di KLOOF OOST-WEST WUD Geweld een reactie? Dan is er nog hoop Ook na Amerikaanse verkiezingen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad De kloof tussen Oost en West is langzaam maar zeker wijder geworden. Er is sprake van een vertrouwenscrisis, die doet denken aan de jaren, waarin de koude oorlog hoogtepunten beleefde. In Moskou neemt men nauwlettend waar, hoe de gebeurtenissen in de Verenigde Staten zich ontwikkelen. Het is de Russische leiders niet ontgaan, dat de jongste verkiezingen de positie van president Nixon niet hebben versterkt. Een reactie uit de Izwestia (het regeringsblad): „De taktiek van intimidatie van het gewone publiek met de dreiging van binnenlandse wan orde heeft niet tot de verwachte resultaten geleid. Washington zal zijn beleid fundamenteel moeten herzien". Het Kremlin zal nu zeker niet toeschietelijker worden. In de International Herald Tribune heeft de bekende Ame rikaanse commentator C. L. Sulzberger zioh nog onlangs forgen gemaakt over het terug lopen van de Amerikaanse in vloed in belangrijke delen van de wereld. Het meest zichtbaar voltrekt deze ontwikkeling zich in West-Europa en wat minder B1 opvallend in het Nabije Oosten tn in Zuid-Azië. Hij brengt dit verschijnsel "700k in verband met een hang onder de Amerikanen naar een nieuw isolationisme, hoewel zij zich dat niet kunnen veroorlo ven. En hij constateert dat Rus land en China, die met elkaar overhoop liggen, beide hun steentje bijdragen om dit proces te verhaasten. West-Europa staat volgens Sulzberger op een historisch vertrekpunt. Hij ziet onvermij delijk een Europese veiligheids conferentie tot stand komen, waaraan de landen aan beide zijden van het in augustus 1968 opnieuw opgetrokken ijzeren gordijn deelnemen. Deze conferentie kan twee Russische doeleinden dienen: 1. verzekering van de veiligheid van de westelijke grens van de Sowjetunie;'en 2. vermindering van de Amerikaanse invloed door een groeiende handel met de landen van het Sowjetblok mogelijk te maken. Ongetwijfeld maakt Sulzber ger zich ook bezorgd over de Duits-Russische toenaderingspo gingen en het conflict tussen zijn land en de Europese Econo mische Gemeenschap. Wat in het Nabije Oosten ge beurt vindt hij gevaarlijker voor Europa dan voor Amerika, ofschoon dit land het zich niet kan veroorloven, Israël aan de Arabische landen uit te leveren De anti-Amerikaanse stemming I zal in deze staten blijven toene- [Sien. Het is voor Washington dan ook een bittere ervaring, dat Rusland en Cina, die beide mohammedaanse minderheden onder de duim moeten houden, zich nu kunnen opwerpen als kampioenen van de moslims in het Nabije Oosten. Amerika verspeelt thans de sympathie van Jordanië en Turkije en straks wellicht ook die van Saoedi-Arabië. In Zuidoost-Azië plukt com munistisch China de vruchten van vergeefse Amerikaanse in spanningen. Noord-Vietnam is verzwakt, het prestige van Pe king is in Hanoi versterkt ten koste van Moskou, dat de reke ning heeft betaald. China droeg vrijwel niets bij, terwijl de po sitie van Amerika van binnen uit en naar buiten werd on dermijnd. Intussen maakt Japan zich op nauwe banden aan te knopen met Rusland en China, nu het niet meer van Uncle Sam kan profiteren als voorheen. In de nogal pessimistische vi sie van Sulzberger past de op vatting van Malcolm Mackin tosh, die volgens U.S. News and World Report één van de beste Ruslandkenners in de wereld is en bekend is als medewerker van het Instituut voor strategi sche studies te Londen. Hij meent, dat de Russische leiders in een expansionistische Stemming zijn en geen werke lijke belangstelling hebben voor onderhandelingen, tenzij deze (zoals de SALT te Helsinki) de functie hebben een oorlog met kernwapens te voorkomen. Wat de SALT betreft wordt verwacht dat de Russen na een vriendelijke beginfase hun oude posities weer zullen betrekkèn. Het gaat hen vooral om de 7200 taktische kernwa pens met raketten, die de Ame rikanen in West-Europa gesta tioneerd hebben en ook om de taktische kernwapens op vet r- tuigen van de Amerikaanse ma rine. Zoals men zich herinnert ver klaarden de Russen vorig na jaar al te Helsinki, dat zij als strategische wapens beschouw den: alle Amerikaanse wapens die Russisch grondgebied en al le Russische wapens die Ameri kaans grondgebied konden be- De Amerikanen stelden aan vankelijk het welslagen van SALT afhankelijk van het door Moskou te leveren bewijs, dat de relaties tussen beide landen betrekkelijk vreedzaam zouden worden. Onder de druk der omstan- d] NAVO flïïïïTTl ZOAVO I Russische invloedssfeer lllll Chinese invloedssfeer E-X-I Arabische Liga digheden heeft Washington zijn houding gewijzigd: bereidheid om akkoord te gaan met stop zetting van de kernwapenwed loop is nu de toetssteen gewor den van de Russische bedoelin gen elders in de wereld. De bijzonder onaangename ervaring met de Russische ra ketten in de Suezkanaalzone heeft er niet toe bijgedragen een sfeer van vertrouwen te scheppen. In een interview met U.S News and World Report ver klaarde Mackinthosh niet te ge loven, dat de politieke en eco nomische onderhandelingen van de Russen in Europa bedoeld zijn om de verhouding tussen Oost- en West-Europa te stabi liseren. „De Russen bereiden een nieuw politiek offensief voor om hun fundamentele doel te bereiken: de overheersende mo gendheid van geheel Europa te worden. Zij gebruiken Egypte als basis voor expansie door ge heel Noord-Afrika om de zuide lijke flank van Europa aan te tasten". De Russische leiders laten zich wellicht meer beïnvloeden door tekenen van onenigheid in Amerika, dan verantwoord is. Te vrezen valt volgens Mackin tosh, dat zij zich verrekenen en de Amerikaanse vastbesloten heid onderschatten, zowel in het Nabije Oosten als in Europa. De Amerikaanse reactie op •de bestandsschendingen langs het Suezkanaal kan voor Mos kou een aansporing geweest zijn, op de ingeslagen weg voort te gaan. Nu de Russen geneigd zijn om aan te nemen, dat Nixon ver zwakt uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn is getreden, moet Amerika de mogelijkheden van Russische misrekeningen onder zoeken en wegnemen. Over het Russische plan, kernduikboten te stationeren op dé Cubaanse vlootbasis Cien- fuegos, wordt nu niet meer ge- Deze tekening met het veelzeggende onderschrift „De Winnaar" maakte Gibbard voor het Britse .blad „The Guardian". praat. De Russen hebben laten weten, dat dit plan niet bestaat en dat zij zich houden aan de in 1962 (na het mislukte Cubaanse avontuur van Chroesjtsjef) ge sloten overeenkomst. Het had echter 18 dagen ge duurd, voordat Moskou officieel de Amerikaanse beschuldiging tegensprak. Intussen hadden Russische bevoorradingsschepen voor duikboten Cienfuegos ver laten. Blijkbaar had men in het Kremlin nogal wat tijd nodig om de havikken te overtuigen, dat een herhaling van 1962 niet mocht worden geriskeerd. Ér schuilt geen gevaar in on derhandelingen met de Russen, wanneer en over welk onder werp ook. Maar aldus Mac kintosh Amerika moet meer luisteren dan praten en duide lijk maken, dat er een punt is, waarop geen concessies meer verwacht kunnen worden. Concessies ter verbetering van de sfeer verzwakken slechts de onderhandelingsposi tie en sterken de tegenstander in zijn afwachtende houding. Ook is het van belang, de Russen onder ogen te brengen, dat een bepaalde situatie kan voortbestaan, omdat deze min der gevaren voor Amerika dan voor Rusland inhoudt, of het nu om SALT, het Nabije Oosten of Europa gaat. Moskou, dat evenmin als Washington uit is op het riske ren van een kernoorlog, zet de koude oorlog voort. Het maakt vooral van diplomatieke, maar ook van economische en mili taire middelen gebruik om zijn doel te bereiken. Gebleken is dat het Chinese gevaar, waaro ver het nogal hysterisch heeft gedaan, hierin geen verandering - 't gebracht. Is geweld een gevolg van een aangeboren neiging tot agressie? Is geweld onze tweede natuur, een middel tot zelfbevestiging, iets waar mee we moeten leven, een uitlaatklep? Of is geweld een reactie op spanningen en misstanden in onze maatschappij? Wanneer dit laatste waar is (en onderstaand artikel probeert dat aan te tonen) dan is er nog hoop voor de toekomst. Indien geweld werkelijk wordt ver oorzaakt door wantoestanden in onze samenleving, dan is het van 't allergrootste belang dat regeringen nauwkeuriger gaan afwegen hoeveel geld moet worden besteed aan „defensie" en hoeveel aan de verbetering van menselijke omstandigheden. Het geleerden-echtpaar Claire en William Russell komt tot interessante conclusies in zijn boek „Violence, Monkeys and Man", dat on langs onder de titel „Apen en mensen, over de escalatie van het geweld" in het Nederlands is verschenen (Arbeiderspers, Amsterdam. 343 blz., f 17,50.) De Russels stellen dat de enige functie van het geweld de bestrijding van de overbevol king is. En die overbevolking nemen zij dan erg ruim, want die is afhankelijk van het al of niet goede leefklimaat in onze maatschappij. Zij proberen in hun boek voorts aan te tonen, dat massamoorden de afschuwelijke inleiding vormen tot gewelddadige conflicten van grote omvang, zoals oproeren en oorlogen. De massa moordenaar fungeert als een soort thermometer van de spanningen en gewelddadigheden in een maatschappij. Hij is daarvoor bijzonder gevoelig. In de Verenigde Staten werden op 14 juli 1966 acht jonge verpleegsters doodgestoken en gewurgd. De moordenaar moet gestimuleerd zijn geweest door de toenemende spanning in de stad, want de volgende dag braken in Chicago de ernstigste onlusten sinds jaren uit. De vreselijkste uitbarsting van geweld in de geschiedenis, de opkomst van nazi-Duitsland, werd aangekondigd door de beruchte massa moordprocessen van Landru en Haarmann. De eerste voor het vermoorden van een onbekend aantal vrouwen en de tweede na de moord op minstens 22 jongens onder de twintig jaar, waar bij het niet onwaarschijnlijk is dat hij hun licha men als consumptievlees verkocht. Deze eeuw is wel de bloedigste van alle, ook procentueel gezien. In verhouding zijn meer mili tairen en burgers per miljoen mensen gedood dan bijvoorbeeld in de negentiende eeuw. De Eerste Wereldoorlog telde tien miljoen slacht offers als gevolg van geweld (dood door ziekten niet meegerekend). De Tweede Wereldoorlog brak dit trieste record met een dodencijfer van vijftig miljoen. In de Eerste Wereldoorlog bestond slechts vijf procent van de doden uit burgers. In de Tweede Wereldoorlog tussen de 50 en 75 pro cent, in de Koreaanse oorlog 84 procent en in Vietnam zal dit percentage vermoedelijk nog ho ger liggen. Wat is de oorzaak van dit steeds toenemende geweld? Lange tijd is geweld beschouwd als een tweede natuur van de mens. Later helden de wetenschapsmensen steeds meer over naar de mening, dat spanningen in een samenleving 9eweld veroorzaken. Dit laatste werd aan het eind van de eeuw bijvoorbeeld duidelijk geïllus treerd door de gewoonte in de zuidelijke staten van Amerika negers te lynchen wanneer ee~ ilechte katoenoogst honger en ellende bracht Daalde de katoenprijs, dan steeg het aant? lynchpartijen en steeg de katoenprijs dan daalde het aantal lynchgeva'len. Armoe en honger hebben overal in de wereld vroeg of laat uitbarstingen van geweld tot ge volg gehad. Vaak was het een kwestio van door Rolf Hoekstra „brood of bloed". Maar deze redeneririg gaat niet op voor het rijke westen. En juist daar is sprake van zo'n grote toename van het geweld. Zodoende wonnen de verdedigers van de theo rie „geweld is een natuurlijke eigenschap van de mens" opnieuw terrein. Ten onrechte, zegt het geleerdenechtpaar Russell. Zij baseren hun standpunt op diep gaande studies van vele apengemeenschappen. Apen zijn bij uitstek geschikt om de meer sim pele en automatische gedragspatronen van men sen aan te tonen. De observaties van apenkolonies in het wild waren onthullend. Apen waren lang niet zo agressief als men altijd had gedacht. Lange tijd hadden biologen de gedragingen van apen in dierentuinen bestudeerd en deze studies wet tigden de conclusie, dat apen gewelddadige beesten zijn. Totdat onderzoekers in de gelegen heid waren apen in het wild te observeren. De resultaten die toen werden verkregen haalden een forse streep door de gangbare mening, dat een aap van nature agressief is. Zelden was er sprake van geweld bij de in het wild levende apen. En de volgende stap was natuurlijk de aap in de dierentuin, die geen voedselproblemen kent, te vergelijken met de mens in de westersfe we reld, die eveneens over voldoende voedsel be schikt. Het geweld in de rijke apengemeen schappen van dierentuinen wordt niet veroor zaakt door een gebrek aan voedsel. Het „brood of bloed" gaat hier niet op. Maar wat is wel de oorzaak van het geweld? Bij de apen in het wild speelt het mobiele :erritorium rond het lichaam van de individu een belangrijke rol. De hoeveelheid maatschappe lijke ruimte, die de ene aap krijgt van de ander, bepaalt ook zijn rang of status. Hoe meer ruim te, des te belangrijker de positie van de desbe treffende aap is. Waar voldoende voedselbronnen zijn en ge noeg ruimte 19 om een hoger geplaatste uit de weg te gaan, doen zich geen spanningen van betekenis voor. Bij de'apen in dierentuinen komt echter steeds weer het territorium of die maat schappelijke ruimte in het geding. De beesten kunnen niet de noodzakelijke afstand van elkaar nemen. De apen worden door de omheining evenzeer begrensd als de stoom door wanden en deksel van een hogedrukpan. De agressie is constant op het kookpunt. Een van de vele bewijsplaatsen van beest achtige massamoord door Nazi's bedreven in de Tweede Wereldoorlog. Bij voldoende ruimte is het leven van een troep apen vreedzaam geregeld door een inge wikkelde reeks regels. Zodra overbevolking dreigt, beginnen de moeilijkheden. De apen in gevangenschap moeten constant hun maat schappelijke ruimte verdedigen en dat gaat ge paard met geweld. Men kan elkaar niet meer ontwijken en bij de voedselgebieden geldt het recht van de sterkste. Zwakkeren zijn de dupe. Ze krijgen te weinig voedsel, worden vaak aan gevallen en dat leidt vaak tot hun dood. Rijkdom, aldus de moraal, is dus geen waar borg voor vermindering van geweld, integendeel. Rijkdom in een land is slechts de helft van het verhaal. Het gaat om de verdeling van de wel vaart. Wanneer in een rijk land velen arm zijn, ontstaan er spanningen en uit die spanningen groeit verzet. Francis Bacon schreef over de remedies te gen het geweld: „De schatten en het geld in een staat moeten zich niet fn een paar handen bevinden, want anders is het mogelijk dat een staat een reusachtige voorraad heeft en toch van honger omkomt. Het is met geld als met mest, het is niet goed tenzij het verspreid is". Het bestuderen van apengemeenschappen leerde ook, dat deze dieTen het onder de span ning van overbevolking vooral hebben gemunt op de vreemdeling of outcast. Soms ontaardt de agressie in een complete „burgeroorlog", maar ook komt het voor dat apengroepen hun agres sie afreageren op andere apenkolonies. Het is niet moeilijk deze situaties in de menselijke sa menleving terug te vinden. Volgens de Russells kan de oorlog in Vietnam worden gezien als zo'n poging om het geweld dat in eigen land zou kunnen uitbreken, te ex porteren. Een officiële publicatie, die in 1966 werd ver spreid onder Amerikaanse officieren in Vietnam, brengt deze- politiek naief onder woorden: „De oorlog in Vietnam vormt een nieuw type jonge mensen. Zij worden vervuld van een gevoel -ft- Gewelddadigheid op straat schijnt schering en inslag te worden en passief toekijken lijkt een tijdverdrijf te worden. voor plicht en vaderlandlievendheid. De oorlog zal er zonder twijfel veel toe bijdragen om de jeugdmisdaad in Amerika te verminderen". De escalatie van het geweld in Amerika, tot uiting gekomen in een serie onlusten in 1966, vat het echtpaar Russell aldus samen: „Armoe de en een slechte huisvesting leiden tot een toename van het geweld; er wordt een oorlog gevoerd en geïntensiveerd om het geweld af te wenden naar het buitenland: de kosten van de oorlog leiden tot grotere armoede en een ernsti ger crisis op het gebied van de huisvesting". Het verhaal is des te tragischer, omdat de Amerikaanse regering een serie hervormingen had voorbereid om de armoede te verminderen. „Deze hervormingen, die de problemen bij d« wortels aanpakten, zouden een heel eind In de goede richting kunnen komen om de spanningen en het geweld te verminderen. De resultaten van de studie van apengemeenschappen kunnen bijzonder nuttig zijn, zowel voor de Verenigde Staten als voor de rest van de wereld". De Russells zeggen dat er een overvloed aan bewijsmateriaal is, dat de mensheid het hele systeem van geweld gebruikt als middel tot drastische bevolkingsbeperking en dat dit, en dit alleen, de essentiële betekenis van het mense lijk geweld is. „Beperking van de bevolkings groei en een vastbesloten poging om de meer derheid van de wereldbevolking uit de ellende te halen, biedt de grootste kans om een einde aan de oorlogen te maken". Ook in de dierenwereld wordt drastisch inge grepen, wanneer een bepaalde soort uit haar voedselgebied dreigt te groeien. Het opzettelijk doden van jongen is waargenomen bij meeuwen, visdiefjes, fregatvogels, pelikanen, reigers, kwik staarten, eksters, klauwgieren, ooievaars, maar ook bij vele andere diersoorten. Volgens het geleerden-echtpaar zijn ook vol wassen mensen in staat hun kinderen te ver waarlozen. te mishandelen en zelfs te doden in situaties, die ongeschikt zouden zijn om kinde ren groot te brengen. Daarbij komt nog, dat de zeer grote spanningen van de overbevolking, vergezeld door geweld, invloed hebben op de vruchtbaarheid en op de lichamelijke en geeste lijke weerstand van mensen. „Het is te verwachten dat de uitwerking van deze spanningen iangzamerhand zal afnemen na het wegnemen van de spanningen en tenslotte helemaal zal verdwijnen. De bijbelse schatting, dat de spanningen en het geweld der vaderen bezocht wordt aan hun kinderen „tot in het derde en vierde geslacht" kan er niet ver naast zijn". Door het huisvestingsprobleem in de meeste rijke landen Devinden de mensen zich in precies dezelfde situatie als de goedgevoede, overbe volkte apenkolonies in de dierentuinen. Het boek suggereert zelfs dat, indien wij het pro bleem van de overbevolking niet kunnen oplos sen. een kernoorlog niet te vermijden is. „De keuze van de mensheid is een keuze tussen het paradijs en de hel op aarde, tussen een algemene slachting, die ernstiger is dan alle andere slachtingen in de geschiedenis en een vooruitzicht op een voortdurend toenemend ge luk voor allen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13