Groenteveiling Ter Aar verdwijnt Rijnsburg telt nog 197 krotten Burgerlijke standen Storm houdt David op het droge Mendelssohn Trio voor de Leidse Kunstkring Vier weken voor gemeen vechten 1 Lenikes op nieuwe kweken 'De Ridderhof' gaat bijna een mil i oen kosten Toch parkeerruimte bij bollenbeurs Bloemen Vit de RlWSTREEt NIEUWE LEIDSE COURANT 4DONDERDAG 12 NOVEMBal ALPHEN Zaterdag 21 november zal de nieuwe kwekerü van Lem- kes en Zonen N.V. door burg Gal las in gebruik worden gesteld. Daar mee komt een eind aan een periode, waarin een opvallende prestatie is verricht. De verplaatsing van deze oude kwekerij, waarvan de naam tot in het buitenland bekend is, heeft een langdurige voorgeschiedenis gehad. De gemeente wilde 't terrein, waar op de kassen staan of stonden, ge legen tussen de Aarkade-Bloemhof straat-Van Boetzelaerstr.- Van Man- dersloostraat, graag hebben, in ver band met plannen tot vorming van een nieuwe city en de daarbij no dige parkeergelegenheid. Er is heel wat water door de Rijn LEIDEN Het tweede concert in de serie van de Leidse kunstkring J Allen" wordt maandag verzorgd door het Mendelssohn Trio, een van de nige Nederlandse pianotrio's. In tegenstelling tot wat meestal het gen zoekt de kunstkring het nu „dicht bij huis". De violiste Henny Ravestein, geboren Leidse, behaalde in Den Haag Conservatorium) haar diploma's cum laude en studeerde daarna in York enige jaren bij de beroemde pedagoog Ivan Galamian. Zij vormt ht samen met de pianist Jan van der Meer en de cellist Elias Arizcvjren. van der Meer, in Leiden en daarbuiten bekend als pianist, cl cinist en koordirigent, is tevens een bekend leraar. Ook de is in Leiden en omgeving pedagogisch werkzaam. Elias Arizcuren, gebort Spanje, nu woonachtig in Amsterdam, studeerde o.a. bij Gaspar Cassadt Jean Decroos. Naast zijn podiumwerk is hij belast met de opleiding van studenten aan het Haarlems Muzieklyceum. KOUDEKERK Geboren: Sandra Maria, dv Vain Kooperen, Hugo en Kuiters, Johanna Elisabeth; Daniël Jam, zv Vam Aalst, Daniël Jam en Koster, Ineke Marion; René Ferdi nand, zv Vonk, Karei Ferdinand en Favier, WSIheLmina Helena Maria; Genrit Jan, zv Kroon, Jan en Mol, Leerrtje. OndertrouwdBooms, Laurentous Adrianus Franciscus Maria, 24 j, wo nende te Leiderdorp en De Munmak, Maria Aleida, 20 j. Gehuwd: Muis, E A te Hilversum en Van Velzen, M J; Rijlaarsdam, P en Didden. M A. Overleden: Veenstna, A 82 j, we duwe van J TJgchelaar. SASSENHEIM Geboren: Vero nica Catharina, dv van der Willik, B A en van Dam, C F A Jupiterstraat 31. Edwin, z.v. Linger,P en van Vliet, C J, Friezenhorst 31c.Helena Wilhel- mina, d.v. Kapiteijn, J H C A en Warmerdam, M H J, Hoofdstraat 325. André Harrie, z.v. Bok, R H en Vro lijk, J P H, Kagerdreef 21. Esther Alexandra Martina, d.v. Stijnman, W Th en van Rheenen, G J ab ws „Ri- wanisa" ligg Industriekade. Ondertrouwd; van der Meer, Jo hannes Theodorus Hendrikus, 22 jaar te Roelof arendsveen en: Slijkerman, Petronella Johanna Maria, 21 jaar, Rusfihofflaan 12; de Koning, Johan nes Jacobus, 30 jaar te Roelofarends- veen, en; Spaan. Stijntje Christina, 24 jaar. Rijksstraatweg 39. Molkenboer, Jacobus Christianus Antonius, Burchtstraat 6. en: Barnhoom, Leen tje Cornelia. 19 jaar, Sporthoflaan 18. Crooij, Bob Lambert Roelof, 24 jaar te Beek en Donk en: Beljon, Maria Theodora Anna 22 jaar A. van Leeu wenlaan 15, Wesseling, Hubbrecht, 20 jaar te Lisse en: van der Niet, Corne lia, 22 jaar Marijkestraat 13. Lange- veld, Johannes Henricus Gerardus, 25 jaar Hoofdstraat 104, en: van Haaster, Wilhelmina Jacoba te Rijnsaterwou- de IJsselmuiden, Petrus Theodorus Maria, 23 jaar, Hoofdstraat 204 en Lindenhoff, Wilhelmina Catharina Maria, te Leiden van der Wiel, Theo dorus Antonius Clemens Maria, 26 jaar J. v. Beierenlaan 9, en: Helling, Adriana Ludwina Johanna te Hazers- woude. Gehuwd; Huisman, C te Gilze Rijen, en: Stelma, K te Maassluis, Toek.adres: Rotterdam, Heer Ker standstraat 86b. Vavier, J J te Leiden, en: van der Wagt, C Toek.adres: Noordwijk, Hoofdstraat 70. Crooij, H J en de Boer. GAM Toek. adres A. van Leeuwenlaan 17. Bals, A J F te Ede, en: Castelijn, H F A M te Noordwijkerhout. RIJNSBURG Geboren: Aukje d. v. P Huisman e. v. F Koopmans, J. Wildschutstraat 1; Michiel z. v. P van Egmond e. v. P Glasbergen, J. Post- straat 12; Cornelia Jacqueline d. v. J Kromhout e. v. J G Ravensbergen, Koestraat 20; Leendert Pieter z. v. H C Notenboom e. v. D Jaspers. Narcis- senstraat 20; Cornelia Hendrika Christine d. v. J C Heemskerk e. v. C C M van der Meij, Oudaanstraat 6; Pieter z. v. J de Koning e. v. M Ooms. Voorhouterweg 37; Jeroen Pe ter Arjan z. v. G de Leeuw e. v. L K W Groeneveld, Camphuijsenstraat 206; Belinda J d. v. N E Boekee e. v. J H van Baarlen, Brouwerstraat 14; Dimitri z. v. W D Vijn e. v. M C Bürer, Boslaan 409; Martinus Lam- bertus z. v. T I Cornet e. v. J M Boekee, Vliet ZZ 44; Sabrina d. v. J van der Meij e. v. A H W van Boslaan 220; Marcel z. v. A Anker e. v. J C C Hansen, Tulpenstraat 37; Arie Leonardus z. v. G Ravensbergen e. v. C van Delft, B. Hermansstraat 5a; Dick z. v. D Noort e. v. K Ketting, Collegiantenstraat 83; Hendrik z. v. G A van Nieuwkoop e. v. J van Delft, P. v. Saxenstraat 25; Saskia d. v. P J F van Poppel e. v. T Bouwman. Ba ron v. Wassenaarstraat 19; Elvira Do rothea d. v. J C Wolthaus e. v. J de Mooij, De Waal 119; Cornelia Alida d. v. K P de Best e. v. L Pronk, Smid straat 4. Ondertrouwd: M L de Graaff, 22 jaar. Joh. Poststraat 9 en H G A den Heijer, 23 jaar, Oegstgeesterweg 275; G de Mooij, 27 jaar. Anemoonstraat 15, en P G Kromhout, 22 jaar, Noord- wijkerweg 3; K de Mooij, 22 jaar, Oegstgeesterweg 93, en G J van Delft, 20 jaar, Korte Voorhouterweg 6. Getrouwd: G de Mooij en P G Kromhout, W. Alexanderplantsoen 24; M L de Graaff en H G A den Heijer, voorl. resp. J. Poststraat 9 en Oegstg. weg 275; J H Ancher en I L Postma, voorl. resp. Collegianten straat 15 en P. Heinstraat 48; C Paauw en K de Mooij, m.i.v. huwe lijk: ws „Anneke" ah Moleneind Gerk; J C N van Bohemen en A H Kralt, m.Lv. huwelijk: Noordwijk, Quarles van Uffordstraat 36, RK; H Koevoet en P Noort. m.i.v. huwelijk: Monster, Burg. Wouterslaan 15. Ger- vrij; P van Beekum en G K Ruben, m.i.v. huwelijk: Hyacinthenstraat 4, NH/RK; R Janse en M A Sosef, m.i.v. huwelijk: Uithoorn, Pr. Christinelaan 62a, NH. Overleden: E van Beelen, 68 jaar, w. v. A Schoneveld; K van den Eij- kel, w. v. W Hogewoning. Academische examens DELFT Aan de TH zijn geslaagd voor het kand. examen ctvlel-lngenieur de he ren G J van Aken. A R H Bosman, J de Bruin, R J d Heer. F J van Well allen te Den Haag, J T Battjes, L J de Boer, H S Buitenkamp, W J Dijk, O D Dijkstra, P C van Goor, J in 't Hout, S T M C Janssen. M P Jongens, G J Klaassen, J K Konsense. JAM van der List, C F van Minnen, A H MA van der Pal. W van der Pan. E J Rledstra, G C J J Stevens. J Terband. F H van Veen, D Visser. J van der Wal. JEW Wlchers en R J Wittebrood allen te Delft, L A Roelofs en J Weenlnk te Rijswijk, P M a Baaljens te Voorschoten. Voor het doet. examen metaalkundlge In genieur de heer J w Kruyswljk te Rijs wijk en R A Rijbroek te Delft. Aan de RU van Groningen zijn geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen en het kand. examen rechtsgeleerdheid de heren A C Bakker. S van Hoogstraten, beide te Den Haag. P J van Krieken te Oegstgeest. W T J H Verheijen te Voor burg. G J Visser te Alphen aan de Rijn. A N Beets. M P M van Veen belde te Wasse naar. M T Kamminga te Voorschoten: voor het doet. examen geneeskunde tweede ge deelte de heer j E Roelse te Schevenlngen: voor het eerste gedeelte artsexamen mej. J Doornbos te Rijswijk: voor het kand. e men pedagogiek de heer W J van Oven Den Haag: Aan de RU te Utrecht zijn geslaagd voor het doet. examen genees kunde de heer R F M Schapers te Delft: voor het kand. examen geneeskunde de heer J Brouwer te den Haag: voor het kand. examen Engelse taal en letterkunde mevrouw M I Bast-Reljnders te Den Haag. ARNHEM Op 27 november van het vorige jaar kreeg de 22-jarige dienstplichtige soldaat Cornelis P. uit Leiden onenigheid in de Tuff- Tuffbar in Nijmegen. Hij kreeg een klap, waarna een ander hem op zün schouder tikte en hem onder toevoe ging van dc woorden „Ik kan nog gemener vechten" met gespreide ringers in dc ogen stak. Dat was al thans de lezing van P. en meerdere getuigen. De man die van deze snode daad werd verdacht, de Nijmeegse ex- barkeeper Peter van der H., stond gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof in Arnhem terecht. Hij ontkende een stekende beweging te hebben gemaakt. Volgens hem had hij met gestrekte hand een klap uit gedeeld. Maar een collega van Van der H., de man die de eerste klap had gegeven, had tegenover de po litie verklaard Van der H. duidelijk tc hebben zien steken. Een getuige, vriend van het slachtoffer, verklaar de gisteren onder ede hetzelfde. De Nijmegenaar was op 5 augus tus door de politierechter veroor deeld tot vier weken gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk. De procureur-generaal eiste beves tiging van dat vonnis, ook omdat hij het een bijzonder gemene vechtme thode vond en omdat Van der H. al enkele malen eerder voor mishande ling terecht stond. Uitspraak over veertien dagen. Ar beids verkorting brandweerpersoneel WASSENAAR Teneinde voor het brandweerpersoneel een arbeidstijd verkorting te kunnen doorvoeren stel len burgemeester en wethouders de raad voor het huidige twee ploegen- stelsel te vervangen door een drie ploegen-systeem. Daardoor kan de diensttijd voor het personeel worden teruggebracht van 72 uur per week tot 64 uur per week. terwijl de vrije week-ends voor het personeel kunnen worden verruimd. Een en ander brengt met zich mee, dat het beroepskorps van de brand weer. dat momenteel buiten de com mandant. ondercommandant en admi nistrateur 17 man telt, met twee leden moet worden uitgebreid. De kos ten daarvan worden op globaal f35.000 per jaar begroot. Aan de raad wordt goedkeuring van een en ander ge vraagd. Vervanging van 2e secretaris WASSENAAR Door het eervol ontslag aan mr. J. J. L. Pastoor in verband met zijn benoeming tot burge meester van Workum is een vakature ontstaan in de functie van 2e loco-se cretaris. Burgemeester en wethouders hebben de volgende voordracht opge steld: 1. A. Mighout. hoofd van de af deling financiën en belastingen 2. J. J. Amesz, waarnemend hoofd van de af deling algemene zaken. ALPHEN De afd. Alphen vaoi de ChristenvrouwenbcmA -s dert maandagavond om 8 uur if bouw Nabij.. De heer Van hoofdinspecteur van de gemeent litie te Den Haag, komt spreken w „Wat er in het leven te koop is ALPHEN De stichting bijs buitenlandse werknemers Rijn Lek is begonnen met de uitgave Jy een eigen blad, dat op onregelma g, tijden informatie zal verstrekken (j is een gestencilde uitgave van 16 gina's plus omslag. Er staat van i ti in, zoals over filmprogramma's v n de Turken, taalcursussen, blo schikken, expressie, verkeer, enz. ALPHEN Zaterdag wordt de 14e maal de traditionele Nicolaasmars van de wandelk Leiden en Omstreken gehouden, start is van 1 tot 2 uur voor de 2 en van 1 tot 3 uur voor de afstat van 5, 10 en 15 km, vanuit de Josephzaal aan de Paradijslaan. deelnemers ontvangen een wj bordje en een speculaaspop. ALPHEN De collecte van dierenbescherming, afd. Alphen Omstreken, heeft het volgende bracht: Alphen f 1943,85; Bode ven f 380; Nieuwveen f 83,05; zerswoude-Rijndijk f 98,05; Koi kerk f 110,15; Woubrugge f taal f 2704,10. KOUDEKERK Op uitnodi C van het Hervormd Kerkkoor za heer Ben Feij uit Den Haag, die is vain de commissie voor kerto p van de Hervormde Kerk, zaterdai de Herv. kerk om 8 uur een vc lichtingsavond verzorgen over verantwoorde vernieuwing van liturgisch en kerkmuzikaal leven Ieder is welkom. KOUDEKERK Er is momen in Koudekerk een groot aantal ningen in aanbouw, en in de - nabije toekomst zal nog een aai jj woningbouwprojecten in uitvoer J worden genomen. Er zal op donó dag 19 november om 8 uur in raadhuis een voorlichtingsavond ff den gehouden, waar iedereen die langstelling heeft zich van de pl» h nen op de hoogte kan stellen. d KOUDEKERK Veel inwonen het niet bekend dat deze gemee beschikt over een gemeentevlag. 6 meer bekendheid aan dit gemeen lijk dundoek te geven, zullen de' zoekers van de vergaderingen 1 de gemeenteraad in het verv I worden verwelkomd door deze perende vlag. HAZERSWOUDE Tijdens jaarvergadering van de afdeling^ zerswoude/Koudekerk van de Pv is de heer T. J. J. Schouten tot vo zitter gekozen. In het bestuur h ben verder zitting: Mevrouw mr. E. W. Landstra-Hornix, secretaire H. Mölema, penningmeester, J. dergem en per-de Vries. ALKEMADE De afd. van de maatschappij voor Tui en Plantkunde houdt dinsdag uur in de veilingkantine een lichtingsavond. De heer J. Dooyeweert uit Bodegraven zal tellen over de zaektebestrijdi planten. Verder wordt vóór k< nog een cursus bloemschikken ge? ven. Opgeven bij het secretarie Sotaweg 95, Roelofarendsveen. RIJNSBURG Vrijdagmiddag 20 november om 4 uur begint de gemeente raad met de behandeling van de begrotingen voor 1971. B. en W. hebben de raad inmiddels hun antwoord op de schriftelijke vragen van de commissie van onderzoek doen toekomen. Uit de vele punten, die hierin ter sprake komen, doen wij hieronder een greep. Over de problemen met de watervoorziening in het gebied ten noorden van het Oegstgeesterkanaal merken B. en W. op, dat de druk nooit zodanig is op te voeren, dat bij topgebruik over voldoende water kan worden beschikt. Er is volgens het college uitsluitend een oplossing te vinden in het aanbrengen va® tfriks op de verschillende bedrijven. In de toekomst kan de mogelijkheid van aansluiting op de leiding LeidenSassenheim worden bestudeerd. Dit jaar zijn zeven verzoeken om een krotopruimingspremie ingediend, die alle werden ingewilligd. De gemeente telt nu nog 197 te ontruimen krotten. Er werden 34 aanvragen om een doorstromingspremie ingediend, waarvan er 23 werden toegestaan; 7 gevallen zijn nog in behandeling. In afwachting van de reconstructie zal aan beide kanten van het Rijns- burgse deel van de Oegstgeesterweg een parkeerverbod worden ingesteld. Voor het bestemmingsplan bedrijfsterrein" hebben zich, zonder dat er nog veel ruchtbaarheid aan dit plan is gegeven, al negen liefhebbers gemeld, waar onder zeven bedrijven. De vergadering was vry eenstemmig van oordeel, dat er geen andere uitweg was; van de 86 aanwezige leden stemden er 82 vóór het be stuursvoorstel tot opheffing. Vorig jaar kon een dergelijk voorstel nog geen meerderheid vinden. Het ziet er ook naar uit, dat de teelt van groenten na de sluiting van de veiling per 31 december, verder zal teruglopen. Het bestuur kreeg machtiging van de leden de gebouwen en terreinen te verkopen, want na de opheffing van de vereniging zal noodzakelijk de liquidatie volgen. De vereniging telt nog 230 leden, waarvan een klein deel regelmatig groenten laat veilen. KOUDEKERK Het architecten bureau Ruiter en Schaafsma te Ge- nemuiden, dat in de Rijnstreek ver scheidene dorpshuizen bouwt heeft ook een eerste schetsplan vervaar digd voor het in Koudekerk te bou wen Vrije-Tijds-Centrum. In grote lijnen is het stichtingsbestuur con tent met de opzet, maar op een aan tal punten zal er nog wat aan moe ten worden „geschaafd". Het centrum heeft inmiddels ook al een naam gekregen, namelijk „De Ridderhof". Het geheel zal naar schatting f 900.0000 gaan kosten en niet, zoals we eerder meldden f 500.000. Naast verscheidene subsidies zal ook de bevolking een flink bedrag op tafel moeten leggen. De winke liersvereniging „Rijnpost" heeft hier toe reeds een initiatief genomen. De St. Nicolaas Aktie '70 zal gevoerd worden ten bate van dit centrum, waartoe de winkeliers een gedeelte van hun omzet beschikbaar stellen. De Hazerswoudse winkeliers van „Rijnpost" (Rijndijk) doen hetzelf de, maar dan voor het zalencentrum in de wijk „Rhynenburch", dat bin nenkort gereed komt. De actie start op 18 november en loopt tot en met 5 december. Welzijn en welvaart horen bijeen WOUBRUGGE In Het oude Raedthuys hield dr M. J. Adriani, directeur van het natuurreservaat De Voornse Duinen, voor de Platte landsvrouwen en andere belangstel lenden een causerie, naar aanleiding van het natuurjaar N'70. Hij begon met de gevaarlijke uit barsting van luchtvervuiling in okto ber in het Rijnmondgebied. Deson danks pleit Rotterdams burgemeester voor de vestiging van een hoogoven op de Maasvlakte. Tevens wees hij op de plannen tot lozing van afval water uit de Groningse veenstreek op de Waddenzee, een geweldige aan slag op een uniek stuk natuur. Aan de hand van dia's en grafie ken hield de inleider een warm plei- oooi voor het behoud van de flora en fauna. Alle cultuurcreatie gaat ten koste van de natuur. Wat doen wij, om onze kinderen nog van de natuur te laten genieten? Ook hier geldt dat welzijn en welvaart moeten samengaan. Sint Maarten op De Kaag DE KAAGGisteren was het weer Je elfde november, de dag waarop de kinderen Sint Maarten vieren. In De Kaag wordt dit oude feest nog steeds in ere gehouden. De kinderen komen met hun meestal zelfgemaak te lampionnen langs de huizen en zingen hwn lied van Sint Maarten. Na afloop van de rondgang kwa men ze in de Jeugdherberg bij el kaar, waar dit jaarlijkse gebeuren feestelijk werd besloten. Nieuw winkelcentrum in Poelpolder LISSE Twee jaar geledeq open de burgemeester J. M. de Graaf het nood winkelcentrum in de Poelpolder. Op dat moment al werd de conditie gesteld, dat de garages achter de Ooievaarstraat ten hoogste v(jf jaar als noodwinkel gebruikt mochten worden. Nü, twee jaar later, ligt er een plan op tafel voor een perma nent centrum. Het nieuwe centrum zal een oppervlakte aan winkels heb ben van rond 200 m2. Er zullen rond twintig winkels komen, 'waarboven 26 maisonnettes. Het is de bedoeling in 1971 met de bouw te beginnen. Men rekent op een bouwtijd van ongeveer IV* jaar. De winkeliers, die momenteel in het noodwinkelcentrum een vestiging hebben, zullen óók in het permanen te centrum een plaats krijgen. De bouwkosten zijn geraamd op f 2V» miljoen. gestroomd, eer men het eens want het is geen eenvoudige de grond, waarop van geslachi geslacht is gewerkt, te verlaten. 1 toen de overeenstemming er hebben de heren Lemkes de i met kracht aangepakt, en in e jaren is een moderne kweka wijk Hoorn tot stand gekomen 1 kon in het oude bedrijf blijven t ken, terwijl het nieuwe werd e bouwd. Tekenend voor de sfeer, wi men elkaar toch vond, is dal hoofd der gemeente de openin{ verrichten, waarbij overigens ge moet worden, dat het grootste van de onderhandelingen achte rug was, toen burgemeester G naar Alphen kwam. NOORDWIJK Een stormachtige wind en hoogoplopende golven heb ben vannacht alle pogingen om een verbinding tot stand te brengen tus sen de vastgelopen radio-piraat King David en de sleepboot van bergings- maatsehappy Wijsmuller, De Hector, verijdeld. Die sleepverbinding is hét tere punt by de akties om het schip los te trekken. De situatie is nog steeds hetzelfde. Er is een ploeg mensen op het schip bezig. Er wordt voortdurend aan dc motor gewerkt. Gisteren zag men kans het schip op eigen kracht 90° te laten draaien, zodat het nu met de neus naar zee ligt. Voorlopig biyft men wachten op wat beter weer en een gewilliger zee. Mis schien dat de springvloed van zon dag uitkomst biedt. HILLEGOM HILLEGOM Vanavond zal aan de raad medewerking worden ge vraagd in verband met de aanleg van een tijdelijk parkeerterrein voor Bloembollencultuur. Een vertegen woordiger van die vereniging heeft enkele weken geleden met b. en w. gepraat om te komen tot uitbreiding van de parkeerruimte. B. en w. stellen de raad nu voor een terrein aan het eind van de Tres longlaan beschikbaar te stellen. Het terrein zal door het beursbestuur worden aangelegd. De grond wordt gratis ter beschikking gesteld, mits alleen op beursdagen wordt gepar keerd. B. en w. ramen de aanleg- kosten op 50 mille. De gemeente wil in de jaarlijkse kosten een bijdrage van 10 pet verlenen tot een maxi mum van 5000 gulden per jaar. ZOETERWOUDE Tydens een vergadering van donateurs en be langstellenden van de Stichting „Oud Zoeterwoude" is het voorstel gelan ceerd een bezoek te brengen aan het Gemeente-Archief te Leiden, Boisot- kade 2. Hiervoor is als datum vast gesteld zaterdag 28 november. Deel nemers gelieven zich te melden vóór 15 november bij de heer Jac. Dore- paal, Weidelaan 8, tel. 01715-365. (Van onze correspondent) TER AAR Heeft al enkele jaren de noodklok gehangen boven het bestaan van de groenteveiling, nu is deze klok de doodsklok gewor den: de leden hebben in ver gadering besloten de vereniging op te heffen. Na opgericht te zyn in 1931. ziet de vereniging geen kans het veertigjarig jubileum té halen. Dit besluit, hoe noodzakeiyk mis schien ook, is door de meeste leden met pün genomen, want met het sluiten van de groenteveiling gaat een belangrüke organisatie uit onze gemeente verdwynen. De groenteveiling is altijd een orga nisatie geweest, die heel nauw be trokken was bij het economisch bestaan van een groot deel van de inwoners, al is hun aantal nu belangrijk kleiner geworden. Toen was het aantal groentekwekers veel groter en bij de arbeid in deze bedrijven was een groot deel van de werknemers eveneens betrokken. De oprichting van de veiling is evengoed uit nood gebeurd, als nu de opheffing. In de jaren rond 1930 bestonden drie veilingen in onze gemeente, die ieder hun eigen gebouw bezaten .waarin de groen ten, die de tuinders verbouwd hadden, werden verkocht. Omdat er ook in die jaren slechts droog brood te verdienen was in de tuin bouw, werd de noodzaak gevoeld om de verkoop van groenten te concentreren. Dit deed men, omdat men meer macht zou bezitten en met minder kosten kon werken. Op 6 maart 1931 werd de veiling opgericht, met 445 leden. De om zet in het eerste jaar was 6 ton groot, voor die tijd 'n flink bedrag In de opheffingsvergadering war ren nog enkele leden aanwezig, die vanaf de oprichting lid zijn ge weest. In de loop der jaren steeg de omzet, maar niet eerder dan na de slechte jaren dertig toen de veilingomzet, in 1935, een dieptepunt bereikte van rond drie en een halve ton. Pas na de tweede wereldoorlog is de belangstelling gaan stijgen toen meer leden kassen konden gaan bouwen met behulp van een waar- borginstituut, dat geld en garantie voor dit kapitaal versterkte. Toen ging de omzet stijgen tot in de miljoenen. Toen de bloementeelt in kassen echter zijn invloed liet merken, ging het met de groente veiling bergafwaarts. De interesse bij de kwekers voor de teelt van bloemen kwam dujdelijk tot uit drukking in de vermindering van de aanvoer aan de veiling. De bloemen gingen naar de veiling in Aalsmeer en pogingen om zelf standig tot een bloemenveiling hier te komen strandden. De groente veiling begon een kwijnend be staan te lijden, de aanvoeren wer den steeds kleiner, de omzetten daalden. Het personeel werd in gekrompen van twaalf naar vier personen en de laatste jaren kwa men er regelmatig stemmen om de veiling te sluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4