SPEL OM „ZWARTE PIET" Europa moet meer betalen voor eigen verdediging NOS zit zwaar in de rode cijfers Mensheid loost ieder jaar tien miljoen ton olie in de oceanen Overname Lingeriehnis in Rotterdam onzeker Werkloosheid vorige maand toegenomen Geen straf voor v. d. Burch (ADO) Schaatsdames in een extra trainingskamp Basketballer daagt club voor rechter De Ruiter in geldmoeilijkheden Tafeltennissers verloren allen Kaapster Leila Chaled getrouwd Nieuwe 8 pet staatslening 970, 9 ZAT6ROAO 7 NOVEMBER 1970 Amerikaanse senator Cooper: oen Molijn oefent in zijn spaarzame rrije momenten zelfs in zijn heren- nodezaak in Rotterdam voor de ko- nende téleaccursus dammen, waar hij ie gast is van Ton Sijbrands (15 no vember, 18.20 uur, Ned. I). UTRECHT De strafcommissie van de KNVB (sectie betaald voet bal) is vrijdagavond tijdens een bij eenkomst in Utrecht tot de slotsom gekomen dat de tenlasteleggingen tegen de spelers Theo van den Burch (ADO) en Liberda (AZ'67) die afgelopen zondag een waarschu wing kregen tijdens de wedstrijd AZ'67ADO, niet bewezen zijn. De strafcommissie, onder voorzitterschap van mr. J. W. Jansen, achtte een en ander niet bewezen en concludeerde vrijspraak. HEERENVEEN Door de voor -schaatsenrijden zeer ongunstige weersomstandigheden van de laatste weken heeft de dameskernploeg een flinke achterstand opgelopen in de «straining. Om een en ander enigs zins te nivelleren is er alsnog een trainingskamp belegd op de Thialf kunstijsbaan in Heerenveen, dat za terdag ingaat en acht dagen zal du ren. De kernploegleden en trainer Kees Broekman verblijven reeds in Oranjewoud, een plaatsje in de om geving van Heerenveen. Het trainingskamp in Deventer begin 7 december, zal normaal door gang vinden. Broekman toonde zich zeer ingenomen met de financiële medewerking van de KNSB. Atje Keulen-Deelstra enAkkeFal- kena hebben geen toestemming ge kregen van de KNSB om een tien daags trainingskamp van de Noor delijke ploeg onder leiding van Klaas Visser in Inzeil mee te maken. UTRECHT De Utrechtse basket balvereniging SVE en topspeler Roel Tuinstra leven in onmin met elkaar. De ruzie is zo hoog opgelopen dait Tuinstra een kort geding heeft aan gespannen. Met medewerking van de rechter wil hij ontslagen worden van de verplichtingen bij SVE, omdat hij voor het Amsterdamse AMVJ wil spelen. Hef bestuur van SVE heeft dit voor het begin van het seizoen ge weigerd omdat Tuinstra reglemen tair nog niet in aanmerking kwam voor vertrek. Bovendien is Tuinstra de sterspeler van SVE. De rechter hoorde beide partijen en vonnist vol gende week maandag. DEN HAAG De Ameri kaanse senator John Cooper heeft er bij de Europese NAVO- landen op aangedrongen fondsen ter beschikking te stellen voor de noodzakelijke eisen om de NAVO op volle capaciteit te brengen. Voor deze landen is het geen „onredelijke last". Zijn betoog kwam er op neer dat de Euro peanen meer moeten bijdragen in de defensielast van de Ver dragsorganisatie. „Het gaat er per slot van rekening om de ver dediging van hun eigen gebied." Cooper, die sprak op een besloten commissievergadering van het NAVO-parlement dat zijn (zes tiende) jaarlijkse zitting in Den Haag houdt, waarschuwde dat in de VS er een aanzienlijke groep is die een vermindering van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa wenst, vooral om financiële redenen terwijl anderen menen dat de hui dige Russische leiding gematigder is en dat een ontspanning meer dan een mogelijkheid is. De Amerikaanse aanwezigheid in Europa is dus niet meer noodzakelijk. Daarom drong senator Cooper bij de Europese NAVO-partners ook aan op meer troepen minstens in reserve hetgeen zou kunnen wor den geëffectueerd binnen de huidige begrotingsmogelijkheden. Bespottelijk Verhoging van de Europese bij drage aan de NAVO staat boven aan op de agenda. De NAVO-landen moeten nu beslissen hoeveel zij wil len bijdragen in de verdediging van hun eigen grondgebied. „Als het resultaat van de discussie zou wor den beperkt tot een aanbod om een procent of tien van de dollarkosten van de VS te betalen voor het hand haven van hun strijdkrachten in Europa, zou zulk een aanbod door de VS bespottelijk worden geacht en tot een politieke storm aanleiding geven", zo waarschuwde het West- duitse lid Eric Blumenfeld. Hij sprak de hoop uit, dat de VS een plan op lange termijn zullen publiceren over de militaire aanwe zigheid in Europa, dat in de loop der jaren geleidelijk aan zou moeten worden uitgevoerd. De NAVO zou dan in staat zijn haar strijdkrachten j dienovereenkomstig te ontplooien, j Blumenfeld wees op het gevaar j van eventuele Amerikaanse terug trekking uit Europa. De onderhande lingspositie van het Westen tegen over de Russen zou worden ver zwakt en anderzijds zou de Ameri kaanse inkrimping door de West europeanen worden gezien als een voorbeeld om hun eigen afzonder lijke defensie-inspanningen te ver minderen. Ongeveer 200 parlementariërs uit veertien van de vijftien NAVO- landen wonen de zitting van het NAVO-parlement bij. Griekenland is omdat het land geen parlement heeft niet in Den Haag vertegen woordigd. Maandag wordt in de Ridderzaal, de eerste vergadering gehouden. SOS: Save Our Seas Mohammed Ali of Cassius Clay en dochter Maryum geven de fles aan de tien maanden oude tweeling Reeshemah en Jamillah in zijn woning in Philadelphia. Voor de bokser een mentale voorbereiding op het ge vecht met de Argentijnse zwaargewicht Oscar Bonavena op 7 december. AMSTERDAM De verkoop van het te Rotterdam gevestigde Lingeriehuis aan GBS-beheer (van C. de Ruiter) is onzeker geworden, omdat de heer De Ruiter verzuimd heeft voor 1 november de koopprijs van en kele miljoenen voor de aandelen te voldoen. Hij heeft het Lingeriehuis om uit stel van de transactie gevraagd, maar hiervoor schijnt het Lingeriehuis wei nig te voelen", aldus de heer W. Veldhuijzen van de actiegroep Ger- zon, Bisschoff, Het Lingeriehuis en andere bedrijven. De actiegroep is ervan overtuigd, dat de recent aangekondigde sluitin gen van Gerzonzaken in Tilburg en Leiden nog maar het begin zijn en dat meer zaken van Gerzon zullen worden gesloten. Bij Bisschoff in Zaandam, die ook zou worden overgenomen, ligt de Dit jaar tekort van 4 miljoen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS en de zeven omrpeporganisaties komen minstens 4 miljoen gul den tekort om hun begroting voor 1971 sluitend te kunnen maken. Willen zij echter de toegezegde zendtijduitbreidingen realiseren en voorzien in vacatures en hoognodige verbouwingskosten, dan stijgt dit te kort tot 11 miljoen. Daarom heeft het NOS-bestuur de raad van beheer voorstellen tot het verkrijgen van meer geld „reeds eerder aan de ministers voorgelegd" om deze nog eens te bundelen en tegelijk met de nict-sluitende begro ting voor de totale omroep ten de- partemente aan te bieden. Deze voorstellen zijn erop gericht, voor 1971 17 miljoen meer beschik baar te krijgen. Dit zou geen over daad zijn, omdat de stijging voor kosten (met inbegrip van honoraria voor artiesten, incidentele medewer kers e.a. eri normale salariëring van 4500 personeelsleden al twintig mil joen gulden per jaar* vergt. In 1972 moet zeker 100 miljoen gulden wor den geïnvesteerd in nieuwbouw en moet er broodnodig worden gereser veerd voor overbrugging van de Daling aantal vacatures O DEN HAAG De werkloos heid in Nederland is in oktober jl. toegenomen. Aan het einde van de maand waren werkloos 30.600 mannen en 10.800 vrou wen. Dit betekent, vergeleken met het einde van september, een toename met 3100 mannen en 1000 vrouwen. Eind oktober vorig jaar waren werkloos 32.900 mannen en 11.700 vrouwen. Aan het eind van oktober waren bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus geregistreerd 95.700 vacatures voor mannen en 34.100 vacatures voor vrouwen, hetgeen resp. 5.900 en 2.000 minder is dan eind september. De vermindering van het aantal i geregistreerde vacatures van mannen en vrouwen vond in vrijwel alle pro vincies plaats. De grootste dalingen deden zich voor in Zuid-Holland -2000), Noord-Holland -1500), Noord Brabant (- 1200). Gelderland (- 900) en Overijssel (- 800). Zowel de stijging van de werk loosheid als de daling van het aan tal vacatures moest geheel aan sei zoensinvloeden worden toegeschre ven. SUBOTXCA In de eerste ronde van de enkelspelen bij de open tafeltenniskam- ptoenschappen van Zuldslavië in Subotrca hebben de Nederlandse heren nederlagen geleden De ultslazen waren: Cordas (Zsl) - VAn Slobbe 21—17 21—14 21—15 harangl (on) -VAn der Broek 21—17 21—18 13—21 21—10, Persson (Zwe) -Bert Schools 21—15 21—15 21—15. In het damestornooi verloren Veronlque van der Laan en Sonaje eltzel lh de eerste ronde van het damesdubbelspelvan het Z uidelavlsche duo Resler-Duganlc, De cijfers waren 14—21 21—18 22—20 18—21 21—23. bli de heren deed zich een grote verras sing voor. Wereldkampioen Shigeo Itao verloor ln de kwartfinales van het enkel spel van de zuldslavlër MillvoJ Karakase- vic: 18—21 18—21 21—18 16—21. eventueel magere jaren die in zicht zijn. Meer geld Verhoging van de omroepbijdra gen. De minister wil hieraan echter niet denken Voor 1974. Door de som van 15 miljoen gul den die wordt gemist door vrijstel lingen van betaling omroepbijdragen (bejaarden en andere mindere draag- krachtigen) te laten drukken op de uitkeringen bijstandswet en niet op de omroepbijdragen. 0 Door de kosten voor instructieve radio en televisie uit de algemene middelen te laten betalen en dus de voorlopige^ reservering van 3 miljoen gulden daarvoor niet uit de omroep- bijdragepot te halen. De NOS nu eindelijk toe te staan voor de nieuwbouw te lenen op de kapitaalmarkt en die kosten niet lan ger jaarlijks uit de lopende midde len te laten betalen. Het NOS-bestuur acht deze voor stellen redelijk en billijk. Op 27 no vember zou over de beslissingen van de raad van beheer worden verga derd. Daarna kan de begroting on middellijk worden ingediend. „Wij naderen met ons directe te kort van 4 miljoen de rode zone", aldus voorzitter Schüttenhelm ln de eerste persconferentie die volgde op een bestuursvergadering van de NOS In het kader van de nagestreefde „openheid". Als wij niet meer geld krijgen, dan wordt de naaste toe komst zeer slecht. Wjj moeten dan wachten op verhoging van de omroep bijdrage en dat kan niet. Daarom re serveren wij alvast geld om niet in nood te komen met de normale sa lariëring van het personeel in deze jaren". De „openheid" van de NOS, offi cieel op 1 november ingegaan, kwam juist op tijd, want na deze bestuurs vergadering kon er nu onmiddellijk alarm worden geslagen over het be grotingstekort. De totale begroting beloopt ƒ281.8 miljoen, terwijl er maar ƒ277.811.100 beschikbaar is. „Indien de minister niet met onze voorstellen akkoord gaat", zei de NOS-voorzitter, „dan is het aan ons om voor ƒ4 miljoen te schrappen uit onze pragrammakosten. maar aange zien de overheid financiert komt dit voor verantwoordelijkheid van de minister. Daar staan wij buiten". lil de Westdultse Bundesliga heeft MS.V Duisburg mét 3—2 gewonnen van Hannover '96. De ruststand was 31. De Italiaanse voetbalster Lulgl Rlva heeft vrijdag ln Florence het ziekenhuis, waarin hij aan zijn rechterenkel ls geope reerd. verlaten. Rlva liep de blessure vori ge week zaterdag op in de wedstrijd OostenrUk-IUllë. zaak zM dat voor 1 december moet worden betaald. De heer De Ruiter zoekt nu koortsachtig naar middelen om te betalen, te meer daar zijn geld schieters zich hebben teruggetrokken. Directeur Bisschoff van de Zaanse confectiebedrijven heeft dit beves tigd. Onderzoek Intussen heeft minister Roolvink (sociale zaken) de Verzekeringskamer opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar eventuele manipulaties van de Centrumbank. Dit in verband met de pensioenaanspraken van een eveneens door de Centrumbank over genomen Van Veens Bedden- en ma- trassenfabriek te Amsterdam. Ook de heer H. L. Fransen van Mercurius (NW) meent dat meer za ken van Gerzon zullen tforden geslo ten. „Het is al een vreemde zaak dat het hoofdkantoor van Gerzon in Am sterdam is verkocht, terwijl nog niet vast staat waar het nieuwe hoofd kantoor komt en of er wel een nieuw hoofdkantoor komt. Bovendien heeft de heer De Ruiter zelf gezegd dat er van de drie zaken in Amsterdam ze ker twee zullen sluiten, omdat er maar plaats is voor één filiaal." DEN HAAG De Nederlandse verërtiging tot bescherming van voefc- 'gangërs heeft een nieüv/ë aétie on dernomen om te komen tot grotere veiligheid voor de kleuter op zijn weg naar school en bij zijn spel bui tenshuis. De hoofdleidsters van 6.000 kleu terscholen in ons land zullen worden geënqueteerd. Hierdoor hoopt men gegevens te verkrijgen over eventuele gevaren door de ligging van de school, over begeleiding van de kleuter over de weg, de speelplaats bij de school en over eventuele ongevallen met kleuters. BEIROET De Palestijnse guer rillaleidster en vliegtuigkaapster Lei- la Chaled is in het huwelijk getreden. Dit hebben Palestijnse commando- kringen gisteren bekendgemaakt. Zij zeiden dat de 24-jarige bru nette, die wereldnieuws maakte toen zij in augustus vorig jaar een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Transworld Airlines naar Damascus kaapte, enige dagen geleden met een collega guerrilla strijder getrouwd was. Deze is alléén bekend onder zijn codenaam Bassem. In september jl. was Leila Chaled er niet in geslaagd een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al te kapen op een vlucht van Amsterdam naar Londen, Zij werd toen door de Britse autoriteiten gear resteerd en later vrijgelaten 'in ruil voor gegijzelde vliegtuigpassagiers en -bemanningsleden. BRUSSEL De mensheid loost ieder jaar tien miljoen ton olie in de oceanen. Zes miljoen ton daarvan is afkomstig van de 56.000 tankers die we over de wereldzeeeën uisturen. De koolwaterstoffen uit één betrek kelijke kleine olievlek voor de kust van Massachusetts bleken negen maanden later 20 vierkante kilometer kustwater met twee vierkante kilo meter rivier en moeras aan de kust zo verontreinigd te hebben dat ze te ruggevonden werden in de maag van vissen. Omdat fracties van koolwa terstoffen giftig zijn voor flora en fauna van de zee werd het betrokken gebied langzaam een dode zee. Dit zijn de harde cijfers en voor beelden uit een rapport van dr. Max Blumer, door collega's beschouwd als één van de grootste deskundigen op het gebied van de oceanografie en leider van de scheikundige afdeling van het Amerikaanse Woods Hole Oceanographic Institution. Blumer vindt het de hoogste tijd DEN HAAG De minister van financiën heeft besloten tot uitgifte van een 8 pet staatslening tegen een koers van 99Vi pet. Het bedrag van de lening, die een looptijd heeft van 15 jaar, wordt na sluiting van de in schrijving vastgesteld. Op de lening wordt de eerste 10 jaren niet afgelost. Daarna, te begin nen pp 15 december 1.981, zal de aflos sing geschieden in 5 gelijke jaarlijkse termijnen. Verstrekte of algehele af lossing in de eerste 10 jaar is niet toegestaan. De storting op de toegewezen schuld bewijzen is bepaald op 15 december. De schuldbewijzen worden afgegeven in stukken van 100 en ƒ1.000. worden om aan de bekende letters een nieuwe betekenis te geven: Save Our Seas (redt onze zeeën). Kankerverwekkend Ruwe olie, aldus Blumer, bevat minstens drie bestanddelen die de on middellijke dood van zeedieren tot gevolg kan hebben, maar bovendien komen er stoffen in voor die kanker verwekken bij mens en dier. Er zijn gebieden, zo vervolgt Blu mer, waar minder dan een maand na verontreiniging door olie, 95 procent van de zeefauna omgekomen bleek te zijn. Blumer schat dat voor het te rugwinnen van een schone oceaan het werk van minstens drie tot vijf gene raties nodig zal zijn. Het rapport van Blumer heeft on der meer gediend als basis voor dë besprekingen tijdens het gisteren in Brussel geëindigd colloquium over vervuiling van de zee. Detergenten Blumer heeft er in zijn verslag ook op gewezen dat de tot dusver in zwang zijnde methoden, zoals het ge bruik van detergenten of het aan wenden van stoffen die de olie in druppeltjes doet neerslaan, een mid del is dat bijna erger is dan de kwaal. Detergenten vergiftigen op hun beurt namelijk de oceaan en stoffen die de olie tot neergeslagen druppels vormen, doen de olie aan de oppervlakte wel verdwijnen maar verhogen in feite alleen maar de con centratie van giftige stoffen in het - zeewater. Jacques Larvgbouw (Fr) ls vrijdag in Moron (argentlnlë) wereldkampioen op de militaire vijfkamp geworden. HIJ scoorde 7.263.71 pnt. Een Arabier wordt weggevoerd door politiemannen, nadat bij een busstation in het centrum van Tel Aviv bommen zijn ont ploft, waarbij een dode viel en dertig personen gewond raakien. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM De zwaar tegenvallende kwartaalcijfers van Kon. Shell, Unilever en Phi lips hebben de beursstemming ongunstig beïnvloed. De stem busuitslag in Amerika vormde geen stimulans voor Wallstreet, zodat wij hier de steun van New York moesten missen. In onze huidige maatschappijstruc tuur spelen alle instanties elkaar lie ver „de zwarte Piet" toe, dan te staan voor de consequenties van een duide lijk en gezond beleid. Men moest eens ophouden met het toespelen van „de zwarte Piet" aan zijn makkers rond de tafel, aldus prof. Van Esveld onlangs en we moesten aan deze uitspraak denkeri, toen het spel om art. 8 van de Loonwet en art. 2 van de Prijzen wet beoefend werd. Eerst zat de regering met „de zwarte Piet", toen twee grote vakor ganisaties weigerden aan het centraal overleg deel te nemen, daarna wilde minister Roolvink wel de concessie doen om het gewraakte art. 8 buiten werking te stellen,vervolgens kwam de SER met het advies om zowel ge noemd art. 8 als art. 2 niet toe te passen, zodat de regering een vrijer loon- en prijsbeleid zou aanvaarden, terwijl ten slotte minister Nelissen voor de eer van „de zwarte Piet" be dankte en die toespeelde aan de werkgevers door zijn greep op de prijzen te handhaven. Nu roepen die ach en wee, want nu staat niet tegenover een betrekkelijk vrij loonbeleid een betrekkelijk vrij prijsbeleid en vrezen de werkgevers de dupe te worden van de voortgaan de inflatie van kosten en die onvol doende in. de prijzen te mogen door berekenen. Publiek dupe Wij kunnen begrijpen, dat er vrees bij de regering bestaat, dat, gelet op de prijsstijgingen der laatste maan den, straks, als de BTW en nog meer lasten verhoogd worden, wel eens weer net als rond de jaarwisseling 1968/1969 bij de overgang naar het BTW-stelsel, „het deksel van de pan vliegt" en de prijzen mateloos stijgen. Maar de werkgevers zitten o.i. voor lopig met „de zwarte Plet" en tegeno ver een meer vrij loonbeleid. staat geen evenredige vrijheid in de prijs politiek. We zeggen „voorlopig", want hoe men het ook keer of wendt, ten slotte betalen de consumenten toch wel de rekening en komt „de zwarte Piet" bij het publiek terecht. Op de effectenbeurs was men te leurgesteld over de beslissing van de regering om het advies van de SER t.a.v. de prijzen niet op te volgen, omdat men verwacht, dat de moei lijkheden voor het bedrijfsleven daardoor groter zullen worden en di verse, vooral kleinere ondernemingen, in de knel komen. Tegenwind Trouwens, ook internationale con cerns hebben deze week „tegenwind" gemeld. Eerst kwam Philips al bij voorbaat vertellen, dat de kwartaal- staat niet zou meevallen en dat ide voorraadvorming groter was dan ge dacht werd. Een prijsverlaging in de Duitse Bondsstaat voor kleurcn-t.v. wijst op een bestaande overproduktie. De beurs werd door de mededelin gen op de buitengewone aandeelhou dersvergadering alvast voorbereid op de nog te publiceren kwartaalsstaat. De koers van dit fonds liep terug van ƒ60.30 tot ƒ57.20. Verder kwam Unilever met een tegenvallend resul taat over het derde kwartaal. De om zet steeg met 16.8 pet, maar de netto winst daalde met 1.7 pet. Hogere grondstoffenprijzen en een toenemen de kosteninflatie zijn de oorzaken van de teleurstellende ontwikkeling. Het zit er wel in, dat dezelfde fac toren, die voor een kleinere winst marge in het 3è kw. zorgden, ook in het resterend kwartaal invloed zullen uitoefenen, zo zelfs, dat te verwach ten is, dat het netto-resultaat verder zal dalen. Vermoedelijk kan worden gesteld, dat de hele winst over 1970 wel iets lager zal uitvallen dan over week Kon. Shell met een kwartaal winst welke bar tegenviel en groot internationaal aanbod van aandelen uitlokte. In twee dagen tijds verloor dit fonds 60 punten. Terwijl de Esso over het derde kwartaal een winst stijging meldde van 10. procent, kwam Kon. Shell met een winstda ling van 7.7 procent. Dat had niemand op de beurs ver wacht, vermoedelijk ook Robeco niet, welke beleggingsmaatschappij blij kens haar mededeling, de laatste tiid juist Koninklijke in belangrijke mate heeft bijgekocht. De beurs heeft na tuurlijk gelet op de voortdurende prijsstijging van olie de laatste maanden en gedacht, dat de lijn van stijgende resultaten (2e kwartaal 2.3 pet meer) zou worden doorgetrokken. Het kostenvraagstuk heeft echter roet in het eten gegooid. De tarieven voor chartertanbers zijn enorm geste gen, ook andere kosten, zodat de prijsverhoging, Welke Inmiddels is gekomen voor de olieprodukten, te Iaat gekomen Is voor de resultaten over het derde kwartaal. De Ameri kaanse dochtermij Shell Oil heeft la gere resultaten (3e kw. 18 pet.) ge meld, hetgeen ook van invloed was op de winst van de mocdermij, daar circa een vijfde van de resultaten van de Shell Oil bomen. T egengevallen Voor het 4e kwartaal zal misschien een verbetering tot stand kunnen ko men onder invloed van de hogere prijzen, welke" voor olie nu gemaakt worden. Voorts is van belang, dat het er naar uitziet, dat de wereld vraag naar aardolie in de jaren ze ventig zal verdubbelen, zoals een di recteur van de Kon. Shell mededeel de. Daarmee is echter de onaangena me verrassing van de jongste kwar taalsstaat niet goedgemaakt en we zouden wel eens willen weten, welke oorzaken ertoe geleid hebben, dat Es so, toch ook een wereldconcern van formaat, veel beter voor de dag ls - - gekomen dan Kon. Shell. De koers 1 hetgeen voor de beurs een te- van dit (onds daalde deze week per genvaller betekent. De koers der cert. saIdo van f ]53 w t0, van aand. daalde deze week van ƒ96.0 tot 89.20. J Het is duidelijk dat nu „de zware De klap op de vuurpijl gaf deze 1 jongens" als Koninklijke, Unilever en Philips, het er deze week zo bij lieten zitten, een domper op de hele markt werd gezet. De KLM meldde wel een winststijging over het 3e kw. van ruim elf procent, maar de koers van dit fonds kon slechts stijgen van 152,50 tot 155,50. In Amerika bleef de verwachte dis- i contoverlaging nog uit, de werkloos-- heid vertoont een stijgende tendens, de groothafidelsprljzen eveneens, ter wijl de staking in de auto-industrie nog niet tot een einde is gekomen. Langzamerhand komen we ook in de periode van de belastingverkopen, welke tot het einde des jaars duren. In de geschetste omstandigheden kan er dus van Wall Street ook weinig voor de andere financiële centra uit gaan. Grote vraag In de lokale afdelingen was er ook niet veel te beleven. Phs Van Omme ren ontmoette wederom een verras send grote vraag uit het buitenland,' zodat de koers van dit fonds van 293. tot 303'/i pet. verbeterde. De over- name van Dagra door een Ameri- kaanse onderneming gaat niet door, omdat voor de aandelenruil vergun ningen nodig zijn, welke maanden op zich zullen laten wachten. Het bod ad 190 pet is ingetrokken en nu zitten de aandeelhouders van Dagra met de grote teleurstelling, want overname zou een uitweg hebben betekend voor de problematiek van deze maat schappij. De koers der aand. daalde gisteren tot 148 pet., dat is dus ver van de beloofde 190 pet Metaverpa meldde een ommekeer in de gunstige gang van zaken, waar door de omzet dit jaar niet alleen enigszins terugliep, maar de winst veel meer. De koers van. dit fonds liep terug van 366 tot 33Ó laten. De emissie van 8 pet. 15-jarige obi. Uni lever werd een daverend succes. De staat komt met een nieuwe 8 pet 15-jarige lening 99 procent, waar van het leningsbedrag eerst na de in schrijving bepaöld wordt Hierdoor wordt het majoreren bij de inschrij vingen moeilijker gemaakt. De obli- gatiemarkt was gedrukt door de aan kondiging van een nieuwe staatsle ning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9