Gebrek aan initiatief daadkracht bij w en EEG-raad" BEGRAFENIS TEMIDDEN VAN HET FRANSE VOLK Gezinshulp Groeiende onrust in land- en tuinbouw Tom Mix Gin W DS 70: wij zijn geen splinterpartij meer Drs. Van Tuinen bedankt voor Eerste Kamer BAM wapent zich tegen overval VVDMÜÏijft de ƒ400 eisen Meningsverschil binnen KVP over prijsmaatregel Kampen: BB was op zijn post DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 (Van-onze parlenientsredactie) DEN HAAG Bij de fractie van de ARP is sprake van een groeiende bezorgdheid over de ontwikkeling in de land- en tuin- o* kiuic -ik- ^lnlonj4rinkjm«t - - de borrel »oor moderne - ANNO^^I695 g DE KUYPER RUYPER 4 ZOON - SCHTEDAM V «f75 CL. 3S% j Een scheut TOM MIX GIN in Uw vruchtensap, cola, tonic of andere frisdrank en U geniet van een heerlijke longdrink. En puur gedronken... de borrel voor moderne mensen. bouw, betoogde drs R. Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer. Op verschillende punten is stag natie opgetreden die een groei ende onrust veroorzaakt. Drs. Zijlstra hield minister Lardi- nois voor: „Er is een gespannenheid vaak vermengd met een zekere hoop, dat overheid, parlement of organisa ties middelen hebben en wegen zien om een keer ten goede te doen ont staan". De woorden van de A.R.-afgcvaar- digde werden geïllustreerd door de tribunes van de Kamer, die tot -na middernacht tot de laatste plaats wa ren bezet. De kritiek, die gisteravond viel te beluisteren in de Tweede Kamer gold niet direct minister Lardinois, maar wel de ministerraad van de EEG. Want in Brussel ligt de oorzaak, dat de inkomens in de landbouw achter blijven. De heer T. Tolman (C.H.) merkte op: „Een voortdurende bevriezing van het prijzenniveau geeft grote span ningen". Drs. Zijlstra eiste dat de prijsbe vriezing ongedaan zou worden ge maakt en hij dreigde met een motie. Over de ministerraad van de EEG zei drs Zijlstra nog: „Deze raad ver toont al enige tijd een hinderlijke on beweeglijkheid, gebrek aan initiatief en daadkracht". De rentabiliteit in de varkenshou derij, de pluimveehouderij en de gro te moeilijkheden in de tuinbouw zijn er een bewijs van, dat de situatie minder rooskleurig is. Het Kamerlid van de ARP wenste, dat het afvloeiingsproces in de land en tuinbouw verbeterd zou worden. Ook over deze kwestie dreigde drs. Zijlstra een motie in te dienen. Grondpolitiek Een doelmatige grondpolitiek is es sentieel voor de landbouwpolitiek, zo betoogde de heer Tolman. Voor deze politiek moeten in deze regeringspe riode nog de grondslagen worden ge legd. Ook de CH-afgevaardigde kondigde een motie aan. Tenzij minister Lardi nois de doelmatige grondpolitiek als sluitstuk van een moderne landbouw politiek in het vooruitzicht zal stellen. De heren Tolman en Zijlstra plaat- Geen bezwaar tegen kiesdrempel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De nieuwe Ne derlandse politieke partij DS'70 (Democratische Socialisten '70) is van plan bij de komende ver kiezingen van de Tweede Kamer een ernstige concurrent te zijn van de grote partijen. DS'70, verzekerde ons mevrouw S. van Veenentlaal-van Meggelen, is niet langer een splinter van de PvdA. De partij heeft zoveel gunstige reak- ties in het land uitgelokt, dat men dit niet meer kan zeggen. De vele nienwe leden komen niet alleen van de PvdA. maar ook van de K.V.P., V.V.D. en D'66. En dan ziin daar de politieke daklozen, die zich melden. Volgens mevrouw Van Vee- nendaal is dat wel het bewijs, dat er behoefte bestaat aan de nieuwe partij. DS'70 heeft alle vertrouwen in de verkiezingen. Men zal in de Tweede Kamer dan ook niet tegen de kies drempel van drie zetels stemmen. Mevrouw Van Veenendaal: Wan neer *e geen drie zetels haalt, ben je als partij toch niet geloofwaardig. Congres Zaterdag zal de partij, die nu drie zetels in de Tweede Kamer heeft (de heer F. J. Goedhart, de heer Schuite maker en mevrouw Van Veenendaal) in een huishoudelijk congres in Utrecht orde op zaken te stellen. Het is de bedoeling een beginselverklaring aan te nemen en de statuten en het f huishoudelijk reglement vast te stel len. Ook moet een hoofdbestuur wor den gekozen. Kandidaten zijn onder meer: drs. A. van Stuyvenberg uit i Eindhoven (voorzitter), mr. J. N. Drees uit Den Haag (secretaris) en S. Sannes uit Leiden (penningmeester) en verder S. Bonn, Amsterdam, J. C. Dekker, Rotterdam, M. P. Drop, Den Mevrouw S. van Veenedaal - van Meggelen Haag, mevrouw M. Haagsma-Roorda, Eindhoven. F. Meuter, Groningen, G. van Nieuwenhuizen, Zeist, mr. A. Spaanderman, Dordrecht, A. C. Tui- nenburg. Gorinchem drs E. F. B. Verwoert, Amsterdam. Kandidaten Over de kandidaten, die in de Tweede Kamer kunnen worden ge kozen, zal het congres nog niet be slissen. Men is namelijk nog met een aantal personen in gesprek, die in december een beslissing moeten heb ben genomen. In januari kan men dan met een lijst voor de dag komen. Bij de opstelling van deze lijst zal vooral op kwaliteit worden gelet. Fractieleider F. J. Goedhart zal zich niet herkiesbaar stellen. Wordt mevrouw Van Veenendaal dan lijst trekker? Reaktie: Als ze me dan maar niet kiezen, omdat ik een vrouw ben. Want daar zit iets discriminerends in. Het moet gewoon om de bekwaam heid gaan. Over die lijsttrekker zal 1 overigens democratisch worden be slist. Als mogelijke lijsttrekker kan men ook horen noemen W. Drees jr., i de zoon van de vroegere premier. Beginsel Het beginselprogram, drie velletjes getikt, zal nog worden uitgewerkt in een verkiezingsprogram. Het ont werp is opgesteld door mr. J. Drees (ook zoon van de premier) en de stu dent F. Meuter. Als het moet, wil de partij zeker regeringsverantwoordelijkheid aan gaan, zegt mevrouw Van Veenendaal. Samenwerking is een levensnoodzaak voor de democratie. Dat is ook de kritiek op de PvdA die zich isoleert. De partij telt nu een 2.000 leden. Mevrouw Van Veenendaal geeft bijna al haar tijd aan DS'70. Dat kan. Want de kinderen zijn getrouwd (er zijn al drie kleinkinderen en. vertelt ze, er komen er gauw twee bij) en haar man maakt niet het minste bezwaar tegen al die activiteit. Dat heeft hij trouwens nooit gedaan. Toen het jongste kind naar de lagere school ging, vatte ze een studie aan. Zij aanvaardde een betrekking toen alle kinderen de lagere school had den verlaten. Een ideaal van mevrouw Van Vee nendaal (ik móet met mensen om kunnen gaan") was altijd om burge meester te worden in een middelgro te gemeente. Dat was zo goed als voor elkaar. Toen kwam de breuk in dc PvdA en stond ze voor de keus voor DS'70 in de Tweede Kamer te gaan zitten. Het Kamerwerk geeft nu veel vol doening. En straks misschien het lijsttrekker schap. Dat zal Iets nieuws zijn in politiek Nederland sen de landboi(,vpolitiek in breder verband. De heer Tolman merkte op, dat groengordels niet moeten worden ge zien als een middel voor alle kwalen. Akkerbouwgewassen produceren bij voorbeeld meer zuurstof dan bos. De voedselvoorziening moet ook bekeken worden in het kader van het leefmi lieu. De heer Zijlstra voerde de mo derne mens ten tonele, die zijn ste delijke beschaving, zijn harde za kelijkheid en soms luxe wil ont vluchten en natuurschoon en ro mantiek denkt te vinden op het platteland. Hij ziet met afschuw de ruilverkavelingsgebieden en de zware machines. Achterdeur Sprekend over de moeilijkheden bij de pluimveehouderij en de glastuin bouw vroeg ir. H. van Rossum van de SGP aandacht voor de eieren en to maten, die via een achterdeur in ons land zouden worden ingevoerd uit Bulgarije. Met de tomaten en kom kommers zou dit land de tuinbouw kassen betalen, zo vernemen we. Met name nam de woordvoerder van de SGP het op voor de glastuin bouw. Hij informeerde naar de maxi male stookolieprijs en drong aan op (vervolg van pagina 1) Dit zal onder meer tot gevolg heb ben, dat de gezinnen, bejaarden e.a. meer zullen moeten bijdragen. „Deze verhoging van particuliere bijdragen zal zo drastisch zijn, dat het onaan vaardbaar is. Vooral die gezinnen die (bijvoorbeeld uit de middengroepen) geen beroep willen doen op de bij standswet, komen in ernstige finan ciële moeilijkheden als zij gezinshulp nodig hebben," aldus drs. Schmltz, directeur van de Nationale katholieke gezinszorg. Natuurlijk blijft altijd de mogelijk heid, dat de gemeenten de nooddij- dende organisaties voor gezinshulp op de rijksbijdragen een aanvullende subsidie zullen geven. „Eerder ech ter moet worden aangenomen, dat de gemeenten de 'dure' oplossing van al gemene bijstandswet zullen kiezen, omdat de gemeenten via de bijstand 90 pet van de uitkeringen terugkrij gen". Aldus werd gisteren op een pers conferentie duidelijk. De raad voor gezinsverzorging be treurt het zeer, dat de minister, die kennelijk de verstrekkende conse quenties van een ander subsidiebe leid niet heeft overzien, vooraf geen overleg heeft gepleegd met de zes landelijke instellingen. Door toeval kreeg de raad voor gezinsverzorging eind september een brief in handen, waaruit bleek dat de subsidieregeling per 1 januari gewijzigd wordt. Een bliksemenquete heeft uitgewe zen, dat een derde van de instellin gen er door de nieuwe subsidieregeling iets beter wordt (het gaat om een be drag van ƒ500.000) terwijl twee der de van de organisaties voor gezins verzorging erop achteruit gaat (voor een totaal bedrag van ƒ2,5 miljoen). De raad voor gezinsverzorging hoopt alsnog, dat de staatssecretaris, met wie I uitvoerig over deze problemen van gedachten is gewisseld, een soepele overgangsregeling voor 1971 zal op stellen. Van de zijde van de organisaties tracht men ook het nodige te doen. Zo z(jn besprekingen over een fusie van diverse levensbeschouwelijke or ganisaties in een vergevorderd sta dium, waardoor men efficiënter hoopt te kunnen werken. KAMPEN Drs. S. van Tuinen, burgemeester van Dokkum en per 1 december benoemd in Kampen, zal bedanken voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer voor de ARP. Voor zijn opvolging komt als eerste in aanmerking de heer P. van der Mark uit Sneek, lid van Gedeputeer de Staten van Friesland. de ontkoppeling van de aardgasprijs van de olieprijs. De tuinbouw zou dan gemakkelijker op aardgas kun nen overschakelen. Ook moet de concurrentieverval sing in het buitenland ongedaan wor den gemaakt De heer L. A. M. de Bekker (Kath. v.) vroeg eveneens waarborgen, dat de aardgasprijs op hetzelfde niveau gehandhaafd blijft. Deze spreker had ook scherpe kritiek op de besluite loosheid van de ministerraad van de EEG. Het scherpst in zijn kritiek was de heer S. v. d. Ploeg van de PvdA. Hij noemde minister Lardinois ëen goed willende molenaarszoon, die het als waterdrager van Witteveen niet slecht doet maar die vergeten heeft voorwaarden te stellen. De landbouwpolitiek van deze mi nister, aldus de heer Van der Ploeg, draagt hët karakter van pappen en nathouden en van voortzetten wat anderen reeds waren begonnen. Overigens zei de woordvoerder van de PvdA ook: De minister doet zijn best, is hoffelijk en staat open voor overleg met iedereen en is heus niet de slechtste onderhandelaar in Brus sel. Grondbanken De heer Van der Ploeg zag in de instelling van grondbanken (regionaal via een produktieschema) mogelijk heden voor de landbouw. Het doel moet zijn het verlichten van de fi nancieringslast van de grond voor landbouwers en tuinders. Niet het be zit. maar het gebruik van de grond moet een doorslaggevende maatstaf zijn, aldus het socialistische betoog. De Amerikaanse president Richard Nixon, de Franse minister van buitenlandse zaken Jean de Lipkowski en geheel rechts Charles de Gaulle, kleinzoon van de over leden ex-president, na hun aankomst op de Parijst luchthaven Orly in de speciale ontvangsthal. Minister-president De Jong tijdens het tekenen van het condoléance register op de Franse ambassade te Den Haag. Geen pracht, geen praal, geen staatslieden (Vervolg van pag. 1) Een laatste assemblément, zoals Serge Maffert gisteravond zo treffend schreef in France Soir. Fenomeen Op zichzelf een nieuw fenomeen, want de autocratische, vaak zo hoog hartige generaal plaatste zich zo dik wijls ver buiten de gezichtskring van het gewone publiek, ver buiten de volkswil ook, hoewel dat zijn popu lariteit nooit schijnt te hebben ge schaad. Met omfloerste trom defileerden in zijn woon- en sterfplaats de militai ren, representatief voor de stand, waaruit hij zelf is voortgekomen en voor het machtsapparaat, waarop hij altijd heeft gebouwd. Daar waren de nog overgebleven Compangnons van de Bevrijding: de kameraden met wie hij in de bange oorlogsjaren in Brazzaville een bloed- verbond sloot. En de „guerrilla's", de leden van zijn lijfwacht, toen hij nog president was. waren eveneens in het 250 kilo meter ten zuidoosten van Parijs liggende Colombey-les-Deux-Eglises DEN HAAG Gisteren vergader den de aandeelhouders van de Ba taafse Aannemingsmaatschappij (B.A.M.) In een buitengewone alge mene aandeelhoudersvergadering. De reden van deze bijeenkomst was een voorstel tot het wijzigen van de sta tuten. Dit om te voorkomen dat de aandelen van die ondernemingen door derden zouden worden opge kocht. Ir. J. G. Buiting één der directeu ren van de B.A.M. achtte een overval niet denkbeeldig. Verschillende bepalingen in de sta tutenwijziging moet men zien als een afschrikmiddel voor een overval, al dus de heer Buiting. aanwezig om hun vroegere meester de laatste eer te bewijzen. Dromerig Buiten de drommen mensen, die de wegen in en rond dit dromerige dorp je in de Champagne verstopten, kon de begrafenisplechtigheid, die Charles de Gaulle zichzelf had toegedacht, nauwelijks burgerlijker zijn. Een requiemmis, de gewijde be sprenkeling van de kist naar d$ rooms-katholieke ritus. Kerkbanken vol rouwenden: familie, vrienden, oorlogsmakkers, buren, dorpsgenoten. Een eenvoudige dorpspastoor als centrale kerkelijke figuur, dezelfde die De Gaulle het Sacrament der stervenden toediende, toen hij maan dagavond tijdens een spelletje patien ce aan een hartaanval bezweek. Een défilé langs de gesloten kist, slechts versierd met een kruis van goedkoop zilverbeslag en gedragen door tien jongeren uit het dorp. Toeverlaat Zijn vrouw en dochter Elizabeth in sternmig zwart. De zoon Philippe als erfgenaam, als drager van het fami- liegezag, en als steun en toeverlaat van zij nmoeder. De generaal werd weliswaar op een geheel eigen wjjze begraven, maar toch ook weer niet anders als mensen, die minder in de wereldbelangstelling hébben gestaan. Charles de Gaulle, zo hoog in func tie en kwaliteit tijdens zijn leven, zo ongenaakbaar en vaak zo eigengereid, ging z'n graf in het einde van elk menselijk bestaan als een gewone burger en huisvader. De dood, zo heeft hjj kennelijk al begrepen, was ook voor hem de laat- In een wedstrijd voor het Euro pese voetbaltomooi voor landenteams samengesteld uit spelers onder 23 jaar hebben Frankrijk en Noorwegen in Wales tegen elkaar gelijkgespeeld Er werd niet gescoord. ste confrontatie met de persoonlijke verantwoordelijkheid. UTRECHT Onlangs besloot de regering de dienstplichtigen twee uit keringen te geven van 125. Het al gemeen bestuur van de Vereniging voor dienstplichtige militairen (VVDM) gaat hier niet mee akkoord. Zij heeft premier de Jong schriftelijk laten weten, een extra uitkering van ƒ400 voor de dienstplichtige 'militai ren te blijven eisen. Wederom zijn de dienstplichtigen achtergesteld bij het beroepsperso- neel, die wel een volledige uitkering krijgen, stellen zij. De vereniging vindt dat de regering zonder enige reële grond tot dit besluit is gekomen. Over dit onderwerp is voortdurend contact geweest met het ministerie van Defensie, maar de uiteindelijke beslissing is buiten de WDM om tot stand gekomen. De dienstplichtigen vinden dit een reden om aan te ne men dat er van werkelijke communi catie geen sprake is. Ongunstige situatie op de varkensmarkt RIJSWIJK De situatie op de varkensmarkt is niet meer zo floris sant als enige tijd geleden. De voor zitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk, consta teerde dit gisteren In een te Rijswijk gehouden bestuursvergadering. De prijzen voor varkens (68-80 kg), die een aantal weken op 2,84 per kg werden geleverd, zijn na 17 oktober gezakt en liggen nu al sinds 26 okto ber op 2,72. De gemiddelde markprijs in de EEG begint nu in de buurt te komen van de basisprijs. Komt hij daar be neden, dan kunnen gemeenschappe lijke interventiemaatregelen worden overwogen. In Nederland en Frank rijk ligt de prijs al beneden dat punt, aldus mr. van Dijk. Het was, dacht ik, een peuleschil letje, het gewoonste ter wereld, wat ik hebben wilde. Even een rolletje naaizij kopen. Lila, dat wel. Het bleek de gekste boodschap te rijn, die ik kon verzinnen. Honder den kleurvariaties in volle bakken, maar nergens ook maar een spoor tje lila. De optimistische verkoopsters zeiden, dat er een zending in aan tocht was; de onverschilligen haal den alleen de schouders op. Maar hier en nu was geen draadje lila naaizijde te vinden. Er is niets ontmoedigender dan een „neen" wanneer je vast en ze ker van je zaak bent. En tegen ontmoediging is weer geen beter middel dan een kop kof fie. Dus zeilde ik een koffieshop in. Even uitblazen, bijkomen, weg van de conflicten tussen mode beeld en middenstand. Weg van elk conflict. In vrede koffiedrinken... Het was er leeg en stil. Het ogen blik voor meditatie en nieuwe moed verzamelen. Een beetje wegsuffen en alle pro blemen loslaten... De boosheid der wereld, die mij geen rolletje lila zij gunde verge ten... Toen kwamen ze binnen. De andere koffiedrinkers. Wat hun goed recht was. Alleen vond ik ze wel erg mas saal. Zo drommerig... zo doordou- Pauze werig... een blok stoerheid in de schemer van het pand. Maar in de mildheid van mijn vermoeidheid wilde ik me niet er geren. Probeerde nog een laatste slokje koffie uit het kopje te wringen. Daarna kon ik alleen nog maar staren en omdat je toch ergens naar kijken moet, tuurde ik naar de groep die nu aan de toog hing. Tuurde nog eens._ wat was het toch daar ginds...? Hoorde nu ook flarden gesprek... „Heb jij een klontje over?", „Joh, je giet al die melk in jouw koffie een ander wil ook wel wat.." het kon niet banaler. Maar aan hun voeten tierde we lig de ernst van hun leven. Daar stonden schots en scheef, als wat afgeladen kerels in een kroeg, hun attributen gestald. Bor den met kreten van vrijheid en protest. Woedende kreten tegen de gevestigde orde en het beleid der overheden. Vlammende aanklach- teh van onderdrukking en geweld Ik nam er nog een kopje koffie op. Daar wilde ik toch wel even bijblijven. Schoof ook een beetje naderbij. Tenslotte val je niet elke dag met je neus in de boter of in een groep wereldhervormers. Weet welke nieuwe perspectieven zich zouden openen. Een tweetal was in een particu lier gesprek gewikkeld waarbij een onbekende schone duidelijk als twistappel fungeerde. Een blonde reus vertelde van het huis dat hem te wachten stond en charterde eni ge hulp bij de toekomstige opknap- perij. Een vreedzaam groepje toch wel. Toen riep er één: „Jongens we moeten gaan., straks komen ze weer bulten...." „Waar naartoe", waagde ik. Ze keken me aan met argwaan, maar één lichtte toch toe: „Naar het Binnenhof. Demonstreren. De hele dag, maar die gozers daar zit ten nu binnen, zijn we er ook maar even tussenuit gegaan...." Politieke pauze... Ze liepen al buiten, de borden hooggeheven.. Aartsbisschop Makarios van Cyprus was gisteravond even op Schiphol op doorreis naar Parijs ter bijwoning van de rouw- plechtigheden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De KVP-Tweede- Kamerfractie heeft vanmiddag ver deeld gestemd over de motie-Rietkerk (lib.). Rietkerk vroeg de regering na het SER-advies over het pakket loon- en prijsmaatregelen, een advies dat morgen wordt uitgebracht, zich opnieuw te beraden over die maat regelen. De KVP-ers Van der Heuvel en Krosse waren voor, evenals de heer De Mooy (arp). De motoe-Rietkerk werd verworpen met behalve deze drie, ook de SGP, de WD en de boeren voor. Twee moties van mevrouw Brau- tigam (soc.) werden door de Kamer verworpen. Mevrouw Brautigam had die moties ingediend mede namens PSP, PPR en D'66 en vroeg om schrapping van de bepaling dat de 400-golf zonder meer doorberekend mag worden in de prijzen. Verder wilde zij dat nu nog niet wordt vastgelegd dat de prijsmaatregel op 16 maart 1971 zal worden ingetrok ken. KAMPEN De plaatsvervangend commandant van de A-kring Over ijssel van de BB was tjjdens het uit vallen van de elektriciteit in Kam pen op zijn post. HU verleende spon taan zijn medewerking. Dit hebben vanmorgen B. en W. van Kampen meegedeeld. Het college zegt in het gesprek met minister Beemink te hebben gewezen op het feit dat het alarmnummer van de hulpverleningsdienst van <f: hoofdafdeling bescherming bevolking van het ministerie van binnenlandse zaken geen gehoor gaf. .Inmiddels is uit een onderzoek ge bleken dat het alarmnummer van de A-kring Zuid-Holland van de BB al leen in geval van oorlog dag en nacht telefonisch bereikbaar is", al dus B. en W. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland deelde overigens vandaag mee dat „elke burgemeester weet dat dag en nacht BB-hulp kan worden aangevraagd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7