„Barmhartigheid is géén -aalmoes" Nixon kan nu verdeeld land moeilijker besturen Overige Europa-Cupduels Openheid brengt rechtszekerheid van de ambtenaren in gevaar Polak ontraadt motie-Schakel Vakbonden akkoord afvloeiingsregeling personeel van Gerzon Vrijstelling bouwvakkers lichting 1971 Beschouwing in NCBO-hlad Allegro schuldig aan aanvaring Afschaffing strafrechtelijk stakingsverbod s DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 R. Smit (secretaris-generaal) neemt afscheid van het Oranje-Groene Kruis (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG „De Algemene wet bijzondere ziektekosten, die op stapel staat, zal, naar ik hoop, -v.* als een soort volksverzekering gaan gelden voor klinische, poli- MÈêrn klinische en ambulante verzor ging. Dat zal moeten resulteren in een nauwe samenwerking tus sen de kruisverenigingen en de ziekenhuizen," aldus de heer R. Smit, secretaris-generaal van het Oranje-Groene Kruis, die op 21 november zijn functie zal neer leggen. Na een werkperiode van 22 jaar voor deze vereniging neemt de heer Smit afscheid van het werk, dat hem na aan het hart ligt. De heer Smit, in 1904 te Haarlem geboren, was oorspronkelijk werk zaam bij het onderwijs. In deze pe riode, vlak na de eerste wereldoorlog, werd hij geconfronteerd met een toe nemende sociale bewogenheid. Hier door werd hij zo gegrepen, dat dit als een duidelijke lijn in zijn leven is opgenomen. Zo was hij tijdens zijn onderwij zerschap in Haarlem o.a. bestuurslid van de reclassering en organiseerde hij als voorzitter van de Christelijke Historische Jongerenorganisatie tij dens de mobilisatie voor de tweede wereldoorlog voor de militairen ont spanningsavonden. Gedurende de oorlog was de heer Smit leider van de centrale keuken in een sociaalzwakke wijk van Haarlem. De overtuiging, dat de hervormde kerk, waar hij lid van is, na de oor log meer actief werkzaam moest zijn op sociaal terrein dan vroeger, bracht een ommekeer in zijn leven te weeg. Dit resulteerde in de aanvaarding van het directeurschap van het ker^ kelijk sociaal werk der hervormde gemeente te Rotterdam De KSA Zijn initiatief was de oprichting yan de eerste stichting voor Kerke lijke) S(ociale) A(rbeid). Via dit werk kwam de heer Smit in aanraking met Het diaconessenwijkwerk, dat toen met het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging onder zijn bevoegd heden viel. De wijkverpleging trok hem het meest en toen door subsidie regelingen het wijkwerk onder het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid kwam en het maat schappelijk werk onder het ministerie van maatschappelijk werk, koos de heer Smit in 1948 voor het wijkwerk en nam de landelijke leiding van de Protestants Christelijke Vereniging voor Wijkverpleging, het Oranje- Groene Kruis, op zich. Toen hij begon, was het werk in de wijkverpleging nog alleen curatièf (verzorgend) en niet zoals nu, curatief en preventief. Dit kruiswerk vindt zijn oorsprong in het kerkelijk diaco- nessenwerk, dat in 1844 in Utrecht start ging. Door structurele verande ringen o.a. centralisatie van het be stuursapparaat is het werk buiten de kerkelijke muren geraakt en op zich zelf komen te staan. Dit moment, in 1938, betekende de oprichting van het Oranje-Groene Kruis. Door de oprichting van een protes tantse kruisvereniging kwam men al spoedig in contact met het neutrale Groene Kruis en het rooms-katholie- ke Wit-Gele Kruis. De heer Smit wil niet spreken over een fusie in de toe komst, maar over een zeer nauwe sa menwerking. Naar zijn mening moet men uitgaan van een eigen plaats in dit werk en moet men een eigen in breng niet verloren doen gaan in de uniformiteit, waarin alles volkomen gelijk is. Bijrijder De drieduizend Nederlanders van wie het rijbewijs wordt afgenomen zijn in belangrijke mate schuldig aan de dood van tweeduizend andere Ne derlanders. Degene die zich niet aan de regels kan of wil houden hoort niet op de weg. Het argument dat een bestuurder van een auto gedupeerd kan worden door het innemen van het rijbewjjs gaat niet op omdat men dit kan voor komen door zich aan de wettelijke voorschriften te houden. Door deze mensen nu toch een ont snappingsmogelijkheid te bieden zul len zij nog veelvuldiger de verkeersre gels overtreden. Met alle gevolgen van dien. Dat mr. Kousemaker en vele ande ren een mentaliteit accepteren en zelfs stimuleren, waarbij de regels niet al te serieus worden genomen terwijl vaak bij andere regels op harde maatrege len wordt aangedrongen, is naar mijn mening onjuist. De heer Kousemaker had er beter aan gedaan, een stichting in het leven te roepen voor mentali teitsverandering in plaats van een ge vaarlijke houding te stimuleren. VAbKENBURG K. VAN DEN BROEK Bijrijder (2) Ik waardeer het "begaan zijn met het lot van gedupeerde bestuurders", waarvan mr. Kousemaker getuigt Als hij echter zegt: "De rechters weten vaak niet welke gevolgen het intrek ken van een rijbewijs voor hen heeft", zou ik willen vragen: weten zij die roekeloos rijden, onder wie ik vooral reken degenen die na ruim drankge bruik nog achter het stuur plaats ne men. welke gevolgen dat kan hebben? Zo ja, dan verdienen ze een strenge bestraffing. Zo neen, dan kunnen strenge straffen, opgelegd door de rechtbank preventief werken voor hen die nog een blanco strafregister heb ben. Ten slotte, wat is erger: dat iemand moeilijkheden krijgt met zijn brood winning door eigen schuld of dat Iemand in moeilijkheden komt te ver keren. dat iemand invalide wordt of dat gezinsleden omkomen door schuld \-an die ander? Overheid De verhouding overheid - particu lier initiatief is in vergelijking met vroeger geheel veranderd. Zij zijn dichter bij elkaar komen te staan en van „concurrentie is totaal geen spra ke. Wanneer de gemeente een kinder dagverblijf opent, of wanneer een an der facet van het kruiswerk door de gemeente gedaan wordt, is dat als voorbeeld cn proef bedoeld, omdat particulieren nu eenmaal dit finan cieel niet zelf zouden konden doen. De scheiding tussen de ziekenhui zen en het kruiswerk betreurt de heer Smit en hij hoopt dan ook in de toekomst een groei te mogen consta teren naar de totale (klinische en am bulante) zorg. Hij hoopt, dat hieraan de algemene wet bijzondere ziekten- kosten zal bijdragen. De zorg buiten het ziekenhuis na een verblijf daar moet adequaat zijn aan de zorg in het ziekenhuis, Men kan hierin een vergelijking maken met de reclasse ring, die ook een nazorg kent, totdat de betrokkene weer in de maat schappij is opgenomen. Abortus Toekomst politie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Polak van justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer een motie op zijn tafel gekre gen van de heer M. W. Schakel (a.r.). Reden: de beloofde nota over ,de toekomstige politie-organisatie is er nog steeds niet. j De*' heer Schakel ziet niet in waar- om deze nota dit jaar niet meer kan i verschijnen. Zijn motie is ook onder- I tekend door de KVP. PvdA, DS'70, CHU, VVD en D'66. Minister Polak vond deze motie on redelijk en ontraadde de Kamer ern stig haar te aanvaarden. De nota moet immers allerlei instanties passe ren. Het is onmogelijk de nota voor 1 januari in te dienen. De politie is te belangrijk om ondoordachte voorstel len in te dienen. Als de motie wordt aangenomen, zei de minister, zal ik I haar niet uitvoeren. Tot spoed behoeven we niet worden aangespoord. Er wordt hard gewerkt, verzekerde de minister, en er is geen sprake van touwtrekkerij tussen de departementen, zoals de indiener van de motie, de heer Schakel, had veron dersteld. UTRECHT De vakbonden zijn onder de gegeven omstandigheden akkoord gegaan met de aangeboden afvloeiingsregeling voor het personeel van de in februari te sluiten filialen van Gerzon in Leiden en Tilburg. Dit zei gisteren H. L. Fransen namens Decom, het samenwerkingsorgaan van de drie vakbonden van winkel personeel. Bij de filialen in Leiden en Tilburg zijn tussen de 50 en 60 mensen, over wegend jeugdig verkooppersoneel, werkzaam. Het actiecomité van het Gerzon- personeel meent dat de afvloeiingsre geling voor grote groepen wel aan vaardbaar is, maar niet voor allé. Met name de topfuncionarissen zouden van die regeling schade lijden. Het comité raadt het personeel in Lei den en Tilburg aan eventueel ontslag niet te accepteren en niets te onder tekenen zonder voorafgaand overleg met het comité en de in Decom sa menwerkende bonden. Het directoraat voor arbeidsvoor ziening van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft eind vorige maand de, directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus in een circulaire met klem verzocht ontslag aanvragen van de zijde van de Ceo- trumbank, die zoals bekend onlangs Gerzon overnam, met de uiterste be hoedzaamheid te behandelen en de aanvrage pas in te willigen wanneer zij op goede gronden is ingediend. Humphrey lanceert republikein Lindsay Slechts 40 procent ging ter stembus De geestelijke gezondheidszorg, die de kruisverenigingen ook hebben, heeft het Oranje-Groene Kruis in contact gebracht met het abortus vraagstuk. Van overheidswege is men hierover gepolst, maar dit werk ligt met de abortusklinieken teveel op het klinische vlak, zodat men wel voor lichtend, maar niet uitvoerend op treedt. Naast al dit werk in Nederland verleent het Oranje-Groene Kruis ook buiten onze grenzen hulp. De heer Smit is in 1959 naar Suriname geweest om advies te geven aan het diaconessenwijkwerk. Het wijkwerk daar is nog geheel in het ziekenhuis- werk geïntegreerd en de heer Smit hoopt dat deze totale zorg niet ge splitst zal worden, zoals het hier het geval is geweest. Het Oranje-Groene Kruis zal in de heer Smit een medewerker verliezen, die er van uitgaat dat barmhartigheid niet als aalmoes-geverij beschouwd moet worden, maar als dat kleine beetje meer dat men moet geven bo ven wat als normaal vast staat. Het is niet zo, dat hij na zijn af scheid met zijn armen over elkaar komt te zitten, want hij heeft nog vele andere functies op het terrein van de sociale zorg. Het hoofdbestuur zal hem zaterdag 21 november een receptie aanbieden van 16 tot 17.30 uur in „Op Gouden Wieken" te Sche- veningen, waar men tegelijk met zijn opvolger mr. A. van Mazijk kennis kan maken. Toon Hermans opende gisteren een naar hem genoemde lagere school in Ede. Hij vermaakte zich uitstekend bij het instude ren van een van zijn liedjes met de schoolkinderen. NEW YORK Een van tie weinige duidelijke resultaten van de kostbaarste en meest bombastische verkiezingscam pagnes in de Amerikaanse ge schiedenis is een diepgewortelde verbitterdheid die het voor president Nixon moeilijker dan ooit zal maken, zijn verdeelde land te besturen, aldus waarne mers te New York. Nooit eerder volgde een president zo'n harde lijn tegen zijn politieke opponenten (ook in zijn partij), of schoon het Witte Huis niet op het spel stond. En nooit eerder wekte een Amerikaans staatshoofd zoveel woede op bij zijn tegenstanders. De uitslagen wijzen uit, dat Nixon het moeilijker zal krijgen in het door de democraten beheerste Congres, naarmate dé presidentsverkiezingen van november 1972 in zicht komen. De tegenstanders van Nixon, die in 1968 met maar 43% pet van de stem men (slechts 61 pet ging ter stem bus) president werd, menen dat hij in 1972 bijzonder kwetsbaar zal zijn. vooral als de inflatoire economie niet verbetert. Uit voorlopige cijfers zou blyken, dat slechts 40 pet van de 124 mil joen kiesgerechtigden dinsdag ging stemmen. In 1966 was dat bij soort gelijke verkiezingen nog byna 46 pet. In 1968, toen het om het président- schap ging, stemde 61 pet. De felle verkiezingscampagne van Nixon zou er dus toe hebben geleid, dat nóg meer Amerikanen zijn thuisgebleven. Kandidaat De Democratische partij zou een leidende positie hebben veroverd met het oog op 1972. Wie dan de strijd te gen Nixon zal opnemen is nog een open zaak. Niettemin betitelde de voorzitter de met grote meerderheid herkozen senator Edmund Muskie uit Maine (in 1968 kandidaat voor het vice-presidentschap) als de hui dige favoriet van de democraten. Intussen heeft Humphrey, die als democratisch presidentieel kandidaat in 1968 tegen Nixon verloor, de onaf hankelijk republikeinse burgemeester van New York, Lindsay, een van de voornaamste kanshebbers voor de de mocratische kandidatuur voor het presidentschap genoemd. „Ik zou hem graag in de Democra tische partij zien," aldus Humphrey. „In zijn jonge jaren heeft hy zich voor de republikeinse party laten strikken. Hij moet nu een eind maken aan een slechte gewoonte." Wending Als meest explosieve wending ziet voorzitter O'Brien de grote toeneming van het aantal democratische gouver neurs (van 18 tot 29). De republikei nen bezitten nu nog maar 21 gouver neursposten, tegen 32 voor de verkie zingen van dinsdag. De democraten zouden nu de ver kiezingsbasis hebben veroverd, die in 1972 van essentieel belang kan zijn. Dit geldt ook voor de belangrijke overwinningen, die de democraten in staatsparlementen hebben geboekt. De uitslag van de verkiezingen voor Senaat en Huis van afgevaar digden zijn nog niet volledig. Wat de Senaat betreft wordt in de staat In diana opnieuw geteld; de voorlopige verdeling is nu: 53 democraten (was 57), 44 republikeinen (was 43), 1 onaf hankelijke (die democratisch-gezind zou zijn) en 1 conservatief (die Nixon zal steunen). In het Huis zijn 4 zetels nog onbe slist. De verdeling is daar tot dusver: 253 democraten (was 246) en 178 re publikeinen (was 189). ROTTERDAM Heel voetbalmin- nend Europa stond gisteren in het te ken van Europa Cup-wedstrijden. De duels in de diverse tornooien lever den de volgende resultaten op: LANDSKAMPIOENEN Ut Arad-Rode Ster: 1—3. Rode Ster had ook de eerste wedstrijd ge wonnen, waardoor het zich bij de laatste acht schaarde. Ut Arad, Feije- noords bedwinger stond met de rust reeds 'met 10 achter. Slovan-Panathinaikos 21. Slo- van heeft de 30 nederlaag die het in Griekenland leed niet goed kunnen maken. Panathinaikos gaat over naar de kwartfinale. Everton-Borussia 11. Everton plaatste zich in kwartfinales door Bo- russia in het nemen van strafschop pen te verslaan. De eerste wedstrijd in Duitsland was namelijk eveneens in een 11 gelijkspel geëindigd. Legia-Standaard Luik 20. De 1—0 overwinning die Luik in België behaalde was niet voldoende. Legia over naar laatste acht. Celtic-Waterford 3—2. Celtic plaatste zich in de kwartfinale. De eerste wedstrijd hadden de Schotten al met 70 gewonnen. Sport in g-Carl Zeiss Jena 12. Met dezelfde cijfers als in Oost-Duits- land heeft Carl Zeiss Jena zich bij de laatste acht geschaard. De wedstrijd Atletico Madrid-Cagliari wordt van avond gespeeld. BEKERWINNAARS Chelsea-Sofia 1—0. Chelsea ronde verder. Het won de eerste wedstrijd ook. Wacker-Real Madrid 02. Real Madrid heeft de schande van Madrid uitgewist. Toen verloor het met 10. Zürich-Brugge 32. Brugge ron de verder. Het won op eigen veld na melijk met 20. Manchester City-Honved 2—0. Manchester City bij laatste acht. Ook in Hongarije had het al-gewonnen. Vorwarts-Benfica 20. Wedstrijd in Portugal was met dezelfde cijfers gewonnen door Benfica. Strafschop pen wezen Vorwarts als winnaar aan. RUNNERS-UP-CUP Pecsi-Newcastle 2—0. Strafschop pen moesten beslissen omdat New castle op eigen veld ook mèt 20 ge wonnen had. Pecsi was de gelukkig ste. Hamburg-Dynamo 1—0. Zege van Hamburger SV niet voldoende. Zo- greb won op eigen veld met 40. Juventus-Barcelona 21. Juven- tus ronde verder. De Italianen had den de eerste wedstrijd ook gewon nen. Boekarest-Liverpool 11. Liver pool ronde verder door 30 winst in Engeland. Dresden-Leeds 2—1. Leeds ronde verder. Dankzij 1—0 winst op eigen veld. Dundee-Spartak 10. Overwin ning van Dundee was niet voldoende. Spartak had eerste wedstrijd met 30 gewonnen. Arsenal-Sturm 20. Bekerhouder Arsenal maakte 10 verlies in uit wedstrijd goed. Hadjuk-Setubal 2—1 Setubal ronde verder dankzij 20 zege in thuiswedstrijd. Anderlecht-Kopenhagen 40. Anderlecht had ook eerste wedstrijd al gewonnen. Beveren Waas-Valencia 11. Va lencia uitgeschakeld door 10 neder laag die het op eigen veld te slikken kreeg. DEN HAAG Meer open heid in de overheidsvoorlichting dreigt de ambtelijke rechtsze kerheid in gevaar te brengen en dat moet tot elke prijs worden voorkomen, zo meent de Neder landse christelijke bond van overheidspersoneel. In een uitgebreid commentaar op het rapport van de commissie heroriëntering overhcidwoorlaichting commissie-Biesheuvel) en de daarop gevolgde nota van minister-president De Jong zegt de NCBO in zijn bonds orgaan geen bezwaar te hebben te gen meer openheid en betere voor lichting, mits daardoor de positie van de betrokken ambtenaren niet wordt ondergraven. Dat gevaar bestaat indien ambtena ren als medeverantwoordelijk voor beleidsvoornemens en beleidsbeslis singen kunnen worden aangemerkt, doordat hun adviezen in de open baarheid komen. „Worden ambtenaar en zijn advies vereenzelvigd met mi nister en ministerieel standpunt dan staat en valt de ambtenaar met de minister. Daar dit laatste een politieke zaak is, is het duidelijk dat hier vraag- (Van onze soc.-econ. redactie) stukken aan de orde zijn van het grootste belang voor de ambtenaren, die als rechter arm van de overheid fungeren", aldus de NCBO. Veranderen De christelijke ambtenarenorgani- satie meent dat de minister-president in zijn nota van meer werkelijkheids zin getuigt dan de commissie-Bies heuvel. „De minister-president zegt ronduit dat bij volledige openbaarheid ook de positie van de ambtenaar funda menteel zou veranderen, maar de commissie-Biesheuvel is hier over heen gehuppeld". De NCBO onderschrijft de mening van premier De Jong, dat er gemak kelijk conflicten kunnen ontstaan tussen de verantwoordelijkheid van de ambtenaar tegen zijn minister en GORKUM DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft in overleg met zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, besloten, evenals dat voor de bouw vakarbeiders van de lichtingen 1964 tot en met 1967 en 1970 is geschied, vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige te verlenen aan be paalde categorieën dienstplichtigen van de lichting 1971, die werkzaam zijn in de woningbouw. Voor vrijstelling komen in aanmer king dienstplichtigen van de lichting 1971, waqrvan de eerste oefening nog niet begonnen is, die goedgekeurd zijn voor de militaire dienst en die werkzaam zijn als bouwvakarbeiders in de nieuwbouw van woningen, waaronder mede begrepen de wo- ningfabrieken, in Nederland ten tijde van het indienen van de aanvraag om vrijstelling. De nieuwe vrijstellingsregeling geldt niet voor dienstplichtigen die werken in >de zogenaamde toeleve- W. VERHOEFF I ringsbedrijven. de betrekkingen van de ambtenaar met niet-ambtelijke kringen en ver tegenwoordigers der publiciteitsme dia. „De ambtenaar zou in de weten schap dat zijn geschriften openbaar kunnen worden, z'n schriftelijke ad viezen vermoedelijk anders redigeren en controversiële vraagstukken bij voorkeur mondeling behandelen. De openheid in de verhouding van de ambtenaar tot de politiek verant woordelijke bewindsman zou in het gedrang komen. Bovendien zouden de efficiency en de 'slagvaardigheid van het bestuur worden geschaad", 7.0 meent de NCBO, „Openbaarmaking van alle notities, zoals voorgesteld door de commissie-Biesheuvel, zou tot gevolg hebben dat ambtelijke adviezen in de politiek terechtkomen. De in het recente verleden gestelde LONDEN De Nederlandse loods van de Pacific Glory, de Liberiaanse tanker die op 23 oktober in brand raakte bij het eiland Wight, heeft al le verantwoordelijkheid voor de aan varing op de Liberiaanse tanker Alle gro geschoven. De loods, kapitein Jochem Frudiger, heeft bij het onderzoek verklaard dat de Allegro plotseling van koers veran derde, toen het op een mijl afstand van de Pacific Glory was. Ondanks twee stoten op de sirene van de Pa cific Glory bleef de Allegro de ge wijzigde koers voortzetten. Een aan varing werd daardoor onvermijde lijk, aldus de loods. Straffen geëist tegen militairen die twee sergeanten afstraften DEN HAAG Tegen drie militai ren, die vorig jaar in Suriname uit wraak twee sergeanten uit hun bed gehaald en gemolesteerd hadden, daar dezen een gebochelde soldaat voor kromme hond hadden uitge scholden, zijn, door de advocaat-fis caal bij het hoog militair gerechtshof straffen geëist variërend van drie weken tot twee maanden. De verdediger vroeg om vrijspraak daar de zaak tegen zijn cliënten dooi de Surinaamse krijgsraad uiterst slordig behandeld was en hij boven dien van dê tenlastelegging niets be wezen achtte. vragen van Kamerleden over uitla tingen en optreden van ambtenaren in zaken die onder verantwoordelijk heid van de minister ressorteren ge ven voldoende aanleiding om een duidelijke waarschuwing te laten ren". Rechtsbescherming Volgens de NCBO is het bij meer openheid nodig de betrokken ambte naren bijzondere rechtsbescherming te geven, o.m. door verschillende wet ten en reglementen in hun belang te wijzigen of aan te vullen. „Openbaar making van de interne voorbereiding van voorstellen enz. mag in geen ge val schade berokkenen aan de positie van de ambtenaren. Een beleidsman of een beleidscollege zal zich nimmer mogen beroepen op of verschuilen achter ambtelijke adviezen of ambte naren. Doet men dat wel dan is de ambte naar nergens, want hij kan zich vol gens het geldende staatsrecht niet verantwoorden. Informatie aan de burger is beslist niet belangrijker dan de verantwoordelijkheid van de mi nister of de rechtszekerheid van de ambtenaar", aldus de NCBO. DEN HAAG Een wetsvoorstel is ingediend tot afschaffing van het strafrechtelijk stak ings verbod voor ambtenaren en spoorwegpersoneel. Het ontwerp houdt verband met de goedkeuring van het Europees sociaal handvest. Het is niet de bedoeling geweest met de instelling van de commissie- Toxopeus in 1970 een aanwijzingte geven dat een stakingsrecht voor ambtenaren aanstaande is. De vraag of een dergelijk stakingsrecht moet worden erkend, blijft nog open. Wel is de regering van mening dat het strafrechtelijk stakingsverbod voor ambtenaren kan verdwijnen. De regering is van plan in af wachting van de adviezen van de commissie-Toxopeus een disci plinair stakiagsverbod op te nemen in de rechtspositieregelingen voor het burgerlijk rijkspersoneel. Naar haar mening mag er geen onduidelijkheid zijn over het voortbestaan van een stakingsverbod voor ambtenaren zo lang het vraagstuk van de ambtena- renstaking niet fundamenteel op al zijn aspecten is onderzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5