Hervormde zending moet Brug-actie bezuinigen met acht ton KERKEN GOOIEN MET DE PET NAAR WETSARTIKEL" Rus bad op drie jaar kinderfeestje: gevangenis Snel maatregelen tegen bnlderbaan Soort Indonesisch „Kerk en Wereld" Een woord voor vandaag Geen rechtse" 1 Dit jaar dreigt tekort van vier ton alternatieve Uw probleem is het onze ICCC-jongeren over Israël 200 boete voor pastoor BEROEPEVGSWERK Synode in stilte beëindigd VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 De overste van de Romeinse bezetting in Jeruzalem krijgt bericht, dat de hele stad in opschudding is. De oorzaak: het optreden van de apostel Paulus. Onmiddellijk grijpt de overste in. Hij stuurt een groep soldaten erop af en zodra de opge wonden menigte die ziet, houdt zij op met Paulus te slaan. Paulus wordt geboeid en er wordt een onderzoek ingesteld naar zijn persoon en zijn activiteiten. Het is een nogal vreemd onderzoek: iedereen mag wat zeggen. Vanzelfsprekend komt de overste er niet uit en daarom moet Paulus voorlopig maar naar de kazerne. Het is niet de eerste keer, dat Paulus de woe de van de massa moet trotseren. Hij is ook al meerdere malen in levensgevaar geweest. Zo is zijn leven Hij is bereid het voor zijn Zender te geven, als Die dat van hem vraagt. Op dit ogenblik is dat nog niet zo: tot het laatst toe zal Paulus getuigen en de mensen oproepen tot de dienst aan God. Het gelukt hem ook nu het woord te verkrijgen en staande op de trappen van de kazerne, buiten het bereik van handen, die zich o zo graag aan hem willen grijpen, houdt hij een redevoe ring. Mannen, broeders en vaders, luistert naar hetgeen ik thans ter verdediging tot u ga zeggen We lezen vandaag: Johannes 7 vers 14 tot 24. (Van onze kerkredactie) Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te ritfn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bji te sluiten. Een se lectie nlt de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: We zijn haast vijftig jaar getrouwd en hebben een bedrag ge spaard voor coze begrafenis. Maar het geld staat op een boekje op mijn naam omdat toch alles van ons sa men is. Als ik nu eens eerder kwam te overlijden, zou dan mijn man geen last hebben om het geld er af te krijgen voor mijn begrafenis? Wij hebben drie getrouwde kinderen, en' die zeggen dat het zo goed is. Antwoord: Mocht u eerder over lijden dan uw man, dan zou er met medewerking van uw kinderen, een verklaring van erfrecht moeten wor den opgemaakt om uw man in staat te stellen, het geld eraf te halen. Het beste is in samenwerking met de spaarbank het boekje op ufcv beider naam te zetten. Vraag: Een paar jaar geleden werd mijn vrouw lid van een le zerskring, waarbij zij de verplich ting op zich nam geregeld boeken enz. af te nemen. Daar ons dit te zwaar werd, hebben we tijdig opge zegd, vorig jaar april. Een hele tijd hoorden we niets, toen kwamen er weer folders en brieven in de bus, die we retourneerden. Zelfs kwamen *r boeken, die we eveneens terug zonden. In aangetekende brieven hebben we daarna medegedeeld, dat we geen interesse meer hadden, maar deze brieven bleven onbeant woord. Wel volgden er rekeningen voor de teruggezonden boeken en een mededeling, dat ze een dwang bevel gingen aanvragen. Hoe moet ik handelen om ervan af te komen? Antwoord: Als u tijdig heeft opge zegd, moet u dit kuvmen bewijzen. Heeft u geen bewijzen, dan is het beste opnieuw op te doen zeggen door een deurwaarder en in vredes naam maar te betalen en de boeken enz. af te nemen, totdat de nieuwe opzegtermijn verstreken is. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. kaasworm, 4. keer, 7. lid woord (Fr.), 8. wijnmaat, 10. water in Fries land, 12. water in Utrecht, 14. steen, 15. geit, 16. spil van een wiel, 18. muzieknoot, 19. kneedbaar mengsel, 22. spottende opmer king, 24. vaandel, 25. soort wilg (Z.N.), 26. spierpijn, 28. editie (alk.), 30. welaan, 31. woonlwot, 33. lokspijs, 35. rivier in Enge land, 37. familielid, 38. strak, 40. oude leng temaat, 41. telwoord, 42. voorlichting Verticaal: 1. honingdrank, 2. kindergroet, 3. bouwland, 4. deel van het jaar, 5. slede, 6. ■steensoort, 7. sluw, 9. wig. 11. eekhoorn (gew.), 13. stopverf (Z.N.), 15. kleinood, 17. rang, 18. nietigheid. 20. Noorse god, 21. meisjesnaam, 22. ouderwets kledingstuk, 23. en dergelijke meer (alk.), 25. knol, 27. streek op de grens van N.Br. en Limburg, 29. voer tuig, 32. wiel, 33. Myth, figuur, 34. plaag geest, 36. plechtige gelofte, 38. muzieknoot, 39. familielid. Oplossing Torige p IVIIgc puuci Hor.: 1. paars. 4. loens, 8. la, 10. at, 12. oor, 15. Alpen, 17. elger, 19. toe, 20. dos, 22. ark, 23. Beets, 24. are, 26. Ria, 27. nis, 29. ge rei, 30. noest, 31. nat, 33. nn., 37. er, 38. to tem, 39. malie. Vert.: I. plaat, 2. Aa, 3. ra, 5. Ob, 6. na, 7. sterk, 9. do. II. Epe. 12. onderin, 13. restant, 14. aga, 16. lorre, 18. ereis, 21. oei, 24. agent, 25. era. 27. Nes, 28. stère, 32. as. 34. no., 35. de, 36. la, 37. ei. AMSTERDAM Van 13 tot 16 no vember wordt in Noordwijk de na jaarsbijeenkomst van het ICCC- jeugdcontact gehouden. Over het the ma „Israël" zullen ds. S. Gerssen te Utrecht en ds. W. van Dijk te Gouda spreken. Inlichtingen en opgave: Fre- deriksplein 24, Amsterdam. OEGSTGEEST De Gere formeerde Zendingsbond zal niet ingaan op de suggestie van christelijke gereformeerde zijde, om samen met de zending van de Christelijke Gereformeerde Kerken en van de Gereformeer de Gemeenten een „alternatieve Kom-over-Brug-actie" te voe ren. Het hoofdbestuur van de GZB vindt het niet fair, enerzijds "Kom over de Brug" af te wijzen en aan de andere kant toch mee te willen profiteren van de publiciteit van deze actie. Gelijk bekend zal de GZB niet aan de volgende Kom over de Brug meedoen (in 1972), als de Rooms- Katholieke Kerk ook wordt uitge nodigd. Dat de Rooms-Katholieke Kerk zal worden uitgenodigd, is inmiddels wel zeker. Alleen de hervormde synode moet haar fiat nog geven. Zij had dat van de zomer uitgesteld, opdat er alsnog met de GZB zou worden ge praat. Dit gesprek heeft geen wijziging in de houding van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Zendingsbond gebracht. Ds. P. J. Mackaay liet er geen twijfel over bestaan, of de sy node zal maandag 16 november haar fiat geven. Hij verwacht verder, dat verschil lende gereformeerde-bondsgemeenten toch aan de Kom-over-de-brug-actie zullen meedoen. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST De hervormde zending heeft haar begroting voor 1971 met acht ton moeten besnoeien. Allerlei werk kan niet doorgaan. Posten van vele duizenden guldens zijn geblokkeerd. Voor het eerst in de geschiedenis zal een zendingspredikant, die binnen kort met verlof in Nederland komt, te horen krijgen, dat hij om financiële redenen niet meer zal worden uitgezonden. Dit vertelde ds. P. J. Mackaay gisteren tijdens een persbijeen komst. Hjj noemde dè besnoeiing een pijnlijke zaak. Voor dit jaar wordt een tekort van vier ton gevreesd. Van de nodige 4,6 miljoen is nog maar 2,1 miljoen bin nen. Het is wel de ervaring van jaren, dat juist de laatste twee maanden van het jaar veel geld binnenkomt (de na- jaarszendingscollecte), maar meer dan een verdubbeling van wat er nu al is, zit er volgens ds. Mackaay toch niet meer in. De post van islamoloog in Dakar zal niet meer door een Nederlander wor den vervuld. Aan de theologische aca demie in Makassar werkten twee Ne derlanders, straks nog maar één. Verzoeken om een arts uit te zen den naar Ghana en een landbouw kundige daar over te nemen, moes ten worden afgewezen. In Nigeria is het aantal artsen en verpleegsters te ruggebracht van vijf op twee. Een va cature onder de drie zendingspredi kanten in Kameroen zal voorlopig niet worden vervuld. In Oegstgeest zelf zullen vier admi nistratieve posten, als ze vrij komen, niet meer worden bezet. Verder worden verschillende pos ten geblokkeerd: 30.000 gulden van de 75.500 voor recrutering van zendings arbeiders; 10.000 gulden van de werk- kosten van de zendingsarbeiders; een 77 (Door Zettie Leeuwenburgh) VENLO De kantonrechter in Venlo, mr. P. Vrijdag, heeft donderdag de 57-jarige pastoor Jean Slots uit Wanssum (Noord- Limburg) conform de eis veroordeeld tot een geldboete van twee honderd gulden wegens overtreding van artikel 449, dat stelt dat het een bedienaar van een godsdienst verboden is enige kerkelijke plech tigheid ten aanzien van het huwelijk te verrichten, voordat hem ge bleken is dat hieraan een burgerlijk huwelijk vooraf is gegaan. Dit wetsartikel, dat weliswaar uit 1887 stamt, is per 1 januari 1970 beoordeeld door de volksvertegenwoordiging en ongewijzigd opgenomen in het eerste deel van het Wetboek van Strafrecht. Met deze mededeling ondergroef de officier van justitie, mr. J. Schrickx, de in krasse bewoordingen gestelde verdediging die de pastoor zelf voerde. „De wet geeft nooit aan wat het huwelijk is", zo doceerde de officier, „maar erkent het huwelijk en bevei ligt het. Zij wijst op de rechten en plichten ten opzichte van elkaar, van de kinderen en ten opzichte van het erfrecht. Verdachte, die in januari in Wans sum de huwelijksplechtigheid heeft verricht voor H.S. en J.v.D., heeft na gelaten deze mensen erop te wijzen dat dit huwelijk door de wet niet wordt erkend en dus ook niet wordt beveiligd. Uit rechtsstandpunt beke ken, ls hier een brok maatschappe lijke zekerheid weggenomen." Hoewel de pastoor stelde dat hij niet de gebruikelijke huwelijksmis had opgedragen, maar andere be woordingen had gebruikt, zag de offi cier dit toch als een strafbaar feit, omdat de wet spreekt van enige ker kelijke plechtigheid. Een bepaling die de Hoge Raad in 1850 heeft genomen om ontduiking te voorkomen. „Men ontmoet hier een conflict van plichten. Enerzijds moet de pastoor tegemoet komen aan de vraag om hulp van de mensen, anderzijds over treedt hij als staatsburger de wet Zeker, omdat hij heeft verklaard hiermee verder te willen gaan, en bo vendien mensen verwijst naar colle ga's wat betekent dat hij een straf baar feit uitlokt." Op grond hiervan zag de officier een geldboete van tweehonderd gulden bij niet beta len twintig dagen hechtenis als een juiste beantwoording van de overtreding. FUNEST Hoewel mr. Vrijdag kon begrijpen dat de pastoor zich in geweten niet schuldig voelde, wees hij er nadruk kelijk op dat deze „goedheid" funeste gevolgen kan hebben. Als voorbeeld stelde hij het feit dat de man zijn vrouw zou kunnen verlaten, waarbij de vrouw dan geen enkel wettelijk verhaal zou hebben. Vreemd ge noeg antwoordde pastoor Slots hierop dat de vrouw dan niet bij hem moest komen uithuilen. Tot zijn verdediging voerde de pas toor aan dat hij de mens boven de wet stelt. „De we* is van en voor de burgers, zij mag geen onnodige be perkingen opleggen, zij moet redelijk zijn en ten gunste van de burgers. De wet komt niet van God. zij komt uit de bevolking, die ook te maken heeft met de uitleg en de toepassing van de wet. Artikel 449 wordt vernieligend beoordeeld. Law and order wordt te genwoordig vaak ervaren als een zwakke kreet en miin dagvaarding wordt door velen gezien als een la biele manoeuvre van justitie." Daarnaast stelde de pastoor dat hij tal van collega's zou kunnen noemen, die dit artikel overtreden, klandestien en openlijk. „Velen, ook de bisdom men. wisten de strafwet te ontwijken door verwijzing naar België. Door mijn aktie ken ik t'^ntallen huwelij ken die in Nederland uitsluitend ker kelijk zijn gesloten. De kerken gooien met de pet naar uw artikel. Persoon lijk verzet ik mij tegen dit kat-en- muisspel tegen de verwijzing naar België om de mensen kosten en moeite te besparen." van hen die een kerkelijke inzegening vragen. De beslissing om niet burger lijk te trouwen, om in burgerlijk con cubinaat te gaan leven, is altijd al genomen voordat men de kerkelijke zegen vraagt." VRIJE KEUS „Het aantal niet-christenen dat in burgerlijk concubinaat leeft, lijkt mij niet groter dan het aantal christenen. Zou het waar zijn dat artikel 449 christenen tot een burgerlijk huwe lijk drijft omdat de kerk hen de ze gen weigert, dan vind ik dit navrant. Van mij mag de kerkelijk trouw een vrije keuze zijn, maar het burgerlijk huwelijk ook. Men moet dit laatste niet verabsoluteren." Pastoor Slots vervolgde: „De diri gistische en conformistische kreten van DS. MACKAAY bijdrage van 50.000 gulden aan inter nationale fondsen (zoals het literatuur- fonds, het medisch fonds en het fonds voor de theologische opleiding; ook een bijzonder pijnlijke zaak). De blokkade betekent, dat het geld zal worden uitgegeven zodra er meer uit de gemeenten binnenkomt, dan nu verwacht wordt. WEST-IRIAN Overigens kon ds. Mackaay vertel len, dat het werk ook op bepaalde punten zal worden uitgebreid, met name in West-Irian, waar het aantal NED. HERV. KERK Beroepen te Eist (Gld.): G. H. Duy- vendak te Voorburg; te Garijp (toez.): H. Engelsma te Twelloo. Aangenomen naar Ruurlo (toez.): vie. mej. G. A. v. d. Hout te Utrecht. Benoemd tot geestel. verzorger v. h. psychiatrisch ziekenh. Groot Brons wijk te Wagenborgen (Gr.): J. A. de Bruijn te Oldebroek, die deze benoe ming heeft aangenomen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Sliedrecht: C. den Her tog te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Klaaswaal: H. Lig- tenberg te Genemuiden. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Winschoten: L. Oost te Groningen. zendingsmensen zal stijgen van vier op tien: er komen twee zendingspre dikanten bij, een verpleegster (zuster Brechtje Folkerts, die eerder in Biafra werkte), een sociaal werkster, een landbouwkundige en een arts. Verder gaat er voor het eerst sinds 1955 weer een zendingsarts naar Hal- maheira (dokter J. Stroband, die 15 november in Loosduinen zal worden uitgezonden), en zojuist is voor het eerst sinds 1953 weer een zendings predikant in Poso aangekomen (ds. J. Visser). Verder worden dr. E. W. Tuinstra en drs. G. Boer docent aan de theologische academie op Ambon. HOOP Hoewel het reëel is, om te verwach ten dat er dit jaar een tekort van vier ton zal zün, was ds. Mackaay toch nog niet zonder hoop. „In negentien jaar ztfn we nog nooit met een tekort geëindigd. Her vormde mensen z(jn zo: als ze heti weten dan stropen ze de mouwen op en helpen. Ik heb een brief gestuurd aan al mijn collega's en aan alle zen dingscommissies." Ds. Mackaay neemt thans voorlopig de functie waar, die wijlen dr. G. P. H. Locher bekleedde, van secretaris algemene zaken van de hervormde zending. De hervormde synode zal op voor dracht van het moderamen van de! raad voor de zending een opvolger voor dr. Locher benoemen. Ds. Mac kaay vertelde dat er ruime gelegen heid voor de zendingswerkers zal zijn, voor inspraak tijdens deze procedure. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Alleen in die gebieden, waar de kerk goe de leiders heeft, durft ze te spreken tot de overheid. Deze ervaring in Indonesië heeft generaal T. B. Simatoe- pang van de raad van kerken daar op de gedachte gebracht van een soort Indonesisch „Kerk en Wereld": door post-acade- miale cursussen de intellectue len helpen bij de doordenking van de vragen van kerk en sa menleving. Op West-Irian wordt een speciaal vormingsprogram opgezet voor leider schap op middelbaar niveau. Voor beide projecten wordt gere kend op actieve deelname (financiaal en in mankracht) van de Nederlandse zending. Motie over toekomst politie aangenomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met alleen de stem men van de PSP en de CPN tegen heeft de Tweede Kamer gisteren de motie van de heer Schakel (a.r.) aan genomen, waarin om een nota over de toekomstige politie-organisatie wordt gevraagd. De Kamer moet deze nota voor 1 januari 1971 ontvangen. Minister Po lak van justitie had de Kamer ernstig ontraden deze motie aan te nemen. Hij zag geen kans deze gevraagde no ta voor 1 januari te produceren. SNEEK De generale synode van de gereformeerde kerken heeft haar (besloten) besprekingen van wat in de wandeling de kwestie-Kuitert heet, beëindigd. Na afloop van de vergaderingen is echter naar buiten nog geen mededeling verstrekt omtrent de gevallen beslissing: men wil hiervan eerst prof. Kuitert zelf op de hoogte stellen. Intussen hebben de vereniging van verontrusten in de gereformeerde kerken „Schrift en getuigenis" en de (verontruste) persvereniging „Waar heid en eenheid" aangekondigd, dat zij op 12 december in het gebouw Atrium te Rotterdam de synodale besluiten zullen bespreken. Dit vertelde drs. H. Bootsma, secre taris Indonesië van de hervormde zending, gisteren tijdens een persge- sprek. H(j uitte enige beduchtheid over de enorme toestroming van buitenlandse industrieën op het ogenblik in Indo nesië, niet alleen Europese en Ameri kaanse, maar ook uit Japan, Zuid- Korea en de Philipp(jnen. Drs. Bootsma achtte het niet on mogelijk, dat de irritatie die hierover nu al hier en daar merkbaar is in de toekomst zal uitgroeien tot een nieuwe anti-buitenland stemming, waarvan ook de zending de dupe kan worden. Voorstel directeur RLD: DEN HAAG Mr. H. Raben, de nieuwe directeur generaal van de Rijksluchtvaartdienst (RDL), wil haast maken met het nemen van maatregelen ten behoeve van de ge zinnen die geluidshinder ondervin den van Schiphol. Een van die maat regelen is het verlenen van financiële steun aan mensen, die naar stillere plekjes willen verhuizen. Mr. Raben vindt het niet verant woord dat gezinnen, die elke dag lij den onder het vlicgtuiggebulder, nog langer moeten wachten op algemene maatregelen van bestuur. Het zal ja ren duren, voordat de noodzakelijke maatregelen in een wet zijn vastge legd. Vooruitlopend daarop wil hij een paar snelle maatregelen gerealiseerd zien. Hij heeft de commissie, die deze zaak in onderzoek heeft, een paar suggesties aan de hand gedaan. Be halve financiële hulp bij verhuizen heeft hij voorgesteld op korte termijn te beginnen met het geluiddicht ma ken van woningen, die in de gevaren zone liggen. Het Nationaal Luchtvaartlaborato- j rium is reeds bezig met het maken van de grenzen van de lawaaizone. i Binnenkort zal in de gemeente Zwa nenburg, die het meeste last heeft van de geluidshinder, bij wijze van proef worden begonnen met het ge luiddicht maken van woningen. De definitieve maatregelen, die bij j wet moeten worden geregeld, zouden kunnen bestaan uit het afbreken van alle huizen die het dichtst bij het vliegveld zijn gelegen. Verder mc«t worden vastgesteld hoeveel woningei? geluiddicht kunnen worden gemaakt. Deze maatregelen zullen miljoenen guldens vergen. Religieuze beïnvloeding" Conform de reformatorische op vattingen wil pastoor Slots het kerke lijk huwelijk afschaffen en terugge bracht zien naar de feestmis en de zegening van het bruidsbed. Op deze manier heeft hij ook zijn handeling in januari gezien. „Ik heb geen juri dische daad gesteld, ik assisteerde niet bij een „geldig" kerkelijk huwe lijk. Ik handelde sakraal, heilig. Ik meen dat ik niet „wettig" en „wette lijk" kan handelen binnen een liefde- kerk, waarin de juridische elementen verkracht zijn, althans in Nederland." Pastoor Slots, die reeds voor de zit ting verklaarde in elk geval tegen het vonnis in hoger beroep te gaan, ziet het kerkelijk en het burgerlijk huwe lijk als totaal onvergelijkbaar. „Voor mij mag het burgerlijke hel enige huwelijk zijn. Het is een geldig con tract met wettelijke gevolgen." „Het kerkelijke kan het burgerlijk huwelijk ook niet vervangen en kom- penseren. Dit is ook niet de bedoeling Pastoor Slots uit Wansum bij het betreden van het Venlosc kantongerecht. „Law and order" zijn bekend: de sa menleving moet geordend zijn, de staat moet weten wie samenhokt, het wordt een janboel zonder registratie. Ook het burgerlijk huwelijk moet een vrije keuze blijven naast andere sa menlevingsvormen. Wanneer de re genten bepaalde nadelen van het burgcltfk huwelijk niet corrigeren dan ontkrachten zij die instelling." Een nadeel zou bijvoorbeeld zijn het verlies van de weduwerente. Het benadelen van de samenleving, het profiteren van de staatsruif, leek pas toor Slots echter te vergoeilijken als het gaat om enkele duizenden gul dens per jaar. „Althans zolang er cu mulaties van funkties en commissa riaten zijn, zolang er 200 van Mertens op overmatige wijze maatschappelijk onrecht bedrijvvm." (Van onze kerkredactie) MOSKOU Ds. Mikhail Kho- ref, een van de leiders van de vrije baptisten in Rusland, is ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf, bnidat hij tijdens een verjaardagspartij ten huize van een vriend voorging in gebed. Zijn vrouw schrijft dit in een brief aan de Russische partijsecretaris Brezjnef. Een afschrift van deze brief heeft onlangs het westen bereikt. Volgens Vera Khoref werd haar man in december gearresteerd, kort nadat hij de eerste „toegestane" lan delijke vergadering van vrije baptis ten had bijgewoond. Hij was töen nog geen jaar op vrije voeten, ria een eer dere gevangenisstraf van drie jaar. Naeruim een half jaar wachten Morde ze pas op de dag zelf (7 juli), fat haar man voor moest komen, maar de vriend die het haar vertelde, wist niet waar. De hele dag was zij op zoek in haar woonplaats Kisjinef (Moldavië). Toen ze de plek eindelijk gevonden had, was het proces zo goed als afgelopen. Ze kreeg geen toestemming om haar man te zien. Iemand vertelde haar, dat haar man de hele dag voor de gek was gehouden, zodat het hem niet mogelijk was zich naar behoren te verdedigen: Ook had hij geen eten gekregen, hoewel het proces duurde tot 's avonds kwart voor tien. Khoref werd vrijgesproken van de beschuldigingen, dat hij geld en post pakketten uit het buitenland zou hebben ontvangen en anti-Sowjet- brieven zou hebben geschreven, be weringen die elke grond misten. Het' feit echter, dat hij tijdens een kinderverjaardag had gebeden en zo „relgieuze invloed had uitgeoefend op andere kinderen dan zijn eigen", was voldoende voor drie jaar gevan genisstraf. Overvallen De Russische kranten van de laat ste weken maken meer melding van arrestaties van vrije baptisten. Praw- da Wostoka, een krant in Tasjkent, meldt een serie politieovervallen op kerkdiensten van de vrije baptisten in de Centraal-Aziatische Republiek. Er werden verschillende arrestaties verricht. Goedok, de krant van de Russische spoorwegmensen, bericht dat ds. Mik hail Sigaref te Omsk drie jaar heeft gekregen voor het organiseren van een zondagsschool. Ook zijn mede werkster mevrouw Kasjanowa kreeg gevangenisstraf. Een interessante bijzonderheid is, dat volgens dit bericht de beklaagden zich beriepen op de VN-conventie te gen discriminatie in de opvoeding, die door Rusland geratificeerd is en uit drukkelijk het recht waarborgt, kin deren godsdienstonderwijs te geven. Dit argument deugde volgens de schrijver van het kranteartikel niet, want naar zijn mening is de VN-con ventie alleen geldig voorzover zij overeenkomt met de wetten van een land. Het ondergrondse blad „Kroniek van lopende gebeurtenissen" meldt in het meest recente nummer, dat in het Westen gekomen is (no. 13), de arres tatie van een orthodoxe priester in Kazan, Pawel Adelgeim. „Hij is zeer bekend in kerkelijke kringen. Pawel Adelgeim, een jonge goed onderlegde priester en een goede prediker, verheugde zich in grote liefde en achting onder zijn gemeen teleden. Zijn kerkelijke activiteiten waren niet in strijd met de burger lijke wetgeving", aldus dit onder grondse blad. Het bericht van Adelgeims arresta tie wordt bevestigd door het dagblad Prawda Wostoka. Dit blad schrijft, dat hij gearresteerd is omdat in zijn huis geschriften werden aangetroffen van Anatoli Krasnof-Levitin en van de verbannen priesters Esjliman en Jakoenin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2