ONTROEREND EERBETOON Gezinshulp veel duurder Commentaren Kamer wil ook meepraten over Maasvlakte Duizenden Fransen bij begrafenis Vele staatshoofden in Notre Dame ELKE ZATERDAG GRATIS TOEGANG Nederlandse industrie krijgt in EEG-landen geen voet aan de grond Het Kwartet )e Gaulle ij gezet in amiliegraf Israël beschikt over gevaarlijk nieuw wapen Drie Nederlanders in Duitsland verongelukt „Wie beslist er nu eigenlijk"' (RITA) HET WEER Onbestendig Nieuwe Leidse Courant Donderdag 11 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen }ireeteurt F. Diemer hoofdredacteur: Dr. E. Diemet CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Suntvastich ghebleven mijn hert In teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu^ Colombey een „pelgrimsoord*' Gisteren reeds slingerden zich duizenden mensen in een trage processie door Colombey. Het plaatsje en de omgeving stonden de afgelopen nacht vol met tenten en caravans van mensen die generaal De Gaulle de laatste eer wilden bewijzen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) COLOMBEY-les-DEUX-EGLISES Charles de Gaulle rust hans naast zijn vroeg gestorven dochter Anne in een eenvoudige ist, waarvan de aanmaakkosten nog geen f 300 bedroegen en n een eenvoudig familiegraf tegen de begroeide muur van een andelijk kerkhof. Op deze dag van Franse na- ionale rouw maakte Colombey- es-Deux-Eglises, waar de gene- aal sinds zijn aftreden als pre- ident teruggetrokken op zijn andgoed La Boisserie leefde, Ie indruk een pelgrimsoord te en deze indruk zal de eer ste maanden zeker blijven voort- léstaan. Ontelbare Gaullisten vulden de iten; de vrecrdcrs, de vrienden en trouwen zoals een van Frankryks Tootstc zonen in zijn testameent «schikte, waren met tienduizenden Ainnzig voor rouwbeklag en eer- beloon. Pompidou President Pompidou en premier laban-Delmas brachten gisteeren n bezoek van elf minuten aan het lis van de Gaulle; daarna vlogen terug naar Parijs om de ontvahgst Dor te bereiden van de ongeveer chtig koningen, presidenten, rege- ngsleiders en ministers die in de ranse hoofdstad de rouwplechtig- eden bijwoonden. Ongeveer zesduizend mensen be enden zich in de Notre Dame, waar rangois kardinaal Marty, aartsbis- :hop van Parijs, de requiemmis op- roeg. Begeleid door klokgelui van 11e Franse kerken, was de rouwdienst m 11 uur begonnen. Aan het einde an de dienst zong een koor hetzelfde lagnificat, dat op 25 augustus 1944 het bijzijn van de Gaulle in de athedraal ten gehore werd gebracht, 'oen werd de bevrijding van Parijs fevierd. Zo'n vijftienduizend agenten waren igeschakeld voor een vlekkeloos ver- «p van de ceremonie en de be scherming van de staatshoofden, on der wie president Nixon van de VS en zijn minister Rogers, president' Podgomy van de Sowjetunie, konin gin Juliana en minister Luns, keizer Haille Selassie van Ethiopië, koning Boudewijn, prins Charles, president Heinemann, bijna alle staatshoofden van de vroegere Franse koloniën en nog vele andere vooraanstaande re geringsleiders. De meeste mensen" die in Colombey waren, hebben niets van de begrafe nis gzien. De plechtigheid in de kerk en later die op het kerkhof was tenslotte uitsluitend voor familie leden bestemd, voor intimi en bur gers van het Oostfranse plaatsje. Maar door hyn aanwezigheid maak ten de van heinde en ver gekomen bezoekers alleen van een naar Parys hadden de spoorwegen twaalf extra treinen ingezet de begrafenis plechtigheid tot een onvergetelijk en aangrijpend gebeuren. Het controversiële karaktèr van Charles de Gaulle, toen hij Bevrijder van Frankrijk was en later president van de republiek, openbaarde zich ook tijdens zijn begrafenis. De soberheid, die de plechtige ter aardebestelling kenmerkte, is door de generaal al in de jaren vijftig uit gedacht. Marmeren sleen Een ruwhouten kist, een „armeluis- kist". zoals die van Colombey zeggen. De tricolores slechts, de Franse vlag, waarvoor hij zijn leven lang pal heeft gestaan. En straks alleen maar een marmeren steen boven zijn gebeente, waarop zijn geboortejaar 1890 en zijn sterfjaar 1970 gebeiteld zijn. Geen affuit voor Charles de Gaulle toen hy van zyn landgoed La Boisse rie zyn laatste gang maakte naar de kerk en het kerkhof, maar een half gesloopte gepantserde verkennings wagen als symbool van zyn miskende streven naar mechanisatie van de Franse strijdkrachten in de jaren der tig. Geen pracht, ge enpraal, geen staatslieden, geen regeringsfunctiona rissen achter de baar, maar een be grafenis temidden van het Franse volk. (voor vervolg zie pag. 7) voor iedereen van 18 jaar en onder in de gemeentelijke sporthallen STEENWIJKLAAN16 van 8 tot 13 nnr DUINLAAN 200 van 3 tot 12 uur volleybal-zaalhandbal-conditietraining-badminton AMSTERDAM Terwijl Ne derland wel toestaat, dat een Duitse onderneming (Siemens) Zeeland een kernenergie centrale bouwt, wordt het de Nederlandse industrie verhin derd dergelijke opdrachten in de andere landen van de EEG te bijgen. Een toekomstig EEG-industriebe- 'eid dient hier verandering te bren-: Sen. Dit zei gtateren directeur-gene- *>>1 van industrie en handel mr. J. C. van Alphen de Veer namens mi nister Nelissen (ec. zaken) op het con gres over een Europese industriepoli- tie, dat de Europese Beweging in Ne derland gisteren in het Hilton hotel in Amsterdam belegde. Een andere spreker op dit congres was CNV-voorzitter J. Lanser. Hij opperde bezwaren tegen het memo randum, waarin de Europese com missie haar denkbeelden over een toekomstige gemeenschappelijke in dustriepolitiek van de EEG landen heeft geformuleerd. Dat memoran- I dum mist het sociale element Tegelijk met de herdenking van de wapenstilstand in 1918 brach ten gisteren de bewoners van de Gaulles laatste ivoonplaats Colombey-les-denx-Eglises eer aan de overleden ex-president. LONDEN Amerika levert Israël een nieuw type vliegende bom die in één klap de Egyptische raketbases aan het Suezkanaal kan wegvagen. Dit beweert de luchtvaartspecialist van het Londense dagblad Daily Te legraph, Donaldson. Hij zegt dat de bommen ontwikkeld zijn uit de Duitse vliegende bommen, die aan het eind van de Tweede We reldoorlog op Londen werden gegooid. De bommen worden regelmatig ver scheept naar Israël. Ze zouden al door de Amerikanen in Vietnam worden gebruikt. Donaldson had het bericht van de leverantie 'vernomen van een ano niem gebleven officier van de Britse luchtmacht, die zelf over het effect ervan zei: „Ik ben liever niet in de buurt als zij die bommen gaan ge bruiken. EMDEN Drie Nederlandse mon teurs zijn gisteren te Emden bij een botsing van hun auto met een tank auto om het leven gekomen. Volgens de politie ter plaatse werd de Nederlandse personenauto, die uit een zijstraat kwam bij het oprijden van de hoofdweg door de tankwagen geramd, 20 meter meegesleept en te gen een tuinmuur gedrukt. De slachtoffers, de 24-jarige J. Schonewille uit Geesburg (Drente), de 22-jarige J .Ottens en R. v.d. Veen uit Dalen (eveneens in Drenthe), stierven op weg naar het ziekenhuis. Een vierde inzittende van de Ne derlandse auto heeft ernstige ver wondingen opgelopen. Minister Klompé wil de keuringseisen voor race-circuits steeds aanpassen DEN HAAG Minister Klompé van CRM heeft mede namens haar ambtgenoten van binnenlandse zaken, justitie en van verkeer en waterstaat in antwoord op vragen gesteld door de Tweede Kamerleden Van Schaik, Meyer (beiden KVP) en Dol man (PvdA) met betrekking tot de veiligheid bij auto- en motorwedstrij den gezegd, dat zij van mening is dat de keuringseisen voor circutis steeds moeten worden aangepast aan de vergrote risico's, die ontstaan door het opvoeren van de technische hulp middelen bij auto- en motorraces. Zij zal de hetrokken Nederlandse auto- en motorsportbonden verzoeken haar in te lichten over de stappen, die deze organisaties zich voorstellen te doén. (van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Wie beslist er nu eigenlijk: de gemeenteraad van Rotterdam of de regering?" Dat vroeg de heer Nederhorst (soc.) zich gisteren af tijdens de begrotingsbehandeling van eco- II nomische zaken in de Tweede I Kamer. HU doelde op de vestiging van Hoogovens op de Masviakle. Het j kabinet praat regelmatig met B. en |j W. van Rotterdam over deze zaak, terwijl de Kamer van iedere infor matie verstoken blyft. De heer Nederhorst: „ik kan er begrip voor hebben dat de Rotter damse raad in deze fase meer ge gevens heeft dan de Kamer omdat hij er het meest bij betrokken is. maar dat gaat mij te ver." van het land. Het staalbedrijf móet er komen, als tenminste voldaan is aan strenge voorwaarden om de leef omgeving te beschermen. „Volgens mijn inlichtingen is dat wel degelijk mogelijk,'aldus de heer Joekes. Nieuwsgierigheid is de doch ter der jalousie. MOLIÈRE 'MÏIIX „Waar kan ik geld lenen? Weet u die grote etalageruit op de hoek?" DE BILT Onder invloed van een lagedrukgebied, dat zich tussen Schotland, IJsland en Noorwegen ophoudt, stroomde in de afgelopen .nacht zachte oceaanlucht over ons land naar het oosten. Hierdoor waren de minimumtemperaturen voor de tijd van het jaar aan de hoge kant, namelijk ongeveer zes graden boven normaal. Koudere lucht van polaire oorsprong drong in de ochtend vanuit het noordwesten ons land binnen. Het komende etmaal zullen de temperaturen op een lager niveau komen. Daarbij zul len storingen, die in de stroming meetrekken, enkele buien ver oorzaken. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp. nul tot vier graden boven normaal; max. temp. van ongeveer normaal tot drie graden qnder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaalê 20 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) dalend. Zou en maan 13 november: zon op 7,56, onder 16.42; maan op 16.20. onder 8.28; Volle Maan. Hoog water 13 november: Rotterdam le ge tij 4.30, 2e .getij 16.37; Schevenin- gen 2.2914.47; Vlissingen 1.26—13.35; Willemstad 4.56—17.16 Maatstaf DOOR IN TWIJFEL te trekken of de geloofsbrieven van de Zuidafrikaan- se delegatie aanvaardbaar zyn. dreigt de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opnieuw met twee maten te gaan meten. Er zouden heel wat leden van de VN in grote moeilykheden komen, inge val de VN-Assemblee ze eenzelfde behandeling zou geven als die, wel ke nu het deel van Zuid-Afrika lykt te worden. Als maatstaf zou zyn, dat de rege ring van een lidstaat geacht moet worden, bü vrye geheime verkie zingen een mandaat van de bevol king te hebben gekregen, vallen eerst de Oosteuropese landen door de mand. Dan zyn er nog wel enkele op te noe men in West-Europa, Azië, Afrika en Latyns-Amerika. Afwyzing van al die landen zou de VN tot een kleine club maken, die weinig te be tekenen zou hebben. Rusland zou er geen deel van uitma ken. en de toelating van communis tisch Chinese afgevaardigden door velen thans wenselyk geacht zou ook in de toekomst onmogc- lyk zyn. Niemand peinst er echter over, een onderzoek naar de al of niet aan vaardbaarheid van de geloofsbrie ven van de Russische delegatie te vragen, of die van het onderdrukte Ts jechoslowaky e. Eén van de doelen van de Verenigde Naties is, dat volken die verschil lende politieke systemen hebben en elkaar vaak niet al te vriendelyk bejegenen met elkaar in gesprek kunnen komen en begrip kunnen vragen en kweken. In dat kader past ook het bezoek van minister Bakker aan Zuid-Afrika. „Als we meer met elkaar te doen krijgen enelkaar beter leren ken nen, zyn de kansen goed, dat we elkaar, ook beter zullen begrijpen", citeert Die Burger. Op die basis werden in de jaren vyf- tig ook de betrekkingen met de lan den van het Sowjetblokuitgebreid. De enorme kloof van de koude oor log kon alleen door meer en betere contacten worden overbrugd. De bezwaren bleven. Zo is ook het lidmaatschap van de Verenigde Naties bepaald geen be- wys van goed gedrag. Was dat maar Vijf broers verdronken NANTES Vijf Fransen, die in de buurt van Nantes op mosselvangst waren gegaan, zijn gisteren verdron ken. Hun bootje kapseisde toen zij met hun vangst naar de haven terug keerden. De jongelui, 17 tot 23 jaar waren broers. BOGOTA Uitgebreide over stromingen hebben in de afgelopen 24 uur in het noordoosten van Columbia meer dan 120 slachtoffers geëist. Men vreest dat dit aantal zal stijgen als meer gegevens uit de afgelegen ge bieden binnenkomen. In de getroffen streek wonen ongeveer 70.000 mensen. Motie Hij wilde weten of Rotterdam in derdaad de beslissing over de vesti ging heeft uitgesteld op aandrang van de regering, en zo ja, waarom. De socialistische afgevaardigde kwam met een motie om de Kamer de kans te geven te zijner tijd haar oordeel te kunnen geven. De heer Van der Mei (c.h.) vroeg of er voor Hoogovens nog andere mogelijkheden zijn dan vestiging op de Maasvlakte, als provincie, gemeente en Rijnmond het niet eens worden., De heer Goudzwaard (a.r.) vond dat de discussies over deze zaak groten deels plaatsvinden in de mist en daarom onbevredigend zijn. „Kan toch" De heer Joekes (lib.) zag 'het alle maal wat optimistischer. Hij noemde het Maasvlakteproject een uiterst be langrijke bijdrage aan de welvaart Koningin Juliana heeft gisteren vier opperhoofden (granmans) van de Surinaamse bosnegers op paleis Soestdijk ontvangen. Op de foto, tijdens een onge dwongen gesprek, van Unies naar rechts Gazon, opper hoofd der Aucaners, Aboikoni, van de Sarqmaccaners, koningin Juliana, Forster van de Oaramaccaners en Abonee van de Matuariërs. (Vau een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gezinnen, be jaarden, chronisch zieken en ge handicapten, die via de zes landelijke organisaties gebruik zullen na 1 januari aanzienlijk meer moeten betalen voor hulp. Voor velen zal die twaalf tot zes tien gulden per dag de draagkracht te boven gaan en zal men genood zaakt zyn een beroep te doen op de Algemene Bystandswet. Aldus is de maken van gezinsverzorgsters, i verwachting van de centrale raad voor gezinsverzorging., nu de over heid de subsidieregeling geheel in eigen hand gaat nemen. Tot nu toe subsidieerden de ge meenten de instellingen vor gezins hulp: 80 pet. kregen zij dan van het Rijk terug en 20 pet. betaalden de ge meenten zelf. De bijdragen van de „klanten" wa ren minimaal te noemen. Nu het Rijk het financiële verhoudingsbesluit 1960 heeft gewijzigd, dreigen diverse in stellingen voor gezinshulp in ons land In ernstige financiële moeilijkheden te komen. (voor vervolg zie pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1