Gering verzet tegen samen bijbel vertalen Dreiging van kernwapens drukt zwaar op 't geweten van gewone man van 1970 KANS WERD AL IN 1946 GEMIST ROOMS-KATHOLIEKEN VAN INZICHT VERANDERD Hf la door Jan J. van Caoelleveen t au door J. den Boef Paus Plus XI (links) keerde zich in 1846 tegen wat hij noemde de „valse bijbel genootschappen". Daarentegen heeft paus Paulus VI toestemming gegeven in gemeen schappelijk uitgegeven bijbels alle rooms-dogmatlsche voetnoten achterwege te laten en te volstaan met aantekeningen die voor alle partijen aanvaardbaar zijn. In september zijn protestantse en rooms-katholieke theologen samen aan het werk gegaan om de bijbel te vertalen. In Friesland legden in oktober priesters en predikanten hun gemeenschappelijke vertaling van het nieuwe testament voor aan een kring van ad viseurs. In Indonesië ratelen zetmachines van 's morgens vroeg tot 's avonds laat om op tijd de nieuwe Indonesische bijbelvertaling gezet te krijgen, die zowel door de Rooms Katholieke Kerk als de protestantse kerken gebruikt zal worden. £n dat zijn slechts enkele voorbeelden van een tien jaar geleden nog ongekende vorm van samenwerking. In 110 talen wordt al gemeenschappelijk vertaald. Het meest opmerkelijke van deze plotselinge samenwerking is dat het verzet ertegen zo gering is Onlangs zei ds. Ype Schaaf, ad junct-algemene secretaris binnenland van het Nederlands Bijbelgenoot schap voor de radio dat eigenlijk slechts bepaalde groepen Calvinisten in Nederland en Zuid-Afrika zich openlijk tegen deze samenwerking verzetten. Het leek er even op dat hij het verzet van de conservatief- evangelischen in de Verenigde Staten en vooral van de zogenaamde ge- loofszendingen over het hoofd zag. Toch is dat niet zo. Deze vleugel van het Amerikaanse christendom heeft net verklaard het standpunt van het Amerikaans Bijbelgenootschap te billijken en liet zijn aanvankelijke kritiek vallen. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de Interdenominational Foreign Missions Association die niet-ker- kelijke zendingen omvat met de Evangelical Foreign Mission Associa tion de kerkelijke zendingsorgani saties werd een motie aangenomen waarin werd uitgesproken dat het Amerikaans Bijbel genootschap tot volle tevredenheid „de vragen beant woord heeft die ons van de zendings- terreinen bereiken". Beide zendings raden bieden aan het ABS te helpen met de verspreiding van de brochure BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad „Evangelicals and the Bible Cause" waarin het bijbelgenootschap zijn vi sie op „samen vertalen" geeft. Niet de bijbelgenootschappen heb ben hun oorspronkelijk standpunt gewijzigd, maar de Rooms Katholie ke kerk. Toen in het begin van de negentiende eeuw de nationale bij belgenootschappen als paddestoelen uit de grond sprongen werden rooms-katholieken evengoed bij dit nieuwe werk betrokken als protes tanten. Ze stonden er soms sympa thieker tegenover dan bijvoorbeeld de Amerikaanse baptisten, die een eigen Baptistisch Bijbelgenoot schap wensten. Pas door de uitspra ken van de pausen van Rome tegen dit werk van bijbelvertaling, pro- duktie en -verspreiding, werd mede werking van rooms-katholieke kant onmogelijk. Paus Pius XI sprak in 1846 over de „valse bijbelgenootschappen" en een andere paus noemde ze zelfs „een pest". Niemand minder dan kardi naal Koenig van Wenen erkende echter deze zomer dat dergelijke ver oordelingen voortkwamen uit een ne gatieve opvatting over de bijbel. De Rooms Katholieke Kerk was in de dagen van de Reformatie tot dit ne gatieve inzicht gekomen, zei hij. „omdat protestanten zo vaak de bij bel gebruikten om de Kerk van Ro me te bestrijden." „Tegenwoordig weten we", ver volgde hij tijdens de officiële ope ning van het nieuwe gebouw van de Katholieke Wereldfederatie van het Bijbels Apostolaat, „dat de bijbel geen gevaar is, maar een grote gees telijke steun. Dit betekent dat we ons afgewend hebben van een nega tief inzicht en tot een positief oordeel zijn gekomen". Die verandering is vooral te dan ken aan uitspraken van het Tweede Vaticaans Concilie, dat verklaarde: „De kerk moet er zorg voor dragen, dat er in de verschillende talen ■J U UMTUK ZftMAW BftRU In een van de afdelingen van de Bijbeldrukkerij in Bogor is een toepasselijke wandschildering aangebracht met de spreuk Firman Allah untuk zaman baru", wat te vertalen Is als „Gods macht bepaalt de toekomst". geëigende en juiste vertalingen ge maakt worden". De bisschoppen er kenden dat door de protestantse ker ken en de bijbelgenootschappen al veel goed werk was verricht en ver volgden: „Wanneer, als de gelegen heid zich voordoet en met toestem ming van het kerkelijk gezag, dit vertaalwerk ook in samenwerking met de afgescheiden broeders ver richt wordt, kunnen deze vertalingen door alle christenen gebruikt wor den". Sommige bisschoppen hadden zo'n haast om de bijbel in de volkstaal te krijgen, dat ze niet eens gingen vertalen. Ze adopteerden eenvoudig de vertaling van het bijbelgenoot schap in hun taalgebied. In Indonesië, waar pater Groenen al be langrijk vertaalwerk verricht had, werd toch de nieuwe Indonesische vertaling van het bijbelgenootschap zonder meer aanvaard voor eigen kerkelijk gebruik. Maar niet overal kwam de samen werking zo vlot tot stand. Het Vati caans Concilie had niet alleen gezegd dat er bijbelvertalingen voor eigen mensen moesten komen, maar ook voor niet-christenen. En met grote nadruk had het erbij gezegd dat het vertalingen moesten zijn „met ge schikte aantekeningen". Van oudsher geven de bijbelgenootschappen bij bels uit „zonder voetnoten en com mentaar". Het standpunt van de bijbelge nootschappen was in de loop der ja ren al enigszins gewijzigd. Deze regel werd ingesteld, toen allerlei kerken en groeperingen bijbels uitgaven waarin zij met grote nadruk hun eigen theologische inzichten verkon digden. Er waren Calvinistische en Arminiaanse bijbels, Baptistische en Methodistische. De bijbelgenootschappen brachten in die verwarring weer de bijbel sèc. Maar in het midden van deze eeuw bleek de wenselijkheid van tekstver wijzingen, vertaaltechnische ver klaringen, historische aantekeningen en dergelijke. Op de internationale conferentie van 1964 in Driebergen spraken afgevaardigden van kerken met nadruk' uit dat tegen dergelijke voetnotei) en aantekeningen geen en kel bezwaar bestond. Maar de Rooms Katholieke Kerk ging altijd verder. Zij gaf bijbels uit waarin duidelijk dogmatische lijnen getrokken werden in de aantekenin gen. Wat bedoelde het Vaticaans Concilie met „geschikte aantekenin gen", dogmatische of alleen tech nische? Toen Rome en de bijbelge nootschappen samen gingen praten, kwam natuurlijk ook deze vraag op tafel. Kardinaal Bea pleegde overleg met paus Paulus, en deze gaf zelf toestemming om alle dogmatische voetnoten te schrappen en in 9 ge meenschappelijk uitgegeven bijbels te volstaan met aantekeningen die voor alle partijen aanvaardbaar zijn. Een tweede probleem was de vraag of de zogenaamde apocriefe boeken in zo'n gemeenschappelijke bijbel moeten worden opgenomen of niet. De Calvinistische kerken hadden ze geschrapt. De protestanten waren het onder elkaar evenwel niet eens. Hoe wel Lutheranen en Anglicanen deze Apocriefen beslist niet als gelijk aan de bijbelboeken beschouwen, willen ze toch bijbels waarin ze wel voorko men. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft altijd rekening gehouden met dat verlangen en daarom komt in de catalogus van het NBG ook de ru briek ..Lutherse uitgaven" voor. Zonder veel moeite aanvaardde de Rooms Katholieke Kerk wat al lang een gewoonte was van de bijbelge nootschappen om die apocriefe boe ken, als zij worden opgenomen, op te nemen tussen het oude en het nieu we testament. Daarbij werd tevens vastgesteld dat de bijbelgenootschappen over het algemeen bijbels zonder die extra boeken zullen uitgeven. Het Ameri kaans Bijbelgenootschap beloofde de geloofszendingen dat er alleen bijbels met apocriefe boeken zullen worden* uitgegeven als kerken daarom vra gen. Zij moeten dergelijke uitgaven ook zelf financieel mogelijk maken door de noodzakelijke extra kosten te be talen, want bijbelgenootschapfondsen mogen niet gebruikt worden voor de uitgave van apocriefe boeken. Bo vendien moet in de bijbel zelf duide lijk uitkomen dat de onderscheidene kerken die boeken „verschillend waarderen". Het is duidelijk dat de Rooms Ka tholieke Kerk heel wat meer water in deze „apocriefe wijn" heeft gedaan dan de bijbelgenootschappen. En in Nederland geldt dat evenzeer voor de schrijfwijze van de bijbelse namen. Tot nu toe waren er grote verschil len: Noach en Noë, Simson en Sam son, Micha en Mikeas, Jesaja en Isaias en zelfs Jezus en Jesus. Dat was een gevolg van het feit dat de protestanten de bijbel direct uit de grondtalen vertaalden en de rooms- katholieken de Latijnse vulgaat als basis gebruikten en dus ook de ver- latijnste namen overnam. Wie de nieuwe schrijfwijze van de namen ziet, beseft dadelijk dat de rooms-katholieken aan heel wat meer veranderingen zullen moeten wennen dan de protestanten. Terwijl de eersten gaan schrijven: Jeremia in plaats van Jeremias en Maleachi in plaats van Malakias behoeven de protestanten alleen maar af te leren Matteus te schrijven met een h (dus geen Mattheus meer). De belangrijkste verandering waaraan rooms-katholieken moeten wennen ligt echter op een geheel an der terrein. In het Amerikaanse blad The Pilot schreef pater Walter M. Abbott, die de Katholieke Wereldfe deratie voor het Bijbelse Apostolaat leidt, dat de bijbel voortaan gebruikt moet worden als een middel voor evengelisatie. „Heel lang", zo schrijft hij, „heb ben we gedacht dat het evangelie werd doorgegeven door priesters die preekten, religieuzen die leerden en leken die een goed voorbeeld gaven. De bijbel kwam daar nauwelijks aan te pas, die werd door priesters ge bruikt als citatenboek en om christe lijke dogma's te verdedigenNu beseffen we dat de bijbel gebruikt moet worden voor evangelisatie, niet alleen door priesters en religieuzen, maar door alle christenen.'* Naarmate de zorg voor het 'dagelijks brood' de mens minder bezighoudt, ervaart hij, dat de welvaart geen welzijn heeft gebracht en gaat zijn aandacht zich voornamelijk richten op de leefbaarheid. Daarbij beperkt hij zich niet tot de ver ontreinigde lucht, die hij moet inademen en die hen te gronde kan richten. Hij denkt ook aan de afschuwelijke kernwapens die, samen met de even afschrikwekkende bacteriologische en chemische mogelijkheden tot oorlogvoering,, de gehele mens heid bedreigen. En hij zoekt naar een antwoord op de vraag hoe aan deze krank zinnige toestand een eind kan worden gemaakt. Velen houden zich met dit probleem bezig. Er li een groep, die wil laten uitspreken, dat een oorlogvoering met deze wapens gezien de verschrikkelijke gevolgen nimmer de gerech tigheid op aarde kan dienen, omdat zij zonde is tegen God en daarom onder alle omstandighe den ongeoorloofd is. Zij keert zich tegen het gebruik van deze wapens en roept op tot af schaffing van deze strijdmiddelen. Hiermede maakt zij een duidelijk onderscheid met de klas- •ieke of conventionele wapens, waarmee de tweede wereldoorlog in Europa werd uitgevoch ten, een langdurige worsteling, waarin vele mil joenen mensen omkwamen. Bedoelde groep roept met name de Neder landse overheid (van wie zij met dankbaarheid erkent, dat zij geen ander streven kent dan de bevestiging van de vrede) op, alles te doen wat de vrede in de wereld kan dienen, zonder ver trouwen te stellen in de moderne bewapening. Daarbij eerbiedigt zij de eigen verantwoordelijk heid van de overheid en de politici en onthoudt zij zich van uitspraken over de te volgen wegen om de afschaffing van de moderne wapens te bewerkstelligen. Maar om dit laatste gaat het nu juist en de conventionele wapens mogen niet worden uitgezonderd. Anderen merfen,- dat Nederland moet begin- nen, zijn nucleaire taken binnen de Navo af te •toten en zich toe te leggen op niet-nucleaire taken, zonder dat dit tot vermindering van de defensie-inspanning leidt. Zij menen dat West- Europa, inclusief Engeland en Frankrijk, op lan gere termijn moet afzien van een eigen kern macht. Ook hier een sterk onderscheid tussen moderne en klassieke bewapening, waarbij het onvermijdelijk is dat voor de laatste in Navover- band veel meer geld ter beschikking moet ko- De hoogte van de zgn. atoomdrempel hangt nl. volkomen af van de stand der conven tionele bewapening. Opgemerkt moet worden, dat dit afstoten van nucleaire taken binnen de Navo voor Nederland vrij gemakkelijk zou zijn, omdat deze eenzijdige •tap weinig of geen invloed zou hebben op de kemwapenstrategie, waarvoor de Amerikanen de grootste en zwaarste verantwoordelijkheid dra gen. Intussen zou Nederland evenals Frank- Steeds massiever werden ook de Russische raketten waarmee kernwapens kunnen wor den afgevuurd. Albert Einstein, de man die een groot aan deel had in de ontwikkeling van de eerste atoombom. rijk, dat de militaire samenwerking in Navover- band beëindigde zich in al haar betrekkelijk heid beschermd weten door dezelfde atoom paraplu, waaronder het nu schuilgaat. De 'oplos sing' laat vele vragen onbeantwoord. Nu zal onder de christenen geen zinnig mens willen beweren, dat oorlogvoering met of zonder de moderne wapens de gerechtigheid op aarde kan dienen. Echter is er verschil tus sen offensieve en defensieve oorlogshandelin gen. Men dient ook te bedenken dat zelfs een eventueel uitbannen van de zgn. NBC-wapens de wereld „slechts" terugbrengt in een situatie, waarin men de tweede wereldoorlog met al zijn verschrikkingen niet kon voorkomen. De moder ne wapens van die tijd, waarover de aangeval len landen slechts in beperkte mate beschikten, werden eveneens als afschuwelijk ervaren. Wil men de gesel van de oorlog uitbannen, dan kan dat alleen gebeuren langs de weg van algemene en algehele ontwapening. Er is echter geen vraagstuk zo gecompliceerd als het ontwa peningsprobleem. Men heeft er sinds de eerste wereldoorlog al meer dan 50 jaar aan gedok terd. Een oplossing werd telkens onmogelijk ge maakt door landen, die zelf een slecht geweten hadden. Zij lieten de anderen ontwapenen, ter wijl zij de eigen bewapening in versneld tempo versterkten. De tweede wereldoorlog werd niet veroorzaakt door een bewapeningswedloop, maar juist door de eenzijdige ontwapening door landen als Frankrijk en Engeland. Deze lokte Hitlers agressie uit. Na de tweede wereldoorlog zijn ernstige po gingen in het werk gesteld tot algehele en alge mene ontwapening te komen. De omstandighe den leken bijzonder gunstig. Roosevelt had zijn vertrouwen in Stalin bevestigd, ondanks de waarschuwende woorden van Churchill. Truman zette het beleid van Roosevelt geruime tijd twee jaar geleden werd het hardhandig dichtge trokken, toen Tsjechoslowakije door een kleine opening naar buiten wilde kijken. De ware aard van het Russische communisme was weer dui delijk aan de dag getreden. Zoals die ook aan de kaak werd gesteld, toen premier Chroesjtsjef de Russische kernwapens in het najaar van 1962 liet weghalen van Cuba, nadat president Kenne dy met maatregelen had gedreigd, die in een oorlog met kernwapens had kunnen uitmonden. Het Pearl Harbor-complex van de Amerikanen is toch wel enigszins verklaarbaar... In de loop der jaren zijn ontwapeningsbespre kingen steeds gestrand op de Russische weige ring, internationale controle mogelijk te maken. Op de besprekingen te Helsinki (SALT of strate gie arms limitation talks) heeft Amerika dan ook een beperkte overeenkomst voorgesteld, die al leen de aantallen raketten en strategische bom menwerpers zou vastleggen. De controle daarop zou met verkenningssatellieten uitgevoerd kun nen worden. Om te voorkomen dat de Russen binnen vijf jaar het vermogen krijgen, de Ver enigde Staten In één klap uit te schakelen, streeft Washington naar bevriezing van de nu- voort Hij bood in het plan-Baruch aan, de atoombom die Amerika toen nog als enig land bezat, af te schaffen, het geheim van de bom aan een op te richten Internationale organi satie over te dragen, alle atoombommen te ver nietigen en de produktie ervan te staken. Amerika bepleitte de bevoegdheden van deze organisatie vast te leggen in een speciaal Hand vest. Zij komen op het volgende neer: 1. volle dig overzicht van alle vindplaatsen van uranium en thorium, om de winning, verdeling en bewer king ervan te regelen; 2. volledige controle op alle fabrieken, die splitsbare elementen produce ren en overdracht van alle produkten; 3. alleen recht om nasporingen te doen bij aanwending van atoomenergie voor explosieve doeleinden, waar ook ter wereld; 4. bevordering van het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doel einden. Elke inbreuk op de controle-bepalingen zou worden beschouwd als e«n internationale mis daad. Hiertoe moest het recht van veto in de Veiligheidsraad worden afgeschaft, voorzover het de atoomenergie betrof. Tegen dit laatste verzette Rusland zich al in 1946. De eensgezind heid onder de leden van de raad zou worden ondermijnd in 'zaken van belang'. De afschaffing zou ook tegen de beginselen van het Atlantic Charter indruisen. Aan een afdoende internatio nale controle wilden de Russen eveneens niet meewerken. Intussen waren zij druk doende met hun eigen atoomexperimenten. Prof. Röling heeft de weigerachtige houding van Rusland wel eens verklaard door te zeggen, dat het bang is voor het doorbreken van het ijzeren gordijn. De Amerikanen zouden daar te genover bevreesd zijn voor een plotselinge aan val, omdat zij sinds 1941 leven onder een Pearl Harbor-complex. Wat dit laatste betreft: dit complex speelde bepaald geen rol, toen Ameri ka kort na de tweede wereldoorlog het plan-Ba ruch lanceerde om van zijn atoom-monopolie afstand te doen. En wat het ijzeren gordijn aan gaat: dat was er om de volken van Oost-Europa in bedwang te houden, die zich niet gemakkelijk schikten onder communistische overheersing. Het ijzeren gordijn ie er nog altijd. Nog maar cleaire strijdmachten op ongeveer het huidige niveau. Zelfs dit streven stuit op moeilijkheden, omdat de Russische maarschalken de Amerikanen zo danig wantrouwen, dat zij ook achter dit voor stel een list zoeken. Volgens Victor Zorza heeft president Nixon er niet verstandig aan gedaan, te zeggen dat de besprekingen in Helsinki ge vaar lopen, als de Russen niet inzien, dat hij met zijn voorstellen niet verder kan gaan. Hij zou onvoldoende oog hebben voor de politieke dwangpositie, waarin de Russische leiders ver keren. Zijn uitspraak is geen ultimatum, maar de maarschalken zullen proberen, haar wel als zo danig te doen interpreteren. Al met al lijkt de mogelijkheid om tot afschaf fing van NBC-wapens te komen steeds kleiner te worden. In nog sterkere mate geldt dat voor algemene en algehele ontwapening. Het is een ontmoedigende gedachte voor degenen, die niet alleen beducht zijn voor een oorlog met kernwa pens, maar het bestaan van deze en andere massale vernietigingswapens zwaar op hun ge weten voelen drukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13