Ruimtevaartconferentie werd volkomen fiasco In januari 1971 starten met de Monetaire Unie Ranger ook in Benelux Schut voelt veel voor ,bouwspareiv DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 Vinfce pifiieops Gisteren protesteerde Rianne van den Brink, vergezeld van haar broer, uit naam van 4000 kinde ren in het land, in de KRO- studio in Hilversum, tijdens het radioprogramma Tussen 12 en 2 tegen het verdwijnen van Rien van Nunen uit de NCRV-televi- sieserie Swiebertje. Van linkks naar rechts: David'Koninghoofd afdeling drama van de NCRV en burgemeesterRien van Nunen namen onder het wakend oog van presentator Ted de Braak de protesthandtekeningen in ont vangst. Omstandig werd aan Rianne meegedeeld, dat Rien van Nunen na zijn ongeluk nog niet in staat is om voor de televisie te spelen en daarom door een nieuwe burgemeester werd ver vangen. Daarmee was Rianne tevreden. Europese Nasa van de baan ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem zal op 8.9 en 10 december de zaak behandelen tegen de 60-jair- ge Haarlemse rechter mr. H. G. R. Deze was door het gerechtshof in Den Haag wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk (in februari 1968) veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee maanden en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, nadat de rechtbank in Den Haag hem „wegens een ver keersovertreding" had veroordeeld tot een boete van ƒ1.000 en een jaar ont zegging. De Hoge raad der Nederlanden vernietigde het arrest van het hof in Den Haag omdat niet uit de bewijs middelen bleek dat mr. R. „in ern stige mate onvoorzichtig" heeft gere den. De Hoge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof in Arnhem voor •en nieuwe behandeling. BRUSSEL De Europese commissie in Brussel heeft een aantal eerste voorstellen naar de ministerraad gezonden voor de verwezenlijking van de eco nomische en monetaire unie. Ze acht het terrein voldoende ge- effend dat de gemeenschap be gin 1971 het proces tot realise ring van deze unie in gang kan zetten en ze heeft de raad dan ook de ontwerpen voor een re solutie en voor twee besluiten toegezonden. In deze resolutie moet de raad vastleggen dat hij nog dit decennium, beginnend op 1 januari van het vol gend jaar, besluit de unie te verwe zenlijken. Aan het eind van deze pe riode moet een zone gevormd zijn waarbinnen een vrij verkeer van goederen, diensten, personen en kapi taal mogelijk is zonder concurrentie vervalsing en zonder dat structurele of regionale evenwichtsstoornissen worden opgewekt. Voorts beveelt ^e commissie de mi nisterraad aan: op korte termijn procedures vast te stellen voor versterking van de coördinatie van de economische poli tiek, met name de begrotingspolitiek;" dat er maatregelen moeten wor den getroffen tot geleidelijke ophef fing van de fiscale grenzen (het nader tot elkaar brengen van de tarieven en grondslagen van de BTW en de ac cijnzen) en een harmonisatie van de belasting uit inkomen uit effecten en aandelen volledige opheffing van de con trole van particulieren aan de bin nengrenzen; opheffing van fluctuatiemarges van de wisselkoersen, de onwrikbare vastlegging van de koerspariteiten welke uitgangspunt is voor de invoe ring van één valuta, beheerd in een communautair systeem van de cen trale banken. De bankpresidenten moeten twee maar per jaar en telkens wanneer de toestand dat vereist, de beleidslijnen bepalen voor het optreden van de centrale banken op het gebied van het geld- en kredietbeleid. Verder moet de ministerraad drie maal per jaar de economische toe stand van de gemeenschap onderzoe ken (februari, juni en oktober). Op grond van dit onderzoek moet een jaarverslag gemaakt worden dat naar de nationale parlementen moet voor dat die de begroting aannemen. BRUSSEL Frankrijk, Duits land en België gaan gedrieën met Amerika onderhandelen over deelneming aan het Ame rikaanse „post-Apollo program ma". Slechts deze drie landen gaan ook een coherent program ma uitwerken voor drie zoge heten applicatiesatellieten (een telecommunicatiesatelliet, een metereologische satelliet en een kunstmaan voor luchtverkeers- controle), voor wetenschappelij ke satellieten en voor een nieuwe Europese draagraket, de zgn. Europa 3-raket. Voor andere Europese landen staat deelneming aan dit Europese ruimte vaartprogramma open tot 31 decem ber en daarna kunnen ze eventueel nog 'associëren' met de dan aan het project deelnemende landen. Dit is het resultaat van de Europese ruim tevaartconferentie die gisteren in Brussel in een grote teleurstelling is geëindigd. Het besluit betekent in feite een volledige machtsgreep van de drie betreffende landen die hun Europese partners de voorwaarden voor de deelneming willen dicteren. Het bete kent tevens dat de unificatie van de Europese ruimtevaartorganisaties El- do en Esro, in juli van dit jaar, tij dens de vorige conferentie, nog opti mistisch omschreven als de totstand koming van een 'Europese Nasa' voorlopig van de baan is. De Euro pese solidariteit op het stuk van de ruimtevaart is volkomen verdwenen. De ruimtevaartconferentie wordt ook gekwalificeerd als uiterst ver warrend en irritant Een van de voornaamste irritaties werd teweeg gebracht door Engeland, dat meteen al had laten weten noch aan de ont wikkeling van de Apollo 3 noch aan het Amerikaans post-Apolloprogram- ma te willen meewerken. Boos op Lefèvre Geïrriteerd was men ook over de houding van de Belgische minister Lefèvre die de zaken forceerde. Hij dreef een stemming door waarbij de delegaties zich moesten uitspreken voor of tegen de ontwikkeling van het Europese ruimtevaartprogramma. De kleine landen, zoals Zweden en Noorwegen en ook Nederland, konden het met deze proceduren niet eens zijn. Hun delegaties en ook anderen, verklaarden dat het hun aan belang stelling niet ontbrak, maar dat ze hun regeringen niet konden binden voor en aleer er veel duidelijker gegeven op tafel lagen, onder meer over de kosten, dan vandaag het geval was. Nederland bijvoorbeeld onthield zich van stemming inzake de ontwik keling van applicatie-satellieten en de Europa 3 raket, maar stemde wel voor de ontwikkeling van de weten schappelijke satellieten omdat ons land in de ESRO al bepaalde ver plichtingen op zich genomen heeft. Bulldozertechniek Deze stemming bedierf het overleg- klimaat en dreef de landen uit el kaar. Het overleg werd daarna ge schorst en België, Frankrijk en Duitsland zonderden zich af voor overleg. Vooral de Zwitsers verzetten zich uitermate sterk tegen wat ze noemden deze 'buldozertechniek' en ze verweten voorzitter Lefèvre zelfs 'een kans gezien te hebben in één dag af te breken wat in een zeer lang zaam tempo opgebouwd was'. Na het beraad van de drie werd de conferentie hervat en toen bleek dat de Duitsers een document geprodu ceerd hadden waarin ze hun voorstel len deden voor ontwikkeling door de drie landen van een Europese ruimte vaartprogramma en voor onderhan delingen met de VS. Dat was voor de andere deelnemers onaanvaardbaar. Lefèvre heeft ons al lemaal het hok uitgejaagd', zo luidde de Zwitserse kwalificatie en 'alles ligt stuk en we weten niet hoe we de brokken bij elkaar moeten vegen', was het commentaar uit de Neder landse hoek. DEN HAAG Minister schut heeft de raad voor de volkshuisvesting ge vraagd na te gaan, of bij de huidige wijze van financiering en subsidiëring de woningbouw gevaar loopt. Als dat zo is moeten er wegen worden gezocht om de woningbouwfinancierlng af- doende veilig te stellen, aldus de mi nister. Er zou bijvoorbeeld kunnen worden gedacht aan „bouwsparen". De minister wijst er op het alge meen aanvaarde beginsel dat het vo lume niet zonder meer afhankelijk mag worden gesteld van het markt mechanisme en dat de overheid zono dig regulerend moet optreden. Dat be tekent dat de woningbouw geen terug gang mag vertonen bij krapte op de kapitaalmarkt met als gevolg stijging van het rentepeil. (Van onze autoredacteur) OEGSTGEEST Met ingang van morgen brengt General Mo tors in de Benelux-landen een nieuw merk, dat hier tot nu toe onbekend was: de GM Ranger serie. De auto wordt, exclusief voor de Benelux in de GM-as- semblagefabriek in Antwerpen gebouwd en via de Vauxhall-or- ganisatie verkocht. In totaal worden negen modellen in drie carrosserie-uitvoeringen gele verd: 2- en 4-deurs sedans en coupé's met 4-cilinder 1700 en 1900 cc-moto- ren en 6-cilinder 2500 cc. krachtbron nen. General Motors is'van plan om in dezelfde fabriek in Antwerpen in de naaste toekomst nog meer modellen te gaan assembleren,, die tot nu toe in Nederland onbekend waren, zoals de Holden Torana en Premier-series, die in Australië gebouwd worden, de Ranger-serie uit Zuid-Afrika en de Opala-serie, die vorig jaar in Brazilië geïntroduceerd werd De topsnelheden van de nu in de Benelux geleverde Rangers variëren van 153 tot 180 km per uur. De prij zen voor deze ruime 5 persoonswagen van 9600 tot 16.400 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13