De i9 vraagstukken de Rood-wit-blauw boekje voor (niet-)scholieren Commentaar Gereformeerde school zaak van hoogste urgentie Publiciteit uitstekend gereedschap voor kerks In Jeruzalem ontstaat „Huis van de Bijbel" Een woord voor vandaag Gewetens bezwaren Anglicanen blijven in Wereldraad Regering steunt kernfusie-onderzoek Jubileumboek van rijkspolitie uitgereikt Nieuw ultimatum van Neerlandici Prof. Lekker kerker: Eredienst werkt bevrijdend Informatie oveiL' theologiestudie BEROEPÏNGSWERÉ DONDERDAG 12 NOVEMBER 1 nieuw Het gaat met het volk Israël van kwaad tot erger. Nauwelijks is het tot een natie geformeerd, of het begint al: andere goden nemen de plaats in van de levende God. Als de plunderaars en moordenaars dan het land binnenvallen, ontstaat een groot gekerm. God stuurt een richter. Zo lang die leeft, gaat het weer goed. Maar zodra is de man dood, of het begint weer van voren af aan. Of toch niet. In Richteren twee staat nl., dal de Israëlieten dan weer verderfelijk be ginnen te handelen, érger dan hun vaderen. In niets geven zij hun verstokte handel en wandel op. U behoeft zich daarover niet te ver wonderen. Zo gaat het namelijk altijd. De eerste stappen op een verkeerde weg worden vaak wat vergoelijkend afgedaan met de op merking dat het zo'n vaart niet zal lopen. De praktijk is helaas an ders: zonder dat we het meestal in de gaten hebben, is de tweede stap gezet en dan gaat het snel bergafwaarts. Op een gegeven mo ment worden we zelfs boos als iemand ons erop attent wil maken dat wij volkomen fout zijn. Misschien beroepen we ons nog wel op de „christelijke vrijheid" en gaan we schelden op „al dat wettische gedoe". We lezen vandaag: Johannes 8 vers 48-59. Rode boekje doet of democratie vandaag is uitgevonden (Van een onzer verslaggeefsters) DELDEN (O.) Behalve het Groene boekje van nuchtere le raren, dat binnenkort uitkomt, verschijnt waarschijnlijk maan dag al het Rood-wit-blauwe boekje voor (niet-) scholieren. Beide boekjes richten zich tegen het fel-bekritiseerde, maar goed- verkochte Rode Boekje voor scholieren. Schrijver van het Rood-wit-blauwe boekje is de leraar Nederlands drs. Willem Diemer uit Delden (O.), die „in twee-en-een-halve dag van mijn herfstvakantie. Ik had haast" dit heeft geschreven. „Nee, toen ik begon wist ik nog KOMENDE week zal in een openbare vergadering van de defensiecom missie der Tweede Kamer onder meer de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst aan de orde ko men. Allicht ook artikel 2; volgens dit arti kel zijn ernstige gewetensbezwaren de onoverkomenlijke gewetensbe zwaren van hem, wiens godsdiensti ge of zedelijke overtuiging hem deelneming aan èlk oorlogsgeweld verbiedt. Een studiecommissie van het Inter kerkelijk Vredesberaad heeft voor gesteld artikel 2 aldus te verrui men, dat ernstige gewetensbezwa ren zijn de onoverkomenlijke ge wetensbezwaren tegen de persoon lijke vervulling van militaire dienst. De studiecommissie wil deze verrui ming van vrijstelling zien te berei ken 'vopr hen, die ernstige gewe tensbezwaren hebben tegen per soonlijk gebruik van bepaalde wa pens (bijvoorbeeld van abc-wapens - atomaire, biologische en chemi- sthe strijdmiddelen dus): ook voor hen, die tegen persoonlijke deelne ming in een bepaald leger of tegen bepaald gebruik van dat leger ern stige gewetensbezwaren hebben. HOE over dit voorstel te denken? Niet duidelijk is, of de studiecommis sie voor de twee genoemde groepen van bezwaarden vrijstelling van militaire dienst met dus een ver- plichting tot het verrichten van vervangende burgerdienst wenst. Zo ja, dan opent de studiecommis sie de deur om de militaire dienst te ontgaan wel heel wijd. Bedoelt de commissie, dat de twee nieuwe groepen van bezwaarden wel gewoon militaire dienst moeten verrichten doch een aantekening in hun zakboekje krijgen dat zij vrij stelling krijgen van persoonlijk ge bruik van een bepaald wapen of vrijstelling van persoonlijke deel neming in een bepaald leger of te gen bepaald gebruik van dat leger, zjjn dan gaat de deur om de mili taire dienst te ontgaan niet zover open. Het Nederlandse leger heeft geen abc-wapens; wat voor nut heeft het dan, een vrijstellingsmogelijkheld te openen voor hen, die ernstige ge wetensbezwaren hebben tegen per soonlijk gebruik van deze wapens? Geen zin, dunkt ons. Als de wet politieke bezwaren bij voorbeeld tegen persoonlijke deel neming in het leger, als dit ge bruikt zou worden tegen landen van het Warschau-pakt, zou gaan erkennen als ernstige gewetensbe zwaren of bijvoorbeeld gewetensbe zwaren tegen het gebruik van het leger in Navo-verband, zou men dan leger, vloot en luchtmacht niet aan desorganisatie blootstellen, als er werkelijk eens oorlog zou ko men? De erkenning van politieke bezwa ren als gewetensbezwaren zou ook in strijd zijn met de strekking van het grondwetsartikel dat bepaalt dat bij de wet de voorwaarden worden genoemd waarop wegens ernstige gewetensbezwaren vrijstel ling van de krijgsdienst wordt ver leend. ANEMA heeft in 1923 in de Eerste Kamer betoogd, dat geen stem van „rechts" voor het grondwetsartikel zou zijn uitgebracht, als ook poli tieke bezwaren daaronder gebracht zouden kunnen worden. DE toenmalige ministers van defensie en justitie hebben dienovereenkom stig bij de totstandkoming van de geldende wet van 19(52 verklaard, dat niet voor erkenning In aanmer king komen de bezwaren die ge richt zijn tegen bepaalde militaire acties, die met bepaalde middelen worden uitgevoerd of die bepaalde doeleinden beogen of die door of tegen een bepaalde staat worden ondernomen. De Tweede Kamer onderschreef dit standpunt. Aan te nemen valt, dat volgende week regering en volksvertegen woordiging hetzelfde standpunt ■uilen innemen. 9? (Van een onzer redacteuren) HARKSTEDE „Nu aller wegen de gereformeerde belijde nis wordt losgelaten, is de zaak van de waarlijk gereformeerde school met trouwe gereformeer de onderwijzers een zaak van de hoogste urgentie. Laten de be sturen waken, dat niet de gere formeerde scholen veranderen in scholen, die slechts geken merkt worden door een alge mene wazige christelijkheid." Dat schrijft de heer IJ. Jacobs in de brochure „Over de Organisatie van het Gereformeerd Onderwijs", een propagandageschrift van het Ver band van scholen van gereformeerde belijdenis. KAAPSTAD De Anglicaanse Kerk van Zuid-Afrika blijft lid van de Wereldraad van Kerken, ondanks de hulp van deze organisatie aan Afri kaanse bevrijdingsbewegingen. Wel heeft de synode gisteren beslo ten, de jaarlijkse bijdrage van 550 rand (2800 gulden) op te schorten, tot de Wereldraad een nadere toelichting heeft gegeven op zijn politiek. De Anglicaanse Kerk, die anderhalf miljoen leden telt, oefent een belang rijke invloed uit op de politieke hou ding van de Engelssprekende blanken in Zuid-Afrika. Drie uur lang werd in grote span ning vergaderd, alvorens de amende- menten werden verworpen, welke be doeld waren om de kritiek op de We reldraad af te zwakken. In de reso lutie van de synode wordt afgekeurd, dat het bestuur van de Wereldraad geen overleg heeft gepleegd met de plaatselijke lidkerken, alvorens te besluiten tot hulp aan de bevrijdings bewegingen. De Wereldraad wordt verder kwlijk genomen, dat hij geen onder scheid heeft gemaakt tussen opstan dig geweld en geweld ter wille van de handhaving van recht en orde. De Wereldraad heeft „zijn verzoenende taak laten varen en de zaak van con flict en oorlog omhelsd. Anderzijds sprak de resolutie be grip uit voor de „frustrering en wan hoop", die de Afrikanen doen op staan. Het besluit van de Wereldraad wordt een oordeel genoemd over „ons falen om de goddelijke gerechtigheid in onze samenleving te verwerkelij ken. De kerk is er zelfs niet in ge slaagd het rassenvoordeel in eigen gelederen weg te nemen". Congregationalisten, methodisten en presbyterianen in Zuid-Afrika heb ben al eerder besloten, lid van de Wereldraad te blijven. DEN HAAG Minister Verin ga (onderwijs en wetenschappen) heeft 2,5 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor het kern-fusie-onderzoek, het zgn. Spica-project, dat wordt uit gevoerd in het laboratorium van de Stichting fundamenteel^onderzoek der materie (FOM) in Jutphaas. Het project zal in twee jaar worden uitgevoerd. De totale kosten bedragen vier miljoen gulden. De internatio nale coördinatie wordt door Euratom verricht. Gehoopt wordt dat door dit project nieuwe gegevens worden ver kregen over de mogelijkheid rond de eeuwwisseling een reactor te bouwen, die energie levert door versmelting van atoomkernen, en niet zoals in thans bestaande reactoren geschiedt door kernsplijting. ■let weer in Europa Gelijk bekend zijn in 1968 drie or ganisaties van protestants-christelijke scholen (christelijk-nationaal school onderwijs, gereformeerd schoolver band en christelijk volksonderwijs) samengesmolten in één vereniging voor protestants christelijk kleuter en basisonderwijs (PCKBO). Het GSV nam de beslissing tot op heffing na lange aarzeling, ondanks verzet van mannen als Waterink en Dijk, met een uiterst minieme meer derheid van stemmen. Een aantal scholen, dat het met het verdwijnen van het GSV niet eens was, stichtte daarop het Verband van scholen van gereformeerde belijdenis (VSGB), dat thans een erkende commissie van be roep en een erkend borgstellingsfonds heeft Met een keur van getuigen uit het verleden betoogt de heer Jacobs de noodzaak van gereformeerde scholen met een eigen organisatie, juist ook in deze tijd. Belijdenis Daarbij verstaat hij onder „gere formeerd" niet binding aan een be paalde kerk van die naam, maar bin ding aan de gereformeerde belijdenis, nader de Drie Formulieren van Enig heid, zoals in de grondslag van de VSGB is omschreven. In dit verband werken dan ook christenen van on derscheiden kerken samen. Een voorbeeld van de citaten in de ze brochure. Nog in 1956 noemde drs. T. M. Gilhuis het „bitter noodzake lijk", dat het Gereformeerd School verband „staande op de bodem van de Drie Formulieren van Enigheid (tegen welke belijdenisgeschriften vanuit nieuw-theologisch denken heel wat bezwaren worden ingébracht), tegen nivellerende tendensen, o.a. uit komend in een bemiddelen tussen openbare en christelijke school, bij de voortduur scherp positie blijft kie zen." „Als het Gereformeerd Schoolver band ooit recht van bestaan heeft néast andere bonden van christelijke scholen dan thans, nu de vervlak kende werking van dit synthetisch, onschriftuurlijk denken, van de mar kante trekken van wat eens christe lijk Nederland was, als God het niet verhoedt, maar weinig zal overlaten." (Zo ook drs. Gilhuis in 1956). Jacobs c.s. is het daar nog ten volle mee eens. Deze redenen, zo schrijft hij, gelden in 1970 juist nog in ver dubbelde mate, nu Schriftkritiek en allerlei andere verkeerde leringen niet alleen van buiten dreigen, maar ook reeds in de christelijke school ge penetreerd zijn. Principiële voorlichting én waar schuwing daartegen acht hij in de or ganen van de PCKBO niet mogelijk, „omdat daar de dragers van velerlei mening zijn samengebracht. Zou daar vandaag het gereformeerde geluid in worden gehoord, morgen kan het weer worden tegengesproken." Onleiding Ook ziet de heer Jacobs bundeling van gereformeerde scholen als nood zakelijk. omdat zij in de toekomst wel eens samen een taak zouden kunnen hebben ten opzichte van de opleiding. „Want een van de oorza ken, dat er zoveel onderwijzers Gods Woord niet meer kennen en de belij denis niet verstaan, ligt in de pedago gische academies, waar de onderwij zers worden opgeleid en in het gods dienstonderwijs. dat daar wordt gege ven." De brochure is gratis verkrijgbaar bij het secretariaat van de VSGB, Hoofdweg 57. Harkstede. niet, dat er een groen boekje zou komen", vertelt hij. Litteratuur Drs. Diemer heeft verschillende boeken op zijn naam staan over ge bieden van de Nederlandse literatuur. In tegenstelling tot de schrijvers van het rode en groene boekje heeft drs. Diemer als „docent-op-zijn- eentje" gewerkt. De titel rood-wit-blauw wil zeggen, dat het aansluit bij de Nederlandse cultuur „en dat doet het rode boekje niet". „Vergeten wordt daardoor, dat wij allang democratie kennen. Er wordt in het rode boekje gedaan of zoiets tegenwoordig is uitgevonden", aldus de schrijver. In zijn boekje heeft hij aanknoping gezocht bij schrijvers als Da Costa, Ruusbroeck en zeker Multatuli. „Splinteractueel op het gebied van gezag en vrijheid. Het rode boekje bediscussieert gezag en vrijheid zon der enige historische achtergrond." Kritiek heeft de heer Diemer ook op het feit, dat het rode boekje is verschenen onder de vlag van leraren. Onbeholpen Hij vindt verder, dat er op een rau we, onbeholpen manier te werk is gegaan en dat de schrijvers zich niets Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. blauwe verfstof, 4. ge noegdoening, 7. geurigheid, 9. steen vrucht, 11. zangstuk, 13. akelige, 15. ge vangenis, 16. duw, 17. gegraven diepte, 18. hoofddeksel, 20. Europeaan, 22. bijb. figuur, 24. Europeaan, 25. advocaat, 28. nauwer, 29. vak in een kastje, 30. een weinig scheel. Verticaal. 1. duivel, 2. schaapkameel,- 3. baan voor balspel, 4. aanbieding, 5. voorteken, 6. organische verbinding, 8. heftig, 9. voorkomen, 10. stuk slof, 12. plaats in Drente, 14. ruiterfeest, 18. zilt vocht. 19. hoogste punt, 20. vod, 21. meisjesnaam, 23. glijvoertuig, 24. ro meins keizer, 26. loot, 27. achting. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. piano, 5. kers, 7. ponton, 9. ver sie, 10. Po, 12. term, 13. braam, 14. ent, 15. mes, 16. sm„ 17. et, 18. ter, 19. Ase, 20. merel, 21. alen, 22. sr., 23. Eisden, 25. Alster, 27. maat, 28. artis. Vert. 1. pa, 2. apert, 3. norm, 4. ons, 5. koers, 6. en 8. Tiber, 9. venter, 10. pas sen, 11. Ommen, 12. teems, 15. melis, 18. teelt, 19. alert, 21. ader. 24. *»a. 25. Aa, 26. hebben aangetrokken van consequen ties van de inhoud voor kinderen van 12 tot 22 jaar. (Bekend is inmiddels, dat het rode boekje „vertaalwerk" door leraren is geweest van een Deens boekje in op dracht van uitgever Bruna). Het Rood-wit-blauwe boekje telt 96 pagina's, kost ƒ2,50 en is te bestellen bij drs. W. Diemer, postbug 13 in Del den. DEN HAAG „In de loop der ja ren is het korps rijkspolitie uitge groeid tot een efficiënt en goed wer kend politieorgaan, dat tegen de veel omvattende taak en het veeleisende werk is opgewassen". „Dit dwingt te meer respect af, omdat men al vele jaren met personeelstekorten kampt", zo spreekt de minister van justitie, mr. Polak, zijn waardering uit over de rijkspolitie in een voorwoord van een jubileumboek over dit korps. Dit boek, uitgegeven ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de rijkspolitie, werd gistermiddag op het ministerie van justitie door de alge meen inspecteur-generaal der rijks politie, de heer W. de Gast, aan mi nister Polak overhandigd. Generaal De Gast meende dat beide organisaties gebaat zijn met het on der één ministerie brengen van de gemeente- en de rijkspolitie. Welk ministerie wilde hij niet zeggen, om dat dat een politieke zaak was waar in hij geen uitspraak wilde doen. „Een democratisch toezicht van bo venaf door de volksvertegenwoor diging en een ministerie lijkt mij voor de uitvoering van de taken zeer nut tig", aldus generaal De Gast. De jubileumuitgave, een 160 pagi na's tellend boek, geeft een duidelijk beeld van de vele facetten van het rijkspolitiewerk. Niet alleen verleden en heden worden belicht, maar ook toekomstmogelijkheden worden naar voren gebracht. Het boek is aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer, aan burgemeesters van gemeen ten met rijkspolitie en aan alle man schappen van het korps uitgereikt. AMSTERDAM Wanneer in de komende drie dagen geen voldoende garanties worden geranties worden garanties worden gegeven vóór een spoedige opheffing van de noodsitu atie in het instituut voor Neerlandi stiek in Amsterdam zullen de docen ten het onderwijs stopzetten. Dit hebben de docenten in een nieuw ultimatum meegedeeld aan de minister van onderwijs en weten- schapjjen en aan het universitair be stuur. Zij verklaren dat er op het ogenblik één docent is voor elke dertig studenten, terwijl een ver houding van één op veertien normaal wordt genoemd. Al eerder is meegedeeld dat de do centen het bijltje erbjj neer zullen leegen als r niets verandert. S V;* De zorgen om de beroemde Koetb Minar, een 13e-eeuwse taehtig mett hoge toren in de Indiase hoofdstad Delhi zijn wat afgenomen. Specialiste hebben verzekerd, dat er geen gevaar bestaat voor omvallen. De top yjj van de toren staat zestig centimeter uit het lood, zodat er wel enigi reden was tot ongerustheid. Op de buitenwand van de toren zij*! De r Arabische inscripties aangebracht. (Van onze kerkredactie) RBEDA Schenken publiciteits media niet teveel aandacht aan (ker kelijke) kleine groeperingen, zoals Septuagint? is een van de vragen die aan de orde kwam op een bezlnnings- samenkomst over Kerk en media die door overwegend rk vertegenwoordi gers van kerk enerzijds, pers, radio en tv anderzijds werd bezocht. iHet antwoord" van de „media"- mensen was: neen. Uiteraard gaat de berichtgeving hierover vaak gepaard met een sensatie-element en een schokeffect, maar het is nieuws dat iedereen moet weten. De mening werd zelfs uitgesproken, dat „profe tische" minderheden nog te weinig aan bod komen. Ook hierom werden ze belangrijk geacht: vrijwel alleen deze minderheden hebben vaak alter natieven. Velen in de kerk weten niet, zo werd verder gesteld, 'hoe ze hun nieuws kwijt kunnen. Van bijvoor beeld de problemen, waarmee door de „stille werkers" in klein verband ge worsteld wordt, dringt zo goed niets door, terwijl toch juist de i slag ook van deze activiteiten f lijks in de (christelijke) krant gei treerd zou moeten worden. Unaniem was men het eens overi begeleidingsfunctie die de publif teitsmedia hebben. Mede "hierdof kan de massa in beweging gebrar worden. Het nieuws dient voortij rehd „vertaald" te worden ten 1 ve van. de achterban. Hierbij nadrukkelijk met het opnemingsv mogen van het geïnteresseerde i bliek rekening gehouden worden, tof L geen kan uitkomen in een juiste sering. Gewaarschuwd werd nog voor i gewikkeld t aalgebruik. Uit een derzoek is namelijk gebleken dat taal van de publiciteitsmedia mil tens op mavo-niveau blijkt te ligg< poon to hnAcr oocrranpn ic rvm f hetgeen te hoog gegrepen is om Me zo breed mogelijke schare te ben ken. Het merendeel van de tv-kijke bijvoorbeeld bestaat uit mensen, d uitsluitend de lagere school hebb£^ bezocht. (Van onze kerkredactie) WAGEN1NGEN Er is nog een gemeente, die de kunst ver staat, bevrijdend eredienst te vieren. Een een prediking, die relevant is omdat ze nu eens helemaal geen moeite doet re levant te zijn en actueel omdat ze opgeen enkele wijze jaagt naar actualiteit. Dat is de conclusie van een medite rend kroniekfragment van prof. dr. A. F. N. Lckkerkerker in het oktober nummer van „Kerk en Theologie" (dat na veertig jaar afscheid heeft weer max. t. mfn. t. nrsl. gisteren Amsterdam geh. bew. 13 1>1 0.1 Brussel tw. bew 12 11 0.1 Frankfort geh. bew. 10 9 03 Genève onbew. 11 0 Innsbruck 1. bew. 8 -2 0 Kopenhagen regen 9 7 16 Locarno onbew. 13 •2 0 Londen regen 15 7 3 Luxemburg zw. bew. 10 Madrid onbew. 16 1 0 Majorca onbew. 20 9 O München onbew. IO 2 0.1 Nice onbew. -e -6 0.4 Parijs h. bew. 14 7 0 Rome Wenen zw. bew. 11 4 2 Zürich onbew. 10 0 O (Van onze kerkredactie) JERUZALEM De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft de eerste steen gelegd voor een „Huis van de Bijbel" (Beth HaTenach). Hij noemde daarbij de Bijbel het geschenk van Israël aan de mensheid. Dit huis wordt gebouwd op een drie hectare groot gebied tegenover de berg Slon vlakbij de grens tussen Oud- en Nieuw-Jeruzalem. Van daaruit heeft men een wijd vergezicht op het bergland tot de oevers van de Dode Zee. Het huis krijg een park, waarin alle bomen en planten die in de Bijbel voorkomen, een plaats zullen krijgen. In het hoofdgebouw komt het Israëli sche bijbelgenootschap te zetelen. Het zal verder accommodatie voor confe renties bevatten. Verder komt er op dit terrein een museum voor bijbelse flora en fauna en voor uitbeeldingen van het dagelijks leven in de bijbelse tijd. Ten slotte zul len hier ook nog een collectie bijbelse kunst, bijbelhandschriften, gedrukte bijbels uit bijna alle landen en een bibliotheek worden ondergebracht. genomen van Veenman, Wageningen en is overgegaan naar Boekencen trum in Den Haag, al blijft Veenman het voorlopig nog wel drukken). Prof. Lekkerkerker schrijft: „De vacantie is bij uitstek de gelegenheid om na te denken over jezelf en over de Here God, over de staat van de kerk en onze opdracht. In het recrea tiegebied waar ik gewoon ben mij te rug te trekken, was de presentatie van de Hervormde Kerk treurig. VRAAGTEKENS Meerdere malen speelde mij een zin uit een ontwerp-rapport voor de synode (het rapport-Kaptein; red.) door het hoofd: „In vele gebieden lijkt de kerk aan het einde van haar bestaan gekomen te zijn". Intussen nam ik kennis van de moderaminale brief aan classes en kerkeraden. Be laden met vraagtekens ging ik naar huis. Nu is de dag waarop je thuiskomt voor mij doorgaans de feestelijkste van de vacantie. Ditmaal plaagde mij toch een bang vermoeden: zal er nog wel een gemeente zijn? Met stomme verbazing constateerde ik de eerstvol gende zondagen, dat ze er wès en soms zelfs in groten getale. Zelden heb ik in Nederland met zo veel vreugde deel genomen aan de eredienst als in deze maand augustus. Het deed me denken aan de kerk in Rusland, die domweg doorgaat met de Here God te loven terwijl alles om haar heen zegt dat Hij er niet meer is. Halverwege de maand maakte ik een bevestiging mee van een student in het ambt. Hedging anders toe dan vroeger: zonder toga en met een schim van handoplegging. Maar sinds 1959 heb ik nog niet zo indringend en waarachtig bijbels horen preken over het ambt. Bij de ontvangst na afloop zei een predikant (van wie ik weet, dat hij veel zorgen heeft over de staat van de kerk) tot mij: Houd aan, tijdig en ontijdig. Nu, het lijkt thans ontijdig. Maar ineens gaan we ons schamen over de prioriteit, die we aan de vraagtekens geven. MODE We doen zo gauw mee aan de mode door een „Godsleer" te beproeven in het gewaad van de „Gottesfrage". De problemen van het instituut „kerk" radicaal te stellen in de hoop, dat op deze uitdaging misschien het ant woord te voorschijn zal komen. Schokkend te schrijven en te preken, bij voorbeeld over „revolutie", welis waar zo dat ten slotte niemand meer luistert. In een analyse van menselijke existentie te speuren naar tekenen, individuele zin-ervaringen als flitsen van een uiteindelijke totaal-zin. Met wijlen baron Von Münchhausen ons omhoog te trekken aan de haren van onze onmacht en vertwijfeling, onze „vraagstukken". Doodsbenauwd dat we maar ergens de indruk zouden maken pasklare antwoorden te geven. Om dan. ineens op de zondag te ontdekken, dat er een gemeente is die nog de kunst verstaat bevrijdend ere dienst te vieren. En een prediking, die relevant is omdat ze nu eens he lemaal geen moeite doet relevant te zijn en actueel omdat ze op geen en kele wijze jaagt naar actualiteit. Elia mag niet onder de jeneverboom blij ven liggen, maar wordt aari het werk gezet In de ruimte van de lofprijzing en de opdracht komen de „vraagstuk ken" er anders uit te zien. Ze blijven er in al hun grimmigheid en moeten beantwoord worden, maar komen nè de lofprijzing. Naar ik meen is dit nog eens bevestigd in de respons van de meeste classes op de brief van het moderamen door een grote opkomst en een intense deelname aan het ge sprek over de kernvragen. Tezam4n<j. een echte Algemene Kerkvergadert »ng< in de stijl van de „grondvcrgaderii gen" der kerk". Lid. arai een TILBURG De Interkerkeli voorlichtingscommissie voor the< gische en kerkelijke opleidingen h< een brochure uitgegeven, waarin s wel jonge mensen als „late roepi gen" alles kunnen vinden over de le mogelijkheden op dit gebied in LE land. Mnl Het licht behalve over de gewoferti universitaire studie bij voorbeeld i cht over het theologie studeren op zateifhu dag, over de opleiding tot godsdiens ieei leraar, zendingsarbelder of kerkelij >ut werker. Het informeert over de bi ast roepsmogelijkheden, die de verschi loot lende diploma's, getuigschriften M; acten bieden. Ook bevat het gegevei pr over de vooropleidingen. Mau Het is voor 1,75 te bestellen bij tofceei secretariaat van deze commissi loo* Postbus 99, Tilburg, dat ook verdf ,in( alle gewenste informatie verschaft, ku NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren (vac. R. L Bruin), A. Gooijer te Delft; te Nietflpak Weerdinge, G. J. Martens te Kerk driel. 1^ Aangenomen naar Uithoorn (toeW ioo H. J. Smalbrugge te Herveld. 25- Bedankt voor Delfshaven (toez.) voor Jaarsveld (toez-), A. van Bru® melen te Hierden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) J*ck Bedankt voor ZwijndrechtGit Lindt, C. Bijl te Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2