil gebruiken om de tegenpartij bij ver rassing een beslissende slag toe te brengen. Ook bij een akkoord wordt het wederzijds wantrouwen niet weggenomen. Het werkelijke breekpunt blijft de on macht van mensen en volken ook in de „christelijke landen" -in vrede met elkaar te leven. Daar zit de wortel van het kwaad. Daar moet het worden aangepakt. Ingreep De paus overhandigde de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko (links) tijdens een audiëntie een plaquette. Het bezoek van de minister aan het Vaticaan is niet het eerste van Russische zijde. Ook de dochter van Chroesjtsjef werd jaren geleden met haar man door de paus ontvangen. Gromiko bracht deze week een officieel bezoek aan Italië in een poging, de RussischItaliaanse betrekkingen te verbeteren. IN SYRIË LIJKT de strijd om de macht te zijn be&Iist in het voor deel van de gematigde groep bin nen de Baathparty. Dat is voor de situatie in het Nabije Oosten een belangrijke ontwikkeling. Het is bekend, dat Syrië de laatste jaren de grote onruststoker in dat gebied was en dat de zesdaagse oor- log van juni 1967 vooral aan het drijven van Damascus moet worden toegeschreven. Er is reden om aan te nemen, dat de nieuwe leiders als zjj zich kunnen handhaven een minder harde lijn zullen volgen, zowel tegenover Is raël als met betrekking tot de ont wikkelingen in Jordanië. Als dat zo is kan de kans op een vredesregeling toenemen. DAMASCUS Minister van defensie generaal Hafez Assad heeft gisteren in Syrië de macht overgenomen. Dr. Noereddin al Atassi is ontheven als president, als premier en als secretaris generaal van de Baath-partij. Oud-premier en opperbevelhebber van de Palestijnse guerrilla-organisa tie Saika, dr. Joessoef Zoeayen is ge arresteerd. Evenals generaal Salah Jeddid, secretaris-generaal van de Baath-partij. Vele andere leiders zou den uit het land zijn gevlucht. Het Syrische leger, dat kort voor de staatsgreep in staat van alarm werd gebracht, heeft de radio en tv- stsations bezet alsmede kantoren van 177 netto voor een gezindshoofd; 124 netto voor alleenstaanden; 80 netto voor een alleenstaande in minderjarigen ƒ125 netto voor een bejaard echt paar in een bejaardenoord. 8z netto voor een alleenstaande in een bejaardenoord. Degenen, die aow- of aww-uitke ringen genieten en tevens een uitke ring krachtens de bijstandswet ont vangen, komen wel in aanmerking voor deze uitkering-ineens, maar de structurele verhoging van de aow aww-uitkeringen zal worden verrekend met de periodieke uitke ring krachtens de algemene bij standswet. Ook de gerechtigden op uitkeringen volgens de werkloosheidswet, de ziek tewet en de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering, zullen een uitkering-ineens ontvangen en wel ƒ210. Er wordt naar gestreefd al deze ex tra uitkeringen-ineens nog voor de Kerstdagen uit te betalen. REGGIO Dl CALABRIA Dui zenden studenten en middelbare- schoolleerlingen die willen dat Reggio hoofdstad van Calabrië wordt, zijn gisteren in deze stad slaags geraakt met de politie De politie gebruikte gasgranaten om de betogers te ver spreiden Met uit de VN NEW YORK De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond geweigerd de ge loofsbrieven van de Zuidafrikaanse delegatie te accepteren. De stemming was 60 voor. 42 tegen en twaalf ont houdingen. De voorzitter van de algemene ver gadering. dé Noor Hambro, dacht dat het afwijzen van de geloofsbrieven geen uitstoting van dit land tengevol ge zal hebben. etH betekent wel een zeer krach tige veroordeling van de door de Zuidafrikaanse regering gevolgde politiek, doch volgens Hambro zijn de rechten en privileges van het lid maatschap met in het geding. In VN-kringen ziet men het be sluit als het begin van een krachtig offensief om Zuid-Afrika uit de vol kerenorganisatie te werken wegens de apartheidspolitiek van dit land. Ben gelooft niet dat Zuid-Afrika zelf het imtiatief zal nemen en zijn delegatie zal terugtrekken, gezien het feit dat een groot aantal Westerse en Latijnsamerikaanse landen zich tegèn aanvaarding van het Afri kaanse amendement heeft verzet, ter wijl andere leden zich van stemming hebben onthouden. Sommige van deze nlet-stemmers menen dat dan ook de geloofsbrieven van Nationalistisch China moeten worden geweigerd. de twee dagbladen Al Baath en Al Saoera. De machtsgreep kwam aan het slot van het buitengewone congres van de Baath-partij waar generaal Assad er van werd beschuldigd de macht in de partij te willen veroveren en de lei dende rol van de partij in het leger te saboteren. Ook zou het congres hebben besloten de functies van de minister van defensie en de stafchef te wijzigen. Verdeeldheid 'Er heerste de laatste tijd grote ver deeldheid in de Baathpartij tussen mi litaire en burgerleiders. Deze had haar oorzaak in de wrok bij de Syrische strijdkrachten over het betrokken ra ken bij een militaire operatie in Jor danië, twee maanden geleden. Toen trokken twee tankbrigades Jordanië binnen om de Palestijnse commando's te helpen b>j hun verzet tegen aanval len van het Jordaanse leger op hun bolwerken in het noorden. De brigades werden teruggetrokken nadat president Nasser premier Al Atassi ervan had overtuigd dat de VS militair zouden ingrijpen als de Syri sche interventie niet werd beëindigd. De terugtrekkende Syriërs waren bestookt door Jordaanse vliegtuigen, waarbij zij zware verliezen leden. De regering in Damascus was niet in staat de brigades luchtsteun te geven, omdat dan een duidelijk bewijs van de steeds ontkende Syrische inmen ging zou zijn geleverd. De militairen ontstaken in hevige toorn over wat zij politieke draaierij van de burger lijke leiding noemden. Radio-Damascus heeft overigens op geen enkele wijze laten blijken dat er zich een staatsgreep zou hebben voorgedaan. De grens met dc Libanon was te middernacht nog steeds open voor normaal grensverkeer. BUENOS AIRES Meer dan 300 mensen zijn gearresteerd omdat zij hadden deelgenomen aan felle beto gingen tegen de regering tijdens de algemene staking van 36 uur, welke om middernacht is geëindigd. Een regeringswoordvoerder zei dat de staking voor 80 procent algemeen is geweest en zelfs 98 procent in de dichtbevolkte provincie Buenos Aires. czbu i(&uuju/n^ INTERIEURVERZORGING CR'JNSBURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING (Van onze parlementsredaclie) ROTTERDAM De PvdA staat voor een keuze, zei vanmorgen in de Rotterdamse Doelen dr. A. Veerman op het najaars-convent van de ARP. De partijvoorzitter vervolgde: „Ik hoop, dat zal blij ken, dat de PvdA de weg naar een echt open con structieve politieke houding nog kan vinden." vr Ivf MINEAPOLIS Dé politie van de Amerikaanse stad Minneapolis heeft een komplot van „revolutionairen" verijdeld, dat voorzag in .de ontvoe ring van de gouverneur van de staat i Minnesota, Harold Levander, en het kapen van een verkeersvliegtuig met j het doel de vrijlating af te dwingen van Angela Davis en andere gevan- gehouden Zwarte Panters. Een actieplan zou bij toeval zijn i gevonden in de zakken van een neger, I die gisteren werd gearresteerd op be- j schuldiging van het plegen van dief- I stal, het overvallen van een bank en i poging tot moord. Wij hebben jaren gekend, verdui delijkte dr. Veerman, dat het socialis me bereid was mee verantwoordelijk heid te dragen voor de samenleving. Dat is eigenlijk de keus van de PvdA. Maar de antï-KVP-motie heeft een boemerang-effect gehad en de PvdA in een isolement geplaatst. De motie heeft juist de krachten in de PvdA versterkt, die er weinig voor voelen verantwoordelijkheid te dragen. Over D'66 zei dr. Veerman, dat ze als kleine partij nog wel een paar jaren zal blijven bestaan. Maar haar voornaamste rol is uitgespeeld. D'6fi moet zichzelf maar opheffen. „Eerlijk gezegd", zei de voorzitter van de ARP, „ben ik blij om deze gang van zaken. Politiek is voor ons een waardevolle zaak. Een zaak om warm voor te lopen, wanneer en voorzover zij uiting is van een le vensovertuiging". Gelukkig wil ons volk in meerderheid kiezen voor een principiële politiek. Het optreden van de PPR is een ernstige fout geweest. Reeds in de zo mer van 1968 is gebleken, aldus dr. Veerman, dat het extremisme aan het afglijden was. Dit proces is verder gegaan en de zaak is nu voorbij. Men kan nog wat spelen met alter natieve regeringsprograms en met progressieve akkoorden. Maar poli tiek werpt het geen gewicht meer in de schaal. (Zie ook elders deze krant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1