{AUTOVERZEKERING: IN SOORTEN Lucht kartering ontdekt nu meer Theorieën worden politiek 1 DEZE WEEK IS I i" 1 Gezegd door Paul v. Langstraat Kanttekening Vijftig jaren later IATEROAO 7 NOVfMBE* 1970 ar^ Was tot voor een paar jaar de autoverze kering en weinig levendige zaak wat betreft m'T dekkingsvoorwaarden, sinds omstreeks 9.!, .ind» TOje'; nd 1968 is daar een aanzienlijke verandering gekomen. Want opeens stak toen een he- j concurrentiestorm los over de circa 130 itomobielassuradeuren. Om een concurren- istrijd doeltreffend te kunnen voeren, is •estal een rijke fantasie nodig. Zo ook in de itoverzekeringswereld, waarin opeens aller- I nieuwe of vernieuwde dekkingsmogelijk- sden weren uitgevonden om elkaar als con- irrerende assurantiemaatschappijen vliegen beter gezegd auto's af te vangen. We zullen nu maar in het midden laten de p!Vaag of deze concurrentieslag tenslotte toch 'et is of wordt uitgevochten op de rug van verzekerden (de autobezitters). Een vraag, .Je zou kunnen opwellen als men moet con* ateren, dat de autoverzekeraars weer broe* eriijk eendrachtig enige maanden geleden it ministerie van Economische Zaken be liefd doch dringend hebben gevraagd om toe- emming voor het in 't komende jaar verho- van de premies met 12 procent Zeker is in ieder geval, dat de autopolissen betreft in het bijzonder de casco-dekking dekking van de eigen autoschade) sinds ontbranden van de concurrentie eind een rijke gevarieerdheid in dekkings- laarden te zien hebben gegeven. Zo rijk, een overzicht van die variaties nauwelijks ir te maken is. Een aantal uitschieters we echter niet onvermeld laten. Men met behulp van zijn verzekerings- zelf na te gaan in hoeverre de eigen autopolis op deze en andere punten het meest gunstig is of nog gunstigeT zou kunnen luiden, waarbij natuurlijk ook de pre miehoogte vergelijkenderwijs bekeken kan worden. Als een betrekkelijk nieuwe auto bij een aanrijding zo zwaar wordt beschadigd, dat reparatie economisch niet meer verantwoord is en de auto als totaal verloren (zg. total loss) moet worden beschouwd, dan kennen de polissen verschillende regelingen. De gunstigste zouden we kunnen noemen de re geling, waarbij in de polis is bepaald, dat van een totaal-verliesschade sprake is, als de geschatte reparatiekosten meer dan twee derde bedragen van de waarde van de auto onmiddellijk voor de aanrijding, terwijl die waarde gedurende het eerste jaar na de da tum van de afgifte van het kentekenbewijs gelijk wordt gesteld aan de geldende nieuw prijs van de betreffende auto. in dat geval is namelijk volgens deze po lisregeling de vergoeding gelijk aan de nieuwprijs. Komt daar dan nog bij, dat het verplichte eigen risico van f 100,- niet in mindering zal worden gebracht op die ver goeding, terwijl bovendien In de poli is be paald, dat na het eerste jaar vaste afschrij vingspercentages worden gebruikt (bijvoor beeld van V/2 Pct- per maand), dan kan in dit opzicht een dergelijke*polis met recht gelden als één, die op dit moment de meest aantrek kelijke zekerheid biedt. Er zijn evenwel nogal wat variaties op de ze regeling. Om er een paar te noemen: Veel polissen zijn er, waarin de waarde (de zg. dagwaarde) van de auto in geval van totaal verlies slechts gedurende zes maanden na afgifte van het kentekenbewijs gelijk wordt gesteld aan de nieuwprijs. Er zijn polissen, die (al dan niet met een dergelijke nieuw prijsregeling) de vaststelling van een totaal verlies overlaten aan de expert zonder in de polls een exacte norm aan te geven om vast te stellen wannéér er sprake is van „total loss" (dus zonder die- hiervoor vermelde twee-derde- regeling en/of zonder vaste af schrijvingspercentages na zes maanden of na een jaar). Ook het niet in mindering brengen van het verplichte eigen risico op de vergoe ding wegens totaal verlies komt in veel polis- regelingen (nog) niet voor. De nogal eens door opspringende stenen veroorzaakte ruitbreukschade wordt volgens veel polissen thans vergoed zonder inhou ding van de korting wegens schadevrij rijden (de zg. no-claimkorting). Er zijn ook regelin gen, waarbij noch de no-claimkorting noch het verplichte eigen risico in mindering wordt gebracht op de vergoeding. Het In mindering brengen van de no-claimkorting vindt volgens een aantal polissen bovendien ook niet £icht< Luchtfotografie is bijna zo oud ais de camera zelf. Al in de |6 eeuw werden primitieve pogingen ondernomen om met fototoestel, bijvoorbeeld vastgebonden aan een vlieger, htopnamen te maken. In de afgelopen honderd jaar is deze - Jtechniek uitgegroeid tot een zeer nauwkeurige methode onder meer ten behoeve van de kartografie. Een groot nadeel is dat JtJen wel de beschikking moet hebben over aanhoudend goed >rv#eerf hetgeen in de tropen en op de hogere breedten (Neder- - jand!) nogal eens achterwege blijft. Voorgenomen vluchten erjikunnen dan niet worden uitgevoerd en het kost veel tijd (en 8 tgeld) om een grote serie luchtfoto's te maken. he£ Door millitair speurwerk in laatste tien jaar zijn echter twee nieuwe methoden van luchtkartering ontwikkeld die [g'jjzeer veelbelovend lijken omdat nCft hiermee een grotere hoeveelheid n(k informatie over het aardopper- vol, v,ak kan worden verkregen dan met gewone luchtfotografie. Dit geschiedt door middel van radar en infra-rood-waarneming (re mote sensing) die binnen be- pjjPaalde grenzen, dag en nacht en ^Tonder alle weersomstandigheden kunnen worden toegepast. Elk voorwerp op aarde zendt ïaar gelang zijn temperatuur een bepaalde hoeveelheid infra- 1-straling uit, een niet zicht- ■baar deel van het electromag- netisch spectrum waartoe ook Jhet licht behoort. Met gevoe- lige apparatuur kan dit wor- jden geregistreerd en een warm- tebeeld van het object worden verkregen. Dit is ook mogelijk van het aardoppervlak. Een overvlie gend vliegtuig registreert de aanwezige infra-rood-straling en zet dit om in een zichtbaar beeld (zie afbeelding). Men heeft dan de warmteverdeling van een bepaald gebied. Dat dit niet egaal is blijkt uit het voor beeld. In de pqlder lopep koei en, die een hogere temperatuur hebben dan de omgeving, er is een dichtgeslibd meertje en een oude stroomloop aan te wijzen. In het algemeen past men ther mografie toe wanneer men meer informatie wil hebben over de warmteverdeling van het aard oppervlak. Weerkundigen heb ben hiervoor veel belangstel ling. Vanuit satellieten worden thans zowel van de verlichte als van de onverlichte zijde van de HET BESTAND aan het Suez- kanaal is verlengd, en dat is on danks alle voorwaarden en slagen om de arm een goed bericht in de donkere dagen van de pas begonnen novembermaand. Ame- rlka en Rusland verminderen zelfs Ide sterkte van hun vloten in de Middellandse zee. Egypte blijft vragen om voortzetting van het vredesgesprek en Israël belooft niet als eerste te schieten. Amerika kiest een senaat en Huis, gouverneurs en burgemees ters. Ondanks aanwijzingen voor het tegendeel houdt president Nixon vol dat zijn positie is ver- sterkt en dat hij nu met meer ge zag in de wereld kan spreken. De regering-Nixon wordt door Noord-Vietnam bij de Verenigde Naties wegens wandaden aange klaagd. China wil een wereldtop- gesprek over de kernbewapening. Er zijn berichten over een stalinis tisch komplot tegen de Tsjecho- slowaakse partijleider Husak, die de weg van het midden wil be wandelen. Een Poolse onder minister is met enkele anderen slachtoffer van een aanslag in Karachi (Pakistan), waaraan de Poolse president Spychalski maar net ontkomt. Gewerkt wordt aan een verdrag ter normalisering van de betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland. De brand In een dancing in het Franse St. Laurent-du-Pont is met 144 doden de ernstigste ramp van de week. Storm op zee eist vier mensenlevens voor onze kust. Kampen komt door de storm dagenlang in donker te zitten. Figuurlijk gezien stormt het ook In Den Haag, want de lonen-en- prijzenkwestie is nog niet opge klaard. De regering komt plotse ling met een prijsmaatregel, de werkgevers wijzen elke medewer king af, het SER-advles over lo nen en prijzen is nog in de maak, ook de lonen moeten aan de ket ting, er komt een stevig Kamer debat. Intussen zijn er prijsver- hooingen voor brood, melk, auto rijden. kranten, allemaal dingen die ie niet kunt missen, geen dag. De Kamer heeft het druk met de ministers Beernink (stevige kritiek, o.a. over de gewestvor ming) en Polak (VVD voor vrije pornografie, de minister doet een beroep op de Zuidmolukkers zich kalm te houden en overweegt een maatregel tegen de huurkoop van huizen). Er komt géén winteruit- kering voor bejaarden dat is uit de tijd, vinden' staatssecreta ris Van de Poel en de Kamer meerderheid. Verder houdt Geertsema van de WD vol, dat eerst de KVP en dan de eigen VVD aan bod ko men voor een formateur, en dat dus Biesheuvel inderdaad niet de eerst aangewezene Is; de Evange lische Solidariteitspartij wordt op gericht; drs. H. ter Heide volgt als NVV-voorzitter W. Kloos op; de regering polst Oost-Groningen voor een uitgebreid plan-Kikkert voor militaire oefenterreinen. De gereformeerde synode Is druk met de kwestie van de ver ontrusting; er komt een herderlijk schrijven. De VPRO blijkt minder dan 100.000 leden te hebben en heeft nu een jaar tijd om de schade in te halen. Het Cupvoet bal levert op één dag vier Ne derlandse overwinningen op. ik vind die 400 een ontwikke ling die een groot gevaar voor de economie betekent. Dit is een machtsdemagogie geweest, die alle perken te buiten is gegaan. Omdat echter duidelijk bleek dat toch moest worden uitbetaald, zijn we gezwicht. We betalen liever zonder stakingen (Ir. F. J. Philips) De ondernemer is eigenlijk al leen nog gebonden aan de cao, maar voor de rest heeft hij de handen vrij. Daarmee bevindt Ne derland zich in een unieke posi tie, hebben we vergeleken met zeer veel andere landen een duidelijke achterstand (Drs. H. ter Heide) De KVP is een beetje In de rui (Dr. A. Vondeling) ZIJ die het Griekse kolonels- regime verafschuwen, verlustigen zich in de dictatuur van de sex (Ds. H. G. Abma) aarde temperatuurkaarten ge maakt. Boven zee kunnen warme stromingen worden waargeno men, zoals de monding van een rivier of de plaats waar een electrische centrale zijn warm koelwater loost. Ook kunnen schepen worden opgespoord die olie in zee lozen. Thermografie is reeds gebruikt bij het opspo ren van warmwaterbronnen, ac tieve vulkanen en bosbranden. Het verschil met het infrarood- systeem is dat radórgolven eerst moeten worden uitgezonden voordat zij na reflectie weer kunnen worden vastgelegd. Dit gebeurt vanuit een vliegtuig met aan weerszijde een anten ne die de teruggekaatste ra dargolven omzet in een zichbaar beeld (vandaar de naam side looking airborn radar - SLAR). Om technische redenen wordt het gebied loodrecht onder het vliegtuig niet door de radargol ven waargenomen en op het beeld wordt daarom een smalle zwarte band gevormd. Duidelijk kunnen nederzettkigspatroon (huizen, wegen), water (kaatst ook radar terug) en verkaveling worden waargenomen. SLAR is een belangrijk hulp middel bij het karteren van grote landoppervlakten, dat op deze manier snel kan worden uitgevoerd. Dit biedt grote per spectieven voor de inventarisa tie van bijvoorbeeld ontwikke lingslanden of gebieden die moeilijk toegankelijk zijn (woestijnen, oerwouden, enz.). plaats in geval van brandschade en/of In geval van schade tijdens diefstal (joy-nding daaronder al dan niet begrepen). In veel polissen is thans de maximaal te bereiken no-claimkorting gesteld op 40 pet van de premie. Er zijn er echter, die deze korting nog steeds op het oude maximum houden, nl. 30 pct. De opklimming der per centages per schadevrij gereden jaar va rieert. Voorts zijn er polissen, waarin na elk schadevrij jaar 10 pct. reductie meer wordt gegeven (zodat het maximum van 40 pct. na vier schadevrije jaren kan worden bereikt), terwijl er ook zijn, waarin na elk schadevij jaar 5 pct. reductie meer wordt gegeven, te beginnen met 10 pct. na het eerste schade vrije jaar. En dan zijn er nog polissen, waarin na het eerste schadevrije jaar meteen al 20 pct korting wordt verleend, waarna de opklim ming kan variëren (bijvoorbeeld na 2 jaar geen verhoging, na 3 en 4 jaar een verho ging tot 30 pct en na 5 jaar 40 pct). Enzo voort.. (waaronder ook valt de vermelding, dat er verzekeraars zijn, die al direct in het eerste jaar zg. introductie-no-claimkortingen geven van soms zelfs 30 pct of hoger, van wege de concurrentie.) De laatste maanden is in een aantal polis sen het verplichte eigen risico bij schade aan derden (WA-schade), toegebracht in het bui tenland, vervallen. Verder is onlangs in een aantal polissen het extra eigen risico voor jeugdige bestuurders (t/m 23 jaar) vervallen in geval van schade, toegebracht aan derden. SLAR-beeld van de Noordoostpolder; ten noorden daarvan Lemsterland. Duidelijk is het akkerland (beneden) te onderscheiden van het grasland In Friesland (boven). (Foto De Ingenieur no. 33-1970). Naar schatting van deskundigen kan kartering van een land als India met behulp van SLAR op een schaal van 1250.000 in on geveer drie maanden vliegen worden uitgevoerd. Een pro bleem hierbij is overigais wel op welke wijze de verkregen informatie in vergelijkbare kor te tijd kan worden veilverkt. Andere toepassingen liggen op het gebied van de geologie en het landgebruik. Uit de SLAR-beelden kunnen aanwij- Infrarood-opname van de Alblas- serwaard. Bij C onthult de foto de aanwezigheid van vee. Bij E blijkt dat daar heel vroeger een meertje moet hebben gelegen. (Foto Geo- Forum no. 2). STRAKS, over enkele dagen, zal het vijftig jaar geleden zijn, dat een man, beduusd nog en verward, toch maar de onontkoombare pen opnam en te schrijven aanving. Wie was die man en wat schreef hij? Hij schreef: „Kuyper is dood... Gisteren heb ben ze hem begraven... Weg is hij, weg voor goedDe man was Anema. Bij de aanleiding tot zijn schrijven, de dood van Kuyper, had een liberale krant reeds deze weeklage geuit: „Nu luiden de klokken in Nederland. Daar luiden er van de torens der kerken, eenvoudige kerkjes voor het me rendeel, waar stijve, rechte mensen binnen gaan met strakke gezichten om te luisteren naar strakke leringen en hun zielen te laven aan de koele klank der loutere psalmen. Dat zijn de klokken van de rouw. Van Kuypers kleine luyden om des groten Kuypers dood." Ik heb Anema vaak over Kuyper gehoord, op college en bij hem thuis (hij was mijn promotor), de openhartige ontboezemingen van de man die kritiek had, felle kritiek soms, maar tegelijk tot in het hart gegrepen was door dit bij uitstek begaafd menselijk genie, door deze mens. Bijvoorbeeld vertelde hij hoe het de toen juist uitgekomen ency clopedie van Kuyper was geweest die hem „uit Gods genade" weer op de been had geholpen toen het leek alsof hij „het niet meer wist". MORGENAVOND dan zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de grote, de machtige, heenging, en ook dit met de kinderlijke over gegevenheid van het geloof. Er viel een leeg te in Nederland. En van de begrafenis zou men later zeggen: en zij hielden daar een grote en zeer zware rouwklage". Toen ik in de afgelopen dagen vanuit een latere generatie dus nog eens nadacht over dat merkwaardige fenomeen dat daar als een massief blok in onze historie ligt en dat Abraham Kuyper heet, toen begreep ik niet voor het eerst overigens die verwar ring die op dat moment zovelen aangreep. Kuyper was een man geweest om in die tijd te leven. Op het ene gebied na het andere was hij de man van de conceptie gebleken: binnen de kerk, binnen de staat, binnen de maatschappij, binnen de wetenschap. Er zat een enorm brok zekerheid en tegelijk een enorm brok harmonisch eenheidsdenken ln. We spreken tegenwoordig nogal eens van „integratie". Welnu, als er ooit geïntegreerd is, dan toen vanuit Kuypers denken inzake theologie, staatsleer, aanpak-van-onderwljs, cultuur, kortom inzake alles. En dit alles met een grotere kracht uitgedragen naar de ontzagwekkende mate waarin deze man de mensen wist te bezielen en hij hen nabij wist te komen. Ieder hoorde en voelde de klop van dit sterke hart lees bijvoorbeeld nog eens zijn meditaties, waarvan vele be horen tot het mooiste en ontroerendste van wat hij geschreven heeft. KUYPER was de bezieler met het woord en met de pen. Journalist van een woordkeus en een zeggingskracht dat men hem en zich niet dan met de grootste huiver „collega" zou durven noemen. Een die, ook om en in De Standaard, de scharen opriep tot actief ge loofsbewustzijn, een die zelf de strijd niet duchtte en naar wiens wensen zich een ieder desnoods even wat tegenstribbelend voegde. Deze man heeft geleefd, heeft geleefd in zijn tijd, ook in zoverre hij zijn tijd door zijn denken en zijn daden schiep. En nu is het een halve eeuw geleden sedert hij van ons ging, en de tijd zelf is voortgegaan. Nieuwe geslachten zijn gekomen. Dan verslapt de greep die zelfs van zulk een man moet uit gaan. Dan verzwakt tegelijk hier en daar de zekerheid. Was, gaat men zich dan immers afvragen, was het allemaal wel zó als Kuyper had ge steld? En dan komen er in de conceptie min der sterke punten aan de dag. Dan blijkt bij nader onderzoek dit of dat minder houdbaar. En van het een komt dan het ander. De vraag laat zich zelfs stellen, of latere generaties, zeker die van onze dagen, nog wel in gelijke mate bereid zouden zijn zich door een man als Kuyper te laten „gezeg gen". De menselijke instelling is een andere geworden minder zeker, minder bewust, minder zelfbewust, minder bereid tot aan vaarden op gezag ook. We ervaren dat dage lijks, maar zou het in de grond niet dezelfde beduusdheid zijn als die Anema al gevoelde toen hij zich moeizaam tot een „in memo- riam" zette? EEN halve eeuw alweer na Kuypers dood. De mensheid is sindsdien voor vele raadse len geplaatst Menselijke verwarring heeft voor een deel gestalte gekregen in krankzin nige bewegingen. Er is weer een ontstellende oorlog over de wereld gevaren. Daar zijn in de wetenschap en elders ontwikkelingen gaande en mogelijkheden geopend, die ons allen alleen maar vreemd te moede stemmen. Vreemd te moede en wij allen zijn en blijven „vreemdelingen op aarde", een situ atie waarin we alleen maar gedrongen kun nen worden tot de roep om hulp „verberg ons uw geboden niet". Vijftig jaar na Kuypers dood. Wie de ge schiedenis van Kuypers tijd leest ontkomt niet aan de indruk dat er in de verering die men hem toedroeg naast toewijding en dankbaarheid ook wel een en ander was dat nauwelijks gezond mocht heten. Maar aan óns is het voordeel van de afstand; wij mo gen profijt trekken van de keurende en schiftende werking die van de tijd uitgaat. En wij mogen uitkomen bij de sterke kern van wat in het omvangrijke denken en doen van iemand als Kuyper van meer blijvende betekenis gebleven is en nog altijd blijft. Soms, in een periode waarin onzekerheid het van zekerheid lijkt te winnen, gevoelt men jaloersheid jegens mensen uit vervlogen tijden. Maar was hun zekerheid altijd winst? In elk geval, wij leven vandaag. Zonder een man als Kuyper. Maar met ons zelf. En met onze vragen, en mogelijk ook met onze on zekerheid. Echter ook met één ding dat wij mogen hebben zo goed als hij het had: geloof en vertrouwen op de goedheid en de genade van onze Heer, die de tijden verduurt. En wat Kuyper betreft, Anema besloot toen zijn beschouwing met vast te stellen dat diens werk verder vruchtbaar zou moeten worden gemaakt. Door ons, zei hij, en dan door onze kinderen en kindskinderen. Aan die laatsten zijn we nu wel toe. Er mogen ook vandaag en morgen best nog wat klokken luiden. DIEMER zingen worden gehaald omtrent het reliëf en de geologische ge steldheid van het terrein. Bo vendien kan een indruk worden verkregen omtrent het landge bruik. In de Verenigde Staten worden proefnemingen gedaan om met dit nieuwe systeem te meten of de oogst al rijp is. Dit kan een uitkomst betekenen voor de onafzienbare graan- vlakten in de Verenigde Staten die zo vanuit de lucht kunnen worden bestudeerd. Zowel de thermografie als de SLAR zijn ontwikkeld met de bedoeling een aanvulling te zijn op de gewone luchtfotografie. Er wordt thans veel onderzoek verricht om ervaring op te doen bij de interpretatie van deze beelden. Daarnaast wordt con stant onderzoek verricht ten be hoeve van de grote hoeveelheid toepassingen die zich in korte tijd reeds hebben aangeboden. Met name over het economisch verantwoord gebruik van deze twee technieken van luchtkar tering (bijv opsporing van het begin van bosbranden, toestand van de oogst, enz., enz.) is nog weinig bekend. Thomas Hobbes Charles Montesquieu Jean-Jacq. Rousseau „Er *was eens een man, Rousseau genaamd, die een boek schreef waarin niets dan ideeën stonden. De tweede druk ervan was gebonden in leer dat gemaakt was van de huid van degenen die om de eerste druk hadden gelachen." Dit moet Thomas Carlyle (1795—1881) eens gezegd hebben tegen een zakenman die hem verweet alleen in ideeën te hande len. Deze anecdote is apocrief en dat leder van mensenhuid natuurlijk niet letterlijk bedoeld. Maar het beeld is wel drastisch en treffend. Vandaag bespreek ik een boek dat vol staat met zulke ideeën. Het heet gedachten over politiek en samenleving, een vertaling in het Nederlands van het oorspronkelijk Engelse werk Political Ideas. Onder re dactie van David Thomson, professor in de geschiedenis te Cambridge, hebben, hem zelf inbegrepen, twaalf geleerden bijdragen geleverd tot een soort symposion om de belangrijkste ideeën door te geven die in de laatste vijf eeuwen door vooraanstaan de Europese politieke denkers zijn gepo neerd. Het ging daarbij om het beschrijven van enkele fundamentele gedachten op het gebied van politiek en samenleving, en het werk beperkt zich tot Europese politieke denkers die een zekere staatkundige theo rie hebben ontwikkeld. .Zij vertegenwoordigen een samenhan gende. hoewel veelzijdige traditie van ideeën die in onze tijd overal ter wereld steed9 meer worden gehuldigd. Buiten de westerse wereld bestaan heel andere tradi tionele denkbeelden, bijvoorbeeld in India, China en Afrika. Het is echter de confron tatie van deze verschillende traditionele door dr. C. Rijnsdorp ideeën en denkwijzen met die van het wes ten, die, achteraf bezien, het meest opval lende kenmerk schijnt te zijn van onze twintlg6te-eeuw8e politiek" (bl. 10). De opzet van het boek bracht beperking mee en zo leest men daarin niets over Plato en Aristoteles in de oudheid, niets over Augustinus en niets over Thomas van Aquino in de middeleeuwen. Over deze vier grote denkers kan men o.a. wèl terecht in het oude uitvoerige werk Politeia, Groo- te mannen over staat en maatschappij (v8n Plato tot Kant), Amsterdam 1943. Dat oude, nog steeds waardevolle handboek handelt, evenals het recente En gelse werk, ook over Macchiavelli, Luther, Hobbe9, Locke. Montesquieu en Rousseau, maar bovendien over Erasmus, Calvijn. Hu- go de Groot, Spinoza, Hume, Frederik de Grote en Kant. Daarentegen besteden de Britten aandacht aan Tom Paine, Burke, Hegel, Mazzini, John Stuart Mill en Marx. Toch treft de overeenkomst in opzet tus sen beide boeken, al geeft Politeia veel meer eigen teksten van de besproken den kers. Nu moet men bedenken dat het En gelse boek teruggaat op radiolezingen voor de BBC-microfoon, die uiteraard aan tijd gebonden waren, en de studies over Luther, Hobbes. Montesquien en Mazzini. de inleiding en het slothoofdstuk, later toegevoegd, moesten wat omvang betreft zich wel bij de rest aanpassen. De Engelsen bezitten het geheim over moeilijke zaken eenvoudig, kort en duide lijk te kunnen schrijven en daardoor zijn deze opstellen prettig om te lezen en in structief. Het boek is een uitgave van Samsom, Alphen a.d. Rijn, telt 200 bladzijden en kost 13,50. Het heeft een prettige letter en blijft gemakkelijk open liggen, wat de leesbaarheid ten goede komt. De vertaling is van drs. W. H. P. M. van Es-Jacobs en verdienstelijk, alleen heeft de vertaalster het op bl. 31 over Calvijn en zijn Instel lingen, wat wel zal moeten wezen Institutie (Institution, maar dan enkelvoud), de titel van het hoofdwerk van de grote reforma tor. Wel verre van revolutionair te zijn. pro beert dit boek aan te tonen dat zich in Europa een zekere politieke traditie heeft gevormd, die de moeite van het voortzet ten waard is. BIJ alle verschil van opvatting zoekt redacteur David Thomson naar iets gemeenschappelijks, wat prof. Peters op bl. 133 samenvat in de woorden duidelijk heid en waarheid. Het ligt echt in de lijn van Engelse intellectuelen (ongeacht de buitenbeentjes en rebellen) de kunst van het politieke schipperen in de goede zin van het woord hoog aan te slaan; abstract radicalisme is de Engelsman doorgaans vreemd. Liever dan de inhoud van de vijftien hoofdstukken samen te persen tot een on leesbaar excerpt, wat zoveel zeggen wil dat het niets meer voorstelt, schrijf ik en kele treffende uitspraken voor u over. Ik citeer vrij In die zin, dat de rangschikking van de woorden soms anders is, maar dat maakt voor de betekenis niets uit. „Grote mannen en grote Ideeën laten zich moeilijk indelen in scherp gescheiden categorieën of vijandelijke kampen"... „Schijnbare tegenstanders blijken later meer met elkaar gemeen te hebben dan zij elk met hun gelijkgerichte tijdgenoten heb ben" (13). ..Het probleem dat Macchiavelli heeft ge steld (de 'raison d etat') is thans actueler dan ooit te voren" (29). .Luther was ongetwijfeld een politiek theoloog. Verre van de wereld de rug toe te keren, hield «hij er zich diepgaand mee bezigv (31). „Naarmate de jaren verstreken werd Luther steeds minder tolerant" (45). „Wij sympathiseren met Hobbes omdat ook wij In een eeuw van twijfel leven" (60). „Montesquieu had begrepen dat de be langrijkste vraag niet was. wie de macht In handen had, maar hoe die macht werd toe gepast" (82). Een profetische uitspraak van de achttiende eeuwse denker Montesquieu: „Sinds de uitvinding van het buskruit sta Ik voortdurend angsten uit dat de mensen eens een geheime uitvinding zullen doen waarmee op snelle wijze de mensheid uit de weg geruimd zou kunnen worden, vol keren en naties geheel uit te roeien" (87X „Het is de nadruk op de levensomstan digheden die ons het recht geeft Rous seau de vader van het moderne socialis me te noemen, zoals hij ook vaak is ge noemd" (98). „Was Rousseau consequent? Misschien zijn de grootste denkers niét strikt consequent, en zouden zij niet groot zijn, Indien zij het wel waren" (100). „Onze Instincten en gevoelens kunnen ons somB naar het juiste doel leiden, wan neer onze rede ons misleidt of in de steek laat" (117). Een ontwikkelend boek, dat de lezer vooral informéért en hem niet in de armen van een of andere politieke octopus wil jagen. De algemene instelling is gematigd traditioneel en gematigd vooruitstrevend. Het dringt niet aan op politieke bekering, maar op een voorzichtig handhaven van wat bereikt is en op correctie in de geest van verdraagzaamheid. Kost voor mr. Van Riel van de WD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17