STADSCENTRUM Speelgoed is een uitdaging Dina Vogelaar voetbaltalent door VOOR PARIJS EN ROTTERDAM ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 Hans W. Ledeboer Voetgangers en verkeer op verschillend niveau |n Rotterdam, ten zuiden van de Nieuwe Maas, is £en voor Nederland nogal uniek project aan de gangde bouw van het Centrum-Zuid. Dit wordt de Imponerende tegenhanger van „de binnenstad", jvanouds gelegen benoorden de Nieuwe Maas. Het is daarom vrij uniek omdat het wordt gebouwd op verschillende niveaus. Parkeerruimten, winkelstra ten, rijwegen voor auto's, de metrobaan met station, lij komen boven elkaar te liggen. m Aan dat Centrum-Zuid wordt nu al heel hard nebouwd: alle heipalen zitten in de grond, de eerste betonplaten voor het voetgangersniveau zijn reeds gelegd. Schouwburg, verzamelge- ibouw-Zuid, zwembaden, metrostation, Ahoy'- (Complex staan er al en zijn druk in bedrijf. De betekenis van zo'n modern stadscentrum >op verschillende niveaus is te zien even buiten [Parijs ten westen van Neullly, in ,,La Défense". )ok daar zij het op veel grotere schaal ten overeenkomstige situatie als in Rotterdam: (iet stadscentrum van Parijs raakte overvol, I geen mogelijkheden voor uitbreiding en rong tot de aanleg van een nieuw centrum, 6at met een as is verbonden met het bestaande. Die verbinding is de „Triomfale as" van Pa- Erijs, die begint in het Louvre en dan westwaarts "jopt via Tuilerieën, Champs Elysées en Are de jjriomphe. La Défense wordt beheerst door een heuvel en heeft haar naam te danken aan een niet al te fraai beeld, dat op die heuvel stond ter herinne ring aan de verdediging van Parijs in de voor Frankrijk weinig glorieuze oorlog van 1870 - 1871. De bouw en Inrichting en eigenlijk heel het werk is opgedragen aan de EPAD, een „particu liere" onderneming van de Franse overheid, een figuur welke wij in Nederland ook kennen. Bij verschillende grote projecten is de overheid in Nederland als particulier ondernemer opgetre den. om op deze manier gemakkelijker toegang tot de kapitaalmarkt te krijgen. Het „overheidskarakter" van de EPAD gaat echter verder dan bij dergelijke overheidsfirma's in Nederland: de EPAD heeft het recht tot rechtstreekse onteigening, zonder bemoeienis van een overheidslichaam. Met de aanleg van het centrum La Défense is tien jaar geleden begonnen en over een jaar of acht moet het klaar zijn. Gedeelten ervan, zoals het grote „Palais des Expositions" voor allerlei evenementen, het gro te metrostation, vele zaken, kantoren en bedrij ven functioneren al en er wonen al heel wat mensen. Het metrostation is het westelijke uit einde van de „métro-expresse" die als snellijn diep onder het gehele Parijse metronet door loopt. Het begin was een enorme betonplaat op eni ge meters hoogte boven het terrein, netjes mee oplopend tegen de heuvel dié La Défense be kroont. De zaak ligt helemaal andersom dan in Rot terdam: komt in het Rotterdamse Centrum-Zuid de metro aan op het hoogste niveau, in La Défense ligt de metro helemaal in de diepte. Daarboven ligt het grote verkeersknooppunt met aftakkingen naar de wegen ten noord-wes ten en zuid-westen van Parijs en ook met aftak kingen naar Neuilly en naar La Défense zelf; ook met de parkeergarages. Daar wéér boven, op de betonplaat, ligt het reusachtige voetgan gersdomein. Architectonische hoogtepunten zijn de zeer hoge torens voor woningen en kantoren en vooral het „Palais des Expositions", de centrale hal met zijn merkwaardige constructie. In Rotterdam hebben we In het Ahoy'-complex een tegenhanger. Een merkwaardigheid is de wijze van verkoop van de kantoortorens. Die worden gebouwd door particuliere ondernemers en zij betalen een grondprijs van ongeveer duizend gulden per vlerkante meter.per etage. Hoe hoger een gebouw wordt, hoe hoger daarvoor de grondprijs wordt berekend. Overigens zijn de grondprijzen in Parijs zelf opgelopen tot zes tot zevenduizend gulden per vierkante meter. In La Défense Is ook sprake van sociale woningbouw met rijkssubsidie. Voor woontorens, die onder deze bepalingen worden gebouwd, wordt een grondprijs berekend van 150 tot 250 gulden per vlerkante meter. Nog een interessante bijzonderheid: het gehe le centrum La Défense heeft een gemeenschap pelijke stadsverwarmingsinstallatie, behalve het grote Esso-kantorengebouw, dat het eerst ge reed was en dat een eigen centrale verwarming heeft. Het Zuldpleln In Rotterdam la nu een Indrukwekkend heipalenwoud. Op die paal-zullen komt de grote betonplaat die het voetgangersniveau markeert. Halver wege de zuilen komt de etagevloer van de parkeerruimten en de magazijnruimten van de winkelpanden. Foto links: Het grote centrum La Défense ten westen van Parijs, waaraan nu al een jaar of tien wordt gebouwd. Het moet over acht jaar gereed zijn. De foto toont alleen wat er van bovenaf is to zien en dat Is slechts het voetgangers domein, helemaal gebouwd op een eerste etage In de vorm van een betonplaat. Daaronder bevindt zich een enorm ver- keerscircult met toegangen tot parkeer garages en tot de grote westelijke uit valswegen. Nog dieper, In de rots, is de metro uitgehouwen: het grote weste lijke eindstation van de expresselljn die onder het Parijse metronet doordulkt. Een bepalend architectonisch element Is hef Palais des Expositions. Daarnaast een enorm voetgangersplein met sierbestra ting. #,Meer dan ooit moet het kind spelen. Spelen voor het vinden van rust en evenwicht, voor het ontdekken van eigen mogelijk heden, voor het bepalen van eigen karakter. Spelen, om „erbij" te horen, om thuis te raken in de relatie tussen de ander en het andere en zichzelf. Door het spelen, zijn wezenlijk bezig-zijn, vindt het kind zijn opdracht en kan het deze vervullen in de omgang met relatie-partners." Dat zegt mejuffrouw A. J. Vreugdenhil in haar boek „Spelen en Leren in de Kleuterschool", een studie over functieontwikkeling (Wolters-Noordhoff). Kinderen van nu worden overspoeld door indrukken thuis, door televisiebeelden en door het geraas van het verkeer. Al deze ervaringen uit onze onrustige wereld moet het kind leren verwerken; door het spel komt het tot een bepaalde ordening. Door Jeanne de Vlieger Constructiespeelgoed kan meegroeien met de jaren; een dure maar verantwoorde aanschaf Ieder kind heeft zijn eigen geaardheid: verzorgend, crea tief, denkend, bouwend. Dit dwingt tot een verantwoorde keuze bij de aankoop van speel goed. Het zal de komende we ken voor veel ouders in het middelpunt van de belangstel ling staan. Eigenlijk moeten we niet al leen in Sint Nicolaastijd gele genheid scheppen tot spelen, maar het hele jaar door obser veren waar het kind aan toe is. Wat batterijen, draadjes en lampjes voor een naar techniek hunkerend schooljoch, geen fietsje voor de spontane wild zang, wél rolschaatsen. Het zieke kind vraagt om rustige spelle tjes die het in bed kan doen. Een handig poppenmoedertje is dolgelukkig met een eigen naai doos en een naaimachine. Keu rend en wegend zullen wij onze liefde voor het kind tonen, niet door een status-cadeau maar door iets wat bij zijn aard en leeftijd past. Ook dit jaar is er veel nieuws te «den in de speelgoedwinkels. Het' degelijke houten speelgoed heeft nog niets van zijn charme verloren. De Zwitserse fabri kant Naef brengt poppenmeu- belen van ongelakt hout ver werkt tot pure vormen. Er blijft ruimte over voor de fantasie van het kind: twee elementen vormen samen een kast, maar ook een bank of kist. Het for nuis kan oven zijn of televisie, nooit is een van de meubels af, het blijft bereid tot andere functie. Natuurlijk kunt u de meubeltjes beitsen of een fris kleurtje geven. Maar bij het sa menvoegen van elementen kan de kleur een ernstige hindernis vormen, waar het kind niet overheen komt. Speel Goed Amsterdam brengt een houten bewegings spelletje: een touw met drie ringen, het maakt geluid als de onderdelen elkaar raken maar er kan ook een houten balletje door de ringen worden gesto ken. Niet goedkoop, fijn speelgoed van Engelse makelij. Voor de bouwende jongen is er een con structiedoos waarmee romanti sche chalets kunnen worden ge bouwd: met donkerbruine bal ken van dertien centimeter en langer worden de muren opge bouwd. Vensters met luiken, groene daken, rode en gele on derdelen geven het geheel iets fleurigs. Voor doe-het-zelvers in de dop een mooie werkbank uit gestoomd beukenhout; het geval wordt als bouwpakket geleverd door Hadee en kan door de jon geman zelf in elkaar worden geprutst: zijn eerste grote klus Wie aan een groepscadeau denkt: sjoelen is nog altijd een aantrekkelijk spel; het leert af stand en richting schatten en heeft een groot gezelligheidsas- pekt. Groepsspellen zijn er bij de vleet, en natuurlijk aangepast aan de moderne tijd. „Space-ra- ce" 11.45) dat de race in de ruimtevaart tot onderwerp heeft; raketten en ruimtevaar tuigen doen er aan mee, ver woed gehanteerd door zes spe- Iers. Er zijn van dit spel drie vers'es: een eenvoudige voor de kleinsten, een moeilijke voor volwassen spelers en een denk- sportspel voor geroutineerden. Iets dergelijks is Olie voor de wereld: Vanaf tien jaar kunnen kinderen het spel van oliemag naten spelen met olieboringen, tankschepen, en natuurlijk geld. Voor aanstaande zakenlieden die hun krachten willen beproe ven is „Interbiss" wel iets: in ternationaal zakendoen, een spel met financiën dat zich af speelt in Japan, Engeland, Amerika en Nederland. Men vliegt met de nationale luchtlij nen en betaalt in de daarbijho- rende valuta 17.95). „Mono poly", een van de eerste "geld spelletjes is er nu in een zeer luxe uitvoering van 32,50. Een kostbare bouwdoos (ƒ99.—) levert de speelcomputer Logikus, die de begrippen bij brengt voor de belangrijkste principes uit de computerwe reld. Chemie- en electrodozen maken het kind vertrouwd met laboratoriumwerk en electro- techniek. Kinderen uiten al heel jong een nestgevoel: ze bouwen een hut van tafellakens en kleden. Voor hen is een „droomhuis" ontworpen: een buizenframe waarover een waterafstotend omhulsel wordt getrokken met een rood dak, gele wanden en groen oprolbare deur. De brie venbus is niet vergeten. Vóór bedtijd kan het zaakje worden afgebroken en opgevouwen zo dat het weinig ruimte inneemt. Een schoolbord is een verruk kelijk attribuut: de speelgoed fabrikant Sliedrecht heeft er nu een van witte kunststof vervaar digd waarop je met een viltstift kunt werken; het getekende kan uiteraard worden afgewas sen (opvouwbaar 19.90)). Handige vaders die hun kind één vierkante meter eigen, ruimte in hun woning willen geven (waar het kind zjch on bespied kan wanen, ongestoord door broers en zusjes) bestellen bij lbo. Bergweg 1, Doorn een speelkist als bouwpakket 398). Wilt u goedkoper uit zijn, dan heeft de Stichting Wonen een bouwtekening waarmee uzelf aan de slag kunt. Vraag naar „kruip door, sluip door"; zo heet het ding. Ook moeders hebben nog ruimschoots tijd aan de slag te gaan: bij de afdeling K en O Gezinsvoorlichting in Rotterdam zijn patronen voor speelgoed van stof, werktekening voor poppenkast en poppetjes voor een poppenkast voor enkele dubbeltjes verkrijgbaar. Er is daar ook een „Wegwijzer in speelgoedland" voor 0.50 voor handen; Handige meisjes kunnen zelf mascottes maken met een Ma- ko-doos (ƒ15,90, 8-12 jaar); wol, draad, kraaltjes komen er aan te pas. Voor de kleine handi- gerds of voor u om achter de hand te houden bij zieke dagen biedt de Selecta Reuzebox tientallen mogelijkheden voor kleuters: een schaartje met stompe punten, gegomde plakfi- guurtjes, lijm, waterverf, pen seel, kleurpotloden, papierrepen, prik-, tover-, kleur- en teken- bloks; voor 9.75 een cadeau waar je alle kanten mee op- kunt. Dat geldt eveneens voor constructiespeelgoed dat mee groeit met de leeftijd van het kind. Knuffeldieren zijn tegenwoor dig van afwasbaar pluche en gevuld met schuimplastic: het geheel kan een sop velen. Let er wel op dat ogen van speelgoed beesten en -poppen goed vast zitten. Sommige ogen zijn met een uiterst gevaarlijke ijzeren pin, die zelfs door kinderhand jes makkelijk te verwijderen is. bevestigd. Stopt uw kind nog- alles in het mondje, haal dan van de stapeltonnetjes en dito popjes de kleinste exemplaren uit de set. Bij de Consumentenbond werd veel onaanvaardbaar speelgoed gemeld dat ronduit gevaarlijk was in'kinderhanden. Veel voorkomende klachten wa ren geniepige ijzerdraadpinnen waarmee koppen aan rompen bevestigd waren en rammelaars waaruit kogeltjes konden losla ten. Artikelen, zoals luchtdruk pistolen, werden soms alleen verkocht aan kinderen die een briefje van de ouders konden overleggen. Eén winkelier sprak zijn er gernis uit over de lichtvaar digheid waarmee ouders van zeer jonge kinderen zich ac- coord verklaren met aankoop van dit bepaald niet onschul dige speelgoed. De pluimpjes hebben soms verraderlijk scher pe punten. Bij een klappertjes pistool bleek dat de handle met een klap naar achter schoot waardoor vingers bekneld kun nen raken. Een aantrekkelijke tingel tangel-rammelaar was uitgerust met een nogal losse onder- en bovenkant, en daarin bleek een batterij scherpe ijzerdraadpun- ten te zitten. Klachten omtrent gevaarlijk speelgoed zijn nog altijd wel kom bij de Consumentenbond, Leeghwaterplein 26, Den Haag. Het kind moet in zijn spel vei lig zijn. Wie een krappe beurs heeft, bedenke dat een kind aan nog iets méér behoefte heeft dan aan speelgoed: gemeenschap met de ander, samen doen, vriendschap. kameraadschap. Samen, dat wil zeggen de ander verdragen, de ander zijn plaats gunnen, zijn tijd gunnen door eigen beurt af te wachten. Trouwens, zijn wij grote men sen daar klaar mee? Dina Vogelaar, pen 21-jarige, struise, blozende boerendochter uit Numansdorp, is hard op weg om in het kleine wereldje van het damesvoetbal de „schrik" van de velden te worden. Spelend voor het Zuidbeijerlandse DOS '70, een vereniging die is voortgekomen uit de afdelingsclub ZBVH, heeft Dina in de vier officiële wedstrijden tegen andere Dat voetbal een pure man- nensport is, wordt steeds fel ler bestreden door dames die op verscheidene plaatsen in ons land clubs hebben opge richt en zelfs al aan het or ganiseren van een competitie beginnen te denken. Het damesvoetbal is geen nieuw tje. Al vele jaren geleden waren er leden van het „zwakke geslacht" die achter een bal aandraafden. Maar meer dan ooit lijkt het dames voetbal nu serieus van de grond te komen. In de Hoek se Waard alleen al bestaan vier clubs, en er zijn er meerdere in oprichting. Kwa litatief mag het dan allemaal niet in de schaduw van de heren staan, ook in dat op zicht kan niet iedereen over dezelfde kam worden ge schoren, zoals blijkt uit het verhaal van Meindert Leer ling over het Numansdorpse meisje Dina Vogelaar. was ik dolgelukkig. We hadden er allemaal schik in en hebben een club opgericht. Er zijn nu zo'n veertig leden van wie er ruim twintig aan wedstrijdsport willen doen. De rest komt uitslui tend op maandagavond trainen om wat te trimmen. Volgend jaar willen we echt een competitie zien te organiseren nu de animo niet verwatert." dames-formaties uit de omgeving niet minder dan zeventien doelpunten gemaakt van de 26 die DOS via de sprekende scores 90, 70, 7I en 32 bij elkaar trapte. ZBVH-lrainer C. de Jong uit Zwijndrecht, die op maandagavond ook de dames wegwijs maakt in voetbalzaken: „Dina Vogelaar zou je zo in een tweede of derde elftal bij de heren kunnen zet ten. Zij is onder de dames echt een talent. Ze heeft wat je noemt body en is bepaald niet kleinzerig. Bij de dames krijgt ze in feite geen tegenspel; ze kan in elke wedstrijd net zoveel doelpunten ma ken als ze wil. Ze schiet enorm hard en zuiver met beide benen, is technisch goed onderlegd en ivat belangrijk is, ze „ziel" het spel." Het damesvoetbal op zich stelt kwalitatief althans in vergelijking met de heren niet veel voor. De bal doet dienst als speelobject, maar hoe je een bal moet raken, uaar en wanneer je moet toelopen en vul maar aan, daar hebben de meeste dames nog geen kaas van gegeten, ook al waren de meeste dan al jaren supporter bij uerloofde of man. Voor Dina Vogelaar zijn er echter geen gehei men meer. Ze leeft zich helemaal uit in de voet balsport. Haar moeder: „Ze was nog maar zeven jaar toen ze de voetbaltassen van haar broers leeg haalde om aan een shirt en een broek te komen. Die kledingstukken waren wel veel te groot, maar dat deerde haar niet. Ze voetbulde dagelijks met de jongens hier uit de buurt. Je kon toen niet merken dat het een meisje was. Op de lagere school deed ze ook altijd mee, maar in officiële schoolelftallen kon ze niet worden opgesteld. Dal was wal!" Dina Vogelaar moest toekijken. Deed dat bij de plaatselijke club NSW en ging als elfjarige korf ballen bij VIOS. Tot haar negentiende stond ze in het eerste twaalftal, 's Winters speelt ze nog al tijd micro-korfbal. Zelf zegt ze: „Maar dat korfbal was voor mij surrogaat. Ik schaats ook graag, maar van voetballen ben ik helemaal weg. Toen er dit jaar op Ko ninginnedag in Zuid-Beyerland een damesvoetbal elftal in actie moest komen en men ook mij vroeg ik sta in een slagerswinkel in Zuid-Beijerland Dina Vogelaar, die vijf voetballendebroers heeft en drie zusters, is op twee na de jongste thuis. Ze doet in vrijwel niets onder voor jongens van haar leeftijd en juist die fysieke kracht maakt haar zo geschikt vmor voetbal. Haar naam is al zo vermaard, dat damesclubs alleen nog maar tegen het Zuidbeijerlandse DOS willen spelen als Dina Vogelaar niet meedoet. Dina: ,^4ls aanvoerdsler stel ik ook mede bet elftal op. Ik wil me er weieens naast zetten, maar dat nemen de anderen niet, al geef ik, in alle be scheidenheid, toe dat ik voor de meeste tegen standers niet te stuiten ben. Dat zet ook kwaad bloed, want denk niet dat dames onderling van die lieverdjes zijn. Je hoort zo in het veld heel wat onsportieve opmerkingen en ik heb al menige schop tegen mijn benen gehad." Maar Dina Vogelaar, die voorzitster is van DOS '70, gaat voor niemand op zij. „Ik zou niet weten voor wie ik bang moest zijn," stelt ze vast beraden. „Als ik zou worden gevraagd, zou ik zo in het eerste elftal van ZBVH willen meedoen. Maar daar komt het natuurlijk nooit van. Wim Roos uit Goudswaard die met Dina ver loofd is en zelf ook actief voetbalt, behoeft zijn aanstaande echtgenoot niets meer over de kneepjes van het voetbalvak te vertellen. Dina: ,Jk sla geen TV-uitzending van voetbal over en erger me vaak geweldig omdat die kerels zo lopen te klungelen. Dan zou ik er zo wel wil len inspringen. Schieten en liefst met effect, vooral bij hoekschoppen is mijn lust en mijn leven. Ik hoop dat die competitie volgend voor jaar van start gaat. Als we zo'n zestien of achttien wedstrijdjes per seizoen kunnen spelen, kan ik me pas echt helemaal uitleven. Maar het lukt, daar ben ik zeker van. Waarom zouden meisjes niet even goed kunnen voetballen als jongens

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15