- Toenemende interesse voor de vlieg-bootreizen Basjes. 15ct. Feijenoord een ronde verder? Geen ,wintergeld' bejaarden voor AR en PvdA willen uitspraak over vorming van gewesten Herman Schey zondag 75 jaar Rederijdirecteur Parry: Twee soorten schepen Reclame voor medicijnen soms misleidend Overtrokken optimisme zee exploitatie Rechtsongelijkheid voorkomen Onverwoestbare stem KLM boekte meer winst Mi VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 Verhinderd In het verslag van de oprichtings- ergadering van de Evangelische Soli- ariteitspartij stond: „Speciaal bericht an verhindering was ontvangen van e heer Reugebrink te Leiderdorp", lm legendevorming te voorkomen deel u mee, dat ik geen bericht van ver- j ndering heb gestuurd Ik ben wel oor een van de oprichters opgebeld. wie ik meedeelde dat ik op 31 i ctober in het buitenland zou zijn. De mededeling in uw verslag wekt j indruk dat ik „ware ik niet verhin- j (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Dat het vliegtuig bezig is het schip als vakantietransportmiddel te ver- ird geweest, wel aanwezig zou zijn j dringen is een fabel, volgens de eweest of zelfs lid zou zijn geworden an de ESP. Ik ben thans lid van de 1RP en hoop dat te kunnen blijven. Dat wil niet zeggen, dat ik geen be- rip heb voor datgene wat de oprich- «rs van de ESP drijft. Hun idealen raren in het verleden de mijne en dat j ijn ze nog. We verschillen alleen van lening over de vraag of de oprichting an de ESP als een stap kan worden eschouwd welke de zg. christelijke i jlitiek uit de impasse helpt. De ESP getuigt maar ik vraag mij f of zij ooit zodanige invloed zal heb- en dat zij dat getuigenis ook in het raktische politiek handelen kan aarmaken. Overigens zou ik in aansluiting op ?t hoofdartikel van maandag onder e omstandigheden willen vragen: ie neemt een grotere verantwoorde- jkheid op zich: hij die getuigt, maar :en invloed heeft om het waar te ma- en of hij die getuigt en wèl invloed ebbende dit getuigenis te weining aar maakt? EIDERDORP J. Reugebrink Snelheid (2) De heer Vink zou beter gebruik unnen maken van openbaar vervoer plaats van angstig achter het stuur laats te nemen. Het is onmogelijk in klimaat met zijn afwisselende reersomstandigheden, vooral 's win- steeds een wettelijk geregelde, angepaste maximuin snelheid voor te chrijven. Van belang is de mentaliteit van de reggebruiker, die zijn snelheid aan de reersomstandigheden moet aanpassen. Wettelijke regels kunnen die men tali- eit niet corrigeren, alleen zeer hoge ekeuringen en/of inneming van het ijbewijs. In het algemeen rijdt men op onze utosnelwegen gemiddeld 110 kilome- er per uur omdat ons wagenpark niet neller gaat. Een advies aan de heer Ifink: maak gebruik van de rustige se cundaire wegen. Dat vergt iets meer ijtijd maar voorkomt veel ergernis. directeur van een grote Britse rederij, Peter Parry. Op het Asta-congres zei hij gisteren te geloven in een nieuwe toekomst voor de scheepvaart, vooral voor de gecombineerde vlieg-boot reizen. Vijf jaar geleden bestond deze va- kantievorm nog niet eens en dit jaar zijn er al 200.000 liefhebbers voor". HÜ gaf toe dat ze nu alleen nog zijn weggelegd voor bepaalde inko mensniveaus, maar omdat die niveaus elk jaar stijgen, zal de belangstelling ook snel omhoog gaan. De opzet van de reizen is eenvou dig; men vliegt gewoon naar het an dere eind van de wereld en staot daar op de boot. Op die manier wor den zelfs verweg-cruises van veer tien dagen mogelijk. Belangrijk voor deel is dat men niet, zoals in de luchtvaart met het hotelprobleem heeft te kampen, het bed staat aan boord. Het schip zal zich bij deze ontwik keling moeten aanpassen. Het zal snelle motorboten aan boord moeten hebben, maar ook hovercrafts voor uitstapjes aan de wal. In dit verband zag de heer Parry voor de toekomst twee soorten sche pen: een voor meer dan duizend pas sagiers, voor de rond-de-wereld-trips, en een voor ten hoogste 800 passa giers, voor de lokale cruises. Jumbo's De toekomst van de luchtvaart werd belicht door George Keck, di recteur van een grote Amerikaanse maatschappij. Hij verwacht dat de komende tien jaar historisch voor de luchtvaart zullen zijn: er zullen tweemaal zoveel VOORBURG G. C. Severijn l/n Art komende stuk van de heer Vink sijn, wam hel gaat over de voorrijders t woorden „bij zware mist" abusievelijk eggevallen - red.). Evolutie (8) „Gelovigen" verdedigen de evolutie- heorie. Wat deze mensen dan wel ge ven weet ik niet maar als zij gelo en dat Jezus Christus de Zoon van rod is, dan moeten zij toch ook gelo en wat Hij zegt. Christus zegt tot de rijke man: zi; lebben. Door nu Mozes in discrediet te horen. Indien Mozes een onbe- AMSTERDAM Het gebrek aan wezenlijke verschillen tussen de vele farmaceutische produkten kan leiden tot toepassing van reclametechnieken die misleidend zijn. Ze kunnen de 'arts ertoe brengen geneesmiddelen voor te schrijven op andere gronden dan hun therapeutische werkzaam heid. Dit is gebleken uit een onderzoek van de Amsterdamse psychiater dr. R. E. Abraham, waarop hij gisteren promoveerde aan de universiteit van Amsterdam. Dr. Abraham is er overigens van overtuigd dat er geen sprake is van een bewuste kwade opzet van de far maceutische industrie, maar dat zij overtuigend mogelijk betere genees middelen ien vooral geneesmiddelen voor zieken die nog onbehandelbaar zijn opv de markt brengt. DEN BOSCH Tegen de lande lijke leider van de „Rode jeugd", de 28-jarige H. W. uit Eindhoven heeft de officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch gisteren een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Hij stond terecht op twee beschuldigingen, namelijk, dat hij op 27 mei j.l. de gemeenteraads vergadering in Eindhoven heeft ver stoord, door een rookbom in de zaal te werpen, waardoor tevens schade wtrd toegebracht aan het ta pijt in die zaal, en dat. hij op 30 juni van dit jaar een brandbom heeft ge worpen in een woning aan de Bloem- fonteinstraat in Eindhoven. trouwbare gids geweest was, zou Christus ons niet naar hem verwezen hebben. Door nu Mozes in discrediet te brengen, bewijst men Christus niet te geloven en te vertrouwen. ALBLASSERDAM J. Koutstaal jr.i De Britse prinses Anne in gesprek met de danseres Juli Wood tijdens een bezoek aan de filmstudio's in EIstree (Engeland) waar een muzikale versie van de verhalen van Beatrix Potter wordt opgenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Moet de vor ming van gewesten van „onder af" groeien of van „bovenaf" worden opgelegd? Op deze vraag spitste zich gisteren in de Tweede Kamer het debat toe over de schaalvergroting van het bestuur. Staatssecretaris mr. C. van Veen van binnenlandse zaken zoekt het in de uitbreiding van de wet op de lemcenschappeUjke regelingen. Htf vooral tegenover zich de heer M. W. Schakel van de AKI* en drs. E. van Thijn van de PvdA. Beide Kamerleden wilden een poli- ieke uitspraak over deze kwestie. Drs. Van Thijn heeft enige tijd ge- eden een motie bij de Tweade- Kamer ingediend, waarin om een [ewestwet (regeling van -jovenaf) wordt gevraagd. De afgevaardigde van de PvdA ireigde deze motie, die op verzoek van de heer Schakel is aangehouden, ïu in stemming te brengen. Ook kon ie Kamer zich uitspreken, wanneer iet ontwerp voor de uitbreiding van de wet op de gemeenschappelijke regelingen is ingediend. Daarom drongen de twee Kamerleden erop dat de staatssecretaris nog dit jaar zijn voorstellen zou indienen. Mr. Van Veen zit met de moeilijk heid. dat het interne beraad over dit probleem nog niet is afgerond. Zelf heeft hij wel zijn standpunt bepaald. Be staatssecretaris beloofde, dat de Kamer binnen drie weken zou weten waar ze aan toe is. Aarzelend stem den de heren Schakel en Van Thijn hiermee in. Het moet dan een ontwerp worden van een gewestwet, deelde de heer Schakel al vast mee. Want volgens hem moet paragraaf twee van het reeds gepubliceerde voorontwerp wor den omgevormd. Uit het antwoord van de staats secretaris bleek overigens dat er op het departement hard wordt gewerkt aan de gewesten. Na de provincies Groningen, Friesland, Drente en Over ijssel krijgen nu ook de besturen van de overige provincies een kaart, waarop staat aangegeven hoe men in Den Haag denkt, dat de gewesten moeten worden gevormd. De gebie den, die bestuurlijke eenheden moe ten worden, zijn omlijnd. Rijnmond De raden van de gemeenten in Groot-Amsterdam krijgen binnenkort een ontwerp voor de vorming van het gewest. Dergelijke voorstellen wil mr. Van Veen ook wel doen voor Rijnmond. Maar dan moet er in Rijnmond wel sprake zijn van een redelijke opinie vorming. De moeilijkheid van Rijnmond is namelijk, dat men daar te doen heeft met een veelheid van opvattingen. Maar staatssecretaris Van Veen had alle hoop, dat het vastgelopen ge sprek weer op gang zal komen. Den Haag Over de plannen van de gemeente Den Haag voor gewestvorming merk te de staatssecretaris op, dat het voorontwerp voor de uitbouw van de gemeenschappelijke regelingen alle mogelijkheden biedt Drs. Aarden (groep-Aarden) wilde haast maken met de uitvoering van de Haagse plannen en diende een motie in met het verzoek snel te wer ken aan een afzonderlijke wettelijke bestuursregeling voor de Haagse agglomeratie. De regering mag, vol gens deze motie, niet de „onverhoopte indiening" van een nieuwe wet op de gemeenschappelijke regelingen af wachten. I UTRECHT Het optimisme over het gebruik van de zee, aangewak kerd door het grote succes van onder zeese boringen naar olieprodukten, is ten dele overtrokken en in veel op zichten zelfs gevaarlijk. Dit meent de directeur van het Nederlands Insti tuut voor onderzoek van de zee op Texel, prof. dr .H. Postma. De exploitatie van de zee biedt vol gens hem geen uitkomst voor de te korten aan voedsel en mineralen. Al les bijeengenomen moet worden vast gesteld dat opvoering van de voedsel- winning uit zee slechts beperkt mo gelijk zal zijn en dat ook van de, tot nu toe uit zee. gewonnen stoffen nau welijks een zo spectaculaire stijging aan opbrengst is te verwachten, dat dit percentage in het totaal een grote rol zal spelen. Prof. Postma zei dat gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van Ne derlandse raadgevende ingenieurs ge wijd aan het onderzoek en de moge lijkheden van zeeën en oceanen. mensen worden vervoerd dan in de hele achter ons liggende periode, j Toekomst zag hij in de eerste tijd j alleen nog voor de jumbo's. De su- persone verticaal stijgende en lan- dende vliegtuigen voorzag hij pas in i een later stadium. Toekomstvisie op het hotelwezen van de Amerikaanse hoteldirecteur Curt Strand: een verdere stroomlij ning en automatisering, één sleuteltje waarmee je 24 uur lang warm eten en drinken kunt krijgen, alles ge automatiseerd. Het ontbijt, thans 20 minuten wachten en 5 minuten eten, zal veranderen in 2 minuten wachten en 10 minuten eten. Dat er in deze maalstroom van toerisme-nieuwe-stijl ook plaats zal zijn voor uitbreiding van de auto verhuurbedrijven, is de vaste over tuiging van Winston Morrow, direc teur van een groot Amerikaans ver huurbedrijf. Aan het einde van de jaren 70 verwacht hij een wagenpark over de hele wereld van twee mil joen, viermaal zoveel als nu. Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal a 50 stuks. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer voelt er niets voor om naast de vakantietoeslag, die alle bejaarden sinds deze zomer op hun AOW krijgen, alsnog de zogenaamde winteruitkering van de bijstandswet te betalen. Ge meenten die dat toch willen doen zullen daarvoor geen toe stemming krijgen. De heer Egas (Soc.) had er tijdens een interpellatie op aangedrongen die winteruitkering dit jaar toch uit te betalen omdat door een onvoldoende en gebrekkige voorlichting veel be jaarden niet wisten dat de vakantie toeslag ten koste zou gaan van de winteruitkering. Een aantal zit nu in grote financiële moeilijkheden. De motie van de heer Egas werd verworpen. De christelijke partijen en de WD waren tegen. In een toelichting zei de socialist dat het hier gaat om bejaarden die naast hun AOW ook bijstand nodig hebben en dus tot de meest kwetsba re 'groep behoren. Zij hadden ver wacht een extraatje te krijgen en nu dat niet doorgaat „voelen ze zich ge nomen". Zij zijn het slachtoffer van een slechte voorlichting. Vooral in Amsterdam zitten veel bejaarden in geldnood en die gemeente wilde daar j iets aan doen door een winteruitke ring uit te betalen. De regering geeft daarvoor geen toestemming en zal dat i ook 'in andere gevallen niet doen. „Ingrijpen van de regering betekent bevoogding van de gemeenten", aldus de heer Egas. „De belangen van be jaarden in het hele land worden ge schaad". De woordvoerders van de christe lijke partijen waren het niet eens met de heer Egas. Volgens hun bete kent een winteruitkering aan een be paalde groep een stukje onbillijkheid en rechtsongelijkheid omdat anderen, bijvoorbeeld AOW-ers die geen bij stand krijgen, ook in geldnood kun nen zitten en dat extraatje niet krij gen. Wel drongen mej. Kok (kath. v.), mej. Van Leeuwen (a.r.) en de heer Tilanus (chr.) aan op een voorschot om in de meest ernstige nood te voor zien. SER-advies Mej. Van Leeuwen drong aan op spoed voor het SER-advies om de be jaarden mee te laten profiteren van de „vierhonderd gulden golf". „Ik zou niets liever willen", zei staatssecreta ris Van de Poel (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) later. De sprekers van de regeringspar tijen benadrukten dat de PvdA in dertijd zelf vóór had gestemd om de winteruitkering te laten vervallen. De heer Egas vond dat verwijt niet te recht omdat het hem niet in de eerste plaats ging om de uitkering zelf, maar om de voorlichting die onvol doende was. De bejaarden ontdekten vaak pas heel laat dat ze de uitkering niet meer zouden krijgen en kwamen toen in geldnood. In zijn antwoord noemde staatsse cretaris Van de Poel een eventuele maatregel formeel in orde. Afwijken van een vastgestelde regeling zou niet in het beleid passen. Hij betwijfelde of er aan de voorlichting zoveel had gemankeerd en legde verder ook de nadruk op de rechtsongelijkheid tus sen bijstandstrekkers en anderen als de uitkering dit jaar uitbetaald zou worden. Een zomer- en winteruitkering, het vroegere „kleding- en kolengeld", noemde hij een anachronisme uit de voltooid verleden tijd van de armen zorg. De tijd dat de uitkering werd aangevuld met wat eierkolen of turf. Die tijd is voorbij en de bijstand staat nu gelukkig op een ander ni veau. En in dat kader paste volgens hem geen winteruitkering, ook niet in dit speciale geval. AMSTERDAM De KLM heeft in de maanden juli tot en met septem ber 1970 ƒ61.3 miljoen winst gemaakt tegenover ƒ55, 1 miljoen in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De bedrijfsinkomsten namen met 16 procent toe van ƒ333 miljoen tot ƒ385 miljoen, terwijl de kosten met 17 procent stegen van ƒ272 tot ƒ318 miljoen. De winst per aandeel komt uit op 19,76 tegenover 17,96 vorig jaar. Besloten is een interim-dividend van ƒ4.00 per aandeel (onveranderd) be taalbaar te stellen. ARNHEM De 21-jarige win kelbediende G. J. uit Rheden belde j gisteren de politie om met de vraag j of ze maar even langs wilden komen. Hij had er met 1600 van zijn baas vandoor willen gaan, maar onderweg Sing zijn geweten spreken en belde hij de politie, die prompt verscheen hem inrekende. ROTTERDAM Komend weekeinde rolt de KNVB-beker door de gelederen van het be taalde voetbal. Of beter: door een gedeelte daarvan. Want slechts twintig ploegen komen zondag in de wei voor de tweede ronde. De overige betaalde ver enigingen zijn óf reeds uitge- bekerd óf vrijgeloot. De tien wedstrijden die op het programma staan zijn bijzondei aantrekkelijk. Neem PSV-Feijen oord. Een topper van jewelste Feijenoord is licht favoriet. Ondanks de matige prestaties in de compe titie. Te verwachten valt echter dat PSV de Roemeense vermoeienissen nog wel in de benen zal zitten, waardoor de kansen van de H appel - elf stijgen. Feijenoord komt gewijzigd binnen de lijnen. Henk Wery heeft plaats moeten maken voor de Oostenrijker Fransz Hasil. die naast de weer naar achteren gehaalde Wim Jansen het middenveld zal bezetten. Wim van Hanegem zal naast Ove Kindvall in de spits komen te staan. In Feije- noords achterhoede is niets veran derd. Piet Romeijn is rechtervleu gelverdediger, terwijl Dick Schnei der met Rinus Israel het centrale verdedigingsduo zal vormen. Dit om dat Theo Laseroms nog steed ge schorst is. Tegen GVAV Ook Excelsior, kan een ronde ver der komen. De Kralingers moeten het op Woudenstein opnemen tegen GVAV. Een aardige krachtmeting. Excelsior vecht tegen degradatie in de eredivisie, terwijl GVAV in de kopgroep meedraait van de eerste divisie. We houden het echter voor lopig op Excelsior. Te meer daar GVAV ondanks Tonnie van Leeu wen in uitwedstrijden altijd een stuk zwakker speelt dan in thuis wedstrijden. SVV komt vermoedelijk geen ron de verder. Hoewel de Schiedammers kwa capaciteiten niet al te veel on derdoen voor tegenstander AZ'67. toch verlies. Doodeenvoudig omdat AZ toch wel een tikkeltje doortas tender is dan Jan Bens' formatie, terwijl het spelen op eigen terrein ook een rol speelt. ADO zal het ongelofelijk lastig krijgen om de tweede ronde te over leven. De Hagenaars trekken naar cupfighter Go Ahead. Een kwaaie tegenstander. Mogelijk dat de grote vorm waarin ADO verkeert door slaggevend is. We betwijfelen het echter. DWS-Utrecht, ondanks pogingen van Utrecht niet in de Galgenwaard, maar in het Olympisch Stadion ge speeld, is ook al zo'n moeilijk te voorspellen wedstrijd. Utrecht lijkt de beste papieren te hebben, maar juist in bekerwedstrijden heeft DWS meerdere malen voor een da verende verrassing gezorgd. Toch houden we het, zij het met enige reserves op Utrecht. Winst Ajax Heracles-Ajax lijkt geen al te gro te problemen op te gaan leveren voor Ajax. Tenzij de Europa-Cup besognes van de Amsterdammers de interesse in de KNVB-beker heeft verminderd. Dat geloven we echter niet. Vandaar winst voor Ajax. Winst ook voor NEC tegen Vitesse en Den Bosch tegen NOAD. Ook Cambuur kom ten koste van Wil lem II wel een ronde verder. MVV struikelt misschien tegen RCH. Vooral omdat de Haarlemmers op eigen veld spelen. AMSTERDAM Een unieke figuur in onze vaderlandse mu ziekwereld: Herman Schey, die zondag 75 jaar wordt. Hij zingt nog steeds! En alle oratorium- partijen zó uit het vuistje. Een onverwoestbare stem, deze bas wiens zangkunst gebaseerd is op een musisch georiënteerd weten. Zijn zang vertolkt de polsslag van de muziek, moeiteloos en zwaarteloos, zonder theatrale retoriek. Al een hal ve eeuw lang, want in 1920 zong Schey voor het eerst in Berlijn, waar hij aan de Hochschule für Musik had gestudeerd. Wat een tijd was dat toen! Hij zong Deutsches Requiem van Brahms onder Furtwangler, maar ln diezelfde periode dirigeerden ook Bruno Walter, Kleiber en KlempereT in de Duitse hoofdstad. Toen de politiek roet in het eten gooide, week Schey naar Zwitserland uit. Willem Andriessen vroeg hem in 1938 hoofdleraar te worden aan het Amsterdamse Conservatorium en na zijn 65e jaar ging Schey over naar het Muzieklyceum. Een vermaard pedagoog, wiens in- terpretatiecurssussen in Vught ook een grote renommee hebben. Vreemd eigenlijk, dat men Herman Schey nooit heeft gevraagd lid te worden van de jury van het Bossche Interna tionale Vocalistenconcours. Kwiek Naast de zanger Schey, die graag toegeeft dat de heerlijkst denkbare zangkunst die hij zich herinnert die van Richard Tauber was, met wie hij o.a. in Dresden in Mahlers Achtste zong, is er ook de humorist Schey. De kleine, kwieke man met de twinkelende bruine ogen achter de dikke brilleglazen. Schey houdt hele maal niet van uiterlijk vertoon. Hij komt op het podium om te zingen en toen men hem eens voor de piano stemmer hield, die nog even een po diumkarweitje kwam opknappen, heeft niemand harder gelachen dan Schey zelf. Opera heeft Herman Schey nooit gezongen. Ik ben helaas te klein, zegt i hij. Josef Schmidt was dat ook en het operapubliek wil nu eenmaal forse helden zien. Als komische buffo zou ik uiteraard wel furore in een aantal rollen hebben kunnen maken, maar dat zou niet goed zijn geweest voor de ontwikkeling van mijn stem. Passion En zo is deze bas uit Amsterdam nog steeds een van de vertrouwde ge zichten op de oratoriumpodia. Zijn eerste Matthaus Passion in ons land was tevens de laatste, waarin Aaltje Noordewier zong. Ook de Johannes Passion behoort natuurlijk tot zijn standaardrepertoi re. Bachs wereldlijke cantates, b.v de Koffiecantate en De Strijd tussen Phoebus en Pan, zou hij ook graag meer zingen. Die werken vragen ech ter zes tot acht solisten en welk koor kan dat betalen? Het mooiste voor vele liefhebbers van het onvervalste belcanto zijn de liederenavonden van Herman Schey. Vooral in het Duitse repertoire ver richt hij nog steeds wonderen van in tieme klankkunst. Benijdenswaardig, deze vijfenzeventigjarige! F. DELBOY

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9