NIET GROTER MAXI Commentaar &sr Bestand langs Suezkanaal in alle rust verlengd Kampenaren gaan vroeg naar bed MANTEL- SPECIALIST Tenzij de geluids hinder meevalt SCHIPHOL Gas doodt 12 mensen MANTELS f Het Kwartet Advies na studie van drie jaar: Spoed met tweede luchthaven Hoeveel kwik verontreinigt het milieu dik slaapkamertapijt 49,75 de grote specialist is uiteraard de Weekeinde Luns: Finland opent gesprek met de EEG (RITA) Nachtvorst Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Staotvastich ia ghebieven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 6 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt tofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur A LGEMENE recatie op Schiphol: het voornaamste nieuws is dat de leden van de commissie het niet eens zijn over een vijfde baan. Voor alle mogelijkheden zijn wel voor- en tegen standers te vinden en de regering komt er geen stap verder mee. Schiphols uitbreiding blijft een heet hangijzer. DEN HAAG Hoeveel kwik ver ontreinigt dagelijks het Nederlandse milieu? deze vraag heeft het Twee de-Kamerlid dr. Imkamp (D'66) ge steld aan de ministers Nelissen (eco nomische zaken), Witteveen (finan ciën). Bakker (verkeer en water staat) en staatsscretaris Kruisinga volksgezondheid Kwikverbindingen en kwik kun nen in bodemslijk worden omgezet ri o.a. methylkwik, met een giftig heid voor veel levende wezens die vele malen hoger is dan die van het metaal zelf, aldus het Kamerlid. Hij wil weten hoe groot het kwikgehalte is in het IJsselmeer, wat de maxima zijn in de Rijn bij Lobitth, in de IJssel bij Kampen, in de Maas bij Eijsden en in het drinkwater van Amsterdam en Rotterdam. Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op alt nieuwe abonnee naam: straat: plaats: gironr.: lel.: Betaalt per O kwartaal O maand BON- Mijn naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Geen uit- breiding van Schiphol, maar een tweede nationale luchtha ven. Dat is de suggestie, die de meerderheid van de eominis- sie-Falkenhagen in een rapport aan de minister doet om de te verwachten snelle ontwikkeling van het luchtverker in de toe komst op te vangen. Over de plaats waar de nieuwe luchthaven gevestigd moet wor den, spreekt de commissie niet. Dat zal in een van de volgende rapporten gebeuren. Wel zegt zij nu al dat er waarschijnlijk mogelijkheden in ons land zijn voor de aanleg van het luchtverkeer in de toe- te veel schade voor het leef milieu. Het rapporl is het eerste werkstuk van de interdepartementale com missie planologie luchtvaartterreinen onder voorzitterschap van ir. C. A. F. Falkenhagen van de Rijksluchtvaart dienst, die begin 1968 door de minis ter werd ingesteld. De commissie vindt in. meerderheid dat een besluit over dé aanleg van een tweede luchthaven uiterlijk vol gend jaar genomen moet worden, om dat Schiphol al in 1983 de drukte niet meer aankan en de aanleg van een luchthaven zeker twaalf jaar duurt. Zolang dit besluit nog niet is geno men, wil de commissie in meerder heid de mogelijkheid van een vijfde baan op Schiphol openhouden. Maar enthousiast voor dit alternatief is zij niet, met name met het oog op de geluidshinder. Bovendien zou een vijfde baan maar een oplossing van beperkte duur zijn: hooguit voor negen jaar. Er zou (ook om operationele redenen) een zesde baan bij moeten komen om de drukte voor een langere periode te kunnen opvangen. Daaraan vindt de commissie zeer veel bezwaren ver bonden, ook ten aanzien van de ver- keersvoorzieningen, die voor het in- en uitgaand verkeer noodzakelijk zouden zijn. Voorstellen De meerderheid van de commissie stelt voorts voor: te onderzoeken in hoeverre maat regelen genomen kunnen worden, die voorkomen dat de geluidshinder bij een eventueel vijfbanenstelsel op Schiphol een onaanvaardbaar niveau bereikt. Ook wi( zij een onderzoek naar de verlichting van geluidshin- der, die ook voor andere plaatsen dan Zwanenburg (de enige plaats die er met een vijfde baan op vooruit gaat) mogelijk zou zijn in de periode, dat het vijfbanenstelsel nog niet maxi- 1 maal wordt gebruikt. na te gaan of de eventuele zesde baan aanvaardbaar is. Valt dit onder- zoek negatief uit, dan kunnen de ope- j rationele bezwaren van een vijfba nenstelsel vrijwel niet worden opge heven. een vijfde baan kan pas overwo gen worden als er geen alternatief van een tweede luchthaven is en als er afdoende maatregelen tegen de ge luidshinder mogelijk zijn. De kosten van een vijfde baan worden door Schiphol op 115 miljoen gulden geschat. Deze investering acht de commissie uit bedrijfseconomisch oogpunt verantwoord. Minderheden Er zijn twee minderheidsstandpun ten in de commissie. Een van deze stromingen vindt dat er in geen geval een vijfde baan op Schiphol moet ko men en dat met voorrang besloten moet worden tot een tweede natio nale luchthaven. De tegenpool wordt gevormd door een groep, die meent dat op een tweede luchthaven niet gewacht kan worden. Als de geluidshinder ook buiten Zwanenburg mee zou vallen, zou er een vijfde baan op Schiphol moeten komen, vindt deze groep le den. Maar eenstemmig is de commissie in elk geval over de conclusie dat een beslissing over een tweede luchtha ven met voorrang genomen moet worden. Uw verbazing zal groot zijn Ja, U zult het bijna niet willen geloven dat wij een zo aan kunnen bieden voor per meter op 366 cm. breed. Waarom het dan zo goedkoop kan zijn? Wel, er zitten streepjes in van iets don kerder kleur. Komt U het maar eens bekijken bij SINT NICOLAAS Voorstraat 418 - Dordrecht Tel. 01850-40187 Van Heesensti 11 - 's-Gravendeel Tel. 01853-1377 Sluisendijk 4 - Heinenoord Tel. 01862 -5251 KRISTIANSUND Op een Sprinkler-installatie ontsnapte, tiansund hebben gisteren 12 mensen het leven verloren toen tijdens her stelwerkzaamheden aan een schip do delijke kooldioxyde uit een lek in een Sprinkeer-installatie ontsnapte. Meer dan 50 arbeiders van de werf zijn met ernstige vergiftigingsver schijnselen in ziekenhuizen opgeno men. Zij werkten in de machineka mer vat een tankboot. Sommigen raakten gewond toen zij. bewusteloos, een val maakten. Sprinkler-installaties met kool- dioxyde-vulling worden veel gebruikt in *de machinekamers van schepen; eenmaal vrij verandert kooldioxyde in koolzuur, dat alle zuurstof uit de omgeving opslorpt. Op de foto tuordt een van de gewonden via de loopplank naar de wachtende ambulance-auto gebracht. „Israël zal niet als eerste seliieten" Wortelnoten Secretaire met gebogen laden. Speciale aanbieding 1490,- Exclusieve interieurs BULTHUIS BOTERMARKT 23 Showroom: Nieuwe Rijn 2S Europese meubelshow Rhüngeesterstraatweg 6« Oegstgeest (na tel. afspraak 53490 of 206&4i TEL AVIV Aan beide kan ten van het Suezkanaal zijn de troepen in staat van paraatheid gebracht. De eerste uren van het nieuwe bestand aan het 160 kilometer lange front langs het kanaal zijn echter rustig ver lopen. De Algemene Vergadering van de VN riep woensdag beide partijen op het bestand met drie maanden te ver lengen. Egypte stelde zich hier uit drukkelijk achter. Israël ging er stil zwijgend mee akkoord, maar heeft wel verklaard niet het eerst te zullen schieten. In Jeruzalem zei vice-premier Allon gisteren dat wat Israël betreft het bestand verlengd zal blijven zolang Egypte geen militaire actie tegen Israël onderneemt. Kloof Bij de besprekingen tussen premier Golda Meir van Israël en de Britse regering heeft mevrouw Meir gisteren in Londen gezegd dat er geen een stemmigheid tussen beide landen be staat over de oplossing van de crisis in het Nabije Oosten. Zij maakte duidelijk dat de kloof maar weinig kleiner is geworden. Over de vredesformule die de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas Home, heeft voorge steld zei mevrouw Meir: „Overeen komsten, vredesverdragen, dat is wat Israël wil, geen formule waarvan niemand weet wat die precies in houdt." De Israëlische premier zei voorts van mening te zijn dat de Sowjetunie de Egyptische politiek in tamelijk grote mate overheerst. De Russen be paalden zelfs wie Nasser zou opvol gen. „Wij hopen dat naarmate het bestand langer duurt het moeilijker voor de Egyptenaren zal worden weer te beginnen met beschietingen", zei mevrouw Meir in een vraaggesprek voor de televisie. Zij verklaarde dat Israël onmiddel- KAMPEN De Kampenaren beginnen hoe langer hoe meer te beseffen hoe vervelend het is om zonder stroom te zitten. Om de noo'daggregaten niet over te belasten worden zij regelmatig via geluidwagens verzocht geen wasma chines. koelkasten en andere elektri sche apparatuur te gerbuiken. Er wordt op hun een beroep gedaan dis cipline te betrachten in hun eigen be lang en dat van de gehele bevolking. Naar de tv kijken mag wel. maar met schaarse bijverlichting Gister avond hebben de Kampenaren zich weer moeten behelpen met kaarsen omdat de nood aggregaten het soms lie ten afweten. En de militairen die de aggregaten bedienen hebben het maar druk. Jerrycans met olie worden aan gedragen om de machines draaiende te houden. Dankzij de door de West duitsers beschikbaar gsetelde reuzen- aggregaat met een vermogen van niet minder dan 2.400 kilowatt kon een groot gedeelte van de indus/ ie draal en. De herstellingswerkzaamheden aan de door de storm afgeknapte licht mast vorderen maar zeer langzaam. De krachtige wind (windkracht 4) be moeilijkt de reparatie. Anders zouden de masten al vandaag weer geïnstalleerd zijn. Maar nu zal het wel zondag op zijn laatst worden. In Kampen zijn intussen twee functionarissen van het ministereie van economische zaken aangekomen om de situatie in ogenschouw te ne men. Gelaten wachten de Kampenaren nu maar af op de dingen die komen, ook gisteravond gingen zij maar weer vroeg naar bed. lijk terug zou keren tot de bespre kingen onder leiding van VN-bemid- delaar Jarring als de Egyptenaren hun raketten zouden weghalen. SCHIPHOL Terug van z(jn of ficiële bezoek aan Finland heeft mi nister Luns gisteren op Schiphol in een rappe opsomming van zjjn bele venissen medegedeeld dat de Finse regering op 24 november in Brussel tegenover de EEG-ministerraad haar wensen uiteen zal zetten. Daarna kunnen onderhandelingen beginnen over een vorm van samen werking. Uiteraard moet veel begrip worden opgebracht voor de traditio nele handel, die Finland aan Rusland bindt. HET IS ONGEBRUIKELIJK, dat een minister van buitenlandse zaken langdurig in een ander land ver toeft voor het voeren van onder handelingen. Zeker niet, wanneer in eigen land het parlement begint met het debat over de buitenlandse politiek. Er moet dan een bijzondere reden zijn. Die heeft de Wcstduitse minister Scheel. Maar zij moet niet gezocht worden in het verloop van de on derhandelingen, welke hij deze week in Warschau heeft gevoerd. Scheel heelt zelf laten weten, dat volgende week al een Pools-West- duits akkoord kan worden gepara feerd. I De minister had rustig naar Bonn kunnen terugkeren, waar andere verplichtingen hem roepen. De uit werking van het akkoord kan hij overlaten aan zijn voornaamste medewerkers zoals aanvankelijk ook de bedoeling leek. Maar Scheel besliste anders. Door ook het weekeinde nog te Warschau te blijven vestigt Scheel op twee manieren de aandacht op zich: na moeizame onderhandelin gen is een akkoord met Polen in zicht, en de man die het zover geschopt heeft komt pas naar huis als alles in kannen en kruiken is. Scheel mikt hiermee op de kiezers van de deelstaat Hessen, die (in derdaad a.s. zondag) naar de stem bus moeten om een nieuw parle ment te kiezen. Hij wil zijn liberale Vrije Democratische Partij (FDP) behoeden voor verdwijning uit dat parlement. Vorige week was de minister er al in geslaagd, zijn Russische collega Gromiko de ongebruikelijke reis □aar Frankfort (ja, in dc staat Hes sen) in plaats van naar Bonn te laten maken. Zo zwaar Iaat hij hel gewicht van zijn functie bij de verkiezingen wegen. Hij moest ook wel wat doen, want de FDP heeft, sinds zij in Bonn een coalitie met de socialisten sloot, nederlaag op nederlaag geleden. Overigens kwamen ook de volge lingen van kanselier Brandt er niet zonder kleerscheuren af. Brandt en Scheel gaan met grote voortvarendheid te werk bij het normaliseren van de betrekkingen met de landen van Oost-Europa. Totdusver hebben zij er politiek geen garen bij gesponnen. Het is de vraag, of de kiezers van Hessen (dat voor een deel aan het 'ijzeren gordijn' ligt) erg blij zullen zijn met een Pools-Westduits ver drag, waarin wordt vooruitgelopen op het afstaan van verloren gegane Duitse gebieden. MEUBEL DI5COUNT N.V. LEIDEN 1 1 DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRU5 TOYOTA D IJ K S M A N AUTOMOBIELEN ALLE MODELLEN Oegstgeesterweg 1723 RIJNSBURG Tel. 01718—72148. Wie niet dwaalt, wordt- nooit verstandig. GOETHE .Jammer dat ik drop aan'l eten ben. tante. ]Su zult 11 me wel niet willen zoenen." Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar) stjjgend. Zoo co maan 7 november: zon op 7.45; onder 17.02; maan op 14.42, onder 13 november V.M. Hoog water 7 november: Rotterdam le getij 10.30, 2e getij 23.33; Scheveningen 8.42—21.22; Vlissingen 7.37—20.27; Willemstad 11.20 jxjijijijlw** DE BILT In de onstabiele lucht van polaire oorsprong, die met noordwestelijke winden aan de achterzijde van een depressie boven de Noordzee naar ons land werd gevoerd, daalde in de af gelopen nacht de temperatuur plaatselijk tot 3 graden en vielen bijna overal enkele buien. Aangezien op de nadering van een rug van hoge luchtdruk de wind nog verder zal afzwakken, zullen in de komende nacht tij dens opklaringen de temperatu ren nog lager worden en moet plaatselijk met lichte vorst reke ning gehouden worden. De buiigheid wordt verder on derdrukt. Het laat zich aanzien, dat ons land in een overgangs gebied komt van koude lucht boven Scandinavië, waar het de afgelopen nacht opnieuw matig tot streng heeft gevroren en zachtere lucht boven Frankrijk. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1