JARRING WEER ACTIEF Uitbreiding verzekering bijzondere ziektekosten Shirley Ann door kennis ontvoerd Kans op hervatting vredesgesprek is groter Arafat: VS leidde acties in Jordanië Het Kwartet VPRO al 2000 V ergissing oorzaak van gasramp Kampen begint het weer een beetje te zien Man van f 20.000 AANVAARDEN Lady Shave beroofd Vrachtauto botst op tankwagen: twee doden Arrestatie ontvoerders aanstaande Tweemaal f125 voor soldaten MOEDER EN POLITIE VERMOEDEN: Q v. d. velde Citroën Pacific Glory drijvende "Nieuwe Leidse Courant Saterdag 7 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Ni6U\ifi ofdkantoor Leiden Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er is enorm ge- igeerd op de noodkreet van de >RO. Via telefoon en post hebben h al reeds tweeduizend nieuwe den aangemeld. De Italiaanse president Saragat en keizer Haile Selassie van Ethiopiëdie gisteren voor een vierdaags bezoek aan Italië in lome is aangekomen. Het eer ie bezoek van de keizer na de Italiaanse invasie in Ethiopië 35 'jaar geleden. De keizer zal ook de paus ontmoeten. NEW YORK De kans dat het vredesgesprek over het Nabije Oosten onder leiding van JaJrring wordt hervat, is gestegen. Waarnemers leiden dat af aan de sterk verhoogde diplomatieke activiteit in New York. VN-bemiddelaar Jarring ont ving gisteren de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Riad. Deze zei dat zijn land be- 'rwniever hoging nodig van 0.24 of 0.32 proccnl (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het ministerie ran sociale zaken en volksge zindheid bestudeert plannen 'oor drastische uitbreiding van Ie werking der volksverzekering .an de Algemene wet bijzon- lere ziektekosten. Die is thans >eperkt tot verpleging en ver zorging in inrichtingen voor :wakzinnigen, blinden en doven, le psychiatrische ziekenhuizen m de sanatoria. Gedacht wordt voorlopig aan Het )orp bij Arnhem (woongemeenschap 'oor lichamelijk zwaar gehandicap- en), medische kleuterdagverblijven, nternaten bij scholen voor buiten- ewoon onderwijs, sociaal-psychia- rische diensten, medisch-opvoedkun- lige bureaus en een aantal niet-er- ende inrichtingen. De extra kosten zouden (eventueel) n 1971 147 miljoen bedragen, wat ivereenkomt met 0,24 procent van iet premieplichtig inkomen, zo heeft !e Ziekenfondsraad berekend. Een iergelijke premieverhoging is echter niet nodig, omdat door de uitbreiding van de AWBZ het totale overheids- ludget belangrijk zou worden ont- ast De Ziekenfondsraad meent daarom, dat de rijksbijdragen in de kosten van de verzekering jaarlijks moet worden verhoogd met de som van de lasten, die op deze wijze naar het algemene fonds bijzondere ziektekos ten worden overgeheveld. OSLO Een noodlottige vergissing van een 27-jarige buitenlandse arbei der blijkt de oorzaak te zijn van het ongeluk van donderdag in de Zuid- noorse haven Kristiansund, waarbij 12 havenarbeiders om het leven zijn gekomen Bij reparatiewerkzaamhéden aan boord van het tankschip Polio was in 4e machinekamer plotseling een brandblusinstallatie in werking ge treden. die met behulp van kool- dkixyde branden blust. De raad constateert hierbij over- rigens, dat door het achterblijven van de rijksbijdrage bij de stijging van de totale kosten het premieper centage te sterk toeneemt en dat het daarom nodig is, via wetswijziging de aanpassing van de rijksbijdrage volledig te koppelen aan de ontwik keling van de totale kosten. Premieverhoging Afgezien hiervan is het volgens de Ziekenfondsraad toch nodig de pre mie enigszins te verhogen, omdat bij handhaving van het huidige percen tage (1,29) in 1971 een tekort zal ont staan van ongeveer f 85 miljoen, Indien men in 1973 over een reserve wil beschikken gelijk aan de te ver wachten financieringsbehoefte, zal het premiepercentage voor de AWBZ in 1971 moeten worden opgevoerd tot 1,53 pet. een stijging dus van 0,24 pet. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de voorgenomen uit breiding van de werkingssfeer. Gaat de uitbreiding door, dan zal de pre mie nog eens moeten stijgen met een gelijk percentage van 0,24, verspreid over drie jaar, d.i. 0,08 pet. per jaar. De stijging in 1971 zou dan neerko men op 0,32 pet. Verpleegkosten In zijn advies aan de minister zegt de Ziekenfondsraad te verwachten, dat de gemiddelde verpleegkosten voor de AWBZ volgend jaar zullen stijgen tot f'44,98 per dag, d.i. 16,7 pet. meer dan de huidige kosten, 38,54 per dag. Voor 1972 wordt dan nog eens een stijging verwacht met ca. 14,3 pet. tot f51.40 per dag. Het aantal patiënten onder de wer king van de AWBZ bedraagt dit jaar ruim 63.100. Dit cijfer zal (zonder uit breiding van de werkingssfeer) naar verwachting oplopen tot ruim 68.000 in 1970 en 74.100 in 1971.. KAMPEN Als het een beetje meezit heeft Kampen in de loop van de dag weer stroom gekregen. Van morgen om zeven uur begon men met het herstel van de hoogspannings masten op het Kampereiland. Zoals bekend knapten de masten eerder de ze week tijdens een hevige storm. Gistermorgen kwam het laatste stuk van de vernielde top van de mast op het Kampereiland naar be nden en werd het nieuwe bovenstuk gemonteerd. Aan de andere kant van de IJssel gebeurde hetzelfde met de kast, die het ook had begeven. B. en W. van Kampen hebben meegedeeld dat als de weersomstandigheden mee werken de stroomvoorziening van daag of morgen gereed kan zijn Voor het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf zal het echter nog onmo gelijk zijn het stadsnet normaal in te schakelen. Op zijn vroegst zal er maandag sprake zijn van normale stroomvoorziening. Er kunnen morgenavond nog geen kerkdiensten in de Kamper kerkge bouwen worden gehouden wegens het ontbreken van de benodigde elektri citeit om de gebouwen te verlichten. De kerkorgels zullen overdag wel functioneren reid is tot voortzetting van het vredesgesprek. Riad had later een gesprek met zijn Ameri kaanse collega Rogers. De Israëlische minister Eban had tegenover Jarring al uiteengezet wel ke obstakels diens missie in de weg staan: de Egyptische raketverster kingen aan het Suezkanaal tijdens het bestand en goedkeuring van de Algemene Vergadering der VN van de Afro-Aziatische resolutie. VN-diplomaten menen dat hervat ting van het vredesgesprek in ieder geval dichterbij is dan na het ver bitterde debat in de Algemene Ver gadering. Amerikanen De Palestijnse guerrillaleider Ara fat heeft gezegd, dat Amerikanen in september de operaties tegen de Pa lestijnse commando's heben geleid. Volgens hem hebben de Amerikaanse ambasadeur in Amman, militaire adviseurs en burgers aan de voor bereiding van de operaties deelgeno men- „Zij zijn nog steeds in Jorda nië", aldus Arafat. Hij zei dat Amerikaanse vliegtui gen tijdens de crisis in Jordanië tanks en bommen naar het vliegveld van Amman heben gebracht, en dat de Jordaanse regering in Israël ge maakte raketten gebruikt. In het centrum van Tel Aviv ont ploft engistermiddag twee bommen. Een persoon werd gedood, tien ande ren raakten gewond. De politie arres teerde bijna duizend Arabieren voor ondervraging. De oplossing van de quiz was deze week: Als prijs werd toegekend een die ten deel viel aan: W. H. Dambruin NEPTUNUSSTRAAT 10 ZWIJNDRECHT DONGEN Vrijdagochtend om streeks kwart over vijf is de 57-jarige bankloper W. P. H. W. van Erve, toen hij met een tas met f 20.000.-- van de Amro-bank op weg was naar de Aero schoenfabriek, aangevallen door een ongeveer twintigjarige jon geman, die tijdens het passeren de tas uit de handen van de man trok. De dader sprong direct in een juist stoppende lichte mercedes en reed in de richting van de Gasthuis straat. De overval gebeurde op de Hoge Han tegenover de Laurentius- lcerk. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een speciaal voor deze zaken geformeerde groep van twaalf rechercheurs inschakelde. Elk spoor ontbreekt nog. ALKMAAR Een botsing tussen een vrachtauto en een tankwagen be laden met 20 ton aardaopelmeel op de Purmerenderweg heeft aan twee mensen het leven gekost. De 60-jarige heer J. A. Baars uit Alkmaar, die de vrachtauto be stuurde. overleed op weg naar het ziekenhuis. Zijn bijrijder, de 23-iari- heer H T*^- '-a. was op slag dood. De chauffeur van de tankwagen werd slechts licht gewond. Beide auto's kwamen in dp sloot naast de weg terecht. De juiste toe dracht van het ongeluk is niet be kend. De politie vraagt eventuele ooggetuigen zich met haar in verbin ding te stellen. In het centrum van Tel Aviv zijn gistermiddag twee bommen ontploft. Een persoon werd gedood, terwijl tien anderen gewond werden. Vermoed wordt dat do hommen door Arabische guerrillastrijders waren geplaatst Slechts die geheimen worden goed beivaard, die door de eigenliefde, worden verborgen. DE GENLIS (R'TA) Vandaag in ZO: J. den Boef: Ook na Amerikaanse verkiezingen is kloof tussen Oost en West wijd Rolf Hoekstra: Geweld een reac tie? Dan is er nog hoop Dr. E. Diemer wijdt zijn Kantte kening aan Abr. Kuyper: Vijftig jaren later Hans W. Ledeboer Tweede stads centrum voor Parijs en Rotterdam Jeanne de Vlieger: Speelgoed is een uitdaging Meindert Leerling: Dina Vogelaar voetbaltalent Dr. C. Rijnsdorp: Theorieën wor den politiek H. Larsen: Autoverzekeringen in soorten Paul van Langstraat: Luchtkarte- ring ontdekt nu meer Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Kunnen orchideeën in kamer bloeien? Dialoog: Groter dan gezin is Gods wereld W. F. Stafleu: Aap en Mens Hit WEER DE BILT Weersverwach ting tot zondagavond: Overwe gend droog met hier en daar mist en morgen overdag ook enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk oos telijk. later veranderlijk. In de nacht plaatselijk lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Vooruitzichten tot maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks normaal Max. temp.: omstreeks normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal 20 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (10.13.mil!ibar). Dalend. Zon en tnaan 8 november: zon op 7.47; ondei 17.00; maan op 14.56. onder 1.09; 13 november V.M 9 november: zon op 7.48, ondei 16.59; maan op 15.09. onder 2 35- 13 november V.M. Hoog water 8 november: Rotterdam le ge tij 11.54, 2e getij Schevenln- gen 10.1422.51; Vlissingen 8.5821.48; Willemstad 0.08—12.42. 9 november: Rotterdam le getij 0.57. 2e getij 13.17; Scheveningen 11.3423.59; Vlissingen 10.17—22.59: Willemstad 1 29—14.04. Leiders FLQ gepakt OTTAWA De hoofdcommissaris van politie van Ottawa heeft gisteren meegedeeld dat de politie de „leiders" van het front voor de bevrijding van Quebec gearresteerd heeft en dat de aanhouding van de ontvoerders van de Britse diplomaat James Cross nog slechts een W.vestic van tijd is. Een telefoontje kan de oplossing betekenen, zo zei hij tegen verslagge vers, en alles zal dan als een kaarten huis in elkaar storten. Van andere politiezijde is meege deeld dat de politie na het van kracht worden van de noodmaatregelen, 1.933 overvallen en huiszoekingen heeft gedaan in de provincie Quebec. Zij had ruim 2.500 staven dynamiet, een grote hoeveelheid offensieve wa pens en bijna 3.000 patronen gevon den. In de afgelopen maanden zijn in Quebec rond 4.500 staven dynamiet gestolen. DEN HAAG De regering heeft besloten om alle Nederlandse dienst plichtigen een uitkering ineens te ge ven van twee keer 125. De uitkering wordt betaald op dezelfde tijdstippen als aan de ambtenaren, d.w.z. eind december cn eind januari. Minister-president De Jong deelde dit. gisteren mee na afloop van het kabinetsberaad. Loonbeleid is uiet ter sprake gekomen op kabinetsberaad DEN HAAG Het loonbeleid is gisteren in de wekelijkse minister raadzitting niet aan de orde geweest. Premier De Jong, die dit na afloop van de zitting meedeelde, voegde cr aan toe dat dus evenmin over een eventueel te treffen loonmaatregel waarover berichten in de pers zijn verschenen is gesproken. Het standpunt van de regering is onveranderd en gebaseerd op het zo juist verschenen interim-advies "van de SER. aldus premier De Jong. tMutijum ME.UBLLE.N I [RUNSBURGH VEILIG GEKOCHT 1 1B'J DE VAKMAN BAARiN L)e vijfjarige Shirley Ann Lammers is sinds donderdagmiddag zoek, vermoe delijk ontvoerd door een jonge man die het kind en haar moe der goed kent. Shirley stapte toen ze uit de kleu terschool kwam in een lichtkleurige auto en reed weg. Sindsdien heeft haar moeder niets van haar verno men. Maar bij de politie regende het aanwijzingen. Aanvankelijk kon de moeder de po litie geen enkel vermoeden over het motief van de ontvoering of de dader meedelen. Twee mensen die in aan merking zouden komen, werden ver hoord, maar bleken onschuldig. Later ging de politie een bepaald spoor volgen. Het loopt naar een 22- jarige Indonesiër, die al door de po litie werd gezocht. Ook de (geschei den) 32-jarige moeder van het meisje heeft nu bepaalde vermoedens. Als die juist zijn, behoort de man tot haar goede kennissen. „Mijn dochtertje zou ook nooit zijn meegegaan met een man die zij niet kent," meent mevrouw Lammers. Maar van het motief begrijpt zij niets. De man kan volgens haar alleen in een vlaag van verstandsverbijste ring hebben gehandeld. „Daarom maak ik me vooral ook zorgen als het kind straks misschien vervelend gaat worden. Hoe zal hij daarop reage ren?" Shirley Ann Lammers is 1.12 meter lang. Indonesisch type, tenger, draagt het zwarte haar in een puardestaari en was gekleed in een lichtgrijs man teltje met capuchon. Zij droeg een blauwe maillot. Van de eveneens Indonesische ont voerder was aanvankelijk alleen be kend dat hij een bril met donker montuur droeg. ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 2JIS6 v. ZUYLEN NllEtkLTSTR 372 WASSENAAR TEL. 3013 LONDEN De 77.000 ton metende Liberiaanse tanker „Pacific Glory", die twee weken geleden na een aan varing bij het eiland Wight aan de grond kwam te zitten, is gisteren los gekomen. Het ligt nu voor anker, ter wijl een andere tanker bezig is de lading olie over te Dompen. Een woordvoerder van de Nederlandse L. j Smit cn co's internationale sleep- dienst zei dat het schip waarschijn- lijk naar dieper water zal. worden ge- 1 bracht, waar het leegpompen zal worden voortgezet. De uit Nigeria afkomstige lading olie is bijna 9 miljoen gulden waard. De tanker kwam op 23 oktober In aanvaring met een andere tanker en gevreesd werd toen dat de 70.000 ton olie in zee terecht zou komen en de Britse en Franse stranden zou ver vuilen. Maar tot dusver is meer dan 30.000 ton al overgepompt. Amerikanen lanceren spionageknnrstmaan KAAP KENNEDY Van de Ame- rikaanse ruimtevaartbasis Kaap Ken nedy is gisteren een spionagekunst- maan gelanceerd die eventuele raket- aanvallen door de Sowjetunie of China in het oog moeten houden De Titaan-3c-raket rees om 11.32 uur Ned. tijd omhoog. De luchtmacht deelde slechts mee dat de kunstmaan was gelanceerd en gaf zelfs niet het tijdstip op. maar het gebeuren was tot op 160 km duidelijk te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1