OVERWINNING ZONDER GLANS voor de rust al veilig 5§,Alleen eerste kwartier was beetje moeilijk' Twente kraakt Eskisehir Zwak Ajax klopt nog zwakker Basel Uwe Seeler met dood bedreigd Sparta oefent Peter Kemper vroegtijdig naar huis Gebroeders Petters >n onstuitbaar Tafeltennissers verloren met 5-2 9 DOMPER DAG 5 NOVEMBER 1970 HET is gisteren een ongekende hoogtijdag geworden voor het Nederlandse clubvoetbal. Alle vier onze vertegenwoordigers in de diverse Europa Cup-tornooien slaagden er in een ronde verder te komen. Ajax presteerde dat door FC Basel op eigen veld in het tornooi voor landskampioenen met 2—1 te verslaan. PSV kwam in het tornooi voor bekerwinnaars in de kwartfinale door het Roemeense Steaua Bucaresti met 3—0 af te drogen. Sparta en Twente tenslotte bereikten de derde ronde van het tornooi om de Runners-Up-Cup door respectievelijk Coleraine en Eskisehir Spor te kloppen. Vooral de 6—1 overwinning van Twente op de Turken maakte grote indruk. Ajax hervond na rust ritme: 3-1 PSV vernedert Steaua Bucaresti: 3-0 Sparla slaagde cum laude: 3-1 Twente kreeg zijn revanche: 0-1 BAZEL Het kan natuurlijk niet iedere week even goed zijn. Het is gelukkig niet iedere keer .even slecht als gisteravond in Bazel. Voor wie het resultaat alleen telt, heeft Ajax aan zijn ver plichtingen voldaan. Voor wie iets op voetbalgebied verwacht van de Nederlandse kampioensploeg kan de uitslag, 21 voor Ajax, slechts weinig goedmaken. Ajax en Basel hebben een demonstratie van bedroevend voetbal gegevep. Ajax plaatste dermate slecht, speelde zo matig, dat het opnieuw zwakke Basel tot diep in de tweede helft eeen voorsprong in handen had. Een minimum voor sprong weliswaar, maar toch een positieve marge, die het negatieve in het voetbal van Ajax extra accentueerde. De Amsterdammers speelden met enorme gaten in hun pioeg. Üp üe rechtervleugel resiaeerae öwart in voimaaKte on oe weegnjxneid, op links was Keizer alleen te vinden voor de monstraties van zijn weergaloze tecn- mex en m de verdediging speelde Va- sovic de siecntste wedstrijd in zijn loopoaan bij Ajax." liet was geen toeval dat de twee doelpunten die m éen klap Ajax win nend over de eindstreep Drachten, werden gemaakt door de middenvel ders Neesxens en Kijnders. Het was ook geen toeval dat bij de beslissende acnes, de doeitrenenoe passes werden gegeven door Johan Cruijlf. Want njax' aanvalsspits toonde dat hij voor een belangrijk deel de macht van Ajax uitmaakt. HAMBURG Je vrouw, je kinderen en je huis gaan de lucht in, staat er in een brief die de bekende' Westduitse voetballer Uwe Seeler heeft ontvangen. De anonieme afzen der stuurde de brief naar het kantoor van de Hamburger SV. Volgens de auteur van de brief is Seeler een corrupte za kenman en niet het sportieve idool waarvoor zijn aanhangers hem houden. In de dreigbrief werd een termijn van 117 da gen gesteld, waarin de misdaad zou worden begaan. De termijn loopt op 1 april 1971 af. Seeler heeft de politie ge vraagd een strafvervolging in te stellen tegen de onbekende briefschrijver. Uwe Seeler is al eens eerder bedreigd, maar deze keer vat de Hamburger het dreigement serieus op. Ik ben niet bang, doch in dit geval moet ik met alles rekening houden en mijn gezin beschern\en. Wie' weet waartoe deze onbekende in staat is, zei Uwe op zijn 34e verjaardag, die in verband met de dreigbrief niet zo'n feeste lijk karakter had. DEN HAAG iHet Nederlandse b- damteam dat zondag 22 november in Eindhoven i tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: V. Heerde fAmsterdam), Toet (Scheveningen), Vos (Westbroek), Batsianet (Amster dam), V. Tilburg), Blom ('s-Graven- polder), Holst (Rhoden), Kleinrensink (Wageningen), Kolk (Groningen) en Lacroix (Noorbeek). België komt met de volgende ploeg: H. en O. Verpoest, Slaby, Klaessens, Kleinmann, Vaessen, v. Bauwel, Gre- goire. Demesmaecker en Lafourcade. De gerichte training van FC Basel na de eerste krachtmeting met Ajax was niet zonder resultaat gebleven. Vooral in de eerste helft speelden de Zwitsers aanmerkelijk minder slecht dan in Amsterdam. De verdediging legde de aanval van Ajax degelijk aan banden. Maar Basel had niet de middelen om ook de opkomende mid denvelders Neeskens, Mühren en Rijnders te stuiten. De mogelijkhe den die in het eerste half uur ont stonden waren dan ook door en voor dit trio. Wat schuttersonnauwkeurig- heid -en een klein beetje tegenslag voorkwamen dat Ajax al in het eerste half uur de veel minder begaafde te genstander op een onoverkornelijke achterstand had gezet. Strafschop Basel dat nimmer slagvaardig en gevaarlijk in de aanval was, kreeg tien minuten voor rust een doelpunt uit een strafschop. Het was minder eigen verdienste; een wegdraaiend boogballetje kwam tegen de arm van Suurbier, Odermatt gebruikte de door scheidsrechter Barret geboden kans. Basel stond met 10 voor. De strafschop van Odermatt was voor FC Basel een enorme stimulans. Ajax tweede doelpunt in beeld. Johan Neeskens schuift de bal in het Baze- ler doel. Keeper Kunz is kansloos. De 31.000 toeschouwers werden plot seling enthousiast, eén gemiste kopbal van Hulshoff bracht Ramseier vrij voor Stuy, die de eerste, werkelijk moeilijke test met glans doorstond. Kort voor rust raakte Benthaus van afstand, via de vuist van Stuy, de doellat. Het offensief van Basel ebde naar mate de tweede helft vor derde geleidelijk af. De Zwitsers had den een stimulans gevonden in hun eerste doelpunt, ze hadden een twee de succes dringen nodig om hun grote inzet te kunnen volhouden. Dat tweede doelpunt kwam niet, omdat de capaciteiten gewoonweg ontoerei kend waren. Behoedzaam Ajax sloeg toe uit zijn verdedi gende stelling. Risicoloos en behoed zaam, Cruijff, Keizer en Mühren lie pen herhaaldelijk grote afstanden met de bal wachtend op meer steun uit de tweede ljnie. Hun Zwitserse bewakers volgden wel op de voet, maar konden toch vaak niet voorko men, dat de spitsspelers van Ajax in het bezit van de bal bleven. Dat ge beurde ook in de 24$te minuut toen Cruyff in een praetiseh onmogelijke hoek was gemanoeuvreerd. Cruyff had echter gezien dat Rijnders mee naar voren was gekomen en gaf ach terwaarts een voorzet waarop doel man Kunz zich verkeek. Hoogsprin gend versloeg Rijnders de uit zijn doel gekomen Kunz: 11. De ban was gebroken. Twee minuten later schoof Neeskens, na weer knap werk van Cruyff, de bal voor de tweede maal langs Kunz. Het resterënde kwartier was niet belangrijk meer. Basel be zat de macht niet nog enige snel heid in zijn akties te doen. Slechts een boogschot van Bent haus over de uitgegleden Stuy, dat op de doellat eindigde, on derbrak even het rustig free wheelen van Ajax naar het eindsignaal. ROTTERDAM Sparta benut zijn vrije dag zondag om een vriend schappelijke wedstrijd te spelen te gen AGOW in Apeldoorn. Sparta, dat voor de tweede 'ronde van de KNVB-beker is vrijgeloot, doet dit vooral met het oog op de vermin derde schotvaardigheid van de front linie. Ook Holland Sport speelt zondag een vriendschappelijke wedstrijd. En wel tegen het Schiedamse Hermes DVS. Deze wedstrijd begint om twee uur op Houtryst. tJV* ff 1 L, Bengt-Schmidt-Hansen. PSV's zoef-de-haas, fel op de huid gezeten door de Roemeen Halemageanu. BOEKAREST „Alleen het eerste kwartier was moeilijk. Wan neer die Roemenen er toen eentje ingedrukt hadden, was het mis- schien nog moeilijk geworden. Maar nu niet. Na de rust hebben we Steaua zelfs volkomen overklast. En dat zonder ons volledig te geven", meende Kurt Linder na afloop van de strijd Steaua—PSV, zo glorieus verlopen voor onze nationale bekerwinnaar. BOEKAREST Zo spoedig moge lijk zal verdediger Peter Kemper, die in de 25e minuut in een botsing met Steaua-doelman Suciu zijn rechter ellepijp en spaakbeen brak. per vlieg tuig naar Nederland worden overge bracht. Tijdens de wedstrijd is de rechter- onderarm van de PSV'er reeds gezet en voor het eindsignaal was hij al in het stadion terug. Hij zal in Neder land verder worden behar deld. Bij Steaua liep aanvoerder Tataru een minder ernstige blessure op. Zijn arm schoot uit de kom. Naom ver zing hem halverwege de eerste helft. -#■ Het doelpunt waarmee Coleraine de 20 achterstand tegen Sparta ver kleinde tot 12. Jennings (links) ver schalkt doelman Pim Doesburg met een fraaie kopstoot. Linder vervolgde met: „Ik ben geen moment bang geweest. Ook niet in het eerste kwartier. Ik weet wat mijn jongens kunnen. Ik wist dat ze ster ker zouden zijn dan Steaua. Mis schien is sterker niet helemaal het juiste woord. Gevaarlijker is beter". „Kijk", expliceerde Linder, „Steaua moest aanvallen. In Eindho ven had ik al gezien dat die Roe meense achterhoede bepaald niet pot dicht iwas. Dat is nu ook wel geble ken. Vandaar dat ik Van der Kuylen en Veenstra opdracht had gegeven na een kwartier spelen, wanneer de stand tenminste nog 00 zou zijn, in de spits te gaan lopen. Strik, maar vooral Eef Mulders moest dit tweetal lanceren. Dat is prima gelukt. Willy en Wietse hebben de fouten in de achterhoede van Steaua keurig afge straft". tV Geluk ENSCHEDE Het applaus gold Jan Jeuring. De grote uit blinker bij Twente. Vooral door zijn bij vlagen werkelijk subliem spel nam Twente gisteravond in een totaal uitverkocht Diekman stadion op ondubbelzinnige wij ze revanche op het Turkse Eski- -X- René van de Kerkhoff in duel met de Turkse vleugelverdediger Abdarahman. sehir Spor. Twente won met 61, waardoor het de weg naar de laatste zestien van het tor nooi om de Runners-Up-Cup vrij- baande. Twente heeft Eskisehir volkomen van de mat gespeeld. Al direct na dé aftrap hadden Kees Rijvers-pupillen succes toen Jan Jeuring een hoek schop van Rene vau de Kerkhoff in de openingstreffer om kon zetten. Twente ging onverdroten door met het ontwikkelen van aanvalsgeweld. Vijf minuten later leidde dit al tot de tweede treffer toen alweer Jan Jeu ring scoorde. Even is Twente hierna in gevaar geweest. Vooral het laatste kwartier van de eerste helft toen Fet- 'hi de achterstand tot 12 verkleind had. Eén minuut voor de rust sloeg Twente echter keihard toe toen René van de Kerkhoff de derde treffer achter de Turkse doelman Taskin knalde. WEER JEURING Na rust is Twente niet meer in ge vaar geweest. Integendeel. Het dic teerde de strijd van de eerste tot de laatste minuut. Met naast Jan jeuring ook Theo Pahlplatz in de hoofdrol. Toch duurde het nog een kwartier eer Twente Eskisehir definitief van zich af kon schudden. Dat gebeurde door alweer Jan Jeuring die zijn der de en Twentes vierde treffer in het net deponeerde. Hierna is Twente onverdroten doorgegaan. Vooral in de laatste vijf minuten legde het de Turken volko men zijn wil op. Via doelpunten van Streuer en Nagy bereikte Hvente de door 24.00.0 toeschouwers luid beju belde 61 eindstand. Een dolgelukkige Kees Rijversi la ter: „We beginnen steeds beter te draaien. We zijn onze inzinking vol komen te boven. Want hebben we vanavond niet fantastisch gespeeld? Was Jeuring niet de ster van het veld? Vertolkte Pahlplatz op het mid denveld geen glansrol. Ja toch. Echt, we zijn er weer helemaal. Dit was pas het begin...". QUEBEC De politie van Que bec heeft eergisteren in een niet meer gebruikte distilleerderij een grote hoevelheid munitie en wapens ge vonden. Steaua -PSV: een na de rust ver velende wedstrijd. PSV domineerde, behalve in het eerste kwartier. Toen leken de Roemenen nog te willen vechten. Jan van Beveren hielp PSV BERGAMO De Zweedse ge broeders Gösta en Tomas Petterscn hebben gisteren in de Italiaanse plaats Bergamo de jaarlijkse strijd om de Tropheo Baracchi gewonnen, de tijdrit voor equipes. De Zweden, dit jaar voor het eerst prof., verbeterden en passant het re cord dat de Italianen Moser en Baldi- ni in 1958 vestigden. Op de tweede plaats eindigde het koppel Ole Ritter-Leif Mortensen met een achterstand van bijna twee mi nuten. De Belgen Herman van Sprin- gel en Willy in 't Ven werden derde met een achterstand van ruim drie minuten. Het Italiaanse koppel Felice Gi- mondi-Gianni Motta, voor de start veruit favoriet, kwam niet verder dan de vierde plaats. De achterstand van de Italianen op de gebroeders Pet- terson bedroeg een kleine vijf minu ten. echter vakkundig door dat eerste moeilijker begin. Daarbij had Jan ove rigens eenmaal Vrouwe Forturia op zijn hand toen een schot van Tataru op de paal belandde. Daarna is PSV echter niet meer in gevaar geweest. Integendeel. Het werd zelfs sterker. De treffer waar- 1 mee Wietse Veenstra na een schitte-i rende pass van Willy van der Kuylen het openingsdoelpunt scoorde, was dan ook niet eens onverdiend te noe- 1 men. Na de rust werd Steaua -PSV een vervelende wedstrijd. Enerzijds om dat PSV zich niet helemaal wenst in te zetten met de moeilijke bekerwed strijd tegen Feijenoord voor ogen, an- derzijds omdat Steaua niet meer in een wonder geloofde. In feite kwam het er dan ook op neer dat beide ploegen 45 minuten lang braaf wacht ten op het laatste fluitsignaal van ar biter Glöckner. Vooral nadat Willy van der Kuylen er in de achtste minuut 20 van had gemaakt, verzandde dit Europa cup duel in een uiterst gezapig partijtje. In feite beleefde het 60.000 kop pige publiek nog maar één hoogte punt. Dat was tien minuten voor het einde toen Willy van der Kuylen 30 scoorde. Zwak Van der Kuylen later: „Die Roemeense achterhoede was ont stellend zwak. Wanneer we op volle toeren gedraaid zouden hebben was de score wellicht tot 5 a 60 opgelopen. Dat was echter niet nodig. We hebben dit karweitje geklaard. En hoe! We hebben Steaua met 70 ge klopt. Of niet soms ATHENE In de tweede wed strijd voor de tweede divisie van de Europese tafeltenniscompetitie heeft het Nederlands team in Athene met 5—2 verloren van Griekenland. De eerste wedstrijd, enkele weken gele den in Dordrecht tegen Ierland, werd met dezelfde cijfers gewonnen. COLERAINE Sparta heeft de derde ronde van het toernooi - om de Runners-Up-Cup bereikt door Coleraine ook op eigen veld te kloppen. Ditmaal werd het 21. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Toen al had Sparta niets meer te vrezen om dat de Ieren ook ditmaal has pelden met het maken van doel punten. Het hevige offensief dat Coleraine in de tweede helft ontketende had dan ook geen enkel succes. ColeraineSparta heeft in het te ken van de regen gestaan. Gedu rende de gehele wedstrijd kwam het hemelwater bij bakken op de spelers neer. Ondanks dat ontwikkelde zich voor zesduizend toeschouwers een aantrekkelijke wedstrijd, waarin Coleraine al meteen na het eerste fluitsignaal van arbiter Sörensen het initiatief naar zich toetrok. Het le verde echter geen treffers op. Wel een vijftalcorners die echter vak kundig door Pim Doesburg werden verwerkt. Gevaar dreigde er wel aan de an dere kant. De Sparta-aanvallen wer den namelijk uitstekend uitgevoerd. Dat leverde al na een kwartier het eerste doelpunt op toen Aad Koudij- zer na een goede combinatie tussen Klijnjan en Heyerman doelman Crossan beheerst kloptg. Even daar voor had Nol Heyerman overigens al het houtwerk met een daverende spetter geteisterd. Manmoedig Coleraine verwerkte de klap man moedig. Het zocht de aanval weer op, maar zonder succes Coleraine moest halverwege de eerste helft zelfs lijdelijk toezien dat Sparta de voorsprong verdubbelde toen Kris- 'tensen na een goede Rotterdamse aanval waarin Aad Koudijzer de laatste schakel vormde fraai scoorde. Binnen een minuut verkleinde Cole raine de achterstand echter weer tot 1—2 toen Jennings een voorzet van Dunlop achter Doesburg kopte. Coleraine leek zelfs naast Sparta te komen toen Jennings goed profi teerde van een misser van Ter Horst, maar Eykenbroek redde het gevaar, hetgeen Sparta's aanvoerder overigens wel op een blessure kwam te staan. Hij werd vervangen door Peter Drijver. Ook Jennings moest het veld verlaten. Hij werd vervan gen door Curley. De vervanging van Eijkenbroek door Drijver heeft Sparta geen goed gedaan. Vooral in defensief opzicht werd Eijkenbroek als organisator node gemist. Wat als gevolg had dat de Rotterdamse acties lichtelijk pa niekerig werden. Hetgeen leidde tot een boeking voor Jan van der Veen. Desondanks bleef Sparta de betere ploeg. Het kwam zelfs nog eenmaal dicht bij een derde treffer bij een actie van Koudijzer en Heijerman. De tweede helft was kwalitatief overigens beduidend minder dan de eerste. Georg Kessler later: „Met het resultaat ben ik natuurlijk tevreden. Alleen ons aanvallende voetbal is er nog te weinig uitgekomen. Dat moet in de toekomst verbeteren".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9