Comité - beraad over „zaak G Kuitert" wordt voortgezet Deze Pontiac heeft 't helemaal "1 iéiü sa sa i3H Bunia wil van kerken drie ton per jaar Malaise in oecumene: men ziet doel niet meer VOORZICHTIG MET EXPERIMENTEREN E' I Een woord voor vandaag Vakblad voor jeugdbeleid Uitspraak Synode over verontrusting l& Uw probleem is het onze n I li Voor nieuwe gezangenbundel Jeugddienst op Eurovisie BEROEPÏNGSWERK de boutiquE-SErie Pontiac tijd - juist e tijd Kloof tussen top en leden Ste Bij voortgezet onderwijs Ds. C. Bruning overleden DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 Voordat de apostel de reis naar Jeruzalem onderneemt ko men de oudsten van de gemeenten van Epheze bij hem op bezoek. En dan volgt dit dramatische woord van Paulus in Handelingen 20: „Waakt dan en herinnert u, dat ik drie jaren lang nacht en dag niet heb opgehouden ieder afzonderlijk onder tranen terecht te wijzen." Wat een zielszorger moet de ze Paulus zijn geweest! Paulus zal nooit hebben gezegd: dit is een hopeloos geval, als de mensen dan per se verkeerd ivil- len, ik trek er mijn handen van af. Niets van dat alles: indivi dueel heeft Paulus al die mensen benaderd en aangesproken Hij kende hun omstandigheden èn al hun persoonlijke fouten. Hij heeft henelk afzonderlijkterechtgewezen en hun ge zegd: God heeft recht op uw leven en als u Hem niet toe laat, als u weigert naar Hem te luisteren, loopt het verkeerd met u af. Er zullen in Epheze mensen zijn geweest, die de schouders hebben opgehaald of meewarig hebben geglim lacht: waar maakt die man zich druk over? Dit is Paulus' laatste verantwoording: drie jaar lang heb ik voor en mèt u gestreden. Wat bent u nu van plan te gaan doen? We lezen vandaag: Johannes 7 vers 1 tot 13. nieuv» (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Begin volgend jaar verschijnt er een nieuw opinieblad over jeugd en samenleving. Het is een voortzetting van de bladen DUX, Gaandeweg, Blauwdruk en Fase. De naam van het nieuwe blad is nog niet bekend. Het is geen jeugdblad, maar een soort vakblad voor jeugdbeleid. Het richt zich tot' beroepskrachten in het jeugdwerk, maar ook tot onderwijs mensen en pedagogische en sociale academies. Hoofdredactrice wordt mevrouw drs. H. Dresen-Coenders, thans hoofdredactrice van DUX. DUX gaat uit van de katholieke jeugdbeweging, Gaandeweg van de christelijke jeugdraad, Blauwdruk van de hervormde jeugdraad en Fase, dat op het ogenblik niet meer- uit komt, van de moderne jeugdraad (hu manistisch). De drie nog bestaande bladen heb ben 6500. 2250 en 1500 abonnees. In plaats van het blad Gaandeweg, oorspronkelijk van gereformeerden huize, wordt een brochurereeks uitge geven met onderwerpen, zoals de jeugdouderling enzovoort. (Van onze kerkredactie) SNEEK In eerste aanleg heeft de Gereformeerde Synode en kele beslissingen kunnen nemen over de zaak der verontrusten. Zo is besloten niet te voldoen aan verzoeken om opheffing van de bin ding aan Assen weer ongedaan te maken. Verder is er inderdaad besloten tot het opstellen van een herderlijk schrijven, waarin nader ingegaan zal worden op het gezag van de Bijbel en op het zo genaamde horizontalisme. In dit schrijven zal voorts verduidelijkt worden waarom zowel een formalistische opvatting als een relati vering van de belijdenis afgewezen moet worden. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bii te sluiten. Een se lectie nit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Hoe kan men voorkomen, dat na het overlijden van de echtge note de tweede echtgenoot zich ten onrechte voor uitbetaling van het spaartegoed, dat op het spaarbank boekje van zijn echtgenote staat, tot die bank zal wenden? Is daarvoor een bepaalde clausule nodig? Antwoord: Als het boekje op naam van de vrouw staat, zal de spaarbank na het overlijden van de vrouw niets uitbetalen, tenzij de man een verklaring van erfrecht kan overleggen. De zaak is dus wel veilig. Voor alle zekerheid kan men de bank verwittigen dat de man niet of niet de enige erfgenaam is. Vraag: Ik heb een puntgaaf gou den tientje anno 1912, dat ik graag zou verkopen, evenals een verzame ling Franse en Duitse munten uit de jaren vanaf 1863 tot 1916 en 1923 benevens een enkele roebel uit 1900. Het bedrag dat de handelsbank mij biedt, is mij bekend. Ik meen dat ik bij een verzamelaar meer geld kan krijgen. Antwoord: Dit is juist. Natuurlijk Is er een aanmerkelijk verschil tus sen de inkoop en de verkoopprijzen io de handel. Daar u de prijzen be kend zijn cn wij niet alle munten kennen, heeft het weinig zin, udeze in onze rubriek mee te delen. Plaats een advertentie en dan zal er wel licht een verzamelaar zijn, die u meer biedt. Vraag: Mijn grootvader, de heer J Paschier, is gereformeerd predikant geweest in 's-Gravenmoer van 12 augustus 1859 tot 4 december 1887 en daavoor waarschijnlijk in Numans- dorp. Is-er een mogelijkheid aan een preek of een foto van hem te ko men? Antwoord: Misschien heeft de kerk van 's-Gravenmoer of van Nu- mansdorp nog een foto. Met preken kan misschien een van de lezers hel pen. Kruiswoord-puzzel ri ii ii Horizontaal. 1. kleur, 4. een weinig scheel, 8. bergplaats. 10. atmosfeer (afk.), 12. gehoor orgaan, 15. gebergte in Zwitserland, 17. aal geer. 19. gesloten. 20. sier, 22. woonboot, 23. plaats in N.H. 24. vlaktemaat, 26. meisjesnaam. 27. holte in een muur, 29. ge reedschap. 30. vlijtig, 31. doorweekt, 33. on bekende. 37. voorvoegsel, 38. stamsymbool, 39. kolfhamer. Verticaal. 1. prent, 2. water in N.Br. 3. rond hout, 5. rivier in Rusland. 6. voorzetsel. 7. duurzaam, 9. muzieknoot, II. plaats in Gelderland, 12. beneden in iets, 13. over schot, 14. turks bevelhebber. 16. aanspreking van een papegaai, 18. eens, 21. uitroep, 24. vertegenwoordiger. 25. tijdrekening. 27. plaats op Ameland. 28. vlaktemaat, 32. spil van een wiel. 34. numero (afk.). 35. lid woord, 36. muzieknoot, 37. voedsel. Oplossing vorige puzzel Hor. 2. rotan, 7. tenor, 8. neger. 9. sinds, 10. Eem, 12. ode, 13. Dcc. 15. steen, 17. laars. 19. ge. 20. s.d. 21. Edens. 24. stele, 26. non, 27. aap. 29. lor, 30. ander. 32. prent 33. Eel- de, 34. serre. Vert 1. rent 2. ros, 3. Orion. 4. Andel, 5. Nes, 6. veter. 10. Essen. 11. Megen. 13. da del, 14. ester. 16. een. 18. ast. 22. doom, 23. santé, 24. speer. 25. loods, 28. Ad. 30. Ans, 31. ree. AMSTERDAM Het Bu reau voor muziekauteursrecht (BUMA) eist van de Nederland se protestantse kerken een be drag van een gulden per kerk dienst .Dat zou volgens een ruwe schatting ruim drie ton per jaar zftn. Dit bedrag zouden de kerken moeten betalen voor het gebruik van de nieuwe oecumenische gezangenbundel. In een artikel in „Auteursrechtbe- langen" stelt BUMA, dat de kerken aan de auteurswet trachten te ont komen. In de contracten, die de Neder landse Hervormde Kerk destijds sloot met de dichters en componisten, die aan de nieuwe bundel hebben mee gewerkt, is volgens BUMA uitdruk kelijk gestipuleerd, dat alle rechten aan de Nederlandse Hervormde Kerk werden overgedragen met uitzonde ring van de auteursrechten als om schreven in de exploitatiecontracten van BUMA en STEM RA met de auteurs. BUMA publiceert in het artikel ci taten uit een brief, die het bureau van de hervormde synodepraeses ds. J. A. G. van Zanten heeft ontvangen en waarin deze naar de mening van BUMA „een geheel eigen en uiterst originele interpretatie van de Neder landse auteurswet geeft." Ter ere Gods Volgens deze brief hééft in de openbare eredienst van reformatori sche aard op generlei wijze uitvoering van muziek plaats in de zin van de auteurswet: „Noch de lofverhef fing noch de smeekbeden der ge meente, onverschillig of zij een vo caal of instrumentaal karakter dra gen resp. ondersteund of inge leid worden door een cantorij kun nen o.i. uit uitvoering van muziek of van muziekwerken worden aange merkt. Ze geschieden ter ere Gods, waarbij de gemeente niet de passieve rol van toehoorder vervult maar ac tief in de eredienst is betrokken". BUMA reageert hierop als volgt: „Laten we het even uit de sfeer van (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM CVK/IKOR heb ben dc op Hervormingsdag in Eurovi sie uitgezonden jeugddienst, gehouden in de Mereatorhal in Duisburg, over- genomen en tonen deze reportage zondag tussen 5 en 6 uur op Ned. 1. De dienst werd georganiseerd door samenwerkende protestantse en rooms-katholieke jongeren, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de VN. Het thema is „actie vóór de rechten van de mens". Voorgangers zijn de bisschop van Münster, Heinrich Ten- i kumberg, en de voorzitter van de Evangelische kerk. prof. Joachim Beckmann. Om 7.05 die dag komen de kerke lijke zendgemachtigden terug (na Woord voor woord) met Projekt 2. een jongerenprogramma door jonge ren gemaakt op het thema ..de kloof die over het algemeen bestaat tussen werkende en studerende jeugd." Via gesprekken wordt onderzocht, of het wel zo is dat allerlei vooruit strevende ideeën die bij studenten le ven, gehoor vinden bij werkende .jon geren die direct met de maatschappij hebben te maken. BONN In West-Duitsland zullen gedurende vijf jaar 50.000 vrouwen zich onderwerpen aan een onderzoek naar bijverschijnselen van het gebruik van de anti-conceptiepil. Het onderzoek is voorgesteld door de commissie voor het toezicht op de farmaceutische produkten. Het begint op een tijdstip waarop drie fabrikan ten van de pil hebben besloten de produktie te staken nadat uit een on derzoek zou zijn gebleken dat de pil (niet-kwaadaardige) knobbels in de borststreek veroorzaakt. De publikatie bracht grote deining teweeg in West-Duitsland. de kerk halen en het naar een zeer profaan gebied verplaatsen. Als een refreinzanger in een Nederlandse feestzaal zijn publiek zo ver krijgt dat het gaat meezingen, is er geen auteursrecht meer verschuldigd om dat het niet langer „de passieve rol van toehoorder vervult, maar actief bij het gebeuren is betrokken". Een nogal onhoudbare stelling. Ja maar die activiteit van de ge meente zou geschieden „ter ere Gods". Helaas hebben dc wetgevers by het maken van de auteurswet een der gelijke beperking niet aangebracht (er is in ons land een duidelijke scheiding van kerk en staat) en dus stoelt ook dat argument slechts op de wat atavistische gevoelens die bij een bescheiden deel van ons volk nog leven". De Rooms-Katholieke Kerk draagt jaarlijks via de Gregoriusvereniging een bedrag aan uitvoeringsrechten op gewijde muziek aan BUMA over, dat volgens BUMA weliswaar aan de uiterst bescheiden kant is (11.500 gul den voor 1970), maar dat naar de me ning van het bureau toch een dui delijke erkenning betekent van het recht van de componist op een uit voeringsvergoeding. (Mejuffrouw mr. E. H. Haars (CHU) heeft deze zaak van de week ook in de Tweede Kamer aanhangig ge maakt bij de behandeling van de be groting van justitie. Minister Polak voelde toen weinig voor wijziging van de auteurswet ten behoeve van de kerken; red.). NED. HERV. KERK. Beroepen te Ederveen: J. Kooien te Werkendam; te Neerlangbroek: kand. F. Luitjes te Schiedam. Aangenomen naar Emmer- Compascuum: H. E. Vermeulen te Gemert. Bedankt voor Rotterdam- Hill egersberg: Jac. Smit te Soest; voor Leusden: W. Dorresteijn te Maarssen; voor N.O. Polder (wijk- gem. Nagele-Tollebeek)J. Mansvelt te Woudsend. Beroepbaarstelling: kand. C. P. Kassenaar, Alb. Cuyp- laan 53, Soest GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam-Pernis: H. Kuyk to Ab coude; te Nieuwendijk: N. J. Goris te Zutfen; te Amersfoort: J. Vlaar- dingerbroek te Ermelo. Aangenomen naar Twijzel: kand. P. Hekstra te Leeuwarden. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wildervank-Veendam: kand. W. G. Moerdijk te Apeldoorn; te Sneek: J. Dol te Drachten. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Mijdrecht en te Slikkerveer: Chr. v. d. Poel te Yerseke. Ook vandaag (donderdag) is de Sy node in besloten zitting bijeen ge weest om tot een afronding te komen van hetgeen „de zaak Kuitert" ge noemd wordt. Komt men vandaag niet tot afhandeling, dan zou even tueel ook morgen, vrijdag, nog in de ochtenduren doorvergaderd worden, waarna tot sluiting van de synode zou worden overgegaan. Bij dit besloten beraad komt dan ook de vraag ter sprake naar de strekking van het besluit der vorige Synode de binding van de Asser leer- uitspraak van 1926 op te heffen. Hui selijk gezegd: kan men voluit gere formeerd zijn en tegelijkertijd de his toriciteit van Adam ontkennen? Met andere woorden: er wordt ge zocht naar een antwoord op de vraag, die prof. dr. G. C. Berkouwer in een bepaald verband aan ds. P. van Til, Middelburg, stelde: „Is er in de gere formeerde kerken plaats voor mensen en ik reken ipij bij hen die in dit stadium vande bezinning grote aarzelingen hebben omtrent de histo riciteit van Adam?" Geloof als leidster Intussen werd een amendement van ds. G. van Halsema, Schettens, om andere kerken bij de discussies over actuele vragen van kerk en theologie te betrekken, afgewezen. Reden: zoiets gebeurt al, kan althans gebeuren binnen de raad van kerken. Over de verontrusting in het alge meen sprak de Synode het volgende uit: ...dat bij alles wat in onze dagen onrust, onzekerheid en verontrusting in de kerk teweegbrengt, niet de vrees, maar het geloof onze leidster moet zijn. Voor onze onderlinge verhoudingen betekent dit, dat zolang wij ons ver enigd weten in het ene geloof en de ene hoop, wij elkaar ook in de liefde zullen blijven omvatten en onder geen voorwaarde ons aan onze ge meenschappelijke verantwoordelijk heid tegenover God en de wereld, maar niet minder tegenover elkander, mogen onttrekken. Dat daarbij ook onderlinge span ningen en soms ernstig verschil van mening aan de dag treden ,moet ons op zichzelf niet al te zeer verba zen, wanneer wij letten op al de vra gen, waarvoor de kerken in het alge meen en haar leden afzonderlijk in allerlei opzicht zich gesteld zien en wanneer wij ons bewust zijn dat wij allen- slechts ten dele kennen en ten dele profeteren. Dit noopt ons allen tegenover elkander tot gescheiden heid en matiging in het oordeel, ook als wij van elkander van inzicht me nen te moeten verschillen. Evenwichtig Onder dit gezichtspunt meent de Synode, dat over allerlei onderwer pen, die onder ons aan de orde zijn, er meer evenwichtig en gedifferen tieerd, in de persoonlijke sfeer dik wijls ook een billijker oordeel op zijn plaats is dan in vele missives aan de Synode en in allerlei publikaties ge geven wordt. De synode wil voor haar deel zulk een oordeelsvorming gaarne helpen bevorderen (zoals in het komende herderlijke schrijven - red.) Terwijl de Synode dit vooropstelt wil zij anderzijds niet verhelen dat zij met bezorgdheid de toenemende invloed van het wereldse, van de Schrift vervreemde leven en denken opmerkt, die het geloof der gemeente, haar optreden naar buiten, de theo- logie en de prediking bedreigt. Met j name ducht zij deze invloed van de pogingen om de betekenis van de m persoon van Christus, van het door Hem verkondigde Koninkrijk en van zijn opstanding uit de doden op een zodanige wijze met het moderne be wustzijn te verbinden, dat hetgeen de apostel Paulus de ergernis van het kruis noemt, daaruit wordt weggeno men. Eenheid De Synode is er daarom van overtuigd, dat de kerken ook in deze tijd haar kracht en eenheid boven al les te zoeken hebben in de prediking van het onverkorte Evangelie van Je zus Christus en het zich gebonden weten aan de belijdenis van de Christus der schriften, van de recht vaardiging door het geloof alleen, van de verkiezing en de verzoening, van de oneindige waarde van het offer des Heren voor het leven van de wereld, zoals deze in de reformato rische belijdenisgeschriften zo krach tig en ondubbelzinnig tot uitdrukking is gebracht. Afhankelijkheid Terwijl de synode diep beseft dat niet zijzelf, noch enige kerkelijke vergadering, maar alleen het Woord en de Geest van Christus zelf beslag kunnen leggen op de harten der men sen, wil zij tevens de kerken opwek ken, in afhankelijkheid aan en in de geest van haar Heer, erop toe te zien, dat zij zowel voor haar eigen eenheid als voor haar roeping in de wereld op geen ander fundament zullen bou wen, dan op dat van de apostelen en de profeten, zoals ons dat in de schriften is overgeleverd. NIEUWS VAN PONTIAC zware zilveren band, die losjes om de pols wordt gedragen. Door hem, door haar, door alle twee. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De oecumene zit in dezelfde malaise als alle vernieuwingsbewegingen, zoals die in de vakbeweging, de stu dentenwereld, de politieke par tijen. De zaak loopt vast, omdat men niet weet waar de vernieu wing op uit moet lopen. Dit zei dr. L. Layendecker, lector in de sociologie aan de universiteit van Amsterdam, gisteren op een pers conferentie van de Sint-Willibrord- vereniging. Volgens dr. Layendecker staat men voor een dilemma: eerste het doel formuleren en dan tot actie overgaan, of actie voeren voor vernieuwing en dan maar zien waar het op uitloopt. Te weinig wordt ook volgens hem beseft, dat het vernieuwingsproces een geleidelijkheid vraagt. „Ik kan me vaak niet aan de indruk onttrek ken, dat men uit een bepaalde on vrede en onzekerheid naar een heel ander systeem wil, dat radicaal en zonder overgang moet worden inge voerd. Dat ontaardt vaak in een zicht naar vernieuwen om het vernieuwen zelf." Dr. Layendecker ging ook in op het toenemend ledenverlies van de kerken. Hij vreesde dat zij die- weg gaan juist degenen zijn. die voor openheid zijn. Degenen die volop in de bestaande kerkstructuren blijven meedoen, zou den weieens degenen kunnen zijn, die het minst geïnteresseerd zijn in de oecumene. Dat zou de samenwerking der kerken in de toekomst moeilijk kunnen maken. ACHTERBAIN Dr. H. Faber, lector in de pastorale psychologie aan de Leidse universi teit, zag wel een verschil tussen de vernieuwingsbewegingen in het alge meen cn de oecumenische beweging. Bij de laatste weten de. leiders na melijk wel, waar het naar toe moet. De zaak loopt steeds weer vast in de lagere regionen, de achterban. Het probleem dat de oecumenische beweging op' plaatselijk vlag blijft stokken, bestaat van de aanvang van de oecumenische beweging af. In tal loze plaatsen snuffelt men alleen nog een beetje aan elkaar. Aan echte verkenning, laat staan samenwerking is men nog lang niet aan toe. Is daar wel sprake van een echte wil tot eenheid? Volgens dr. Faber zoekt tachtig procent van de kerkleden in de kerk meer „comfort" (troost, rust, vast heid, saamhorigheid), dan „challenge" (de uitdaging aan de wereld). De meeste kerkleden zien de kerk niet als een middel om maatschappe lijke misstanden op te heffen. Deze steeds groter wordende kloof tussen de top en de leden zag dr. Faber als een van de oorzaken van de huidige impasse van de oecumene. De top praat vaak over de hoofden heen. Daar komt nog bij, dat wanneer het getij voor de kerken tegen is, zoals nu in een tijd van snelle urba nisatie en industrialisatie, de struc turen minder flexibel worden. „La ten we in ieder geval houden wat we nu nog hebben", zo redeneert men dan. Conclusie van dr. Faber: men moet de kerkleden doordringen van het crisiskarakter van de situatie: aan veranderingen is eenvoudig niet te ontkomen. Alleen zo kan er bij de leiders en de plaatselijke gemeenten dieper oecumenisch besef en groter bereidheid tot samenwerking komen. denk liota dat i polsb misst recht papri de p bena; de k mag* chair lang land< oude lyke farac jaren op d' n 196' onbe verw 1970 van tie a kers. lanva oost< derl. en 2 kwé van Van; tenc bollt zoek padc stap kerl de t kom lenv 'kers stee met leen De bete land strei Ze 2 ïerar Op lang naa; non wet rati Na gin) mal den piel doo Ik 1 tijd lenl legt wot zei levi kop elk lacl foen ree ver nas de zijr wa' ch'a de wo fin- Sten Het weer in Europa Amsterdam 1. bew. Tijdens het vierdaags bezoek aan Finland brachten mevrouw en minister Luns gisteren een be zoek aan het museum van de vesting Suomenlinna, een eiland in de omgeving van Helsinki. Op de foto: Het echtpaar vol bewondering bij een minutieus vervaardigd zeilschip. Brussel Frankfort Genève Innbruck München Nice Parijs Rome ...RH Kopenhagen h. bew. Locarno anbew. Londen zw. bew. Luxemburg zwaar bew Madrid regen Wenen I. bew. Zürich half bew Majorca mist regen geh. bew. 1 bew. nist X" 1. bew. zw. bew. (Van een onzer redecteuren) UTRECHT Op de jaarver gadering van de Bond protes tants-christelijk VWO-HAVO heeft voorzitter prof. dr. W. J. Wieringa gemaand tot voorzich tigheid met het lanceren van experimenten met nieuwe vor men bij het voortgezet onder wijs. Het wemelt van dergelijke experi menten, zoals meerjarige brugklassen en de middenschool en prof. Wieringa had soms de indruk dat met het be grip „experiment" een loopje wordt genomen, wanneer namelijk met de mogelijkheid van mislukken hoege noemd geen rekening wordt gehou den. Aan veel experimenten zou men zijns inziens niet hoeven te beginnen, als men zich tevoren realiseerde dat de vernieuwing als die uitgepro beerd is ingepast zal moeten wor den in de bestaande situatie. Men zal zich van tevoren moeten afvragen of integrale invoering van de voorgestelde vernieuwing finan cieel gezien ooit haalbaar is. Ook vroeg prof. Wieringa zich af, of het bestaande docentencorps vol doende geschoold is, om de vernieu wing in te voeren. Van een betere leraarsopleiding is nog niet veel te recht gekomen. Coördinatie Tenslotte achtte hij een rustig be oordelende instantie gewenst, die in zake de experimenten coördineert en adviseert. Dat zou de Onderwijsraad kunnen zijn, maar dan wel in een aangepaste samenstelling. En prof. Wieringa vond het niet meer in deze tijd passen, dat de adviezen van de Onderwijsraad niet openbaar gemaakt mogen worden. Tenslotte betwijfelde hij of er vol doende zicht is op het doel, waarop de vernieuwingen bij het voortgezet onderwijs aansturen. Daarop ging dr. P. J. Gathier, direc teur van de afdeling AVO van het ministerie van onderwijs, nader in. Hij sprak tijdens deze vergadering over het onderwerp „Wat willen we met het VWO-HAVO-MAVO?" Dr. Gathier pleitte voor meer aan dacht voor de sociale vorming van de leerling. Daarby dacht hjj aan allerlei sociale vorming van de leerling. Daar by dacht hy aan allerlei sociale en recreatieve activiteiten, die nu nog „buitenschools" genoemd worden. Hy voorzag een steeds verdere in tegratie van lager beroepsonderwijs tot cn met gymnasium. Het peil van dc intellectuele vorming zal waar schijnlijk iets dalen. Er is een aan drang, om meer nieuwe vakken op te nemen, zoals computerkunde. Evenals prof. Wieringa achtte dr. Gathier een landelijke coördinatie van de experimenten gewenst. HOOGEVEEN Op 47-jarige leef tijd is na een verkeersongeval over leden ds. C. Bruning, gereformeerd predikant te Nieuwlande (Dr.). Dinsdagavond raakte ds. Bruning ernstig gewond toen hij in zijn woon plaats met zijn auto de snelweg over stak en door een vrachtauto werd ge grepen. Hij laat een vrouw en zeven kinde ren achter. Ds. Bruning werd predikant in Nieuwlande in 1959. Daarvoor stond hij zes jaar in Siegerswoude. De begrafenis is zaterdag na een dienst in de gereformeerde kerk van Nieuwlande, die om kwart voor een begint. fia Lei ter PK afl ik en tui Na ad de; |*t I I klar no'; bec van loo: Wij bur van ger ger

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2