Officier eist f 7000 tegen wonderdokteres Tachtig procent vóór abortus Wapens voor Zuid-Afrika tegen „rode gevaar" Kamer komt op voor middenstand Jannie hield minnaar met ,gifen slaag'' vast Noorden blijft het zorgenkind voor de Kamer Onder bepaalde omstandigheden Onderwijzers in Paramaribo weer in staking Nederlandse dankbaarheid jegens Brandt Rolls Royce lijdt verlies 9 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 (Van ofize parlementsredactie) DEN HAAG (Het Noorden blijft zorgenkind van alle fracties. Dat bleek gisteren weer eens tijdens de begrotingsbehandeling van economi sche zaken in de Tweede Kamer. Volgens ARP en CHU is de zaak wel wat in beweging gekomen, maar bij de ARP blijft toch een gevoel van bezorgdheid overheersen. Daarom ko men zij binnenkort met een 'nota waarin een nationale strategie voor het noorden is uitgestippeld. De heer Kikkert (c.h.) drong aan op _>n Raad voor de Arbeidsmarkt in het noorden en stelde dat, als de in- vesteringspremieregeling naar bene den gewijzigd kan worden, dat ook naar boven moet kunnen. PvdA en ARP vinden »dat een deel van de aardgaswinsten gebruikt kunnen worden voor regionale ontwikkeling. De heer Nederhorst (PvdA): „Op het ogenblik houden we uitverkoop van onze nationale hulpbron: het aardgas". Zeeland Ook i Zeeland wordt nog als pro bleemgebied beschouwd. De heer Goudzwaard (A.R.) ging akkoord met de opschorting van de regionale faci liteiten voor Zeeland op voorwaarde dat er een goed zeehavenbeleid komt en dat de opschorting verdwijnt als blijkt dat het gebied zich zelfstandig niet kan onwikkelen. Ook de heer Nederhorst was het wel eens met de opschorting maar kwam met een motie een uitzonde ring te maken voor de middelgrote industrieën met een hoogwaardig ka rakter. Die zouden wel financiële fa ciliteiten moeten krijgen omdat die sector in Zeeland ondervertegenwoor digd is. LAGOS De Nigeriaanse regering wil in de komende vier jaar meer dan tien miljard gulden uitgeven voor de economische ontwikkeling van het land. Generaal Gowon heeft dit gisteren meegedeeld in een radio uitzending. ZEVENBERGEN Er is geen enkele dokter in Nederland die rheuma kan verhelpen. Ik wel. Die doktoren kan ik niet anders noemen dan een verschrikking, of stommeling. Daarom zal nie mand mij verbieden, met dit werk door te gaan. Ik sta hier voor het belang van duizenden mensen en de rechter zal mq geen werk verbieden, waarin God naast me staat. Deze woorden slingerde gisteren Standaardbuitens wonderdokteres mevrouw E. P-C (50) naar de officier van justitie bij het kantongerecht in Zevenbergen, die eerder tegen haar een geldboete van zeven maal dui zend gulden vorderde wegens het on bevoegd uitoefenen van de genees kunde. Van dat geëiste bedrag is 2800 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Officier, mr. F. Vaillant, eiste van verdachte dat zij vandaag nog met haar behandelingen stopt. „Als u wilt doorgaan, omdat u bijzondere krach ten hebt, stelt u zich dan in verbin ding met een artsengroep", kreeg de wonderdokteres te horen. Mr. Vaillant baseerde zijn eis op verklaringen van zeven getuigen en op bevindingen van een staatscom missie die stelde dat niet-artsen die zich gaan bemoeien met zieke men sen, onwettig handelen. Ze moeten echter pas strafbaar zijn, wanneer het handelen gevaar, of lichamelijk dan wel geestelijk schade inhoudt, meent de commissie. Dit is volgens de officier gebeurd. „Verdachte heeft er maar uitzichtloos op los getimmerd en haar therapie is niet meer dan een hardhandige be handeling", zei de officier. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Ruim tachtig procent van de Nederlandse be volking keurt abortus provoca- tus onder bepaalde omstandig heden goed. Dit bljjkt uit een in opdracht van de NVSH geno men steekproef. Een tweede belangwekkend resul taat van deze steekproef is, dat drie kwart van de bevolking voor .egali- sering van de abortus is. Voorts blijkt, dat de vrouwen een zeer snelle ontwikkeling hebben meegemaakt in het denken; ze verschillen niet meer in 'liberale' houding van de man. Bijna de helft van de ondervraag den vond, dat de vrouw baas in eigen buik moet kunnen zijn. Deze opmerkelijke resultaten worden door de NVSH in de strijd geworpen voor de legalisering van de abortus pro- vocatus. Gistermidag noemde een woord voerder van de NVSH het getal 10.000 voor het geschatte aantal hulpver leningen bij abortus per jaar. De be hoefte aan abortus zou tussen de 20.000 en 60.000 liggen. Verwijzingen De hulpverleningen gelden voor alle instanties, waaronder de NVSH. Belangrijk bestanddeel van de hulp verlening door de NVSH. vormt het aantal van 25 door verwijzingen per week naar de Engelse (Londense) klinieken. Overigens is de behande ling daar voor een Nederlandse vrouw een keiharde commerciële zaak geworden, iets dat door de NVSH moest worden toegegeven. Men heeft nu voorlopig een prijs van 120 Engelse ponden bedongen (ex clusief de reis), maar dat kan morgen al weer anders zijn. 1 Nogmaals benadrukte de NVSH dat legalisatie van de abortus uiterst gun stig is tegen het aantal gevallen, waarbij zich min of meer ernstige complicaties kunnen voordoen. On derzoekingen hebben uilgewezen, dat het sterftecijfer bij een gelegaliseerde PARAMARIBO Leerkrachten aangesloten bij de federatie van on derwijzers en leraren in Suriname hebben gisteren in Paramaribo op nieuw het werk neergelegd. Zij eisen uitbetaling van salarissen over de stakingsperiode van tien dagen aan de leraren die vorige maand in sta king gingen. Ook willen zij uitbeta ling van salarissen aan onderwijzers die uit symphatie met de lerarensta- king het werk voor één dag hebben neergelegd. Het ministerie van onderwijs en volksontwikkeling heeft de stakers opgeroepen de werkzaamheden te hervatten. Anders zullen binnen de Wettelijke grenzen maatregelen tegen hun worden genomen. 9 BELFAST De komende da- Sen zullen 1000 man Britse troepen uit Noord-Ierland worden terugge trokken. Hierdoor wordt de Britse troepensterkte in Ulster op 6000 man lebracht. abortus voor een bevalling gelijk is aan abortus. Niet representatief De onlangs geuite noodkreet van de Rotterdamse gynaecologen werd bestreden met de opmerking, dat het pakket gevallen waarbij zich volgens deze artsen veel complicaties voor doen, uiteraard geen representatieve groep is voor de gelegaliseerde abor tus. „Men krijgt alleen maar de ge compliceerde gevallen", meent men. Op zaterdag 21 november zal in het RAI-congrescentrum in Amsterdam een studiedag worden gehouden over de Engelse abortus, waar tal van deskundigen hun visie zullen geven. Dat mevrouw P-C tot de groep ma lafide genezers behoort, meende de officier ook te kunnen constateren uit de puur zakelijke manier waarop zij volgens hem te werk ging. Voor een behandeling vroeg zij honderd guldfcn 'veelal van mensen, die het moeilijk kunnen betalen en soms hun laatste cent voor hun genezing op tafel leg gen. Mr. Vaillant vond het overigens vreemd dat toen mevrouw P-C de eerste keer door de politie werd ge hoord, zij daarna ineens de „patiënten" behandelde op vrijwillige basis. Raadsman mr. A. de Kok uit Breda plaatste enkele losse kanttekeningen die moesten staven, dat de genees kunde van zijn cliënte bonafide is. Hij zei dat uit de cijfers blijkt, dat 50 procent van de „patiënten" is gene zen. Overigens vond mr. De Kok de wet op de uitoefening van de genees kunde, die uit 1865 dateerde, verou derd. Morele schade „De genezingen van mevrouw P-C hebben sommige mensen baat ge bracht en daarom gaat het juist. Ook de apostel Petrus deed aan handop legging. Mr. De Kok besloot zijn plei dooi tot vrijspraak dan wel ontslag van rechtsvervolging met de opmer king, dat er ook mensen zijn, die rei zen naar Lourdes maken, daar ook geen genezing vinden, maar wel de kracht krijgen, hun ziekte te dragen. „Zo moet het ook worden gezien, als de officier spreekt van morele schade bij zieke mensen. Helpt een behande ling van mijn cliënte niet, dan hou den de mensen er toch minstens het vertrouwen aan over, dat er echt voor hen iets wordt gedaan", aldus mr. De Kok. Het laatste woord was aan me vrouw P-C die daarop fel van leer trok tegen de officier. „Als u een vent bent, leest u dit hardop voor", beet zij hem toe, terwijl zij hem een boek met dankbrieven van „patiënten" voorhield. Uitspraak volgende week woensdag. DEN HAAG Ruim dertig voor aanstaande Nederlanders, overwe gend uit universitaire en kerkelijke kring, hebben de Westduitse bonds kanselier Brandt en minister Scheel een brief geschreven waarin zij hun dankbaarheid uitspreken voor de nieuwe „Ostpolitlk". Het initiatief voor deze actie is ge nomen door dr. H. M. de Lange, di recteur van het interuniversitair in stituut tot onderzoek van normen en waarden te Rotterdam. Hij acht deze politiek belangrijk omdat West-Duitsland, dat in Oost- Europa jarenlang als op wraak belust is afgeschilderd, duidelijk laat blijken dat het op verzoening uit is, en ook omdat zij voor Nederland van grote betekenis is. Tot de mede-ondertekenaars beho ren de ere-voorzitter van de Wereld raad van Kerken W. A. Visser 't Hooft, de burgemeester van Rotter- Abortus (3) De reactie van de Rotterdamse vrouwenartsen (gynaecologen) moedgevend. De woorden van dokter Pannekoek liegen er niet om: „Stime- zo-kliniek wordt een bende". De ze nuwarts Van Schaik heeft gemakkelijk praten. "Hij verricht geen abortieve handelingen, hij behoeft geen mense lijk leven in nuce te vernietigen. De gynaecologen weten waarover zij spre ken. Zij moeten het doen. Wat dr. Pannekoek stelt: Stimezo-kliniek wordt een bende, is geen voorspelling meer, want het abortus-vraagstuk ver keert al in een stadium, dat het een bende is! Jan en alleman, onder wie de „dolle mina's", hebben zich, soms op een onkiese wijze (denk aan de dol le mina's en hun kinderen-demonstra tie in Amsterdam, waar geschreeuwd werd om legale abortus de meege sleepte kinderen zijn aan een voortij dige dood ontsnap*op het abortus vraagstuk geworpen. Wanneer deze dolle mina's „baas in eigen buik" willen blijven, laat hen dan ook geen beroep doen op de sa menleving om alle mogelijke „eigen baas-problemen" via bijstands-wet of ziekenfondsuitkeringen betaald te krijgen. Zolang echter de overheid zich verantwoordelijk weet voor de geeste lijke volksgezondheid en niet alleen maar voor allerlei sociale maatregelen goed genoeg is zal zij het voor het zeggen hebben, wat wel en wat niet het wei-zijn van de mens bevordert Wordt het welzijn van de mens met de abortus-verruiming gediend? Stel lig niet. Dit heeft niets te maken met het bevolkingsvraagstuk of slechts indirect maar alles met een geper verteerde (verwrongen) seksualiteit. Het vraagstuk ligt niet bij al of niet vruchtafdrijving, maar bij het licht vaardig omspringen van de ene mens met de ander. De aanval moet eerder ingezet worden. Wie abortus voorstaat en vraagt, weigert verantwoordelijk heid'te dragen voor een aangegane re latie. En daar wringt de schoen. Men begint zo'n relatie als een vluchtig avontuur, wil met vuur spelen, maar... geen brand veroorzaken. Hier is sprake van schuld van de betrokkenen en van de hele samenle ving, die de seksualiteit tot een con sumptie-artikel heeft gemaakt. Er is A gezegd en met de abortus wil men ook B zeggen. Er wordt echter vergeten, dat het menszijn verantwoordelijkheid met zich mee brengt. De Stimezo-leiding treedt deze ver antwoordelijkheid met voeten en de gradeert de mens tot een biologisch ding. Het abortus-vraagstuk heeft met menselijke nood te maken wie zal dat ontkennen? maar die nood lost men niet op door de hoogste vrucht van de medemenselijkheid te vernieti gen. Wie vanuit het christelijk denken zulks verdedigt, is nog niet aan het bijbels A.B.C. toe. Hulde voor de Rotterdamse gynaeco logen! Jntphaas da J. van der Hoek dam W. Thomassen en oud-burge meester Van Walsum, de Eerste-Ka- merleden prof. Albeda en prof. De Gaay Fortman, de hoofdredacteur van Trouw dr. Bruins Slot, de Gro ningse hoogleraren Delfgauw en Bouwman, hoogleraren van de vrije universiteit te Amsterdam o.w. prof. Verkuijl, de directeuren van kerk en wereld 'dr. Van Leeuwen en dr. Van Veen en de voorzitter van de synode van Gereformeerde Kerken in Neder land, dr. Kunst. oslippigheid" vormt bewijs (Door Zettie Leeuwenburgh) DORDRECHT De officier van justitie van de rechtbank in Dordrecht, mr. J. P. van der Meulen heeft woensdag acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen de 33-jarige inpakster Jannie R. Eén maand voor een amateuristische poging haar Turkse minnaar te vergiftigen met slaaptabletten en zeven maanden voor een poging tot doodslag, subsidiair zware mis handeling. Een groot deel van deze tragikomedie is op de zitting van vorige week vrijdag reeds behandeld, de zaak werd toen aangehouden om dat twee getuigen, het echtpaar De J.f niet waren komen opdagen in ver band met „plotselinge ziekte" van mevrouw De J. Jannie, gescheiden en drie kinderen zocht naarstig naar een nieuwe vader voor haar kroost en wie zou daar meer voor in aanmerking komen dan haar Turkse vriend Mülkremin Acicksös, met wie zij al geruime tijd in pais en vreê leefde. Het voortdu rend praten over trouwen bezorgde Mülkremin echter hoofdpijn en het trieste gevolg voor Jannie was dat hij steeds minder bij haar bleef. Jannie, zinnend op middelen om hem „vast" te houden, verstopte op de avond van de „moordaanslag" 11 mei zelfs zijn schoenen, vooral omdat zij van „vriendin" Annie had gehoord dat Mülkremin naar Duits land wilde vertrekken. Vooruitlopend op een huwelijk had Jannie echter het idee dat slechts de dood hen scheiden kon en uitte dit ook ten overstaan van anderen. Een loslippigheid die weliswaar niet door alle betrokkenen serieus werd genomen, maar die haar nu toch noodlottig zou kunnen worden. In eerste instantie is daar Henk, die ook wel eens iets wilde, en daarom aandachtig luisterde naar Jannies plan om Mülkremin te verdoven met slaaptabletten, hem met een auto die hij zou leveren naar een kuil te vervoeren waar hij met benzine zou worden overgoten en verbrand. Ook vriendin Annie werd in ver trouwen genomen, die eigenlijk een beetje jaloers op Jannie was, omdat Mülkremin zij het niet van harte nog steeds kwam, terwijl haar Turk het hazepad al had gekozen. Henk speelde het spelletje volgens zijn zeggen mee omdat hij in een goed blaadje wilde komen bij Jannie, Annie daarentegen kon op het laatste moment haar mond niet houden. „GIFMENGSTER" Jannie, ln het volste vertrouwen dat haar vriendin haar niet zou ver raden, vertelde haar dat zij de mid dag voor de aanslag dertig slaapta bletten had gekregen van haar huls arts omdat zij zo slecht sliep en dat zij die door de yoghurt van Mülkremin wilde mengen. Het men gen van „gevaarlijke" stoffen was haar niet geheel vreemd, zoals de of ficier memoreerde, want haar eerste huwelijk had zij in 1965 proberen te beëindigen door een cake te bakken waarin arsenicum zat. Wat Jannie echter niet wist, is het feit dat uit het laboratorisch onder zoek Is komen vast te staan, dat zes tig tabletten van het bewuste slaap middel nog niet schadelijk zijn. Bo vendien, zo verklaarde zij, had zij maar drie tabletten door de yoghurt gedaan. De overige zevenentwintig spoelde zij weg, omdat ze bang werd. Mülkremin vond de yoghurt echter niet zo smakelijk en weigerde er meer dan drie happen van te nemen. Jaonie om te bewijzen dat er niets met het voedsel aan de bind was zette het bord in de ijskast. De vol gende dag wilde Mülkremin, die van die paar happen knap ziek was ge worden en via de minnaar van Annie op de hoogte was gebracht, met het bord naar de politie. Een fikse klap met een stalen staaf op zijn hoofd verijdelde dit voorne men echter. Het gevolg van de klap was dat Jannie zich ook voor een po ging tot doodslag moest verantwoor den. Een poging die de officier graag opzettelijk wilde noemen omdat Jan nie tegenover de zieke mevrouw De J. eens had verklaard Mülkremin liever dood te willen steken, dan dat zij hem aan een ander gunde. Geen wonder dat juist deze getuige én haar man voor de bewijsvoering bijzonder belangrijk waren. Ook woensdag kostte het echter veel moeite hen naar de rechtbank t!e krijgen, zij kwamen ruim een uur te laat een feit waarvoor zij binnenkort voor de kantonrechter zullen moeten verschijnen. Meneer De J. had bovendien van Henk het een en ander vernomen over de „do delijke" plannen, een verhaal dat hij echter niet geloofde. Ook al het feit dat Henk op de zitting verklaarde een briefje van Jannie te hebben gekregen met de vraag waarom hij „gisteravond" niet was gekomen omdat het plan dan ze ker was gelukt Jannie ontkent dit natuurlijk maar het rapport van een handschriftdeskundige is positief- brengt de officier tot de stellige over tuiging dat zij haar minnaar met de tabletten om zeep heeft willen bren gen. De klap met de stalen staaf ziet mr. Van der Meulen ook zeker niet als noodweer en hij acht bewezen dat Jannie hem zeker op het bewuste moment heeft willen doden. VRIJSPRAAK Jannies raadsman, mr. J. Zuil, be twijfelt de deugdelijkheid van de staaf --- die „slechts" 750 gram weegt. Daarnaast trekt hij de waarde van de diverse getuigenissen sterk in twijfel: „Dichtsels en verdichtsels liggen vlak bij elkaar in de buurt en hoe verder je er vanaf komt te staan, hoe sterker de verhalen worden". Hij vraagt dan ook voor het eerste ten laste gelegde poging tot moord ontslag van rechtsvervolging en voor het tweede poging doodslag vrijspraak. De rechtbank doet 20 november uitspraak. Het laatste Britse type, dat Zuid-Afrika kon kopen was het Buccaneer-jachtvliegtuig. Strategische zeeroute wordt bedreigd (Van onze luchtvaartmedewerker) Engeland gaat zijn wapen leveranties aan Zuid-Afrika ge deeltelijk hervatten. Het is in teressant te weten over welke wapens het gaat en waarom. Willen de Britten soms, door de overeenkomst van Simonstown voor de gemeenschappelijke verdediging van de scheepvaartroute rond Kaap de Goede Hoop, weer vaste voet op Afrikaanse bodem krijgen? Nu de Britten in ruil voor de leveranties een militaire basis in Simonstown zullen krijgen, is dit niet zo'n kwaadaardige gedachtengang. Men moet echter niet vergeten dat Engeland door zijn geografische lig ging, vooral de scheepvaart moet be schermen. Speciaal in tijd van oor log Is dit van essentieel belang, aan gezien Engeland door een aanvoers- blokkade ten onder zou kunnen gaan. Levenslijn Zuid-Afrika bekleedt op velerlei terrein een sleutelpositie. Het is de draaischijf voor de luchtverbindin- gen op de lange afstand. Daarnaast staan er nog andere economische, so ciologische en strategische belangen op het spel, die men niet moet on derschatten. Vooral nu de handelsbetrekkingen met de Oosterse landen hechter en belangrijker worden, is de Kaap route voor de scheepvaart een le venslijn geworden. Regelmatig ver schijnen er berichten over toenemen de Sowjet activiteiten in het Middel landse Zeegebied. Echter, de Russi sche maritieme expansie strekt zijn tentakels ook en steeds sterker rond Afrika uit Een situatie die strategisch gezien een bedreiging vormt voor het westen. Na de sluiting van het Suezkanaal is Kaap de Goede Hoop als half- wegstation weer bijzonder belang rijk geworden en zal dat in de toe komst blijven. Mocht het Suezkanaal ooit weer open gaan, dan is dat toch niet breed genoeg voor de inmiddels gebouwde supertankers. Andere mo gelijkheden om van Oost naar West tc komen, zijn ook' niet aanbevelens waardig. Het Panamakanaal is ook te klein en te kwetsbaar en de scheeps- weg rond Zuid-Amerika is te lang en te wisselvallig. Ergo zijn de rond Afrika patrouil lerende rode vlooteenheden een be dreiging van een strategische ver bindingszone. Men wil nu de Afri kaanse zeeroutes beschermen door onderzeebootverkenning over lange afstand. Een ontwikkeling die de hui dige Britse regering zich realiseert. Vandaar dat de wapenleveranties be stemd zijn om dit duikbootgevaar te keren. Leveranties De wapenleveranties waar de Zuid- Afrikaanse regering om verzocht heeft omvatten een Mark 7-fregat, waar van er al meer in gebruik zijn, een volgorder voor de Wasp-duikbootbe- strijdingshelikopters, de levering van een twintigtal Nimrod 80 tons zware straalvliegtuigen, de eerste geheel door straalmotoren aangedreven ver- kennings/aanvalsvliegtuigen. Verder een aantal snelle patrouilleboten. Daarnaast wil men de Franse Daph ne vervangen door twee of drie duik boten van de Oberon-klasse. Ten slot te wenst men nog projektielen te ko pen van het type Red Top en voor de marine de Brits/Noorse Penguin of de Frans/Britse Exocet. Zoals de zaken er thans voor staan, zullen de gevraagde projektielen voor lopig wel niet door Engeland worden geleverd en is men daarvoor aange wezen op Franse inkopen. De in- troduktie van Franse wapens is niet nieuw, want toen de Britse Labour- regering om principiële redenen ver dere wapenleveranties weigerde, wer den er orders in Frankrijk geplaatst, zoals drie soorten helikopters, 40 Mi- rages en 9 Transall-transportmachi- nes. De Britten zijn evenwel historische vliegtuigleveranciers van de vijftig jaar oude „Lugmag". Bij de oprich ting kreeg men als „Imperial Gift" ruim honderd Britse vliegtuigen en tot aan de tweede wereldoorlog bleef de Britse vliegtuigindustrie dé leve rancier van dit soort materiaal. In de oorlog bleven de historische banden gehandhaafd, doordat vele Zuidafrikaanse vliegers bij Engelse squadrons dienden. Bij de naoorlogse opbouw verkreeg men opnieuw Britse steun, terwijl ook de eerste straal jagers van hen afkomstig waren. In beperkte mate werd vliegtuig materieel uit Canada en de V.S. be trokken, maar op een gegeven mo ment struikelde Zuid-Afrika over zijn apartheidspolitiek. Het laatste Britse type dat men kon aankopen was het Buccaneer-jachtvliegtuig, waarvan er zestien arriveerden. Hoe wel men een optie had op nog veer tien van deze straaljagers, weigerde Engeland deze nog te leveren. Een maatregel die de toch al bloedarme Britse vliegtuigindustrie betreurde. Embargo Frankrijk maakte van de gelegen heid gebruik en leverde straaljagers, helikopters en transportvliegtuigen. Inmiddels kregen ook 'de Fransen bedenkingen en toen de verouderde Shackleton verkenningstoestellen ver vangen moesten worden, bleek al gauw dat de levering van de mo dernere Franse Atlantic uitgesloten moest worden geacht. Mogelijk is ook van invloed ge- I weest de Zuid-Afrikaanse hulp aan - Israël (nadat Frankrijk een wapen embargo daarvoor had uitgevaardigd) waardoor Israël via een omweg toch aan de benodigde reserve-on- der delen zou kunnen komen. Inmiddels was men al wel begon- v- nen met het in licentie vervaardigen V van straaltrainers, maar de bouw van een groot verkenningsvliegtuig was en js voorlopig in Zuid-Afrika nog niet mogelijk. Intussen had de Brit se Labour-regering plaats moeten maken voor de conservatieve. Zij meent dat het communisme ook in dit deel van de wereld opdringt en dat het noodzakelijk is de Russische greep om Afrika te verlich ten, door de leve ring van onderzeebootbestrijdingsma- terieel en de vestiging van een eigen verkenningsbasis. (van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het midden- en kleinbedrijf heeft gisteren tij dens de begrotingsbehandeling van economische zaken in de Tweede Kamer veel aandacht gekregen. Alle grote partijen zijn bezorgd over de ontwikke ling in die sector waarin een kwart van onze beroepsbevol king werkzaam is. De heer H. de Mooy (ar) drong aan op een staatssecretaris voor de mid denstand met voldoende invloed op het beleid en op uitbreiding van de consulentendienst, waar de midden stander met zijn moeilijkheden en problemen aan kan kloppen. Hij kwam met een motie, die ook werd ondertekend door mr. F. Port- heine (lib) en mr. W. Scholten (ch), om kleine ondernemers die minder verdienen dan het minimuminkomen en die ouder zijn dan 65 jaar finan cieel te helpen als ze hun bedrijfje willen sluiten. Zij zouden volgens de motie een uitkering moeten krijgen van ten hoogste vijfduizend gulden. De heer A. J. W. .Krosse (kath) wil de een constructief belastingbeleid en een snellere standpuntbepaling van het kabinet als het 'gaat om deze groep. Hij informeerde naar de moge lijkheden van nieuwe bedrijfsvormen. De heer Scholten ging daar iets dieper op in en vroeg de bewinds lieden of het „franchise-systeem" wettelijk geregeld zou kunnen wor den. Hij herinnerde eraan dat de nieuwe eigenaar van De Gruyter, de SHV, al plannen heeft om haarfi- liaalhouders eigenaar van de zaak te maken. De heer Portheine wees in ieder geval voor zijn fractie de beschuldi ging van de hand dat er', te weinig aandacht wordt besteed aan de mid denstanders. Volgens hem moeten die zo solidair mogelijk zijn om het hoofd te kunnen bieden aan pressiegroepen. Ook de fusies werden door vrijwel alle fracties ter sprake gebracht Drs. G. M. Nederhorst (soc) wil de fusie code vervangen door een fusiewet om de nadelige en schadelijke gevolgen van het samenvoegen van bedrijven uit te bannen. Volgens hem 'deelt KVP-plannenmaker Steenkamp die opvatting en hij daagde deze zaak uit te spreken. Ook dr. B. Goudzwaard (ar) herin nerde aan die schadelijke gevolgen en vroeg, evenals vorig jaar, om een col lege van onderzoek. Met dat onder zoek was de heer Scholten het wel min of meer eens, maar hij bena drukte dat er dan ook en vooral ge zocht moet worden naar de voordelen van bepaalde fusies. Hij noemde de fusies een middel om onze economische structuur te versterken en ze moeten daarom ge stimuleerd worden. De minister zou eens aan de SER moeten vragen, hoe dat het beste kan De WD is tegen een wettelijke re geling van het fusiebeleid omdat geb leken is dat men zich, op een paar uitzonderingen na, aan de fusiecode heeft gehouden. Daarom is er geen reden die te vervangen door een wet. Enkele fracties hadden vragen over het consumentenbeleid. Drs. D. F. van der Mei (ch): „Wanneer komt het wetsontwerp over de agressieve ver koopmethoden?", „wat vindt de mi nister van wettelijke voorzieningen tegen misleidende reclame?" en „wanneer worden verdere veilighei- deisen ingevoerd voor huishoudelijke apparaten?" De heer Krosse wil de graag weten wat de scheuring in de consumente norganisaties voor gevolgen heeft voor de subsidie en wat de staatsse cretaris vindt van televisiezendtijd voor het Consumenten Contact Or gaan. De heer Portheine was ver baasd dat het CCO meer subsidie krijgt. Hij is daar tegen. LONDEN Rolls Royce verwacht dit jaar een verlies van 48 miljoen pond sterling te lijden, zo heeft het bestuur gisteren aan de aandeelhou ders laten weten. Er komt geen inte rimdividend. Verleden jaar werd drie pence per aandeel uitgekeerd. D.e president van de maatschappij, sir Denning Pear son, is vervangen door lord Coles, vroeger president van Unilever. Het verlies is in hoofdzaak te wijten aan de stijging van de kosten voor de produktie van de vliegtuigmotor RB 211-22 die voor de Amerikaanse Lockheed Tristar is bestemd, een ma chine voor korte afstanden die 350 zitplaatsen krijgt. De ontwikkeling van deze motor gaat vermoedelijk 135 miljoen pond sterling kosten. Minister van luchtvaart Frederick Corfield zei in het lagerhuis dat de Britse regering van plan is samen met de bankiers van Rolls Royce éen regeling te treffen om de extra kos ten te financieren. De regering heeft al hulp verleend voor de ontwikke ling van de motor eh met de 42 mil joen pond die nu beschikbaar wordt gesteld zal de Britse staat 89 miljoen pond aan het project hebben bijgedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9