Gerard van Leeuwen schakelde over op champignonteelt Middelbare opleiding toeristisch personeel Hulshoff WEEKAGENDA Landelijke primeur voor Leiden Leidse communeleden krijgen twee weken :orm Niet alle scheerwol is geschikt voor top-form tapijt! E rvanng BENDER Experiment geslaagd; de vraag stijgt met de dag Steeds moeilijker B. en W. over het Witte-Singelplan Messcher's Modehuis Proefstation Genezend Hasjiesj gerookt „Leidse Wol" over fusie Leidseweg wordt tijdje gesloten interieurbouwers 'ffojr Den Haag: Spui/Kalvermarkt. lÊÊIj^^mr** Rijswijk: In de Bogaard, Leiden: Nieuwe Rijn/Hartesteeg Alleen de sterkste wolsoorten komen in aanmerking, dus alleen de sterkste wolsoorten worden geselecteerd j voor top-form tapijt. Daarom durven wij voor 100% achter top-form tapijt te staan met het wolmerkDe komplete kollektie kunt nu bij ons bewonderen?*] larwankelijk vooral in Limburg, oostelijk Brabant en oostelijk Gel derland maar nu ook in Zeeland en Zuid-HoUand. Een van de drie kwekers in Zuid-Holland is Gerard van Leeuwen in Noordwij kerhout. Vanaf zijn 16e jaar in de hyacin tencultuur maar, nu de klad in het bollenvak is gekomen, zijn heil zoekend in de paardemest en de paddestoelen. Vier jaar geleden stapte de nu 52-jarige Noordwij- kerhouter met pijn in het hart uit de boUen. „Ik zag het al lang aan komen. De vette jaren in het bol lenvak zijn voorbij. De bollenkwe- 'kers hier uit de buurt krijgen het steeds moeilijker. Ze zitten hier met te kleine stukjes grond. Dat leent zich niet voor mechanisatie. De kwekers in de Noord hebben betere kansen. Ze hebben meer land. Slechts enkele uit de Bollen- 1 streek hebben dat willen inzien. Ze zijn met broeikassen gestart. Gerard van Leeuwen deed dat niet. Op de Flora in Rynsburg stond hy lang geleden met zyn bolletjes naast een stand van de champig nonskwekers. Gerrit werd er door gegrepen. Dat had hy altijd al ge wild. Niet afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. De tempe raturen zelf in handen houden. Na afloop van de tentoonstelling ging Gerard met een lading infor matiemateriaal naar huis. Avon den lang boog hij zich over de pa- pieten. In 1966 hakte hij de knoop door. „Ik heb het moeilijk gehad in die tijd. Op een vergadering van bol- lenhandelaren in Treslong in Hü- legom nam ik als laatste het woord. De klad zit in de bollen, j zei ik. Je kan niet alleen meer leven van de hyacinten. De ver kopers in het buitenland gunnen elkaar het verlies niet meer. Ze lachten me uit." Toen hij na de vergadering naar huis reed nam hij zijn beslissing.' „Ik verkoop de bollen". Gerard ging naar Limburg. In het Walhalla van de champignonkwekers ging hij zijn kennis opdoen. Hij leerde er wat voor invloed het weer op de champignonteelt kon hebben, hoe de paardemest klaar gemaakt wordt om als voedingsbodem te fungeren en ook dat de Bollen- streek qua temperatuur uitermate i geschikt is voor de champignon teelt. a een maand keerde Gerard van Leeuwen naar Noordwij kerhout terug. Helemaal alleen zou hij zijn proeve van bekwaamheid gaan afleggen. „Ik had in die jaren dat ik in de bollen werkte heel wat ervaring opgedaan met tempera tuur regelen, Desondanks klopte mijn hart in mijn keel toen ik voor het eerst de champignonkorrels over de mestbedden uitstrooide. Tien dagen later zou ik weten of mijn stage in het Zuiden geslaagd genoemd kon worden." Na tien dagen kon hy opgelucht ademhalen. De champignons groei den voortreffelijk. Het experiment was geslaagd. Op dit ogenblik heeft Gerard van Leeuwen een jaarproduktic van 56.000 kilo. In de komende jaren gaat hy dit be langrijk opvoeren. De drie teelt cellen die hij nu beschikbaar heeft ii STOMME PIANO 't Li-jkt vreemd voor adviseurs in I klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje spelen: we (bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid- I loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zég- 1 gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl deskundig in klank a NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 -KOORD WIJ KERHOUT Waar denkt u aan als u het woord psal- i liota hoort? Een exclusief drankje j dat een barkeeper met ritmische polsbeweging by elkaar schudt of misschien wel een Italiaans ge recht dat nauw verwant is aan paprika? In beide gevallen slaat u de plank mis. De psalliota is de benaming voor de champignon of de kampernoelje. Het is geen bla mage dat u het niet weet, want de champignon is nog niet zo erg lang een onderdeel van de Neder landse consumptiemarkt. In het oude Egypte slechts als uitzonder lijke delicatesse bestemd voor de farao maar nu, enkele duizenden jaren later, kan ieder aanspraak op deze eetbare paddestoel maken, i 1960 in de huishouding nog een onbekend produkt, op dit ogenblik verwachten de deskundigen voor 1970 een produktie in Nederland van circa 30.000 ton. Deze produk tie wordt bereikt door 1000 kwe kers. LEIDEN In het dezer dagen ver schenen scholenplan voor de jaren 1971, 1972 en 1973 staat o.m. voor Leiden vermeld de in augustus 1968 aangevraagde opleiding voor mid delbaar toeristisch personeel. Dit betekent, dat met deze oplei ding naar alle waarschijnlijkheid in het schooljaar 1972/73 kan worden begonnen, waarmee Leiden dan de landelijke primeur voor dit soort opleiding zal hebben. In tegenstelling tot de oorspron kelijke opzet zal de opleiding niet aan een aparte school worden gege ven, maar deel gaan uitmaken van een scholengemeenschap, waartoe ook de enkele jaren bestaande Leid- LEIDEN In hun antwoord op de vragen van het raadslid Oosterman over het te bouwen universitaire Witte-Singelcomplex hebben B. en W. meegedeeld, dat de naar voren uit springende parkeerkelder met daar op een wandelterras de geldende voorgevelrooilijn langs de Witte Sin gel overschrijdt. Dit zou een beletsel kunnen vormen voor het verlenen van een bouwvergunning. Het belet sel kan worden opgeheven door het vervallen van de voorgevelrooilijn bij de voorgenomen onttrekking van de Witte Singel aan het openbaar ver keer. Aan het door de universiteit aan te leggen voet- en fietspad langs de Witte Singel zal vervolgens de bestemming van openbare weg wor den gegeven. Parkeer pasjes Op de vragen van de heer In 't Veld over „het kopen van parkeerpasjes" door binnenstadsbewoners (blauwe zone) hebben B. en W. geantwoord, dat het tarief voor de ontheffing van de parkeerbeperking moet worden geregeld in de Jegesverordening, die geen tarieven naar financiële draag kracht kent. Wel geeft de verorde ning B. en W. de mogelijkheid, het verschuldigde bedrag geheel of ge deeltelijk af te schrijven als de draagkracht van de betrokkene daar toe aanleiding geeft. ALKEMADE Het nieuwe over dekte zwembad is zondagmiddag tussen 2 en 4 uur open voor bezich tiging. Creyghton-Eldering, directrice, westhouder Menken en zijn echt genote en de heer J. W. ten Napel, vice-voorzitter. se school voor m.e.a.o. zal behoren. Deze wijziging is aangebracht op voorstel van de minister. De wijziging betekent niet dat de toeristische opleiding slechts moet BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON 22095 worden gezien als een uitbreiding van de huidige vakrichtingen aan de school voor m.e.a.o.. De leerlingen voor de toeristische afdeling zullen nl. in aparte eerste klassen worden ondergebracht en krijgen een afzonderlijke lessenta- bel. Voor de toeristische opleiding wordt een aparte adjunct-directeur aangesteld. De school voor m.e.a.o., die nu 8 klassen en plm. 160 leerlingen telt, zal naar verwachting over enkele jaren 18 klassen hebben met plm. 400 leerlingen. De nieuwe scholenge meenschap zal plaats moeten gaan bieden aan plm. 600 leerlingen. Om dat het gebouw Hooglandse Kerk- gracht 20a, waarin de school voor m.e.a.o. is gehuisvest, nu al te klein is, heeft het stichtingsbestuur een verzoek ingediend by het ministerie om per 1 augustus 1971 een aantal noodgebouwen in gebruik te mogen Opbrengst bazaar LEIDEN De gisteren gehouden bazaar van de Evangelisch-Lutherse Gemeente ten bate van de aanleg van centrale verwarming in de con sistorie en op de jeugdzolder heeft netto f 4.600 opgebracht. Donderdag 5 november Gehoorzaal, 8 u.: concert Politlekapel. Vesterstraat 40 (mier. theater Imperium). 8.30 u.: „Hut. Spot - we zijn nieuwgierig oranje". Vrijdag 6 november Schouwburg; 8.15 u.: Fiesta Gltana. Vestestraat 40 (micro theater Imperium), 8.30 u.: „Hut. Spot we zijn nieuwsgierig oranje". Lakenhal, 8 u.: liederenavond Ank Reln- ders. Den Burcht 8 u.-. concert The Spirit of St Louis, t.b.v. vormingscentrum Troef Antonlus-clubhuls. 8 u.: concert Lelds instrumentaal muziekgezelschap Crescen do. Zaterdag 7 november Schouwburg, 2.30, 4, 6 en 8 u.: Jeugdma- nifestatle „Toneel Nu". Vestestr. 40 (micro theater Imperium), 8.30 u.: „Hut. Spot we zijn nieuwsgierig oranje". Antonlus-clubhuis. 8 u.: concert Lelds instrumentaal muziekgezelschap Crescen do. Zondag 8 november Schouwburg, 3. 6 en 8 u.: zelf werken o.l.v. docenten Ned. Centrum voor Ama teurtoneel en optreden Nieuwe Komedie. FILMS CAMERA Met jouw tanden in mijn nek, 18 Jaar dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; vrij- en zat-nacht 23.30 uur: Last Summer. 18 Jaar. LIDO De wraak wan de wolven 18 jaar, dag 2.30. 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. STUDIO ingmar Bergman-festival met o.a. Het zevende zegel. dag. 2-30. 7 en 9.15 uur; zo 2.30, 4,46, 7 en 9.15 uur. LUX OR Het slot der verloren vrou wen 18 Jaar dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zo 2.30.'4.45. 7 en 9.15 uur. REX Help. ik ben nog maagd. 18 Jr., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30 4.45 7 en 9.15 uur; vr- cn zat-nacht 23.30 uur: De genaakbaren 18 Jaar. TRIANON M.A.S.H 18 jaar. dag 2,30. 7 en 9.15 uur: zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek. Breestraat 74, telefoon 20552. Apotheek Voorscholen. Leldseweg 66 Voorschoten, telefoon 01717 2525 en de Oegstgeestse Apotheek, Wllhelminapark 8. Oegstgeest, telefoon 53274. De zaterdag-, zondag- avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smai- lenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Centraal Apotheek. Dokte rsdlensi lot zaterdag lt> bui de eigen doktei raadplegen Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur Sociëteit „Twcntwcl" Breestraat 19 (societcli voor kamerbewoners en alleenstaanden van 20 laai e.o.). Openlrigstljden: dinsdagavond van 8.30 uuj tot 11 uur. woensdagavond van 8.30 uur tol ii uui vrijdagavond van 8.30 uui tot 11 uur. zaterdagavond van 8.30 uur tot 11.30 uur zondagavond v i 8.30 t r tot 11 Uebandeltng na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordl van dinsdag 12 uur Cs mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dtaconessenhuls Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur dooi het St Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht» Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Alarmnummers Brandweer: 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverienings- en informatiedienst voor Lelden Zuid-West. secretariaat Jac ques Ursusplgntsoen 83 voor hulpverle ning telefoon 24101 b.g.g. telefoon 20400; vooi Infi.rnmtle telefoon 33921 Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekenhuis: dagelijks be halve op dinsdag, van 19.00—19.45 uur; dinsdag van 13.00—14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30—1530 uur. Vrouwenkliniek: dagelijks van 19.00— 19.45 uur; zaterdag en zondag tevens van 13.30-i4.3o uur Prematuren (alleen voor ouden): maan dag t'm vrijdag van 19.0019.15 uur; za terdag en zondag van 14.15—14 30 uur. Kinderkliniekmaandag t/m vrijdag van 18.15—19.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30—1530 uur. Op algemene christelijke en nationale feestdagen gelden de bezoektijden als op zondag. Elisabethziekennuis Lelden: derde klas: dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; kraam- afdeling dagelijks van 3 tot 4 en avonds van kwart voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van hall 12 tot 12., 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. AnnakJinlek: 3e klas. 13.30—14.30 en 18— 19 uur; 2e klas 13.30—15 30 en 19—20 uur; le klas. 11—12. 13.30—15.30 en 19—20 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur: zon dags li tot 12 en 2 tot 3 OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgers- maklinlek; maandag t.m. vrijdag 16.45— 17.45 uur; zaterdag 13—15 uur; zondag tl—11 45 en 13—15 uur Dtaconessenhuls: dagelijks eerste klas van 11 tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 uur; derde klas1.15 tot 2 en 7 tot Buur; kinderafdeling dagelijks van 2.15—3 en 7.158.30 uur. alphen Ziekenhuis Rijnoord: dage lijks (ook zondag) le en 2e klas: van 10.30—11 00 uur. van 14.00—15.00, van 18.00—19.00 uur.: 3e klas: van 14.00—15.00 uur. van 18 00—19.30 uur; kraamafdellng: van 14.00—15 00 uur. van 19.00—19.30 uur alléén voor echtgenoten; kinderafdeling: van 14.00—15.00 uur. van 18.00X818.30 uur, dinsdag en donderdag alléén voor vaders. Kinderen beneden 16 laar géén toegang. noord wijk - Sole Mlo klasscpa- tienten dagelijks van 3 tot half 5 en avonds van 7 tot 8. zaalpatlénten zondags van l tot 3. dinsdag van l tot half 3, donderdag van hall 7 tot half 8 en zater dag van l tot half 3 KATWIJK - Zeehospitium: longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8: tbc-afde- llng. dagelijks van half 3 tot half 5: revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5: revalidatiecentrum kin deren: woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; longkllnlek en tbc-afdellng kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. Herfst Tentoonstelling Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3 Lei den: Kees Hak aquarellen. Mary Plooy wandkleden. Frans Erkelens tekeningen, Anke Blankevoort Keramiek. Knjl Kondo Poppen. 1 November—1 december dinsdag t/m za terdag van 9—6 uur, 's avonds na telefoni sche afspraak 01710 22806. Rapenburg 94: werk van beeldhouwer Wlm Jonker (tot 20 nov., dl. t/m zond. 2—8 Acad. tast. mus. Rapenburg 73. werkda gen 930-12.30 dinsdag en vrijdag ook 14—17 uur. Hortus Rapenburg 13: I april n september 9-12 en 13.30-17 uur. zoo 'tr'L"111 ,Kassen en wn «««loten; i oktobe» - 31 maart 0-17 en 13.10-16 uur. zon gesloten Kassen zal gesloten Lakenhal: Artotheek 1870. tot 28 oktober, dag. 10—17 uur zond. 13—17 uur gaat hy eerst op zes en daarna op twaalf brengen. De kans is zeer gering dat deze be langrijke expansie voor Gerard een financieel debacle gaat worden. De champignoncultuur verkeert namelijk in een stormachtige ont wikkeling. Het bewijs hiervoor ligt in Horst. Naast het pas enkele jaren be staande proefstation voor de cham pignoncultuur wordt in deze-plaats hard gewerkt aan een tweede. Tevens is er een vakschool voor de champignoncultuur in gebruik genomen, uniek in de wereld. Het is dus ernst met dit produkt dat tot op heden hoofdzakelijk zijn. weg vindt naar het buitenland. De export concentreert zich hoofdza kelijk op West-Duitsland. Vorig jaar, toen er in totaal 11.591 ton verwerkte champignons werden geëxporteerd ging 11.159 ton naar West-Duitsland. Het binnenlands verbruik staat, deels door de on bekendheid met het produkt en deels door de hoge prijs, nu nog op een laag pitje. Het maakt slechts een klein gedeelte van de produk tie u-it. De vraag naar champignons stijgt echter in Nederland met de dag. Om dit te kunnen opvangen is er tussen de champignontelers een hechte samenwerking. Regelmatig komen zy op contactavonden by- een. Om tyd en ruimte te bespa ren is een centrale fermentatie- coöperatie in het leven geroepen. Deze levert de mest (van alle paardestallen centraal bijeenge bracht) door het gehele land tegen voor iedereen gelijke pryzen. De telers kunnen hierdoor meer aan dacht besteden aan het telen zelf. Dankzjj deze coöperatie zyn er honderden verbeteringen in de teelt aangebracht. Zowel met be trekking tot de beheersing van het klimaat, als het oogsten. Een vi- rusdienst staat paraat om elke virusziekte de das om te doen. Echter niet alleen in Nederland wórden de champignons in de ga ten gehouden. In Japan, waar de paddestoelen een belangrijk be standdeel van het voedsel uitma ken, hebben geleerden de- cham pignon tot op de draad onderzocht Bij een recent onderzoek hebben zij ontdekt dat eetbare paddestoe len er misschien toe zouden kun nen bijdragen een te hoog gehalte aan cholesterol (natuurlijk vet dat het lichaam gebruikt om het ze nuwstelsel op te bouwen) in het bloed te verminderen. Ofschoon niet direct bewezen is, dat een hoog gehalte aan cholesterol een voor teken is voor latere hartziekte, schijnt er toch verband te bestaan met slagader-verkalking of een harder worden van de slagaderen. Bij énkele soorten is reeds vast komen te staan dat ze bestand delen tegen kanker bevatten. Gerard van Leeuwen zit goed met zyn champignons. Hy komt er rond voor uit. Het betekent ech ter niet dat hy zyn1 monopolie positie in de Bollenstreek gehand haafd wil zien. „Ik heb al heel wat mensen geadviseerd er ook mee te beginnen. Het is een stuk economischer. Het fermenteren, het leegzuigen en vullen van de cellen zouden we dan gezamenlijk kunnen aanpakken." De bollen- kwekers hebben tot nu toe echter de stap naar de champignons nog niet durven maken. De enige pad destoelen die zy eventueel tegen komen zyn de grillige produkten op het weiland of in de bossen. Menken hier afscheid. Hij zal worden opgevolgd door wethou der mevrouw N. A. den Haan- Groen. Van links naar rechts op de foto: mevrouw D. L. DEN HAAG Acht leden van de Leidse Commune in de Goenesteeg stonden gisteren voor de Haagse poli tierechter, omdat ze hasjiesj hadden gerookt. In deze commune zitten stu denten en kunstenaars en sommigen hadden vrouw cn kinderen meege bracht naar het gerechtsgebouw. Al len waren zo rond de twintig of wat ouder. De verdachten gaven toe has jiesj te hebben gerookt. Gewoon om dat ze het fijn vonden. Andere opmerkingen, die gemaakt werden, waren: ik vind het lekker en het is onzinnig, dat het verboden is. Die wet is gemaakt door fossielen, waarvan u een onderdeel bent, aan het adres vap de rechter. Hoe uw vonnis ook zal uitvallen, ik heb er LEIDEN Het bestuur van de Leidsche Wolspinnerij NV deelde mee: In tegenstelling tot een bericht waarin wordt vermeld, dat het be stuur van de N.V. Koninklijke Vee- nendaalsche Sajet- en Vijfschacht- fabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon in de laatstgehouden aan deelhoudersvergadering heeft ont kend, dat besprekingen over een fusie met de Leidsche Wolspinnerij NV zouden hebben plaatsgehad, berichten wij, dat over mogelijke vormen van samenwerking op 15 januari 1969 ten kantore van de Leidsche Wol spinnerij NV, Zoetertfoudseweg 3, Leiden, een gesprek heeft plaatsge vonden tussen de heer W. A. de Jonge, commissaris bij NV v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, en enkele leden van de raad van beheer van de Leidsche Wolspinnerij NV. Dit gesprek kwam tot stand op dringend verzoek van de heer De Jonge. Behalve dat hebben voordien al verscheidene gesprekken plaatsge vonden met andere heren van NV Van Schuppen inzake eventuele samenwerking tussen beide vennoot schappen. begrip voor. Zoveel medegevoel heb ik met andere mensên. De officier zei, dat nu alle verdach ten hadden verklaard gewoon met het roken van hasjiesj te zullen door gaan, hij wel een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken voor ieder moest eisen. Een verdachte, die al eerder was veroordeeld, kreeg zes weken. Belachelijk, zo luidde de eenparige conclusie van de communeleden. En dat voor zo'n licht vergrijp. Eén van hen vergeleek dit proces met de hek senjacht uit de Middeleeuwen. In dit fossielen-theater is weer eens een spektakelstuk opgevoerd door mensen met beperkte hersens. Ik maak uit, wat er in mijn lijf komt, en niet de wet. De politierechter veroordeelde alle verdachten tot vier weken gevange nisstraf, waarvan twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De jongen, die al eerder was veroordeeld wegens het roken van hasjiesj, kreeg zes weken onvoor waardelijk. VOORSCHOTEN In verband met de werkzaamheden aan deWad- dingerbrug bij de Vink en de voor lopige aansluiting van de Leidseweg en de Haagweg op deze brug wordt de Leidseweg tussen Vink en Zilver- fabriek maandag gesloten voor het verkeer. Deze afsluiting zal onge veer twee weken duren; het ver keer moet dan omrijden via Voor- schoterweg en Churchill-laan. LEIDEN Na bijna 25 jaar voorzitter van de Stichting voor Huishoudelijke- en Ge- zinsvoorlichting-afd. Leiden te zijn geweest, nam ivethouder S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3