DE FREULE, 25 JAAR LANG EEN GELIEFD KAMERLID De eerste veiling van wijnen voor particulieren in Nederland „Veel voldoening en grote dankbaarheid" door Alexandra BOEKENHOEK Verwarring is groot aan het modefront Sigaret zonder nicotine DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van Nederland is een vrouw binnenkort vijfentwintig jaar lid van de Tweede Kamer. Op 20 novpmber is het een kwart eeuw geleden dat jkvr. mr. C. W. I. Wtte- waall van Stoetwegen als benoemd lid haar intrede in het parlement deed voor de CHU. Benoemd lid werd zij, want verkiezingen werden pas in 1946 gehouden. In 1937 waren de laat ste stemmingen gehouden. Bij het uitbreken van de oorlog kwam echter aan de parlemen taire werkzaamheden een einde. In 1941 was de officiële zittings periode van de leden om. Seys [nquart liet hun weten, dat zij ontslag konden nemen en dan een pensioen zouden ontvangen. De meesten weigerden een pensioen van de vijand aan te nemen en vroe gen eenvoudig geen ontslag. In 1945 tonden 76 leden in de Tweede Kamer ierugkeren, de overige zetels werden door een commissie bij toeneming toegewezen. Laag pitje Zoals jkvr. van Stoetwegen zelf zegt: „Het parlementaire werk stond in die tijd op een laag pitje. De heer Tilanus, haar "sponsor" had bemoedi gend gezegd: „Het eerste half jaar hoef je niks te zeggen". Maar toen de nota over het rege- maanden in de wieg doorgebracht. Later verhuisde ze naar Emmen, la ten naar Oostburg en toen ze acht jaar was naar Rotterdam. Haar vader was namelijk inspecteur der belastin gen en overplaatsingen hoorden daar bij. De verhuizing naar Rotterdam ge beurde op een historische datum: de geboortedag van prinses Juliana. De eerste kennismaking met de grote stad was dan ook de indruk van een hossende, deinende massa en de lich tjes van de Hoogstraat. Het Koninklijk Huis.... Of ze het niet vervelend vindt dat in elk interview altijd daar weer vra gen over gesteld worden? Ze zegt er volmondig „ja" op Oranje ringsbeleid kwam met een gedeelte over politieke delinquenten hield zij haar maidenspeech. Sindsdien is het gevangeniswezen een van de zaken waar zij zich intens mee bezighoudt. Als ze Iets weten wil, gaat ze erop at. En ze wilde weten hoe het in de kampen der politieke delinquenten was en ging er dus op af. Ze was in bet werk gedoken en is er die vijf- «if. vin tig jaar niet meer uit geweest, want in 1946 stond ze op de lijst voor te verkiezingen van de CHU. De stémbusuitslag was verrassend tojor de partij en van benoemd Ka merlid werd jkvr. Wttewaall van Stoetwegen gekozen volksvertegen woordiger. En werd zij... de Freule. Humor Ze kan dat zelf met de nodige hu mor zien. Freules genoeg in Neder land. Misschien is dat "de" wel ont staan uit de Haagse sfeer, maar dan is het grappige dat "de" Freule gebo ren is in... Amsterdam. Weliswaar heeft ze daar maar drie En dan wat spottend: „Vroeger was ik de „rode Freule", omdat ik me in spande voor sociale voorzieningen en nu, sinds ik voor Beatrix en Claus sprak, moet het Oranje er bij gehaald worden. Bovendien moet "men goed begrij pen, dat politiek nooit ter sprake komt als ik met de leden van het Koninklijk Huis spreek. Angstvallig wordt vermeden, kan ik wel zeggen. Ik ontmoette prinses Juliana in Leiden toen ik bijna afgestudeerd was en zij op een novietenvergade ring van de NCSV kwam. Later werd ik uitgenodigd om mede leiding te geven bij een studentenconferentie, die door de Prinses georganiseerd was. Zo leerden we elkaar beter ken nen. Er volgde een correspondentie. En toen Beatrix een paar maanden was, werd ik op Soestdijk te logeren gevraagd." En werd voor prinses Beatrix "tan te Bob"? „Niet helemaal waar. Het werd "tante Bol". Dat heeft ons in de be zetting nog geholpen, want vanuit Canada kwamen er wel Rode Kruis- brieven en dan werd er geschreven over "het petekind Bolletje", waarvan wij hier wel begrepen dat er prinses Beatrix mee bedoeld werd". Maar "Bob" is ook niet zo'n gewone naam, zeker niet voor iemand met de voorletters C.W.I. Afschuwelijk „Die staan voor Christine Wilhel- mine, denk er om: "ne" op het eind, en Isabelle naar mijn grootmoeder. De oorspronkélijke afkorting was Belle, maar dat vond ik zo afschuwe lijk, dat ik als kind er al Bob van gemaakt heb". Als "Bob" kennen haai', zeer, zeer velen, want haar vriendenkring is groot. Als "de Freule" kent iedere Nederlander haar, want ze is een graag geziene gast in de studio's van Hilversum en Bussum. Waarom? „Ze vragen me telkens iets. Als'het even kan, doe ik het." Ook dat is bekend, dat de Freule als het even kan "het doet". Ze krijgt vele brieven'. Brieven van mensen, die met een of ander pro bleem zitten. „Ik beantwoord alles, maar in ne gen van de tien gevallen kun je niets doen. Komen de mensen met zaken, die al door alle instanties zijn nage plozen. Een enkele keer kan er wel iets gedaan worden. Lukt het, dan gaat het verhaal rond, dat de Freule alles voor elkaar brengt! Dat is na tuurlijk overdreven...." Met hetzelfde understatement ver telt ze over haar werk in de bezet tingsjaren. Madurodam Ze was een contactadres... nou ja... En George Maduro was bij haar on dergedoken. Later is hij met haar broer en negen anderen als een voet balelftal op weg gegaan om in Enge land te komen. Hij werd gearresteerd en is in Dachau aan vlektyphus bezweken. Madurodam is te zijner gedachtenis gesticht, maar de Freule zegt: „Als hij was blijven leven, zou hij nu zo ontzaggelijk veel voor zijn land Curasao hebben kunnen betéke nen". Ze behoorde ook tot de vrouwen, die in de oorlog onder het oog van de bezetter Het Nederlands Vrouwen Comité hebben opgericht. Het orgaan dat in 1945 bovengronds kwam en nog steeds het gesprekscentrum is van alle grote vrouwenorganisaties in ons land, waardoor groter samenwer king wordt verkregen. Na de bevrijding heeft ze nog een poosje haar werkzaamheden als se cretaresse van de Christen Vrouwen bond voortgezet,maar in '46 gaf ze die op om zich volledig aan het Ka merlidmaatschap te wijden. Of zij meent, dat een neven functie mogelijk is? Factoren „Ach mogelijk... Dat hangt van zo-- veel factoren af. De grootte van de fractie, de werkzaamheden. Een bur gemeester van een kleine gemeente, een advocaat die zijn praktijk op een zacht pitje zet. Dat kan geregeld wor den. Het heeft zijn nut om juist door een nevenfunctie het contact met de maatschappij te onderhouden. Boven dien, het Kamerlidmaatschap is een onzekere zaak. Elke vier jaar kan het afgelopen zijn. Er moet dan toch»iets zijn om op terug te vallen. Een ne venfunctie verbieden is volgens mij onredelijk. Zelf?. Zelf zou ik er niets bij kun- „De" Freule nen doen. Hét is al begonnen in de jaren, dat ik in de parlementaire En quêtecommissie zat. Dag en nacht werken. En nu.... alleen al de post en de telefoon...." Haar dagindeling is: om 7 uur op staan. Naar de nieuwsberichten luis teren. „Om 10 over 7 de ochtendgym nastiek. Half acht ontbijt... met de ochtendbladen. Eigenlijk ben je dan al aan het werk... Om 9, 10 uur zijn er al dikwijls vergaderingen van het presidium, hearings, commissies en dan de open bare vergaderingen, die heel vaak tot in de nachtelijke uren doorgaan. Niet herkiesbaar Daar komen dan nog de spreek beurten in het land bij. Voor mij nu niet meer, want ik stel me niet her kiesbaar. Ik zou het ook niet meer kunnen dat reizen en trekken en te gelijk het werk hier in Den Haag." Tweemaal per jaar houdt ze vakan tie. Eenmaal in de zomer en tijdens het Kerstreces. Bijna altijd in Zwit serland, waar wandelen dan het voornaamste programmapunt is. Met nieuwjaar wordt zij zeventig. „Zeg vooral, dat ik dan weg ben.... Het is allemaal zo hartelijk en lief van de mensen om me te bedelven onder bloemen en brieven, maar het is gewoon niet te verwerken." Ze wijst om zich heen, de betrek kelijk kleine kamer van haar flat met voor het raam de werktafel. „Het is zo gauw vol.... Toen ik benoemd was tot commandeur in de Orde van de Oranje Nassau kwamen er talloze aardige bloemetjes, maar ik kon ze nauwelijks plaatsen, laat staan ver zorgen. Ik heb er toen een heleboel van weggegeven. En driehonderd brieven, die ik niet eens heb kunnen beantwoorden. En dat is toch niets voor mij..." Goede vormen Neen het niet beantwoorden is ze ker niets voor haar, want als er iemand nog aan goede vormen en hoffelijkheid hecht, is het de Freule. Wanneer we vragen een samenvat ting te geven van wat die vijfentwin tig jaar Kamerlidmaatschap haar ge bracht hebben, dan zegt ze spontaan: „Veel voldoenipg en een grote dank baarheid voor al diegenen, die dit zo lang hebben mogelijk gemaakt." Of de Freule nu rood of oranje werd genoemd, ze heeft haar zetel behouden en er ontelbare vrienden bij gewonnen! DEN HAAG In het veiling- gebouw Noordeinde 148 in Den Haag wordt zaterdagmiddag de eerste tvijnveiling in Nederland gehouden. Tussen de acht- en negenduizend flessen zullen onder de hamer doorgaan. In andere landenzoals de Ver enigde Staten en Engeland, ivor- den al regelmatig wijnveilingen georganiseerd. Bekend zijn die in Londen van Christie en Soihsby. Wijnkenner M. van Leeuwen (34), drager van de onderscheiding „Chetoalier du T'astevin', is de grote animator voor deze Neder landse wijnveiling. Hij richtte de organisatie Eerste Nederlandse Wijnveiling op, daarmee aanslui tend op het steeds groter wordende verbruik van wijnen. „De mensen komen er in het buitenland mee in aanraking en natuurlijk ook door de grotere welvaart wordt steeds meer ivijn gedronkenaldus de heer Van Leeuwen. „Wijn kopen is een zaak van vertrouiven. Als dat ver trouwen er is, komen de mensen wel. Wij brengen op de veiling alleen icijnen van gerenommeerde huizen en staan garant voor de herkomst en echtheid." De wijnveiling is vooral bedoeld voor particulieren. De heer Van Leeuwen: „Er zullen 270 kavels worden geveild. De kleinste partij Wijnkenner M. van Leeuwen bestaat uit zes flessen en dat loopt op tot een kavel van 120 stuks. Het is niet de bedoeling er iets exclusiefs van te maken, maar men moet het zien als een mo derne manier van verkoop. In het buitenland slaat het goed aan en daarom gaan we het hier ook proberen. De wijnen zullen zeer scherp worden ingezet. De in- zetbedragen beginnen al bij 50 en lopen op tot enkele honderden guldens voor de grotere partijen." De veiling staat onder toezicht van deurwaarder H. Hermans. Morgen (19-21 uur) en zaterdag (10-13 uurzijn de kijkdagen, de veiling wordt zaterdag van twee lot vier gehouden. Als er voldoen de animo is, zal de veiling in het winterseizoen maandelijks worden gehouden. Van stuntverkoopof 'cash-and- carry' wil de heer Van Leeuwen door Henk Houtman niet horen: „Iemand stelde voor om tijdens de veiling een glas wijn in te schenken maar dat doen we beslist niet. Dat heeft niets met een veiling te maken. Een heel goede wijndie onder de hamer doorgaat, is volgens wijnkenner Van Leeuwen de Cha teau les Lauriers 1964. „Die wijn is al op dronk, maar kan zeker nog tien jaar worden opgelegd", aldus zijn deskundig oordeel. Een andere zeer goede wijn uit 1964, een uitstekend wijnjaar, is pommard Hospice de Beauneals aardigheid worden ook enkele exclusieve portwijnen uil 1900 ge veild. Bij liquidatie van hotels en res taurants worden ook wel partijen wijn geveild, maar de organisatie Eerste Nederlandse Wijnveiling beoogt andere belangen. De toe nemende belangstelling voor wij nen bij particulieren zal door deze veilingen wellicht een extra stimu lans krijgen. We vestigen bijzondere aandacht op twee boekjes die vooral bestemd zijn voor ouders met kinderen van nul tot twaalf jaar: Gezellige kinderfeestjes (voor verjaardagen en andere gele genheden) door Ursula Kühnemann, en Houd uw kinderen lenig, door Jürgen Palm. In het eerstgenoemde boekje staan niet minder idan honderd spelletjes voor allerlei feestjes. Ze zijn ook ge schikt om kinderen bezig te houden die niet meer weten waarmee ze moeten spelen of als de traditionele spelletjes niet meer in de smaak val len. Uiteenlopende spelletjes voor bin nen en voor buiten zijn er in te vin den. De gezellige tekeningen geven de nodige i fleur aan de uitvoering, al doen de suggesties voor de voorberei dingen van kinderfeestjes wat over dreven aan. Het boekje, dat ƒ7.90 kost, is een uitgave van N.V. Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen. Houd uw kinderen lenig is het waard om in gezinnen met baby's, peuters, kleuters en schooljeugd da gelijks te worden gebruikt. Er staan zo'n honderd behendigheidsoefenin gen in. die de gezonde lichamelijke ontwikkeling van het kind bevorde ren. Het verdient aanbeveling reeds in het eerste levensjaar de kinderen niet gymnastiek vertrouwd te maken. Dit boek is ideaal voor ouders die werkelijk tijd voor hun kinderen wil len nemen en die dus regelmatig met hun kroost kunnen oefenen. De be schrijving van de oefeningen is een voudig en bovendien gevén de afbeel dingen een stevige „ruggesteun". Ze variëren van het omrollen en het zich oprichten tot oefeningen met bezem, kussen, stoel en ladder. Verder staan er een aantal tests in voor lelke leeftijd en corrigerende (Van onze moderedactrice) Zelfs niet bij de vorige moderevolutie, de New Look, is er zo'n verwarring aan het modefront geweest als nu. Wat niemand nog een jaar geleden geloofde, is toch gebeurd. De maxi- en midimode is gretig ontvangen door vrouwen van allerlei leeftijd en leefmilieu. In Engeland, waar de mini- mode het snelste en meest con sequent werd ingevoerd, heeft ook de maximantel het eerste succes gevierd. Moet de minimode op naam van Mary Quant geschreven worden; de maximantel is uit onbekende inspira tie'te voorschijn gekomen. Misschien wel uit de bij de jongeren duidelijke neiging om op rommelmarkten oude uniformen en oma's japonnen op te duiken. De couture heeft onmiddellijk op het idee ingehaakt en zo zijn zowel de Parijse als de Italiaanse ontwer pers met de lange lijn gekomen. Neutraal Verheerlijkt en verguisd is nu reeds de midi en maxi. Coco Chanel, eens een verwoed tegenstandster van de mini heeft ook de midi veroor deeld en de knie als grens aangewe zen. Menig inkoper heeft haar stand punt van het neutrale gemiddelde eveneens ingenomen. Maar ditmaal hebben de vrouwen zich niets laten voorschrijven! Uit de vele mogelijkheden zijn ze zelf aan het kiezen en het is duidelijk, dat èn de jongeren èn de modebewuste oudere vrouw voor de verlengde rok gekozen hebben. Dat daarnaast altijd een grote groep vrouwen zal bestaan, die vast houdt aan de onpersoonlijke keuze van het deux-pièces en de japon- van-gisteren-en-al tijd is begrijpelijk. Maar... het is die groep dan ook niet, die de modë maakt. Het is echter wel bemoedigend dat zovelen duidelijk niet meer tot die groep willen behoren. De neutrale vrouw lijkt in de minderheid te gera ken. Een nevenverschijnsel wellicht van de nieuw ontbrande emancipatie strijd. Misgegokt Maar dat alles heeft het in de praktijk niet gemakkelijker gemaakt. De confectie, die nu eenmaal een half jaar op de ontwerpers vooruit moet lopen willen de collecties bij het be gin van het nieuwe seizoen in de winkels hangen, heeft voor een deel verkeerd gegokt. Maxi en midi bleef, zo dacht men, voor de geavanceerde jongeren, de ranke slanken tot maat 38. In de jeugdboutiques is dan ook geen gebrek aan maxi, goedkope maxi zelfs, waarvan ook de waren huizen hun deel hebben in de spe ciale afdelingen. Heel dikwijls jurken van jersey, die niets voor de draag ster „doen". Zij zelf geeft allure aan de sluikheid van het kleed. Maar de wat oudere vrouw eist van haar kleding meer. Ze heeft het ge woon nodig dat het model haar kleedt, haar slanker of statiger maakt. En die vrouw komt nu schro melijk tekort, tenzij ze met heel rui me beurs kan gaan winkelen. 'Ook dat is verklaarbaar. De dure confectie heeft ontwerpers achter zich. Daar is bijvoorbeeld de Twenty- seven collectie gesigneerd door Dick Holthaus, Diffusion van Max Hey- mans en Jolo-couture. Stuk voor stuk ontworpen met het oog op de goed geklede en gesitueerde vrouw. Variaties De Jolo-collectie is bovendien zo samengesteld, dat ieder kledingstuk gecompleteerd kan worden. Bijvoor beeld een mouwloze japon die, als overgooier gedragen met coltrui of blouse, overdag sportief .blijft, maar sec gedragen ook des avonds nergens zal misstaan. Een bolerojasje of een lange jas van hetzelfde materiaal en men heeft genoeg voor eindeloos veel variaties. Men kan ook nog keuze maken tussen een pantalon: lang, gaucho of knickerbocker en een doorknooprok of rok met split voor. Daarnaast echter wordt enorm veel confectie gemaakt, die zich wel moet baseren op de laatste, dus vorige mo de. Hoe goedkoper die confectie is, des te meer moet er op kleinigheden gelet worden, daar elk stuk in veel voud wordt gemaakt en elke centime ter stof en elk detail zo verhonderd voudigd zo niet verduizendvoudigd wordt. Na de sensatie van de Parijse mo- deweken in juli zijn de fabrieken op volle toeren gaan draaien voor de z.g. nacollecties. En die nacollecties ko men nu in de winkels. Nauwelijks aangekomen, vliegen ze de rekken al weer uit. Kooplust Het lijkt niet waarschijnlijk, dat dit uitsluitend te danken is aan de vierhonderd gulden-regen, die voor het grootste gedeelte immers nog niet volledig uitgedruppeld is. Eerder is de kooplust te wijten aan de wens van de vrouw naar het bezit van al thans iets in de nieuwe lijn. De keuze blijft overigens beperkt. De menigte heeft getoond het slan genmotief en het lila als successtuk ken te zien, dus wordt dat geleverd. Met weer het gevaar, dat het publiek er gauw genoeg van krijgt... De con-« fectie-industrie zit ondanks de koop rage niet op rozen, evenmin als de confectiezaken. Er zijn geen voorspellingen te doen wat de komende seizoenen zullen brengen. Weliswaar heeft de Franse confectie voor het volgend voorjaar nog duidelijk op de verlengde roklijn gegokt, maar het geheim, en een zeer goed bewaard geheim, ligt in de stu dio's der ontwerpers. Maar wat zorg? Korter maken kan altijd.... Wie de winter in midi wil door brengen, moet zich in elk geval de uit gave van een mantel getroosten. Kort onder lang kan wel, maar kort over lang niet. Bijpassende rok of over gooier is de tweede aanschaf en dan pas kan men zich een japon permitte ren, wil men een zo groot mogelijke variatie winnen. De midijapon vraagt: een kort lijf, ook mogelijk door de ceintuur hoog te plaatsen, maar alleen voorbehouden aan de slanken. Een even gerende rok met knopen of split voor. De ceintuur moet van leer zijn of van een mate riaal dat daar voor doorgaat. Naaikunst De midirok is overigens iets, wat met wat naaikunst nog wel van „oud- nieuw" gemaakt kan worden; terwijl een japon, met horizontale banden ter verlenging er tussengezet, ook nog tot de mogelijkheden behoort. Misschien moeten we wel het voor zichtigste zijn met de kleurkeuze. Het aanlokkelijk lila liever bewaren voor het extra stuk en verder ons bepalen tot het bescheidener mokkabruin of zwart, dat vriendelijk is tegen acces soires van sjaals en sieraden. Elkefantasie is overigens toege staan en wat zou ons dan nog beletten eens heerlijk te experimenteren, na zo'n twintig jaar alleen maar „keu rig" te zijn geweest? WARSCHAU Het is Poolse geleerden gelukt tabak zonder nicotine te kweken, die waar- scljijnlijk volgend jaar op de markt zal komen. De nieuwe tabak is gekweekt na jarenlange kruising van Amerikaanse en Poolse virginiaplanten. Smaak en reuk zouden nor maal zijn, maar voor mensen die gewend zijn zware tabak te roken zal de nieuwe soort waar schijnlijk te licht zijn, menen de deskundigen. Het zou voor het eerst zijn dat een tabaksoort gekweekt is dat geen nicotine bevat en toch ge schikt is om te roken. In het bijzonder in Italië en Bulgarije worden pogingen ondernomen in die richting, maar voorzover be kend zijn er geen bevredigende resultaten mee geboekt. oefeningen voor een tekort aan bewe ging. De lenigheid van een kind kan nu eenmaal bepalend zijn voor zijn verdere ontplooiing. Het boekje is uitgegeven door Uitgeverij IHolland, Helmond en kost 7.90. Tanja in een maxi-complet van Jolo-Couture: een tweed bolero jasje op een mouwloze japon met gestreept bovenstuk. De japon kan ook als overgooier worden gedra gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11