Als splinters van je salaris een eigen leven gaan leiden ZESTIENJARIG MEISJE HELPT BIJBEL IN ÏKHUNGVERTALEN Den Haag een groeiend dienstverlenend centrum Concilie van alle kerken samen Minister Bakker wil praten met Vorster WERELDDIAKONAAT WAT IS DAT EIGENLIJK? T ongontwrichtende klik-geluiden Een woord voor vandaag Ds. Joh. Dam (87) overleden BEROEPINGSWERK —f) Uw probleem is het onze Demonstratie bij vertrek Ds.H.E. Beker (84) overleden Amsterdamse geestelijken naar Ulster Krakers fluiten paus uit Initiatief lutherse synode PASTOR VOOR „HET DORP" Hoofd Aphroditfc na 111 jaar in museum ontdeh •(IEL Voor hetgeen een vorige generatie bezielde heeft het jonge geslacht geen belangstelling meer. De ouderen zeggen dan, dat het goud wel erg verdonkerd is en dat hun strijd blijkbaar tevergeefs is gestreden, dat de idealen zijn vervaagd en dat er over de gehele linie sprake is van verwatering. U kent die verhalen wel. Dikwijls is het bijzonder moeilijk objectief te oordelen en er achter te komen of de generatie van nu inderdaad hel pad der vaderen bewust heeft verlaten, of dat het alleen maar een kwestie is van andere vormen en andere metho den. Men zegt het ook wel eens zo: velen zien op' christelijke erf de vormen, waarin men zijn geloof beleeft, vaak aan voor het geloof zelf. En dan ontstaat de spraakverwarring, dan wordt er hopeloos langs elkaar geredeneerd, dan komt het tot een ernstige verwijde ring, die volstrekt niet nodig is. Maar het gebeurt ook, helaas, dat er regelrecht sprake is van prijsgeven van hetgeen het voorgeslacht als het wezenlijke heeft gezien en dat ook was. Dan worden metter daad andere verkeerde wegen ingeslagen, dan gaat het niet om de vormen van geloofsbeleving, maar om het geloof zelf. Dan is de ver vlakking tot in het essentiële doorgedrongen en dan geldt maar één oproep: die tot radicale omkering. Wilt u een voorbeeld van dit ver laten van de goede weg? Leest u dan het boek Richteren eens! We lezen vandaag: Johannes 8 vers 1 tot 11. BAARN Op 87-jarige leeftijd is overleden de vrijgemaakt-gerefor- meerde emeritus predikant ds. Joh. Dam. De begrafenis geschiedt woens dagmiddag te Ellècom, na een rouw dienst in de Lutherkapel te Baarn, om elf uur. Ds. Dam werd in'1915 gereformeerd predikant te Baarland. In 1917 nam hij een beroep naar Bodegraven aan. Daar ging hij eind 1946 alsnog met de Vrijmaking mee, samen met een klein deel van zijn gemeente. In 1953 werd hem emeritaat verleend. NED. HERV. KERK Bedankt voor Putten: J. den Besten le Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: H. J. Kof- frie te Spijkenisse; te Venlo: H. Kuyk te Abcoude. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Hoogvliet-Baren- drecht: H. W. Noordman te Lutten- Gramsbergen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Poortvliet: C. Wisse te Elspeet. MAANDAG 9 NOVEMBER 19^° Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te «Un. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bil te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Zaterdag werd aan prof dr. G. H. A. Grosheide F. Wzn. een schilderij aangeboden ter gele genheid van het feit, dat het 25 jaar geleden is.fdat hij hoogle raar in de wiskunde werd aan de Vrije Universiteit. Vraag: Een huis van voor 1940 wordt door een huurder bewoond, die een tweede kachel geplaatst heeft op één schoorsteen. Al jaren is dit goed gegaan, maar nu is" de schoorsteen geploft. Stukken zijn eruit gevlogen en grote schade is aangericht Wie moet dit betalen, de huurder of de verhuurder? Is dit een onrechtmatige daad? De huur der woont er al 28 jaar in. Antwoord: Een schoorsteen die be rekend is voor één kachel 'mag uit sluitend gebruikt worden voor één kachel. Als een huurder zich hieraan niet houdt, zijn de gevolgen voor zijn rekening en niet voor die van de eigenaar. Het zou wat anders zijn als de schoorsteen na jaren bij normaal ge bruik het opgaf. Dan was de ver huurder verplicht de nodige herstel lingen of vernieuwingen te bekosti gen. Vraag: Mijn hond ruit het hele jaar. Hij is kerngezond en lief, maar het is zo haast niet te doen, hem te houden. Antwoord: De voeding is wellicht te eenzijdig< of het dier heeft een ziekte, een schurft of iets dergelijks. Ga met de hond naar een dierenarts of koop een boekje over de voeding van honden. Meestal is met een paar injecties de narigheid verholpen, voor het dier en voor u. Verzoek van lezeres: Hoe kan ik komen aan de voordracht „Weerbare vrouwen" of „Vrouwerfveerbaar- Het eerste vers luidt: „Hier staan wij goed en wel present op het appel vol moed en dapperheid de vrouwenweerbaarheid". Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. brilslang, 5. Z. Amer. thee, 9. op geen enkele plaats, II. reinigingsarti kel. 13. zeker kaartspel, 15. bergplaats, 17. geringe, 18. engels bier, 19. uitkrabben, 21. aardappel, 22. werkplaats, 24. bevel, 26 toe spraak, 27. Europeaan, 28. godin van de vre de, 30. vooraan, 31. praal, 32. rivier in Duits). 33. houten hamer. Verticaal: 2. positieve electrode, 3. gindse, 4. plaats in Frankrijk, 5. snijwerktuig, 6. kor te herensok, 7. vroegere heerser over Rus land, 8. rivier in Spanje, 10. voedsel. 11 pel grimsstaf, 14. vertegenwoordigster. 16. huisdier, 19. bekend gebouw in Amsterdam, 20. bij, 21. voltallig, 22. zangstuk, 23. nobele, 24. broeikas, 25. tegen, 27. part, 29. vorde ring, 30. wandversiering. Oplossing rorige puzzel Hor. I. made, 4. maal, 7. Ie, 8. anker, 10. Ee, 11 Eem, 14. kei, 15. sik, 16. as, 18. si, 19. pasta, 22. sneer, 24. standaard, 25. reins, 26. kramp, 28. ed. 30. sa, 31. ark, 33. aas, 35. Dee, 37. pa, -38. stram. 40. el, 41. drie. 42. raad. Vert. 1. mee. 2. da, 3. enk, 4. Mei, 5. ar, 6. lei, 7. leep, 9. keg, II. eker, 13. mastiek. 15. sieraad. 17. stand, 18. snars, 20. Ase, 21. Ans, 22. sak, 23. e.d.m.. 25. raap, 27. Peel, 29. kar, 31 rad, 33. Ale. 34. sar. 36. eed, 38. si, 39. JOHANNESBURG Minister Bakker, die gisteren zijn omstre den bezoek van twaalf dagen aan Zuid-AJrika is begonnen, verwacht een beleefdheidsbe zoek te brengen aan premier Vorster. H(j wil dan spreken over de onder linge relatie tussen Nederland „en de problemen die daaraan zijn ver bonden. Een van de moeilijkheden is uiteraard de apartheidspolitiek", zei de minister van verkeer en water staat bij zyn vertrek. De minister is in Zuid-Aft ika als vice-premier maar ook als leider van een KLM-delegatie. Dit bezoek vormt de onderstreping van c-en nieuwe luchtvaartovereenkomst, die de KLM het recht schenkt een derde retour vlucht per week naar Johannesburg te doen. In ruil daarvoor staat de KLM eenzesde deel van haar netto inkomsten op deze route af aan de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschap- Demonstratie Tijdens de persconferentie van de minister liepen in het stationsgebouw van Schiphol zo'n vijftig demonstran ten vredig met spandoeken te pro testeren tegen het bezoek en tegen de vluchten van de KLM op Zuid- Afrika. „Ik zal zeker van de gelegenheid gebruik maken mij zo breed mogelijk te oriënteren en verwacht ook con tact te hebben met leden van de oppositie," aldus minister Bakker. By zyn aankomst in Johannesburg zei hy dat de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika moeten worden gehandhaafd ondanks het feit dat Nederland het niet eens is met bepaalde beleidsbeslissingen van de Zuidafrikaanse regering. Hü herhaalde dat Nederland het door de VN afgekondigde wapen embargo tegen Zuid-Afrika in acht zal biyvcn nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Het is söms wonderlijk wat je met geld kunt doen, als je eens even» iets apart legt van je eigen behoeften. Vooral bij die werelddiakonale verbindingen die we op het ogen blik hebben. Enige splinters van je salaris gaan een eigen leven leiden, verenigen zich met splinters van talrijke andere salarissen en op een goede dag kakelen er ineens een heleboel kippen op een proeffarm ergens onder de evenaar er lopen ineens yijf jongens die het nooit gedacht hadden een technische school af of een kind dat anders zonder dat iemand ervan opkeek weg geteerd zou zijn, komt op het nippertje binnen het bereik van een rijdende polikliniek, enzovoort Dat is werelddiakonaat. In de pas verschenen brochure „Een groot gezin heeft recht op hulp" leidt de journa list Henk Biersteker zijn artikel over het Missippl Delton pastoraal met bovenstaande woorden in. Collecte De meeste mensen kennen wereld diakonaat eigenlijk alleen nog maar van de opmerking van de dominee op de tweede zondag in februari: „Aan het einde van de dienst is er een extra collecte voor het werelddiako naat" Punt uit. Behalve, dat je zo'n manier geen maximale opbrengst kan verwachten weet de gemeente dan niet wat nu eigenlijk werelddiako naat is. Aan de Sectie internationale hulp verlening, die door de synode van de Hervormde Kerk twee jaar geleden werd opgericht en toegevoegd aan de Generale diakonale raad je kunt net zo goed zeggen hervormd wereld diakonaat is al vaak de vraag ge steld: wat doen jullie nu eigenlijk? Is er een overzicht te geven van dit werk? En dat heeft het hervormde we relddiakonaat nu gedaan met de bro chure „Een groot gezin heeft recht op hulp". De titel is niet zo geslaagd, maar de inhoud is des te boeiender en bestaat uit een gevarieerde serie artikelen, die de lezer bij het werk betrekken. Want wil je in deze ma terie thuisraken, dan moet je mee doen Zo is er een ar tikel van E. A. du Plessis over de Bantoe verhuizin- gen in Zuid-Arika, een van Henk Bier steker over het Deltapastoraat in het Missisippige- bied in Amerika. Ds. W. J. Bouw schrijft over We relddiakonaat een uitdaging tot „om- denken", en drs. J. Bos over ontwikke lingssamenwerking, waarin zending, werelddiakonaat, ontwikkelingshulp en ontwikkelings samenwerking naast elkaar wor den gezet. Achterin de bro chure komt zeker niet het onbelang rijkste deel. Je zou het werkcahier kunnen noemen. Allerlei praktische suggesties worden gegeven hoe de ge meente „aan we relddiakonaat kan doen". Hoe werelddiakonaat een stuk le- Structuurplan: De schrijftafel van Nederland De gemeente actief bij het werelddiakonaat betrokken. vend werk in de gemeente kan zy wordt met enkele voorbeelden gegt van de hervormde gemeenti gevraagd een correspondent aan ven. Al in 1968 is aan de diakoniei stellen. Er zijn er al meer dj_ vijfhonderd. Hunn nopdracht is me* te weten over het werelddiakonaj om zo aan de diakonieën voor te le gen welke nood er in de wereld is wat de kerk daar aan kan doen. Sommige gemeenten vinden gefc inzamelen voor het werelddiakonaj d in het algemeen zo vaag. Daarom wü g' len ze een project, zodat ze meer het werk zijn betrokken. DEN HAAG De werkge legenheid in de kantorensector zal in Den Haag in de komende vijftien a twintig jaar met ten minste 20.000 arbeidsplaatsen toenemen. Voor het landsbestuur biyft het Binnenhofcomplex kwalitatief het DOETINCHEM In de leeftijd van 84 jaar is overleden ds. H. E. Be ker, emeritus predikant van de Her vormde Kerk. De begrafenis heeft in middels in stilte plaatsgevonden. De eerste gemeente van ds. Beker was Welsum in 1913. Drie jaar later volgde Gorssel. Twintig jaar lang stond hij in Haarlem, tot hij in 1946 om gezondheidsredenen met emeritaat ging. De overledene was de vader van de bekende dr. E. J. Beker, die voorzit ter is geweest van de Oecumenische Raad. AMSTERDAM Vier Amsterdam se geestelijken zullen van 19 tot 23 november een bezoek brengen aan Ulster in Ierland. Enige tijd geleden hebben twee rooms-katholieke én twee protes tantse geestelijken uit Noord-Ierland de uitnodiging van de Amsterdamse geestelijken aangenomen om een be zoek aan Nederland te brengen en daar te spreken over de Ierse on lusten. De vier Amsterdamse geestelijken, die nu op uitnodiging van hun Ierse collega's een tegenbezoek brengen, zullen onder andere in Belfast wij ken bezoeken, die in verband met de onlusten in het nieuws zijn. Ze zul len contact opnemen met ministers en parlementsleden en met leiders en le den van kerken, met vertegenwoordi gers van vakbonden en zo mogelijk met dr. Ian Paisley. centrale punt. Zoveel mogeiyk in de omgeving daarvan zullen de nieuwe ministeries en de kantoren der be- leidsadviser«nde diensten een plaats moeten krygen. Het inwonertal van Den Haag zal voortdurend dalen en het aantal fo rensen dat naar Den Haag komt, zal met 65.000 stijgen tot 125.000 iri 1990. Den Haag zal dan duizend woningen méér tellen dan thans (178.000). Op korte termijn zal de stad extra ruimte moeten krijgen voor de bouw van 50.000 woningen die vóór 1990 ge bouwd moeten worden en waarvoor geen plaats is in de Haagse agglome ratie. Komt die extra ruimte er niet, dan zal de ontwikkeling van Den Haag en de agglomeratie onherstelbaar ge schaad worden. Aldus een aantal punten uit het ontwerp-structuurplan waarvan de hoofdlijnen inmiddels al bekend wa ren, voor Den Haag voor de komende twintig jaar, dat vanmiddag aan de gemeenteraad is voorgelegd. Het is te beschouwen als het derde plan voor Den Haag sinds het begin van de eeuw. Den Haag wordt geschetst als een stad met in de eerste plaats een ad ministratieve functie, als regerings zetel en vestigingsplaats voor natio nale en internationale instellingen en organisaties en voor hoofdkantoren van grote maatschappijen, kortom: als „de schrijftafel van Nederland". Den ROME Honderden daklozen heb ben gisteren paus Paulus uigefloten. Een dergclyk incident heeft Rome sinds jaren niet meegemaakt. Zij waren gistermogen vroeg door de politie verwijderd uit nieuwe flat gebouwen, die zij gekraakt hadden. Daarop trokken de krakers, mannen, vrouwen en kinderen, met vijftig wrakken op wielen, beladen met ma trassen, dekens en stoelen naar het Sint Pietersplein en kondigden aan, daar te zullen blijven. Toen de paus kort daarop zijn we kelijkse zegen uitsprak en daarbij uit niets liet blijken, of hij de krakers gezien had, begonnen zij te fluiten en te joelen. Door bemiddeling van aartsbis schop Benelli kregen zij nog diezelfde dag vergunningen voor twintig dagen noodhuisvesting, KAAPSTAD Binnenkort zal het !Khung worden toegevoegd aan de honderden talen en dialecten, waarin de Bijbel is vertaald. Het uitroepteken vlak voor de naam is een spellingteken, uitgevonden door de taal kundigen om een van de vijf tongont- wrichtende klik-geluiden aan te duiden twee van de overige zijn en 4-//H die aan de taal van de !Xu en andere stammen van de Bosjesmannen een op vogelgeluiden lijkende tsjïlpende klank geven. Voor blanken is het bijna onmogelijk, deze gelui den te imiteren, laat staan de talen te leren van de primitieve kleine Pygmeeën, die in de woestenijnen van Zuidwest-Afrika en Botswana het wild nog besluipen met de boog en vergiftigde pijlen. De bijbelvertalers hebben een zestienjarig blank schoolmeisje en een Bosjesman-landarbeider, Kuk- wa genaamd, uit het district Grootfontein in Zuid west-Afrika naar Kaapstad laten komen, om hen te helpen de Bijbel in het ÏKhung te vertalen. KLEUTER De zestienjarige Johanna van der Westhuizen is een van het handjevol blanken, die het vloeiend spreken. Zij heeft het als kleuter geleerd van een jonge Bosjesman, die haar heeft opgepast gedurende een langdurige ziekte op de boerderij van haar va der in Grootfontein. Kukwa werkt op de boerderij en is de enige Bosjesman in het district, die zowel Afrikaans als ÏKhung spreekt. Ds. P. van der Westhuizen, de plaatselijke (Neder duits gereformeerde) predikant van Grootfontein legde enkele van de moeilijkheden uit, waarmee hij en prof. E. O. J. Westphal van de universiteit van Kaapstad te kampen zullen hebben, wanneer zij met de hulp van Johanna en Kukwa de Bijbel gaan vertalen. De Bosjesmannen hebben honderden woorden om concrete dingen uit te drukken, die in andere talen volkomen onbekend zijn. Dat komt doordat zij in een gevaarlijk woest woongebied, waar larven en knolgewassen dodelijk kunnen zijn, elk dier en elke plant nauwkeurig moeten identificeren. Maar zij hebben weinig abstra'cte begrippen. Zij hebben bij voorbeeld niet een woord voor „liefde". Het dichtst erbij komt het woord „are". Dat betekent: (ik) houd van (iets), of (ik) verlang (iets). Tellen kunnen de Bosjesmannen slechts tot vijftien. Zij gebruiken daarvoor bijzondere begrip pen. Vijf is „een handvol". Om de zaak nog meer ingewikkeld te maken, kan de intonatie alleen de betekenis van een bepaald woord volkomen veranderen. De vertalers zullen daarom een of andere methode moeten bedenken, om de verschillen in uitspraak aan te geven. Haag is ook „gastvrouwe" voor toe risten en congresgangers. De binnenstad, waar een zekere prioriteit voor de voetganger zal gel den, moet het meest veelzijdige ont moetingscentrum in de stad en de regio zijn. Er komt een stelsel van wegen om de binnenstad en een soort gelijk om het centrum. Daarop zullen de verbindingen uitkomen met andere delen van de stad. De mogelijkheid wordt nog altijd opengehouden om de twee sporen die in het nieuw te bouwen station Den HaagrCentraal uit Rotterdam en Am sterdam binnen zullen komen, onder gronds door te trekken tot een kan torencomplex bij de Javabrug. Over wogen kan worden deze lijn later door te trekken naar Scheveningen, aldus het ontwerp-structuurplan. Adopteren Zo worden genoemd het adopter van de School voor sociale dienst Saigon in Vietnam. Dit kan voor gemeente tevens een goede aanleidig s zijn om de vragen, die vanuit Vie nam op ons afkomen aan de orde I 1 stellen. Men kan zich afvragen ho kunnen we bijdragen tot de vrede. Ook een project in Israël is mogt lijk, evenals een van de projecten kb het Christelijk Instituut in Mi- Afrika. En zo zijn er meer voorljfeV j dén. "Tm I De brochure, die behalve het.i» I noemde nog veel meer wetenswaa-l digheden bevat, is te bestellen bij Generale diakonale raad, Maliesing 26, Utrecht en kost 2,25. Bij ti of meer exemplaren wordt de pr twee gulden. Het gironummer is 861 AMSTERDAM De Evange- lisch-Lutherse Kerk heeft het initiatief genomen tot een alge meen oecumenisch concilie van alle Nederlandse kerken. De algemene synodale com missie zal aan de leiding van de verschillende kerken het voorstel doen, om daaraan mee te wer ken. Dat besloot de lutherse synode, die zaterdag in Amster dam vergaderde, op voorstel van drs. J. Kooiman. De synode sprak zich ook uit voor een topgesprek zo spoedig mogelijk van alle kerken, die bij de Raad van Kerken zijn aangesloten, met als doel samensmelting, hetzij door fusie, in een federatie of in een andere vorm. Buiten-verbanders zenden predikant uit naar Spanje RIJSWIJK De Spaanse ex-pries ter J. T. Sanz-Pascual, die via „De Wartburg" van ds. IH. J. Hegger naar Nederland gekomen is en enkele ja ren gestudeerd heeft aan de Theolo gische Hogeschool van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) te Kampen, is bevestigd als predikant van de gereformeerde kerk (buiten verband) te Rijswijk met als op dracht te gaan werken in de Spaanse stad Barcelona. ARNHEM De raad van kerken te Arnhem zoekt een pastor voor „Het Dorp". Blijkens de advertentie, waarin sollicitanten worden opgeroe pen, zal hem worden opgedragen, vanuit een evangelische inspiratie de pastorale zorg uit te oefenen ten dienste van de bewoners van Het Dorp alsmede mee te werken aan het integratieproces van Het Dorp als open wijk van Arnhem, voorzover dat de pastorale zorg raakt. De Nederlandse lutheranen zulli ei bij de Lutherse Wereldfederatie inoi formeren naar haar standpunt inzal le het besluit van de Wereldraad vï Kerken om 200.000 dollar beschikba fc, te stellen voor de strijd tegen racisme. (l Ter synode heerste de mening, d U1 de LWF het standpunt van de Duits 1U lutheranen is toegedaan: wel slacht r offers van rassendiscriminatie helpe maar geen steun aan de bevrijding!.: bewegingen. In mei had de synode uitgesprokei dat de öntwih' zou moeten worden toegevoegd a#11 de punten, die de Sociaal-Economi «"i che Raad als hoofdinstellingen van economische politiek heeft geformi i' leerd. Nu kon worden meegedeel dat de besprekingen hierover met SER gunstig verlopen. yj co LONDEN In het Britse mu seum in Londen, is het hoofd ontdelf van één van de beroemdste beelden» uit de Griekse oudheid. Aldus is beg? kendgemaakt door professor Iris. Logi ve. Het betreft een beeld van Aphwhi dite dat in de vierde eeuw voor ChlD door Praxiteles is vervaardigd. d< Hoewel professor Love haar vondigi op 4 mei deed, heeft zij er eerG ruchtbaarheid aan gegeven, nadat tpi het zwaarbeschadigde beeld had oec< derzocht. ni Het ontdekte kunstwerk heeft 1 T jaar lang in het Britse Museum gek gen, zander dat er enige aandacazi aan is geschonken. V Het weer in Enropa J' weer min. temp. Amsterdam 1. bew. 6 Londen zw. bew. 5 Luxemburg geh. bew. 3 Madrid zw. bew. 7 Majorca geh. bew. MUnchen h. bew. 2 Nice h. bew. 5 Parijs zw. bew. 8 Rome motregen 8 Wenen onbew. 4 Zürich onbew. 9 Locarno zw. bew. 5 Brussel 1. bew. 12 Frankfort eeh. bew. Genève mist 14 0 Innbruck geh. bew. Kopenh. geh. bew. 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2