TAKTISCH VERNUFT HAALT NIETS UIT Fadrhonc: „Ik heb respect voor inzet van mijn elftal" Peter Ducke verstoort opzet van Oranje-team Oranjes kansen nog maar klein fa Kranig fa Tweegezichten Nog wat cijfers Schotland klopt Denemarken: 1-0 UEFA-team sterker dan Papendrecht: 6-3 P ost/Mourioux nog steeds op tweede plaats Vijf zwemsters naar Oost-Duitsland Protesten tegen sluiting circuit Dure aankoop Toch inhaalrooster in december Amateurelftal ook naar Israël DON»DERiDAG 12 NOVEMBER 1970 M DRESDEN Het gelijke spel tegen Zuidslavië (11) in Rotter dam is gevolgd door een nederlaag met het kleinst mogelijke ver schil (01) tegen Oost-Duitsland in de tweede wedstrijd in de voor ronden van het tornooi om het Europese voetbalkampioenschap. Twee van de drie tegenstanders de derde is Luxemburg heeft het Nederlands elftal thans ontmoet en de oogst is één winstpunt. Na de eerste spelperiode in het modderbad van Dresden, waarom heen zich 32.000 fanatiek meelevende Oostduitsers hadden geschaard, die niet alleen een modderige, maar ook een keiharde strijd hebben gezien, waarin ,de tegenstanders voor elkaar geen enkel respect toonden, heeft Ne derland nog de illusie gehad er be trekkelijk zonder kleerscheuren af te komen. Met koelbloedig spel, dat dui delijk het stempel droeg van de pro fessionele instelling welke thans het kenmerk is van het vaderlandse top voetbal, vingen onze landgenoten de stormlopen van de Oostduitsers op. Hoe verder de eerste helft vor derde, hoe meer de Oostduitsers dol .gedraaid raakten door het nuchtere spelletje, dat zij voorgeschoteld kre gen. Het initiatief, dat Oost-Duitsland mede door het voordeel van de harde van doel tot doel staande wind van het begin af aan had, moest het tenslotte zelfs prijs geven. Tac tisch kwam Nederland als winnaar uit de eerste helft, maar deze zege leverde niets op. •fc Geheel anders De winst moest in de tweede helft, toen Nederland de wind in de rug kreeg, komen. Het pakte echter ge heel anders uit. Dadelijk na de aftrap voor de tweede drie kwartier trokken wederom de Oostduitsers het initia tief tot zich en... ten aanval. Lang liet het resultaat nu niet op zich wachten. Op de rechtervleugel rukte de volij verige lange blonde Sammer ongehin derd op en uit zijn voorzet plaatste Peter Ducke de bal in het Neder landse doel. Verbijsterd moest de be- modderde Nederlandse verdediging de toejuichingen van het publiek over zich heen laten gaan. Hier viel niets meer te lijmen. Genadeloos hadden de Oostduitsers, die zich niet hadden laten afschrik ken door het soms provocerende voet- M van onze landgenoten, •o mgesla gen. Uit de as viel voor Nederland "iets meer te redden. Wel he-»ft men met alle macht getracht tenmuste nog een gelijk spel te bereiken, doch de aanval miste de „afmaker", die d:t kon bewerkstelligen. Excuses voor de nederlaag zijn tr nauwelijks aan te voeren. Het terrein was slecht, akkoord, doch dit go'.d voor beide partijen. De leiding van de Zweedse scheidsrechter Lindberg was eveneens aanvechtbaar., maar zijn fouten verdeelde hij gelijkelijk ovtr beide ploegen. Het pleit in ieder ge val de spelers niet vrij van de onge remde wijze, waarop zij zich soms lieten gaan ten opzichte van hun te genstanders. Dat de schade beperkt bleef tot enkele boekingen, o.a. voor Piet Keizer en Wim van hanegem, DRESDEN Door de 10 neder laag die het Nederlands elftal gister avond in Oost-Duitsland leed zijn de 'kansen voor Oranje om als winnaar van groep zeven in het Europa Cup- tornooi voor landenteams te eindigen, wel bijzonder klein geworden. In feite kunnen alleen overwinnin gen op Joegoslavië (uit), Oost-Duits land (thuis) en Luxemburg (2 x thuis) nog uitkomst brengen. De stand is nu als volgt: Zuidslavië 2 1 1 0 3 31 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 10 Nederland 2 0 111 1—2 Luxemburg 1 0 0 1 0 02 mag een geluk worden genoemd voor de Dranjeploeg. •fa Komedie Ook de Oostduitsers wisten van wanten en lieten zich meermalen verleiden tot een stukje komedie, dat de toets der kritiek stellig kon door staan. Scheidsrechter Lindberg toon de zich er echter ongevoelig voor. Door dit grote aantal overtredingen moest het spel te veel worden onder broken om interessant te kunnen zijn. Slechts te bewonderen viel eigenlijk alleen het knappe tactische, vertra gende spel van de Nederlanders "oor de rust, waarmee zij de cadans van de tegenstander braken, en het her stel van de Oostduitsers in de tweede helft. Toen liet Oost-Duitsland zijn ware aard zien en als eerste ging hieronder door Epie Drost, die in de eerste drie kwartier op de linker ver dedigingflank een voortreffelijke par tij ten beste had gegeven en daarmee Wim Suurbier op de rechterkant ver overtrof. Er vielen op links gaten, d'e met meer te dichten waren en het was geen toeval dat juist op deze zijde het Oostduitse doelpunt werd ingeleid, later herstelde Drost zich wel, toen de Oranjeploeg meer de aanval zocht en de Duitsers terug moesten, maar het onheil was inmiddels geschied. Toen Nederland wel in de aanval moest, deed zich het grote gebrek aan een „afmaker" in de aanval voelen. Vanuit het middenveld trokken de Nederlanders meermalen in voortref felijke combinaties op in de richting van het vijandelijke doel, maar slechts twee keer behoefde de overi gens voortreffelijk reagerende doel man Croy werkelijk in actie te ko men, de eerste maal op een schot van Klijnjan, waarmee een prachtige combinatie Drost-Van Hanegem werd afgesloten, en de tweede keer bij een vlammend schot van Piet Keizer Voor 't overige stierven de aanvals- acties in schoonheid of verstikten in de modder. O- Nederland heeft zich ongetwijfeld kranig geweerd, maar het belang rijkste de winst hebben onze landgenoten wederom niet kunnen grijpen. De verklaring daarvoor is niet zo gemakkelijk te geven. Eigen lijk heeft geen van onze landgenoten gefaald, al speelde Wim Suurbier in de eerste helft bepaald niet sterk. Hij miste te veel vooral op de hoge, verre uittrappen van doelman Croy en zijn plaatsen in zijn opbou wende taak was zwak. AanvoerderRinus Israel was de fensief wederom de centrale figuur, die voortreffelijk werd gesteund door Strik en op het middenveld door de soms wel eens te hard ingrijpende Rijnders, Wim Jansen, de uitstekend debuterende Johan Neeskens en Wim van Hanegem, die hier volledig in zijn element scheen. Kort voor het einde maakte hij plaats voor Wery, een late ingreep, die geen enkel effect sorteerde. De Oostduitsers hebben twee gezichten getoond, het eerste vóór, het tweede na de rust. Het was in beide speelhelften grim mig, doch na de rust bovendien vastberaden. En dit laatste heeft hun de overwinning gebracht. De Oostduitse debutant Sammer in duel met Spartaan Jan Klijnjan (slechts ge deeltelijk zichtbaar). -#■ De Oostduitse spits Rock leunt op Oranjes uitstekend debuterende Johan Neeskens. Links Nico Rijnders. Rechts de Oost duitsers Ganzera en Kreische. DRESDEN De statistiek van de vierde landenwedstrijd tussen de ploegen van Oost-Duitsland en Ne derland: in het Rudolf-Harbi-stadion te Dresden gespeeld is: Hoekschoppen: Oost Duitsland 3, Nederland 3 Overtredingen: Oost Duitsland 29 (eerste helft 17, tweede helft 12), Ne derland 23 (eerste helft 12, tweede helft 11). Oost Duitsland: Kurbjuweit 3, Rock 2, Sammer 4, Ganzera 4, Strempel 3, Kreische 4, Ducke 2, Frassdorf 3, Vogel 2, Irmscher 2. Nederland: Suurbier 2, Strik 3, Is rael 1, Drost 0, Jansen 1, Neeskens 3, Rijnders 2, Van Hanegem 5, Klijnjan 2, Keizer 4. Aantal ingooien Oost-Duitsland 16 (eerste helft 7, tweede helft 9); Ne derland: 1,7 (9 en 8). Doclverdcdigers aan de bal: Cfoy: 26 (eerste helft 10, tweede helft 16). Van Beveren: 34 (eerste helft 22, tweede helft 12). Gevallen van buitenspel: Oost- Duitsland) 3 (tweede helft), Ganzera, Kreische en Ducke. Nederland: 6 (2 en 4) Keizer 5 en Klijnjan 1. GLASGOW Er werden gisteren in het kader van de Europa Cup voor landenteams behalve de interland Oost-Duitsland - Nederland ook nog andere wedstrijden gespeeld. Voor groep vijf werd in Glasgow het duel tussen Schotland en Dene marken uitgevochten. De Schotten wonnen tot grote teleurstelling van het publiek (40.000) met slechts 1-0 John O'Hara maakte het doelpunt. In Cardiff speelden Wales en Roe menië gelijk. Ruim twintigduizend toeschouwers zagen beide partijen niet scoren. De wedstrijd was door heftige regenval het aankijken nau welijks waard. Spanje heeft in groep vier de strijd tegen Noord-Ierland met 3-0 gewon nen. De doelpunten, kwamen op naam van Pirri, Rexach'en Aragones. Een kleine vijftigduizend man waren er getuige van. PAPENDECHT Door het tele-" visie-optreden van de grote broers heeft het UEFA-jeugdelftal gister avond in Papendrecht voor vrijwel lege tribunes een oefenwedstrijd ge speeld tegen de eerste klasser ama teurs Papendrecht. Maar desondanks en niettegenstaande de harde wind. die dwars over het veld stond, is het een aantrekkelijk duel gewordlen De techniek en de snelheid van de UEFA-jeugd werden vooral in de eerste fase door Papendrecht bestre den met het wapen van de geestdrift. Toen echter Tuijl van Van Staveren, die de uitblinker was. kort na elkaar de stand op 02 brachten, leek het verzet van Papendrecht gebroken. Op enigszins gelukkige wijze kwam het vlak voor de rust toch nog tot een tegentreffer: Overbeek kreeg een ho ge voorzet verkeerd op zijn schoen en via de lat caramboleerde de bal in het doel. Na de hervatting ontketende Pa pendrecht een stormachtig offensief, dat na een kwartier resulteerde in de gelijkmaker. Conditie en snelheid ga ven echter de doorslag in het voor deel van de UEFA-jeugd, en nadat Papendrecht nog eenmaal langzij was gekomen (33), liepen de UEFA- jeugdspelers in de slotfase uit naar een 63 voorsprong. De Nederlandse herenzaalhand- balploeg heeft in Utrecht met 19-23 van Ta tra n Presov uit Tsijechoslowa- kije verloren. De meest produktieve Nederlander was Cees Keizer die ze- vest keer scoorde. BRUSSEL Tijdens de zesdaagse van Brussel heeft zich gisteren een ernstige valpartij voorgedaan, waar bij de renners Goens (Belg), Chemello (Ita), Baert (Belg), en Stevens (Belg) waren betrokken. Baert kwam zo on gelukkig op de piste terecht dat hij naar het St. Pietersziekenhuis in Brussel moest worden vervoerd. Men vreest voor een schedelbreuk. De leiding in de Brusselse zes daagse heeft nog steeds het Belgische koppel Bracke/Seevfcvs (185 punten). Peter Post met zijn Franse koppel- genoot Jacky Mourioux neemt met een ronde achterstand de tweede plaats in (260 punten). De stand om 20.15 uur: 1. Bracke/- Seeuws 185 pnt., 2. Post/Mourioux 260 op 1 ronde, 3. Stevens/Van Cloos- ter 213 op 1 ronde, 4 Verschueren- /Bart 147 punten op 3 ronden, 5. Brasseur/Goens 161 punten op 6 ron den, 6. Kindt/Ronsmans 192 op 9 ron den, 7. De Bosscher/Berckmans 161 op 10 ronden, 8. Peelman/Vrijders 137 op 10 ronden, 9. Rancatti/Chemello 140 op 15 ronden. DEN HAAG Vijf Nederlandse meisjes onder 13 jaar zullen op uitno diging van de Oostduitse zwembond deelnemen aan internationale wed strijden op 28 en 29 november in Rostock. De meisjes zullen zich daar meten met tegenstanders van gelijke leef tijd. De ploeg bestaat uit: Els de Jong (HDZ), Hansje Bunschoten (Naarden), Veronica Stel (PSV), Wilma Pors (VZC) en Helen van Koningsveld (Het Y). De ploeg wordt begeleid door Nico van Dam en Wil Bunschoten - Van Breukelen. HAARLEM De Nederlandse autorensport vereniging (NAV) en de Koninklijke Nederlandse Automobiel club (KNAC) zijn verrast door het besluit van B W van de gemeente Zandvoort om het Zahdvoortse circuit te sluiten. De KNAC, die de supervi sie heeft over de autosport in ons land vindt dat de autosport door deze maatregel zou worden beroofd van het enige „wedstrijdveld" dat er voor deze sport in Nederland is. De organisator van alle autoraces in Nederland, de NAV, vindt dat het zowel voor de autosport als voor de gemeente Zandvoort een ongunstige beslissing betreft. Afgezien van de nadelen voor de middenstand, zo stel len zij, gaat hier voor de gemeente een belangrijk bedrag aan vermake lijkheidsbelasting verloren. Berekend op basis van de acht evenementen van dit jaar, alleen wat de autoren sport betreft, heet het de gemeente een bedrag van ongeveer een kwart miljoen opgeleverd. Het geldt hier een principebesluit dat voor de autosport in 1971 nog geen gevolgen zal hebben. Toch over wegen de KNAC en de NAV bij het ministerie van CRM en gedeputeerde staten van Noord-Holland beroep aan te tekenen tegen het voornemen van B W. LIVERPOOL De Engelse eerste- divisieclub Liverpool heeft John Tos- hack, voorhoedespeler van Cardiff City en het nationale elftal van Wa les, gecontracteerd. Met deze transfer is een bedrag ge moeid van 110.000 pond sterling (on geveer 900.000 gulden). DEN HAAG De competitielei ding van de KNVB is blijkens publi- katies in het bondsorgaan Neerlands Voetbal teruggekomen op een eerder genomen besluit en in onze krant ge publiceerde beslissing om zowel op 12 als 19 december een volledig voetbal- programma vast te stellen. Speciaal voor de eerste klassers, die slechts achttien wedstrijden te spelen heb ben, zou een dergelijke aanpak wei nig aanlokkelijk kunnen zijn. Nu is besloten op 19 december een inhaal programma vast te stellen. Op 5 december wordt de eerste be kerronde afgewerkt met eventueel ook wat inhaalwedstrijden tussen clubs die niet meedoen of al zijn uit geschakeld in de voorronde. Op 12 december is er een vol programma, op 19 december een inhaalrooster waarna op 26 december en 2 januari geen wedstrijden zullen worden vast gesteld. Op 9 januari wordt het nieu we jaar ingezet met een inhaalpro gramma, waama weer enkele weken achtereen volle programma's te boek staan. DEN HAAG De uit de diverse districten van ons land geselecteerde amateurvoetballers hebben alle reden om in de komende twee weken tij dens de tweede ronde van de test wedstrijden hun beste beentje voor te zetten en te trachten een plaatsje te verdienen in de kernploeg voor het Nederlands amateureiftal. Behoudens de trip naar Rusland die wellicht eind van dit seizoen moet worden gemaakt in het kader van het Olympisch voetbaltornooi wacht zeer waarschijnlijk een reis najir Israël. De KNVB is in onderhandeling met Israël om in Tel Aviv te komen spe len. Dat zal zeer waarschijnlijk wel lukken. Het Engelse voetbalelftal, samen gesteld uit spelers onder 23 jaar, heeft in Hull in een vriendschappe lijke wedstrijd met 20 gewonnen van de Zweedse jeugdploeg. De doel punten werden gescoord door Brian Kidd. Jan van Beveren plukt de bal stijlvol uit de lucht. Gevaar is geweken voor de Oranje-formatie. Kreisch, tussen Van Be veren en Israël (uiterst rechts) i n kan slechts toekijken. DRESDEN Frantisek Fadrhonc kwam glimlachend uit de kleedkamer te voorschijn. „Teleurgesteld?", zo zei hij, „we heb ben natuurlijk verloren, maar ik wil boven alles stellen dat ik respect heb voor het hele elftal. We zijn erg voorzichtig begon nen. Ik dacht dat we de Oostduitsers toch goed onder controle hadden. En dan verliezen we door zo'n ongelukkig doelpunt. Wat mij het meeste verrast heeft was de inzet in de laatste twintig minuten van de wedstrijd. Wat jammer, dat die doelman dat harde schot van Klijnjan stopte. Fadrhonc, die een waterval van woorden liet neerkomen op de ver zamelde journalistenschare, wilde geen namen noemen, „ledereen heeft naar vermogen gespeeld. Ik was bang voor de conditionele ca paciteiten van de tegenstanders. Zij staan er immers om bekend, ook in andere sporten. Maar de laatste periode hebben wij alles toch gedicteerd? Het enige wat we nog missen is verfijnd aanvals- spel". Achtte dr. Fadrhonc het spel van Oranje niet te provocerend? „Het was niet fair, dat wil ik ook met zeggen. Maar wel logisch dat er door deze strijdwijze botsingen kwamen. U moet niet vergeten, dat er verkeerde dingen gebeurden aan beide kanten. De tegenpartij had ook hele rare momenten". Neen, Fadrhonc wilde geen kwaad woord over zijn elftal ho ren. „Met de mogelijkheden, die we hadden, kon ik niet meer ver langen. Ik geloof echter, dat wij op de goede weg zijn. De sfeer groeit. Als iedereen en daar bedoel ik' ook de clubbestuurders mee, in de toekomst meewerkt, moet het Ne derlands elftal de clubprestaties op internationaal gebied kunnen eve naren", besloot hij. Lang werk De spelers hadden lang werk no dig om de modder van zich af te spoelen. Doelman Van Beveren was treurig gestemd: „Zo weinig te doen en dan nog verliezen. Het is me wat. Dat doelpunt? Ducke schoot van vier, vijf meter. Wat doe je dan nog?" De slechte toestand van het veld hield de gemoederen nogal in be roering. Aanvoerder Israel: „Je kwam op het laatst niet meer vooruit Die Ducke, die ik tegen over me had, was een vreemde jon gen. Voor de rust was hij als een lammetje. In de tweede helft speelde hij als een waanzinnige. Het was wel een tamelijk forse wedstrijd". De kleine Epi Drost zei veronge lijkt: „Ik kon die bal niet hoog krijgen. Je stond tot zover in de modder". En hij wees tot boven zijn enkels. „Het ging er soms wel hard aan toe, ja. Die buitenspeler heb ik eigenlijk nauwelijks ge zien". De frêle Johan Neeskens vond dat zijn debuut was meegevallen. „Ik heb geen last van zenuwen ge had. Wel moet ik zeggen dat ik dat harde spel bij de Europacupwed strijden van Ajax nog niet heb meegemaakt". Geen plexier Zijn clubgenoot Piet Keizer had weinig plezier beleefd aan de wed strijd. „Ik bleef voor staan, om mannetjes weg te trekken. Maar als ik weg wilde lopen werd ik onderuit gehaald". Met Keizer had Suurbier in 1967 te Leipzig de „hoekschoppenmalaise" (34) mee gemaakt. „Het verschil met toen? Dr. Fadrhonc: „respect" Eigenlijk alleen het veld. Dat was duidelijk in ons nadeel. Je kon nauwelijks vrijlopen. Maar ik moet zeggen, dat die Oostduitsers in de tweede helft heel anders speelden. Of het hard was? Ach, het is voet bal. Je moet kunnen geven en ne men". Wim Jansen was, op de grond liggend, in onzachte aanraking met een schoen gekomen. De bruine jo- diumvlek bedekte de (niet zo grote) wond aan zijn rechtermondhoek. „Ach, dat gaat wel weer over. Mijn tanden zijn gelukkig niet geraakt. Ik moest primair Fraessdorf hou den. Maar als Frenzel mee naar voren trok, ging ik ook achter hem aan. Wat hebben ivij nu eigenlijk voor kansen gehad?" Favoriet? De Oostduitse trainer Georg Buschner, voorzien van zjjn onafscheidelijke pet, toon de zich gisteren tevreden. „Ik ben bljj, dat we hebben kun nen winnen tegen die goed ge organiseerde verdediging van Nederland met Israel als bes te man. Voorts vond ik Keizer erg goed". Of wjj nu favoriet zijn in de groep voor het Eu ropees kampioenschap? „Be grip me goed, wjj moeten ook nog naar Nederland en ver geet de Zuidslaviërs niet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13